Analiza transakcyjna jest uznaną na świecie koncepcją psychologiczną, która ma zastosowanie tam, gdzie pojawia się potrzeba rozumienia zjawisk zachodzących w relacjach między ludźmi. Autorki w praktyczny sposób opisują 13 wybranych konstruktów analizy transakcyjnej. Każdy z nich zilustrowany jest przykładami, a uzupełnieniem treści jest zestaw narzędzi i ćwiczeń do samodzielnego wykonania. Dzięki lekturze książki czytelnik będzie mógł: zrozumieć wzorce zachowań - własnych oraz innych osób; przeanalizować i usprawnić własny styl komunikowania się; poznać mechanizmy gier psychologicznych w życiu prywatnym i zawodowym; zastosować rozwiązania wspierające współpracę i budowanie dobrych relacji. W publikacji można odnaleźć narzędzia do wykorzystania w codziennych sytuacjach zawodowych, takich jak: prowadzenie skutecznych rozmów, rozwiązywanie konfliktów, motywowanie czy współpraca w zespole. Pozycja jest przeznaczona dla managerów, przedsiębiorców, pracowników działów HR oraz wszystkich tych, którzy pracują w obszarach: edukacji, biznesu, coachingu czy szkoleń. Zaciekawi także wszystkich, którzy są zainteresowani rozwojem osobistym. "Napisana przez praktyków dla praktyków. Książka zawiera liczne przykłady zaczerpnięte z polskich organizacji pozwalające zobaczyć użyteczność założeń analizy transakcyjnej w różnych sytuacjach biznesowych. Koncentruje się na przestrzeni biznesowej, jednak znajdziemy w niej także trafne odwołania do naszego codziennego funkcjonowania". Agnieszka Woś-Szymanowska psycholog, konsultantka biznesowa, twórczyni bloga analiza-transakcyjna.pl "Na polskim rynku wydawniczym brakuje książki, która w sposób zrozumiały dla nie-praktyka analizy transakcyjnej, przybliża koncept i konstrukty tej teorii psychologii. Autorki w sposób nadający się do natychmiastowego zaimplementowania opisały najważniejsze elementy analizy transakcyjnej. Forma i treści tu opisane, pozwalają na skuteczne zastosowanie rozwiązań w swoim codziennym życiu". Kamila Pępiak-Kowalska wykładowczyni, konsultantka biznesowa, coach "Dlaczego nie uczą nas takich rzeczy w szkole, na kursach, na studiach? Dlaczego nie było tego na żadnym szkoleniu firmowym? Dlaczego dowiaduję się dopiero teraz?" - to słowa naszych klientów po warsztatach, na których zajmujemy się praktycznym wymiarem analizy transakcyjnej. Podobnych wypowiedzi słyszymy naprawdę wiele. Pojawiają się, kiedy dzielimy się wiedzą z obszaru analizy transakcyjnej na sesjach indywidualnych, kursach czy warsztatach. To opinie naszych klientów, zaciekawionych zdobywaniem praktycznej wiedzy z tego obszaru psychologii, stoją u źródeł tej książki. Monika Dawid-Sawicka i Elżbieta Stelmach
Współczesny proces karny stawia określone wyzwania zarówno wobec organów procesowych, doktryny, jak i prawodawcy. Są nimi ochrona praw jednostki i zapewnienie realizacji obowiązujących gwarancji procesowych. Autorka przedstawia konsekwencje naruszenia bądź nadużycia w sferze interesów i praw uczestników postępowania oraz prezentuje cele środków naprawczych, którymi są:zniwelowanie efektów naruszeń (wykluczenie dowodów nielegalnych, powtórzenie czynności dowodowych, możliwość kwestionowania wiarygodności dowodu);zrekompensowanie szkody (niedopuszczalność oskarżenia, rekompensata pieniężna orzekana w ramach postępowania cywilnego i karnego, modyfikacja wymiaru kary, uniewinnienie);zapobieganie przyszłym naruszeniom. Publikacja zawiera analizę orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w obszarze prawa dowodowego oraz porównanie środków naprawczych funkcjonujących w systemach prawnych USA, Niderlandów czy Wielkiej Brytanii. W książceprzedstawiono kompleksową propozycję de lege ferenda systemu środków naprawczych w postępowaniu karnym dowodowym oraz wskazano na konieczne zmiany Kodeksu postępowania karnego. Opracowanie jest przeznaczone dla adwokatów, radców prawnych, sędziów i prokuratorów. Zainteresuje również pracowników naukowych.
