Autorzy opracowania zwracają uwagę na wielką różnorodność współczesnych form uprawiania etyki chrześcijańskiej. Monografia zawiera m.in. analizę relacji istniejącej między obrazem świata i przedzałożeniami etyki chrześcijańskiej oraz podejmuje problem uzasadnienia godności człowieka w świecie postmetafizycznym. Interesujące są także rozważania o powinności człowieka, której nie da się ustalić w sposób teoretyczny, ponieważ jest ona swego rodzaju idiomem postępowania. W niektórych przypadkach właściwe odczytanie kodu powinności może stać się źródłem czynów ponadobowiązkowych, chwalebnych, a nawet heroicznych, dzięki którym świat podąża w stronę dobra.
Dr hab. Anny Drabarek, prof. APS
Czytelnik znajdzie w monografii wiele cennych treści dotyczących wpływu naturalistycznego obrazu świata i człowieka na etykę wyrastającą z inspiracji chrześcijańskich. Autorzy opracowania przekonują, że różne modele etyki chrześcijańskiej są możliwe także dzisiaj, gdy mamy do czynienia z odrzuceniem klasycznej wizji rzeczywistości. Chrześcijańskie rozumienie moralności nie stanowi jakiegoś monolitu czy zamkniętego systemu. Wiele różnych koncepcji etycznych, wyrastających z chrześcijańskiej wizji świata i człowieka, podejmuje dialog z myślą współczesną. Etyka inspirowana myślą chrześcijańską stanowi także dzisiaj bardzo potrzebną i atrakcyjną formę oceny moralnej czynów ludzkich.
Dr hab. Piotra Mazura, prof. Ignatianum
Innowacje w kulturze na przestrzeni dziejów są zagadnieniem szerokim, interdyscyplinarnym, a przede wszystkim niezwykle inspirującym. W rozwoju cywilizacji odegrały one kluczową rolę, przyczyniając się do jej ciągłych zmian oraz stałego postępu.
Zainteresowanie tą właśnie tematyką sprawiło, że w lutym 2015 roku pojawiła się idea zorganizowania konferencji, która byłaby okazją do zaktywizowania licznego grona doktorantów Akademii Ignatianum w Krakowie. Pomysł przewidywał możliwość zaprezentowania problemów badawczych, nad którymi pracują młodzi naukowcy. Informacja o planowanej konferencji spotkała się z zainteresowaniem nie tylko w macierzystej uczelni, ale również w innych ośrodkach naukowych, takich jak: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Wrocławski.
Publikacja, którą oddajemy do rąk czytelników, zbiera wyniki badań naukowych przedstawionych na konferencji w Akademii Ignatianum, która odbyła się w dniach 8-9 października 2015 roku. Jest kolekcją artykułów o różnorodnej tematyce, niejednokrotnie opartych na wynikach przygotowywanych rozpraw doktorskich. W większości ich autorzy podjęli zagadnienia nowe, słabo poznane lub nieopracowane dotąd w polskiej literaturze.
