Wcześniak to dziecko urodzone przedwcześnie - między 22. a 37. tygodniem ciąży. Jest to bardzo różnorodna grupa dzieci, obejmująca zarówno te, które są skrajnie niedojrzałe i trudne do utrzymania przy życiu, jak i te, które rodzą się blisko terminu porodu. Problemy medyczne, pielęgnacyjne i rokowanie co do przyszłego rozwoju różnią się w zależności od tego, jak bardzo przedwcześnie nastąpił poród. Każdy wcześniak wymaga opieki wielu specjalistów, nadzorowania rozwoju i wyrównywania zaburzeń dotyczących zdrowia fizycznego i psychicznego aż do wieku szkolnego. Książka Dziecko urodzone przedwcześnie. Pierwsze lata życia ma charakter interdyscyplinarny, obejmujący całościowo problemy zdrowotne związane z wcześniactwem. Rozdziały wstępne przedstawiają zagadnienie wcześniactwa jako problem społeczny, organizacyjny, finansowy, medialny. Kolejne rozdziały omawiają zagadnienia medyczne, związane z poszczególnymi narządami i układami m.in.: kardiologiczne, pulmonologiczne, okulistyczne, laryngologiczne, endokrynologiczne, neurologiczne, psychiatryczne, gastroenterologiczne, nefrologiczne itd. Ważną częścią publikacji są rozdziały dotyczące opieki psychologicznej oraz fizjoterapeutycznej. Autorami poszczególnych rozdziałów są wybitni specjaliści, którzy na co dzień zajmują się diagnostyką i leczeniem dzieci przedwcześnie urodzonych i mają dużą wiedzę teoretyczną i praktyczną w tej dziedzinie, opartą na najnowszych standardach. Oddajemy Państwu tę publikację mając nadzieję, że będzie ogromnym ułatwieniem w pracy lekarzy pediatrów, ale także węższych specjalistów w pediatrii, którzy zajmują się leczeniem wcześniaków.
Nasza publikacja adresowana jest do specjalizujących się i praktykujących okulistów, a także do lekarzy innych specjalności, zajmujących się w swojej codziennej praktyce zagadnieniami immunologii klinicznej. W opracowaniu zostały omówione najbardziej aktualne poglądy na temat patofizjologii i patomechanizmów autoimmunologicznych schorzeń narządu wzroku, metody ich diagnozowania oraz leczenia. W publikacji zostały także szczegółowo przedstawione najczęstsze objawy i zespoły objawów okulistycznych towarzyszących systemowym schorzeniom o podłożu autoimmunologicznym. Do napisania książki zostali zaproszeni wybitni okuliści, a także reumatolodzy i immunolodzy, którzy w swojej codziennej praktyce klinicznej zajmują się chorobami autoimmunologicznymi, dotyczącymi tylko narządu wzroku, bądź systemowymi, w przebiegu których pojawiają się objawy okulistyczne. Mamy nadzieję, że prezentowana publikacja stanie się cennym i praktycznym narzędziem, pomocnym w ukierunkowaniu skomplikowanego i wielospecjalistycznego postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w autoimmunologicznych chorobach narządu wzroku, które stanowią ważny i zarazem trudny problem w codziennej pracy wielu specjalistów.
Dwutomowa publikacja Choroby zakaźne i pasożytnicze została przygotowana przez zespół wybitnych specjalistów pod redakcją naukową prof. dr hab. n. med. Anny Boroń-Kaczmarskiej i prof. dr hab. n. med. Alicji Wiercińskiej-Drapało.Monografia w sposób szczegółowy uwzględnia aktualne problemy dotyczące chorób zakaźnych i pasożytniczych. Tom pierwszy obejmuje część ogólną (epidemiologię chorób zakaźnych, szczepienia, antybiotyki, chemioterapeutyki, zasady racjonalnej antybiotykoterapii, terapię przeciwwirusową i metody diagnostyczne stosowane w chorobach zakaźnych, a także diagnostykę i sposoby leczenia chorób pasożytniczych) oraz część szczegółową (choroby infekcyjne układów: nerwowego, krążenia, pokarmowego, moczowo-płciowego). W tomie drugim poruszono kwestię infekcyjnych chorób: skóry i tkanki podskórnej, kości i stawów, ogólnoustrojowych oraz wektorowych. Opisano również choroby pasożytnicze występujące w Polsce, szczególnie niebezpieczne choroby zakaźne oraz choroby zakaźne i pasożytnicze przywlekane z innych stref klimatycznych. Istotnym jest rozdział poświęcony broni biologicznej. Całość dopełnia profilaktyka w chorobach zakaźnych (biernej, czynnej, swoistej i nieswoistej).Książka adresowana jest do studentów medycyny i innych kierunków medycznych oraz lekarzy wszystkich specjalności, w tym lekarzy rodzinnych, internistów, pediatrów, specjalistów medycyny pracy czy lekarzy rodzinnych.
