Pokolenie dzisiejszych rodziców jako pierwsza generacja w historii staje na masową skalę przed następującymi wyzwaniami:
Dysforia płciowa, Blokery dojrzewania, „Zmiana płci”, Tranzycje i retranzycje, Teoria gender
Grzegorz Górny ujawnia mechanizmy funkcjonowania środowisk, które są odpowiedzialne za nieodwracalne okaleczenia wielu dzieci. Daje też rady, co robić, gdy osoby nieletnie kwestionują własną płeć.
Książka porusza ważny i aktualny temat dysforii płciowej oraz wpływu ideologii gender na młodzież. Autor ukazuje, jak zjawisko to przerodziło się w społeczną epidemię, szczególnie na Zachodzie, oraz jak media, celebryci i politycy promują tranzycję płci, nie zważając na jej długofalowe konsekwencje zdrowotne i psychiczne dla dzieci. Górny przytacza dane o gwałtownym wzroście liczby młodzieży poddającej się zabiegom tranzycji oraz analizuje przypadki tragicznych skutków tych decyzji. Książka stawia pytania o moralność i odpowiedzialność medycznych interwencji tego rodzaju, podkreślając, że dzieci są często zbyt niedojrzałe, by podjąć świadome decyzje o tak drastycznych zmianach w swoim życiu.
Autor zwraca uwagę na presję społeczną, która sprawia, że lekarze i rodzice poddają się ideologii, a media społecznościowe odgrywają kluczową rolę w promowaniu tranzycji. Książka podejmuje również temat blokowania dojrzewania dzieci, hormonoterapii oraz nieodwracalnych operacji chirurgicznych, które mogą prowadzić do fizycznych i psychicznych okaleczeń.
Zdecydowana większość rodziców, którzy zetknęli się z problemami identyfikacji płciowej u swoich dzieci, jest bezradna, ponieważ nie wie, jak postąpić w takiej sytuacji. Ludzkość nigdy wcześniej nie stawała przed tego rodzaju wyzwaniami w skali masowej, dlatego nie istnieje nagromadzone przez lata doświadczenie. Tacy rodzice przeżywają szok, lecz są zdecydowani zrobić wszystko dla dobra swego dziecka. Jeśli nie mają podstawowej wiedzy, łatwo mogą ulec szantażowi specjalistów od tranzycji, których ulubionym chwytem jest stawianie alternatywy: albo żywy transpłciowy syn, albo martwa biologiczna córka. W ten sposób wymuszana jest zgoda na „zmianę płci”. Rodzice ulegają temu często, zwłaszcza gdy mają wyrzuty sumienia, iż nie dopilnowali własnego dziecka, nie mieli dla niego czasu, byli zbyt pochłonięci innymi sprawami.
Pokolenie dzisiejszych rodziców jako pierwsza generacja w historii staje na masową skalę przed następującymi wyzwaniami:
Cyfrowe uzależnienie. Rzeczywistość wirtualna. Bańki medialne. Emocjonalne przebodźcowanie. Dopaminowy potop.
Grzegorz Górny ujawnia mechanizmy funkcjonowania gigantów technologicznych z branży cyfrowej, którzy stworzyli skuteczny system zniewalania dzieci i młodzieży. Daje też rady, jak walczyć z uzależnieniami od internetu.
Książka Kto chce ukraść dusze naszych dzieci Grzegorza Górnego to próba zmierzenia się z wyzwaniem uzależnienia internetowego wśród młodzieży. Autor pokazuje, że ów problem jest wynikiem celowego działania gigantów z branży IT, którzy zarabiają pieniądze na kreowaniu nałogowych nawyków u swych odbiorców. Uruchomione przez nich procesy mają rujnujący wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne osób nieletnich. Górny nie tylko ujawnia mechanizmy działania współczesnych inżynierów dusz, lecz także daje rady rodzicom, jak stawiać czoło temu zagrożeniu.
