Narcyzm oznacza umiłowanie samego siebie. Każdy człowiek potrzebuje pewnej rozsądnej dawki miłości własnej. Jest to podstawowa potrzeba człowieka i warunek zdrowych relacji międzyludzkich. Jednak miłość własna łatwo może przyjąć postać chorobliwą, prowadzącą do wewnętrznego zniewolenia. Wiele osób dotkniętych takim zaburzeniem męczy się ze sobą i jest źródłem cierpień dla swoich bliskich. Do nich właśnie adresowana jest ta książka.
Po drugiej stronie czasu to pierwsza część przygodowo-fantastycznej serii Domino i Muki o podróży dwojga przyjaciół w przeszłość. Wszystko zaczyna się od szalonego pomysłu jedenastoletniej Domino, żeby odwiedzić remontowany tunel warszawskiej Wisłostrady. Bohaterowie wpadają w dziurę prowadzącą do leżących pod całą Polską kanałów. Spotkają w nich skrzata Jestem Przy Tobie Raz Dwa Trzy Czesława i utopca Nieprzemakalnego Ano. Razem przenoszą się do średniowiecznego Gniezna. Spotkają w nim mnicha Wojciecha, przyszłego świętego, z którym połączą ich dramatyczne wydarzenia. Ucieczki i pogonie, fantazja i historia, współczesna Warszawa i średniowieczne Gniezno, zło i dobro, zemsta i przebaczenie, młodzi bohaterowie z krwi i kości i tajemniczy mnich, który okazuje się... Czy jednak nie zdradzam zbyt wiele? Lepiej przekonać się samemu i wyruszyć w podróż w nieznane z Domino i Mukim. To nietrudne - wystarczy otworzyć tę książkę. Wojciech Widłak, autor serii książek o Panu Kuleczce
Pisma Sylwana, rosyjskiego mnicha, już dziś zaliczane są do klasyki tekstów prawosławnych. Jak pisze tłumacz, ta książka jest „dokumentem ze świata bardzo odległego od tego, jaki chcielibyśmy widzieć, jest więc dokumentem jakby z innej planety, świadectwem, że taki inny świat istnieje: świat pokory, posłuszeństwa; świat, w którym człowiek czuje się za głupi, by działać samemu i szuka odpowiedzi u Boga i u innych, którzy, jak wierzy, dani mu zostali przez Boga ku pomocy”.
Lektura Z zapisków św. Sylwana wzywa do zastanowienia, do przyjrzenia się naszemu życiu w świetle konkretnego doświadczenia; jest ostrzeżeniem i przypomnieniem, że znajdujemy się na polu bitwy.
Poruszające rozważania, które przypominają sens pielgrzymowania wiary, bo jak pisze autor, tylko pielgrzymując, chrześcijanin nie traci z oczu Jezusa.
„KIEDY PISZĘ O ZASKOCZENIU WIARĄ, TO MYŚLĘ O ZASKOCZENIU JEJ OSOBOWYM WYMIAREM SPOTKANIA” – mówi ojciec Maciej Biskup. W swej książce rozważa naukę Jezusa – zawartą w zapowiedziach pielgrzymki do Jerozolimy – na którą Jego uczniowie odpowiedzieli szemraniem, z wiarą zaś przyjęli ją ludzie z peryferii, żyjący na obrzeżach Izraela. Jako dzieci Kościoła nie możemy ulec pokusie zamknięcia się w twierdzy, która da nam święty spokój. Miłość nie boi się wychodzić do tego, co inne i obce. […] Jesteśmy posłani – „Idźcie w pokoju Chrystusa” – aby, porwani przez Jego Ducha, wybiec ze znakiem błogosławieństwa, które otrzymaliśmy, tam gdzie jeszcze nie zgromadził się Kościół.
Ta książka to owoc doświadczenia szanowanej przewodniczki duchowej. Mary Margaret Funk OSB od wielu lat praktykuje lectio divina – tradycyjną formę modlitwy opartą na pogłębionej lekturze tekstów biblijnych. W "Przed krzewem gorejącym. O czytaniu słowa Bożego" wykorzystuje Księgę Jonasza jako ilustrację tego, jak podchodzić do lektury Pisma Świętego, by stało się prawdziwym spotkaniem z Bogiem żywym. Przedstawia nie tylko dogłębne studium lectio, ale, co istotniejsze, staje się przewodnikiem po tym, jak tego dokonywać.
„Lectio divina to sposób modlitwy wykorzystujący objawione teksty Pisma Świętego, natury lub doświadczenia. To spotkanie z Bogiem polega na słuchaniu uchem twojego serca. Lectio divina to nasz krzew gorejący. Zdejmujemy sandały i pochylamy nasze czoła przed Bogiem
żywym”.
