Fascynujące wprowadzenie w sakrament pojednania.
Książka, która sprawia, że w czytelniku budzi się
pragnienie pójścia do spowiedzi.
Podczas spowiedzi dokonuje się niesamowity cud: Bóg przebacza nam nasze grzechy. A jednak wielu wiernych ma wielkie opory przed korzystaniem z sakramentu pojednania. Często źródłem tych problemów jest brak odpowiedniego przygotowania do spowiedzi. Znakomitą odpowiedzią na nie jest książka księdza Krzysztofa Porosło. Stanowi ona nieocenioną pomoc dla każdego, kto chce pogłębić swoje zrozumienie tego sakramentu, dowiedzieć się, co tak naprawdę się w nim wydarza i co jest potrzebne, abyśmy w pełni doświadczyli mocy miłosierdzia.
W książce znajdziecie m.in.:
- historię dwóch drzew, która pokazuje, czym jest grzech i zbawienie;
- opowieść o meczu wygranym, zanim go rozpoczynamy;
- klarowne i obrazowe omówienie warunków dobrej spowiedzi;
- zasadę czterech „K”, która obowiązuje przy spowiedzi.
„W spowiedzi mamy znaleźć uzdrowienie, które płynie z ran Jezusa Chrystusa. To uzdrowienie płynie z samego serca miłosierdzia. To nie fajny ksiądz, który mnie rozumie, nie doświadczenie pokoju, które ma potem przyjść, jest tu ważne.
Ważne jest to, że ja się zanurzam w ranach Jezusa Chrystusa, spotykam się z Chrystusem, który za mnie oddał życie”.
[fragment książki]
Ks. Krzysztof Porosło jest pomysłodawcą i współorganizatorem rekolekcji liturgicznych „Mysterium fascinans”. Współpracuje z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym oraz portalem liturgia.pl . Publikuje m.in. w Tygodniku Katolickim „Niedziela”, w miesięcznikach „List”, „Biblia krok po kroku”, „Msza Święta” oraz „Żywe Słowo”. Nagrania jego homilii znaleźć można na portalu profeto.pl. Jest autorem kilku książek, m.in. To mówi Amen. Spotkanie z Chrystusem Apokalipsy i Tajemnica śmierci i zmartwychwstania. Wprowadzenie w misterium paschalne.
Jako chrześcijanie wierzymy w Boga, który działa. Nie wierzymy w jakąś abstrakcję, teorię, w jakiegoś Boga, który gdzieś tam sobie jest, ale wierzymy w Boga, który się zaangażował w świat, Boga, który stwarza, wyzwala, uzdrawia. Ten Bóg naprawdę działa.
Opowiadania o Bożym działaniu w przeszłości mogą budować naszą wiarę i inspirować, ale będą one jedynie pobożnymi historyjkami, jeśli nie zrozumiemy, że tak samo realnie i tak samo skutecznie Bóg działa dzisiaj, a dokonuje się to przede wszystkim w liturgii.
Dzięki tej książce zostaniesz wprowadzony w tajemnice Bożego działania w najpiękniejszej i najważniejszej celebracji liturgicznej – Świętym Triduum Paschalnym. W nim, jak w soczewce, zbiera się cała historia zbawienia.
Wielość symboli, modlitw i obrzędów, w których uczestniczymy w trakcie Triduum, może przytłaczać i onieśmielać. Dlatego potrzebujemy mistagoga – przewodnika, który pomoże nam rozjaśnić to, co jawi nam się jako niemożliwa do zrozumienia ciemność. Rolę takiego przewodnika przyjmuje na siebie autor tej książki, który zaprasza nas w niesamowitą podróż w głąb największego misterium (tajemnicy) naszej wiary.
Pragnie on wzbudzić w nas wiarę w to, co będziemy celebrować w czasie Triduum, a przede wszystkim, że to, co będzie celebrowane, stanie się naszym udziałem. Że tajemnica śmierci i zmartwychwstania Jezusa, którą będziemy w liturgii obchodzić, jest tak naprawdę tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Jezusa we mnie i w moim życiu.
