Czy płeć ma znaczenie? Problemy kardiologiczne kobiet to kolejna, niezwykle ciekawa monografia, pod redakcją wybitnego kardiologa Profesora Andrzeja Wysokińskiego. Tym razem pod czujnym okiem uznanych specjalistów znalazła się płeć żeńska. Publikacja obejmuje szerokie spektrum tematów omawiających najistotniejsze, zdaniem autorów problemy kardiologiczne kobiet. Liczymy, iż przedstawione tematy zainteresują nie tylko kardiologów, ale także lekarzy innych specjalności, którzy w sowiej codziennej praktyce klinicznej mają kontakt z pacjentkami kardiologicznymi. Gorąco polecamy tę monografię także wszystkim osobom przygotowującym się do egzaminów specjalizacyjnych oraz każdemu, kto realizuje zasadę konieczności stałego doszkalania się.
Kolejna książka z serii Instrumentarium i techniki zabiegów operacyjnych. Przygotowana została przez zespół specjalistów z największym doświadczeniem w tej dziedzinie w Polsce. Publikacja poświęcona jest chirurgii naczyniowej. Mamy nadzieję, że książka dzięki zwięzłej treści i niewielkiej objętości będzie codziennym towarzyszem w życiu zawodowym pielęgniarki operacyjnej i młodych adeptów chirurgii naczyniowej. Kolejna książka z serii Instrumentarium i techniki zabiegów operacyjnych. Przygotowana została przez zespół specjalistów z największym doświadczeniem w tej dziedzinie w Polsce. Publikacja poświęcona jest chirurgii naczyniowej. Mamy nadzieję, że książka dzięki zwięzłej treści i niewielkiej objętości będzie codziennym towarzyszem w życiu zawodowym pielęgniarki operacyjnej i młodych adeptów chirurgii naczyniowej.
Oddajemy w ręce czytelników wyjątkową książkę pt. "Psychofarmakologia kliniczna". Autorzy omówili w niej zastosowanie środków farmakologicznych w leczeniu zaburzeń psychicznych. Publikacja została przygotowana przez wybitnych polskich specjalistów - psychiatrów, farmakologów i neurobiologów. Jest to ważna premiera na rynku wydawniczym."Psychofarmakologia kliniczna" to prawie 900 stron rzetelnej, ciekawej wiedzy przekazanej przez uznane autorytety w swoich dziedzinach.Książka jest skierowana do lekarzy specjalistów - psychiatrów, neurologów, seksuologów, neurobiologów, farmakologów, a także osób przygotowujących się do egzaminu specjalizacyjnego w wybranych gałęziach medycyny. Zainteresuje również psychoterapeutów pracujących w zespołach interdyscyplinarnych.
Publikacja Farmakologia w zadaniach. Leki układu nerwowego i leczenie bólu została przygotowana pod redakcją dr hab. Anny Wiktorowskiej-Owczarek oraz dr n. med. Małgorzaty Berezińskiej. Ten nietypowy podręcznik uczy farmakologii poprzez rozwiązywanie zadań, problemów i przypadków klinicznych. Książka została poświęcona lekom wpływającym na układ nerwowy obwodowy i ośrodkowy. Podzielono ją na pięć części. Część pierwsza jest wprowadzeniem dotyczącym ogólnego działania leków na OUN. Druga opisuje neuroprzekaźniki, ich receptory oraz leki modulujące ich działanie. Kolejna prezentuje leki stosowane w wybranych chorobach układu nerwowego. Czwarta część przedstawia leczenie bólu, a ostatnia odnosi się do substancji uzależniających i farmakoterapii uzależnień. Książka stanowi czwartą część serii Farmakologia w zadaniach. Jest kierowana do studentów, zwłaszcza medycyny i farmacji, ale może być narzędziem przydatnym dla farmaceutów w ramach podyplomowego kształcenia ciągłego i specjalistycznego, m.in. w zakresie farmacji aptecznej, klinicznej czy szpitalnej. Dotychczas w serii Farmakologia w zadaniach ukazały się: Receptura i postacie leków, Farmakologia ogólna i kliniczna, Leki układu autonomicznego i krążenia.
