Orzeł w kurniku to ja sprzed lat. A może także ty? Może nim byłeś? Może jeszcze czasami bywasz? A może, co gorsza, nadal tkwisz w miejscu, które nie jest twoim naturalnym światem? W takim razie do ciebie to piszę. Może czas przejrzeć i zobaczyć, że jesteś bardziej lotny niż myślisz, a to, co cię gniecie i trzyma przy ziemi, jest fałszywym przekonaniem, które kiedyś nieświadomie kupiłeś.Wstań z grzędy, wyjdź z kurnika, rozprostuj skrzydła!Tomasz Nowak OP - kaznodzieja, przeor dominikańskiego klasztoru w Łodzi i dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego. Wykłada homiletykę w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów w Krakowie. Jego wielką pasją jest głoszenie Ewangelii i muzyka, szczególnie jazz. Sam gra na gitarze i bębnach. Od lat słowem i muzyką wspiera projekty związane z modlitwą uwielbienia, współtworzy warsztaty, rekolekcje i koncerty. Jak św. Dominik, chce głosić wszystkim, wszędzie i na wszystkie sposoby.
Dotychczasowe wydania niniejszej książki oparte były na przekładzie o. Władysława Lohna SJ.
Dziś proponujemy naszym Czytelnikom tłumaczenie o. Stanisława Kuczkowskiego SJ, zapewne bliższe współczesnej wrażliwości językowej.
Wydawnictwo WAM
Człowiek pragnie czegoś większego. Odczuwa głód wielkiej miłości, nieskończonego ukojenia, głód Boga. Jeśli nie zostanie on zaspokojony, człowiek na dłuższą metę nie może żyć, bo nie znajduje odpowiedzi na to, co najbardziej istotne.
Nieznane oblicze Benedykta XVI
Joseph Ratzinger już jako prefekt Kongregacji ds. Nauki Wiary przez wiele lat głosił kazania dla parafian Pentling, niewielkiej miejscowości w jego rodzinnej Bawarii. Możemy w nich odnaleźć wszystkie najważniejsze tematy teologii przyszłego papieża osadzone w konkrecie życia codziennego. Widzimy księdza Ratzingera, który w niemal intymnej atmosferze mówi o tym, czym są wolność, kościelna wspólnota i jak zaspokajać w sobie głód Boga.
Jednego z najwybitniejszych teologów przełomu tysiącleci poznajemy w roli duszpasterza małej wiejskiej wspólnoty.
W skromnych kazaniach z Pentling widać, jak wielka teologia może współpracować z "frontowym" duszpasterstwem (…) bez zbędnego patosu, specjalistycznego żargonu czy nadmiernych uproszczeń.
Ks. Jerzy Szymik, autor książki Theologia Benedicta
Praca Barbary Adamczyk stanowi użyteczne dzieło naukowo-poznawcze i podstawę działań profilaktyczno-metodycznych. Autorka z dużym znawstwem dokonuje analizy wspólnych cech dzieci ulicy oraz ich zachowań dewiacyjnych i przestępczych. Posiłkuje się analizą dużego zestawu treści z literatury polskiej, angielskojęzycznej i francuskojęzycznej, przytacza nie tylko opinie różnych badaczy, ale i dane z badań innych autorów. Analiza bogactwa danych i ich interpretacja stanowi bardzo dobry materiał poznawczy, użyteczny dla praktyki pedagogicznej w zakresie profilaktyki i terapii pedagogicznej. Autorka umiejętnie dokonuje szczegółowych uogólnień całości pracy badawczej i formułuje wnioski dla praktyki (…), ponadto formułuje wskazówki do dalszych badań empirycznych, co jest godne uznania. Z recenzji prof. dra hab. Stanisława Palki
Każdego roku w Boże Narodzenie słuchamy o narodzeniu Jezusa, który przyszedł "do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli" (J 1,11). To dla nas Bóg stał się człowiekiem. Żeby z otwartością i na stałe zaprosić Go do swojego domu i serca, trzeba świadomie przeżyć Adwent i święta, trwając na modlitwie.