Poprzez skrupulatne ukazanie kontekstów społecznych i historycznych dla tematów z filmów Kamieńskiej cała książka urasta do szczególnego rodzaju przewodnika po historii PRL i Polski po upadku komunizmu. Nawet jeśli czytelnikowi nie będzie dane zobaczyć filmów bohaterki tej książki, to po jej lekturze będzie miał za sobą szczególną trasę po historii najnowszej, odbytą według azymutów wskazanych przez wybitną polską dokumentalistkę. Pokazuje to zarówno skalę dokonań Kamieńskiej w jej zamiarze autorskiego opisywania świata kamerą dokumentalną, jak i sukces metody Urszuli Tes, by dokładnie pokazać, w jaki sposób w tej twórczości dokonało się opisywanie świata nieprzedstawionego PRL i świata fragmentarycznie dokumentowanego ostatniej dekady dwudziestego wieku
Dr hab. Mikołaj Jazdon, prof. UAM
Reżyserka, a za nią Autorka książki, na wstępie porzuciły schemat: bohaterowie filmu w szponach złego systemu. Dzięki temu obraz dziedzictwa PRL-u, jaki wyłania się z zamieszczonych w książce analiz, wydaje się najpełniejszy. Ten fakt dalece nie wyczerpuje jeszcze wartości publikacji. W rozdziałach poświęconych tematowi pamięci, tematyce wiejskiej w filmach reżyserki, portretom pasjonatów i wątkom religijnym można dostrzec stopniowanie ludzkiego doświadczenia; wznosimy się na kolejne poziomy człowieczeństwa. Owa gradacja dotyczy także samego kreślenia sylwetki Ireny Kamieńskiej. Otrzymuje my w efekcie portret reżyserki, daleki od idealizowania, obdarzony ludzkimi cechami, ale i przywarami twórcy filmowego. Na pierwszy plan jednak wybija się człowiek, zbiorowość, pamięć - tytuł adekwatnie oddaje intencje autorskie i zawartość samej książki. Dzięki lekturze możemy również inaczej spojrzeć na historię dokumentu, «czarną serię», a także krytykę filmową, która towarzyszyła przemianom w polskim filmie
Dr hab. Jadwiga Hučková
Publikację charakteryzuje duża różnorodność jakościowa tekstów. Jako całość książka posiada wiele walorów poznawczych. Myślą przewodnią zamieszczonych tekstów jest praca człowieka, rozumiana jako integralny element jego rozwoju. Autorzy poszczególnych artykułów podejmują kwestie związane z charakterystyką pracy i jej etosem, poczynając od prezentacji antycznego rozumienia znaczenia pracy, aż po jego echa odnajdywane we współczesnym etosie wpisującym pracę w indywidualne i społeczne życie człowieka. Zwrócono przy tym uwagę na walor pracy pozazawodowej (np. obowiązki domowe). Inną zaletą publikacji jest pochylenie się nad pracą osób szczególnej troski. Warto jeszcze zauważyć powiązanie ludzkiej pracy z posiadanymi przez człowieka prawami, w tym z prawem do sprawiedliwego wynagradzania.
Dr hab. Józef Binnebesel, prof. UMK
(z recenzji wydawniczej)
Zdarzenia, które stają się udziałem człowieka - niezależnie od wieku, wykształcenia, poziomu intelektualnego, zajmowanego stanowiska - wpisują się w historię jego życia, wyznaczają ważne obszary jego aktywności i zaangażowania. Otwarcie na ustawiczny rozwój pozwala człowiekowi na coraz pełniejsze wyrażanie swojej istoty. […] Widzenie pracy w całościowym kontekście jej osobowego podmiotu pozwala właściwie rozumieć i odpowiednio układać wzajemne relacje podmiotów pracy w społecznym procesie pracy oraz relacje ludzi jako podmiotów pracy ze względu na jej wytwory.
Ks. dr hab. Stanisław Chrobak, prof. UKSW
(z recenzji wydawniczej)
Przedłożony materiał uważam za niezwykle cenny, bowiem w ostatnich latach niewiele się pojawiło publikacji uwzględniających perspektywę badawczą profilaktyki społecznej. Zakres problemów jest tak szeroki, że zawarte zagadnienia nie powielają się, a w tym przypadku uzupełniają i poszerzają dotychczasowe obszary. Eksponowane problemy oraz wynikające z nich zadania i czynności profilaktyczne znajdują swoje miejsce w mikrosystemie społecznym i określonych procedurach profilaktycznych.
Autorzy tekstów wyraźnie podkreślają w działaniach pedagogicznych znaczenie wzajemnych relacji, więzi emocjonalnych, zachodzących przemian społecznych i nowych zagrożeń, przed którymi stoi młody człowiek, a także konieczność wspierania człowieka w sytuacjach trudnych, kryzysowych i podnoszenia młodzieży na wyższy stopień wzrastania społecznego.
Książka jest zbiorem 10 artykułów, przygotowanych przez różnych Autorów, o zróżnicowanej problematyce, obejmującej zagadnienia odnoszące się między innymi do holistycznego ujęcia profilaktyki społecznej, prawnych podstaw działań profilaktycznych, uzależnień (np. od portali internetowych), problemowych zachowań seksualnych dzieci i młodzieży, zachowań autodestrukcyjnych, profilaktyki HIV i AIDS oraz do przykładów dobrych praktyk realizowanych w środowiskach wychowawczych.