Niniejsza publikacja zawiera omówienie wybranych problemów neurologicznych wieku dziecięcego zarówno tych o charakterze przewlekłym, jak i tych o nagłym i dramatycznym początku. Omówione zostały zagadnienia dotyczące aktualnej, nowoczesnej diagnostyki schorzeń ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego z uwzględnieniem diagnostyki neuroobrazowej, elektrofizjologicznej i genetycznej. Kolejno omówiono także zagadnienia nowoczesnej, od niedawna dostępnej terapii wybranych problemów neurologii dziecięcej, szczególnie udaru niedokrwiennego mózgu, jak i wybranych schorzeń nerwowo-mięśniowych, szczególnie rdzeniowego zaniku mięśni. W przypadku wspomnianych jednostek chorobowych w ciągu ostatnich kilku lat dokonał się prawdziwy przełom terapeutyczny, wobec czego pod opieką pediatry pozostają pacjenci korzystający z nowoczesnych, dotąd niedostępnych terapii. Wiąże się to z nowymi wyzwaniami dla lekarza opieki podstawowej, którym sprostanie jest możliwe dzięki zaktualizowanej wiedzy. W publikacji zamieszczono również rozdział poświęcony błędom z zakresu neurologii dziecięcej w zakresie opiniowania sądowo-lekarskiego. Publikacja skierowana jest do lekarzy pediatrów oraz lekarzy podstawowej opieki medycznej opiekujących się dziećmi, czy to w warunkach ambulatoryjnej opieki podstawowej, opieki nocnej i świątecznej, czy też w warunkach szpitali pediatrycznych. Publikacja została oparta na aktualnym piśmiennictwie oraz wiedzy i doświadczeniu z praktyki Autorów. To użyteczne i praktyczne narzędzie do pogłębienia i zaktualizowania wiedzy na temat schorzeń układu nerwowego u dzieci, jak również pomoc w podejmowaniu decyzji w stanach nagłych i monitorowaniu stanu dzieci z przewlekłą chorobą obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego.
Obecnie mamy ponad 1,2 mld pacjentów z nadciśnieniem tętniczym na całym świcie. Na początku lat 90. XX wieku wartości te były prawie dwukrotnie niższe. Według raportu NFZ łączny koszt udzielonych świadczeń oraz refundacji leków hipotensyjnych wynosi prawie 1,5 mld złotych rocznie! Ten znaczący wzrost liczby osób chorych podkreśla ważkość tematu i ogromną rolę wczesnej diagnostyki oraz doboru właściwej terapii dla pacjenta. Na kanwie tych potrzeb, pod czujnym okiem wybitnych specjalistów - prof. dr hab. n. med. Artura Mamcarza oraz dr hab. n. med. i n. o zdr. Pawła Balsama powstała monografia pt. Nadciśnienie tętnicze. Wskazówki dla lekarza POZ. Publikacja obejmuje szerokie spektrum arcyważnych tematów – od klasyfikacji NT, poprzez filary trafnej diagnostyki i planowania terapii, po tematy związane z indywidualizacją leczenia w wybranych grupach chorych oraz wdrażanie działań niefarmakologicznych. Mamy nadzieję, że publikacja będzie praktycznym przewodnikiem dla lekarzy POZ w ich codziennej praktyce klinicznej i przyczyni się do poprawy wyników leczenia chorych. Monografię polecam także studentom oraz lekarzom innych mających kontakt z pacjentem wymagającym diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego.
