„Pisma” św. Ignacego Loyoli (1491–1556), przygotowane pod redakcją Wacława Królikowskiego SJ z okazji Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego (20 maja 2021 – 31 lipca 2022 roku), to pierwsze w historii polskie wydanie w jednym tomie wszystkich pism Założyciela Towarzystwa Jezusowego. Są wśród nich zarówno wielokrotnie wznawiane wcześniej „Ćwiczenia duchowe” czy „Opowieść Pielgrzyma. Autobiografia”, jak i mające do tej pory jedno wydanie: „Dziennik duchowy”, „Dyrektoria” do „Ćwiczeń duchowych”, „Rozważanie św. Ignacego Loyoli o ubóstwie w Towarzystwie Jezusowym”, „Uroczysta profesja. Wybór pierwszego Generała” czy „Maksymy św. Ignacego”, które ukazały się w dwutomowych „Pisach wybranych” opracowanych w latach sześćdziesiątych XX wieku przez zespół Mieczysława Bednarza SJ. Czytelnik znajdzie w tomie także „Listy” Ojca Ignacego oraz ułożone przez niego jezuickie „Konstytucje Towarzystwa Jezusowego”.
Poszczególne teksty św. Ignacego Loyoli – wzorem hiszpańskiego czy włoskiego wydania pism zebranych – opatrzone zostały bogatym aparatem naukowym i komentarzami wprowadzającymi autorstwa między innymi: Mieczysława Bednarza SJ, Jakuba Kołacza SJ, Tadeusza Kotlewskiego SJ i Wacława Królikowskiego SJ. Całość zamykają indeksy: osobowy, nazw geograficznych i rzeczowy.
Kompleksowy program, który pozwoli Ci jeść tanio, smacznie i zdrowo Post Daniela - słynna kuracja ciała i ducha W książce znajdziesz: 14-dniowy program oparty na diecie warzywno-owocowej dr Ewy Dąbrowskiej, wszystkie niezbędne informacje potrzebne do podjęcia postu Daniela, duchowe rozważania ks. Łukasza Piórkowskiego, które pomogą Ci uczynić z postu czas prawdziwej, duchowej odnowy. Utrzymaj efekty Postu Daniela przez całe życie z Dietą dla zdrowia W książkach znajdziesz: pachnące i chrupiące chleby: na zakwasie, drożdżach, bezglutenowe, sycące śniadania i odżywcze drugie śniadania, lekkostrawne i urozmaicone kolacje, aromatyczne zupy, odżywcze drugie dania, zdrowe desery i orzeźwiające koktajle.
Skąd się bierze świętość? Piotr Kordyasz nie odpowiada na to pytanie wprost. Przygląda się po prostu dzieciństwu i wczesnej młodości człowieka, którego Kościół na naszych oczach ogłosił świętym. Wyprawiając się wspólnie z Autorem w przeszłość, możemy szukać - niczym ziarnka gorczycy - tego zaczątku świętości wśród faktów znaczących i drobnych, dziecięcych zabaw, szkolnych psot i rodzinnych więzów. A może też inaczej spojrzymy na swoje własne życie?
