Tematem powieści są wielokolorowe losy niespełnionego artysty Atanazego Bazakbala, Zosi Osłabędzkiej - jego narzeczonej, Heli Bertz - kobiety demonicznej, Belzebuba Bertza - ojca Heli, księdza Wyprztyka, hrabiego Jędrusia Łohoyskiego, księcia Jakuba Prepudreha oraz całej elity arystokratycznej. Wypełniają je ich doznania i przygody erotyczne oraz dociekania filozoficzne ukazane poprzez dojrzewający komunizm i rewolucję. Jest więc katastroficzno-dekadencki klimat, jest orgiastyczny i perwersyjny erotyzm, jest także lęk przed duchowym upadkiem cywilizacji.
Czyta: Wojciech Adamczyk
Dawno, dawno temu była sobie audycja "60 minut na godzinę". Młodzi jej nie pamiętają, ale "średni " i "starsi" doskonale. Bo tez nie można było czegoś takiego nie zapamiętać. Słuchana i uwielbiana przez wszystkich stała się szybko "kultową audycja" dla której, w godzinie jej nadawania, wyludniały się ulice miast i miasteczek. Perełki dobrej literatury i arcyśmieszne satyryczne "kawałki " pisane przez najlepszych polskich satyryków.
Książka zawiera płytę CD
Niezwykła książka, pierwsza wielowątkowa biografia legendarnego Czterdziestolatka. Fakty, anegdoty, romanse. Miasta, teatry, premiery. Niełatwe dzieciństwo, burzliwa młodość, wielka kariera aktorska. Andrzej Kopiczyński bez tajemnic.Pół wieku z okładem. Poznajemy kulisy życia prywatnego i artystycznego, atmosferę i klimaty ""tamtych czasów"". Zgrzebny PRL przegląda się w lustrze sztuki, a polski teatr potwierdza swój światowy wymiar. Książka jest bogato ilustrowana, większość zdjęć publikowana jest po raz pierwszy.W prezencie płyta! Andrzej Kopiczyński czyta fragmenty opowieści o sobie samym.
Książka + CD - Opracowanie dramatu - Andrzej I. KordelaW zestawie: - opracowanie dramatu Wesele na płycie CD/mp3 (czas trwania 82 minuty): - kalendarium życia i twórczości oraz biografia Stanisława Wyspiańskiego; - charakterystyka Młodej Polski; - omówienie-streszczenie treści dramatu Wesele; - geneza i budowa dramatu Wesele; - charakterystyka głównych bohaterów utworu; - omówienie najważniejszych problemów dramatu Wesele; - przykładowe tematy do wykorzystania w szkole; - wybór najważniejszych cytatów z dramatu; - bibliografia - wybrana literatura przedmiotowa. - książeczka z tekstem opracowania dramatu Wesele i z ilustracjami.
Przepisy na smakowite przekąski, które możesz zaserwować swoim przyjaciołom podczas wypoczynku poza domem.
Perfekcyjnie zapakowane, pożywne i urozmaicone. Piknik to propozycja 25 łatwych, szybkich przepisów na sałatki i kanapki oraz dania z dodatkiem mięsa i ryb. Przygotowane tak, by utrzymać świeżość przez wiele godzin. Wybierasz się na piknik? Ciesz się posiłkiem poza domem! Zobacz co możesz ze sobą zabrać!
"Cierpienia młodego Wertera"Johann Wolfgang Goethe
Urodził się 28 sierpnia 1749 roku we Frankfurcie nad Menem, zmarł 22 marca 1832 roku w Weimarze. Pochodził z zamożnej mieszczańskiej rodziny. Po studiach prawniczych w Lipsku i Strasburgu wyjechał na praktykę adwokacką do Wetzlar, gdzie w 1722 poznał Charlottę Buff i jej narzeczonego Christiana*-Kestnera. Historia miłości do tej kobiety stała się kanwą utworu Cierpienia młodego Wertera.
Czyta:Paweł Kutny
"Iliada" Homera.
Homer (VIII w. p.n.e.)
Grecki epik, o którego życiu mamy newiele informacji. Niektórzy badacze twierdzą, że ktoś taki nigdy nie istniał, jednak przez zdecydowana większość uważany jest za autora "Iliady i "Odysei". Prawdopodobnie urodził się w Smyrnie w Azji Mniejszej. Według legendy - był ślepym wędrownym śpiewakiem, jednym z aojdów przekazujących ustnie tradycje z pokolenia na pokolenie. "Iliada" i Odyseja" opowiadają o wydarzeniach, które rozegrały się około pięciu wieków przed Homerem, bo wg greków Wojna Trojańska miała miejsce w 1184 roku p.n.e.
