Drugie wydanie psychiatryczne w serii „W gabinecie lekarza specjalisty”, pod redakcją prof. dr hab. n. med. Marka Jaremy poświęcone leczeniu trudnego i wymagającego schorzenia jakim jest schizofrenia. Publikacja obejmuje informacje o schorzeniu, szerokie spektrum możliwości farmakoterapii schizofrenii, z wyszczególnieniem określonych grup leków i wskazówki dotyczące diagnozowania i leczenia dla lekarzy psychiatrów.
Repetytorium z "Bochenka" to sktócona forma najlepszego i najdokładniejszego podręcznika - pięciotomowej ,,Anatomii człowieka” Adama Bochenka i Michała Reichera. Reprezentujący trzy pokolenia anatomów - autorzy - usystematyzowali i zebrali w jedną całość najważniejsze zagadnienia z zakresu anatomii. W efekcie powstał zaktualizowany podręcznik, który dla studentów kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego będzie niezastąpiony do powtórki materiału, a dla studentów innych kierunków medycznych – podstawowy do nauki anatomii człowieka.
Drugie wydanie jedynej na polskim rynku publikacji kompleksowo prezentującej skale klinimetryczne stosowane w najbardziej rozpowszechnionych chorobach układu nerwowego. W opracowaniu przedstawiono podstawy podziału skal i omówiono skale uniwersalne dla wielu chorób neurologicznych – skale oceny deficytów, skale funkcjonalne (ocena funkcjonalna) oraz kwestionariusze służące do oceny jakości życia. Omówiono także klinimetrię swoistą dla udaru mózgu, urazu czaszkowo-mózgowego, stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona, urazów rdzenia kręgowego, zespołów bólowych kręgosłupa i otępienia. W obecnym wydaniu zamieszczono także Międzynarodową Klasyfikację Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF), najnowszą wersję skali NIHSS (National Institutes of Health Stroke Scale) oraz opis skróconych wersji indeksu Barthel. Załączniki przedstawiające skale dostępne są w wersji elektronicznej pod zamieszczonym w książce kodem QR.
Książka pod redakcją naukową Jacka Sein Ananda oraz Marka Wiergowskiego „Alkohol i człowiek – toksyczny związek” to znakomita naukowa monografia o mechanizmach uzależnień. Czytelnik otrzymuje solidną porcję wiedzy podaną w sposób bardzo dobrze przyswajalny. Jednak nie tylko przekazana wiedza teoretyczna przesądza o walorach książki. Znalazło się w niej miejsce dla konkretnych przypadków klinicznych, które są niezbędnym uzupełnieniem teorii. Dzięki nim możemy poznać różne sposoby radzenia sobie z takim problemem w praktyce zarówno od strony pacjenta, jak i jego terapeuty. W książce opisano właściwości etanolu (farmakokinetyka i farmakodynamika, interakcje alkoholu z lekami i narkotykami) oraz jego wpływ na poszczególne układy i narządy krytyczne. Poruszono także bardzo istotne zagadnienia diagnostyki, badania podmiotowego i przedmiotowego w kierunku uzależnień. Przedstawione zostały markery biochemiczne przewlekłego nadużywania etanolu, a także wyniki badań ultrasonograficznych, co jest cennym dodatkiem dla lekarzy praktyków. Dodatkowo opisano zmiany metaboliczne mózgu w czasie konsumpcji alkoholu – badanie techniką spektroskopii rezonansu magnetycznego (1H MRS). Przedstawiono także zagadnienia dotyczące diagnostyki, profilaktyki i terapii FASD. Autorzy wskazują praktyczne wskazania do leczenia w warunkach szpitalnych, leczenia przedszpitalnego i na szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR). Opisują oni możliwości sedacji pobudzonych pacjentów, będących pod wpływem etanolu (farmakologicznego i niefarmakologicznego), co stanowi problem codzienny na SOR-ach i psychiatrycznych izbach przyjęć. Psychiatria i medycyna uzależnień należą do tych dyscyplin medycznych, które dla osiągnięcia skuteczności w udzielaniu pomocy potrzebującym wymaga posługiwania się wiedzą i dorobkiem innych dziedzin. W kontaktach z lekarzami psychiatrami i medycyny somatycznej niejednokrotnie wybrzmiewało zainteresowanie wiedzą z obszarów dla addyktologii pokrewnych. „Alkohol i człowiek– toksyczny związek” stanowi odpowiedź na oczekiwania lekarzy różnych specjalności, psychoterapeutów uzależnień, psychologów i tych wszystkich, którzy o swoich pytaniach i wątpliwościach nie chcą rozmawiać wyłącznie w salach wykładowych. Książka ta, dzięki zaproszeniu do współpracy znakomitych autorów, autorytetów w swoich obszarach aktywności naukowej, przedstawia te obszary wiedzy, których brakowało w programach kształcenia przed- i podyplomowego. Prof. dr hab. n. med. Jerzy Samochowiec
Osteopatyczne techniki stawowe potrafią szybko przynieść ulgę pacjentowi, a ich praktyka przeżywa prawdziwy rozkwit. Jednak posługiwanie się nimi wymaga specjalistycznej wiedzy. Atlas stanowi przewodnik metodologiczny. Proponuje oryginalne techniki oraz poświęca dużą uwagę okolicom opisywanym dotychczas w innych książkach w niewielkim stopniu.