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny: 8 grudnia
Boże Narodzenie: 25 grudnia
Święto Świętych Młodzianków Męczenników: 28 grudnia
"Jeżeli umarliśmy razem z Chrystusem, wierzymy, że z Nim również żyć będziemy" (Rz 6,8)
Odejście bliskich do wieczności zawsze wiąże się z cierpieniem tych, którzy pozostają na ziemi. Jednak Pismo Święte i nauczanie Kościoła przypominają, że śmierć nie jest końcem, ale przejściem do świata, w którym czeka na nas kochający Bóg. Dusze zmarłych potrzebują naszej modlitwy na drodze do zbawienia, aby jeszcze lepiej przygotować się na spotkanie z miłosiernym Ojcem.
Uroczystość Wszystkich Świętych: 1 listopada
Dzień Zaduszny: 2 listopada
Święty Juda Tadeusz żył w I wieku. Był jednym z dwunastu apostołów i krewnym Pana Jezusa (zob. Mk 6,3; Mt 12,46). Po wniebowstąpieniu Chrystusa wyruszył do Edessy, gdzie dzięki darom udzielonym przez Ducha Świętego leczył choroby. Jest skutecznym orędownikiem w sprawach wyjątkowo trudnych, beznadziejnych, wobec których człowiek pozostaje bezsilny.
Jean Daniélou był jednym z pierwszych autorów, którzy wnieśli nowe spojrzenie na postać Jana Chrzciciela, dzięki odkryciu starożytnych rękopisów nad Morzem Martwym. Na przełomie Starego i Nowego Testamentu Jan zwany Chrzcicielem, "świadek Baranka", otwiera nową erę świata. Historia świecka, do której dostęp dają dokumenty epoki, i historia święta, którą przenika spojrzenie profetyczne, wzajemnie się tu objaśniają i uzupełniają. Umiejscawiając Jana Chrzciciela nie tylko w kontekście jego historycznego czasu, ale przede wszystkim w przestrzeni planu Bożego - od chwili powołania jako zwiastuna aż do doświadczenia śmierci - książka pozwala poznać prawdziwą historię świętą. Również dlatego, że - jak powiedział sam autor - Jan Chrzciciel i jego misja nieustannie trwają w czasie Kościoła, albowiem zarówno w świecie chrześcijańskim jak i pogańskim zwiastun ten jest zawsze tym, który przygotowuje i otwiera drogę.
Istnieje sposób przeżywania wiary, dla którego kategoria otwartości jest kategorią fundamentalną. Chodzi o uchwycenie czegoś bardzo ważnego we własnej drodze do Boga.
Książka o wierze to dopuszczenie nas do bardzo osobistych poszukiwań, niekiedy wręcz zmagań Autora, dodajmy - bez cienia ekshibicjonizmu.
ks. Adam Boniecki
Książka Piotra Sikory jest jednym z ważniejszych głosów w rodzimej debacie o teologii, duszpasterstwie i duchowości.
ks. Robert J. Woźniak
KRÓLESTWO JUŻ NADESZŁO
Byli ludźmi z krwi i kości. Nie różnili się niczym od każdego z nas. Jedno spotkanie odmieniło ich życie. Podejdź, zatrzymaj się i razem z Autorem obserwuj ewangeliczne spotkania z Panem. Zobacz z bliska biblijne wydarzenia i wsłuchaj się w głos Zbawiciela. Przejrzyj się w historii apostołów jak w lustrze.
Spójrzmy na nasze życiorysy jako na żywoty (dziś mówimy: CV) kogoś, kto niedaleko jest od królestwa niebieskiego. Przecież każdy z nas kiedyś usłyszał to samo zaproszenie: Pójdź za Mną, a zaraz potem, pewnie nieco ciszej, Pan dopowiedział: Oczywiście, jeśli tego chcesz….