Publikacja porusza tematykę migracji Polaków do Wielkiej Brytanii w latach 2004-2016. Autor analizuje czynniki decydujące o wyborze Wielkiej Brytanii jako kraju docelowego, takie jak m.in.: różnice płacowe, koszty podróży i utrzymania, ryzyko braku zatrudnienia, sieci migracyjne. Opisuje także bariery prawne w dostępie do rynków pracy krajów wysoko rozwiniętych oraz inne kluczowe trudności dotyczące międzynarodowego przepływu pracowników, wraz z uzasadnieniem ich wpływu na strumienie migracyjne. Prezentowane w książce zagadnienia teoretyczne dotyczące czynników migracji zarobkowych oraz ewolucji badań naukowych w tym zakresie są skonfrontowane z praktyką odnoszącą się do migracji Polaków do Wielkiej Brytanii. Analizę przeprowadzono od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej do chwili, w której Brytyjczycy w referendum zadecydowali o opuszczeniu Wspólnoty. Publikacja jest przeznaczona zarówno dla pracowników administracji szczebla centralnego, jak i administracji samorządowej, a także dla naukowców zajmujących się migracjami międzynarodowymi. Zainteresuje także studentów kierunków związanych z tą tematyką.
Postępująca deformacja systemu prawa procesowego powodowana tzw. reformami wprowadzonymi w ostatnich latach mnoży wątpliwości i skłania do stawiania pytań o zgodność mechanizmów prawnych oraz modyfikowanych instytucji procesowych ze standardami konstytucyjnymi. Podważanie dorobku orzecznictwa i doktryny oraz fundamentalnych dla procesu zasad - dokonywane zazwyczaj pod hasłami przyspieszania, usprawniania i upraszczania procedur - intensyfikuje potrzebę prokonstytucyjnej wykładni przepisów Kodeksu postępowania cywilnego oraz bezpośredniego stosowania Konstytucji w praktyce orzeczniczej. Książka zawiera zbiór opracowań dotyczących konstytucyjnych aspektów procesu cywilnego, podkreśla rolę i znaczenie konstytucjonalizacji prawa sądowego, z jednej strony zakotwiczonego w aksjologii, z drugiej zorientowanego na wyzwania współczesności. Autorzy poruszają zróżnicowane i aktualne zagadnienia z zakresu postępowania rozpoznawczego i egzekucyjnego. Nie zabrakło także rozważań odnoszących się do kwestii ustrojowych, będących przedmiotem bieżącej debaty w środowisku prawniczym. Przygotowane analizy akcentują znaczenie stanowienia jasnych reguł postępowania i ich przewidywalnego stosowania dla ochrony konstytucyjnych praw i wolności. Publikacja jest przeznaczona zarówno dla praktyków - sędziów, adwokatów, radców prawnych, radców Prokuratorii Generalnej RP, komorników sądowych, jak i dla przedstawicieli nauki prawa, w tym zwłaszcza prawa cywilnego i prawa konstytucyjnego.