Dla każdego ze stawów miednicy oraz przejścia lędźwiowo-krzyżowego dysfunkcje stanowią obiekt diagnostyki, na którą składają się liczne testy, najważniejsze elementy obrazu klinicznego, a także podstawowe przyczyny zaburzeń równowagi stawowej.
Techniki, wybrane ze względu na swoją skuteczność, zostały zilustrowane przez około 200 fotografii, które dobrano według precyzyjnego , dydaktycznego klucza.
Pierwsze tak kompleksowe opracowanie dotyczące żywienia, diagnostyki i leczenia w SIBO, oparte na aktualnych badaniach naukowych oraz doświadczeniu praktycznym autorów. W książce systematycznie i zgodnie z najnowszą wiedzą opisano całość procesu, jakiemu jest poddawany pacjent z rozpoznaniem SIBO. W sposób przystępny (liczne infografiki i tabele) i zgodny z aktualnymi rekomendacjami przedstawiono, jak przebiega antybiotykoterapia, dlaczego jest istotna w leczeniu przerostu bakteryjnego, jak powinno wyglądać prawidłowe leczenie oraz jak zapobiegać nawracaniu SIBO w przyszłości. Przybliżono również zagadnienia dietoterapii i suplementacji, w tym również probiotykoterapii. W publikacji opisano symptomatologię i standardy terapeutyczne, opierając się na aktualnych zaleceniach farmakoterapeutycznych i psychoterapeutycznych oraz wykorzystaniu neuromodulatorów. Autorzy bardzo podkreślają znaczenie mikrobioty, która ulega silnym i nieustannym zmianom, co w procesie leczenia SIBO odgrywa priorytetową rolę i powinno wpływać na styl życia pacjenta, w tym przede wszystkim na jego dietę. Tytuł jest niezbędny w bibliotece studentów dietetyki i innych kierunków z dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu, dietetyków oraz każdego zainteresowanego tematem mikrobioty, problematyką zdrowia przewodu pokarmowego i tzw. well-beingu. Stanowi cenny drogowskaz dla pacjentów cierpiących na SIBO.
Pierwsza publikacja na polskim rynku całościowo poruszająca zakres tematyczny odpowiedni pulmonologii dziecięcej. Zawarte w książce zagadnienia opisują objawy, zasady diagnozowania i różnicowania najczęściej występujących chorób infekcyjnych i przewlekłych układu oddechowego. Przedstawione zostały również choroby rzadkie z którymi praktykujący specjalista może spotkać się w czasie praktyki zawodowej.
Książka przeznaczona jest dla lekarzy przygotowujących się do egzaminu specjalistycznego I i II stopnia. Stworzona została w oparciu o wytyczne ujęte w programie kształcenia specjalistycznego. Zawarta w niej wiedza przyda się również specjalistom pulmonologii, lekarzom rodzinnym oraz pediatrom. Może być wykorzystana przez studentów medycyny zainteresowanych tematyką.
