Autor przedstawia 102 symbole wywodzące się z niemal wszystkich kultur i religii. Nie pomija również kultury współczesnej, która tak intensywnie oddziałuje na człowieka. Podaje genezę, historię, znaczenie symboli i niejednokrotnie poddaje je ocenie przez pryzmat nauki chrześcijańskiej. Całość ujęta jest w formie leksykonu czyli zwięźle i syntetycznie. Znajomość symboliki jest bardzo pomocna często używamy symboli, nie wiedząc, co one oznaczają. Może to powodować nieporozumienia, a nawet przekłamania a tego dojrzały chrześcijanin i człowiek świadomy powinien się strzec.
Czasom wielkich przełomów i niepokojów zawsze towarzyszyły gorące spory religijne. Obracały się one zazwyczaj wokół Prawd Wiary i ich rozumienia. Jest pewnym ewenementem, że dziś najgorętsze polemiki skupione są wokół zewnętrznych form wyznawania wiary, a zwłaszcza form przyjmowania Komunii Świętej. Jestem daleki od lekceważenia form liturgicznych, jednak w dyskusji na ten temat pojawia się wiele argumentów (zwłaszcza historycznych), które nie do końca opierają się na prawdzie. Prostowanie tego rodzaju przeinaczeń jest głównym celem książki, którą , Drogi Czytelniku, trzymasz w ręku. Niezależnie od tego, po której stronie sporu się opowiadasz, warto, by Twoja argumentacja odwoływała się do zweryfikowanych faktów. Nie ukrywam też, że obecne spory traktuję trochę jako pretekst do wycieczki po historii Kościoła, a zwłaszcza historii szafowania Najświętszego Sakramentu Ołtarza. Autorzy wczesnochrześcijańscy roztaczają przed nami wspaniały obraz odwiecznych praktyk liturgicznych Kościoła i warto, aby się w ich tekstach rozczytać i rozmiłować.
Święty Jan Paweł II nazwał Maryję niewiastą Eucharystii, a Benedykt XVI mówił nam o eucharystycznej wierze Dziewicy z Nazaretu. W naszych refleksjach chciejmy zaczerpnąć z bogactwa nauczania Kościoła o Eucharystii i o Maryi, aby zobaczyć także siebie i swoje życie w blasku sakramentu miłości, jakim jest Eucharystia. Dlatego też zrodziła się myśl, aby opowiedzieć o tym, jak uczestniczyć we Mszy świętej wraz z Nią… Ona przecież jest Towarzyszką naszej drogi wiary, która dyskretnie – po macierzyńsku, ale zdecydowanie – nam przypomina: „Zróbcie, cokolwiek powie wam mój Syn” (J 2,5)… Naśladowanie Maryi domaga się od nas również tego, aby przyjąć Jej postawę za każdym razem, gdy zbliżamy się do tajemnicy Ciała i Krwi Pańskiej, gdy przyjmujemy Go w Komunii świętej lub trwamy przed nim w milczącej adoracji.
Chociaż historia duchowości zna wiele tekstów, opowiadających o miłości Boga do nas, jednak słowa spisane przez Gabrielę Bossis [] to tekst jedyny w swoim rodzaju. Miłość, którą Bóg objawia w tych notatkach, porusza wszystkie strony ludzkich uczuć. Książka wyjątkowa wydana z ilustrowanymi krawędziami i pięknymi ilustracjami Szymona Gąsiorowskiego.
„Uświadomienie sobie (…) czym piekło jest, może być dla wyznawców Chrystusa, niemałą motywacją do tego by zastanowić się nad tym kim jestem i dokąd dążę. Nasze życie wiarą polega na ciągłym nawracaniu się. Często zapominamy o tym jak straszna rzeczywistość, może nas czekać, gdy nie wytrwamy do końca. Może być też tak, że nie mamy owej świadomości.” „Wielu mistyków, wśród nich również święta Siostra Faustyna, miało łaskę ujrzeć jaki obraz znajduje się w tym „miejscu”. Choć pomiędzy owymi mistykami zachodzą różnice kulturowe oraz czasowe ich ziemskiego bytowania, to widok jaki ujrzeli ma mnóstwo cech wspólnych, ale przede wszystkim jest to wizja przejmująca całe ich jestestwa.”
Msza święta to modlitwa ponad wszystkie modlitwy. To kwintesencja modlitwy, a nawet coś jeszcze większego. Tą wielkość, wyraża obraz na okładce. Nasze modlitwy wypowiedziane słowami i czynami w postaci darów ołtarza, kapłan przedstawia Chrystusowi, który w Duchu Świętym zanosi je do Ojca w niebie. Tak więc ludzkie błagania, stają się jakby osobistymi prośbami Jezusa. A prośby Jezusa są zawsze wysłuchiwane przez Ojca. Oto wielkość mszalnej modlitwy człowieka wierzącego. O tej modlitwie, którą Autor nazwał Boską modlitwą, jest ta niezwykła książka.