Mukowiscydoza jest najczęściej występującą w ludzkiej populacji chorobą genetyczną. Jak dotąd mukowiscydoza jest chorobą nieuleczalną. Niemniej jednak obecnie uważa się, że większość chorych na mukowiscydozę ma szansę osiągnięcia wieku dorosłego i dłuższego życia. Natomiast o długości i jakości życia decydują przede wszystkim, wczesne rozpoznanie oraz wczesne rozpoczęcie prawidłowego i systematycznie prowadzonego leczenia. Redaktorem naukowym Mukowiscydozy jest prof. dr hab. n. med. Dorota Sands – wybitna specjalistka w dziedzinie mukowiscydozy i Prezes Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy. Publikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla pediatrów i lekarzy rodzinnych.
Nowoczesny podręcznik z zakresu współczesnej radiologii i diagnostyki obrazowej, zgodny z akademickimi programami nauczania przedmiotu – radiologia. Autorami książki są znani i cenieni specjaliści, nauczyciele akademiccy z wieloletnim doświadczeniem. Zwięzła forma publikacji, punktowy układ podręcznika, liczne tabele, wyróżnienia, podsumowania rozdziałów i bogaty materiał ilustracyjny ułatwią studentom przyswojenie wiedzy. Podręcznik adresowany jest do studentów medycyny, stomatologii oraz innych kierunków medycznych. Stanowi również kompendium wiedzy dla lekarzy ogólnych i specjalistów.
Bóle głowy u dzieci i młodzieży to kolejna pozycja w serii Praktyka Pediatry. Badania wskazują, że około 60% populacji dziecięcej doświadcza bólów głowy, a znaczna część dzieci jest z tego powodu hospitalizowana. W publikacji zostały omówione, zgodnie z obowiązującą międzynarodową klasyfikacją ICHD-3, różne rodzaje bólów głowy, m.in.: migrena, bóle głowy typu napięciowego, bóle głowy objawowe (w guzach mózgu, pourazowe, w chorobach naczyniowych mózgu, narządu wzroku, laryngologicznych, ogólnoustrojowych, psychicznych, a także w padaczce). Książka skierowana jest przede wszystkim do pediatrów i lekarzy rodzinnych, którzy na co dzień spotykają się z problemem bólów głowy u dzieci, a także neurologów dziecięcych, pracujących zarówno w lecznictwie otwartym, jak i zamkniętym. Mamy nadzieję, że podręcznik oparty na najnowszym piśmiennictwie, a także doświadczeniu Autorów, pomoże Czytelnikowi w diagnostyce i leczeniu bólów głowy u dzieci i młodzieży.
