Pozwól sobie na niezwykłą podróż wspólnie z rodzeństwem: ośmioletnią Nastką, dwunastoletnim Markiem i szesnastoletnim Michałem, oraz ich przyjaciółmi, przemierzając różne wymiary rzeczywistości. Zanurzając się w serii Kamień Królestwa Sloget, przeżyjesz z nimi niezapomniane chwile, balansując pomiędzy jawą a snem.
W siódmej części ? Gwiezdny wir ? Nastusia podczas wędrówki po Orkuszu odkrywa dwa oblicza ludzkiej natury. Dzięki informacjom od siwego człowieka dowiaduje się, że ludzie, jako kolejne istoty, zostali przeniesieni na obce im tereny. Oprócz tego ktoś umieszcza niewinne stworzenia w barierach odbierających im siły witalne. Kto i dlaczego robi takie potworne rzeczy? Czy Anastazja znajdzie sposób, aby pomóc wszystkim nieszczęśnikom?
Pozwól sobie na niezwykłą podróż wspólnie z rodzeństwem: ośmioletnią Nastką, dwunastoletnim Markiem i szesnastoletnim Michałem, oraz ich przyjaciółmi, przemierzając różne wymiary rzeczywistości. Zanurzając się w serii Kamień Królestwa Sloget, przeżyjesz z nimi niezapomniane chwile, balansując pomiędzy jawą a snem.
W piątej części ? Ostatnie uderzenie serca ? Nastusia odwiedza kolejne planety i poznaje m.in. pana Feliksa. W jaki sposób i dlaczego sprowadza Anastazję na swoją planetę Dreus? I dlaczego
Nastka, będąc w przejściach, słyszy bicie serca? Do kogo ono należy? Czy zwalniająca rytmika uderzeń oznacza czyjąś śmierć, czy zupełnie coś innego?
Pozwól sobie na niezwykłą podróż wspólnie z rodzeństwem: ośmioletnią Nastką, dwunastoletnim Markiem i szesnastoletnim Michałem, oraz ich przyjaciółmi, przemierzając różne wymiary rzeczywistości. Zanurzając się w serii Kamień Królestwa Sloget, przeżyjesz z nimi niezapomniane chwile, balansując pomiędzy jawą a snem.
W szóstej części ? Wędrówka Oddzielonych ? Nastusia staje twarzą w twarz z istotą z czarnej mgły. Z jakiej krainy ona pochodzi i dlaczego ukrywa się pod zasłoną chmury? Czy w godzinie próby Anastazji starczy sił i odwagi, aby pomóc nowo poznanym przyjaciołom na planecie Dreus?
Pozwól sobie na niezwykłą podróż wspólnie z rodzeństwem: ośmioletnią Nastką, dwunastoletnim Markiem i szesnastoletnim Michałem, oraz ich przyjaciółmi, przemierzając różne wymiary rzeczywistości. Zanurzając się w serii Kamień Królestwa Sloget, przeżyjesz z nimi niezapomniane chwile, balansując pomiędzy jawą a snem.
W czwartej części ? Wieczna Zmarzlina ? Nastusia poznaje straszne istoty, które biegając po Wzgórzu Olch, zmieniają spokojną do tej pory krainę w przerażające miejsce. Kto i dlaczego doprowadził do takiej sytuacji? Czy Nastka znajdzie sposób, aby uratować rodzinną okolicę przed nieuchronną zagładą? I jaki ma w tym udział jej przyjaciółka Olika?
„Kalahari i inne opowiadania”, to kompletny zbiór twórczości Wojciecha Albińskiego.
W dwóch tomach, na bez mała tysiącu stron, znajdują sie opowiadania publikowane wcześniej w zbiorach: „Kalahari”, Twój Styl, Warszawa 2003; „Królestwo potrzebuje kata”, Twój Styl, Warszawa 2004; „Antylopa szuka myśliwego”, Twój Styl, Warszawa 2006; „Lidia z Kamerunu”, Twój Styl, Warszawa 2007; „Achtung! Banditen!”, W.A.B, Warszawa 2009; „Soweto – my love”, W.A.B., Warszawa 2012.