Z recenzji dr hab. Anny Kieszkowskiej, prof. UJK
Jak usłyszeć głos Boga i podążać za Jego wskazaniami
Pocieszenie duchowe to druga książka Timothy'ego M. Gallaghera OMV - po Rozeznawaniu duchów; - w której autor w sposób przystępny, a jednocześnie bardzo wnikliwy i szeroki omawia reguły rozeznawania duchów św. Ignacego Loyoli. Tym razem refleksja ojca Gallaghera dotyczy reguł drugiego tygodnia "Ćwiczeń duchowych". Książka stanowi mądre połączenie komentarza do szesnastowiecznego tekstu z konkretnymi przykładami, które dowodzą, że wskazówki sprzed czterystu pięćdziesięciu lat mogą także dziś pomagać w podejmowaniu decyzji zgodnych z wolą Bożą.
Autor uczy, jak korzystać z porad, które mogą wydawać się niedostępne i tajemnicze, gdy bez przygotowania czytamy książeczkę św. Ignacego. Pokazuje, jak korzystać z reguł, których nieznajomość naraża nas w codziennym życiu na niebezpieczne złudzenia oddalające od Boga i zakłócające Boży pokój w sercu.
To obowiązkowa lektura dla kierowników duchowych, rekolekcjonistów, rekolektantów, osób rozeznających wolę Bożą i pragnących postępować na drogach pogłębionego życia wiarą.
Doświadczenie dnia codziennego uczy nas, że dziś trudno żyć według wskazań Chrystusa. Moim cichym marzeniem w czasie pisania homilii było to, aby ludzie, którzy będą je głosili lub czytali, uwierzyli, że słowo Boże skierowane jest do każdego z nas, że każdego dnia można żyć prawami Ewangelii i że życie według nich to nasza codzienna wędrówką do nieba.
Homilie, które przedstawiam Szanownym Czytelnikom, nie pretendują do tego, by traktować je jako nowatorskie rozważania biblijne czy teologiczne. Są raczej wynikiem osobistych przemyśleń, wiary i modlitwy kapłana pracującego obecnie w bazylice Mariackiej w Krakowie, a w przeszłości służącego przez osiemnaście lat Polonii amerykańskiej.
Przykłady z życia wzięte, liczne cytaty i poruszanie praktycznych tematów opisujących duchowe dylematy współczesnych wyznawców Chrystusa mogą uczynić lekturę tej książki bardzo interesującą. Mam nadzieję, że Czytelnicy z życzliwością przyjmą moje dzielenie się z nimi prawdami Ewangelii.
Ks. Marian Bendyk
Nadzieja jest mądrością umysłu i serca, która uczy skuteczniej niż sama ludzka wiedza.
Serce potrafi lepiej pojąć to, co wydaje się niedostępne. Chrześcijaństwo nie zdołało jeszcze należycie docenić wielkiej siły przeobrażonego ludzkiego serca, roli czułości i miłosierdzia, które zdolne są skutecznie przemieniać międzyludzkie relacje. Ewangelia przypomina, że jesteśmy ludźmi obdarowanymi. Dano nam coś wielkiego i pięknego.
ks. Wacław Hryniewicz OMI (ur. 1936), jeden z najważniejszych polskich myślicieli XX i XXI wieku. Od kilkudziesięciu lat konsekwentnie głosi teologię nadziei dla wszystkich.
"Wprowadza nas w rodzącą się w bólach nową epokę chrześcijaństwa i Kościoła", jak powiedział o nim ks. Adam Boniecki. Od wielu lat propaguje dialog ekumeniczny. W Wydawnictwie WAM ukazała się jego książka "Wiara rodzi się w dialogu".
Józef, Jan Chrzciciel, Tomasz, Setnik, paralityk, głuchoniemy, Bartymeusz, bogaty młodzieniec, Szczepan, Barnaba…
To między innymi tym postaciom Nowego Testamentu poświęcone są medytacje biblijne zawarte w książce. Różne są ich dzieje, łączy spotkanie z Jezusem, który uzdrowił ich rany, nadał sens życiu i pokazał, jak autentycznie kochać. I choć bohaterowi ci żyli dwa tysiące lat temu, w ich doświadczeniach mogą odnaleźć się także mężczyźni współcześni.