Ks. Krzysztof Porosło jest współorganizatorem rekolekcji liturgicznych „Mysterium fascinans”, autorem cyklu katechez liturgicznych, współpracownikiem Fundacji Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie. Publikuje m.in. na Liturgia.pl, w Tygodniku Katolickim „Niedziela”, w miesięcznikach „List”, „Biblia krok po kroku”, „Msza Święta” oraz „Żywe Słowo”. Nagrania jego homilii znaleźć można na portalu Profeto.pl. Jest autorem książek: Jestem z wami przez wszystkie dni... Kompendium liturgiczne w pytaniach i odpowiedziach oraz W głębi... Posługa i formacja animatora liturgicznego.
Fascynujące zaproszenie do odkrywania oblicza Jezusa, odsłaniającego się w historiach biblijnych sprzed Jego narodzenia ? od Adama aż po Maryję. Ks. Krzysztof Porosło przygląda się dziewięciu biblijnym opowieściom, żeby zobaczyć, w jaki sposób zapowiedziały one to, co wydarzyło się w życiu, męce i śmierci Jezusa Chrystusa. Większość z nich doskonale znamy, jednak najczęściej czytamy je jako plastyczne opowieści z jakiejś prehistorii dziejów zbawienia, które w gruncie rzeczy nie mają większego znaczenia dla naszego życia. Ks. Porosło pokazuje zaś, że są one zapowiedziami, figurami tego, co Bóg dokonuje w pełni czasów, w Jezusie i dlatego poprzez nie możemy poznać naszego Zbawiciela, zobaczyć, jaki On jest, dopatrywać się Jego rysów w bohaterach Starego Przymierza. A skoro tak, to wszystkie te historie mogą i powinny stać się realne w naszym życiu. Autor w doborze przywoływanych bohaterów inspiruje się Homilią paschalną Melitona z Sardes, który pisał, że Chrystus był w Ablu zabity, w Izaaku związano Mu nogi, w Jakubie przebywał na obczyźnie, w Józefie został sprzedany, w Mojżeszu ? podrzucony, w baranku paschalnym ? zabity, w Dawidzie ? prześladowany, w prorokach ? zelżony, zrodzony z Maryi, pięknej owieczki. ?Sam odkryłem, że to nie tylko historie z dawnych czasów, lecz prawdziwe i zdumiewające opowieści o moim życiu. Te historie, które będziemy rozważać w książce, przestaną być historiami Abla, Izaaka, Jakuba, Józefa czy Mojżesza. Staną się historiami o moim i twoim życiu. Tylko uwierz, że to rzeczywiście jest możliwe. Bo jeżeli Chrystus nie zmartwychwstanie w tobie, to wtedy w ogóle nie zobaczysz, że On żyje?. [fragment książki] Ks. Krzysztof Porosło jest pomysłodawcą i współorganizatorem rekolekcji liturgicznych ?Mysterium fascinans?. Współpracuje z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym oraz portalem liturgia.pl a także z portalem profeto.pl. Publikuje m.in. w Tygodniku Katolickim ?Niedziela?, w miesięcznikach: ?List?, ?Biblia krok po kroku?, ?Msza Święta? oraz ?Żywe Słowo?. Nagrania jego homilii, rekolekcji i katechez można znaleźć na stronie baptysterium.pl. Jest autorem kilku książek, m.in. Zanurzyć się w sercu miłosierdzia. Pomoc w przygotowaniu się do sakramentu pojednania, To mówi Amen. Spotkania z Chrystusem Apokalipsy i Tajemnicy śmierci i zmartwychwstania. Wprowadzenia w misterium paschalne.