Kiedy Kościół niszczą kłamstwa, nie możemy milczeć! Krystian Kratiuk, Grzegorz Górny oraz Paweł Lisicki od kilku lat wspólnie przyglądają się kryzysowi Kościoła katolickiego i omawiają jego najgorętsze sprawy w programie Ja, Katolik EKSTRA. Obserwując coraz to większy chaos nie tylko informacyjny ale również ten obecny w samym nauczaniu Kościoła, postanowili wspólnie, tym razem w książce, uporządkować najważniejsze sprawy dotyczące naszej wiary oraz odpowiedzieć na fundamentalne pytania, które nurtując dziś wielu wierzących: Czy papież Franciszek abdykuje? Czy marzenia katolickich progresistów zostaną zrealizowane? Czy w Niemczech dojdzie do schizmy? Jakie są tak naprawdę skutki Soboru Watykańskiego II? Jak poradzić sobie w czasie ogromnego zamętu, który panuje w Kościele? Trzy różne głosy, trzech wybitnych katolickich publicystów nie boi się skonfrontować z najtrudniejszymi pytaniami o przyszłość naszej wiary. Jest w tej trójce rozmówców coś, co budzi szczególny podziw. Ich miłość do Kościoła i postrzeganie go z perspektywy, tak odległej od doczesnej. Bo tak patrząc czysto po ludzku, to już dawno mogliby skrzywić się z niesmakiem i odejść… Przecież zaprezentowany w książce ogrom wiedzy oraz analityczne zdolności wyraźnie wskazywałby kierunek. Bogu dzięki, że ci trzej fechmistrzowie słowa i litery trzymają się Piotrowej Łodzi, nawet wówczas kiedy zdaje się ona tonąć. ŁUKASZ KARPIEL, REDAKTOR PCH24 Ta książka to głos katolików naprawdę zatroskanych o Kościół. To głos katolików, którzy w Kościele chcą widzieć swoją Matkę i którzy w tej trosce nie boją się dla poszukiwania właściwej perspektywy odsłaniać prawdziwe rany zadawane w ostatnich dziesięcioleciach Kościołowi przez ducha tego świata. JAN P. STRUMIŁOWSKI OCIST
Grzegorz Górny reporter, eseista, publicysta, reżyser, scenarzysta i producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny wydawnictwa i kwartalnika Fronda (w latach 19942005 i 20072012). Współautor i producent kilku cykli telewizyjnych dla TVP1, TVP2, TVP Polonia, TVP Historia, TV Puls, Polsat. W latach 20052006 redaktor naczelny tygodnika Ozon. Autor 35 książek, w tym 15 przetłumaczonych łącznie na 10 języków. Laureat wielu nagród dziennikarskich, filmowych i książkowych. Obecnie stały publicysta tygodnika Sieci i portalu wPolityce.pl.
,,Maryja. Biografia"" to pierwsza tak obszerna, dobrze udokumentowana i bogato ilustrowana opowieść o ziemskim życiu Matki Bożej.Reporter Grzegorz Górny i fotograf Janusz Rosikoń, autorzy kilkunastu książek tłumaczonych na wiele języków świata, tym razem prowadzą dziennikarskie śledztwo dotyczące Miriam z Nazaretu. Odtwarzają przebieg jej życia, rekonstruując wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat. Jeżdżą po Ziemii Świętej, Egipcie, Turcji, Grecji, spotykając się z historykami, biblistami i archeologami biblijnymi. Rozmawiają z naukowcami prowadzącymi wykopaliska archeologiczne w Nazarecie, badającymi autentyczność Domu Maryi w Loreto czy dokonującymi ekspertyz relikwii czczonych jako własność Matki Bożej. Rezultatem ich poszukiwań jest bogato ilustrowana biografia dotycząca najbardziej wpływowej kobiety w dziejach świata.
Ufający to bogato ilustrowana biografia bł. ks. Michała Sopoćki autorstwa znanego duetu: Grzegorza Górnego (reportera) i Janusza Rosikonia (fotografa). Wybrali się oni śladami kierownika duchowego i spowiednika św. Siostry Faustyny Kowalskiej, docierając do wszystkich miejsc związanych z jego życiem na Białorusi, na Litwie i w Polsce. Zrekonstruowali jego życiowy szlak, pełen licznych przygód, perypetii i nieoczekiwanych zwrotów akcji od końca XIX stulecia do schyłku XX wieku. Wyruszyli w wędrówkę nie tylko w czasie i przestrzeni, lecz także odbyli podróż duchową, starając się zagłębić w tajemnicę Bożego Miłosierdzia. W swej książce przybliżyli czytelnikom postać błogosławionego, a zarazem przez pryzmat jego sylwetki przedstawili dzieje najbardziej dynamicznie rozwijającego się współcześnie kultu w świecie chrześcijańskim, czyli nabożeństwa ku czci Miłosierdzia Bożego.