Stopa dziecięca w praktyce ortopedycznej poświęcona diagnostyce i leczeniu wad i uszkodzeń narządu ruchu u dzieci wypełnia lukę na rynku krajowych wydawnictw ortopedycznych w obszarze ortopedii dziecięcej.
W książce Stopa dziecięca w praktyce ortopedycznej omówiono m. in.: rozwój stopy w okresie prenatalnym, sposoby i techniki badania stopy dziecięcej, stopę i jej schorzenia w okresie wzrostu, zniekształcenia stopy wrodzone, neurogenne oraz w zespołach wad i chorobach systemowych, zapalenia i jałowe martwice stopy, urazy i ich następstwa (w tym problemy dziecka maltretowanego) oraz najczęstsze urazy i dolegliwości bólowe związane z uprawianiem sportu. Ponadto zostały omówione zmiany guzopodobne i guzy stopy oraz postępowanie okołooperacyjne. Oddzielny rozdział poświęcono nietypowym i rzadkim przypadkom wrodzonych i nabytych zniekształceń stóp u dzieci oraz powikłań zastosowanego leczenia operacyjnego.
Bogaty materiał graficzny (ponad 670 rycin) doskonale ilustruje omawiane zagadnienia.
Stopa dziecięca w praktyce ortopedycznej została przygotowana z myślą o ortopedach, fizjoterapeutach i rehabilitantach – z nadzieją, że będzie pomocna w procesie kształcenia i w praktyce zawodowej.
Z wielką radością przyjąłem wiadomość o przygotowaniach do wydania „Otorynolaryngologii dziecięcej”, pod redakcją dr. hab. med. Lidii Zawadzkiej-Głos, profesora UM w Warszawie. (…) W recenzowanym przeze mnie podręczniku, w 13 rozdziałach, zaprezentowano większość aktualnej wiedzy z otologii, rynologii i laryngologii dziecięcej. Autorami publikacji są przedstawiciele wiodących ośrodków otorynolaryngologii dziecięcej w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. W książce omówione zostały zagadnienia z zakresu chorób jamy ustnej, gardła, ślinianek, krtani, tchawicy, nosa, zatok przynosowych, szyi oraz uszu, uzupełnione tematami z zakresu niedosłuchu rozwojowego, chirurgicznego leczenia niedosłuchów, zawrotów głowy, zaburzeń przetwarzania słuchowego, połykania, czy problemów foniatrycznych w populacji pediatrycznej. Przejrzysta i czytelna struktura rozdziałów oraz ciekawa oprawa ilustracyjna ułatwiają Czytelnikowi przyswojenie zawartej wiedzy w publikacji. (…) Pozostaję z wielkim uznaniem dla wysiłku Pani Profesor Lidii Zawadzkiej-Głos oraz pozostałych Autorów podręcznika, bo dzięki nim otrzymujemy ważne dzieło, służące nie tylko całemu środowisku otorynolaryngologów, ale również lekarzom chorób wieku dziecięcego i medycyny rodzinnej (…). Konsultant krajowy w dziedzinie otorynolaryngologii dziecięcej, Kierownik Kliniki Otolaryngologii ICZMP w Łodzi Prof. dr hab. med. Wiesław Konopka
Podstawy chirurgii narządu wzroku to kolejna pozycja w serii W kręgu okulistyki. Celem książki jest zapoznanie Czytelników z podstawami: gojenia się ran, fizyki szycia ran, wyboru igieł i nici do szycia różnych ran oraz ogólnymi zasadami szycia i wiązania szwów, podstawowymi zasadami operacji poszczególnych części oka. Publikacja pokazuje też, jak wybór techniki i sposób szycia ranywpływają na jej późniejsze gojenie i ewentualne powikłania. Atutami książki są jej zwięzła i przejrzysta forma oraz bogata szata graficzna. Autorami poszczególnych rozdziałów są lekarze okuliści, kierownicy klinik i oddziałów okulistycznych w kraju, uznani chirurdzy okulistyczni z wieloletnim i bogatym doświadczeniem praktycznym. Publikacja adresowana jest do lekarzy okulistów wykonujących operacje narządu wzroku oraz lekarzy specjalizujących się w okulistyce. Serdecznie zachęcamy Państwa do lektury.