Są również teksty, które drukowane były na łamach czasopism, a nie ukazały sie nigdy w wydaniach książkowych. Są wreszcie i te, które dotychczas nie ujrzały jeszcze światła dziennego.
Całość dopełniają wiersze Wojciecha Albińskiego, od których rozpoczynał swoja pisarska przygodę, drukując je miedzy innymi w paryskiej „Kulturze”.
Książka opatrzona jest wstępem Marka Nowakowskiego. Swoistym komentarzem do opowiadań jest również zamieszczony w książce w całości wywiad udzielony przez Autora do prestiżowego miesięcznika literackiego „Nowe Książki” („Jest wiele niepotrzebnych krajów”. Rozm. J. Strękowski.
„Nowe Książki” 2006 nr 8).
Wojciech Albiński dzieli sie w tych opowiadaniach swoim długoletnim doświadczeniem afrykańskim. To, o czym nam mówi, czerpie z własnego pasjonującego życia – dlatego mu wierzymy. Wartość tej książki podnosi jeszcze jej barwny styl i piękny, żywy język.
Ryszard Kapuściński
Wojciech Albiński zadebiutował późno, ale jakże zaskakującą i dojrzałą prozą. Kalahari to książka finezyjna w formie i bogata w treści. Zarazem pożyteczna poznawczo, wciągająca w osobliwości świata na antypodach, tam, gdzie z oceanu wynurza sie Przylądek Dobrej Nadziei i Góra Stołowa.
Marek Nowakowski
Ze Wstępu do książki
Amerykański Survival to książka nie tylko o emigracyjnych zmaganiach w ukochanym kraju, pragnieniach, tęsknocie i rozczarowaniach oraz gorącej wierze, że kolejny dzień to ten, który przyniesie wytchnienie, da przyzwolenie na uśmiech, da nadzieję.
Tutaj czytelnik zostaje wciągnięty w ciernistą walkę zwykłych ludzkich marzeń z brutalną rzeczywistością, w której znajdzie się także miejsce na romantyczną miłość i drapieżną nienawiść.
Inwestowanie w przychód pasywny jest możliwe w wielu obszarach. Nieruchomości, spółki dywidendowe, kursy internetowe, biznesy, książki, wynajem ruchomości, lokaty, obligacje to instrumenty o zróżnicowanych poziomach ryzyka, ale i zróżnicowanych stopach zwrotu z inwestycji. „Biblia rentiera” opisuje ścieżki generowania przychodów pasywnych, akcentując zarówno zalety, jak i zagrożenia towarzyszące poszczególnym inwestycjom. W niezwykle innowacyjny sposób zestawia produkty inwestycyjne, aby wspólnie z czytelnikiem znaleźć ich wspólne cechy. Autor książki jest żywym dowodem na to, że dywersyfikacja źródeł stałych dochodów jest możliwa, a wręcz niezbędna w celu zabezpieczenia sytuacji finansowej inwestora. „Biblia rentiera” to pierwsze kompendium, które kompleksowo omawia tak szeroki wachlarz możliwości osiągnięcia i utrzymania wolności finansowej.