Jeśli naprawdę zrozumiesz, czym jest Kościół, pokochasz go całym swoim sercem ? tak jak autor tej książki. Ta książka budzi nadzieję. Ksiądz Krzysztof Porosło zaprasza czytelnika do Kościoła, który zna, którego pragnie i w który wierzy. Pokazuje Kościół pełen dobra, piękna i miłości do Boga oraz człowieka. Pisze o Kościele wychodzącym naprzeciw tym wszystkim, którzy mają wątp- liwości. Z odwagą zadaje pytania, na które często nie ma łatwych odpowiedzi. Nie ucieka od problemów dotyczących współczesnego Kościoła. Próbuje zrozumieć, wytłumaczyć, znaleźć rozwiązanie. Bo Kościół ? niezależnie od okoliczności ? jest domem dla wszystkich. To pozycja obowiązkowa zarówno dla tych, którzy wierzą w święty Kościół, jak i dla tych, którzy szukają w nim swojego miejsca lub go opuścili i nie potrafią znaleźć drogi powrotu. Dla tych, którzy kochają lub chcą pokochać Kościół mimo wszystko. Kimkolwiek jesteś, jeśli patrzysz teraz na tę małą książeczkę, przeczytaj ją! Tak pełnej miłości, a jednocześnie do bólu uczciwej opowieści o paradoksie Kościoła nie widziałem od lat. Wierzę, że i Tobie pokaże ona, jak i dlaczego warto zamieszkać w domu?Kościele, ucieszyć się nim jako Matką, i z jego wnętrza zawalczyć o to, by żył jeszcze bardziej prawdziwie. o. Łukasz Miśko OP, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie ks. Krzysztof Porosło ? ksiądz archidiecezji krakowskiej (święcenia przyjął w 2013 r.), wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, duszpasterz akademicki PATMOS-u przy tymże uniwersytecie. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem rekolekcji liturgicznych ?Mysterium fascinans?, które odbywają się od 2008 r. Autor lub redaktor blisko 20 książek poświęconych głównie zagadnieniom liturgicznym.
Daj się wciągnąć w środek Bożego życia. Przyjmij zaproszenie do prawdziwej bliskości z Bogiem w Jego liturgii.
Tym, co wyróżnia tę książkę na tle jej podobnych, jest – po pierwsze – ukazanie liturgii w ścisłym powiązaniu z życiem. W trakcie jej lektury czytelnik uświadamia sobie, że liturgia to nie jakaś forma pobożności oderwana od codzienności, ale że to właśnie dzięki niej nasza codzienność coraz bardziej wchodzi w ożywczy nurt uwielbienia Boga. Po drugie, autor opowiada o liturgii, bazując na historiach biblijnych. Pokazuje, że Boże dzieło zbawienia ukazane w Piśmie Świętym w naszych czasach stało się historią sakramentalną. Po trzecie, stara się on wciągnąć czytelnika w narrację, pokazując, że to o nim właśnie jest ta opowieść. Pisząc o, trudnych czasem, teologicznych kwestiach, posługuje się jak najprostszym i zrozumiałym dla każdego wierzącego językiem.
Spośród wielu pożytków, które najnowsza książka ks. Krzysztofa może przynieść Czytelnikowi, wymienię tylko ten jeden: wzbudzanie miłości do liturgii. Książka ta zrodziła się z tej miłości i chce ją przekazać innym.
o. Mateusz Przanowski OP, Dyrektor Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii w Krakowie
Ks. Krzysztof Porosło prowadzi czytelnika przez kolejne najistotniejsze zagadnienia związane z uczestnictwem w kulcie. Inspiruje do namysłu, podpowiada intuicje i podaje praktyczne wskazania wszystkim, którzy chcą liturgię odprawiać nie tylko ważnie i godziwie, lecz także świadomie, czynnie i owocnie.
o. Tomasz Grabowski OP, Prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie
Ks. Krzysztof Porosło jest wykładowcą teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, diecezjalnym duszpasterzem akademickim przy kolegiacie św. Anny w Krakowie, pomysłodawcą i współorganizatorem rekolekcji liturgicznych „Mysterium fascinans”. W sieci prowadzi portal Baptysterium.pl. Jest autorem wielu książek, m.in. Chrystus zmartwychwstanie w tobie; Zanurzyć się w sercu miłosierdzia; To mówi Amen; Tajemnica śmierci i zmartwychwstania; Przyjdź, Panie Jezu! Chrystus w tajemnicach roku liturgicznego; Miłosierni jak Ojciec. Pozwól się przemienić Bożemu Miłosierdziu; Kościół. Kocham i rozumiem.