Książka nie jest jednak adresowana wyłącznie do mężczyzn, którzy dzięki nowotestamentowym historiom mężczyzn mogą odkrywać własną tożsamość i uczyć się budowania prawdziwych relacji. Podjęta tu problematyka, biblijne treści oraz pytania do refleksji i modlitwy pomogą także kobietom, które mają szansę zbliżyć się do męskiego świata emocji, intelektu i ducha. Wszyscy natomiast dzięki lekturze książki mogą bardziej poznawać Jezusa, a w Nim siebie.
Problematyka zła należy do zasadniczych problemów filozofii i teologii, ale jej rozumienie jest nieodzowne w szczegółowych dyscyplinach naukowych, których przedmiotem badań są zjawiska patologii społecznej i indywidualne zachowania, odbiegające od społecznych norm (moralnych, prawnych, obyczajowych). W ujęciach szczegółowych rzadko podejmuje się oryginalne próby definiowania zła, szukania jego istoty i pierwotnych przyczyn.
Na tym gruncie wystarczy odwołanie się do koncepcji wypracowanych wcześniej w obszarze preferowanego systemu filozoficznego i logiczne wyprowadzanie wniosków, użytecznych do analiz konkretnych przejawów zła, określanych jako problemy społeczne i zachowania jednostkowe. Szersze i bardziej źródłowe analizy problematyki zła są szczególnie przydatne we współczesnej pedagogice resocjalizacyjnej, zwłaszcza w polskiej, która przez długi okres była skrępowana przez zafałszowany system światopoglądowy i stosunkowo niedawno weszła w szeroki kontekst oddziaływań zróżnicowanych systemów myśli społecznej, u których podstaw tkwią zróżnicowane światopoglądy.
Jasne koncepcje zła potrzebne są nie tylko do określenia celów działań resocjalizacyjnych, ale również do bardziej konkretnych przedsięwzięć badawczych: metateoretycznych badań nad efektywnością systemów resocjalizacyjnych. Z tego względu podjęta przez Krzysztofa Biela i Mariusza Sztukę inicjatywa przynajmniej częściowo usuwa odczuwane w polskiej literaturze resocjalizacyjnej braki i zasługuje na bezdyskusyjne wsparcie.
Prof. zw. dr hab. Bronisław Urban
Wesołe jest życie…
W Krakowie przy ulicy Stolarskiej mieszka siedemdziesięciosześcioletni dominikanin, który nigdy nie udaje i zawsze jest sobą. Ma dystans do siebie, ale potrafi walnąć pięścią w stół (lub ambonę), gdy dostrzega kłamstwo albo niesprawiedliwość. Trzyma głównie z młodszymi od siebie, a życiową energią zawstydza zblazowanych trzydziestolatków. Wie, kiedy puścić oko, a kiedy zachować powagę.
Przeczytaj, co ma Ci do powiedzenia ojciec Józef Puciłowski. Nie będzie prawił banałów, ale postawi kilka pytań o sprawy najważniejsze. Pomoże Ci spojrzeć na świat z nowej, Bożej perspektywy. Dzięki niemu dołączysz do grona ludzi zadowolonych z życia.
…więc zacznij się nim cieszyć!
Trzy bestsellerowe książki księdza Jana Kaczkowskiego, który był inspiracją dla milionów ludzi. Swoim życiem mówił: nie odpuszczaj sobie, a dasz radę. Ludzie pokochali go za wyrozumiałość dla słabości drugiego człowieka, wierność sobie, błyskotliwe poczucie humoru i determinację w walce ze śmiertelną chorobą. Oto spuścizna księdza Jana. Życie na pełnej petardzie W inspirującej rozmowie z Piotrem Żyłką ksiądz Jan zdradził źródła swojej niesamowitej energii i nieskończonych pokładów optymizmu. O swoim życiu i polskim Kościele mówił z odwagą i dystansem osoby, która pokonała własny strach. Grunt pod nogami To osobista opowieść księdza Jana o wierze i o Bogu. Jej przekaz dodaje siły do życia: grunt to twardo stąpać po ziemi i nie przestawać patrzeć w niebo. Zamiast ciągle na coś czekać - zacznij żyć, właśnie dziś. Jest o wiele później, niż Ci się wydaje. Dasz radę Wraz z Joanną Podsadecką i portalem Deon.pl ksiądz Jan zaprosił do rozmowy swoich Czytelników. Na bardzo osobiste pytania odpowiadał szczerze aż do bólu. Książka powstawała w ostatnich tygodniach jego życia.