Spośród wszystkich autorów Nowego Testamentu święty Paweł poświęca związkom natury homoseksualnej najwięcej miejsca, odnosząc się do nich krytycznie w Rz 1,26–27, 1 Kor 6,9–10 oraz 1 Tm 1,8–10. Dlaczego Paweł krytykuje relacje homoseksualne? Czy odrzuca on tylko związki oparte na przemocy oraz wykorzystywaniu drugiego? Czy jego argumentacja w tym względzie pozostaje normatywna dla współczesnych? Książka ta wypełnia dotkliwą lukę, jaką w polskim środowisku stanowi brak opracowań dotyczących biblijnych podstaw nauki Kościoła na temat homoseksualizmu. Zrozumienie nauczania Pawła Apostoła na temat relacji homoseksualnych pozwala odkryć zamysł Boży związany z płciowością, włączoną w nowe życie w Chrystusie. Ewangelia, którą głosi Apostoł, zawiera wciąż aktualne, uniwersalne przesłanie na temat natury człowieka, będące podstawą etyki chrześcijańskiej i zachęcające nas do wrażliwego i opartego na słowie Bożym towarzyszenia duchowego osobom o skłonnościach homoseksualnych. Marcin Kowalski (ur. 1977 r.) – prezbiter diecezji kieleckiej, członek Papieskiej Komisji Biblijnej, doktor nauk biblijnych (Papieski Instytut Biblijny, Rzym), doktor habilitowany teologii, profesor KUL, wykładowca Pisma Świętego (KUL i Urbaniana, Rzym), redaktor kwartalnika The Biblical Annals, autor Transforming Boasting of Self into Boasting in the Lord (Lanham, MD 2013), Drugi List do Koryntian (Katowice 2018), trzech tomów Jutro Niedziela. Rok A, B, C (Kraków 2019–2021), ponad siedemdziesięciu artykułów i recenzji naukowych oraz ponad stu scenariuszy programów telewizyjnych i radiowych popularyzujących Biblię.
Doświadczaj świętości w tym, co zwyczajne!W czasach, w których ceni się wysoko to, co niezwykłe, Robert J. Wicks dowodzi, że właśnie to, co proste może stać się przestrzenią spotkania z Bogiem oraz okazją do objawiania się Jego świętości. Autor - psycholog kliniczny i doświadczony terapeuta - zachęca czytelników, by odkrywać bliskość Boga i doceniać Jego dary w codzienności życia. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje akceptacja samego siebie i przyjaźń.Nie musimy mieć wyjątkowych talentów lub osiągać wielkich rzeczy, by mieć zdrowe poczucie własnej wartości, wierność w przyjaźni lub by znajdować drogę do Boga w codziennym życiu. Potrzebujemy natomiast nieustannego dążenia do odkrywania, kim naprawdę jesteśmy i kim się stajemy w oczach naszego miłującego Boga.Robert J. Wicks (ur. 1946) - psycholog kliniczny, pisarz, terapeuta. Od wielu lat wykłada na uniwersytetach i uczelniach psychologicznych, medycznych i teologicznych. Jest emerytowanym profesorem na Loyola University Maryland. Został uhonorowany papieskim Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice.
Święty Augustyn według niektórych badaczy miał wygłosić od trzech do czterech tysięcy kazań, z których do naszych czasów zachowało się niespełna czterysta. Kazania w tłumaczeniu ks. Antoniego Żurka zebrane w tym tomie to 59 kazań i katechez, dla których punktem wyjścia lub osnową jest tekst Ewangelii według św. Mateusza.Mają one różny charakter i zostały wygłoszone w różnych okolicznościach, w wielu miejscach oraz na przestrzeni wielu lat. Niektóre z tych okoliczności udało się uściślić, w przypadku innych można tylko podać przybliżone dane. Z dużą dozą pewności można jedynie przyjąć, że wszystkie powstały w okresie biskupiej posługi Augustyna z Hippony.Najwięcej jest tu kazań inspirowanych czytaniami mszalnym, co dowodzi, że Biskup Hippony wygłaszał je zazwyczaj w ramach sprawowanej przez siebie Eucharystii. Są więc w tym zbiorze kazania niedzielne i świąteczne albo też okolicznościowe czy nawet wygłoszone w zwykły dzień. Niektóre natomiast zdają się konferencjami bez liturgicznego kontekstu.Spuścizna kaznodziejska św. Augustyna z Hippony tylko w niewielkiej części jest dostępna w języku polskim. Każde tłumaczenie tę dostępność poszerza. Z tą właśnie myślą powstał niniejszy tom.