Miłość jest jak jazz, a budowanie związku jest jak jam session, gdzie przy różnicy charakteru i temperamentu kochających się osób trzeba zgrać się w improwizowanym utworze, jakim jest życie. Motyw przewodni jest znany - miłość. Można go jednak zagrać na miliony sposobów. Piękno kojącej duszę muzyki pochodzi ze zgrania, z harmonii, którą współtworzą tak różne - wydawałoby się - instrumenty, jakimi są gitara, kontrabas, perkusja, pianino czy saksofon, nie zaś z samej doskonałości któregokolwiek z muzyków na nich grających.Niniejsza książka, która jest drugim tomem serii "Żar ognia", jest przeredagowanym zapisem cyklu konferencji dla par, narzeczonych i małżeństw głoszonych w krakowskiej Kolegiacie św. Anny w roku akademickim 2021/2022 przez ks. Jacka Bernacika i ks. Krzysztofa Porosło. W Zgraniu stawiają pytania o nasze temperamenty, które musimy przyjąć, i nasze charaktery, nad którymi możemy i powinniśmy pracować, aby budować piękne i dojrzałe związki.
Publikacja jest zapisem lekko przeredagowanych homilii, które ks. Krzysztof Porosło głosił w 2020 i 2021 roku na mszach roratnich w ramach działań Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Krakowie. Książka może służyć wszystkim, którzy przez medytację czytań mszy roratnich chcieliby lepiej przeżyć Adwent i przygotowywać się na potrójne przyjście Pana: w liturgii, na końcu czasów i w świętach Bożego Narodzenia. Równocześnie może stać się ona inspiracją i pomocą dla duszpasterzy w przygotowaniu roratnich kazań.Poganin, setnik, prosząc Jezusa o uzdrowienie swojego sługi, mówi: "Panie, powiedz tylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie" (Mt 8,8). Można by sparafrazować tę prośbę słowami: "Panie, nie musisz robić nic więcej, nie musisz przychodzić do mojego domu, nie musisz mówić całego kazania. Powiedz tylko jedno słowo i to wystarczy". Jezus spuentował postawę setnika słowami pełnymi zachwytu: "U nikogo w Izraelu nie znalazłem tak wielkiej wiary". Niech ten cykl kazań roratnich rozpali w każdym taką wiarę, jaką miał setnik. Naprawdę wystarczy jedno słowo Pana.
Odkryj tajemnicę, która przemienia światKluczowym pytaniem, które stawiam sobie od wielu lat, a które stało się źródłem powstania tej książki, jest kwestia relacji, jaka zachodzi między liturgią a życiem konkretnego człowieka, między świętymi celebracjami a naszą codziennością. () Jak uczynić liturgię czymś najważniejszym w życiu i jak sprawić, aby całe życie było liturgią, a więc piękną pieśnią chwały dla Boga?Praktyczny poradnik uświęcania codzienności. Jak połączyć liturgię z prozą mijających tygodni? Co zrobić, aby nasze życie nie było rozszczepione na to, co święte, oraz całą resztę, która wydaje się ze świętością mieć niewiele wspólnego? Ksiądz Krzysztof Porosło wprowadza nas w tajemnicę liturgii. Aby doświadczyć jej mocy, trzeba przede wszystkim zmienić perspektywę: to nie my kształtujemy liturgię, to ona kształtuje nas.Krzysztof Porosło ksiądz archidiecezji krakowskiej, pasjonat i popularyzator liturgii, pomysłodawca i współorganizator rekolekcji liturgicznych Mysterium fascinans, które odbywają się od 2008 r. Autor kilkunastu książek poświęconych przede wszystkim zagadnieniom liturgicznym. Nagrania jego rekolekcji i homilii można znaleźć na stronie www.baptysterium.pl.