Częstochowa nieprzypadkowo nazywana jest duchową stolicą Rzeczypospolitej. W tym mieście swój tron ma bowiem Królowa Polski. Przez całe wieki przybywali tam, by oddawać Jej pokłon, ludzie różnych stanów, języków i narodów, monarchowie i papieże. Na Jasnej Górze szczególnie widać, iż nie sposób zrozumieć dziejów Polski bez odniesienia do Chrystusa i Maryi. Ów fenomen oddaje książka Królowa, napisana wnikliwie i z pasją przez Grzegorza Górnego oraz bogato ilustrowana przez Janusza Rosikonia. To opowieść o wielowiekowej obecności Matki Bożej w Cudownym Wizerunku Jasnogórskim. O paulinach, pielgrzymkach, cudach, koronacjach, przymierzach i wielu innych zjawiskach związanych z tym miejscem. Książka nie ogranicza się jednak wyłącznie do polskiej perspektywy, lecz ukazuje rolę Najświętszej Maryi Panny w szerszym kontekście historii zbawienia historii, która dzieje się także tu i teraz, i dotyka dziś każdego z nas.
Tytuł „Jezus Egzorcysta” nie oznacza umniejszenia postaci i ograniczenia roli Chrystusa, który jest przede wszystkim Bogiem i Mesjaszem. Wskazuje jedynie na pewien wymiar Jego misji, czyli posługę wypędzania złych duchów, która to problematyka jest dziś często omijana i przemilczana, nawet przez teologów. Jeżeli natomiast chcemy lepiej poznać i zrozumieć sens ziemskiej wędrówki Jezusa, nie możemy pomijać i tego zagadnienia. Ono właśnie stanowi główny temat niniejszej książki, która nie koncentruje się na sensacyjnych wątkach dotyczących egzorcyzmów, lecz raczej – osadzona głęboko w kontekście biblijnym – pragnie ukazać historio-zbawczy aspekt tego zjawiska.
Stoi na Księżycu, zasłania sobą Słońce i okrywa się płaszczem Nieba… Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń tym razem odsłaniają przed nami tajniki objawienia Matki Bożej z Guadalupe. Podjęli wyprawę do Meksyku, by w realnym życiu dotknąć prawdziwej tajemnicy, zgłębić sekret niezwykłego obrazu i odczytać zaszyfrowany w nim kod. Przede wszystkim jednak autorzy skoncentrowali się na spotkaniach z naukowcami z różnych dziedzin – historykami, archeologami, chemikami, matematykami, astronomami czy optykami – którzy prowadzili badania naukowe nad obrazem z Guadalupe. Przyniosły one wiele niespodziewanych efektów, a ich wyniki okazują się niewytłumaczalne w świetle dotychczasowej wiedzy naukowej. Książka w popularnej formie opowiada o zjawiskach sytuujących się na przecięciu kilku dziedzin: historii, religii i nauki. Dzięki bogato ilustrowanej szacie (ok. 300 kolorowych zdjęć) czytelnik może nie tylko przeczytać o różnych niezwykłych elementach egzotycznej rzeczywistości, ale zobaczyć ją na własne oczy w rozmaitych ujęciach.
