Książka omawia zagadnienia dotyczące ustrojów ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej, pozostawania małżonków w orzeczonej lub umownej separacji, rozdzielności majątkowej oraz rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. Zagadnienia te odgrywają kluczową rolę w małżeńskim prawie majątkowym. Odnosi się również do kwestii stosunków majątkowych osób pozostających faktycznie we wspólnym pożyciu, a niebędących małżonkami w rozumieniu przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W opracowaniu autorka przedstawia szczegółowo problematykę kształtowania się stosunków majątkowych małżeńskich w oparciu o praktykę orzeczniczą. Udziela wskazówek na występujące w praktyce problemy, zarówno te rozstrzygnięte, a przede wszystkim jeszcze niewyjaśnione w orzecznictwie. W każdym rozdziale czytelnik znajdzie podsumowanie w przystępnej formie pytań i odpowiedzi na skomplikowane często problemy z omawianego zakresu. Książka zainteresuje prawników praktyków specjalizujących się w tematyce prawa rodzinnego: sędziów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy.
Książka stanowi przystępny komentarz do przepisów ustawy o pomocy społecznej. Poszczególne artykuły przybliżono z uwzględnieniem poglądów prezentowanych w literaturze i orzecznictwie sądowym oraz rozporządzeń wydanych do tej regulacji.
W obecnym wydaniu omówiono zmiany związane z:
• rozbudową katalogu świadczeń wyłączonych z dochodu ustalanego na potrzeby pomocy społecznej,
• wprowadzeniem dodatków rekompensujących zwiększenie kosztów dostaw energii lub ciepła,
• uzupełnieniem katalogu przesłanek uzasadniających zwolnienie z ponoszenia opłaty za pobyt osoby bliskiej w domu pomocy społecznej,
• uchwaleniem ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich oraz ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym,
• rozszerzeniem zakresu działalności organizacji społecznych i podmiotów ekonomii społecznej,
• finansowaniem zadań socjalnych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Czytelnik może się zapoznać z konkretnymi problemami, które pojawiały się w działalności organów pomocy społecznej, propozycją ich rozwiązań oraz stanowiskiem składów orzekających w podobnych sprawach.
Publikacja jest przeznaczona dla pracowników socjalnych, urzędników administracji publicznej, prawników oraz innych osób zajmujących się zawodowo pomocą społeczną.
Książka omawia zagadnienia z zakresu prawa pracy w przystępnej formie pytań i odpowiedzi, które najczęściej pojawiają się na egzaminach z tego przedmiotu. Jest to nowoczesny niezbędnik do nauki i powtórki materiału - czytelnik uczy się poprzez zadawanie pytań, formułowanie własnych odpowiedzi, a następnie ich weryfikację z tymi, które znajdują się w książce. Taka forma angażuje czytelnika, który aktywnie zdobywa i weryfikuje swoją wiedzę. Informacje uzyskane za pośrednictwem takiej nauki są lepiej zapamiętywane i utrwalane niż przez wielokrotne czytanie przepisów kodeksu. Opracowanie uwzględnia najnowsze zmiany kodeksu pracy dotyczące takich zagadnień, jak praca zdalna, kontrola trzeźwości pracowników oraz regulacje z zakresu tzw. work life balance. Publikacja w szczególności jest przeznaczona dla studentów i aplikantów. Będzie ona również pomocna pracownikom naukowym, którzy mogą ją wykorzystać jako materiały do ćwiczeń.
Publikacja w sposób przystępny omawia najważniejszą ustawę określającą zasady funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Książę opracowali prawnicy praktycy, w tym również pracujący od wielu lat w Narodowym Funduszu Zdrowia, na co dzień stykający się z problemami finansowania świadczeń ze środków publicznych. W czwartym wydaniu omówiono ostatnie zmiany w systemie ochrony zdrowia, w tym m.in.: - nowe zasady dotyczące centralizacji procesu kontroli w zarządzaniu Narodowym Funduszem Zdrowia; - utworzenia Funduszu Medycznego w celu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej; - zmiany w organizacji Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące modyfikacji systemu opracowania i wdrażania map potrzeb zdrowotnych oraz odnoszące się do systemu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej. Oprócz przedstawienia poglądów, zaprezentowano praktyczne rozwiązania dotyczące zastosowania przepisów komentowanej ustawy w praktyce, jak również bogaty wybór literatury i orzecznictwa sądów powszechnych i administracyjnych. Książka jest przeznaczona dla pracowników oraz właścicieli podmiotów leczniczych publicznych i niepublicznych. Ponadto może stanowić cenną lekturę dla pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia. Zainteresuje również sędziów, radców prawnych i adwokatów.
