Zamiast liczyć lata kalendarzowe, policz swoje „lata duchowe”!
Daty urodzenia w dowodzie nie zmienisz, ale to, jak szybko starzejesz się psychicznie, w dużej mierze zależy od Ciebie. Książka, którą oddajemy w Twoje ręce, jest krokiem dalej – proponujemy zmierzenie się z tematem wewnętrznego wieku już nie tylko na poziomie psychiki, ale również duchowości.
4 ETAPY: dzieciństwo, młodość, dojrzałość, starość. 4 TESTY na końcu rozdziałów, które pomagają zorientować się w swoim duchowym wieku. Ale bez nerwów, to tylko zabawa! 3 PERSPEKTYWY: duchowość głębi i konkretu. Duchowość codziennego piękna. Duchowość Boga ukrytego w świecie. 3 RÓŻNYCH AUTORÓW: siostra zakonna. Żona i mama. Ksiądz jezuita. 1 CEL: pomóc Ci być bliżej Jezusa.
Piotr Kropisz SJ – jezuita od ponad 20 lat, kierownik duchowy, prowadzi blog sygnowany własnym nazwiskiem (multimedialny.blog.deon.pl) oraz fanpage facebook.com/kropiszblog. Dobrze zorientowany we współczesnej popkulturze. Nie waha się poszukiwać w niej Boga.
s. Ewa Bartosiewicz RSCJ – siostra zakonna ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa (Sacré-Coeur). Przed wstąpieniem do zakonu pracowała jako informatyk. Prowadzi blog „Spojrzenie Serca” (siostraewa.blog.deon.pl).
Maja Komasińska-Moller – aktywna zawodowo mama dwójki dzieci, na co dzień dentystka i magister psychologii. Od lat zakochana w swoim mężu, od zawsze i chyba z wzajemnością – w życiu i górach. Autorka bloga „Chrześcijańska Mama” (mamma.blog.deon.pl).
PIERWSZA BIOGRAFIA KSIĘDZA JANA KACZKOWSKIEGO
Co sprawiło, że wikary z niewielkiej miejscowości na Kaszubach stał się najbardziej rozpoznawalnym duchownym w kraju?
Kochała go cała Polska. Chętnie opowiadał o swoim życiu, walce z rakiem i założonym przez siebie hospicjum. Ale czy znaliśmy go naprawdę?
Przyjęcie do seminarium dzięki protekcji znanego polityka, rozpacz po przybyciu do Pucka, wpływanie na lokalne wybory, tęsknota za ojcostwem i skomplikowane relacje z „synkami” oraz kulisy konfliktu z arcybiskupem – to tylko kilka z mniej znanych faktów, które złożyły się na historię Jana Kaczkowskiego w równym stopniu, co rola „onkocelebryty”.
Tysiące godzin pracy. Setki przejechanych kilometrów. Stu kilkudziesięciu rozmówców. Zdobyte zaufanie rodziny. Niepublikowane dotąd fotografie. Przemysław Wilczyński stworzył obraz człowieka, który według księdza Adama Bonieckiego „uratował honor polskiego kapłaństwa”.
Przemysław Wilczyński – dziennikarz „Tygodnika Powszechnego". Autor głośnego wywiadu z księdzem Kaczkowskim Sklepany przez Kościół. Laureat Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Trzykrotny laureat Nagrody Dziennikarzy Małopolski. Współautor książki Broad Peak. Niebo i piekło opisującej kulisy tragicznej polskiej wyprawy z marca 2013 r.
Dwie historie - podobne, a jednak odmienne.Szymon Piotr i Judasz Iskariota. Sporo ich łączyło. Przede wszystkim fascynacja Mistrzem i Jego miłość. Obu Jezus umiłował do końca. Mieli jedno powołanie, ten sam wybór życiowy, wspólnotę uczniów i misję. I Piotr, i Judasz posiadali moc leczenia wszelkich chorób. Obaj doświadczyli także kryzysu powołania, rozczarowania Jezusem, buntu, odejścia od Mistrza. Ale tylko Piotr wrócił do JezusaPrawdziwa lekcja życia i miłosierdzia.Krzysztof Wons SDS (ur. 1959) - dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, redaktor Zeszytów Formacji Duchowej, autor książek poświęconych formacji do modlitwy Słowem Bożym.