Publikacja dotyczy zagadnień międzynarodowego prawa rodzinnego. Zawartość i układ książki wynikają z praktycznego podejścia do spraw z elementem zagranicznym, przykładowo takich, w których dziecko zamieszkuje w innym państwie niż jego matka, ojciec lub - za terminologią przyjętą w umowach międzynarodowych - inny podmiot odpowiedzialności rodzicielskiej. Regulowane są przez normy o różnych zakresach, funkcjach i genezie, a łączy je okoliczność, że w praktyce znajdują zastosowanie w sytuacjach międzynarodowych (transgranicznych). W publikacji omówiono takie kwestie, jak: - filiacja, czyli prawne pochodzenie dziecka, w tym uznanie i sądowe ustalenie oraz praktykę rejestracji stanu cywilnego; - bieżące relacje między matką i ojcem a dzieckiem, czyli władzę rodzicielską, kontakty z dzieckiem, opiekę prawną i kuratelę, problemy prawne w razie uprowadzenia dziecka za granicę; - obowiązek alimentacyjny i dochodzenie alimentów w sytuacjach międzynarodowych. Publikacja swoim zakresem obejmuje też węzłowe zagadnienia materialnoprawne, w szczególności kwestię podstawowych zasad krajowego porządku prawnego, do których odnoszą się przepisy kolizyjne i z zakresu międzynarodowego postępowania cywilnego, rozwój jurysdykcyjnego i kolizyjnego łącznika zwykłego (stałego) pobytu dziecka oraz wybrane kwestie postępowania cywilnego w sprawach rodzinnych, ze szczególnym uwzględnieniem mediacji oraz postępowania w razie uprowadzenia dziecka za granicę. Przedstawiono także międzypaństwową współpracę w sprawach transgranicznych (w tym pomoc prawną), dorobek Organizacji Narodów Zjednoczonych i Rady Europy, jak też zagadnienia międzynarodowego prawa karnego. Publikacja w sposób kompleksowy uwzględnia przepisy krajowego (w tym prawa prywatnego międzynarodowego i kodeksu postępowania cywilnego), konwencje haskie ( w tym z lat 1980, 1996 i 2007) oraz rozporządzenia unijne (w tym 2019/1111) wraz z projektowanymi na 2023 r. w tym zakresie zmianami ustawodawczymi. Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla adwokatów, radców prawnych i sędziów, a także notariuszy i komorników oraz pracowników urzędów stanu cywilnego.
Publikacja to jedyny na rynku tak obszerny poradnik dotyczący spraw o kontakty z dziećmi - zarówno z punktu widzenia osób uprawnionych do kontaktów, jak i tych, które jako główni opiekunowie dziecka są zobowiązane do umożliwienia kontaktów z nim. Został napisany w przystępny sposób, najważniejsze zagadnienia ujęto w ramkach, a wyjaśnienia kwestii prawnych przeplatają przykłady wzięte z życia, pokazujące standardowe sytuacje w tego typu sprawach. Autorka traktuje tytułową problematykę w sposób kompleksowy - przede wszystkim przedstawia aspekty kontaktów dziecka z rodzicem, ale odrębnie omawia również zagadnienia dotyczące jego kontaktów z rodzeństwem, dziadkami bądź innymi osobami bliskimi (np. macochą czy ojczymem). Tekst uzupełniają wywiady ze specjalistami: sędzią rodzinnym, kuratorem sądowym, mediatorem, psychologiem dziecięcym, działaczem ruchu praw ojców, coachem, trenerem radykalnego wybaczania. Książka jest przeznaczona dla osób niebędących prawnikami, które szukają wyczerpujących informacji na temat prawnych aspektów spraw o kontakty z dzieckiem, a także dla pełnomocników procesowych zamierzających świadczyć pomoc prawną w takich sprawach.