Seksuologia sądowa zajmuje sięzagadnieniami zaspokajania popędu seksualnego w sposób odbiegający od oczekiwań społecznych lub naruszających obowiązujący porządek prawny. Jednym z zadań seksuologii sądowej jest merytoryczne przygotowanie specjalistów, którzy będą współpracować z wymiarem sprawiedliwości w charakterze biegłych. Opiniowanie sądowo-seksuologiczne jest niezbędne w wielu postępowaniach wymagających szczególnej wiedzy i doświadczenia. W poszczególnych tomach omówiono zagadnienia medyczne, psychologiczne, socjologiczne, kryminologiczne, prawne i opiniodawcze. Czytelnicy znajdą w rozdziałach najnowsze piśmiennictwo i wyniki badań prowadzonych w wiodących ośrodkach zajmujących się zagadnieniami patologii seksualnej. W kolejnych tomach omówiono: teorie, modele, badania, opiniowanie seksuologiczne w sprawach karnych, cywilnych i nieletnich, praktyczne aspekty opiniowania seksuologicznego, wiktymologię. Seksuologia sądowa jest adresowana nie tylko do seksuologów, psychiatrów i psychologów, lecz także prawników (sędziów, prokuratorów, obrońców).
Publikacja stanowi zbiór standardów postępowania i prezentuje aktualny stan wiedzy na temat rehabilitacji kardiologicznej. Szczegółowo przedstawia specyfikę postępowania rehabilitacyjnego w wybranych jednostkach chorobowych. Autorzy w rzetelny sposób połączyli zagadnienia dotyczące zarówno realizacji rehabilitacji kardiologicznej, jak i najnowszych technologii medycznych stosowanych w kardiologii i kardiochirurgii. Uporządkowany sposób przedstawienia specjalistycznych informacji – od wiedzy podstawowej, z uwzględnieniem fizjologii wysiłku fizycznego, po wiedzę kliniczną, z przedstawieniem diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia – czyni książkę łatwą w odbiorze. Monografia będzie wartościową pozycją zarówno dla wszystkich członków zespołu rehabilitacyjnego, jak i studentów kierunków medycznych.
Publikacja "Astma alergiczna. Diagnoza i terapia" serii W gabinecie lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej to pozycja, w której grono wybitnych specjalistów z obszaru pneumonologii przedstawia postępowanie diagnostyczne i nowoczesne leczenie astmy alergicznej. Adresatami kompendium wiedzy na temat chorób układu oddechowego są nie tylko lekarze, ale także studenci medycyny, szczególnie zainteresowani pneumonologią i alergologią.SPIS ROZDZIAŁÓWEpidemiologia i wpływ czynników środowiskowych na rozwój astmy oskrzelowej alergicznej Małgorzata Bulanda, Ewa CzarnobilskaLeczenie kontrolujące przebieg astmy Ewa Czarnobilska, Daniel Bulanda, Małgorzata BulandaZaostrzenie astmy - czynniki ryzyka, zalecane postępowanie Małgorzata Bulanda, Maria Czarnobilska, Ewa CzarnobilskaJak rozpoznać astmę oskrzelową u dorosłych? Małgorzata Bulanda, Ewa CzarnobilskaTerapia trójlekowa vs. leczenie biologiczne Marcel MazurWspółchorobowość astmy Marcel MazurWyniki badań spirometrycznych i testów nadreaktywności oskrzeli w kontekście obrazu klinicznego pacjenta Małgorzata Bulanda, Daniel Bulanda, Ewa Czarnobilska.