Weź duszę w swoje ręce i oddaj ją Bogu
Spowiedź może być nie tylko „zaliczona”, „skuteczna” czy „odhaczona”. Może być również „dobra”, to znaczy przynosić widoczne dobro w twoim życiu. Jak to osiągnąć? Ojciec Paweł Krupa OP zainspirowany jezuicką ryciną z XVII wieku i św. Ignacym Loyolą przygotował praktyczny rachunek sumienia. Gawędziarski język i obrazowe anegdoty autora sprawią, że trudno będzie ci się oderwać od czytania (nie tylko w kolejce do konfesjonału).
Poznaj 5 kroków dobrej spowiedzi i odpowiedzi na pytania:
Jak traktować sumienie na chłodno, bez zbędnych emocji?
Co robić, gdy żal nie pojawia się spontanicznie?
W czym może pomóc strategia „małych kroków”?
Czy naprawdę warto ciągle wyznawać te same grzechy?
Do czego potrzebne jest zadośćuczynienie, skoro grzech jest już odpuszczony?
O. Paweł Krupa OP – dominikanin, historyk mediewista, studiował w Krakowie, Paryżu i Rzymie, znawca myśli św. Tomasza, były dyrektor Instytutu Tomistycznego. W wydawnictwie WAM wydał Jutro ma na imię Bóg.
Kontempluj Ewangelię z papieżem Franciszkiem
Rekolekcje wielkopostne to dla Franciszka i jego współpracowników czas modlitwy, refleksji, wyciszenia. Nawet papież musi czasem zwolnić. Zatrzymaj się razem z nim.
Tym razem Ojciec Święty poprosił o poprowadzenie rekolekcji franciszkanina Giulia Micheliniego, znawcę Ziemi Świętej. Jego wyjątkowo plastyczne rozważania, przygotowane w Galilei, są podróżą przez karty Ewangelii św. Mateusza.
Życie i śmierć Pana są ściśle powiązane, my zaś podczas rozważań będziemy wracali za każdym razem do Galilei, gdzie Jezus spędził prawie całe swoje życie. Tam odnajdziemy te fragmenty, które zaprowadzą nas do Jerozolimy, aby mówić o Jego męce, śmierci i zmartwychwstaniu.
Rozważania o. Micheliniego pomagają głębiej przeżyć wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat. Sceny męki Pańskiej stają się bliższe wrażliwości współczesnych czytelników dzięki nawiązaniom do klasyków współczesnej literatury takich jak Franz Kafka, William Styron czy Amos Oz.
Giulio Michelini OFM o papieskich rekolekcjach:
Tekst rekolekcji dla Papieża i Kurii Rzymskiej przygotowałem w czasie swych osobistych rekolekcji w Galilei. To miejsce będzie w nich cały czas powracało, ale nawiążę też do wydarzeń, o jakich możemy czytać codziennie w gazetach, jak chociażby do dramatu Aleppo.
Więcej informacji tutaj.