JAKUB KOŁACZ SJ - od 2014 roku prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Autor książek Słownik języka i kultury jezuitów oraz Ewangelia św. Łukasza spisana własnymi słowami.
Publikacja stanowi pedagogiczny namysł nad wychowawczymi zagadnieniami związanymi z pedagogiką późnej dorosłości i starości w Polsce. (…) Jest skierowana do teoretyków i praktyków związanych z gerontologią i profesjami pomocowymi, a także do studentów pedagogiki i pracy socjalnej. Lektura książki stanowi okazję do poszerzenia wiedzy na temat zagadnień związanych z aktywnością i aktywizacją osób starych.
Z recenzji ks. dra hab. Piotra Krakowiaka
Problematyka wspomagania osób starszych w przeżywaniu przez nich ostatniej fazy życia wpisuje się w obszar stosunkowo młodej subdyscypliny pedagogicznej, jaką jest gerontopedagogika (geragogika), a zaprezentowane w pracy teksty stanowią dobry przyczynek do jej dalszego rozwoju. Niniejsze opracowanie powinno się stać obowiązkową lekturą dla studentów pedagogiki i pracy socjalnej, zostanie też niewątpliwie dostrzeżone przez teoretyków zajmujących się problematyką gerontologiczną oraz przez praktyków, dla których wspomaganie rozwoju osób starszych jest zawodową powinnością.
Z recenzji dr hab. Anny Gaweł
Czy odczuwasz głód serca?
John Main OSB dla wspólnoty chrześcijańskiej odkrył na nowo moc modlitwy kontemplacyjnej i stał się jednym z najważniejszych współczesnych mistrzów życia duchowego. Jego dzieło kontynuują grupy Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej (WCCM). Dzięki zgromadzonym w tej książce tekstom odkryjesz, w jaki sposób poprzez modlitwę zaspokoić głód odczuwany głęboko w sercu.
W naszej tradycji jest tylko jedna modlitwa - modlitwa Jezusa. Zanurzamy się w niej, otwierając na nią nasze serca. W tradycji Kościoła doświadczenie to nazywane jest modlitwą wiary, modlitwą kontemplacyjną czy też modlitwą czystą. My używamy określenia "medytacja", która jest trwaniem w bezruchu, w centrum naszego jestestwa, by wraz z Chrystusem dojść do centrum, w którym przebywa Trójca Święta.
John Main OSB
Książka ta może być pomocna dla tych, którzy pragną, w tych pełnych wyzwań czasach, podążać ścieżką medytacji pod autorytatywnym, a jednocześnie łagodnym przewodnictwem mistrza modlitwy.
Peter Ng, koordynator WCCM w Singapurze
John Main rozpoznał ?nasz duchowy głód i czerpiąc z nauczania pierwszych mnichów chrześcijańskich przywrócił sposób modlitwy prostej, dostępnej dla każdego, która praktykowana codziennie odmienia życie wielu osób.
Andrzej Ziółkowski?, koordynator WCCM w Polsce
W encyklice Laudato si’ papież Franciszek dokonuje cennej i długo oczekiwanej aktualizacji społecznej nauki Kościoła. W kontekście kryzysu ekologicznego proponuje m.in. przewartościowanie roli ekonomii, gospodarki i polityki w taki sposób, aby wyraźnie były nakierowane na służbę ludziom, współpracę narodów na rzecz pokoju i sprawiedliwego podziału dóbr, bardziej zdecydowaną troskę o stworzenie oraz obronę Matki Ziemi. Papież wskazuje także, że ochrony stworzenia i dbałości o środowisko nie można oddzielić od "ekologii ludzkiej", gdyż obecny kryzys jest nie tylko problemem ekonomicznym, ale także środowiskowym, etycznym i antropologicznym. W encyklice dodaje, że kryzys ten sięga samych podstaw kultury i duchowości oraz proponuje projekt ekologii integralnej, którego punktem wyjścia jest ekologiczne nawrócenie. Autorzy artykułów monografii podejmują liczne wątki ekologiczne zasugerowane lub omawiane przez papieża, poszukując źródeł, inspiracji i kontekstów wizji zaproponowanej przez Franciszka.