Eucharystia jest spotkaniem rzeczywistym, świadomym i pełnym wiernych z Jezusem, swym Mistrzem. Nie można jej przeżywać teatralnie, traktować widowiskowo, nie znać treści, które ze sobą niesie. Są one obecne w licznych znakach, symbolach, gestach, postawach i słowach, które przez wieki chrześcijaństwa gromadziły obrzędy Mszy św. Poznanie ich jest niezbędne, aby móc świadomie uczestniczyć. Nie ma innego sposobu przygotowania własnego spotkania z Chrystusem, jak przez refleksję nad jej elementami, ich znaczeniem i wymową.
Żyć Mszą Świętą, to książka o tym jak związać nasze życie z Bogiem. Dzięki niej dostrzeżesz tę niezwykłą wieź jaka jest między Tobą, a Stwórcą oraz zrozumiesz dlaczego tak wielu jej pragnie. Najlepszą rekomendacją tej książki jest fakt, że jest to jej 10 wydanie.
Po pierwszym kontakcie ze zbiorem Nauczanie jasnogórskie biskupa Ignacego Deca przychodzą spontanicznie na myśl ewangeliczne słowa: Z obfitości serca mówią usta. Ufam, że nie będzie z mojej strony nadużyciem stwierdzenie, że poprzez swoje bogate nauczanie na Jasnej Górze Ksiądz Biskup odsłonił nam rąbka tajemnicy swojego serca, które szczególnie ukochało Boga, ale także żywi synowską miłość do Maryi.
Książka w bardzo praktyczny sposób zachęca do pojednania w małżeństwie i rodzinie. Dramatyczny kryzys współczesnej rodziny, spowodowany jest między innymi brakiem umiejętności pojednania. Z pewnością wiele małżeństw i rodzin może być uratowanych, jeśli skorzystają z tych praktycznych wskazówek specjalisty najwyższej klasy. Jacek PulikowskiMąż i ojciec trójki dzieci. Dr inżynier, wykłada na Politechnice Poznańskiej. Od początku małżeństwa mocno zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Rodzin. Razem z żoną w poradni małżeńskiej doradza rodzinom w kryzysie, prowadzi kursy przedmałżeńskie, a także pomaga młodym przygotować się do odpowiedzialnego małżeństwa i założenia rodziny. Zarówno w jego książkach, jak i na wykładach emanuje wprost serdecznością i poczuciem humoru.
Książka jest znakomita. Napisana z żywą wiarą, prostym językiem. Można ją polecać zarówno początkującym w życiu wiary, jak i ludziom od dawna w wiarę dobrze wkorzenionym; zarówno regularnie praktykującym katolikom, jak i tym, którzy dopiero niedawno postanowili swoją wiarę traktować poważnie.o. Jacek Salij OP
„Boży płomień” to napisany w formie opowiadania życiorys bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia, założyciela Zakonu Paulinów. Autorka przeniesie Cię w czasy średniowiecznych Węgier, by przedstawić Ci życie człowieka, o którym można powiedzieć, że kochał Boga kochając ludzi. Ponadto znajdziesz w tej pozycji wiele ciekawostek i wyjaśnień pojęć oraz zwyczajów praktykowanych w tamtej epoce. Tym samym zyskujesz nie tylko wartościową lekturę duchową, ale także źródło wiedzy o średniowiecznych Węgrzech.
Prorok - nieśmiertelny, ponadczasowy, fenomenalny, mistyczny. To genialna w swym przekazie książka, znana na całym świecie, która ukazała się w 150 krajach i została przetłumaczona na ponad 100 języków. Niedługo minie 100 lat od pierwszego wydania, a głębokie prawdy zawarte w Proroku są wciąż aktualne i żywe. Z pewnością z tego właśnie powodu, od prawie 100 lat, nie schodzi z listy bestsellerów. Co sprawia, że kolejne pokolenia zachwycają się tą niewielką książką? I kim jest tytułowy prorok? Aby odpowiedzieć na te pytania trzeba dotknąć, albo wręcz zanurzyć się w niezwykły świat Proroka i podążyć za Khalilem Gibranem w głąb jego duszy i serca.
Depresja nie jest wynalazkiem XX wieku. Melancholię opisywali w starożytności Hippokrates z Kos i Aretajos z Kapadocji, portretowali w renesansie Albrecht Drer i Hieronimus Bosch. Staropolskie określenie posępnica dotyczy właśnie depresji. Choroba ta w ostatnich dziesięcioleciach dotyka więcej osób niż 100 czy 200 lat temu. Pojawia się nawet u dzieci. Bywa przyczyną silnego cierpienia. Dlatego nie można jej bagatelizować czy zbywać dziarskim motywowaniem do wzięcia się w garść. Człowiekowi zdrowemu trudno sobie wyobrazić jak bardzo bezradnym jest się wobec choroby.Dobrze, że powstała książka o depresji wyjaśniająca współczesne rozumienie biologicznych, środowiskowych i psychologicznych uwarunkowań tego zaburzenia psychicznego. Jej wielkimi walorami są osobista narracja i przykłady z praktyki klinicznej. To kompendium rzetelnej wiedzy i przez to, realne wsparcie dla osób dotkniętych depresją, a także dla ich bliskich.