W książce omówiono różne rodzaje ekspertyz sądowych, m.in. antropologiczną, daktyloskopijną, toksykologiczną, alkohologiczną, genetyczną, entomologiczną, fizykochemiczną, mechanoskopijną, traseologiczną, biomechaniczną, śladów krwawych, balistyczną, wypadku drogowego, pisma ręcznego, dokumentów, dzieł sztuki, informatyczną, fonoskopijną, wariograficzną, osmologiczną, psychologiczną, psychiatryczną i quasi-świadków. Uwzględniono najnowsze światowe osiągnięcia nauk sądowych. Przedstawiono ocenę procesową ekspertyz oraz opisano problemy i potrzeby powstające podczas współpracy pomiędzy ekspertami a zleceniodawcami ekspertyz, w relacjach biegły - organ procesowy. Ważnym uzupełnieniem opracowania są nowe rozdziały dotyczące metodyki ekspertyzy oraz interpretacji wyników ekspertyzy. Publikacja jest skierowana zarówno do biegłych i ekspertów, jak i sędziów, prokuratorów, policjantów, adwokatów oraz aplikantów, a także do studentów prawa, chemii i biologii specjalizujących się w naukach sądowych. Będzie też niezbędnym źródłem wiedzy w codziennej pracy praktyków wymiaru sprawiedliwości. Książka stanowi dzieło 37 autorów - wybitnych specjalistów w obszarze nauk sądowych, będących z reguły także wykonawcami ekspertyz w danej dziedzinie.
Autor opisuje, jak krok po kroku opracować i wdrożyć system pracy zdalnej i hybrydowej, aby efektywnie wspierał pracowników i pracodawców oraz był zgodny z przepisami prawa i dobrymi praktykami.
W publikacji omówiono zagadnienia, takie jak:
- kontrola pracy zdalnej,
- kwestie BHP,
- prawne aspekty pracy zdalnej,
- bezpieczeństwo danych osobowych,
- praca zdalna w modelu B2B,
- wyzwania organizacyjne związane z pracą na odległość,
- narzędzia IT stosowane w pracy zdalnej,
- rozwiązywanie sytuacji konfliktowych
Dzięki lekturze czytelnik zapozna się z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi tworzenia systemu pracy zdalnej i hybrydowej oraz pozna zalety i wady konkretnych rozwiązań. Cennym uzupełnieniem treści książki są wzory dokumentów – umów, regulaminów oraz formularzy.
Publikacja przeznaczona jest dla pracowników działów personalnych oraz kadry zarządzającej. Książka może zainteresować też studentów kierunków związanych z ZZL.
Jest to pierwsza na polskim rynku publikacja prezentująca teoretyczne i praktyczne aspekty zarządzania wynagrodzeniami, tzw. Compensation & Benefits. Autorzy opisują, jak skutecznie opracować i wdrożyć politykę wynagrodzeń i świadczeń dodatkowych, aby wpływała pozytywnie na motywację i zaangażowanie pracowników, a jednocześnie przyczyniała się do realizacji celów biznesowych organizacji.
Czytelnik dowie się także, jakie nowoczesne narzędzia i systemy informatyczne możemy wykorzystać, projektując efektywny system wynagradzania oraz jak zapewnić jego zgodność z obowiązującymi przepisami prawa. Autorzy, będący ekspertami C&B oraz wykładowcami studiów podyplomowych, dzielą się na łamach książki swoim wieloletnim doświadczeniem, rekomendacjami i dobrymi praktykami rynkowymi.
