Książka zawiera rozważania do poszczególnych wezwań z Litanii Loretańskiej. Można je wykorzystać w czasie nabożeństw majowych jako czytanki.
Litania Loretańska jest przede wszystkim wytrwałym wołaniem o wstawiennictwo Matki Jezusa u swego Syna za Jego braci i siostry, którzy tego wstawiennictwa ciągle pilnie potrzebują. Jest ona też wspaniałym akordem komplementów pod adresem Maryi. Prawdziwy komplement jest wyrazem uznania, podziwu i zachwytu. Komplementy adresowane do Matki Jezusa zawierają wiele myśli głęboko teologicznych i perły autentycznej literatury pięknej. Maryja jest dla chrześcijan nie tylko Matką Jezusa, ale wcielonym ideałem człowieka, niedotkniętego grzechem pierworodnym. (…) Słowami litanii pozdrawiamy, podziwiamy, czcimy i błagamy Maryję o zrozumienie i pomoc, żebyśmy nie utknęli na mieliźnie banału, nijakości, czczej konsumpcji i beznadziei.
Fragment tekstu
"W swojej książce Tadeusz Kałużny SCJ opisuje ważne etapy drogi prowadzącej do pełnej jedności, o którą Kościół nie ustaje prosić Ducha Świętego. Wzorem doświadczonego przewodnika Autor bierze za rękę czytelnika i prowadzi go po dialogach z prawosławnymi, chrześcijanami asyryjskimi, chrześcijanami orientalnymi, luteranami, metodystami, anglikanami, reformowanymi, zielonoświątkowcami, uczniami Chrystusa, ewangelikalnymi, baptystami, mennonitami oraz ze starokatolikami. Każdego z partnerów rozmów traktuje równie poważnie i z równym znawstwem. Nikogo nie pomija i nie pozbawia głosu, ale pozwala mu przemówić swoją historią, doktryną, organizacją i zaangażowaniem w dialog z Kościołem rzymskokatolickim. Dzięki temu książce ks. Tadeusza bardzo blisko do podręcznika albo też słownika czy encyklopedii współczesnego ekumenizmu. Autor pokazuje, jak wiele zostało już uczynione na polu ekumenii i jak bardzo Kościoły zbliżyły się już do siebie. Jednocześnie nie ukrywa, że kwestii trudnych nadal jest wiele, a wyzwania, jakie stoją jeszcze
Z recenzji wydawniczej prof. dra hab. Zdzisława J. Kijasa OFMConv
adeusz Kałużny SCJ ? kierownik Katedry Ekumenizmu Wydziału Teologicznego UPJPII w Krakowie; wykładowca teologii dogmatycznej i ekumenizmu w WSM Księży Sercanów. Odbył studia specjalistyczne w Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie. Autor książek: Sekret Nikodema. Nieznane oblicze Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, Kraków 1999; Nowy sobór ogólnoprawosławny. Natura, historia przygotowań, tematyka, Kraków 2008.
"
Przemówienia Jana Pawła II na temat kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa wypowiedziane w Paray-le-Monial w 1986 roku oraz podczas modlitw Anioł Pański w latach 1985-1989 są przedmiotem rozważań o. G. Dufoura SJ, kapelana sióstr wizytek w Paray-le-Monial. Ukazują bogactwo duchowe i ewangelizacyjne nabożeństwa do Bożego Serca, jego aktualność w naszych czasach.
Autor książki w sposób przystępny omawia poszczególne elementy składowe liturgii Mszy świętej. Lektura tej książki pozwoli wszystkim czytelnikom lepiej uczestniczyć w każdej Eucharystii i lepiej nią żyć w swojej codzienności.
Autor na kartach książki prezentuje jeden z ważniejszych traktatów z teologii fundamentalnej – traktat o Objawieniu Bożym. Rozprawa składa się z pięciu części: Pojęcie Objawienia w teologii i nauczaniu Kościoła; Bóg mówi i działa w historii; Bóg mówi i działa w Jezusie Chrystusie; Jezus Chrystus mówi i działa w Kościele; Aktualność i dziejowe znaczenie Objawienia Jezusa Chrystusa.