Kompleksowe omówienie zagadnień z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego zostało opracowane z zachowaniem chronologii wynikającej z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, aby ułatwić Czytelnikowi przyswojenie wiedzy i weryfikację postępów w nauce. Każdy podrozdział rozpoczyna się od omówienia podstawowych pojęć związanych z jego tematyką, a najtrudniejsze, najbardziej skomplikowane zagadnienia wyjaśniono w formie schematów. Materiał uzupełniają zestawy kazusów oraz testów, a także wzory pism procesowych. Czytelnik po zapoznaniu się z zagadnieniami teoretycznymi może zweryfikować stan swojej wiedzy w sposób, który jest dla niego najbardziej atrakcyjny: rozwiązując testy, kazusy albo projektując pismo procesowe. Ponadto odnajdzie w książce wskazówki, do jakich pozycji literatury i orzeczeń warto sięgnąć. Książka zainteresuje studentów i aplikantów, którzy chcą szybko i efektywnie przyswoić zagadnienia z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz przypomnieć sobie opanowany już materiał. Będzie pomocna także prawnikom praktykom, chcącym uzyskać odpowiedź na problemy z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego pojawiające w codziennej pracy zawodowej. Ponadto opracowanie stanowi bazę wzorów pism procesowych oraz zwraca uwagę na najważniejsze orzeczenia dotyczące omawianej materii.
Publikacja zawiera wszechstronne i praktyczne omówienie rozwiązań prawnych służących zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, w tym COVID-19.Autorzy omawiają m.in:obowiązki przeciwepidemiczne,zakażenia związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych,szczepienia ochronne i przymus przeciwepidemiczny,działania w przypadku podejrzenia, zagrożenia lub zgonu z powodu choroby zakaźnej,stan zagrożenia epidemicznego i stan pandemii,obrót asortymentem oraz skierowanie do pracy przy epidemii,możliwości kompensaty szkód, jakie mogą nastąpić w wyniku szczepień ochronnych,zasady wymierzania kar pieniężnych i ich egzekucji.Prezentowane w książce opinie i komentarze odwołują się do licznych opracowań z dziedziny prawa medycznego, administracyjnego, cywilnego i karnego oraz medycyny, a także orzecznictwa sądowego. Zespół autorów składa się z lekarza, specjalisty chorób zakaźnych oraz kierownika kliniki i prawników, w tym praktyków współpracujących z podmiotamileczniczymi. Opracowanie przeznaczone jest zarówno dla sędziów, adwokatów, radców prawnych oraz aplikantów zawodów prawniczych, jak i dla pracowników służby zdrowia. Zainteresuje również pracowników organów administracji publicznej i samorządu terytorialnego.
W publikacji omówiono podstawowe zasady działania i czynności komornika sądowego, zarówno o charakterze egzekucyjnym, jak i nieegzekucyjnym. Analizie poddano formy, za pomocą których dokonywane są czynności komornika sądowego, m.in.: postanowienie, zarządzenie i protokół. Wyszczególniono kluczowe dla tych form elementy i podano przykłady ich praktycznego zastosowania w zakresie poszczególnych czynności komornika. Ponadto poruszono zagadnienie wykonalności czynności dokonywanych przez komornika i wskazano konsekwencje niezachowania przepisanej prawem formy.
Omówione zostały także istotne dla prawa egzekucyjnego instytucje, m. in. takie jak:
• skarga na czynności komornika sądowego,
• zbieg egzekucji,
• rozszerzenie egzekucji,
• odmowa wszczęcia egzekucji,
• pouczenia dla uczestników postępowania egzekucyjnego
Książkę wzbogacono również o wzory (wraz z ich omówieniem), które będą pomocne w tworzeniu treści pism w postępowaniu egzekucyjnym.
Wzory pism są dostępne w wersji elektronicznej do pobrania ze strony internetowej www.czynnosci-komornika-wzory.wolterskluwer.pl po wpisaniu zamieszczonego w książce kodu aktywacyjnego. Można je modyfikować i dostosowywać do indywidualnych potrzeb.
Książka zainteresuje komorników sądowych, adwokatów, radców prawnych, a także asesorów i aplikantów komorniczych.