W książce poruszono m.in. zagadnienia takie jak:
• istota wynagradzania i model Total Rewards,
• opis stanowiska pracy,
• wartościowanie i mapowanie stanowisk,
• taryfikatory i siatki płac,
• budowa systemu płac zmiennych,
• zasady tworzenia polityki benefitowej,
• badanie efektywności przyjętej strategii wynagradzania.
Wydanie zostało wzbogacone m.in. o rozważania związane z wyzwaniami mającymi wpływ na rynek wynagrodzeń takimi, jak inflacja, niespokojna sytuacja gospodarcza i geopolityczna czy digitalizacja. Uwzględniono też najnowsze regulacje prawne m.in. w zakresie transparentności wynagrodzeń.
Ciekawym uzupełnieniem treści publikacji są obszerne materiały dostępne na stronie internetowej po wpisaniu zamieszczonego w książce kodu aktywacyjnego. Można tam zapoznać się z aktualnymi raportami płacowymi czy przykładami dobrych praktyk rynkowych w zakresie benefitów.
Pozycja przeznaczona jest dla pracowników działów kadr, menadżerów, specjalistów z dziedziny ZZL, a także dla słuchaczy studiów podyplomowych kierunków związanych z zarządzaniem wynagrodzeniami.
W publikacji omówiono odpowiedzialność zarówno karną, jak i dyscyplinarną za nieetyczne oraz sprzeczne z normami prawa autorskiego i karnego zjawiska ghostwritingu i guest authorship.
Z publikacji czytelnik dowie się:
• czym różni się ghostwriting od guest authorship oraz jakie są rodzaje tego ostatniego,
• czy dopuszczalne jest zawieranie umów w tym zakresie,
• jakie są skutki zgody dysponenta dobra osobistego na jego naruszenie,
W opracowaniu omówiono:
• odpowiedzialność karną na podstawie art. 115 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także na podstawie innych aktów prawnych (m.in. przeanalizowano przestępstwa i wykroczenia przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu czy naruszenia uczciwej konkurencji);
• wpływ regulacji dotyczących autorskiego dobra osobistego w postaci więzi twórcy z utworem na interpretację znamion tzw. przestępstwa plagiatu.
W książce przeanalizowano także wyniki badań aktowych dotyczących spraw karnych, których stan faktyczny odnosił się do ghostwritingu lub gościnnego autorstwa.
Publikacja zawiera 12 esejów, z których większość ukazała się w latach 1979-2020 w różnych czasopismach i książkach. Część z nich została ponownie zredagowana przez autora. Zbiór uzupełniają dwa wcześniej niepublikowane teksty oraz wstęp dr hab. Iwony Barwickiej Tylek. "W dedykacji, jaką napisał Profesor, ofiarowując mi swoje 13 różnych esejów, określił książkę mianem koktajlu tematów. Tu także mamy do czynienia z koktajlem, myślę, że smakowitym nie tylko dla historyka. Bo też Michał Jaskólski należał do tych rzadkich historyków, którzy zagłębiając się w przeszłość nie mieli zamiaru uciekać od tego, co bliskie człowiekowi niezależnie od czasów, w jakich ma przyjemność lub nieprzyjemność się znaleźć". dr hab. Iwona Barwicka Tylek, prof. UJ (fragment Eseju numer dwanaście i pół będącego wstępem do książki)
Książka omawia zagadnienia z zakresu ochrony środowiska – jego organizacji i kontroli – w przystępnej formie pytań i odpowiedzi, które najczęściej pojawiają się na egzaminach z tego przedmiotu. Jest to nowoczesny niezbędnik do nauki i powtórki materiału – czytelnik uczy się poprzez formułowanie odpowiedzi na pytania i ich porównanie z tymi, które znajdują się w książce.
Publikacja obejmuje ponadto zestaw schematów i tabel, które również porządkują i ułatwiają przyswajanie informacji. Zastosowanie takiej formy angażuje czytelnika, który aktywnie zdobywa i weryfikuje swoją wiedzę. Informacje zgłębiane za pośrednictwem aktywnej nauki są lepiej zapamiętywane i utrwalane niż poprzez wielokrotne czytanie przepisów kodeksu.