Czyta: Paweł Niczewski
"Syzyfowe prace".
Stefan Żeromski (1864-1925). Urodził się w woj.. Kieleckim. Pierwsze nauki pobierał w szkole wiejskiej w Psarach a w 1874 roku wstąpił do gimnazjum w Kielcach. W 1886 zapisał się Do warszawskiej Szkoły Weterynaryjnej ale z powodu braku środków materialnych musiał ja porzucić. Został nauczycielem domowym w dworach szlacheckich.Kilka lat pracował w Szwajcarii, gdzie nawiązał bliskie kontakty z politykami związanym z ruchem socjalistycznym.Od 1897 r. pracował w bibliotece Ordynacji Zamoyskich w Warszawie a po roku 1904 zajął się wyłącznie działalnością pisarską.
Czyta:Ewa Sobczak
Zbiór dziewięciu opowiadań napisanych w latach 1945-55, po części autobiograficznych. Pierwsze dwa (Pielgrzymka do Warszawy, Nocne spotkanie) opowiadają o podróży Autorki pociągami z Dąbrowy Zduńskiej do Warszawy i z powrotem w czasie przybierającej ofensywy wojsk polskich i radzieckich na Berlin. Jesionka to opowiadanie gosposi Autorki o spotkanej na Polach Mokotowskich kobiecie, która straciła bliskich i wszystko poza tytułową nową jesionką. Bohaterką kolejnych dwóch opowiadań (Dziecko, Poranek w Ogrodzie Zoologicznym) jest mała Dosia, prowadząca dojrzałe, jak na swój wiek, rozmowy. W opowiadaniu Pani Zosia Autorka wspomina z panią Turską losy przyjaciółki – Zofii Latowskiej, a w Tu zaszła zmiana opisuje, zmieniający się na przestrzeni lat, widok z okna swojego warszawskiego mieszkania przy ulicy Polnej. Klemens Łochojski jest bohaterem opowiadania Trzecia jesień, w którym próbuje znaleźć sobie miejsce w nowej, powojennej rzeczywistości. Wesele na wsi to natomiast barwny opis mieszkańców wsi Pawłowice w czasach I połowy lat 50.: członków dwóch rodzin, których córka (Zuzia Jasnocianka) i syn (Czesiek Ruciński) biorą ślub, oraz księdza proboszcza, skrzypka spod Błonia i innych...
Czyta: Beata Rakowska
Akcja powieści rozgrywa się w New Delhi w Indiach, w ambasadzie węgierskiej, w której na stanowisku radcy kultury pracuje bohater powieści - Istvan Terey. Głównym wątkiem jest jego romans z australijską lekarką Margit, która przyjechała do Indii z misją WHO. Tłem są wydarzenia, jakie miały miejsce w 1956 roku w Budapeszcie, gdzie antykomunistyczny zryw Węgrów został krwawo stłumiony przez wojska radzieckie. Czyta: Roman Felczyński Czas trwania: 31 godz. 20 min.
Środek globalnej wioski może być wszędzie. 10 kwietnia 2010 roku był w Smoleńsku. Młody Rosjanin Sasza zarejestrował swoja kamera film, który parzy jak gorący kartofel wyciągnięty z ogniska. Ucieczka staje się koniecznością, ale i wspaniała podróżą. Zmagając się z przeciwnościami losu, Sasza próbuje się zaprzyjaźnić z polskim rówieśnikiem, Jankiem. Dzieli ich historia. Łączy przyroda, szaleństwo, fascynacja kobietami oraz burzliwe wydarzenia na czerwonej wyspie, która jest tajemniczy Madagaskar.
Czyta: Krzysztof Grębski
W Hararze: Afryka. 1866 r. Z lochu sułtana Ahmeda Ben Abubekra ucieka don Fernando i Mindrello, zabierając ze sobą Emmę Arbellez, córką dzierżawcy hacjendy del Erina i narzeczoną Antonio Ungera. Przyjmuje ich na pokład niemiecki statek ""Syrena"" kapitana Wagnera, z którym następnie -dzięki wskazówkom Emmy - płyną na bezludną wyspę po resztę zaginionych bohaterów. Rapier i tomahawk: Meksyk. 1866 r. Gwadelupe. W gospodzie Pirnera pojawia się Czarny Gerard, który z ramienia Juareza szykuje plan odbicia Francuzom miasta Chihuahua. Spotyka się w nim z Emilią, szpiegiem republikanów, a następnie z Małym Andre. Z pomocą trapera Sępiego Dzioba oraz naszych, dopiero co uwolnionych z bezludnej wyspy, bohaterów przygotowuje fort Gwadelupe do obrony przed wojskami francuskimi.