Ksiądz Leszek Poleszak SCJ na kartach tej książki niezwykle wnikliwie analizuje wszystkie przejawy i formy kultu Serca Jezusowego na przestrzeni dziejów chrześcijaństwa sięgając do tradycji biblijnej, do Ojców Kościoła i wybitnych teologów od Średniowiecza po czasy nam współczesne. Ukazuje także apostolski wymiar kultu Serca Jezusowego z odniesieniem do czasów współczesnych i możliwości wykorzystania tej duchowości w dzisiejszym duszpasterstwie.
Ksiądz Zygmunt Podlejski - autor licznych kazań i homilii, szkiców o osobach świętych i tych bez aureoli - tym razem zaprasza czytelnika do wsłuchania się w przypowieści biblijne. Komentując słowa Jezusa, odnosi je do współczesności, nawiązuje do aktualnych problemów, pozornie odległych od świata Ewangelii. W ten sposób udowadnia, że ewangeliczne obrazy ukazują ludzkość w każdym momencie jej istnienia, a prawda przekazana nam w Biblii jest najlepszym przewodnikiem po życiu. Trzeba się tylko uważnie w nią wsłuchać.Książka Słuchajcie uważnie przypowieści ewangelicznych to doskonała lektura dla wszystkich tych, którzy pragną żyć słowem Jezusa na co dzień.
Nieduża, ale piękna i wartościowa książka, którą można wykorzystać jako okolicznościowy upominek. Zawiera dwadzieścia tajemnic różańca świętego oraz rozważania na ich temat. Każdej tajemnicy towarzyszy ilustracja w formie zdjęcia rzeźby-pomnika, znajdującego się na Wałach Jasnogórskich.
Trzeci cykl lectio divina do Ewangelii św. Jana dotyczy mów Jezusa wygłoszonych w czasie ostatniej wieczerzy (J 13-17). Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
Tematem tego tomiku lectio divina jest opis męki Jezusa według Marka. Znajdziemy w nim następujące rozważania:droga Jezusa do męki, namaszczenie w Betanii (Mk 14,3-9), zdrada Judasza i ostatnia wieczerza (Mk 14,10-31), Jezus w Getsemani i przed Sanhedrynem, zaparcie się Piotra (Mk 14,32-72), śmierć Jezusa na Golgocie jako wydarzenie teofaniczne (Mk 15,20-47). Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
Barbara Szczepanowicz od lat omawia różne elementy biblijnych realiów. Tym razem zajęła się ubiorem i dodatkami do niego. Rozmyślaniom nad tekstem Pisma Świętego pomaga wyobrażenie sobie występujących w nim osób. Można niejako samemu brać udział w tym, o czym się czyta, stanąć obok ówczesnych ludzi, patrzeć na nich i słuchać ich słów. Jest to łatwiejsze, jeśli przeczyta się dobrą książkę, omawiającą w przystępny sposób ówczesny strój i towarzyszące mu dodatki oraz ozdoby.
Książka ta to świadectwo o jednej z największych tragedii, które wstrząsnęły kontynentem afrykańskim w ostatnich dwudziestu latach, konfliktu na tle etnicznym w regionie Wielkich Jezior (Ruanda, Burundi, Demokratyczna Republika Konga – dawniej Zair). Okrutna bratobójcza wojna między plemionami Tutsi i Hutu wybuchła 6 kwietnia 1994 roku, po zabiciu prezydentów Ruandy i Burundi. Zbrojny konflikt, w którym niestety uczestniczyły również grupy składające się w dużej mierze z chrześcijan, doprowadził do przelewu krwi prawie miliona osób i skazał dwa miliony ludzi na wygnanie. Wspólnota międzynarodowa patrzyła na toczącą się wojnę z obojętnością i zachowywała się biernie.
Autorem tego przejmującego świadectwa jest ruandyjski ksiądz, Joseph Sagahutu, uciekinier przed reżimem Armii Patriotycznej Ruandy gen. Paula Kagame, jedyny ocalały z rzezi w Kalimie (Kongo) 2 marca 1997 roku.
Książka Nie samym chlebem żyje człowiek jest zbiorem homilii niedzielnych na rok A, B i C. W zwięzły i pogłębiony sposób ks. Podlejski snuje refleksje nad słowem Bożym, czyniąc przy tym liczne odniesienia do literatury światowej i dając przykłady z życia. Jego rozważania są mocno osadzone we współczesnej rzeczywistości i prowokują do myślenia. Jako dojrzały duszpasterz, w dobie moralnego i religijnego relatywizmu, pomaga odróżnić dobro od zła, prawdę od fałszu.