Publikacja w szczególności przeznaczona jest dla studentów i aplikantów. Będzie ona również pomocna pracownikom naukowym, którzy mogą ją wykorzystać jako materiały do ćwiczeń.
Publikacja to praktyczny przewodnik wdrażania opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej. Prezentuje najważniejsze metody, narzędzia oraz wskazówki przygotowania, wdrożenia i oceny koordynowanej opieki zdrowotnej w POZ. Nie tylko opisuje autorski model opieki koordynowanej lecz także krok po kroku prowadzi przez etapy zarządzania zdrowiem populacyjnym.
Dzięki lekturze książki czytelnik dowie się m.in:
• czym są opieka koordynowana i opieka zintegrowana,
• czy zastosowanie opieki koordynowanej wpływa na realizację polityk zdrowotnych,
• jaki wpływ mają kompetencje personelu medycznego na efektywność opieki nad pacjentem w podstawowej opiece zdrowotnej,
• jakie działania należy podjąć, aby zmienić dotychczasowy model opieki zdrowotnej.
Poradnik został napisany przez praktyków, którzy dzielą się z czytelnikami doświadczeniem zdobytym w Centrum Medyczno-Diagnostycznym w Siedlcach, uchodzącym za prekursora opieki koordynowanej w Polsce.
Książka jest skierowana do podmiotów zarządzających podmiotami leczniczymi w sektorze ochrony zdrowia, a zawarte w niej praktyczne wskazówki przydadzą się także menedżerom zespołów lecznictwa otwartego oraz pracownikom naukowym i studentom uczelni medycznych.
Książka zawiera zbiór starannie wybranych materiałów do ćwiczeń, które pomogą aplikantom adwokackim i radcowskim przygotować się do egzaminu zawodowego. Opracowanie składa się z czterech części. W pierwszej znajdują się uwagi ogólne dotyczące sposobu przygotowania projektu apelacji oraz opinii prawnej o braku podstaw do jej wniesienia wraz z praktycznymi objaśnieniami i wzorami. W drugiej części zamieszczono materiały do wybranych spraw karnych i przedstawiono je w formie kazusów wraz z propozycjami ich rozwiązania. Są to materiały do pracy indywidualnej w formie zmodyfikowanych akt spraw karnych zaczerpniętych z praktyki, mające ułatwić czytelnikom przygotowanie projektu własnego skutecznego rozwiązania. Części trzecia i czwarta zawierają propozycje rozwiązań kazusów stanowiących materiał egzaminacyjny na egzaminach adwokackich oraz radcowskich, uwzględniających opis istotnych zagadnień sporządzonych przez powołany zespół do przygotowania zadań egzaminacyjnych z zakresu prawa karnego. W nowym wydaniu szczególny nacisk położono na problematykę zarzutów apelacyjnych w warunkach zmiany modelu postępowania odwoławczego związanego z reformatoryjnym orzekaniem przez sąd odwoławczy. Zawarto w nim także uzasadnienia wyroków sporządzone zgodnie z obecnie obowiązującymi wymogami na formularzu uzasadnień w sprawach karnych oraz krótkie omówienie najistotniejszych zagadnień i problemów ułatwiających prawidłowe sporządzenie apelacji.
Książka analizuje problemy związane z odpowiedzialnością cywilną z tytułu szkody wyrządzonej przez niebezpieczny produkt medyczny. Dotyczą one m.in. określenia producenta i jego obowiązków informacyjnych, ustalenia momentu powstania odpowiedzialności za produkt, identyfikacji podmiotu poszkodowanego czy określenia przesłanek odpowiedzialności. Autor szczegółowo wyjaśnia pojęcie produktu niebezpiecznego, wskazuje warunki ograniczenia lub wyłączenia odpowiedzialności producenta, termin przedawnienia roszczeń przysługujących poszkodowanemu oraz omawia sytuację zbiegu podstaw odpowiedzialności szpitala, lekarza i producenta. Opracowanie przeznaczone jest dla adwokatów, radców prawnych, sędziów, pracowników naukowych zajmujących się prawem cywilnym, UE i medycznym, a także dla przedsiębiorców w branżach medycznych i farmaceutycznych. Rekomendowane jest również studentom prawa jako literatura uzupełniająca.