Jacek Poznański SJ, Stanisław Jaromi OFMConv
Treść książki wskazuje na komplementarną spójność problematyki obu jej części oraz poszczególnych jej rozdziałów. Warte zauważenia jest także wzajemnie dopełniające się przedstawienie zagadnień teoretycznych i praktycznych (…). Dzięki tak zaprezentowanej refleksji nad encykliką Laudato si’, książka oddaje charakter encykliki, która prócz refleksji teoretycznej ma wyraźne przesłanie praktyczne skierowane zarówno do przedstawicieli świata polityki i biznesu, jak i wszystkich ludzki dobrej woli (…). Należy wyrazić nadzieję, że niniejsza publikacja nie tylko zainspiruje dalsze badania w polskim środowisku naukowym, ale także zachęci działaczy ekologicznych do refleksji nad kwestiami ekologicznymi z punktu widzenia, jaki przedstawił papież Franciszek i przyczyni się w ten sposób do ekologicznego "efektu Franciszka" na gruncie polskim.
Dr hab. Ryszard Sadowski SDB, Instytut Ekologii i Bioetyki UKSW
Książka nie jest tematycznym "komentarzem" do poszczególnych rozdziałów encyklik, ale czymś więcej - udanym i naukowym zarazem "rozwinięciem" myśli, inspiracji, zagadnień itd., zawartych w dokumencie papieskim. Odnosi się wrażenie, że autorzy tekstów nie zamierzają powtarzać tego, co zostało powiedziane w encyklice, ale pójść dalej i głębiej, wkomponować jej treści w kontekst jeszcze bardziej naukowy i polski, dokonać jej naukowego "przełożenia" na użytek czytelnika polskiego, który konfrontuje się już od wielu lat z problemami natury ekologicznej, szukając ich optymalnych rozwiązań.
Prof. dr hab. Zdzisław Kijas OFMConv, UPJPII
Pomiędzy dwoma biegunami: "zaniku religii" i "powrotu sacrum", rozciąga się bogate spektrum zróżnicowanych postaw wobec religii i Kościoła, aż po zindywidualizowane formy życia religijnego według własnych potrzeb i zainteresowań. Religia utraciła swój status "oczywistości kulturowej", w nowoczesnych i ponowoczesnych społeczeństwach musi konkurować na rynku różnych ofert światopoglądowych.
Janusz Mariański, Sekularyzacja albo desekularyzacja...
W budowaniu tożsamości niezbędna jest możliwość konfrontacji i wymiany opinii. Otwartość stanowi wyzwanie , bo oznacza pewien stopień ryzyka; ten, kto jest otwarty, nie posiada pełnej kontroli.
Nowe pokolenie jest zapowiedzią nadchodzących zmian, jego przedstawiciele będą kształtować przyszłość. Są mobilni, myślący, niezależni, łatwi w kontaktach, ale i wymagający. Człowiek reprezentujący kulturę interaktywną stanowi nowe, poważne wyzwanie dla Kościoła.
Renata Jasnos, Projekt Wychowawcze oddziaływania Kościoła...
Współcześni młodzi katolicy w Polsce nie rozumieją Kościoła i postrzegają go głównie w kategoriach instytucji restrykcyjnej. Jak przypomina ks. Tischner, chrześcijańska koncepcja człowieka zawiera tezę o jego wolności. Tylko to, co wynika z wolności, jest w pełni ludzkie. Tymczasem w chrześcijańskim wychowaniu dochodzi do nieustannego lekceważenia wolności człowieka. Wolność i prowadzona dzięki niej krytyczna refleksja stają się czymś podejrzanym. Według Tischnera u źródła takiego myślenia i "wychowawczego" działania tkwi "niewiara w obiektywne istnienie wartości religijnych i etycznych".