Daniel Tokarz - Właściciel firmy inwestującej od 2004 roku w instrumenty pasywne. Założyciel jednej z pierwszych firm na rynku polskim produkującej i sprzedającej wideokursy (blisko 100 wydanych kursów i kilkaset tysięcy sprzedanych produktów). Współproducent programów komputerowych. Autor kilkunastu książek w wersji papierowej, e-booków oraz bestsellerowych audiobooków, oferowanych we wszystkich największych księgarniach na rynku polskim. Właściciel nieruchomości mieszkalnych i użytkowych przynoszących comiesięczne przychody z wynajmu. Uczestnik setek transakcji kupna i wynajmu nieruchomości. Od 1998 roku inwestor giełdowy specjalizujący się w spółkach dywidendowych i zabezpieczaniu inflacyjnym z wykorzystaniem metali szlachetnych w postaci złota i srebra. Autor wyróżnionego referatu podczas Międzynarodowego Seminarium Kół Naukowych w 2012 roku, który na podstawie analizy wskaźników giełdowych trafnie przewidział zachowanie spółek z sektora deweloperskiego w kolejnych latach. Prywatnie mąż Magdy oraz tata Zuzi i Jaśka. Pasjonat żeglarstwa, golfa, astronomii, matematyki finansowej, tańca, wspinaczki, snowkitingu i nurkowania.
Niekończące się kolejki w polskich sklepach, mnóstwo nowych, drogich prezentów, o których nikt nie pamięta już po kilku dniach, szum, gwar, pośpiech – dla niektórych tak właśnie wyglądają święta. Ludzie pędzą przed siebie, tak naprawdę nie wiedząc po co. Zaślepieni, nie zauważają dziejących się dookoła nich cudów. Umyka im także ten najważniejszy – cud Bożego Narodzenia.
Jednak są i tacy, którzy widzą więcej, gdyż patrzą sercem. Taka jest Monika, bohaterka spektaklu Anioły za oknem. Nadzieja i wiara nie pozwalają jej się poddać. Bez wątpienia ta mała dziewczyna ufa, że w tę najpiękniejszą noc w roku wydarzy się także cud w jej życiu. Czy jej marzenie o powrocie do zdrowia się ziści? Czy Monika znów zacznie chodzić? Czyje wiara i troska są do tego potrzebne?
Dorota Ponikiewska jest indeksatorem medycznym, nauczycielką języka polskiego, wielką miłośniczką teatru, założycielką i dyrektorką Polskiego Klubu Teatralnego (Polish Drama Club) w Silver Spring, w Maryland. Ponadto ściśle współpracuje z różnymi organizacjami polonijnymi w Waszyngtonie i Baltimore, głównie z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej, szkołą polską, kościołem polskim, Fundacją Kościuszkowską oraz Biblioteką Polską. Od 2003 roku zarządza licznymi spektaklami teatralnymi, m.in. kolędami w Ambasadzie RP. W listopadzie 2012 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za popularyzowanie kultury, tradycji i upowszechnianie języka polskiego, a także za osiągnięcia w pracy artystycznej oraz działalność społeczną w Waszyngtonie i Baltimore.
Kameleon 2, to kolejna książka byłego policjanta Centralnego Biura Śledczego opisującego problemy, z jakimi musi borykać się każdy funkcjonariusz pracujący w wydziale kryminalnym. Autor przedstawia rozterki tajniaka, który musi ukrywać swą tożsamość, by móc zrealizować kolejne zadania.
W drugiej części Maciej Nowacki, policjant i agent w jednej osobie, otrzymuje nową misję. Tym razem nadkomisarz musi działać na kilku frontach walki z przestępczością zorganizowaną, której macki sięgają poza granice Polski. Ma też zadanie zdemaskowania lekarza psychiatry, który za pieniądze wystawia lewe zwolnienia, czerpiąc z tego tytułu niemałe profity. Musi stawić czoło groźnym bandytom handlującym kradzionymi na Zachodzie samochodami, pracować pod przykrywką jako skorumpowany policjant, przekonać szefa do słuszności swoich działań – co wbrew pozorom wcale nie jest łatwe – zachować dyskrecję, a jednocześnie sprostać obowiązkom męża i ojca.
Kameleon 2 Victora Gorskiego jest książką, którą czyta się z zapartym tchem. Nie sposób przerwać jej lektury w połowie, nie pozwoli bowiem na to ani wartka fabuła, ani barwny język okraszony niecenzuralnymi słowami i bon motami.