Kto się modli, słucha Słowa i przyjmuje sakramenty, ten doświadczy zmiany w swoim życiu, pojawią się w nim owoce. Jeśli zatrzymamy się tylko na poziomie wymagań moralnych i dobrej woli, pozostaniemy w tym samym miejscu przez całe życie.Niektórzy twierdzą, że wiara daje nam wiele możliwości na lepsze życie, przeżywanie go w pełni i z satysfakcją. Czy faktycznie tak jest? Czy traktujemy te słowa poważnie czy też jako utarte slogany? Co zrobić w sytuacji, gdy zawiedliśmy się na Kościele, czujemy się rozczarowani wspólnotą, chcemy coś zmienić, ale tak naprawdę nie wiemy, jak i czy starczy nam na to sił.Dariusz Piórkowski SJ trafnie zauważa, na czym polega dramat dzisiejszego Kościoła, wspólnoty i naszej indywidualnej duchowości. Pokazuje zarazem, w jaki sposób, dzięki nawróceniu oraz ewangelicznemu spojrzeniu na Kościół, możemy zyskać nową jakość życia i przeżywania wiary. Bóg działa delikatnie, od wewnątrz i chce całościowego zaangażowania człowieka, a prawdziwe spotkanie z Nim daje siłę, dzięki której każda zmiana jest możliwa.Chodzi o ufność i wiarę, że Bóg działa w tym świecie, że jest On bliski, a nie daleki.Dariusz Piórkowski jezuita, duszpasterz, doświadczony kierownik duchowy i rekolekcjonista. Autor publikacji poświęconych duchowości, rozwojowi osobistemu i Biblii, . O duchowości z krwi i kości; Książeczka o miłosierdziu; Spodziewaj się Dobra i (Nie) musisz być doskonały. Chrześcijański sposób na perfekcjonizm. Publikuje w Przewodniku Katolickim, Życiu Duchowym, W drodze i na portalu .
Św. Ignacy Loyola wiedział, że kwadrans systematycznej modlitwy może zadecydować o całym życiu duchowym chrześcijanina. Dlatego przywiązywał duże znaczenie do codziennego rachunku sumienia, który z jednej strony pomaga w nawróceniu, a jednocześnie uczy wytrwałego szukania i znajdowania Boga we wszystkim. Sesja poświęcona jest nauczeniu się pięciu kroków ignacjańskiej modlitwy rachunku sumienia, by jeszcze bardziej kochać i służyć Bogu we wszystkim realizując swoje powołanie. Ułatwieniem dla słuchaczy jest prosty i żywy język autora, który potrafi wytłumaczyć złożone zagadnienia z duchowości, ułatwiając tym naukę modlitwy i postęp w życiu duchowym.
Spis utworów
Konferencja 1. Daj mi jedynie miłość
Konferencja 2. Sms od Boga
Konferencja 3. Wdzięczność Dobrodziejowi
Konferencja 4. Światło i moc
Konferencja 5. Skanowanie duchów serca
Konferencja 6. Jeden procent miłości więcej
Jak muzułmanie widzieli Pana Jezusa?Zgromadzone w tym tomie pisma dają nam ciekawy wgląd w to, jak były chrześcijanin, historyk arabski oraz teologowie i mistycy muzułmańscy postrzegali postać Chrystusa. Na potrzeby książki opracowano indeksy: biblijny, koraniczny, osobowy oraz dzieł starożytnych cytowanych lub wzmiankowanych. Ułatwiają one poruszanie się po tym obszernym dziele.Gdy Jezus wypowiedział te słowa, oto anioł Gabriel stanął przy nim i rzekł: Nie lękaj się, Jezu, bo miliony milionów tych, którzy zamieszkują niebo, strzegą twoich szat. Nie umrzesz, zanim nie wypełnią się wszystkie rzeczy i świat nie dojdzie do końca. Jezus upadł na twarz i powiedział: O wielki Panie Boże, jak wielkie jest Twoje miłosierdzie względem mnie. Cóż Ci oddam, Panie, za wszystko, co mi dałeś?.Fragment Ewangelii BarnabyKs. prof. Marek Starowieyski (ur. 1937) profesor emeryt Instytutu Filologii Klasycznej UW i profesor Akademii Katolickiej w Warszawie, patrolog i historyk kultury. Główne dzieła: Apokryfy Nowego Testamentu (5 tomów), Muza chrześcijańska (3 tomy). Męczennicy, poezje Prudencjusza (2 tomy), Karmię was tym, czym sam żyję (4 tomy), Tradycje Biblijne i inne.Dr Łukasz Piątak (ur. 1986) wykładowca, pracuje w Katedrze Studiów Azjatyckich na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Szczególnie interesuje się mistycyzmem muzułmańskim, filozofią islamu, klasyczną literaturą arabską oraz kodykologią arabską.
Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej(R)Przepisy + Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej(R)i co dalej + Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej(R)Przepisy na wychodzenieTrzy kroki do sukcesu w wyjątkowym zestawie trzech bestsellerów dietetycznychZ kultową dietą warzywno-owocową dr Ewy Dąbrowskiej(R):o odkryjesz życiodajną moc smacznych potraw,o odbudujesz dobrą kondycję Twojego organizmu,o poprawisz wygląd swojej skóry,o zwalczysz uczucie zmęczenia,o ograniczysz infekcje i zwiększysz odporność.Zachowaj efekty diety warzywno-owocowej dr Ewy Dąbrowskiej(R) do końca życia! Czytając tę książkę, poznasz:o 5 filarów zdrowego odżywiania, które staną się podstawą Twojej diety,o powody, dla których nie możesz schudnąć i pozbyć się problemów ze zdrowiem,o ,,tajemne"" metody dietetyków przedstawione w czytelny sposób,o reguły prawidłowego i świadomego komponowania posiłków,o zasady efektywnej aktywności fizycznej.Jedyna na rynku książka zawierająca zbiór przepisów na prawidłowe i zdrowe wyjście z diety warzywno-owocowej dr Ewy Dąbrowskiej(R)!Znajdziesz w niej:o etapy wychodzenia z postu - pełny program w jednym miejscu,o 115 doskonałych przepisów zgodnych z protokołem wyjścia z diety,o listę produktów i przykładowe zestawy menu,o porady dietetyczne i triki na właściwe odmierzanie składników i porcji posiłków.
Czy w kontekście długiego konfliktu można mówić o „kulturze przemocy” we współczesnej Kolumbii? Niniejsza publikacja podsumowuje dotychczasowe badania i proponuje klucz interpretacyjny kolumbijskiego konfliktu zbrojnego, uwzględniając zarówno jego wyjątkowość, jak i uniwersalny charakter wydarzeń. Jej celem jest uwyraźnienie znaczenia elementów kulturowych, które w aktualnej konfiguracji stały się nośnikami wzorców myślenia, akceptujących przemoc jako uprawnioną formę rozwiązywania problemów.
Analiza historyczna, jak i badanie strukturalnych przyczyn konfliktu, dotyczy zarówno mechanizmów polityczno-ekonomiczne, jak i społecznych. Jako autopoietyczne systemy przemocy, konfiguracje te odnawiają się dzięki stałemu oddziaływaniu nierozwiązanych antagonizmów. Psychologiczna strona fenomenu przemocy obejmuje indywidualne i zbiorowe uwarunkowania, utrwalone w psychospołecznych wzorcach.
Analiza kulturowa bada przemoc występującą w formach niejawnych, ukrytych za przemocą bezpośrednią i strukturalną. Przemoc ta narzuca partykularny system interpretacyjny, legitymizuje i usprawiedliwia własne działania, demonizując przeciwnika. Jej nośnikami mogą być m.in. ideologia, religia, nauka czy język. Na uwagę zasługuje też koncepcja pożądania mimetycznego (René Girard), uwidaczniającego się w mechanizmie kozła ofiarnego, jako transkulturowy schemat przemocy kolektywnej. Niniejsze opracowanie przedstawia porządek ukształtowany przemocą, w którym wyróżnia mechanizmy separacji i wskazuje na problem braku tożsamościowej narracji spajającej.