Organizacja i procedury postępowania w przypadku wystąpienia konfliktów zbrojnych są wyzwaniem zarówno dla Sił Zbrojnych, jak i cywilnej ochrony zdrowia. Obecne doświadczenia pokazują, że Europa Środkowo-Wschodnia stała się częścią taktyki ze strony Federacji Rosyjskiej. Nowoczesny konflikt zbrojny charakteryzuje się asymetrią działań przeciwnika.Część cywilna książki porusza problematykę organizacji akcji medycznych w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze mnogim, masowym czy katastrof. W książce omówiono definicje, systemy segregacji poszkodowanych w zdarzeniach z dużą liczbą poszkodowanych i logistykę prowadzenia akcji medycznych we wspomnianych warunkach oraz zalecenia Ministerstwa Zdrowia.W podręczniku zawarto procedury planowania medycznego, wybrane aspekty przygotowania zarówno cywilnej jak i wojskowej służby zdrowia na tego rodzaju zdarzenia Treści książki oparte są na najnowszych wytycznych i zaleceniach komitetu medycznego NATO.Książka jest adresowana do ratowników medycznych, żołnierzy oraz podchorążych uczelni wojskowych, a także studentów uczelni medycznych, wydziałów nauk o zdrowiu i bezpieczeństwa narodowego oraz ośrodków akademickich kształcących funkcjonariuszy Policji i Państwowej Straży Pożarnej.
Zaburzenia rozwoju płci a sport wyczynowy to kompendium wiedzy na temat zagadnień identyfikacji płci u sportowców w ujęciu biologiczno - medycznym.
Monografia przedstawia problematykę różnicowania cielesno – płciowego, która jest ze swej natury dość skomplikowana i nie zawsze zrozumiała dla wielu osób. Wynika to między innymi z coraz bardziej agresywnego podejścia do kwestii płci, w którym dominuje społeczno – kulturowe ujęcie zagadnienia płci. Wynikające z tego „nowe postrzeganie płci w sporcie, przyniosło wiele zamieszania i chaosu, które niestety nasilają się i jak można sądzić zmierzają do całkowitej negacji płci w tradycyjnym ujęciu. Wiele z tych tematów zostało w książce poruszonych.
Znajdziecie tam Państwo zagadnienia dotyczące miedzy innymi: - Weryfikacji płci w sporcie wyczynowym - Transseksualizmu w sporcie - Hiperandrogenizmu - Zaburzeń rozwoju płci w spocie wyczynowym - Oznaczania i roli testosteronu w sporcie - Oraz wiele innych… Książkę dedykujemy lekarzom, sportowym, endokrynologom, andrologom, działaczom sportowym, trenerom, a także zainteresowanym tą tematyką studentom Akademii Wychowania Fizycznego.
Szczególnym problemem współczesnej medycyny perinatalnej jest ciąża wielopłodowa. W ostatnich kilkudziesięciu latach jej częstość istotnie wzrosła m. in. w konsekwencji wprowadzenia technik wspomaganego rozrodu. Ciąża wielopłodowa nie jest ciążą fizjologiczną w rozrodzie człowieka. Wysoka umieralność i zachorowalność zarówno płodów, noworodków, jak i ciężarnych definiuje ją jako ciążę wysokiego ryzyka.
To duże i wymagające wyzwanie w praktyce lekarza ginekologa. Czytelnicy oprócz zagadnień medycznych takich jak diagnostyka, terapia, zasady opieki nad ciężarną i noworodkiem, znajdą w książce tematy społeczne np. przygotowanie rodziców do porodu wieloraczków, czy ich rozwój fizyczny i emocjonalny. Książka jest skierowana do ginekologów – położników, neonatologów, pielęgniarek i położnych. Będzie również przydatną lekturą dla osób przygotowujących się do egzaminu specjalizacyjnego z dziedziny ginekologii i położnictwa oraz perinatologii.
Choroby układu krążenia (ChUK) są dla współczesnego świata ważnym wyzwaniem zdrowotnym. Są najważniejszą przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych. Oddajemy do rąk czytelników jedną z pierwszych na polskim rynku wydawniczym książkę kompleksowo traktującą o żywieniu osób z chorobami serca i naczyń. W publikacji poruszono szereg ważnych zagadnień, w tym zaprezentowano najbardziej wartościowe diety zalecane pacjentom z chorobami serca. Opisano postępowanie u pacjentów dyslipidemią, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca i innymi stanami zdrowotnymi. Ważnymi rozdziałami są między innymi te dotyczące postępowania u pacjentów w podeszłym wieku, u dzieci, u chorych po przeszczepie serca, a także omawiające zagadnienia związane z żywieniem osób w staniach niedożywienia. Osobną, ale nie mniej ważną częścią książki są rozdziały poświęcone farmakoterapii i stosowaniu suplementów diety, jak również psychologicznym aspektom dietetyki w kontekście potrzeby kompleksowej, koordynowanej opieki nad pacjentami z ChUK. Wyrażamy nadzieję, że wspomniane rozdziały okażą się wartościowe zarówno dla specjalistów, jak również dla adeptów nauk medycznych, którzy poszukują wiarygodnej wiedzy uznanych ekspertów w tej dziedzinie. Złożony z wybitnych osób ze świata dietetyki, pielęgniarstwa, farmacji i medycyny, będących autorytetami w swoich dziedzinach, zespół autorski daje gwarancję rzetelnego podejścia do omawianych zagadnień. Zapewnia także wysoką jakość merytoryczną prezentowanych poglądów i rekomendacji. Połączenie szerokiej wiedzy z doświadczeniem klinicznym gwarantuje czytelnikom wysoką jakość podręcznika.