Celina Kisiel-Dorohinicka, Wychowanie moralne Kościoła...
— Dlaczego one płaczą?
Annie zastanowiła się przez chwilę.
— Ponieważ wiedzą.
— Co wiedzą? — zapytałem.
Spojrzała na mnie, jak gdyby to było zupełnie oczywiste…
Po śmierci ukochanej żony pogrążony w żalu Reese postanawia odciąć się od świata. Porzuca pracę i przyjaciół, aby pod zmienionym imieniem ukryć się w małym miasteczku nad jeziorem Burton. Nie podejrzewa, że właśnie w tej zacisznej miejscowości stanie się uczestnikiem tragicznych wydarzeń, a o jego dalszych losach zadecyduje siedmioletnia dziewczynka, sprzedająca lemoniadę…
Kiedy płaczą świerszcze to trzymająca w napięciu, poruszająca powieść o heroicznej walce, sile przyjaźni i niegasnącej nadziei.
To zarazem poetycka historia miłosna, thriller przyprawiający o szybsze bicie serca, jak i religijne objawienie. Zawiłości losów bohaterów i nieoczekiwane zwroty akcji sprawiają, iż od lektury nie można się oderwać.
Uwagi wstępne
Uwagi (mające na celu) jakieś zrozumienie Ćwiczeń duchownych, które (po nich) następują; celem ich jest również niesienie pomocy zarówno temu, kto Ćwiczeń udziela, jak temu, kto je otrzymuje.
Idol i dystans jest pierwszą pracą Mariona, w której podejmuje problematykę teologiczną. Przedmiotem esejów składających się na książkę jest problem związków teologii z metafizyką oraz język wypowiedzi o Bogu. Marion próbuje odzyskać, zarówno filozoficznie, jak i teologicznie, możliwość sensownego wypowiadania się o Bogu w kontekście epoki głoszącej "śmierć Boga".
Autor przeprowadza interesujące analizy dzieł klasycznych autorów, od Psuedo-Dionizego Areopagity przez Hörderlina aż do Heideggera, przedstawiając na ich przykładzie ciekawą wizję współpracy filozofii i teologii. Myślenie Mariona porusza się nieustannie na granicy tych dwóch obszarów, ujawniając tym samym ich zasadniczą bliskość. Jest ono świetnym przykładem przekraczania rozpowszechnionego modelu separacji filozofii i teologii.
Prawdziwy czarnoskóry Polak z południowoamerykańskim temperamentem!
Brian Scott to jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy w Polsce. Niekwestionowana gwiazda RMF FM, osobowość TVN-u, charyzmatyczny prowadzący programu Etniczne Klimaty w TVP. Mówi o sobie, że jest pierwszym Murzynem Rzeczypospolitej.
W rozmowie z Marią Mazurek robi bilans swojego życia. Jest błyskotliwy, zabawny, bezkompromisowy. Opowiada, jak tak naprawdę wygląda praca w mediach. Odważnie mówi o Polsce i rodzinie, którą tu założył - między innymi o chorym synu.
Brian Scott wie, jak realizować marzenia i jaką cenę trzeba za to zapłacić.
Brian Scott urodził się w 1960 roku w Gujanie Angielskiej, małym, ale kolorowym kraju w Ameryce Południowej - wśród zaledwie 800 tysięcy jego mieszkańców są Hindusi, Azjaci, Indianie, biali i Murzyni. Zanim w 1985 roku przyjechał do Europy, w swojej ojczyźnie zajmował się polityką.