Fragment książki
Sukces rządzi się określonymi regułami. Niektórzy je odkrywają i czerpią z tego korzyści. Nie ma nic szczególnego w ludziach, którym się udaje. Sukces nie wynika z nich samych - nie jest efektem ich unikalnych talentów i zdolności. Jest efektem życiowych zasad i mądrości, które przenikają wszystkie możliwości lub braki człowieka. Możesz się nauczyć "jak to robią ludzie sukcesu" - sam możesz być takim człowiekiem!
Autorzy obalają mity narosłe wokół prawdziwej męskości. Uświadamiają nam, jak wielu mężczyzn na co dzień zmaga się z wewnętrznym gniewem, który niespodziewanie daje o sobie znać w postaci wybuchów wściekłości i agresywnych zachowań. Tłumaczą, w jaki sposób i dlaczego męski gniew wpływa na wzajemne relacje, pracę, życie rodzinne i zdrowie. Udzielają cennych rad zwłaszcza kobietom, które często są jedynym ogniwem, łączącym mężczyzn z rzeczywistością. To one mogą pomóc rozpoznać problem i zaoferować odpowiednie wsparcie.
Trzeci tom kazań jednego z największych i najbardziej kontrowersyjnych mistyków średniowiecza.
"Nigdy Bogu nie dziękuję za to, że mnie kocha, bo choćby nawet chciał, nie mógłby przestać mnie kochać; do kochania przymusza Go sama Jego natura. Dziękuję Mu natomiast za to, że w swej dobroci nie może się powstrzymać od tego kochania".
"Człowiek, który się ukrywa, gdy zakaszle, zdradza tym samym swą kryjówkę. Podobnie postąpił Bóg. Nikt nie mógłby Go znaleźć, gdyby On sam się nie odsłonił".
"Trzeba się poddawać pierwszemu natchnieniu i iść naprzód – a wówczas dochodzi się, gdzie należy. Oto najwłaściwsza postawa".
Mistrz Eckhart - (ok. 1260-1327/1328) niemiecki mistyk i teolog, dominikanin i znakomity kaznodzieja. Przedstawiciel mistyki nadreńskiej, obok bł. Henryka Suzo i Jana Taulera. Pozostawał w sporze z inkwizycją, postawiony przed jej trybunałem i oskarżony o herezje. Wywarł wpływ na Mikołaja z Kuzy i wielu współczesnych filozofów, m.in. Martina Heideggera i Michela Henry'ego.
Pasjonująca rozprawa! Idee wybitnego chrześcijańskiego myśliciela i doświadczenie amerykańskiej demokracji są dla autora okazją do poruszenia podstawowych problemów dotyczących całej zachodniej kultury. Czy odejście od chrześcijańskiego fundamentu jest kolejnym etapem ewolucji Zachodu, czy też jest krokiem samobójczym, degenerującym sferę polityki (i ekonomii)? Autor precyzyjnie rekonstruuje rdzeń filozofii politycznej Neuhausa: demokracja sprowadzona do wymiaru proceduralnego, eliminująca rozważania religijne i etyczne, nieuchronnie ulega erozji i zamiast zorganizowania życia publicznego wokół idei „neutralnej” sprawiedliwości, ewoluuje ku dyktaturze nowego typu. Zarówno zwolennicy tej tezy, do których sam się zaliczam, jak i jej przeciwnicy, powinni tę książkę przeczytać. / Maciej Zięba OP
Książka wiernie ukazuje myśl Neuhausa, prezentując w nowym świetle wizję relacji państwo - Kościół. Autor przypomina, że żywa i wibrująca publiczna kultura moralna, wzbogacona światłem Ewangelii, jest fundamentem powodzenia demokratycznego eksperymentu, podjętego przez cywilizację Zachodu. / George Weigel, Distinguished Senior Fellow, Ethics and Public Policy Center, Waszyngton
Czy religia jest sprawą prywatną? Dlaczego nudzę się w kościele? Skąd wiedzieć, że życie ma sens? Czy małżonkowie muszą mieć dzieci? Na te i wiele innych pytań szuka odpowiedzi w Przystanąć w drodze dominikanin ojciec Jacek Salij. Ten ceniony duszpasterz i autor wielu książek od lat mierzy się z trudnymi problemami, z którymi przychodzą do niego ludzie. Radzi, jak stawić czoła nałogowi hazardu, który niszczy rodzinę, a także jak przekazać bliskiej osobie prawdę o rychłej śmierci. Nie ucieka od tematu księży zrzucających sutannę czy łamiących celibat. Towarzyszy w ciężkich chwilach tym, którym rozpadło się małżeństwo. „Teksty te powstawały w wyniku moich poszukiwań mówi. – Chyba w żadnym z nich nie pisałem tego, co z góry wiedziałem. Pracując nad nimi, również sam poznawałem wyraźniej i głębiej prawdę, którą chciałem przekazać”.