Bogato ilustrowana książka „Ufam. Śladami Siostry Faustyny“ to kolejna pozycja w dorobku uznanego tandemu autorskiego: dziennikarza Grzegorza Górnego i fotografa Janusza Rosikonia. Tym razem stawiają oni sobie za cel prześledzenie życia największej mistyczki XX wieku na świecie oraz odpowiedzenie na pytanie, jak to się stało, że kult Bożego Miłosierdzia w bardzo krótkim czasie zdobył rzesze wiernych czcicieli na wszystkich kontynentach. Autorzy docierają do wszystkich miejsc, w których przebywała bohaterka książki (w Polsce i na Litwie), zbierając na jej temat unikalny materiał faktograficzny i fotograficzny. Rekonstruują też burzliwe dzieje kultu Bożego Miłosierdzia już po śmierci Siostry Faustyny – od obojętności hierarchii, poprzez zakaz Stolicy Apostolskiej, aż po pełną akceptację Watykanu. W rezultacie otrzymujemy książkę, która jest fascynującą opowieścią o intesywnym i spełnionym życiu duchowym w niespokojnym XX wieku.
13 historii, które napisało życie... Każda z nich to gotowy materiał na filmowy scenariusz!Krzysztof ZiemiecKsiążka opisuje historie ludzi, którym w naszej części świata, w tej swoistej dolinie śmierci, przyszło poddać się testowi na człowieczeństwo, zmierzyć z nieludzkim systemem narzuconym przez dwa zbrodnicze totalitaryzmy - hitlerowski i komunistyczny. Niektórzy z nich - tacy jak sowiecki ideolog, zbrodniczy przywódca zniewolonego komunizmem narodu czy ostatni dowódca UPA - ten system współtworzyli, umacniali, brnąc w kłamstwo i zbrodnie, gubiąc własna dusze, tworząc kłamliwa iluzje i piekło na ziemi. Drudzy - więźniowie łagrów, świadkowie zbrodni, niezłomni wyznawcy - zakłamaniu i zbrodniom przeciwstawili swa wiarę w prawdę, wolność i ludzka godność, a dając świadectwo prawdzie, niejednokrotnie składali w ofierze samych siebie.
Were the Three Kings, or Magi, who the Bible says traveled to Bethlehem in search of the Christ Child real, historical figures or simply the stuff of legend?For generations, the Magi have inspired art and music. Epiphany, the important Christian feast twelve days after Christmas, is a national holiday in many countries throughout the world. What lies at the heart of this celebration and is it still relevant today?Turning to discoveries made by historians, scientists, and theologians, Polish author Grzegorz Górny answers these questions. With gorgeous four-color photographs on every page, he traces the mysteries of the Magi from the Gospel of Matthew to modern-day astronomy to revived Epiphany celebrations on the streets of secularized European capitals.
In this lavishly illustrated large coffee-table volume, writer Gorny and photographer Rosikon embarked on a two year investigative journey to seek the truth behind all the relics associated with the passion of Christ. The authors investigated a rich body of documentary evidence found in various museums, archives and churches surrounding sacred objects believed to have been preserved since Jesus' lifetime, exploring and collaborating with historians and scientists in their attempt to verify the relics' authenticity. They reach their conclusions not so much on the basis of faith as on the evidence supplied by historical sources and expert scientific opinion.The relics associated with the Passion - the suffering, death and burial of Christ - have long proved something of an enigma for the scientific community. Relics investigated, and photographed, for this glorious volume include: the Cross, nails, crown of thorns, pillar of scourging, Christ's tunic, the Veil of Manoppello, the Sudarium of Oviedo, the famous Shroud of Turin burial cloth and more.
Mistyk, wizjoner, duszpasterz, kierownik duchowy przenikający dusze wiernych. Wybitny kaznodzieja, mówca, retor, na którego podręcznikach uczyły się całe pokolenia Polaków. Orędownik naprawy Rzeczpospolitej, porównywalny z Piotrem Skargą. Autorytet duchowy i moralny swoich czasów, doradca kilku biskupów, spowiednik m.in. króla Jana III Sobieskiego i arcybiskupa Antonio Pignatellego – przyszłego papieża Innocentego XII. Kapłan, do którego ludzie przybywali po ratunek z najdalszych stron, ponieważ dzięki jego modlitwom chorzy odzyskiwali zdrowie, a uznani za zmarłych powracali do życia.
Jeden z najgorętszych orędowników Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w okresie, gdy nie była to jeszcze prawda zbawcza oficjalnie uznana w Kościele.