"U pacjentów w wieku podeszłym istnieje potrzeba indywidualizacji wyboru leczenia, często ze względu na choroby, współwystępujące, przeciwskazania, inne kryteria wyrównania metabolicznego czy wysokie ryzyko powikłań neurologicznych w przypadku ciężkiej hipogklikemii"
Nowoczesny podręcznik przygotowany na podstawie aktualnej wiedzy. Książka odwołuje się do nowoczesnych systemów klasyfikacyjnych (DSM-5, ICD-11), jak również obejmuje najbardziej aktualną farmakoterapię oraz oddziaływania pozafarmakologiczne. Obszerny materiał został przedstawiony w dwóch tomach, w częściach: Podstawy, Klinika, Terapia.W części Podstawy przedstawiono systemy klasyfikacyjne i diagnostyczne stosowane w psychiatrii wieku rozwojowego. Omówiono metodykę badania psychiatrycznego dziecka i adolescenta, w tym badanie psychologiczne wraz z rolą kwestionariuszy i testów psychologicznych oraz badania neurologiczne. Przedstawiono również narzędzia diagnostyczne do oceny nasilenia objawów psychopatologicznych. Ponadto omówiono aspekty prawne w psychiatrii dzieci i młodzieży oraz psychiatrię sądową nieletnich.W części Klinika omówiono zaburzenia neurorozwojowe oraz zaburzenia należące do spektrum schizofrenii i chorób afektywnych. Przedstawiono również szerokie spektrum wielu innych zaburzeń psychicznych o różnym podłożu z uwzględnieniem farmakologicznych i pozafarmakologicznych metod leczenia. Oddzielne rozdziały poświęcono problematyce FASD oraz dziecku - ofierze przemocy w rodzinie, zaburzeniom psychicznym w chorobach somatycznych, a także psychiatrii konsultacyjnej.W części Terapia znalazły się wiadomości z zakresu planowania terapii w psychiatrii dzieci i młodzieży oraz stosowanych metod terapeutycznych (m. in.: metoda behawioralno-poznawcza, systemowa, psychodynamiczna). Przedstawiono podstawy farmakoterapii, a także farmakoterapię opartą na faktach.Publikacja skierowana jest do lekarzy specjalizujących się w psychiatrii dzieci i młodzieży i w psychiatrii ogólnej, a także psychologów, neurologów dziecięcych, pediatrów i psychoterapeutów.
„Laktacja tom 1. Kompendium dla praktyków” w ciekawy i zwięzły sposób omawia tematy związane z karmieniem naturalnym. W 64. rozdziałach autorzy zawarli istotne i jasne wskazówki przydatne w codziennej praktyce zawodowej lekarzy, pielęgniarek i położnych. Oprócz zagadnień podstawowych takich jak przystawianie dziecka do piersi, karmienie w pierwszym tygodniu życia, odciąganie pokarmu, czytelnicy znajdą w książce specjalistyczne sytuacje kliniczne – choroby zakaźne a karmienie piersią, karmienie noworodków urodzonych przedwcześnie, żółtaczka związana z karmieniem piersią, zapobieganie krzywicy u dziecka karmionego piersią, karmienie piersią dziecka z chorobą metaboliczną, wrodzoną wadą serca, czy obniżonym napięciem mięśniowym; chłonkotok wrodzony, noworodek z rozszczepem wargi i podniebienia, zasady doboru leków dla kobiety karmiącej. Autorzy zwrócili również uwagę na ważne tematy społeczne takie jak depresja a karmienie piersią, otyłość czy używki matki oraz dyskusyjny temat karmienia piersią w miejscach publicznych. W kompendium opisano również inicjatywę „Szpital Przyjazny Dziecku” (WHO, KUKP). Książka jest skierowana do specjalistów pracujących na co dzień z kobietą w okresie ciąży i karmienia piersią, a także osób zajmujących się żywieniem człowieka – przede wszystkim niemowlęcia. Patronat merytoryczny: Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP), Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią (KUKP).
Publikacja Psychodermatologia. Podejście interdyscyplinarne została przygotowana przez zespół specjalistów (alergologów, dermatologów, psychiatrów, psychologów, biologów, biotechnologów oraz immunologów) pod redakcją prof. dr hab. Anny Zalewskiej-Janowskiej. Monografia w sposób holistyczny przedstawia problematykę psychodermatologiczną. Zaprezentowano w niej nurt bio-psycho-społeczny ujmujący człowieka całościowo - od zaproponowania ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej, poprzez ocenę wpływu tzw. stresorów środowiskowych, aż do weryfikacji stanu choroby w oparciu o funkcjonowanie osoby w rodzinie i społeczeństwie.W publikacji skoncentrowano się na najczęstszych chorobach skóry oraz jej struktur, w terapii których tylko całościowe ujęcie profilaktyczno-lecznicze jest skuteczne. Ponadto przedstawiono zmiany skórne, które są wynikiem chorób psychicznych pacjenta.Publikacja jest skierowana do studentów kierunków lekarskich i pielęgniarskich, a także lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, dermatologów, alergologów, immunologów, psychiatrów, psychologów, biologów oraz innych specjalności medycznych zainteresowanych wpływem stresorów środowiskowych na skórę.