Interdyscyplinarność pedagogiki, która dziś wydaje się być nie tylko modą, ale raczej chyba i koniecznością, uzewnętrznia się w recenzowanej publikacji książkowej w dobrym tego słowa znaczeniu. Opracowania traktuję jako wysoce interesujące poznawczo. Uznaję, iż treści wnoszą nową wiedzę do teorii i praktyki związanej z opracowanym ciekawie i w miarę innowacyjnie zagadnieniem. Wartością publikacji, a zarazem osiągnięciem Autora, jest: a) uniknięcie jednostronności w podejściu do poszczególnych obszarów zainteresowania pedagogów resocjalizacyjnych oraz jednoczesne zachowanie spójności i precyzji w formułowaniu prezentowanych myśli; b) przemyślana, logiczna struktura, odznaczająca się przejrzystością wywodu, i co najważniejsze – wnosząca nowe treści w postaci próby humanistycznej oceny działań związanych z działalnością resocjalizacyjną; c) fakt, że w publikacji, oprócz głęboko i poprawnie metodologicznie poczynionych analiz, odnaleźć można także treści o charakterze porównawczo-przeglądowym, jak i takie, które mają służyć rozwojowi teorii, zwłaszcza z obszaru pedagogiki społecznej i resocjalizacyjnej.
Dawid – geniusz, grzesznik, „człowiek według Bożego serca”
Kim był jeden z najważniejszych bohaterów biblijnych? Wojownikiem? Poetą? Przywódcą? Zdrajcą? A może łączył w sobie wszystkie te role? Bez wątpienia postać Dawida jest ważna dla współczesnych chrześcijan. Zmagamy się dziś bowiem z podobnymi pokusami i wyzwaniami co ten wielki król Izraela. Z jednej strony doświadczamy Bożego wybrania oraz niczym niezasłużonej łaski, a z drugiej cierpimy z powodu własnej grzeszności.
Autor podąża za opisami Pisma Świętego, uzupełniając je współczesnymi komentarzami, czasami kontrowersyjnymi. Pragnie w ten sposób nie tylko przybliżyć czytelnikowi postać Dawida, ale również zachęcić, by w historii jego powołania i życia odnalazł siebie. Dzięki skomplikowanej, lecz pięknej historii pasterza z Betlejem każdy może odczytać swoje życie jako historię zbawienia i dostrzec w niej ślady i znaki miłującego Boga.
Fragment Wstępu
„Model szkoły humanistycznej, skrystalizowany w jezuickim Ratio studiorum (Neapol 1599), był międzynarodowy i interkontynentalny. Objął wychowanków różnej narodowości i kultur. Zgodnie z Ratio, studia językowe miały być otwarte na wiadomości z historii, prawa, geografii, wojskowości, religii czy zwyczajów, dotyczące świata antycznego. Jezuici dostrzegali jednak ambicje i oczekiwania społeczności, wśród których pracowali. Już Konstytucje Ignacego Loyoli kilkakrotnie podkreślały konieczność dostosowania się do okoliczności czasu, miejsca i osób, stąd w nauczaniu uwzględniano elementy dotyczące geografii i historii poszczególnych państw i narodów od czasów najdawniejszych do współczesnych.
Do ambitnych zadań edukacyjno-apostolskich przygotowywały młodych jezuitów seminaria nauczycielskie. Opracowany słownik biograficzny profesorów tych instytucji stanowi poważny wkład do poznania dziejów kultury umysłowej Towarzystwa Jezusowego, dziedzictwa narodowego. Solidne zapoznanie się źródłowe Autorki z aktywnością zgromadzenia, motywami jego działań i zaniechań, duchowością, ideałami edukacyjnymi, pozwoliło napisać słownik o dużym znaczeniu naukowym. Biogramy opracowano precyzyjnie, starannie, wyzyskano solidną bazę źródłową i bogatą literaturę”.
