Święta ikona M. B. Kazańskiej w Fatimie. Książka jest poświęcona historii i znaczeniu ikony Matki Boskiej Kazańskiej, otoczonej szczególnym kultem w Rosji, a znajdującej się od 1970 roku w Fatimie. Funkcja jednocząca Maryi jest w sposób szczególny widoczna w relacjach między Kościołem katolickim i Kościołem prawosławnym - jesteśmy tu "podzieleni" w bardzo małym stopniu. Niecodziennym wyrazem tej jedności jest Fatima w Portugalii, nie tylko dlatego, że w orędziu Matki Bożej z czasów objawień, jakie tam miały miejsce, znaczącą pozycję zajmuje Rosja, ale także dlatego, że powstało tam centrum ekumeniczne, w którym znajduje się kaplica bizantyjska z intronizowaną w niej starożytną ikoną Matki Bożej Kazańskiej, która w minionych wiekach odegrała ważną rolę w kulcie maryjnym w Rosji. Na treść książki składa się: Przedmowa Wprowadzenie Opis cudownej ikony Matki Bożej Kazańskiej Legenda i historia ikony kazańskiej Uwagi historyczne o ikonie Matki Bożej w Kazaniu Moskiewska wersja dziejów ikony kazańskiej Petersburska wersja historii ikony z Kazania Droga ikony Matki Bożej Kazańskiej do Fatimy Znaczenie obecności ikony kazańskiej w Fatimie dla Kościoła zachodniego Modlitwa do Matki Bożej Kazańskiej Modlitwa z oficjum słowiańskiego na święto Matki Bożej Kazańskiej
Odkąd święty Paweł w Liście do Efezjan, nawiązując do tajemnicy wydania się Chrystusa za Kościół, określił małżeństwo mianem wielkiej tajemnicy (5,32), nabrało ono wyjątkowego nowego znaczenia religijnego. Stało się w Chrystusie i Kościele źródłem łaski i uświęcenia dla małżonków, czego nie są w stanie przekreślić żadne ataki, na które zostało wystawione małżeństwo w ciągu kilku ostatnich wieków. Pod wpływem tych ataków rozwinęła się w ramach teologii bardzo bogata i wszechstronna refleksja nad małżeństwem, zostały pogłębione jego źródła biblijne, utrwaliły się jego podstawy doktrynalne, pogłębiona została refleksja moralna broniąca jego godności, a całość jest dopełniana przez duchowość, ukazującą małżeństwo jako źródło świętości. Wiek XX w teologii może być nawet uznany za wiek teologii małżeństwa. Biorąc pod uwagę potrzeby dzisiejszego Kościoła, a w nim konkretnych wierzących, staje przed teologami zadanie dalszego kontynuowania dobrze rozpoczętego dzieła. Tylko w ten sposób wielka tajemnica małżeństwa nie straci swojego znaczenia ludzkiego oraz blasku religijnego, czerpanego z tajemnicy Chrystusa i Kościoła.
Zdobywanie religijnej wiedzy nie kończy się wraz z przyjęciem Pierwszej Komunii Świętej czy – najpóźniej – po przyjęciu sakramentu bierzmowania. Poznawszy podstawy, powinniśmy potem stale znajomość prawd wiary i Słowa Bożego odnawiać i pogłębiać, by gmach wiary dziecięcej i młodzieńczej mógł stać się z czasem budowlą o trwałych i nienaruszalnych fundamentach. Taką budowlą, która pozwoli nam przetrwać różne życiowe burze, którą nie zachwieją żadne wichry wzniecane przez coraz to nowsze ateistyczne ideologie.