Publikacja Medyczne aspekty tatuażu została przygotowana przez zespół specjalistów pod kierunkiem dr hab. Anety Szczerkowskiej-Dobosz. Monografia jest pierwszym na polskim rynku wydawniczym podręcznikiem dotyczącym tatuaży. Porusza temat niezwykle ważny, ponieważ 30% społeczeństwa w krajach rozwiniętych posiada trwały rysunek na skórze. Prezentuje: - zarys historii tatuowania, - epidemiologię, - prawne regulacje, - charakterystykę środków barwiących do tatuaży/PMU, - miejsca celowej pigmentacji skóry w medycynie, - ryzyko zdrowotne związane z tatuowaniem. Istotny jest rozdział poświęcony dermatologicznym powikłaniom po tatuażu. Przedstawiono najnowsze dane dotyczące bezpieczeństwa celowej pigmentacji skóry u osób z przewlekłymi schorzeniami skóry i w niektórych procedurach diagnostycznych. Omawia także sposoby usuwania tatuażu, z uwzględnieniem technik laserowych. Publikacja jest skierowana do dermatologów oraz kosmetologów i innych specjalistów, którzy w swojej codziennej praktyce coraz częściej spotykają się z powikłaniami celowej pigmentacji skóry lub pytani są przez pacjentów z różnymi schorzeniami o ryzyko związane z posiadanym lub planowanym tatuażem.
Publikacja Podstawy kosmetologii leczniczej została przygotowana przez zespół specjalistów pod kierunkiem dr hab. Dominiki Wcisło-Dziadeckiej, prof. SUM. Podręcznik w sposób szczegółowy opisuje wiedzę z zakresu kosmetologii leczniczej, z uwzględnieniem aspektu praktycznego. Pozwala na nabycie niezbędnych kwalifikacji i umiejętności koniecznych do rozpoczęcia pracy w środowisku nowoczesnych usług kosmetycznych. Porusza najczęściej spotykane problemy w gabinetach kosmetologicznych i dermatologicznych. Wyjątkowe w odniesieniu do innych tego typu publikacji jest podkreślenie znaczenia współpracy kosmetologa z innymi specjalistami (dermatologiem czy fizjoterapeutą). Dopełnieniem jest rozdział poświęcony chorobom ogólnoustrojowym w kontekście skóry. Całość została wzbogacona licznymi ilustracjami oraz schematami, ułatwiającymi zapamiętanie treści. Publikacja jest skierowana studentów pierwszego oraz drugiego stopnia na kierunku kosmetologia. Będzie także przydatna dla kosmetologów już praktykujących, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę.
II uaktualnione i rozszerzone wydanie publikacji o ugruntowanej pozycji na rynku wydawniczym. Autorami publikacji są wybitni eksperci w dziedzinie psychiatrii, psychologii klinicznej oraz geriatrii, autorytety naukowe w Polsce i poza granicami kraju. W książce uwzględniono najważniejsze problemy dotyczące zaburzeń psychicznych w grupie osób w wieku podeszłym. Omówiono główne choroby psychiczne występujące w grupie osób powyżej 60. roku życia, z uwzględnieniem uzależnień, podstawowe zasady pielęgnowania pacjentów psychogeriatrycznych, a także kluczowe zagadnienia z zakresu neurorehabilitacji oraz psychogerontologii. Publikacja stanowi kompendium wiedzy psychiatryczno-psychologiczno-rehabilitacyjnej dla specjalistów w zakresie medycyny i psychologii, a także dla studentów tych kierunków.
Książka jest wynikiem współpracy specjalistów reprezentujących kilka krajowych ośrodków zajmujących się leczeniem chorych wymagających interwencji kardiochirurgicznej.
Prezentuje możliwości postępowania terapeutycznego w przypadku pacjentów poddanych zabiegom kardiochirurgicznym w różnych grupach wiekowych. Poruszana tematyka dotyczy zarówno dzieci z wrodzonymi wadami serca, jak i osób dorosłych z dysfunkcjami poszczególnych struktur układu krążenia oraz płuc. W publikacji Czytelnik znajdzie cenne informacje związane ze specyfiką poszczególnych zabiegów kardiochirurgicznych i zagadnieniami anestezjologicznymi, a także fizjoterapią, opieką pielęgniarską i psychologiczną.