Książeczka, którą oddaję w ręce Czytelników jest kontynuacją "Listów starego anioła do młodego". Młody anioł - Kasjel - zdążył już wydorośleć i tym razem sam udziela porad młodszemu od siebie aniołowi stróżowi. Zmienił się zatem zarówno adresat, jak i nadawca anielskiej korespondencji. Zmienił się również podopieczny, o którego obaj się troskają. Przez te kilka lat, które upłynęły od publikacji pierwszego tomu anielskich listów, nie uległa jednak znaczącej zmianie ludzka natura. A to w istocie o niej, nie zaś o naturze aniołów, traktuje niniejsza książeczka.
Janusz Pyda OP
Formalne zasady chrześcijaństwa to książka, która pozwala poznać główne nurty teologicznego myślenia papieża Benedykta XVI. Historyczny rozwój katolickiego Credo, chrzest jako centrum życia chrześcijańskiego, wspólnota Kościoła jako sakrament - to centralne tematy teologii Josepha Ratzingera twórczo rozwijającego nauczanie ostatniego Soboru. W tym samym, posoborowym nurcie mieści się dialog ekumeniczny, w którym obecny papież brał od początku i bierze nadal czynny udział jako jego zdecydowana awangarda. Nakreślone tu teologiczne perspektywy debaty w sposób intrygujący wyprzedzają wyobraźnię i możliwości kościelnych struktur.
"Grzech główny nie musi być grzechem ciężkim. To raczej grzech, który potrafi być przyczyną wielu innych i miewa zgubny wpływ na wiele pozornie z nim niezwiązanych sfer życia. Z grzechem głównym jest jak z bólem zęba albo odciskiem na stopie – zwykle nie zwiastuje natychmiastowej i śmiertelnej choroby. Ot, po prostu, coś się dzieje nie tak z jedną drobną częścią naszego ciała".
Jak rozumieć istotę grzechów głównych, żeby się dobrze spowiadać? Komentarze ojców pomogą w zrozumieniu grzesznych uczynków.
.ROBERT PLICH OP
Kto wymyślił siedem grzechów
.PAWEŁ KRUPA OP
Pycha. Korzeń wszelkiego grzechu
.JAROSŁAW GŁODEK OP
Chciwość. Więcej to ciągle za mało
.WOJCIECH JĘDRZEJEWSKI OP
Nieczystość. W poszukiwaniu czystych motywacji
.KRZYSZTOF POPŁAWSKI OP
Zazdrość. Powieki zszyte drutem
.JANUSZ PYDA OP
Nieumiarkowanie. Zgubne skutki dziury w płocie
.ŁUKASZ POPKO OP
Gniew. Adrenalina słodsza od miodu
.ROMAN BIELECKI OP
Lenistwo. Ociężałość aktywistów
Yves Boulvin przekonuje nas, że bycia rodzicem można się nauczyć. W swojej książce przedstawia najważniejsze zasady udanego wychowania dzieci: umiejętność słuchania, czułość, szacunek, stanowczość, zdolność do określania granic, przekazywanie podstawowych wartości, dostosowanie się do wieku dziecka, rozmowa… Według autora wszystkie problemy da się rozwiązać i nigdy nie jest na to za późno. Jeśli żałujemy, że czegoś nie potrafiliśmy dla naszych dzieci zrobić, możemy zawsze podjąć dialog, zmienić własną postawę i rozpocząć budowanie relacji na nowych fundamentach. Autor poświęca wiele uwagi relacjom rodziców z dorastającymi i dorosłymi dziećmi. Pisze również o rodzinach przybranych i adopcyjnych.
Książka Już się nie wstydzę to świadectwo codziennej walki z konsekwencjami złych wyborów, historia opowiedziana niezwykle szczerze i uczciwie, bez jakichkolwiek prób szukania wymówek i usprawiedliwiania się. Nie zamierzam udawać, że znam odpowiedzi na wszystkie pytania. Nie roszczę sobie prawa do reformowania Kościoła w obszarze ułomności seksualnej. Mam natomiast do opowiedzenia historię, która w większym stopniu jest opowieścią o Bogu niż o mnie. Jest to raczej opowieść o nadziei w beznadziei niż historia mojego życia. Jest to opowieść o łasce i mocy Boga, który wkracza w życie człowieka i zmienia je, kiedy wszystkie ludzkie nadzieje zawodzą. / T.C. Ryan
Książka Margaret Silf jest zbiorem punktów Margaret Silf orientacyjnych w wędrówce serca. Wyrosła z osobistego doświadczenia modlitwy i życia autorki zainspirowanej praktycznym zgłębianiem myśli św. Ignacego Loyoli. Stawia nam pytania dotyczące każdego z nas. Jak rozpoznać nieustanne działanie Boga w naszym życiu i jak rozeznać, co jest Jego wolą? Jak można żyć w prawdzie i dokonywać wolnych wyborów? Jak dotrzeć do najgłębszych pragnień i uwolnić się od pomniejszych przywiązań, które stoją im na drodze? Trudne to pytania, ale autorka udowadnia, że istnieją wskazówki, które można odkryć w każdej chwili i sytuacji: w domu, w pracy, w ogrodzie, na rynku, w wannie!