Job crafting jest metodą zwiększania zaangażowania pracowników i wspierania ich w budowaniu poczucia sensu pracy. Polega na dokonywaniu przez nich fizycznych oraz poznawczych zmian w sposobie wykonywania pracy, stosunku do niej lub w relacjach ze współpracownikami. Ta potwierdzona naukowo koncepcja zyskuje popularność wśród psychologów pracy i praktyków HR w krajach zachodnich, USA i Skandynawii. Autorki opisują sposoby na adaptację narzędzi job craftingu do polskiej kultury oraz wdrażanie ich z sukcesem w firmach.W kolejnym wydaniu zaprezentowano m.in.: zalecane działania sprzyjające tworzeniu kultury przekształcania pracy w organizacji, przewodnik, jak krok po kroku przeprowadzić warsztaty job craftingowe, opisy przykładów praktycznego zastosowania narzędzi job crafting w polskich firmach w formie case study, sposoby na budowanie relacji w zespołach rozproszonych lub pracujących w trybie pracy hybrydowej, rolę wzmacniania zdrowia psychicznego pracowników poprzez profilaktykę wypalenia zawodowego oraz budowanie bezpieczeństwa psychologicznego.Książka przeznaczona jest dla menedżerów i osób zatrudnionych w działach HR. Zainteresuje także psychologów pracy i organizacji. Pierwsze wydanie publikacji zostało uznane za najlepszą książkę popularyzatorską w konkursie Polskiego Towarzystwa Psychologii Pozytywnej Pozytyw na najlepszą publikację z zakresu psychologii pozytywnej. Poszerzone wydanie książki genialnie wpisuje się w aktualne trendy rynku, uwypuklone przez pandemię: konieczność elastycznego podejścia do pracy, ciągłe jej usprawnianie czy trudność w tworzeniu jednego rozwiązania pasującego wszystkim zatrudnionym. Upodmiotowienie pracowników w kształtowaniu swojej sytuacji zawodowej wydaje się dobrą odpowiedzią na współczesne wyzwania. Autorki zręcznie nawiązują do tej sytuacji i pokazują, jak job crafting może wspomóc organizacje w dzisiejszych czasach. Dr Marta Roczniewska
Opracowanie kompleksowo omawia zagadnienia z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego w przystępnej formie pytań i odpowiedzi, które najczęściej pojawiają się na egzaminach z tego przedmiotu.
Jest to nowoczesny niezbędnik do nauki i powtórki przed sprawdzianem – czytelnik uczy się poprzez zadawanie pytań, formułowanie własnych odpowiedzi, a następnie ich weryfikację z tymi, które znajdują się w książce.
Książka zawiera ponadto zestaw wykresów, tabel, diagramów, które również ułatwiają przyswajanie informacji. Zastosowanie takiej formy angażuje czytelnika, który aktywnie zdobywa i weryfikuje swoją wiedzę. Informacje zgłębiane za pośrednictwem aktywnej nauki są lepiej zapamiętywane i utrwalane oraz świetnie uzupełniają przepisy kodeksu.
Publikacja w szczególności przeznaczona jest dla studentów i aplikantów. Będzie ona również pomocna pracownikom naukowym, którzy mogą ją wykorzystać jako materiały do ćwiczeń.
Książka zawiera szczegółowo opracowane odpowiedzi na pytania obowiązujące na kolokwium ustnym z zakresu ubezpieczeń społecznych, przewidzianym w programie I roku aplikacji radcowskiej od 2022 r. Jednocześnie stanowi przedstawiony w przystępny sposób zarys wykładu obejmującego podstawowe zagadnienia istotne dla przyswojenia tej niełatwej tematyki. Czytelnik bez trudu znajdzie najważniejsze i konkretne informacje, a system przypisów odsyłających do najistotniejszych orzeczeń Sądu Najwyższego i sądów powszechnych pozwoli na usystematyzowanie i pogłębienie wiedzy z danego obszaru, co ma szczególne znaczenie w przypadku dziedziny uregulowanej przez liczne, rozproszone i często zmieniane przepisy. Publikacja jest przeznaczona przede wszystkim dla aplikantów radcowskich. Będzie przydatna również aplikantom adwokackim i sędziowskim do powtórki całego materiału. Może być pomocna także praktykom, którzy odnajdą w niej niezbędne regulacje ustawowe i trendy orzecznicze z danej tematyki.