Victor Gorsky – ponad dwadzieścia lat spędził w wydziale kryminalnym. Oficerem CBŚ był od 2000 roku. Za tę pracę został odznaczony Krzyżem Zasługi oraz medalem Zasłużony Policjant. Rozpracowywał szajki handlarzy narkotykami, tropił przestępców zajmujących się prostytucją i handlem ludźmi.
Po dniu wypełnionym takimi obowiązkami wracał do domu, w którym ani żona, ani mama, ani dzieci nie widziały, czym zajmuje się na co dzień.
Cena podwójnego życia jest wysoka, ale policjanci z CBŚ wiedzą o tym od samego początku.
Pozwól sobie na niezwykłą podróż wspólnie z rodzeństwem: ośmioletnią Nastką, dwunastoletnim Markiem i szesnastoletnim Michałem, oraz ich przyjaciółmi, przemierzając różne wymiary rzeczywistości. Zanurzając się w serii Kamień Królestwa Sloget, przeżyjesz z nimi niezapomniane chwile, balansując pomiędzy jawą a snem. W trzeciej części ? Splątany nurt rzeki Ister ? Nastusia w podziemiach powoli odkrywa pokłady własnej mocy i spotyka fortusa. Nowa przyjaźń na zawsze odmienia jej dotychczasowe życie, ucząc ją prawa do własnego zdania, i sprawia, że dziewczynka zaczyna podważać wszystko, czego do tej pory się nauczyła. Czy wierząc we własną intuicję, uda jej się zmierzyć z własnymi słabościami?
Pozwól sobie na niezwykłą podróż wspólnie z rodzeństwem: ośmioletnią Nastką, dwunastoletnim Markiem i szesnastoletnim Michałem, oraz ich przyjaciółmi, przemierzając różne wymiary rzeczywistości. Zanurzając się w serii Kamień Królestwa Sloget, przeżyjesz z nimi niezapomniane chwile, balansując pomiędzy jawą a snem.
W drugiej części ? Podziemie Waltar ? Nastusia poznaje bliżej swojego opiekuna tratala Xasa i harfa Zefira. Wraz z braćmi odwiedza labirynt pełen zaskakujących zadań i po raz pierwszy zmierza się z ciemnością. Dzięki dobremu sercu i przy pomocy różnych istot połączy olbrzymie olchowe drzewo z dziedzińca z zaginionym herbem waltarów. Co dzięki temu uzyska? Czy pomoże sobie, własnej rodzinie i nowym przyjaciołom?
Pozwól sobie na niezwykłą podróż wspólnie z rodzeństwem: ośmioletnią Nastką, dwunastoletnim Markiem i szesnastoletnim Michałem, oraz ich przyjaciółmi, przemierzając różne wymiary rzeczywistości. Zanurzając się w serii Kamień Królestwa Sloget, przeżyjesz z nimi niezapomniane chwile, balansując pomiędzy jawą a snem. W pierwszej części ? Wzgórze Olch ? poznasz Nastusię, jej rodzinę, przyjaciółkę Izkę i opiekuna Tratala. Odwiedzisz jarmark ze straganami należącymi do istot zamieszkałych w okolicznych królestwach. Anastazja zostaje rzucona na drogę, której wcześniej nawet by sobie nie wyśniła. Będzie musiała zmierzyć się z własnymi lękami i jako mała dziewczynka zrozumieć otoczenie, w którym się znajdzie. Czy sobie poradzi, gdy ma zaledwie osiem lat?