Przede wszystkim ukazuje piękno Ewangelii i na nowo odkrywa przed Czytelnikiem osobę Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela.
To lectio divina dotyczy następujących fragmentów z Ewangelii według św. Marka: przepowiednia Jana i chrzest Jezusa (Mk 1,1-13), wybór pierwszych apostołów (Mk 1,14-20), wybór dwunastu (Mk 3,7-21), bogaty młodzieniec (Mk 10,17-31), opuszczenie ze strony uczniów (Mk 14,26-46), ukazywanie się zmartwychwstałego Jezusa (Mk 16,9-20). Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
Rozważania zawarte w tym tomie dotyczą następujących tekstów z Ewangelii św. Łukasza: narodziny Jezusa (Łk 2,1-21), życie publiczne Jezusa (Łk 4,16-30), modlitwa Jezusa (Łk 11,1-13), przypowieść o gościu (Łk 11,5-8), nielojalny rządca (Łk 16,1-9), bogaty żarłok (Łk 16,19-31), Zacheusz (Łk 19,1-10), przypowieść o dziesięciu minach (Łk 19,11-46). Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
List do Rzymian zawiera pełną naukę św. Pawła o usprawiedliwieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Mówi o powołaniu wszystkich ludzi do wiary i zbawienia. Tłumaczy na czym polega istota wolności chrześcijańskiej. Wyjaśnia też rolę Żydów w historii zbawienia. Rozdziały 9-11 Listu do Rzymian to jeden z najbardziej fascynujących fragmentów w Nowym Testamencie, wypełniony esencjalną i bardzo praktyczną doktryną oraz skupiony na Izraelu, wybranym ludu Bożym. Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
"List do Rzymian zawiera pełną naukę św. Pawła o usprawiedliwieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Mówi o powołaniu wszystkich ludzi do wiary i zbawienia. Tłumaczy na czym polega istota wolności chrześcijańskiej. Wyjaśnia też rolę Żydów w historii zbawienia. Ostatnie rozdziały listu (12-16), które są przedmiotem rozważań tego tomiku lectio divina ukazują zastosowanie Chrystusowej Ewangelii w codziennym życiu wiernych w Rzymie. Święty Paweł daje im konkretne wskazania, co do postępowania opartego na wierze oraz na tym, że zostali usprawiedliwieni przez Pana. Dotyczą one relacji z Bogiem i drugimi ludźmi, m.in. z wierzącymi, „słabszymi braćmi”, niewierzącymi, nieprzyjaciółmi, Żydami, poganami, sprawującymi władzę. Na końcu listu św. Paweł przekazuje pod ich adresem swoje osobiste wyrazy szacunku i pozdrowienia. Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
"
"List do Rzymian zawiera pełną naukę św. Pawła o usprawiedliwieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Mówi o powołaniu wszystkich ludzi do wiary i zbawienia. Tłumaczy na czym polega istota wolności chrześcijańskiej. Wyjaśnia też rolę Żydów w historii zbawienia.Tom ten jest kontynuacją rozważań doktrynalnych na temat usprawiedliwienia przez wiarę w Jezusa Chrystusa. W rozdziałach 6-8 św. Paweł podejmuje takie tematy jak: zjednoczenie z Chrystusem w Jego śmierci i zmartwychwstaniu; posłuszeństwo względem Boga prowadzi do uwolnienia z więzów grzechu; uwolnienie od Prawa; obdarzenie życiem nadprzyrodzonym. Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła. "
Tematem tego tomiku lectio divina jest opis męki Jezusa według Łukasza. Znajdziemy w nim następujące rozważania: "testament Jezusa" (Łk 22,1-53), proces Jezusa (Łk 22,54-23,25 ), ukrzyżowanie (Łk 23,26-56). Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
W tym tomie znajdziemy opisy zmartwychwstania Jezusa Chrystusa według św. Marka, św. Mateusza, św. Łukasza i św. Jana. Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy historii egzegezy Ojców Kościoła w Papieskim Instytucie Biblijnym. Od dziesięcioleci zajmuje się odczytywaniem Biblii w perspektywie Ojców Kościoła i wierzącego ludu. Autor licznych publikacji, współautor różnych prac zbiorowych i opracowań słowników teologii i duchowości. Opublikował około trzydziestu tomów lectio divina oraz wiele prac na temat listów św. Pawła.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?