Tytuł tej książki nawiązuje do hasła Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, który stanowił inspirację do jej napisania. Jest ona poświęcona zgłębianiu misterium Bożego Miłosierdzia. Nie są to teoretyczne rozważania, ale praktyczny przewodnik w indywidualnych rekolekcjach, które mają doprowadzić czytelnika-uczestnika do rzeczywistego doświadczenia tego, o czym mówi Boże Słowo. Kolejne rozdziały książki zbudowane są wokół fragmentów Pisma Świętego, w których ukazana została tajemnica miłosierdzia. W każdym rozdziale znajduje się wybrany tekst biblijny do osobistej medytacji, pogłębione wskazówki, które pomagają w jego zrozumieniu, propozycje postanowień i zadań w pracy nad sobą, specjalna modlitwa oraz miejsce na zapiski duchowego dziennika.
Książka jest głęboko osadzona w myśli i tradycji Kościoła, ale też w doświadczeniu duchowym autora. Stanowi jego osobiste świadectwo, jego opowieść o pięknie i mocy Bożego miłosierdzia objawionego w biblijnych historiach, które aktualizują się w życiu każdego z nas. To znakomita propozycja dla tych, którzy pragną pogłębić i ożywić swoją relację z Bogiem.
„Tym, co tak naprawdę próbuje zrobić z nami szatan, jest odebranie nam ufności w Boga, wmówienie, że Bóg nie potrafi nas wyzwolić. Nie grzech, nawet nie powrót do grzechu, nie tysięczny upadek jest naszym największym problemem. Problemem jest utrata zaufania do Boga, utrata wiary w Jego miłosierdzie, zaprzestanie przychodzenia do Niego i oddawania swojego życia Jego miłosierdziu. Izraelici w drodze przez pustynię co chwilę upadali, co chwilę grzeszyli, odwracając się od Boga, ale szli za Nim tak długo, aż zobaczyli Ziemię Obiecaną. Właśnie w tym rzecz: żeby cały czas iść za Bogiem, nawet jeśli ta droga jest pełna upadków. Ważne, że na jej końcu czeka Ziemia Obiecana”.[fragment książki]
Utrata dziecka nienarodzonego to jedno z najtrudniejszych przeżyć, jakie może spotkać rodziców. Często oprócz bólu związanego ze stratą kogoś, kogo już zdążyli pokochać, doświadczają braku zrozumienia. Nieraz brakuje im wsparcia najbliższych, a także osób, które powinny udzielić im fachowej opieki medycznej i duszpasterskiej personeluszpitalnego oraz księży.Książka jest przeznaczona zarówno dla osób po stracie, jak i dla tych, którzy pomagają im przebyć to trudne doświadczenie. Stanowi połączenie świadectw rodziców oraz głosów specjalistów w dziedzinie teologii, psychologii i prawa. Przełamują oni tabu panujące wokół tematu utraty dziecka i odpowiadają . na takie pytania:W jaki sposób przywrócić nadzieję rodzicom po stracie i jak z nimi dobrze rozmawiać?Jak towarzyszyć im w żałobie?Do jakich miejsc oferujących profesjonalną pomoc psychologiczną można ich kierować?Jak zgodnie z prawem powinna wyglądać opieka szpitalna nad matką?Jak wyglądają procedury konieczne do uzyskania prawa do urlopu i zasiłku?Jak według przepisów liturgicznych powinien wyglądać pochówek dziecka utraconego?ks. Krzysztof Porosło doktor teologii dogmatycznej, archidiecezjalny duszpasterz akademicki oraz wykładowca na UPJP2 w Krakowie. Prowadzi stronę . Autor kilkunastu książek poświęconych przede wszystkim zagadnieniom liturgicznym. W Wydawnictwie WAM wydał . Świętą codzienność i Zobaczyć Boga.