"Moi drodzy przyjaciele!" - tak właśnie zwraca się do czytelników abp Fulton J. Sheen. Ten Czcigodny Sługa Boży, już w tym zwrocie przejawia troskę o duszę każdego człowieka. Sam bowiem, będąc przyjacielem Boga, pragnął, by został nim każdy człowiek.W książce "Święta Teresa. Piękna historia miłosna" arcybiskup-przyjaciel, opowiada piękną i wzruszającą do głębi historię miłości św. Teresy do Zbawiciela i Chrystusa do człowieka. Opowiesć ta przeplatana jest motywami biblijnymi i wydarzeniami z życia autora. Przez liczne i bezpośrednie zwroty do czytelników abp Fulton J. Sheen, bez wytchnienia, jak przyjaciel, towarzyszy nam w duchowej wędrówce; krok po kroku ze św. Teresą wchodzi w naszą codzienność. I pomimo, że książka została po raz pierwszy wydana w innym czasie i innym miejscu, nie straciła na swojej aktualności, a wręcz przeciwnie - zyskała. Zyskała w świecie, w którym wielu cierpi, gdzie mało ludzi jest szczęśliwych.Duchu Święty, przyjdź, aby opowieść arcybiskupa - przyjaciela Boga i ludzi - popłynęła z jego serca do serc czytelników i aby lektura tej książki przyniosła owoce nadprzyrodzone dla każdego, kto po nią sięgnie.
Książka jest pierwszym w literaturze polskiej przewodnikiem dla małżonków wspólnie przeżywających Eucharystię. Oryginalność tej publikacji polega na tym, że Autor, dotykając krok po kroku kolejnych części Mszy św., wpisuje w nią codzienne życie małżeńskie. Dzięki takiemu złączeniu Eucharystia staje się bardziej małżeńska, a małżeństwo bardziej eucharystyczne. O. prof. dr hab. Kazimierz Lubowicki OMI (ur. 1958), dyrektor Instytutu Teologii Duchowości Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, sekretarz Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich. Założyciel wspólnoty rodzin katolickich Umiłowany i umiłowana. Autor ponad 20 książek naukowych i popularnonaukowych oraz ponad 130 artykułów, tłumacz dokumentów Stolicy Apostolskiej. Ostatnio opublikował m.in.: Duchowość małżeńska w nauczaniu Jana Pawła II, Małżeństwo w Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego, Elementy duchowości w liturgicznych obrzędach sakramentu małżeństwa w Kościele Zachodnim, Wasze małżeństwo to wiele więcej niż myślisz.
Święty Jan w czwartej Ewangelii ukazuje, jak z boku umierającego na krzyżu Chrystusa, Nowego Adama, rodzi się Nowa Ewa Kościół, symbolizowany przez stojących pod krzyżem Maryję i umiłowanego ucznia. Z boku Chrystusa wypływa krew i woda symbol Eucharystii i chrztu, a w szerszym rozumieniu wszystkich siedmiu sakramentów Kościoła i nadprzyrodzonej łaski odkupienia. Chrystus, Kościół, Maryja to trzy zasady, na których oparliśmy ten inspirowany Soborem Watykańskim II wykład o siedmiu sakramentach źródle życia dla wierzących.
W Polsce znacznie częściej i wyraźniej uwidacznia się symptom „sekularyzacji moralnej”. Wyraża się ona w tym, że Polacy w coraz mniejszym stopniu odczuwają potrzebę religijnego uzasadnienia własnych zasad moralnych i w wielu kwestiach deklarują poglądy moralne niezgodne z wyznawaną przez siebie religią. Dotyczy to także tych, którzy uważają się za „głęboko wierzących” czy „regularnie praktykujących”. Stąd rodzi się potrzeba ciągłego przypominania wiernym o podstawach moralności i formułowanie argumentów etycznych. Dotyczy to zwłaszcza tzw. nowych grzechów, które pojawiły się w kulturze w wyniku szybkiego rozwoju nowoczesnych technik, technologii i możliwości, z których może korzystać człowiek. Brak refleksji nad tymi propozycjami może okazać się nowym sposobem błądzenia, zwodzenia sumień czy mnożeniem sugestywnych argumentów za przyjęciem „osła przyodzianego w skórę lwa”.
Zwykle robimy rachunek sumienia przed spowiedzią. Najczęściej według jakiegoś schematu. Kościół nas uczy, że w centrum naszego życia winniśmy umieścić Eucharystię, gdyż ona może mieć największy wpływ na całe nasze życie. Eucharystyczny rachunek sumienia w Polsce trudno namierzyć. Jest to pierwszy książkowy tekst w naszym języku na ten temat i to napisany przez wybitnego Autora. Ksiądz Aleksander Radecki jest teologiem, znakomitym rekolekcjonistą, ojcem duchownym, nauczycielem akademickim, pisarzem. Przede wszystkim jest jednak zakochany w Panu Bogu i nieprawdopodobnie otwarty na drugiego człowieka.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?