Podręcznik przybliża w kompletny oraz nowoczesny sposób najnowszą wiedzę i aktualne trendy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w chirurgii. W czterech tomach zawarto najświeższe informacje wzbogacone doświadczeniem własnym Autorów – uznanych ekspertów reprezentujących praktycznie wszystkie chirurgiczne dyscypliny zabiegowe. Bogaty materiał graficzny – prawie 1200 rycin – doskonale ilustruje omawiane zagadnienia. W książce przedstawiono wiadomości z zakresu chirurgii ogólnej, chirurgii stanów nagłych, podstaw chirurgii i skojarzonego leczenia nowotworów, wybranych dziedzin chirurgii, a także zasad kompleksowego, wielospecjalistycznego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Najbardziej rozbudowaną częścią publikacji są rozdziały poświęcone chirurgii układów narządów z uwzględnieniem zasad tzw. chirurgii wielonarządowej i chirurgii wisceralnej. Nowością w polskim piśmiennictwie jest poruszenie problemów przywództwa czy nabywania tzw. umiejętności nietechnicznych, w tym umiejętności kierowania zespołami chirurgów, współpracy wielodyscyplinarnej czy krytycznego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego opartego na zasadach EBM i GCP. Autorzy dołożyli starań, aby podręcznik dobrze spełniał swoją funkcję edukacyjną w szkoleniu podyplomowym absolwentów kierunku lekarskiego oraz rezydentów realizujących szkolenie specjalizacyjne w chirurgii i jednocześnie był pomocny w codziennej praktyce klinicznej.
Obecne drugie wydanie podręcznika uzupełniono i zaktualizowano. Niektóre rozdziały, np. te dotyczące ginekologii i ginekologii onkologicznej, przygotowali inni autorzy. Dołączono nowy podrozdział, dotyczący badania ultrasonograficznego w diagnostyce wysiłkowego nietrzymania moczu. Materiał graficzny w wielu miejscach wymieniono lub wzbogacono o nowe ryciny. W obecnym wydaniu każdy rozdział poprzedzono wykazem słów kluczowych oraz krótkim streszczeniem. W nowym wydaniu, tak jak poprzednio, omówiono: anatomię i fizjologię narządu rodnego, procesy patologiczne zachodzące w tym narządzie (m.in. zespoły bólowe miednicy mniejszej, nietrzymanie moczu, niepłodność i choroby onkologiczne), przebieg prawidłowej ciąży, porodu i okresu połogowego oraz możliwe powikłania, a także znaczenie profilaktyczne i lecznicze fizjoterapii w ginekologii i położnictwie oraz zabiegi i przykłady ćwiczeń, które zostały bogato zilustrowane rycinami. Podręcznik przeznaczony jest głównie dla studentów kierunku fizjoterapia. Będzie jednak również przydatny dla lekarzy, pielęgniarek i położnych.