Czy można się rozstać, ot tak, z umysłu? Czy musi być jakiś powód, by dwoje ludzi, którzy żyją w małżeństwie obok siebie, powiedzieli sobie: „dajmy sobie szansę z innym partnerem”. Czy powinniśmy zrezygnować z zakłamania, gdy uświadomimy sobie, że nasze małżeństwo nigdy nie będzie sukcesem, bo nie pasujemy do siebie? Prawnicza „niezgodność charakterów” to pretekst do rozstania czy świadoma reakcja mózgu na przemęczenie spowodowane kontaktem z nieodpowiednią osobą? Dlaczego nie bierze się ślubów pięcioletnich? Ja, Mieszko, biorę sobie ciebie Dąbrówkę za żonę i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską na całe pięć lat oraz że cię opuszczę po tym czasie, by się nie męczyć aż do śmierci. Tak mi dopomóż… Dalej sobie darujmy, bo się obrazi jakaś dewotka. Skoro co trzecie małżeństwo w Europie się rozpada, a co najmniej co szóste powinno się rozstać, to po co się zmuszać do „aż do śmierci”. Przecież po pięciu latach można odnowić ślub. Znów wesele i impreza. Do tego na pewno mąż nie zapomni daty ślubu.Wypada dodać, że historia Mieszka jest pisana dla osób, które coś w życiu osiągnęły. Nie musi dotyczyć to kategorii pieniędzy i majątku, ale przynajmniej tego typu doświadczeń, które pozwalają im, choćby czasami, czerpać przyjemność z życia. Dlatego jeśli jesteś sfrustrowanym frustratem frustrującym otoczenie swą frustracją idź na jakiś mecz i wymądrzaj się, że przegrana Polaków 3:0 tak naprawdę jest wielkim zwycięstwem. Dlatego jeśli jesteś człowiekiem, który świetnie wie, co w życiu jest najważniejsze, nie próbuj przebrnąć przez pierwszy rozdział, bo i tak nie znajdziesz potwierdzenia na to, że najważniejsze są pieniądze, seks, Bóg czy miłość. Jeśli tylko jesteś, nie bądź aż takim męczennikiem i wróć do wegetacji.
Przechodzenie z wieku młodzieżowego w wiek dorosły jest najtrudniejszym momentem w życiu. Obecna cywilizacja wymyśliła, że to dorośli zapewnią takie przejście w miarę gładkie. Schemat jest dość prosty: przedszkole – szkoła podstawowa – szkoła średnia – ewentualnie studia – praca. Można zrezygnować z „ewentualnie studia”, ale wielu innych możliwości nie ma. A gdyby tak inaczej? Pewnie, że nauka na poziomie podstawowym i średnim jest konieczna, ale dlaczego w wieku dojrzałości płciowej i w wieku najlepszym do działania zmuszamy dorosłych ludzi do nauki? Nie lepiej dać im się wykazać? Wiedzę już mają. Niech zajmą się organizacją życia. To najlepszy wiek, by zbierać doświadczenia życiowe. Nauka w niewielkim stopniu uczy nas życia. Czyżby najlepszym wyjściem było najpierw zdobywanie doświadczeń, a dopiero potem nauka, która będzie o wiele bardziej świadoma? O tym jest ta książka.
Książka „Kobieta”, to wielowymiarowy społeczny projekt na rzecz kobiet.
Książka, to rozmowy z kobietami w różnym wieku, o różnych światopoglądach, żyjących w różnych miejscach w Polsce. Są kobietami przede wszystkim, a także matkami, córkami, babciami, żonami, partnerkami, kochankami. Najmłodsza z nich ma 17 lat a najstarsza 67. W rozmowach podają dalej czytelniczkom swoją mądrość, wiedzę i sposoby na życie mimo skrajnie trudnych doświadczeń, przez które przeszły. Książka to też spisana opowieść o kobiecie we współczesnym świecie.
Punktem wyjścia do rozmów z bohaterkami książki są ich własne przeżycia. Zdarzenia i sytuacje na tyle trudne, że kobiety musiały same, bez porady osób bliskich podejmować decyzje o tym, co zrobić, jak dalej żyć. Na kanwie różnych doświadczeń, których szczegóły nie zostały w książce opisane, rozwijają się szczere rozmowy o życiu kobiet, kobiecości, małżeństwie, macierzyństwie, relacjach z mamą, wychowaniu córek, kształtowaniu własnej niezależności, podejmowaniu życiowych wyzwań i odnajdywaniu sensu w swoim życiu. Opowiedziane codziennym językiem, a jakże głębokie, pełne życiowej i duchowej refleksji. Rozmowy w książce pokazują siłę i sprawstwo kobiet. Są one przeplecione fotografiami, które pokazują piękno i subtelność kobiecości.