– Z recenzji dr. hab. Kazimierza Puchowskiego, prof. UG
Badania nad zachowaniem człowieka w organizacji to interdyscyplinarna i szeroka dziedzina nauki, która stała się przedmiotem zainteresowania licznych specjalistów w zakresie zarządzania, ekonomii, socjologii, psychologii, pedagogiki, marketingu i filozofii. Jednym z takich obszarów badawczych są dylematy etyczne, które pojawiają się w życiu każdej organizacji i niekiedy przeobrażają się w problemy etyczne, które implikują wiele negatywnych skutków. Zatem etyka w organizacji obejmuje normy zachowania osób, którymi się kierują, wykonując swoją pracę. Sytuacje, które towarzyszą codziennej pracy oraz funkcjonowaniu organizacji, mogą generować różne postawy nieetyczne. Dotyczy to wszystkich typów organizacji, zarówno publicznych, prywatnych, jak i tzw. trzeciego sektora. Ponadto coraz większego znaczenia nabiera konieczność kształtowania postaw etycznych w stosunkach międzyludzkich w organizacjach, w których pracujemy. […]
Na łamach niniejszego tomu wyniki swoich badań opublikowało 19 autorów. Usiłują oni odpowiedzieć na zadane przez redaktorów tomu pytania: czy warto być etycznym w ramach prowadzonej działalności, zarówno biznesowej jak i na innych płaszczyznach organizacyjnych, czy etyka w zarządzaniu wyszła z ram definicji i teorii do sfery praktyki, jakie narzędzia są stosowane we wdrażaniu wartości, postaw i poglądów etycznych, czy może etyka w zarządzaniu to rodzaj teorii, którą się zarządza i buduje na potrzeby chwili? Problem jest bardzo szeroki i nie dotyczy tylko i wyłącznie roli oraz miejsca etyki w życiu organizacji. Interdyscyplinarność tematu sprawiła, że stał się on przedmiotem rozważań badaczy różnych specjalności: etyków, filozofów, ekonomistów, kulturoznawców, psychologów, pedagogów, prawników, historyków, specjalistów od finansów, zarządzania i marketingu oraz przedstawicieli sfery praktycznej zarządzania, reprezentujących zarówno sektor prywatny, jak i publiczny oraz pozarządowy.
Fragment Wstępu
Cudowne Dzieciątko Koletańskie - Opiekun na bezdrożach naszego życia
Dzieciątko Jezus z kościoła świętego Józefa w Krakowie od wieków wstawia się za ufającymi w Jego pomoc wiernymi. Choć tak małe, nikogo nie pozostawia bez opieki. Szczególnie chętnie zwracają się do niego małżeństwa starające się o potomstwo oraz chorzy poszukujący uzdrowienia.
Doznałam cudu, kiedy byłam chora (mam astmę). Od dwóch tygodni miałam silny kaszel. Brałam różne leki, ale nie pomagały i coraz bardziej się dusiłam. Przypomniałam sobie o cudownej wodzie od Dzieciątka Jezus. Wypiłam dwa łyki i modliłam się szczerze. Po dziesięciu minutach ustały duszności i kaszel. Zostałam wysłuchana.
Maria, Gdańsk
Fragment Litanii
Panie Jezu, Ty z miłos´ci ku nam przybrałes´ postac´ Dziecia?tka, uboz˙uchnego i upokorzonego w z˙łóbku. Uwielbiamy Cie? i wraz z me?drcami ofiarujemy Ci złoto gora?cej miłos´ci oraz kadzidło z˙ywej modlitwy. Us´wie?c´ nasze serca, jak niegdys´ us´wie?ciłes´ serca ubogich pasterzy, abys´my Ci zawsze wiernie słuz˙yli i nigdy nie przestawali wielbic´.
W książce znajdziesz ponad 50 różnorodnych świadectw cudów oraz zbiór pięknych modlitw, które warto odmawiać szczególnie w okresie Bożego Narodzenia.
Jan XXII (1244-1334) - drugi z papieży urzędujących w Awinionie. Skończył kodyfikacje prawa kanonicznego, uniezależnił finansowanie papiesfwa od władzy świeckiej, sam decydował o obsadzie biskupstw. Mimo sprzeciwu zgodził się na koronacje Władysława Łokietka. Niektóre z zapoczątkowanych przez niego zwyczajów nadal obowiązują.
Seria skłaniająca do przemyśleń, ukazująca problemy ważne i potrzebne dla zrozumienia działań ludzi. Przedstawia zbiór sylwetek, których losy stanowią ciąg wielkich sukcesów i bolesnych porażek, w skrócie ukazujący nie tylko obraz Kościoła na przestrzeni wieków, lecz także całej naszej cywilizacji.