Życie zmienia się, ale się nie kończy
Śmierć to jedna z największych tajemnic naszego życia. Wielu próbowało ją zgłębić i odpowiedzieć na nurtujące każdego pytanie: jak to będzie? Papież Benedykt XVI, zapytany o to, czego spodziewa się po wieczności, odpowiedział po prostu: Cieszę się, że znowu zobaczę moich rodziców, rodzeństwo, przyjaciół, i wyobrażam sobie, że będzie tak samo wspaniale, jak było u nas w domu.
Podejście autorów jest konkretne i praktyczne. Rozwiewają oni wiele wątpliwości, które prędzej czy później ogarną każdego z nas. Jak towarzyszyć umierającym i zatroszczyć się o nich po śmierci? Po co się za nich modlić? Na czym polega symbolika obrzędów pogrzebowych? Co zrobić, gdy przyjdzie nam się mierzyć z tragedią utraty dziecka nienarodzonego – czy można je pochować i jak wygląda cała procedura? Czy świętość jest zarezerwowana tylko dla doskonałych?
Jest to przede wszystkim książka o nadziei, która towarzyszy każdemu chrześcijaninowi. W końcu w śmierci chodzi o to, żeby zobaczyć Boga i z Nim zostać.
Ta wyjątkowa książka stanowi zaproszenie do uważnego przeżywania i pogłębionego rozumienia tajemnic liturgii w cyklu roku liturgicznego. Autor przywołuje słowa papieża Piusa XII: „Rok liturgiczny to sam Chrystus” i pokazuje, w jaki sposób wprowadzić tę prawdę w nasze życie. Przypomina, że w liturgii nie celebrujemy martwych wydarzeń z przeszłości, ale żywą obecność Jezusa, w którym te wydarzenia żyją.
Książka jest pierwszą z planowanych trzech, które obejmą cały rok liturgiczny. W pierwszym tomie znalazły się rozdziały poświęcone:
1) okresowi Adwentu,
2) uroczystości Bożego Narodzenia,
3) uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi,
4) uroczystości Objawienia Pańskiego.
Autor przybliża każde z liturgicznych świąt w czterech etapach:
• najpierw prezentuje historię kształtowania się danego okresu liturgicznego czy uroczystości;
• następnie przedstawia sens i znaczenie celebracji, czyli teologię święta;
• w kolejnej części ukazuje związek liturgii z naszym życiem;
• na koniec zaś umieszcza podsumowanie całego rozdziału w postaci infografiki.
Dzięki przystępnemu językowi, bezpośredniemu i jasnemu sposobowi prezentacji treści oraz doskonale dobranym ilustracjom książka ta jest świetną okazją do głębszego i bardziej świadomego uczestnictwa w Boskich tajemnicach. Autor po mistrzowsku wciąga każdego czytelnika w wir swojej fascynacji i miłości do liturgii.
Doświadcz realnego i głębokiego spotkania z Bogiem w tajemnicy Jego miłosierdzia. Tytuł tej książki nawiązuje do hasła Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, który stanowił inspirację do jej napisania. Jest ona poświęcona zgłębianiu misterium Bożego Miłosierdzia. Nie są to teoretyczne rozważania, ale praktyczny przewodnik w indywidualnych rekolekcjach, które mają doprowadzić czytelnika-uczestnika do rzeczywistego doświadczenia tego, o czym mówi Boże Słowo. Kolejne rozdziały książki zbudowane są wokół fragmentów Pisma Świętego, w których ukazana została tajemnica miłosierdzia. W każdym rozdziale znajduje się wybrany tekst biblijny do osobistej medytacji, pogłębione wskazówki, które pomagają w jego zrozumieniu, propozycje postanowień i zadań w pracy nad sobą, specjalna modlitwa oraz miejsce na zapiski duchowego dziennika.
Książka jest głęboko osadzona w myśli i tradycji Kościoła, ale też w doświadczeniu duchowym autora. Stanowi jego osobiste świadectwo, jego opowieść o pięknie i mocy Bożego miłosierdzia objawionego w biblijnych historiach, które aktualizują się w życiu każdego z nas. To znakomita propozycja dla tych, którzy pragną pogłębić i ożywić swoją relację z Bogiem.