Trzy kroki do sukcesu w wyjątkowym zestawie trzech bestsellerów dietetycznych:Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Przepisy,Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Przepisy na wychodzenie,Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej(R) i co dalej.Z kultową dietą warzywno-owocową dr Ewy Dąbrowskiej:odkryjesz życiodajną moc smacznych potraw,odbudujesz dobrą kondycję Twojego organizmu,poprawisz wygląd swojej skóry,zwalczysz uczucie zmęczenia,ograniczysz infekcje i zwiększysz odporność.Zachowaj efekty diety warzywno-owocowej dr Ewy Dąbrowskiej do końca życia! Czytając tę książkę, poznasz:5 filarów zdrowego odżywiania, które staną się podstawą Twojej diety,powody, dla których nie możesz schudnąć i pozbyć się problemów ze zdrowiem,""tajemne"" metody dietetyków przedstawione w czytelny sposób,reguły prawidłowego i świadomego komponowania posiłków,zasady efektywnej aktywności fizycznej.Jedyna na rynku książka zawierająca zbiór przepisów na prawidłowe i zdrowe wyjście z diety warzywno-owocowej dr Ewy Dąbrowskiej! Znajdziesz w niej:etapy wychodzenia z postu pełny program w jednym miejscu,115 doskonałych przepisów zgodnych z protokołem wyjścia z diety,listę produktów i przykładowe zestawy menu,porady dietetyczne i triki na właściwe odmierzanie składników i porcji posiłków.
Ta monumentalna praca stanowi omówienie poszczególnych dzieł teologicznych, jakie powstawały na Rusi Kijowskiej w okresie poprzedzającym podbój państwa ruskiego przez Tatarów. Jest to również olbrzymi przewodnik bibliograficzny, pomagający podjąć własne studia nad tą pasjonującą dziedziną. Praca ta daje cenny wgląd w myśl i duchowość ruskiego prawosławia. Umożliwia nam także przynajmniej ogólne zapoznanie się z historią naszej części Europy w okresie, w którym kształtowała się również nasza państwowość.
Pięknie wydany edytorsko Modlitewnik, pomyślany jest jako "pamiątka" sakramentu małżeństwa. Opracowanie graficzne dobrane tematycznie do tego ważnego wydarzenia i przygotowane pierwsze strony na wpisy okolicznościowe tworzą w sposób zamierzony taki klimat.
Modlitewnik - Pamiątka sakramentu małżeństwa, to przede wszystkim duchowy przyjaciel tej przygody życia. Przyjaciel mądry - zapraszający do przeżywania naszej codzienności, tej "wielkiej" i tej "niepozornej", z Tym, który jest Źródłem Miłości - również małżeńskiej (Księga modlitw). Przyjaciel wierny - dyskretnie towarzyszący w spotkaniach z Jezusem w sakramentach (Sakramenty) oraz momentach modlitwy wspólnotowej i indywidualnej (Nabożeństwa). Przyjaciel kompetentny - proponujący zarówno modlitwy uświęcone tradycją, jak i zrodzone w sercu dzisiejszego człowieka. Przyjaciel rozśpiewany - w każdym czasie liturgicznym (Pieśni). Jednym słowem wartościowy nie tylko "prezent" dla państwa młodych.
W dobie kryzysu zaufania do wszelkich instytucji Kościoła, w tym do instytucji kapłaństwa, to książka bardzo potrzebna. Autor, podążając szlakiem narracji kaznodziejskiej Josepha Ratzingera, umożliwia nowe odczytanie sakramentu kapłaństwa służebnego i przybliża do jego misterium. Daje wgląd w jego złożoność, ale również paradoksalną prostotę – dopiero tak pojmowane kapłaństwo pozwala na sensowny dyskurs na jego temat i przeżywanie go jako szczególnego daru. Mamy zatem całościowy obraz sakramentalno-ontologicznej przemiany, która następuje w człowieku odpowiadającym na powołanie przez przyjęcie sacramentum ordinis. W bogatym dorobku Ratzingera zostały uchwycone powiązania kapłana z osobą Jezusa Chrystusa i Jego misją, dowartościowane zostało kapłaństwo jako posługa Słowa, a nie tylko misja uświęcania przez sakramenty. Autor pracy w wyodrębnionych narracjach o kapłaństwie pozwala znaleźć sposoby na kształtowanie duchowości kapłańskiej, a to już bezpośrednio wpływa na to, jaki jest i może być kapłan dzisiaj. Tomasz Zamorski OP (ur. 1970 r.) – dominikanin, doktor nauk teologicznych, wykładowca homiletyki w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie, kaznodzieja związany z Dominikańskim Ośrodkiem Kaznodziejskim w Łodzi. Interesuje się teologią przepowiadania i komunikacją kaznodziejską, a zwłaszcza formami narracji w głoszeniu. Prowadzi warsztaty kaznodziejskie. Autor książek: Salon piękności. Niezwykłe kobiety w Biblii oraz Smaki ziemi obiecanej.