Kolejne wydanie z serii „W gabinecie lekarza POZ” poświęcone pacjentom z niewydolnością serca, przygotowane przez doświadczonych lekarzy, głównie z I Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Niewydolność serca jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji osób dorosłych w Polsce i stanowi duże wyzwanie dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. To do nich bowiem należy rozpoznanie i zastosowanie odpowiedniego leczenia na poziomie POZ lub też w razie konieczności skierowanie na dalsze leczenie do specjalisty. adekwatne leczenie, co przekłada się na niekorzystne rokowanie. Szybka diagnostyka i wdrożenie leczenia u pacjentów (zarówno z objawową HF, jak i działania prewencyjne w stadiach przedklinicznych) mają na celu przedłużenie długości życia i komfortu pacjentów. W warunkach polskiej ochrony zdrowia lekarze rodzinni mają coraz większe możliwości diagnostyki HF (w tym rosnąca dostępność echokardiografii przezklatkowej i badania stężeń peptydów natriuretycznych, które są kluczowe w diagnostyce HF). Dlatego tak ważna jest edukacja lekarzy pierwszego kontaktu i lekarzy rodzinnych w tym zakresie. Wydanie przedstawia wszystkie niezbędne informacje, którą pozwolą lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej zaopiekować się pacjentem według najlepszych standardów: odpowiada na pytania, kiedy podejrzewać i jak diagnozować niewydolność serca u pacjenta w POZ, jakie są objawy i prezentacja kliniczna najczęstszych etiologii, jak zoptymalizować leczenie w zależności od frakcji wyrzutowej lewej komory, porusza niezwykle istotną kwestię specyfiki opieki nad pacjentem z wielochorobowością, a także z kardiologicznym urządzeniem wszczepialnym. Publikację uzupełniają dydaktyczne opisy przypadków pacjentów: jeden przedstawia pacjenta leczonego skutecznie z ramach POZ, drugi ilustruje, jakiego pacjenta należy skierować do specjalisty. Cenne treści uzupełniają w publikacji czytelne schematy, tabele i ryciny, które ułatwiają przyswajanie i zapamiętywanie treści.
Kardiologia. Kompendium to uaktualnione, kolejne wydanie repetytorium z zakresu postępowania w chorobach serca i naczyń. Publikacja jest źródłem wiedzy kardiologicznej w nowoczesnym, bogato ilustrowanym, pełnym rycin, wykresów i algorytmów formacie kieszonkowym. W książce omówiono następujące zagadnienia: Diagnostyka kardiologiczna Stabilna choroba wieńcowa i zawał serca Niewydolność serca Choroby zastawek serca Choroby osierdzia i mięśnia sercowego Arytmie Wrodzone wady serca u dorosłych, choroby serca u ciężarnych Choroby aorty i tętnic obwodowych Różne sytuacje kliniczne Publikacja skierowana jest przede wszystkim do lekarzy stażystów, lekarzy medycyny ratunkowej, anestezjologów, internistów, ratowników medycznych, pielęgniarek pracujących na oddziałach kardiologicznych i studentów medycyny. Z pewnością – dzięki swojej zwięzłej i bogatej w treść formie – będzie również przydatna dla kardiologów, jako swoiste kompendium wiedzy z zakresu chorób serca i układu krążenia.
Bestsellerowy poradnik dotyczący okresu ciąży i porodu. Narratorem jest przyszły dzidziuś, który w pełen humoru sposób opisuje swoje przeżycia i odczucia od zapłodnienia, kiedy jako jeden z kilkuset milionów potencjalnych ”lokatorów-plemników” został mieszkańcem „brzuszka”, do dnia narodzin. Atutami książki są niekonwencjonalne ujęcie tematu i oryginalność stylu. Zabawne, dowcipne ryciny, ilustrujące proces rozwoju płodu i narodzin dziecka podnoszą walory tej arcyciekawej lektury. Książeczka przeznaczona jest dla każdego z rodziców oczekujących dziecka, dla brata lub siostry, jako swoiste wprowadzenie w świat małego człowieka. I dla wszystkich tych, którzy wierzą, że każdy ma prawo mieć swój punkt widzenia. Nawet ktoś z wiekiem liczonym w dniach PP (przed porodem).
Niniejsza publikacja ma być pomocą w codziennej pracy kosmetologa.
Sformułowanie "pielęgnacja okołozabiegowa" obejmuje wszelkie działania poza zabiegiem w gabinecie, takie jak: diagnostyka laboratoryjna, tworzenie planu pielęgnacji domowej, opieka nad pacjentem między kolejnymi spotkaniami w gabinecie, suplementacja, niezbędne modyfikacje trybu życia oraz monitorowanie przebiegu całego procesu.