Podręcznik Dietetyka w chorobach nowotworowych to kompendium wiedzy poruszające cały kompleks zagadnień związanych z szeroko pojętą problematyką dieta-nowotwory. Stanowi niezbędne w codziennej praktyce wytyczne dotyczące dietoterapii u chorych na nowotwory, będąc zbiorem przydatnych wskazówek do udzielania porad dietetycznych, które z jednej strony pozwolą zminimalizować ryzyko wystąpienia nowotworu (dietoprofilaktyka pierwotna), a z drugiej strony pozwolą na udzielenie porad dotyczących właściwego odżywiania po leczeniu onkologicznym (dietoprofilaktyka wtórna) . Książkę kierujemy do wszystkich lekarzy różnych specjalizacji, oraz dietetyków i pielęgniarek, a więc personelu wchodzącego w skład zespołów leczniczych pacjentów chorych na nowotwory.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Nowe spojrzenie to kolejne wydanie z serii „W gabinecie lekarza specjalisty. Alergologia i pulmonologia” przygotowane pod redakcją naukową prof. dr hab. n. med. Janusza Milanowskiego oraz dr hab. n. med. Barbary Mackiewicz. Publikacja w zwięzły i klarowny sposób omawia kliniczną stronę POChP – etiologię, patogenezę choroby oraz jej diagnostykę. Autorzy z dużą dokładnością nakreślają również nowe możliwości terapeutyczne POChP – w tym leczenie farmakologiczne, operacyjne oraz tlenoterapię. Monografię zamyka rozdział poświęcony profilaktyce i rehabilitacji pacjentów z przewlekłą obturacyjna choroba płuc. Publikacja adresowana jest zarówno do specjalistów chorób płuc, jak i lekarzy rodzinnych. Gorąco polecamy tę lekturę także wszystkim osobom przygotowującym się do egzaminów specjalizacyjnych.
Kolejne wydanie z serii „W gabinecie lekarza specjalisty. Onkologia” pod redakcją dr hab. n. med. Pawła Wiechno, prof. NIO-PIB to publikacja dotycząca współczesnej wiedzy na temat raka nerkowokomórkowego. Praca powstała wspólnym wysiłkiem wybitnych specjalistów różnych dziedzin – epidemiologii, patomorfologii, nauk podstawowych i klinicystów. Celem autorów było przedstawienie spójnego obrazu choroby oraz postępu w jej rozumieniu i leczeniu. Monografia ta pozwala na uaktualnienie wiedzy dotyczącej epidemiologii raka nerki, biologii tej choroby, rokowania w różnych sytuacjach klinicznych oraz metod terapii. Publikacja dedykowana jest przede wszystkim urologom, onkologom klinicznym, ale także studentom medycyny oraz lekarzom wszystkich specjalności którzy potrzebują rzetelnej, usystematyzowanej i najnowszej wiedzy o współczesnych metodach leczenia raka nerkowokomórkowego.
Wzajemne relacje pomiędzy podatnością genetyczną, wpływami środowiska (infekcje, stres, leki, toksyny, promieniowanie UVB i in.) oraz zaburzenia pracy układu immunologicznego pod postacią przełamania tolerancji immunologicznej, mogą skutkować rozwojem autoimmunizacji. W efekcie dochodzi do produkcji autoprzeciwciał niszczących własne tkanki i narządy, i rozwoju chorób autoimmunizacyjnych - układowych bądź narządowo-specyficznych. W pediatrii, w zasadzie w każdej specjalności, można się z nimi spotkać, a niektóre z nich, jak choćby cukrzyca typu 1, układowe choroby tkanki łącznej, nieswoiste zapalenia jelit czy łuszczyca, stanowią coraz częstszy problem w praktyce klinicznej. Na rynku polskim nie ma podręcznika, w którym zebrane zostałyby choroby autoimmunizacyjne w kontekście ich nowoczesnej diagnostyki i aktualnych możliwości leczenia. Dlatego mamy nadzieję, że książka Choroby autoimmunizacyjne u dzieci, przygotowana przez zespół wybitnych specjalistów, będzie pomocna w pracy lekarzy pediatrów, ale także węższych specjalistów w pediatrii, którzy zajmują się leczeniem pacjentów z chorobami autoimmunizacyjnymi. Zainteresuje także studentów medycyny, którzy chcą dokładniej zgłębić ten jakże frapujący temat.