Całości dopełnia omówienie problematyki edukacji seksualnej oraz rekreacji w odniesieniu do pacjentów poddanych operacjom w obrębie płuc, serca i jego naczyń. Publikacji zainteresuje pracowników medycznych zawodowo związanych z pracą na oddziałach kardiochirurgicznych, jak i tych którzy dopiero ją rozpoczynają. Publikacja stanowi dobre źródło praktycznej wiedzy dla fizjoterapeutów przygotowujący się do egzaminów specjalizacyjnych. Może być również pomocna dla studentów kierunków fizjoterapii, pielęgniarstwa, psychologii czy medycyny.
Czy płeć ma znaczenie? Problemy kardiologiczne kobiet to kolejna, niezwykle ciekawa monografia, pod redakcją wybitnego kardiologa Profesora Andrzeja Wysokińskiego. Tym razem pod czujnym okiem uznanych specjalistów znalazła się płeć żeńska. Publikacja obejmuje szerokie spektrum tematów omawiających najistotniejsze, zdaniem autorów problemy kardiologiczne kobiet. Liczymy, iż przedstawione tematy zainteresują nie tylko kardiologów, ale także lekarzy innych specjalności, którzy w sowiej codziennej praktyce klinicznej mają kontakt z pacjentkami kardiologicznymi. Gorąco polecamy tę monografię także wszystkim osobom przygotowującym się do egzaminów specjalizacyjnych oraz każdemu, kto realizuje zasadę konieczności stałego doszkalania się.
Oddajemy w ręce czytelników wyjątkową książkę pt. "Psychofarmakologia kliniczna". Autorzy omówili w niej zastosowanie środków farmakologicznych w leczeniu zaburzeń psychicznych. Publikacja została przygotowana przez wybitnych polskich specjalistów - psychiatrów, farmakologów i neurobiologów. Jest to ważna premiera na rynku wydawniczym."Psychofarmakologia kliniczna" to prawie 900 stron rzetelnej, ciekawej wiedzy przekazanej przez uznane autorytety w swoich dziedzinach.Książka jest skierowana do lekarzy specjalistów - psychiatrów, neurologów, seksuologów, neurobiologów, farmakologów, a także osób przygotowujących się do egzaminu specjalizacyjnego w wybranych gałęziach medycyny. Zainteresuje również psychoterapeutów pracujących w zespołach interdyscyplinarnych.
Publikacja Farmakologia w zadaniach. Leki układu nerwowego i leczenie bólu została przygotowana pod redakcją dr hab. Anny Wiktorowskiej-Owczarek oraz dr n. med. Małgorzaty Berezińskiej. Ten nietypowy podręcznik uczy farmakologii poprzez rozwiązywanie zadań, problemów i przypadków klinicznych. Książka została poświęcona lekom wpływającym na układ nerwowy obwodowy i ośrodkowy. Podzielono ją na pięć części. Część pierwsza jest wprowadzeniem dotyczącym ogólnego działania leków na OUN. Druga opisuje neuroprzekaźniki, ich receptory oraz leki modulujące ich działanie. Kolejna prezentuje leki stosowane w wybranych chorobach układu nerwowego. Czwarta część przedstawia leczenie bólu, a ostatnia odnosi się do substancji uzależniających i farmakoterapii uzależnień. Książka stanowi czwartą część serii Farmakologia w zadaniach. Jest kierowana do studentów, zwłaszcza medycyny i farmacji, ale może być narzędziem przydatnym dla farmaceutów w ramach podyplomowego kształcenia ciągłego i specjalistycznego, m.in. w zakresie farmacji aptecznej, klinicznej czy szpitalnej. Dotychczas w serii Farmakologia w zadaniach ukazały się: Receptura i postacie leków, Farmakologia ogólna i kliniczna, Leki układu autonomicznego i krążenia.