Autorki
Dwutomowa publikacja Mikrobiologia lekarska została przygotowana przez zespół specjalistów pod kierunkiem prof. dr hab. Małgorzaty Bulandy, dr Agaty Pietrzyk oraz prof. dr hab. Marty Wróblewskiej. Monografia w sposób szczegółowy uwzględnia najnowszą wiedzę z zakresu mikrobiologii medycznej. Tom pierwszy obejmuje historię mikrobiologii, epidemiologię, dezynfekcję, sterylizację i antyseptykę, immunoprofilaktykę zakażeń, bakteriologię oraz wirusologię ogólną i szczegółową.
W tomie drugim poruszono kwestię mykologii oraz parazytologii ogólnej i szczegółowej, leki przeciwdrobnoustrojowe i antybiotykoterapię chorób zakaźnych, zakażenia związane z opieką zdrowotną, bioterroryzm, diagnostykę mikrobiologiczną, a także zakażenia układowe i narządowe. Publikacja jest skierowana do studentów kierunków medycznych. Będzie także przydatna dla diagnostów laboratoryjnych, lekarzy odbywających specjalizację zarówno z mikrobiologii medycznej, jak i lekarskiej.
Dwutomowa publikacja Mikrobiologia lekarska została przygotowana przez zespół specjalistów pod kierunkiem prof. dr hab. Małgorzaty Bulandy, dr Agaty Pietrzyk oraz prof. dr hab. Marty Wróblewskiej.Monografia w sposób szczegółowy uwzględnia najnowszą wiedzę z zakresu mikrobiologii medycznej. Tom pierwszy obejmuje historię mikrobiologii, epidemiologię, dezynfekcję, sterylizację i antyseptykę, immunoprofilaktykę zakażeń, bakteriologię oraz wirusologię ogólną i szczegółową. W tomie drugim poruszono kwestię mykologii oraz parazytologii ogólnej i szczegółowej, leki przeciwdrobnoustrojowe i antybiotykoterapię chorób zakaźnych, zakażenia związane z opieką zdrowotną, bioterroryzm, diagnostykę mikrobiologiczną, a także zakażenia układowe i narządowe.Publikacja jest skierowana do studentów kierunków medycznych. Będzie także przydatna dla diagnostów laboratoryjnych, lekarzy odbywających specjalizację zarówno z mikrobiologii medycznej, jak i lekarskiej.
Z wielką radością przyjąłem wiadomość o przygotowaniach do wydania „Otorynolaryngologii dziecięcej”, pod redakcją dr. hab. med. Lidii Zawadzkiej-Głos, profesora UM w Warszawie. (…) W recenzowanym przeze mnie podręczniku, w 13 rozdziałach, zaprezentowano większość aktualnej wiedzy z otologii, rynologii i laryngologii dziecięcej. Autorami publikacji są przedstawiciele wiodących ośrodków otorynolaryngologii dziecięcej w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. W książce omówione zostały zagadnienia z zakresu chorób jamy ustnej, gardła, ślinianek, krtani, tchawicy, nosa, zatok przynosowych, szyi oraz uszu, uzupełnione tematami z zakresu niedosłuchu rozwojowego, chirurgicznego leczenia niedosłuchów, zawrotów głowy, zaburzeń przetwarzania słuchowego, połykania, czy problemów foniatrycznych w populacji pediatrycznej. Przejrzysta i czytelna struktura rozdziałów oraz ciekawa oprawa ilustracyjna ułatwiają Czytelnikowi przyswojenie zawartej wiedzy w publikacji. (…) Pozostaję z wielkim uznaniem dla wysiłku Pani Profesor Lidii Zawadzkiej-Głos oraz pozostałych Autorów podręcznika, bo dzięki nim otrzymujemy ważne dzieło, służące nie tylko całemu środowisku otorynolaryngologów, ale również lekarzom chorób wieku dziecięcego i medycyny rodzinnej (…). Konsultant krajowy w dziedzinie otorynolaryngologii dziecięcej, Kierownik Kliniki Otolaryngologii ICZMP w Łodzi Prof. dr hab. med. Wiesław Konopka
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?