Ostatnia rozmowa z księdzem Janem Kaczkowskim - Dasz radę
Był inspiracją dla milionów ludzi - wierzących i niewierzących. Każdy, kto go słuchał, czuł: on mnie rozumie. Ksiądz Jan nie oferował tanich rad ani łatwych pocieszeń. Swoim życiem mówił: nie odpuszczaj sobie, a dasz radę, wstaniesz.
Do końca żył na pełnej petardzie. Ostatnie tygodnie spędził, odpowiadając na pytania o sprawy najtrudniejsze i najważniejsze. Wraz z Joanną Podsadecką zaprosił do rozmowy swoich Czytelników. Wasze pytania były bardzo osobiste, odważne, szczere aż do bólu. Ksiądz Jan każdego chciał wysłuchać, zrozumieć, każdemu dać coś z siebie. Odpowiadał w swoim stylu, błyskotliwie i z dozą ironii (nie chciał mówić jedynie o tym, co denerwuje go w księżach: Nie wystarczyłoby miejsca w książce).
Ta książka to pożegnanie, ale nie ostatni rozdział. Następny napiszesz Ty.
Credo księdza Jana Kaczkowskiego - Grunt pod nogami
Miliony Polaków pokochały go za wyrozumiałość dla słabości drugiego człowieka, wierność sobie, błyskotliwe poczucie humoru i determinację w walce ze śmiertelną chorobą.
Jak wygląda relacja ks. Jana z Bogiem? Jakie wartości są mu najbliższe? Które fragmenty Ewangelii są dla niego najważniejsze? O czym chce zdążyć opowiedzieć tłumom, które przychodzą na jego msze, a jakie słowa zachowuje dla pacjentów swojego hospicjum?
Grunt to twardo stąpać po ziemi i nie przestawać patrzeć w niebo. Zamiast ciągle na coś czekać - zacznij żyć, właśnie dziś. Jest o wiele później niż Ci się wydaje.
Najbardziej lubiany polski ksiądz w rozmowie życia - Życie na pełnej petardzie
Ceniony za swój autentyzm, odwagę i szczerość. Podziwiany zarówno przez katolików, jak i niewierzących. Sam o sobie mówi, że jest onkocelebrytą, czyli człowiekiem znanym głównie z tego, że ma raka. Zanim się o tym dowiedział, wybudował hospicjum w Pucku.
W szkole nie chodził na religię. Gdy już zyskał pewność do swojego powołania - odrzucili go jezuici (Niech żałują!). Kłopoty ze wzrokiem prawie uniemożliwiły mu święcenia (- A pieniądze widzi? - Widzi! - To święcić!).
W inspirującej rozmowie z Piotrem Żyłką ks. Jan zdradza źródła swojej niesamowitej energii i nieskończonych pokładów optymizmu. O swoim życiu i polskim Kościele mówi z odwagą i dystansem osoby, która pokonała własny strach.
Doświadczenie dnia codziennego uczy nas, że dziś trudno żyć według wskazań Chrystusa. Moim cichym marzeniem w czasie pisania homilii było to, aby ludzie, którzy będą je głosili lub czytali, uwierzyli, że słowo Boże skierowane jest do każdego z nas, że każdego dnia można żyć prawami Ewangelii i że życie według nich to nasza codzienna wędrówką do nieba.Homilie, które przedstawiam Szanownym Czytelnikom, nie pretendują do tego, by traktować je jako nowatorskie rozważania biblijne czy teologiczne. Są raczej wynikiem osobistych przemyśleń, wiary i modlitwy kapłana pracującego obecnie w bazylice Mariackiej w Krakowie, a w przeszłości służącego przez osiemnaście lat Polonii amerykańskiej.Przykłady z życia wzięte, liczne cytaty i poruszanie praktycznych tematów opisujących duchowe dylematy współczesnych wyznawców Chrystusa mogą uczynić lekturę tej książki bardzo interesującą. Mam nadzieję, że Czytelnicy z życzliwością przyjmą moje dzielenie się z nimi prawdami Ewangelii.Ks. Marian Bendyk
Najlepsza książka teologiczna w Europie
Nagroda Europejskiego Stowarzyszenia Teologii Katolickiej 2011
Główną różnicę między wiarą a ateizmem dostrzegam w cierpliwości. Ateizm i religijny fundamentalizm oraz entuzjazm zbyt łatwej wiary są uderzająco podobne do siebie w tym, jak szybko potrafią uporać się z tajemnicą, którą nazywamy Bogiem - i właśnie dlatego wszystkie te trzy postawy są dla mnie jednakowo nie do przyjęcia.