„Moc Ducha Świętego” to książka, która w budowaniu gmachu wiary dojrzałej, niezachwianej i rozumnej ma pomóc. Ks. prof. Janusz Królikowski nadał jej charakter przystępnie i mądrze napisanego katechizmu, który można nazwać także przewodnikiem. Jest adresowana nie tylko do każdego bierzmowanego, ale do każdego wybierzmowanego katolika. Autor przekonuje bowiem, że sakrament bierzmowania jest „dla ludzi chcących osiągnąć dojrzałość. Jest on uzdolnieniem do bardziej odpowiedniego i zdecydowanego życia duchowego, które jest odpowiedzialnie uznane za cel życiowy człowieka. Bóg w Duchu Świętym wychodzi naprzeciw człowiekowi, aby stawał się on człowiekiem według wyższej miary”.
Książka ks. prof. Królikowskiego to kompendium wiedzy o Duchu Świętym, o znaczeniu Jego darów i ich rozumieniu w świetle Ośmiu Błogosławieństw. To przewodnik dla każdego wierzącego. Postęp techniczny i technologiczny przynoszą wciąż nowe wyzwania i katolikowi często trudno jest ocenić je w świetle wyznawanej wiary – oprzyjmy się zatem na prawdach wyjaśnianych przez katolickiego księdza, profesora i wykładowcę teologii. Ks. prof. Królikowski opiera się zarówno na Piśmie Świętym, jak i na Tradycji, przywołuje myśli najważniejszych teologów w dziejach Kościoła łącznie ze św. Janem Pawłem II, przypomina piękne modlitwy do Ducha Świętego.
To książka oficjalnie dopuszczona do nauczania religii, ale i do stałego z nią obcowania – czytania, rozmyślania, zastanawiania się i stosowania w codziennym życiu. Trzeba, by wyznawane od ponad dwóch tysięcy lat prawdy Chrystusowej wiary nie uległy zapomnieniu lub zubożeniu. Trzeba być jak często przywoływany w tej pięknie wydanej, bogato ilustrowanej książce św. Jan Paweł II – bardziej podobać się Panu Bogu, który ustanowił prawa niezmienne i sprawdzone, aniżeli ludziom, którzy są chwiejni i skłonni do ulegania szybko przemijającym modom.
Publikacja Od wiary do teologii po raz pierwszy ukazała się w 2000 roku. Drugie wydanie zawiera uzupełniony i poprawiony zbiór dokumentów opracowanych przez Międzynarodową Komisję Teologiczną w latach 1969-2000. Dokumenty te podejmują wiele różnorodnych zagadnień teologicznych, których cechą charakterystyczną jest ich aktualność i wyjątkowa waga we współczesnym życiu Kościoła. Stanowią one rzeczywistą pomoc dla Urzędu Nauczycielskiego Kościoła w jego zadaniu interpretowania i oceniania pojawiających się problemów teologicznych. Są one także wartościowym ukierunkowaniem dla poszukiwań teologicznych, gdyż starają się syntetycznie i spójnie ująć współczesną problematykę, szanując jej ortodoksję. Omawiają one zagadnienia dotyczące chrystologii i eklezjologii, a także eschatologii, małżeństwa, pracy teologicznej, interpretacji dogmatów i niektórych kwestii moralnych.
Symbol Apostolski był w ciągu wieków punktem odniesienia przepowiadania chrześcijańskiego; kaznodzieje komentowali go w swoich kazaniach, formując wiarę wierzących.Poznaj lepiej ""najstarszy katechizm chrześcijański""!
Znana i często wykorzystywana w modlitwie Kościoła sekwencja Veni Sancte Spiritus została nazwana złotą sekwencją. Stanowi ona jedną z najważniejszych modlitw, w których chrześcijanin zwraca się do Ducha Świętego, wypowiadając w porywie duszy to wszystko, kim jest On dla człowieka i dla Kościoła. Sekwencja odznacza się głęboką teologią, ale równocześnie jest w niej zawarta równie głęboka wiedza na temat człowieka, który potrzebuje niejako dopełnienia duchowego, którego może udzielić Duch Boży. Jest w niej zwarte wołanie o to właśnie dopełnienie, którego człowiek nie może znaleźć ani w sobie, ani w otaczającym go świecie. Pełnia człowieka sytuuje się poza człowiekiem jest ona w Bogu, a przez Ducha Świętego staje się dostępna dla każdego. Trzeba jednak o nią wołać gorąco i mądrze.