HR compliance jest to system działań pracodawcy i jego upoważnionych przedstawicieli lub struktur stworzony w celu kontroli przestrzegania prawa. Dotyczy obszarów związanych z pracownikami, w których członkowie organizacji mogą być zarówno sprawcami, jak i ofiarami naruszeń.
Według autorów efektywne działania kontrolne powinny uwzględniać:
• zapobieganie zachowaniom niepożądanym, takim jak mobbing, dyskryminacja czy molestowanie seksualne;
• procedury przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń naruszeń prawa przez pracowników;
• przestrzeganie przez pracodawcę praw pracowników.
W publikacji omówiono zagadnienia takie jak:
• odpowiedzialność członków zarządu;
• zmniejszanie ryzyka związanego z wykorzystaniem technologii systemów rozproszonych;
• cyberbezpieczeństwo cyfrowych kanałów zarządzania zgłoszeniami;
• przykłady dobrych praktyk w zakresie tworzenia i implementacji systemów whistleblowingowych w Polsce.
Dzięki lekturze książki czytelnik dowie się, jak krok po kroku stworzyć system HR compliance, aby był oparty na właściwych regulacjach oraz miał praktyczne zastosowanie.
Publikacja przeznaczona jest zarówno dla pracowników i menedżerów działów HR, jak i dla prawników oraz specjalistów do spraw compliance. Zainteresuje również przedstawicieli kadry kierowniczej.
„Zdecydowanie wartościowe jest połączenie idei przestrzegania norm i zasad z aktywnością działów HR i szerzej – z aktywnością pracodawców i kadry kierowniczej w dziedzinie zarządzania. Niektóre książki dostępne na rynku, w sposób zapewne niezamierzony, utrwalają podział na tak zwany miękki i twardy HR. W dzisiejszych realiach zarządzania biznesem, w świecie norm i standardów oraz coraz szybciej postępujących zmian, podejście holistyczne jest wysoce wskazane. I właśnie to podejście wybrzmiewa w niniejszej publikacji”.
Jarosław Marciniak
Na okładce został zreprodukowany miedzioryt Jacka Gaja Zuzanna, który w naszym przekonaniu najpełniej wyraża przesłanie tej książki. Przypomnijmy, że pochodząca ze Starego Testamentu (z Księgi Daniela) przypowieść przynajmniej od XVI wieku jest stale obecnym tematem w sztuce europejskiej. Zuzannę i starców, Zuzannę z sędziami, Zuzannę w kąpieli czy po prostu Zuzannę malowali m.in. Tintoretto, Rubens oraz Rembrandt. Co widzimy na okładkowej grafice? Pośrodku oczywiście Zuzannę, która w naszej metaforze oznacza podmiot poznający. Zuzanna nie jest specjalnie piękna, a zalotami wydaje się niezbyt zainteresowana. A kim jest zalotnik po lewej stronie? Zdecydowanie to ktoś aktywny, wręcz namolny, i dlatego kojarzymy go z poznaniem potocznym, czyli tym bardziej bezpośrednim i pośpiesznym. Po prawej natomiast widzimy osobę zdystansowaną i nadętą, jakby mało zaciekawioną, wręcz znudzoną całą sytuacją w naszej interpretacji ma personifikować ideę poznania naukowego, które bywa powolne, żeby nie rzec leniwe. Czy Zuzanna dokona wyboru? My w każdym razie postanowiliśmy zwrócić się o pomoc do Daniela.