Prot Henryk Samsonowicz
Żyjący przed nami chrześcijanie ukształtowali przeszłość obecną w naszej kościelnej teraźniejszości. Niektórzy bardziej od pozostałych. Ich przybliżenie tworzy szansę poznawczej przygody, jaką jest wyprawa do historii w towarzystwie jej ważnych współtwórców. W aureolach lub bez. Każdy tomik z serii powiększa ich wybór. Bo wielkość niejedno ma imię.
Ks. prof Jan Kracik
Moja pierwsza interaktywna książka o Bożym Narodzeniu
Poznaję swoją wiarę to chrześcijańska seria dla najmłodszych. Najwięcej frajdy i wiedzy przyniesie dzieciom powyżej 3 roku życia.
W środku znajdziesz:
Ciekawe teksty z miejscami na naklejki
Gry edukacyjne
Zabawy typu „połącz kropki”
Kolorowanki
Dlaczego każdego roku świętujemy Boże Narodzenie?
Jakie zwierzęta towarzyszyły Świętej Rodzinie?
Kto odwiedził Pana Jezusa w Betlejem?
W tej książce znajdują się odpowiedzi, które spodobają się najmłodszym (oraz rodzicom!).
Medytacja rozumiana jako uważność (ang. mindfulness) wywołuje aktualnie potężny odzew społeczny (wśród dzieci, młodzieży, starszych, w szkolnictwie, wojsku, policji, sporcie, medycynie, psychiatrii, psychologii, psychoterapii itd.) i rezonans naukowy (w latach 2010-2016 wydano 74 600 publikacji, w tym ponad 3 000 badań naukowych, oraz ponad 50 metaanaliz). Jawi się więc potrzeba usystematyzowania tego rozległego obszaru praktyki i wiedzy.
Autor książki - praktyk i badacz medytacji - wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, opracował, sytuując tematykę w szerokim kontekście kulturowym oraz interdyscyplinarnym, pierwszy na świecie podręcznik, który dotyczy rozumienia pojęcia medytacji, obszarów jej praktycznych zastosowań oraz kompatybilności z chrześcijaństwem.
Autor panuje nad ogromnym rozmiarem badań nad uważnością (od religioznawstwa poprzez neuropsychologię po kognitywistykę), przeprowadza w swoim podręcznikowym i wielostronicowym dziele syntezę wiedzy na temat stanu badań nad tym problemem i opatruje je krytyką zawodową. Pisząc «zawodową», mam na myśli język, jaki dominuje w pracy: to rozprawa przeznaczona dla psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów oraz (pod koniec) także dla chrześcijan zainteresowanych uważnością i medytacją jako praktyką wzbogacającą ich duchowość.
prof. dr hab. Zbigniew Pasek
Monografia stanowi wartościową publikację poświęconą psychologicznym aspektom praktyk medytacyjnych, której szczególnymi atutami są:
1) wszechstronność perspektywy badawczej (obejmuje religioznawstwo, psychologię, psychiatrię, neurologię, kognitywistykę, teologię);
2) poziom metodologiczny (wyznacznikiem doboru literatury są metaanalizy);
3) praktyczny charakter (możliwość stosowania praktyk medytacyjnych w różnych obszarach życia).
dr hab. Stanisław Głaz, prof. AI
Czy anioły rzeczywiście są wśród nas? Czy ingerują w nasze życie?
Aby się przekonać, przeczytaj książkę Joan Wester Anderson, która jest nazywana „Anielską Damą”, a na temat aniołów pisze od 1992 roku. W Anielskich drogach, tłumaczonych i znanych na całym świecie, zebrała kilkadziesiąt autentycznych relacji o działaniu i obecności Bożych posłańców. Samolot, górski szlak, opustoszała podmiejska droga – to tylko niektóre miejsca, w których zwykli ludzie doświadczyli namacalnej obecności i mocy aniołów. Te nieziemskie istoty naprawdę nam pomagają, abyśmy uwierzyli, jak dobry jest Bóg.