Punkty orientacyjne pomogą nam w naszym osobistym wędrowaniu. Książka, która może być wykorzystywana w pracy grupowej lub czytana indywidualnie, zawiera ilustracje i diagramy, przedstawia ćwiczenia oraz propozycje modlitwy i rozważań. Ale uwaga: punkty orientacyjne nie są dla pielgrzymów siedzących w fotelu. Są przeznaczone wyłącznie dla LUDZI DROGI.
Książka powstała z myślą o tych, którzy pragną przezwyciężyć swój homoseksualizm, ale przekazuje także wiele prawd ogólnych dotyczących akceptacji i rozwoju męskiej tożsamości. Autor proponuje nam przejście przez kolejne etapy rozwojowe dorastania do męskości, bez dróg na skróty. Jeżeli nie uczyniliśmy tego, będąc chłopcami, musimy zrobić to w wieku dojrzałym. Pokazuje na czym polega męskość i jakie ma znaczenie oraz jak ją realizować w zgodzie z uniwersalnym Bożym planem.
Drugi tom kazań jednego z największych i najbardziej kontrowersyjnych mistyków średniowiecza.
Bądzcie pewni, Bóg nie omieszka dać nam wszystkiego i gdyby nawet przysiągł coś innego, nie mógłby się powstrzymać od dawania nam.
Bóg jest we wszystkich rzeczach. A im bardziej jest w nich, tym bardziej poza nimi; im bardziej wewnątrz, tym bardziej na zewnątrz, a im bardziej na zewnątrz, tym bardziej wewnątrz.
Historia dzieł Mistrza Eckharta sama w sobie jest fascynująca, od jego wielkiego ucznia – XV-wiecznego mistyka Mikołaja z Kuzy począwszy, a na współczesnej kontynuacji edycji rozpoczętej przez Josefa Quinta (jego następcy to G. Steer i W. Klimank) skończywszy. Wydawnictwo W drodze nadając niniejszej edycji tytuł Dzieła wszystkie, odnosi tę formułę do dzieł wszystkich Mistrza Eckharta (dotąd odnalezionych i wydanych w Niemczech), które powstały w języku niemieckim (Spätmittelhochdeutsch). Oprócz tego istnieje cały zbiór dzieł łacińskich (Die latteinischen Werke, wyd. A. Zimmermann, L. Sturlese, t. 1-5).
Pasja, namiętność, to odpowiednie słowo, by ująć charakterystyczny rys dominikańskiego powołania. Pasja to coś dynamicznego, pełnego życia i pragnienia zgłębiania prawdy. Ale pasja to także chęć podzielenia się wymagająca nieustannego trudu. Nasza dominikańska pasja związana jest z głoszeniem słowa dla zbawienia dusz, do czego pomocą jest życie wspólne, studium i modlitwa. Wpisujemy się w to, co Orygenes nazwał „pasją miłości” Boga wobec upadłej ludzkości. Ale przecież passio to także męka, trud, krzyż – pasja jest wymagająca, zagarniająca, oczyszczająca. Pasja jest również drogą krzyżową! I tylko pasja, tylko droga krzyżowa, pozwala człowiekowi całkowicie przeżyć dane mu życie i zmartwychwstawać, choćby każdego dnia. Bez pasji nie ma życia. / Krzysztof Popławski, prowincjał Braci Zakonu Kaznodziejów
CIELESNOŚĆ CZŁOWIEKA UTKANA JEST Z DUCHA
Fabrice Hadjadj pokazuje, że sama rzeczywistość płci jest bardziej uduchowiona niż wiele uczonych dysput i naszych wyobrażeń na jej temat. Z wnikliwością analizuje zależność między płciowością a duchowością, udowadniając, że relacja fizyczna i duchowa są ze sobą ściśle powiązane. Co więcej, nie boi się włączyć w ten temat wiary, mówiąc o pojmowaniu ciała przez różne religie i poszukując śmiało odpowiedzi na odważne pytania, na przykład: Czy gdziekolwiek ludzka nagość jest bardziej uderzająca niż w konfesjonale?
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?