Duchowa odpowiedź na skandale w zakonach i wspólnotach Ojciec Dysmas de Lassus, przeor Wielkiej Kartuzji – zgodnie z charyzmatem swego zakonu – zabiera głos niezwykle rzadko. Tym razem jednak, poruszony skandalami, które dotknęły wspólnoty życia religijnego, postanowił poszukać w teologii, duchowości monastycznej i psychologii lekarstwa na zadane rany. Wraz z zaproszonymi współpracownikami analizuje, jakie zagrożenia i wypaczenia mogą się pojawić w formacji i późniejszym życiu zakonnym oraz do czego mogą prowadzić. Pokazuje również jak ich uniknąć. Panie, daj nam odwagę, byśmy nigdy nie zgadzali się na to, czego nie sposób zaakceptować, i nie zamykali oczu i uszu, kiedy cierpisz, byś kiedyś nie musiał nam powiedzieć: „Ja jestem Jezus, którego milcząco pozwoliłeś wykorzystywać”. Głęboka noc karygodnego milczenia dobiega końca i zbliża się świt. Pomóż nam nie opuszczać ramion, gdyż przed nami wciąż ogrom pracy: tylu trzeba wysłuchać ludzi, tyle opatrzyć ran, tyle naprawić rzeczy, tyle roztoczyć ochrony. Uczyń z nas dobrych Samarytan dla poranionych życiem zakonnym. Książka niezwykle odważna, a zarazem pełna pokory i delikatności Autor książki już na samym wstępie zaznacza, że jego dzieło jest efektem rozmów z wieloma zakonnikami i siostrami zakonnymi, których określa mianem „ofiar życia zakonnego”. Czy to oznacza, że na jakimś etapie życia w strukturach wspólnot, do których weszli, zostali oszukani? Jakub Kołacz SJ, dyrektor naczelny Wydawnictwa WAM
Kiedy czytamy Ewangelię, mamy okazję obserwować Jezusa w najróżniejszych sytuacjach. Jaki był Rabbi z Nazaretu, jakim Go widzieli apostołowie? Na pewno był osobą aktywną, przekonaną o własnej mocy i gdy trzeba pokazującą swoją niezależność. Poznajemy Go jako Pana szabatu, dawcę żywej wody, jako kogoś, kto zreinterpretował Prawo i nauczył prawdziwie się modlić. Widzimy w Nim też troskliwego nauczyciela, który wybrał uczniów, przyciągnął ich do siebie i zadbał o ich formację.Zapraszam cię do wspólnej duchowej wędrówki z Jezusem. Znajdź swój własny kawałek ziemi obiecanej, otwórz Ewangelie, uruchom wyobraźnię, pozwól dojść do głosu uczuciom. Poczuj obecność Boga, wsłuchuj się w ciszę, która jest w tobie, w delikatne natchnienia Ducha Świętego i w słowa Jezusa. Pozwól, by cię zafascynował, pogłębiał twoją wiarę i pobudzał do większej miłości i przyjaźni z sobą.Droga Jezusa to seria książek poświęconych życiu i działalności Chrystusa. Autor, korzystając z metody kontemplacji ewangelicznej, daje czytelnikowi przestrzeń do zatrzymania się i skupienia na ważnych momentach w historii zbawienia.Stanisław Biel SJ rekolekcjonista i kierownik duchowy, udziela Ćwiczeń duchowych w Częstochowie, wcześniej pełnił funkcję dyrektora Domu Rekolekcyjnego w Zakopanem. W Wydawnictwie WAM opublikował prawie 40 książek z dziedziny duchowości.
Lider, który przerósł swoje czasy
Takich właśnie przywódców potrzebował Kościół w latach 70. i takich potrzebuje dzisiaj.