Projekt opiera się o kilka filarów:
Książka – oparta o rozmowy z kobietami oraz zdjęcia. Wystawa – pokazująca zdjęcia kobiet i ich dzienniki (rękopisy). Warsztaty dla kobiet po histerektomii - zysk z książki przeznaczony będzie na organizację warsztatów dla kobiet po histerektomii. „MY – Kobieta” – ruch budujący więzi między kobietami oparty o działania warsztatowe, wystawy i spotkania. *****
Wystawa
Dla kobiet, które ją odwiedzą, wystawa będzie spotkaniem z bohaterkami książki, ale też dla każdej z nich ze sobą samą. Na wystawie obejrzeć można piękne fotografie dłoni bohaterek książki, poczytać ich dzienniki a także samemu coś w nich napisać, od siebie.
*****
Intencje i zasady funkcjonowania inicjatywy
Aktywizacja kobiet, budowanie więzi między kobietami, inspirowanie do otwartości, szczerości i wzajemnej pomocy, wykorzystanie potencjału, jaki tkwi w doświadczeniu życiowym kobiet.
******
O Bohaterkach książki
Kiedy kobieta spotyka siebie samą i wchodzi ze sobą w dialog, musi sama odpowiedzieć sobie na pytanie: „Co JA tak naprawdę czuję, myślę i chcę w życiu. Co podpowiada mi moje sumienie, moje serce, mój wewnętrzny głos, intuicja. Ta najprawdziwsza, najgłębsza JA. Co mam zrobić, aby żyć w zgodzie z samą sobą.” Takie spotkania prowadzą do wzięcia pełnej odpowiedzialności za siebie i podjęcia działań, na które często nie zdobyłyby się, gdyby życie było na zakręcie. To są prawdziwe przemiany.
Wszystkie bohaterki książki są dziś szczęśliwe. Przeżycia z przeszłości sprawiły, że zrozumiały wiele ważnych rzeczy o życiu, o tym co mają, czym mogą się cieszyć, za co odczuwać wdzięczność. Wzięły one los w swoje ręce i zmieniły swoje życie na lepsze.
Celem książki jest inspirować, nieść nadzieję, pokazywać, że kobieta jest niezależna, świadoma siebie, sprawcza, mądra dzięki życiowemu doświadczeniu a zarazem wrażliwa. Pod delikatną skórą kryje siłę i mądrość.
Pokazując świat fotografii, Autorka zaprasza do odważnego i twórczego rozwoju w zawodzie wymagającym profesjonalnego podejścia, dobrej obserwacji, wrażliwości i wyczucia. Pokazuje, jak rozwijać w sobie te umiejętności, skąd czerpać inspirację, jak korzystać z własnych zasobów. Inspiruje do pracy z fotografią z pasją i zaangażowaniem. Dużą wartością jest to, że książka jest zapisem autentycznych doświadczeń i wiedzy zdobytych na polskim rynku. Na taką książkę czekałam. Nowatorska, przełamująca standardy, aktywizująca. Napisana gdzieś pomiędzy uważnością, kreatywnością a coachingiem. Tym bardziej cieszy, że jej twórcą jest polska autorka, Dorota Raniszewska, którą dotychczas znałam jako trenera i coacha. Polecam wszystkim zaangażowanym w rozwój, czy to jednostek, czy też organizacji.
Inga Bielińska, wiceprezes ICF Polska, trener biznesu i coach
Autorka bardzo rzeczowo i hojnie dzieli się swoją wiedzą dotyczącą wykorzystania fotografii i w pracy coacha, nauczyciela czy trenera. Osobiste historie autorki, jej bliskich osób, ludzi spotkanych na jej zawodowej ścieżce są pisane prosto z serca, a jednocześnie pokazują konkretne przykłady możliwości twórczego wykorzystania fotografii i w kontekście rozwoju osobistego.