W tej książce znajdziesz historie o anielskich interwencjach: o ponad dwumetrowym, ubranym na biało tajemniczym mężczyźnie, który przegania grupę zbirów; o anielskim pomocniku, błyskawicznie przenoszącym chłopca do jego matki po śmiertelnie niebezpiecznym ukąszeniu przez węża; o niebiańskim głosie, który pomaga zagubionemu pilotowi wylądować w gęstej mgle – żeby wymienić tylko kilka.
Ponad milion sprzedanych egzemplarzy pierwszego wydania w USA.
Bestseller „New York Timesa”
Joan Wester Anderson jest autorką ośmiu książek poświęconych tematyce aniołów. Od lat jest częstym gościem w programach radiowych i telewizyjnych. Wraz z mężem mieszka w okolicy Chicago.
Cierpliwi
Energiczni
Łagodni
Nieustraszeni
Pogodni
Prości
Roztropni
Ufni
Wytrwali
Żarliwi
Znani i mniej znani
Nie nadzwyczajne zdolności czy silna wola, lecz przyjęcie Bożej łaski doprowadziło ich do chwały ołtarzy. Proponują teraz, by pójść w ich ślady i odpowiedzieć na zaproszenie Boga: świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty.
Ks. Marek Wójtowicz (ur. 1958 roku w Nowym Sączu) – jezuita, doktor teologii, rekolekcjonista, duszpasterz akademicki, wykładowca. Studiował filozofię w Krakowie (1980–1982), teologię w Warszawie (1982–1985) i na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (1986–1991). Autor książek (Uczyć się wiary z Maryją, Spragnieni Nieba, Miłosierdzie ostatnim słowem Boga), a także licznych artykułów publikowanych m.in. w miesięczniku „Posłaniec Serca Jezusowego".
Cudowne Dzieciątko KoletańskieOpiekun na bezdrożach naszego życiaDzieciątko Jezus z kościoła świętego Józefa w Krakowie od wieków wstawia się za ufającymi w Jego pomoc wiernymi. Choć tak małe, nikogo nie pozostawia bez opieki. Szczególnie chętnie zwracają się do niego małżeństwa starające się o potomstwo oraz chorzy poszukujący uzdrowienia.Doznałam cudu, kiedy byłam chora (mam astmę). Od dwóch tygodni miałam silny kaszel. Brałam różne leki, ale nie pomagały i coraz bardziej się dusiłam. Przypomniałam sobie o cudownej wodzie od Dzieciątka Jezus. Wypiłam dwa łyki i modliłam się szczerze. Po dziesięciu minutach ustały duszności i kaszel. Zostałam wysłuchana.Maria, Gdańsk Fragment LitaniiPanie Jezu, Ty z miłości ku nam przybrałeś postać Dzieciątka, ubożuchnego i upokorzonego w żłóbku. Uwielbiamy Cię i wraz z mędrcami ofiarujemy Ci złoto gorącej miłości oraz kadzidło żywej modlitwy. Uświęć nasze serca, jak niegdyś uświęciłeś serca ubogich pasterzy, abyśmy Ci zawsze wiernie służyli i nigdy nie przestawali wielbić. W książce znajdziesz ponad 50 różnorodnych świadectw cudów oraz zbiór pięknych modlitw, które warto odmawiać szczególnie w okresie Bożego Narodzenia.