Jestem przekonany, że dojrzewanie do wiary wiąże się z przyjęciem i przecierpieniem chwil - a niekiedy i długich okresów - gdy Bóg wydaje się daleki, gdy pozostaje w ukryciu. To, co jest oczywiste i możliwe do udowodnienia, nie wymaga przecież wiary; wiary nie potrzebujemy w obliczu niepodważalnych faktów, dostępnych siłom naszego rozumu, wyobraźni czy doświadczenia zmysłowego. Wiara potrzebna jest właśnie w chwilach światłocienia, wieloznaczności życia i świata, a także na czas nocy i zimy Bożego milczenia. Jej zadanie nie polega na tym, by ugasiła nasze pragnienie pewności i bezpieczeństwa, lecz by nauczyła nas żyć z tajemnicą.
Tomáš Halík (ur. 1948), czeski ksiądz katolicki, potajemnie wyświęcony na kapłana w czasach komunizmu, wykładowca Uniwersytetu Karola, rektor praskiego kościoła Najświętszego Zbawiciela. Aktywnie uczestniczy w życiu publicznym, był jednym ze społecznych doradców prezydenta Václava Havla. Laureat Nagrody Templetona w 2014 r.
Orzeł w kurniku to ja sprzed lat. A może także ty? Może nim byłeś? Może jeszcze czasami bywasz? A może, co gorsza, nadal tkwisz w miejscu, które nie jest twoim naturalnym światem? W takim razie do ciebie to piszę. Może czas przejrzeć i zobaczyć, że jesteś bardziej lotny niż myślisz, a to, co cię gniecie i trzyma przy ziemi, jest fałszywym przekonaniem, które kiedyś nieświadomie kupiłeś.
Wstań z grzędy, wyjdź z kurnika, rozprostuj skrzydła!
Tomasz Nowak OP - kaznodzieja, przeor dominikańskiego klasztoru w Łodzi i dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego. Wykłada homiletykę w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów w Krakowie. Jego wielką pasją jest głoszenie Ewangelii i muzyka, szczególnie jazz. Sam gra na gitarze i bębnach. Od lat słowem i muzyką wspiera projekty związane z modlitwą uwielbienia, współtworzy warsztaty, rekolekcje i koncerty. Jak św. Dominik, chce głosić wszystkim, wszędzie i na wszystkie sposoby.
Święta Bożego Narodzenia tylko z Siostrą Anastazją! Siostra Anastazja do dziś pamięta smaki wigilijnej wieczerzy z rodzinnego domu na Kresach. Od lat przygotowuje świąteczne przysmaki dla krakowskich jezuitów - wszystko według sprawdzonych, tradycyjnych receptur z różnych regionów Polski. Barszcz z uszkami, karp w galarecie, pierogi z kapustą i grzybami, kukutki makowe, śledzie, makowiec, kompot z suszonych owoców - kto potrafiłby przygotować nasze zwyczajowe polskie potrawy lepiej od Siostry Anastazji? Zaufaj Siostrze Anastazji ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. Ponad 3 000 000 sprzedanych książek!
Publikacja, adresowana głównie do ośrodków akademickich i naukowych, jest usystematyzowanym zbiorem informacji o podstawowej literaturze przedmiotu, zarówno na temat dziejów samego zakonu jezuitów, jak również jego miejsca w historii społeczności zamieszkujących granice dawnej Rzeczypospolitej, czyli współczesną Europę Środkowo-Wschodnią.
Osiągnęliśmy mistrzostwo w opacznym pojmowaniu dobrej nowiny. Czas to zmienić.