Książka inspiruje do refleksji i korzystania z doświadczeń w niej opisanych i uwiecznionych na pięknych fotografiach.
Małgorzata Nader (Lebiedzińska), menedżer, konsultant, trener i coach
(ICC, Marshall Goldsmith, Co-Active Coaching
Joannę, bohaterkę najnowszej powieści Elżbiety Ceglarek, poznajemy w chwili, kiedy ma już za sobą uroczystości pogrzebowe, jej serce jednak wciąż trawi wielki ból. (…) Właśnie o tych emocjach targających kobietą, o życiu (a właściwie marnej egzystencji) po śmierci ukochanej osoby, o żałobie i przystosowaniu się do nowego życia, a także o kłamstwach i okrucieństwie, do jakiego zdolni są ludzie, pisze Ceglarek, czytelnik zaś poddaje się bez zahamowań tej fali emocji. Wiemy bowiem, że autorce doskonale udało się sportretować życie, że trafnie oddała uczucia targające tymi, którzy stracili swoich bliskich, którzy muszą nauczyć się bez nich żyć. (…) Książka odsłania przed nami nie tylko przewrotność losu, ale i ludzkiej natury, która jest doskonałym studium cierpienia oraz wychodzenia z tego żalu po stracie. Trudno nie zatopić się w powieści, nie śledzić z zapartym tchem przebiegu akcji, skoro autorka umiejętnie dawkuje wydarzenia, zaskakując, a niekiedy nawet szokując. To kolejna już publikacja w dorobku autorki, która adresowana jest przede wszystkim do kobiet, choć i mężczyźni znajdą płynącą z niej przyjemność. To również powieść, która daje nadzieje na to, że można zacząć od nowa i… że warto pracować nad swoim szczęściem.
Z recenzji Qultura słowa
(…) Elżbieta Ceglarek powadzi Czytelnika przez pory roku, które zawsze oznaczają zmianę – każda przynosi coś nowego. Naszej bohaterce także. Lekko i przyjemnie wędrujemy z Autorką i Jej bohaterką po bardzo krętych i czasami niepokojących swoją niejasnością drogach. Dokąd nas to zaprowadzi? Ja już wiem i bardzo mi się to podoba. Czytelnikom polecam tę powieść, której warto podarować swój czas.
Z recenzji Moniki Sawickiej, pisarki
Elżbieta Ceglarek – urodziła się 26.04.1965 r. w Zgorzelcu. Od wielu lat mieszka w Bełchatowie. Z wykształcenia nauczycielka, a obecnie dyrektor jednego z bełchatowskich przedszkoli. To jej trzecia publikacja. Książka Drugie życie Leny ukazała się na rynku wydawniczym w maju 2016 roku, kolejna – Moja asteroida – w lutym 2017 roku.
Bohater powieści Nielegalna młodość przechodzi przez cztery odrębne światy.
Jego rok urodzenia, to data wprowadzenia komunizmu do Polski. Lata dziecięce – chociaż spędzone w sielskim krajobrazie małego, górskiego miasteczka – są naznaczone stalinowskim reżimem i propagandą, czasami aż komicznymi w swoim absurdzie. Okres młodzieńczy przypada na czas „socjalizmu z ludzką twarzą”, wchodzącego w etap wielkich nadziei na zmiany, zwany „karnawałem Solidarności”. Ostatni okres to emigracja do mitycznego kraju, którego sama nazwa kojarzy się z zapachem żywicy. Ten kraj to Kanada.
Chłopiec, młodzieniec, mężczyzna, wychowany przez ojca – zagorzałego komunistę i głęboko wierzącą matkę. Poza domem jego świat składa się z wielobarwnych i jakże odmiennych postaci: komunistów, socjalistów, wierzących i wojujących z kościołem, dawnych endeków i piłsudczyków, byłych Akowców, inteligentów, chłopów, robotników… Ci ludzie oraz przemiany w Polsce wywierają wpływ na bohatera, który niejednokrotnie przechodzi transformację.