W publikacji omówiono zasady ogólne prawa ochrony środowiska oraz definicje i podstawowe pojęcia. Przedstawiono kompleksowo rozwiązania dotyczące m.in.:pozwolenia na korzystanie ze środowiska,przeciwdziałania zanieczyszczeniom,opłat za korzystanie ze środowiska,kar pieniężnych. Szczególną uwagę poświęcono przepisom, których stosowanie powoduje największe problemy. W przypadku regulacji o charakterze generalnym, takich jak zasady ogólne ochrony środowiska, skoncentrowano się na wskazaniu, w jakim akcie prawnym znajdują się szczegółowe rozwiązania prawne. Komentarz przeznaczony jest dla pracowników organów administracji rozstrzygających sprawy z zakresu ochrony środowiska, sędziów sądów administracyjnych, podmiotów korzystających ze środowiska, przedstawicieli zawodów prawniczych oraz organizacji ekologicznych.
Książka prezentuje kompleksowe opracowanie zagadnień dotyczących pieczy naprzemiennej w polskiej nauce prawa. Instytucja ta jest bardzo ważna z punktu widzenia praktyki prawa, ma wymiar krajowy i międzynarodowy. Autorka dokonała inwentaryzacji rozwiązań przewidzianych w zagranicznych porządkach prawnych, przeanalizowała ich podstawowe założenia, zasady stosowania oraz występujące podobieństwa i różnice, a następnie zweryfikowała polskie regulacje i praktykę orzeczniczą w tym zakresie. Przedstawiła ponadto doświadczenia amerykańskie dotyczące pieczy naprzemiennej, a także wyniki badań australijskich oraz rozwój prawa krajów europejskich w tym przedmiocie. Szczególnie interesujące dla czytelników będzie omówienie relacji pieczy naprzemiennej z kontaktami z dzieckiem oraz realizacją obowiązku alimentacyjnego rodziców wobec dziecka. Szczegółowa analiza prawna została poparta bogatym orzecznictwem, stanowiskami doktryny, organizacji międzynarodowych i pozarządowych oraz danymi statystycznymi. W rozważaniach odwołano się do poglądów prezentowanych przez polskich i zagranicznych przedstawicieli nauki oraz praktyków: sędziów, mediatorów, lekarzy, psychologów, socjologów, pedagogów, wreszcie samych zainteresowanych dzieci i ich rodziców. Publikacja jest przeznaczona dla adwokatów, radców prawnych, sędziów, pracowników instytucji wspierających rodzinę, mediatorów oraz pracowników naukowych zajmujących się omawianą tematyką.
Publikacja jest zbiorem kazusów wraz z rozwiązaniami, zarówno z części ogólnej, jak i szczególnej Kodeksu karnego. W kazusach wykorzystano przykłady rzeczywistych spraw, z którymi autorka spotkała się w pracy zawodowej, oraz stany faktyczne przygotowane specjalnie na potrzeby publikacji. Tematyka została dobrana tak, aby rozwiać wątpliwości najczęściej pojawiające się w praktyce. Zagadnienia przedstawiono przystępnym językiem, choć odnoszą się do skomplikowanych stanów prawnych i wymagają sprawnego poruszania się w przepisach karnomaterialnych, a niekiedy także i karnoprocesowych. Proponowane rozwiązania kazusów znajdują oparcie w bogatym orzecznictwie Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych oraz organów międzynarodowych, jak również w opiniach doktryny. Dodatkowym atutem publikacji są wykazy orzeczeń sądowych i literatury zamieszczone przy każdym kazusie. Książka jest przeznaczona dla aplikantów adwokackich, sędziowskich i prokuratorskich, a także dla osób przystępujących do egzaminów wstępnych na aplikację. Będzie też przydatna studentom prawa i administracji.