Daj się wciągnąć w środek Bożego życia. Przyjmij zaproszenie do prawdziwej bliskości z Bogiem w Jego liturgii.
Tym, co wyróżnia tę książkę na tle jej podobnych, jest – po pierwsze – ukazanie liturgii w ścisłym powiązaniu z życiem. W trakcie jej lektury czytelnik uświadamia sobie, że liturgia to nie jakaś forma pobożności oderwana od codzienności, ale że to właśnie dzięki niej nasza codzienność coraz bardziej wchodzi w ożywczy nurt uwielbienia Boga. Po drugie, autor opowiada o liturgii, bazując na historiach biblijnych. Pokazuje, że Boże dzieło zbawienia ukazane w Piśmie Świętym w naszych czasach stało się historią sakramentalną. Po trzecie, stara się on wciągnąć czytelnika w narrację, pokazując, że to o nim właśnie jest ta opowieść. Pisząc o, trudnych czasem, teologicznych kwestiach, posługuje się jak najprostszym i zrozumiałym dla każdego wierzącego językiem.
Nie można zamknąć tajemnicy Bożego Narodzenia w jednym dniu! Nie można świętować go tylko raz w roku, przy choince, karpiu i z połamanym opłatkiem w dłoni, tworząc na ten jeden dzień – często sztuczną – atmosferę braterstwa, życzliwości i pokoju. Nawet zwierzęta mówiące tej nocy ludzkim głosem w to nie wierzą. Bożym Narodzeniem trzeba żyć codziennie, dzień za dniem, inaczej nic nie zrozumiemy z tej tajemnicy.
Bóg się rodzi tam, gdzie w danym momencie jesteśmy, w naszym życiu takim, jakie dzisiaj jest. On nie czeka, że spadnie śnieg, przyjdzie grudzień a my przykryjemy stół białym, świątecznym obrusem
Książka ta zawiera głębokie refleksje oparte na fragmentach Pisma Świętego, które dotyka tajemnicy Wcielenia. Przemawiają zarówno do serca, jak i rozumu. Dzięki nim każdy nauczy się żyć Bożym Narodzeniem przez cały rok.
Jako chrześcijanie wierzymy w Boga, który działa. Nie wierzymy w jakąś abstrakcję, teorię, w jakiegoś Boga, który gdzieś tam sobie jest, ale wierzymy w Boga, który się zaangażował w świat, Boga, który stwarza, wyzwala, uzdrawia. Ten Bóg naprawdę działa.
Opowiadania o Bożym działaniu w przeszłości mogą budować naszą wiarę i inspirować, ale będą one jedynie pobożnymi historyjkami, jeśli nie zrozumiemy, że tak samo realnie i tak samo skutecznie Bóg działa dzisiaj, a dokonuje się to przede wszystkim w liturgii.
W tej książce zostaniesz wprowadzony w tajemnice Bożego działania w najpiękniejszej i najważniejszej celebracji liturgicznej – Świętym Triduum Paschalnym. W nim, jak w soczewce, zbiera się cała historia zbawienia.
Wielość symboli, modlitw i obrzędów, w których uczestniczymy w trakcie Triduum, może przytłaczać i onieśmielać. Dlatego potrzebujemy mistagoga - przewodnika, który pomoże nam rozjaśnić to, co jawi nam się jako niemożliwa do zrozumienia ciemność. Rolę takiego przewodnika przyjmuje na siebie autor tej książki, który zaprasza nas na niesamowitą podróż w głąb największego misterium (tajemnicy) naszej wiary.
Pragnie on wzbudzić w nas wiarę w to, co będziemy celebrować w czasie Triduum, a przede wszystkim, że to, co będzie celebrowane, stanie się naszym udziałem. Że tajemnica śmiercii zmartwychwstania Jezusa, którą będziemy w liturgii obchodzić, jest tak naprawdę tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Jezusa we mnie i w moim życiu.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?