Warto ciągle podejmować namysł nad kwestiami dotyczącymi prawdy, wolności i miłości, ponieważ ostatecznie chodzi w nich o człowieka, o wyrażenie, kim jest i kim powinien być. Chrześcijańska tradycja filozoficzna służy nam w tym niezastąpioną pomocą, dlatego warto do niej się odnieść. Mam nadzieję, że zebrane tutaj okruchy myśli zachęcą Czytelnika do dalszych poszukiwań i do namysłu nad sobą.Z Wprowadzenia
Kościół jest lilią wśród cierni, jak trafnie powiedział św. Augustyn. W prezentowanych szkicach zamierzamy to pokazać. Kościół jest wspaniałym darem Bożym, który żyje w nas, wierzących, w nas zakwita i w nas przynosi owoce.Bycie w Kościele i uczestniczenie w jego misji jest niewątpliwie wyzwaniem, a nawet ciężarem, ale kto przyjmie obecne w nim przesłanie i jego cele, ten na pewno ożyje duchowo i dostrzeże, że jest członkiem czegoś niezwykle doniosłego. Może pomogą w tym niniejsze szkice.Z Wprowadzenia do książki
Wady główne to ważna, lecz zapomniana dziś kwestia. „Kto chce do niej powrócić, może niejednokrotnie podzielić doświadczenie Czesława Miłosza, który tak opisuje przygodę, która zdarzyła mu się, gdy chciał zająć się tym zagadnieniem: «W średniowieczu pierwsze litery siedmiu grzechów głównych składały się na słowo saligia, uważane za podwójnie użyteczne, bo pozwalało łatwo nazwy siedmiu grzechów (…) zapamiętać, i podkreślało ich łączność. Tyle wiedziałem, ale skusiło mnie niedawno, żeby zajrzeć do paru encyklopedii i sprawdzić, co też mają one o saligii do powiedzenia. W żadnej z nich nie znalazłem o tym słowie nawet wzmianki. Co więcej, milczą o nim encyklopedie katolickie i słowniki teologicznych terminów».
W tej zatem sytuacji rodzi się potrzeba powrotu do refleksji nad ludzkim działaniem i jego powagą, w które wpisuje się także doktryna wad głównych”.
Z wprowadzenia
Zawarta w broszurce nowenna pomoże dobrze przygotować się do przeżycia uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, którą obchodzimy zawsze 3 maja. Nowennę można odmawiać w każdych okolicznościach, gdy chcemy prosić o wstawiennictwo Matki Bożej Częstochowskiej.
Niniejszy zbiór kazań stawia sobie na celu służyć pomocą w nauczaniu na temat siedmiu sakramentów, w szczególny sposób na temat sakramentów chrztu i Eucharystii. Mają one pomóc w bardzo podstawowym zakresie wskazać, czym są sakramenty i na czym polega ich przeżywanie. Przyświeca im założenie, że w nauczaniu kościelnym ciągle na nowo należy proponować to, co jest po prostu najbardziej podstawowe.
Z posługi myślenia i głoszenia słowa Bożego narodziła się ta książeczka zawierająca dziewięć kazań, w których staram się opisać życie Maryi i wydobyć z niego inspiracje do życia opartego na wierze. W sposób szczególny powraca w nich wątek niepokalaności Maryi, który stanowi podstawę Jej życia, doświadczenia duchowego i świętości. (?) Zebrane tutaj wypowiedzi o Maryi, Matce naszego Zbawiciela, chcą być inspiracją do przepowiadania na temat Maryi, do wejścia do Jej szkoły duchowej i do nadawania maryjnego rysu naszej duchowości.
Ze Wstępu
Tom homilii, kazań, konferencji i modlitw. Wszystkie zawarte tutaj teksty zostały wygłoszone w ramach posługi przepowiadania słowa Bożego, a ich celem było wprowadzenie wiary opartej na tym słowie w świat dzisiejszych ludzi.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?