Nutrigenomika to nauka, której przedmiotem badań są interakcje pomiędzy genami i żywieniem w kontekście zdrowia człowieka. Obejmuje ona z jednej strony wpływ składników pokarmowych na funkcjonowanie genów, a z drugiej – sposób, w jaki różnorodność genów kształtuje reakcję organizmu na składniki pokarmowe, a tym samym wpływa na prawdopodobieństwo wystąpienia określonych cech.
Przekazujemy Państwu nowoczesny podręcznik opisujący oddziaływanie żywności na organizm człowieka na poziomie zarówno komórkowym, jak i molekularnym. Książka przedstawia, w jaki sposób genetyczne, a przez to biochemiczne i fizjologiczne, właściwości organizmu wyznaczają możliwości wykorzystania składników pokarmowych i co z tego wynika dla zdrowia człowieka. Publikację dedykujemy studentom dietetyki, już pracującym zawodowo dietetykom i wszystkim zainteresowanym interdyscyplinarnymi zagadnieniami, które dotyczą funkcjonowania ludzkiego organizmu. Kierujemy ją również do studentów kierunków medycznych i biotechnologicznych.
Kamica układu moczowego u dzieci to choroba, w której złogi (kamienie) występują w układzie kielichowo-miedniczkowym nerek lub w drogach moczowych i są zbudowane z różnych związków chemicznych, stanowiących zawartość moczu. Jest to choroba społeczna, cywilizacyjna, charakteryzująca się dynamicznym wzrostem zachorowań. W krajach rozwiniętych zachorowalność w całej populacji wzrasta o 6–10% rocznie. Rzeczywista częstość występowania kamicy układu moczowego jest bardzo trudna do oszacowania ze względu na coraz młodszy wiek chorych dzieci i często występujący bezobjawowy przebieg. Poradnik: Kamica układu moczowego u dzieci jest skierowany przede wszystkim do pediatrów i lekarzy rodzinnych. Zainteresuje również rodziców, którzy na co dzień opiekują się dziećmi cierpiącymi na te chorobę.
Polsko-angielski przewodnik przygotowany przez znakomity zespół autorski. Neuromodulacja krzyżowa jest małoinwazyjną techniką o dobrych długoterminowych wynikach stosowaną w przypadkach różnych dysfunkcji dolnych dróg moczowych. Urodynamika opisuje wszystkie pomiary oceniające funkcję i dysfunkcję dolnych dróg moczowych odpowiednią metodą. Pomaga uzyskać dodatkowe informacje o badanej osobie i stara się odtworzyć dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych zgłaszane przez pacjenta. W książce przystępnie i nowocześnie omówiono podstawy neuroanatomii i neurofizjologii oraz zagadnienia związane z neuromodulacją czynności dolnych dróg moczowych. Czytelnicy znajdą w publikacji wiele cennych wskazówek przydatnych w ich codziennej praktyce zawodowej. Bogato ilustrowana książka z pewnością zainteresuje młodych adeptów medycyny. Dla lekarzy będzie źródłem rzetelnej wiedzy naukowej.
Nowoczesnego leczenia dermatologicznego u dzieci cz. 2 z serii „W gabinecie lekarza specjalisty. Dermatologia” to kolejna część monografii uaktualniającą wiedzę dotyczącą leczenia chorób skóry u dzieci. Publikacja została przygotowana przez doskonałych specjalistów: prof. dr hab. n. med. Joannę Narbutt, prof. dr hab. n. med. Aleksandrę Lesiak i dr n. med. Małgorzatę Skibińską. W bieżącym wydaniu szczegółowo omówiono, m. in.: łuszczycę, świerzb, mięczaka zakaźnego, trądzik noworodkowy, niemowlęcy, dziecięcy i przednastolatkowy oraz postać młodzieńczą zapalenia skórno-mięśniowego. Szczególne miejsce znalazł także temat omawiający wykorzystanie retinoidów oraz nowoczesnych terapii w leczeniu chorób skóry. Publikacja dedykowana jest przede wszystkim dermatologom, ale omówione tematy z pewnością zainteresują także innych specjalistów, którzy w codziennej praktyce spotykają się z pacjentami obarczonymi problemami dermatologicznymi. Gorąco polecamy tę lekturę także wszystkim osobom przygotowującym się do egzaminów specjalizacyjnych.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?