Czarny Gerard: Meksyk. Gwadelupe. Francuzi przegrywają bitwę o fort, ale Czarny Gerard zostaje ciężko ranny. Prezydent Juarez jedzie następnie z naszymi bohaterami do hacjendy del Erina, którą przejął wcześniej Pablo Cortejo z córką i bandą ponad 300-tu ludzi. Josefa podstępem dowiaduje się od Anselma, sługi hacjendera Pedro Arbelleza, wszystkiego o naszych bohaterach i ich dotychczasowych losach. Wysyła 50-ciu bandytów oraz list do ojca i do Gasparino Cortejo w Hiszpanii. Benito Juarez: Meksyk, 1865 r. Cesarz Maksymilian Habsburg wydaje dekret każący śmiercią każdego republikanina, zwolennika Juareza. W Chihuahua ma się odbyć egzekucja kilkudziesięciu z nich. Juarez z pomocą Sternaua, Emilii i Małego Andre opanowuje ratusz, uwalnia skazanych, zaś komendanta z francuskim oddziałem puszcza do stolicy wolno. Następnie jadąc do portu Refugio na spotkanie z brytyjskim lordem Drydenem, dowiaduje się o planie przejęcia brytyjskiej pomocy przez bandę Pablo Corteja. czyta: Ryszard Nadrowski Czas trwania: 6 godzin i 13 minut.
Traper Sępi Dziób: Meksyk. Zasadzka na lorda Drydena nie udaje się. Sępi Dziób wyprowadza bandę w pole, raniąc dotkliwie ich przywódcę - Pabla Cortejo. Przed śmiercią ratuje bandytę traper Grandeprise. Jadąc do hacjendy del Erina dowiadują się, że została odbita z rąk bandy Corteja przez naszych bohaterów i indian Miksteków. Po uwolnieniu Josefy wszyscy troje udają się do doktora Hilario z Klasztoru della Barbara w Santa Jaga. Jego Królewska Mość: Klasztor della Barbara. Doktor Hilario podstępem uwięził najpierw naszych bohaterów, goniących zbiegów, a potem samego Pablo Cortejo i Josefę. Grandeprise jedzie do Veracruz po wieści o Landoli. Berlin. Mieszczanin, oficer Kurt Unger, dostaje przydział to elitarnego oddziału huzarów gwardii, w którego skład wchodzą jedynie szlachcice. Dzięki talentom i znajomościom przezwycięża wszelkie trudności, a ponadto rozszyfrowuje spisek, za którym stoją emisariusze Rosji, Austrii i... Landola. czyta: Ryszard Nadrowski Czas trwania: 7 godzin i 14 minut.
Maskarada w Moguncji Prusy. Kurt Unger podczas urlopu w Moguncji odnajduje - wysłany przez jego ojca z Meksyku i zaginiony przed laty - spadek i znowu udaremnia szpiegowskie plany Landoli. Razem z Sępim Dziobem, decydują - po wizycie w Rerlinie u Bismarcka - wyjechać do Meksyku, by odszukać naszych zaginionych bohaterów. Grób Rodgigandów: Prusy. Dziwaczny ubiór i zachowanie trapera Sępiego Dzioba powodują, że w drodze na spotkanie z Bismarckiem zostaje wielokrotnie aresztowany, jednak jego dokumenty i cel podróży pozwalają mu w końcu wykonać powierzone zadanie. Hiszpania. Gasparino Cortejo otrzymuje alarmujący list od Josefy, odnajduje więc Landolę w Barcelonie i zmusza go do morskiej podróży - w przebraniu - do Meksyku, do Veracruz. Stamtąd we trójkę - z Grandeprisem - jadą do stolicy. Ich śladem podążają Kurt, Sępi Dziób i Peters, oficer kapitana Wagnera.