Publikacja jest pierwszą na rynku pozycją opisującą kompleksowo zagadnienia związane z cyfryzacją HR. Autorzy szczegółowo omawiają poszczególne aspekty procesu wdrażania rozwiązań cyfrowych, a także podkreślają kluczową rolę, jaką dział HR odgrywa w kształtowaniu nowej cyfrowej kultury organizacyjnej w firmie.
W monografii omówiono zagadnienia takie jak m.in.:
nowe role HR w procesie digitalizacji firmy,
cyfrowe zarządzanie danymi personalnymi,
analityka predykcyjna i algorytmy w HR,
wpływ kluczowych technologii na zmiany w obszarze pracy.
Autorzy poruszają także etyczny aspekt transformacji cyfrowej, wskazując przykładowe dylematy związane z ochroną i wykorzystaniem danych osobowych, przejrzystością procesów czy dobrostanem pracowników.
Dzięki lekturze książki Czytelnik dowie się:
w jaki sposób należy zaplanować wdrożenie optymalnych rozwiązań w zakresie cyfrowego HR-u,
które technologie będą w przyszłości oddziaływać w największym stopniu na obszar pracy oraz HR,
czy zmiany technologiczne będą powodowały postępującą redukcję stanowisk pracy,
czy w przyszłości pracownicy będą zarządzani przez sztuczną inteligencję.
Ważnym elementem treści książki są przytaczane przez autorów wyniki i wnioski płynące z najnowszych badań nad cyfryzacją HR, a także przykłady wdrożenia rozwiązań cyfrowych przez konkretne firmy oraz ich działy personalne.
Książka jest przeznaczona dla menedżerów HR oraz pracowników działów personalnych.. Będzie też cennym źródłem wiedzy dla pracowników naukowych i studentów kierunków związanych z HR, zarządzaniem, czy informatyką.
„Publikacja wpisuje się w rosnącą potrzebę merytorycznej dyskusji jak digitalizować HR, wobec wyzwań zmianującej się gospodarki i świata. W książce przedstawiano szeroki zakres narzędzi cyfrowych w HR, zjawisk towarzyszących cyfryzacji pracy i realizacji procesu HR. Autorzy ukazują szerokie możliwości cyfryzacji HR, naświetlają też jej „ciemną stronę” jak również proponują optymalne metody i narzędzia zarządcze w tym zakresie.”
dr hab. Marzena Fryczyńska, prof. SGH (fragment recenzji)
„Autorzy, zarówno swym doświadczeniem, jak i dorobkiem naukowym są gwarantem dobrej jakości publikacji. Książka stanowi krok na przód w obszarze cyfryzacji i jej implementacji w polskich organizacjach przy włączeniu służb personalnych. Pozwala ona się zainspirować oraz lepiej zrozumieć istotę problemów i procesów.”
dr hab. Izabela Warwas, prof. UŁ (fragment recenzji)
W publikacji poddano analizie m.in. zagadnienia: organizacji jednostek sektora samorządowego, gospodarki komunalnej, rachunkowości, gospodarki środkami trwałymi, odsetek, a także kwestie finansów charakterystycznych dla jednostek sektora publicznego. Wskazano podstawy prawne dla konkretnych rozwiązań, jak również wyjaśniono zawiłą problematykę finansów publicznych oraz specyfikę działalności sektora samorządowego. Książka jest przeznaczona dla pracowników administracji i działów finansowych jednostek samorządu terytorialnego. Będzie cennym źródłem wiedzy dla członków organów stanowiących i wykonawczych tych jednostek oraz członków organów spółek komunalnych. Zainteresuje także radców prawnych, doradców podatkowych, ekonomistów oraz księgowych.