Epikleza w teologii dogmatycznej i ekumenicznej najczęściej kojarzy się ze sporem o czas przemiany chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa podczas Eucharystii. Ten spór zajmował wielu teologów katolickich i prawosławnych. (…) Książka autorstwa o. Marka Blazy SJ stanowi niejako kontynuację studium nad epiklezą w polskiej teologii. Autor w sposób niezmiernie szczegółowy analizuje rozwój teologii epiklezy, przyjmując jako źródło swoich badań bizantyjską i rzymską tradycję liturgiczną. W swojej refleksji nie zatrzymuje się jednak jedynie na epiklezie eucharystycznej, związanej z prośbą o konsekrację darów, ale podejmuje się analizy podobnych epiklez w innych sakramentach i sakramentaliach oraz w innych modlitwach.Fragment recenzji ks. dr hab. Damiana Wąska Marek Blaza SJ (ur. 1970) – dr teologii ekumenicznej. Wykłada teologię ekumeniczną i dogmatyczną na Papieskim Wydziale Teologicznym Collegium Bobolanum w Warszawie, na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie, w Greckokatolickim Seminarium Duchownym we Lwowie oraz w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie. Wcześniej wykładał też w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikował między innymi: Jak wierzysz? Sakramenty inicjacji chrześcijańskiej w dialogu katolicko-prawosławnym. Jako kapłan birytualista posługuje w rycie bizantyjsko-ukraińskim i bizantyjsko-rumuńskim, zachowując przy tym swój rodzimy ryt łaciński. We wrześniu 2017 pełnił funkcję kaznodziei podczas Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Gdzie kryje się dowcip? Na kartach książki. I to nie jeden. Kilkaset. Nasz człowiek z Rosji Alosza Awdiejew zbiera kawały od 40 lat. Mógł w tym czasie wiele osiągnąć, np. zostać prezydentem Rosji, szefem FIFA, a może nawet rektorem UJ, a poświęcił się żartom (czasami jeszcze koncertuje). Nie zmarnujmy jego ciężkiej pracy. Pośmiejmy się trochę.
Towarzystwo Naukowe Księży Jezuitów w Krakowie (obecnie: Towarzystwo Filozoficzne Ignatianum), jest związane z Wydziałem Filozoficznym Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum. Trudności na jakie napotykało uprawianie nauki w polskich prowincjach jezuickich związane było ściśle z losami nie tylko Zakonu, ale i historią naszego narodu.
Towarzystwo Naukowe miało już u początku powstania ambicje wspierania publikacji naukowych. Okoliczności, w których działali jezuici w Polsce, nie zawsze jednak sprzyjały działalności wydawniczej. Po ustąpieniu tych ograniczeń brak było działań wspierających bezpośrednio Towarzystwo Naukowe. Niniejsza książka ma na celu uzupełnić ten brak. Zawiera ona prace autorów, którzy opracowali dany temat, wychodząc od referatu na posiedzeniach Towarzystwa Naukowego, bądź byli inspirowani toczącymi się dyskusjami, czy wreszcie zechcieli wnieść swój wkład bezpośrednio w pisemnej formie. Również w przyszłości Towarzystwo Filozoficzne Ignatianum będzie kontynuować wydawanie podobnych publikacji dokumentujących jego działalność naukową i popularyzatorską.
Taki jestem zaabsorbowany tymi moimi bakteriami, a tu dzisiaj trzeba coś powiedzieć o miłości...
Ojciec Piotr Lenartowicz (19342012) barwna postać krakowskich jezuitów, profesor, filozof przyrody, doktor nauk medycznych, uwielbiany kaznodzieja. Jego niedzielne kazania przez lata cieszyły się niesłabnącą popularnością. Choć był wybitnym jezuitą i naukowcem, nie bał się mówić o własnej grzeszności. Często elektryzował słuchaczy ekstrawagancją i oryginalnymi porównaniami. Nikogo nie pozostawiał obojętnym wobec Słowa Bożego.
Wybór jego kazań to źródło wzruszających wspomnień dla tych, którzy go pamiętają, a dla wszystkich, którzy nie zdążyli go poznać odkrycie, że o Panu Bogu można mówić w sposób głęboki, a jednocześnie prosty. W mądrych homiliach o. Lenartowicza nieustannie słychać pozbawiony patosu zachwyt nad Bożym dziełem stworzenia.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?