Jednak najważniejszym czynnikiem, który ukształtuje jego osobowość jest MIŁOŚĆ. Nie tylko ta szalona i gorąca do kilku kobiet jego życia, ale też ta ciepła, niezwykle tkliwa, którą obdarował matkę.
Sylwester Przybyło – mieszka na stałe w Kanadzie, w leżącej koło Montrealu malowniczej miejscowości Rawdon. W Polsce ukończył studia na wydziale matematycznym, a następnie pracował na AGH w Krakowie. Na tej samej uczelni zrobił doktorat i został zatrudniony jako asystent, a później adiunkt. W Kanadzie jest nauczycielem matematyki.
Jego debiutem literackim jest tomik poezji Pokolenia, wydany we Francji i w Polsce. Następna pozycja literacka, to wydany w Polsce tom wierszy erotycznych Dla Niej.
Osobowość to jedno z najważniejszych pojęć w życiu człowieka, a zarazem najtrudniejszych do określenia, choć już zdefiniowanych. Każdy się z nim zetknął i każdy się nim... rozczarował. Od naukowców oczekuje się zrozumiałych i jasnych definicji, by móc świadomie poruszać się w gąszczu wiedzy na jakiś temat – tak jak to robią choćby biolodzy. W kwestii osobowości praktycznie istnieje pustynia poznawcza. Jeśli pojawiają się pojęcia naukowe typu: Freud, teoria czynnikowa, techniki projekcyjne, psychosomatyka, astenik…, to nie zachęcają do zaspokajania ciekawości. A osobowość dotyczy każdego. Każdy chce wiedzieć, jak działa. I to jest cel tej książki, by móc zrozumieć, jak działa człowiek i dlaczego ludzie są tak różni, a zarazem tak podobni. Podział naukowy i klasyfikacja jest na drugim miejscu.
Grzegorz Noras – jest reżyserem, aktorem, pedagogiem, osobą zajmującą się teatrem. Aktor jak nikt inny może się zajmować tematem osobowości. Zawodowi aktorzy tego nie robią, bo nie mają zacięcia naukowego, łudząc się, że psychologowie zrobią to lepiej. Ale to właśnie aktorzy i reżyserzy są specjalistami od człowieka, bo tworzą postać sceniczną czy filmową, czyli człowieka o określonej osobowości.
Chyba każdy zastanawiał się, jak by wyglądało jego życie, gdyby ożenił się z Baśką, najładniejszą dziewczyną z placu. Chyba każda zastanawiała się, jak wyglądałoby jej życie, gdyby wyszła za mąż za Witka, najbogatszego chłopaka w szkole. Chyba każdy zastanawiał się nad tym, co by zrobił, gdyby wygrał milion złotych. Czy nasze życie zależałoby od warunków, jakie stworzyliby nam nasi partnerzy? Jak byśmy się zmienili, mając miliony? Czy życie zmieniłoby nas, czy my życie? Każdy nosi w sobie potencjał osobowościowy zwany genami. Czy to jest ważne, gdy w życiu pojawiają się konkretne wybory? Ta książka na pewno do tego zainspiruje każdego czytelnika.
Co można powiedzieć o autorze książki, czyli o pisarzu? Przecież to nie jest zawód. Hemingway był dziennikarzem, Kundera uczuł się muzyki, London wykonywał tyle zajęć, że trudno je wymienić, Korczak był pedagogiem... Pisarz to osoba, która czerpie z własnych doświadczeń, albo z wyobraźni. Jak aktor. Tylko jeden robi to za pomocą klawiszy (czytaj pióra), a drugi za pomocą osobowości. W wypadku Grzegorza Norasa doszło do połączenia tych umiejętności.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?