Założyciel marianów, czyli pierwszego polskiego męskiego zgromadzenia zakonnego. Człowiek, który wywarł wpływ nie tylko na oblicze XVII–wiecznej Polski, lecz również – poprzez stworzone przez siebie dzieła – wywiera go na czasy współczesne, m.in. dzięki swym duchowym synom prowadzącym dziś misje na wszystkich kontynentach.
Pięknie wydana, bogato ilustrowana książka znakomicie przybliża sylwetkę i życie św. Stanisława Papczyńskiego.
Wielka Pokuta i Różaniec do Granic głęboko poruszyły serca i umysły milionów ludzi. Tak mocne doświadczenia domagają się duchowej interpretacji, która pomoże umieścić je w miejscu i czasie. Dlatego oddajemy w Państwa ręce wyjątkowe dzieło, które łączy i wykorzystuje możliwości, jakie daje słowo pisane i obraz. Już przedmowa o. Augustyna Pelanowskiego jest wezwaniem do rozpoznania znaków czasu i nawrócenia. Dzięki tekstom Grzegorza Górnego możliwe jest odkrycie prawdziwego znaczenia dla Polski i świata dwóch opisywanych wydarzeń. A kilkaset niezwykłych zdjęć wybranych przez zespół Rosikon Press spośród tysięcy obrazów pozwala wrażliwemu człowiekowi dotknąć tajemnicy Bożego Miłosierdzia działającego wśród nas. Książka mówi o tym, co ważne dla dzisiejszego Kościoła. Chodzi o to, by podnieść głowy i wziąć udział w bitwie, której stawką jest zbawienie milionów dusz.
Lech Dokowicz
Mistyk, wizjoner, duszpasterz, kierownik duchowy przenikający dusze wiernych. Wybitny kaznodzieja, mówca, retor, na którego podręcznikach uczyły się całe pokolenia Polaków. Orędownik naprawy Rzeczpospolitej, porównywalny z Piotrem Skargą. Autorytet duchowy i moralny swoich czasów, doradca kilku biskupów, spowiednik m.in. króla Jana III Sobieskiego i arcybiskupa Antonio Pignatellego – przyszłego papieża Innocentego XII. Kapłan, do którego ludzie przybywali po ratunek z najdalszych stron, ponieważ dzięki jego modlitwom chorzy odzyskiwali zdrowie, a uznani za zmarłych powracali do życia.
Jeden z najgorętszych orędowników Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w okresie, gdy nie była to jeszcze prawda zbawcza oficjalnie uznana w Kościele.
Założyciel marianów, czyli pierwszego męskiego zgromadzenia zakonnego na ziemiach polskich. Człowiek, który wywarł wpływ nie tylko na oblicze XVII–wiecznej Polski, lecz również – poprzez stworzone przez siebie dzieła – wywiera go na czasy współczesne, m.in. dzięki swym duchowym synom prowadzącym dziś misje na wszystkich kontynentach.
Książka o bł. ks. Jerzym Popiełuszce to specyficzna forma biografii polskiego męczennika. Składa się z trzech przepalatających się ze sobą części: życiorysu kapłana na tle ówczesnej epoki (autorstwa Grzegorza Górnego), wywiadów ze znawcami i świadkami jego życia (przeprowadzonych przez Włodzimierza Rędziocha) oraz materiału ikonograficznego, obejmującego zarówno fotografie archiwalne, jak i zdjęcia współczesne (Janusza Rosikonia).Z książki wyłania się obraz zwykłego, prostego księdza, który w miarę stawianych przed nim zadań dorastał do wyzwań, które przed nim stawały. Potrafił niczym magnes przyciągać do ludzi z różnych środowisk: starych i młodych, intelektualistów i robotników. Kościół św. Stanisława Kostki w Warszawie, w którym posługiwał jako wikary, stał się oazą wolności w czasach stanu wojennego. Choć nie zajmował się działalnością polityczną, a jedynie głosił Ewangelię, stał się głównym wrogiem reżimu generała Jaruzelskiego. W efekcie został zamordowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Jego męczeńska śmierć przynosi jednak do dziś duchowe owoce, o czym opowiada właśnie książka z tekstem Grzegorza Górnego, wywiadami Włodzimierza Rędziocha oraz zdjęciami Janusza Rosikonia.