Niniejsza publikacja zawiera omówienie wybranych problemów neurologicznych wieku dziecięcego zarówno tych o charakterze przewlekłym, jak i tych o nagłym i dramatycznym początku. Omówione zostały zagadnienia dotyczące aktualnej, nowoczesnej diagnostyki schorzeń ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego z uwzględnieniem diagnostyki neuroobrazowej, elektrofizjologicznej i genetycznej. Kolejno omówiono także zagadnienia nowoczesnej, od niedawna dostępnej terapii wybranych problemów neurologii dziecięcej, szczególnie udaru niedokrwiennego mózgu, jak i wybranych schorzeń nerwowo-mięśniowych, szczególnie rdzeniowego zaniku mięśni. W przypadku wspomnianych jednostek chorobowych w ciągu ostatnich kilku lat dokonał się prawdziwy przełom terapeutyczny, wobec czego pod opieką pediatry pozostają pacjenci korzystający z nowoczesnych, dotąd niedostępnych terapii. Wiąże się to z nowymi wyzwaniami dla lekarza opieki podstawowej, którym sprostanie jest możliwe dzięki zaktualizowanej wiedzy. W publikacji zamieszczono również rozdział poświęcony błędom z zakresu neurologii dziecięcej w zakresie opiniowania sądowo-lekarskiego. Publikacja skierowana jest do lekarzy pediatrów oraz lekarzy podstawowej opieki medycznej opiekujących się dziećmi, czy to w warunkach ambulatoryjnej opieki podstawowej, opieki nocnej i świątecznej, czy też w warunkach szpitali pediatrycznych. Publikacja została oparta na aktualnym piśmiennictwie oraz wiedzy i doświadczeniu z praktyki Autorów. To użyteczne i praktyczne narzędzie do pogłębienia i zaktualizowania wiedzy na temat schorzeń układu nerwowego u dzieci, jak również pomoc w podejmowaniu decyzji w stanach nagłych i monitorowaniu stanu dzieci z przewlekłą chorobą obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego.
Obecnie mamy ponad 1,2 mld pacjentów z nadciśnieniem tętniczym na całym świcie. Na początku lat 90. XX wieku wartości te były prawie dwukrotnie niższe. Według raportu NFZ łączny koszt udzielonych świadczeń oraz refundacji leków hipotensyjnych wynosi prawie 1,5 mld złotych rocznie! Ten znaczący wzrost liczby osób chorych podkreśla ważkość tematu i ogromną rolę wczesnej diagnostyki oraz doboru właściwej terapii dla pacjenta. Na kanwie tych potrzeb, pod czujnym okiem wybitnych specjalistów - prof. dr hab. n. med. Artura Mamcarza oraz dr hab. n. med. i n. o zdr. Pawła Balsama powstała monografia pt. Nadciśnienie tętnicze. Wskazówki dla lekarza POZ. Publikacja obejmuje szerokie spektrum arcyważnych tematów – od klasyfikacji NT, poprzez filary trafnej diagnostyki i planowania terapii, po tematy związane z indywidualizacją leczenia w wybranych grupach chorych oraz wdrażanie działań niefarmakologicznych. Mamy nadzieję, że publikacja będzie praktycznym przewodnikiem dla lekarzy POZ w ich codziennej praktyce klinicznej i przyczyni się do poprawy wyników leczenia chorych. Monografię polecam także studentom oraz lekarzom innych mających kontakt z pacjentem wymagającym diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego.
Zaburzenia rozwoju płci a sport wyczynowy to kompendium wiedzy na temat zagadnień identyfikacji płci u sportowców w ujęciu biologiczno - medycznym.
Monografia przedstawia problematykę różnicowania cielesno – płciowego, która jest ze swej natury dość skomplikowana i nie zawsze zrozumiała dla wielu osób. Wynika to między innymi z coraz bardziej agresywnego podejścia do kwestii płci, w którym dominuje społeczno – kulturowe ujęcie zagadnienia płci. Wynikające z tego „nowe postrzeganie płci w sporcie, przyniosło wiele zamieszania i chaosu, które niestety nasilają się i jak można sądzić zmierzają do całkowitej negacji płci w tradycyjnym ujęciu. Wiele z tych tematów zostało w książce poruszonych.
Znajdziecie tam Państwo zagadnienia dotyczące miedzy innymi: - Weryfikacji płci w sporcie wyczynowym - Transseksualizmu w sporcie - Hiperandrogenizmu - Zaburzeń rozwoju płci w spocie wyczynowym - Oznaczania i roli testosteronu w sporcie - Oraz wiele innych… Książkę dedykujemy lekarzom, sportowym, endokrynologom, andrologom, działaczom sportowym, trenerom, a także zainteresowanym tą tematyką studentom Akademii Wychowania Fizycznego.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?