Książka prezentuje najważniejsze procedury związane z prowadzeniem gabinetu lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. To właśnie lekarz POZ koordynuje proces leczenia oraz podejmuje decyzje o wystawieniu skierowania do innych specjalistów, aby jak najlepiej zająć się problemem zdrowotnym pacjenta. Autorka szczegółowo omawia zagadnienia dotyczące m.in.:obowiązków prowadzenia dokumentacji, w tym karty przyjęć i zabiegów, książeczki zdrowia, regulaminu organizacyjnego podmiotu leczniczego;postępowania z odpadami medycznymi;procedur sanitarnych i sterylizacyjnych;sposobu postępowania w razie zranienia;udostępniania dokumentacji medycznej pacjentowi, osobie przez niego upoważnionej i wskazanym w ustawie o działalności leczniczej instytucjom;wdrożenia i stosowania przepisów o ochronie danych osobowych RODO. Wyjaśnienia i komentarze są uzupełnione o wzory dokumentów, procedur, instrukcji wykorzystywanych w działalności podstawowej opieki zdrowotnej. Wzory pism dostępne są w wersji elektronicznej do pobrania ze strony: www.dokumentacja-gabinetu-lekarza-poz.wolterskluwer.pl po wpisaniu zamieszczonego w książce kodu aktywacyjnego. Można je modyfikować i dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Opracowanie jest przeznaczone zarówno dla lekarzy, jak i właścicieli oraz menedżerów gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej.
Problematyka związana z funkcjonowaniem aptek jest niezwykle złożona i obejmuje wiele szczegółowych kwestii. Zwiększona liczba regulacji dotyczących tematyki farmaceutycznej i aptecznej na przestrzeni ostatnich 35 lat zmieniła realia funkcjonowania tego ? prima facie ograniczonego podmiotowo i przedmiotowo ? obszaru działalności życia gospodarczego i społecznego. Mając do wyboru wielość zagadnień Autorzy wybrali kilka z nich, które punktu widzenia przedsiębiorców zasługują na szczególne zainteresowanie badawcze. Są to kwestie dotyczące:- istoty przepisów ?antykoncentracyjnych?- reklamy aptek i punktów aptecznych- franczyzy aptek- udzielania i cofania zezwoleń na prowadzenie apteki ogólnodostępnej- a także roli, znaczenia oraz wpływu samorządu zawodowego na funkcjonowanie przedsiębiorców. Poradnik skierowany jest przede wszystkim dla przedsiębiorców prowadzących apteki oraz franczyzodawców. Zainteresuje również prawników praktyków zajmujących się tym tematem, w tym adwokatów, radców prawnych i sędziów. Autorzy to pracownicy Katedry Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie praktycznego respektowania przez prawodawcę standardów prawidłowej legislacji, ochrony wolności i praw jednostki. Są twórcami szeregu opinii, w tym dotyczących konstytucyjności ingerencji prawodawcy w sferę dóbr konstytucyjnie chronionych, oraz autorami kilkuset opracowań naukowych z przedmiotowego obszaru.
W publikacji autor omówił rolę i wpływ przepisów o kontroli zarządczej na rachunkowość budżetową. Skoncentrował się na dwóch procesach kontroli zarządczej: planowaniu (wyznaczaniu celów) oraz zarządzaniu ryzykiem. Są to jednocześnie procesy zarządcze najobszerniej opisane standardami kontroli zarządczej i uznane przez ustawodawcę za fundamentalne.
W opracowaniu czytelnik znajdzie analizę zagadnień takich jak:
• mierniki celów rachunkowości budżetowej oraz monitorowanie stopnia ich osiągnięcia;
• zarządzanie ryzykiem w obszarze zapewnienia wiarygodności sprawozdań budżetowych;
• ryzyko w stosowaniu klasyfikacji budżetowej.
Opracowanie zainteresuje ekonomistów, księgowych i menedżerów zatrudnionych w jednostkach sektora finansów publicznych, a także adwokatów, radców prawnych i sędziów w zakresie omawianej problematyki.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?