Wzory pozwów i wniosków w sprawach rodzinnych powstały jako rezultat doświadczeń w nauczaniu aplikantów zawodów prawniczych i studentów ostatnich lat studiów prawniczych oraz wieloletniej praktyki sądowej w prowadzeniu spraw rodzinnych. Opracowanie pozwala nie tylko opanować praktyczne umiejętności formułowania pism procesowych, lecz także przyswoić i ugruntować wiedzę z zakresu prawa rodzinnego. Książka składa się z trzynastu rozdziałów, z których każdy zawiera: przykładowy stan faktyczny, dostosowany do niego wzór pisma procesowego, praktyczny komentarz oraz wybór najważniejszego orzecznictwa. Omówione zostały wzory pism najczęściej występujących w praktyce, wykorzystywanych w sprawach rozpoznawanych zarówno w postępowaniu procesowym, jak i nieprocesowym. Podstawowym celem autorów było także przekazanie kompleksowej wiedzy teoretycznej dotyczącej omawianych zagadnień, wzbogaconej o adekwatne orzecznictwo sądów powszechnych. Publikacja jest przeznaczona dla radców prawnych i adwokatów, którzy w pracy zawodowej są zobligowani do sporządzania pism procesowych. Może również zainteresować osoby dopiero rozwijające swoje umiejętności prawnicze, w szczególności w ramach aplikacji, praktyk w kancelariach prawniczych czy też studiów prawniczych. Opracowanie zawiera wzory pism dostępne w wersji elektronicznej do pobrania ze strony www.prawo-rodzinne-pozwy-wnioski-wzory.wolterskluwer.pl po wpisaniu zamieszczonego w książce kodu aktywacyjnego. Wzory można modykować i dostosowywać do indywidualnych potrzeb.
W opracowaniu przedstawiono ewolucję ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz komentarz do poszczególnych jej artykułów. Omówiono istotne nowelizacje wynikające z poszerzenia jej zakresu normatywnego o regulacje dotyczące: rewitalizacji, ochrony krajobrazowej, wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Uwzględniono orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz sądów powszechnych i Sądu Najwyższego, a także piśmiennictwo prawnicze. Komentarz pomoże w pracy prawnikom zajmującym się planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz sędziom sądów administracyjnych, członkom samorządowych kolegiów odwoławczych, adwokatom i radcom prawnym. Będzie przydatny również architektom i urbanistom oraz przedstawicielom nauk prawnych i studentom prawa zainteresowanym poszerzeniem wiedzy w tym zakresie. Autorzy komentarza są uznanymi specjalistami w zakresie prawa planowania i zagospodarowania przestrzennego, a ich dorobek publikacyjny obejmuje setki książek, artykułów naukowych i glos dotyczących również teorii prawa, prawa konstytucyjnego i administracyjnego.
Autorka omawia 10 powszechnie stosowanych form rozwoju kompetencji pracowników takich jak: tutoring, mentoring, coaching, szkolenie, warsztat, trening, konferencja, kongres, seminarium, studia podyplomowe. Wskazuje, jak dopasować konkretne działania do potrzeb danych odbiorców. W książce opisano także kluczowe modele oceny form rozwoju kompetencji pracowników, którymi są: czteropoziomowy model Kirkpatricka, model Hamblina, pięciopoziomowy model (ROI) Phillipsa, zmodyfikowany ROI, metoda implementacji arkusza inwestycji i korzyści, model krytycznych poziomów Guskey'a, model Holtona, model oceny wyników O'Connora (RA), model Kaufmanna i Kellera, model Brinkerhoffa, model IPO, model C-I-P-O, czteropoziomowy model ewaluacji Warra (CIRO), czteropoziomowy model Stufflebeama (CIPP), model Passmore'a i Velez (SOAP-M model), model Ramseya (GAP model), model Fiester i Morrisa. Interesującym uzupełnieniem jest przegląd badań dotyczących problematyki modeli oceny form rozwoju kompetencji, a także zaprezentowanie przez autorkę jej nowatorskiej metody pomiaru i oceny skuteczności działań rozwojowych pracowników. Publikacja jest przeznaczona dla pracowników działów kadr