UFAM to opowieść o Świętej Faustynie – największej mistyczce chrześcijańskiej XX wieku i o nabożeństwie do Bożego Miłosierdzia – najdynamiczniej rozwijającym się kulcie religijnym na świecie. Jest to w gruncie rzeczy historia miłosna – niezmierzonej miłości Boga do człowieka oraz jej odwzajemnienia przez skromną polską siostrę zakonną. Przekazana jej misja napotyka wiele przeszkód, ale przez wszystkie próby przechodzi zwycięsko, a w ogniu przeciwności wykuwa się moc orędzia, które dokonuje rzeczy wydawałoby się niemożliwej: wychodząc od wizji duchowych pojedynczej osoby rozchodzi się błyskawicznie po całej kuli ziemskiej. Przypomina przypowieść o ziarnku gorczycy, które staje się rozłożystym drzewem. Jest to zarazem opowieść o Bogu, który nie jest odległy i abstrakcyjny, ale wchodzi w ludzką historię, w wydarzenia naszego życia, a przede wszystkim w intymną relację z człowiekiem. Ponieważ działanie Boga w rzeczywistości ziemskiej jest bardzo konkretne, książka naznaczona jest konkretem – przenosimy się w istniejące miejsca (jak Warszawa, Kraków, Płock, Wilno), stykamy się z prawdziwymi ludźmi (jak bł. Michał Sopoćko czy Jan Paweł II). Opowieść ta jest zarazem zaproszeniem do nawiązania konkretnej relacji, człowiek nie jest bowiem samotną wyspą. Siostra Faustyna ukazuje nam prawdziwe przeznaczenie człowieka – zaproszenie do najdoskonalszej relacji (miłości) z najdoskonalszą osobą (Stwórcą wszechświata). Czyż może być bardziej pasjonująca przygoda?
Co leży u źródeł święta Trzech Króli? Prawda czy fałsz?, Rzeczywistość czy fikcja?, Czy wspominamy realne wydarzenie, czy też ulegamy czarowi legendy i potędze mitu?, Próbując odpowiedzieć na te pytania i cofając się, w głąb dziejów, napotykamy szereg tajemnic, kryjących się u źródeł naszej cywilizacji., Grzegorz Górny podejmuje się tego zadania, przywołując odkrycia historyków, archeologów, biblistów czy bądź astronomów., Okazuje się, że badania naukowe rzucają nowe światło, na wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat, a Boże Narodzenie, ukazuje się od strony, której wielu z nas do tej pory nie znało. Książka bogato ilustrowana. Patronat medialny: TVP1, Polskie Radio, Gość Niedzielny, Orszak Trzech Króli
Grzegorz Górny (ur. 1969) – dziennikarz i publicysta. Współtwórca i redaktor naczelny kwartalnika Fronda. Żonaty z Angeliką (członkinią grupy muzycznej 2 Tm 2,3), mają pięcioro dzieci.
Między matriksem a krucyfiksem to zbiór felietonów, publikowanych od 2003 do 2009 roku na łamach miesięcznika „w drodze”. Jest autorem książek m.in.: Anioł Północy, Demon południa, Śladami Siostry Faustyny, Armenia.
Teksty Górnego to swoista droga wyjścia, jego osobista droga ku prawdzie – przyszło mi to do głowy, gdy czytałem jego relację o rabinie Rosengartenie. Grzegorz wszystko, czego był świadkiem, zapisuje, dając świadectwo chrześcijańskiemu postrzeganiu świata. „Mojżesz zapisywał na rozkaz pana miejsca, skąd rozpoczynał się dalszy ciąg pochodu. Takie to są owe miejsca postojów, z których ruszali dalej...” (Lb 33, 2). Każdy z etapów w życiu duchowym powinniśmy zapisać, utrwalić. Tytuły kolejnych tekstów Grzegorza Górnego ośmieliłabym się porównać do nazw postojów Izraela. Nie ma powtórzeń w naszym życiu duchowym, nie powinno byc – jeśli coś się powtarza, to znaczy, że kręcimy się w kółko, czyli czegoś nie przerobiliśmy dobrze.
ze wstępu Augustyna Polanowskiego OSPPE
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?