W wielu kościołach dobra nowina niepostrzeżenie zmieniła się w dobre rady: masz żyć tak a tak. Tak a tak masz się modlić. Oto techniki, które pomogą ci stać się lepszym chrześcijaninem, lepszym człowiekiem, lepszą żoną czy mężem. Pokażemy ci, co robić, by nie zabłądzić. Słuchaj nas: odmawiaj tę modlitwę, a będziesz zbawiony.
Jezus, którego spotykamy na kartach Biblii, mówi jednak o czymś zupełnie innym. Ewangelia, czyli dosłownie dobra nowina, którą ogłosił światu, jest znacznie lepsza! Nie jest kodeksem postępowania, abstrakcyjną rezerwacją miejsca w Niebie albo nadprzyrodzonym ubezpieczeniem na wypadek śmierci. To wiadomość, która zmieniła świat. Jej przyjęcie może całkowicie odmienić Twoje życie. Gdy naprawdę ją usłyszysz, zobaczysz wszystko w zupełnie nowym świetle.
N.T. Wright jest historykiem, teologiem, jednym z najwybitniejszych współczesnych znawców Nowego Testamentu. Przez wielu uważany za najważniejszego chrześcijańskiego apologetę od czasów C.S. Lewisa. Jest autorem kilkudziesięciu książek. Dobra nowina. Wiadomość, która zmieniła świat to pierwsza przetłumaczona na język polski.
W okresie nowej ewangelizacji Kościół wyraźniej niż dotąd ujawnia swoją wiarę w nadprzyrodzoną dynamikę słowa Bożego, z którym chce dotrzeć aż na peryferie świata, czyli po krańce ziemi. Jednakże egzystencjalnymi peryferiami jesteśmy również my sami, gdy w naszym życiu chrześcijańskim grawitujemy daleko od centrum zbawienia, to znaczy od Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, pozbawiając się świeżości życia Bożego. Stąd priorytetową zasadą przedkładanych siedemdziesięciu homilii pozostaje głębokie zaufanie słowu Bożemu proklamowanemu w świętej liturgii i jego przemyślana na klęczkach aktualizacja dokonywana w realiach konkretnej parafii. Posłuszeństwo słowu Bożemu ma prowadzić ostatecznie do odzyskania światła i mocy, bez których niemożliwe jest trwanie w permanentnym nawróceniu, czyli tak zacieśnionej więzi z Chrystusem, że chrześcijańska codzienność staje się po prostu kosztowaniem Jego słodyczy.
Ks. prof. dr hab. Marek Skierkowski (ur. 1965), kierownik Katedry Chrystologii Fundamentalnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; opublikował m.in.: Jezus historii i wiary. Chrystologia fundamentalna Geralda O`Collinsa (2002); A swoi Go nie przyjęli (J 1,11). Teologicznofundamentalna interpretacja Third Quest (2006); Powołanie i warsztat teologa. Wprowadzenie do teologii (2012); Uczłowieczony Bóg. Chrystologia fundamentalna (2013). Od 2007 roku pełni posługę duszpasterską w parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Łomży.
Siostra Anastazja, autorka kulinarnych bestsellerów, tym razem sięgnęła do tradycyjnych przepisów z różnych regionów geograficznych Polski. Oprócz potraw wracających na nasze stoły, Czytelnik znajdzie tu dania, które od pewnego czasu goszczą w naszych domach rzadziej. Cebulorz, baba ziemniaczana, oładki, bliny, świeżonka - to tylko kilka potraw z ponad stu zamieszczonych w tej książce. Podstawą kuchni proponowanej w tej książce są: ziemniaki, fasola, kapusta, kasza gryczana, ogórki kiszone, buraki, cebula, grzyby, owoce leśne, drób i ryby. Dzięki przepisom siostry Anastazji tworzą niepowtarzalne smaki. Miłośnicy domowych wypieków oprócz tradycyjnych ciast znajdą tu również przepisy na doskonały chleb. Już wkrótce Czytelnicy książek Siostry Anastazji będą mogli wypróbować nowe potrawy i wypieki, tym razem przygotowane przez Siostrę Salomeę, która w nowo przygotowywanej książce Wydawnictwa WAM podzieli się swoją wielką pasją kulinarną.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?