i zasobów ludzkich, menedżerów i przedsiębiorców. Zainteresuje także pracowników naukowych zarządzania, psychologii i socjologii oraz studentów tych kierunków. "Zagadnienie rozwoju kompetencji personelu, stosowania różnych metod rozwojowych oraz pomiaru skuteczności działań podejmowanych w analizowanym obszarze, wpisuje się w aktualne trendy w zarządzaniu organizacjami. Akcentuje się przy tym potrzebę podejmowania aktywności, które przyniosą w długiej perspektywie korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom". dr hab. Katarzyna Piwowar-Sulej, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Drugie wydanie Komentarza do Kodeksu Prawa Kanonicznego zawiera kompleksowe omówienie wszystkich najważniejszych zagadnień związanych z prawem kanonicznym. Polski przekład Kodeksu Prawa Kanonicznego zamieszczony w dziele jest najnowszą wersją kodeksu, zatwierdzoną w 2022 r. przez Konferencję Episkopatu Polski. Komentarz stanowi tłumaczenie 11. edycji komentarza opracowanego przez kanonistów hiszpańskich skupionych w Instytucie Martin de Azpilcueta (2023) oraz 8. wydania włoskiego pod red. J.I. Arriety (2022). Dzieło uwzględnia nowelizacje niektórych kanonów dokonane przez ostatnich papieży, w tym regulacji procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa oraz kanonicznego prawa karnego. Ciekawym i praktycznym uzupełnieniem komentarza są m.in.: - najważniejsze dokumenty prawa kanonicznego wydane po promulgacji Kodeksu; m.in. akty papieskie i dokumenty dykasterii Kurii Rzymskiej; - zestawienie dokumentów promulgowanych przez Konferencję Episkopatu Polski po 1983 r. oraz wybrane przepisy polskiego prawa wyznaniowego; - odniesienia do obowiązującego w Polsce partykularnego prawa kanonicznego oraz prawa polskiego. Publikacja zawiera wszystkie wydane dotychczas interpretacje autentyczne kanonów Kodeksu. Każdy kanon opatrzony jest ponadto wskazaniem analogicznych przepisów Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich. Zawarte w publikacji wykazy, tabele i indeksy umożliwiają ustalenie miejsc publikacji dokumentów oraz zlokalizowanie ich zarówno w samym Komentarzu, jak i poza nim. Komentarz napisany jest w przystępny sposób i może stanowić pomoc dla wszystkich osób zainteresowanych prawem kanonicznym.
Charakterystyczną cechą rozwoju Unii Europejskiej jest tocząca się od lat tzw. "wojna sędziów". Jej istotą jest kwestia rozstrzygnięcia fundamentalnego zagadnienia dotyczącego określenia kierunku i intensywności integracji europejskiej. Z czasem państwa członkowskie dostrzegły bowiem konieczność wskazywania granic wkraczania w trwale określony zakres ich władzy suwerennej. Spór o przekazane kompetencje polega na kwestionowaniu zasady pierwszeństwa prawa europejskiego przez sądy konstytucyjne z zastosowaniem rozmaitych figur prawniczych, wśród których zarzut działania ultra vires stawiany instytucjom Unii Europejskiej jest argumentem podstawowym. W książce przedstawiono relacje prawne zachodzące między sądami konstytucyjnymi państw członkowskich Unii Europejskiej a Europejskim Trybunałem Sprawiedli wości, ze szczególnym uwzględnieniem orzecznictwa niemieckiego Federalnego Sądu Konstytucyjnego. Dla polskiego czytelnika zrozumienie problematyki działań ultra vires może mieć duże znaczenie praktyczne, ponieważ polski Trybunał Konstytucyjny podąża w podobnym kierunku - korzysta z dorobku niemieckiego, aby jednocześnie przeciwstawić się orzecznictwu TSUE (a także ETPCz) w sprawie niezależności sądownictwa. Książka zainteresuje prawników, polityków, a także wszystkich obywateli, którzy chcieli by lepiej zrozumieć relacje prawne między sądami krajowymi a Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości oraz kierunki i mechanizmy działania integracji europejskiej.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?