Do Polski przyleciał, aby studiować. W planach miał kierunek techniczny, ale trafił na dziennikarstwo. Mimo że początkowo nie znał ani słowa po polsku, szybko opanował język i okazał się dobrym studentem. Na początku lat dziewięćdziesiątych został pracownikiem nowo powstałego radia RMF FM. Był nie tylko pierwszym Murzynem, ale i pierwszym obcokrajowcem, który zrobił karierę w polskich mediach. Szybko stał się jednym z najbardziej popularnych dziennikarzy w Polsce.
W 1997 roku przeszedł do stacji TVN, gdzie prowadził kilka programów rozrywkowych. Przez wiele lat współtworzył program TVP Etniczne klimaty, poświęconego mniejszościom narodowym w Polsce. Ostatnio jest jednak głównie nauczycielem - uczy dzieci angielskiego w jednej z krakowskich szkół.
Mąż Urszuli, ojciec czworga dzieci.
Pięknie wydany edytorsko Modlitewnik, pomyślany jest jako "pamiątka" sakramentu małżeństwa. Opracowanie graficzne dobrane tematycznie do tego ważnego wydarzenia i przygotowane pierwsze strony na wpisy okolicznościowe tworzą w sposób zamierzony taki klimat.
Modlitewnik - Pamiątka sakramentu małżeństwa, to przede wszystkim duchowy przyjaciel tej przygody życia. Przyjaciel mądry - zapraszający do przeżywania naszej codzienności, tej "wielkiej" i tej "niepozornej", z Tym, który jest Źródłem Miłości - również małżeńskiej (Księga modlitw). Przyjaciel wierny - dyskretnie towarzyszący w spotkaniach z Jezusem w sakramentach (Sakramenty) oraz momentach modlitwy wspólnotowej i indywidualnej (Nabożeństwa). Przyjaciel kompetentny - proponujący zarówno modlitwy uświęcone tradycją, jak i zrodzone w sercu dzisiejszego człowieka. Przyjaciel rozśpiewany - w każdym czasie liturgicznym (Pieśni). Jednym słowem wartościowy nie tylko "prezent" dla państwa młodych.
Nowe wydanie zostało wzbogacone o Litanię do bł. Jana Pawła II i do bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz aktualną wersję lItanii do patronów narodu polskiego. Uaktualnione zostały również teksty związane z obrzędem sakramentów w oparciu o odnowione rytuały liturgiczne (np. obrzęd święceń prezbiteratu).
Pięknie wydany edytorsko Modlitewnik, pomyślany jest jako "pamiątka" sakramentu małżeństwa. Opracowanie graficzne dobrane tematycznie do tego ważnego wydarzenia i przygotowane pierwsze strony na wpisy okolicznościowe tworzą w sposób zamierzony taki klimat.
Modlitewnik - Pamiątka sakramentu małżeństwa, to przede wszystkim duchowy przyjaciel tej przygody życia. Przyjaciel mądry - zapraszający do przeżywania naszej codzienności, tej "wielkiej" i tej "niepozornej", z Tym, który jest Źródłem Miłości - również małżeńskiej (Księga modlitw). Przyjaciel wierny - dyskretnie towarzyszący w spotkaniach z Jezusem w sakramentach (Sakramenty) oraz momentach modlitwy wspólnotowej i indywidualnej (Nabożeństwa). Przyjaciel kompetentny - proponujący zarówno modlitwy uświęcone tradycją, jak i zrodzone w sercu dzisiejszego człowieka. Przyjaciel rozśpiewany - w każdym czasie liturgicznym (Pieśni). Jednym słowem wartościowy nie tylko "prezent" dla państwa młodych.
Nowe wydanie zostało wzbogacone o Litanię do bł. Jana Pawła II i do bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz aktualną wersję lItanii do patronów narodu polskiego. Uaktualnione zostały również teksty związane z obrzędem sakramentów w oparciu o odnowione rytuały liturgiczne (np. obrzęd święceń prezbiteratu).
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?