Pedro Arrupe (1907–1991) to postać o niezwykle bogatym życiorysie. Po ukończeniu studiów medycznych wstąpił do Towarzystwa Jezusowego i podczas ostatniego etapu formacji zakonnej angażował się w pracę duszpasterską wśród ubogich i więźniów w USA. Następnie przez 27 lat pracował w Japonii jako misjonarz, gdzie w roku 1945 przeżył wybuch bomby atomowej w Hiroszimie, po którym sprawnie zorganizował pomoc potrzebującym. Jako generał jezuitów promował dialog i dążył do jedności przeżywającego kryzys Kościoła, powołał również do życia organizację Jezuicka Służba Uchodźcom. Z powodu swoich bezkompromisowych działań zmierzających do posoborowej odnowy Kościoła zmagał się z bolesną krytyką ze strony oponentów, doświadczył nawet nocy duchowej. W 1981 po udarze, którzy przykuł go do łóżka, zrzekł się urzędu generała.
Pierwsza książka w Polsce, pokazująca koleje losu tego niezwykłego jezuity, który zawsze potrafił zrezygnować z własnych planów i udać się tam, gdzie go najbardziej potrzebowano.
Mądrość ojca Arrupego nie opierała się na jego wielkiej wiedzy czy na dobrej znajomości licznych kultur i języków, lecz na odwadze bycia z innymi i dla innych. Bez względu na to, kim ten inny jest.
Wojciech Żmudziński SJ (ur. 1961) – teolog biblijny i pedagog, publicysta, autor książek z dziedziny duchowości i edukacji. Założyciel Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe, którym kierował w latach 1996–2018. Od 2019 jest socjuszem przełożonego Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego.
Czym jest dogmat i jak go rozumieć w perspektywie posoborowego dogmatycznego sceptycyzmu? Jak na przestrzeni wieków układały się jego związki z filozofią? Dlaczego zasadniczym miejscem rozumienia dogmatu jest przestrzeń liturgiczna? To tylko nieliczne z pytań, na które stara się odpowiedzieć ks. Robert Woźniak. Autor podkreśla, że kluczowe jest spojrzenie na dogmat nie w sposób teoretyczny, ale praktyczny: jako na „sposób rozumienia życia i doświadczenia z perspektywy Objawienia”.
Gdyby oceniać książkę Roberta Woźniaka, używając terminologii z zakresu budownictwa, trzeba by napisać, że Autor wykazał się kompetencjami zarówno w zakresie architektury, konstrukcji, jak i dekoracji wnętrz. Jego projekt to gmach, czerpiący z dobrych tradycji, ale i nowatorskich rozwiązań; uniwersalny, ale i odpowiadający na konkretne pytania odbiorców; kompleksowy, ale i otwierający nowe perspektywy badawcze.
ks. dr hab. Damian Wąsek, prof. UPJPII
Robert J. Woźniak (ur. 1974) – prezbiter archidiecezji krakowskiej, doktor habilitowany teologii dogmatycznej, prof. UPJPII. Zajmuje się szczególnie teologią trynitarną, relacjami teologii i filozofii oraz teologicznymi wątkami postmodernizmu. Autor wielu książek. W Wydawnictwie WAM opublikował m.in. Szkołę patrzenia. Rozmowy w Trójcy Świętej (2017), Znaki Tajemnicy (redaktor, 2018) oraz Dogmat i metodę (redaktor, 2021).
Idea przewodnia numeru wyrażona w tytule dotyka jednego z przejawów kryzysu Kościoła, którego jesteśmy świadkami także w Polsce. Z jednej strony bycie mistrzem czy posiadanie mistrza jest charakterystyczne dla wszystkich znanych nam tradycji kulturowych i religijnych, z drugiej zaś, jak wszystko, co ludzkie, w jakimś procencie ulega patologiom. Tak było zawsze i tak jest dzisiaj. Sam Jezus mówi: Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia i dodaje: lecz biada temu, przez którego przychodzą. Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu jednego z tych małych. Uważajcie na siebie! (Łk 17,12).
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?