Klasztor della Barbara: Meksyk. Kurt Unger, Sępi Dziób i oficer marynarki Peters z pomocą władz zastawiają pułapkę na Corteja i Landolę. Chwytają ich, ale Grandeprise uwalnia obu z więzienia. Santa Jaga. Doktor Hilario i Arrastro omawiają sposób usunięcia księcia Maksymiliana oraz Juareza. Do klasztoru przybywa Cortejo z Landolą, którzy po rozmowie z doktorem zostają uwięzieni, zaś sam Hilario jedzie otruć mieszkańców hacjendy del Erina. Walka o Meksyk: Meksyk. Hacjenda del Erina. Czarny Gerard udaremnia otrucie i razem z Kurtem, Sępim Dziobem i ""nawróconym"" Grandeprisem zajmują Klasztor della Barbara pod nieobecność Hilario, oswobadzają naszych uwięzionych bohaterów i udaremniają przejęcie klasztoru przez 200-tu bandytów nasłanych tu przez Arrastro. Następnie Sternau i Kurt odjeżdżają i przekazują wieści Benito Juarezowi. Kurt decyduje się spróbować ratować cesarza. Zmierz cesarza: Meksyk. Uwolnieni przez strażnika z celi klasztoru Gasparino Cortejo i Landola zostają schwytani i osądzeni przez Mariano, Mindrello i Grandeprisa. Siedziba cesarza, miasto Queretaro, zostaje po oblężeniu zdobyte, cesarz i jego generałowie osądzeni i skazani na śmierć. Następnie w stolicy kraju odbywa się proces w sprawie rodu Rodrigandów. Większość bohaterów wraca do Europy, do Hiszpanii i Prus. czyta: Ryszard Nadrowski Czas trwania: 11 godzin i 30 minut.
""Cyganie i przemytnicy"": Hiszpania. Kolejne intrygi i mordercze działania Gasparino Cortejo oraz Alfonsa doprowadzają hrabiego i jego córkę do utraty zmysłów. Mariano - cudem odnaleziony, prawdziwy syn hrabiego - zostaje pojmany i przekazany piratowi Landoli. Doktor Sternau - aresztowany, a potem uwolniony podstępem przez Mindrella, odnajduje chorych i opuszcza z nimi kraj, udając się do Moguncji. ""La Pendola"": Reinswalden. Doktor Sternau leczy chorych. Po przyjeździe Ungera obaj decydują się płynąć na ""Rosecie"" tropem Landoli; w okolicach Kapsztadu toczą bitwę, niszczą jego statek i wybijają załogę. Płyną następnie do Meksyku, gdzie w grobowcu Rodrygandów upewniają się, że nie ma tam ciała don Fernanda. Poznają przy okazji Pablo Cortejo i jego córkę Josefę, a następnie udają się do hacjendy del Erina.
Ku Mapimi: Meksyk. Doktor Sternau i Unger z pomocą Bawolego Czoła unikają zasadzki przygotowanej przez Cortejo w drodze do hacjendy del Erina, następnie rozgramiają jego bandę i udaremniają kolejne napaści. Ośmieszeni i pozbawieni dotychczasowych funkcji dwaj oficerowie z oddziału Juareza, przebywającego na terenie hacjendy, wracają do niej z bandą opryszków i porywają wiekszość jej gości. Doktorowi Sternauowi - podczas transportu do kamiennej piramidy - udaje się umknąć porywaczom. Pantera Południa: Porwanych i zamkniętych w piramidzie uwalnia Sternau, Antonio Unger i Bawole Czoło. Wkrótce potem dochodzi do bitwy między Apaczami a Komanczami, którzy przybywają tu coraz liczniej. Nasi bohaterowie wraz z Apaczami wycofują się tajnym korytarzem przez piramidę. W porcie Guaymas wsiadają na statek ""Lady"", przejęty wcześniej przez pirata Landolę. Kapitan chwyta wszystkich, a następnie wysadza na bezludnej wyspie gdzieś na Oceanie Spokojnym. Przyjdzie im tam spędzić wiele następnych lat.
Zapraszamy do lektury (wysłuchania) audiobooka ""Nasza szkapa - pełna wersja"", autor Maria Konopnicka, czyta dla Państwa lektor Marek Konopczak.Nowela Marii Konopnickiej, opublikowana w 1890 roku. Opowiada dzieje warszawskiej rodziny Mostowiaków, którzy mimo biedy bardzo się kochają i szanują. Narratorem jest kilkunastoletni chłopiec, będący świadkiem i uczestnikiem opisywanych wydarzeń.
Powieść napisana w 1899 roku, wydana rok później. Przyniosła autorowi pozycję ""duchowego wodza pokolenia"". Bohaterem jest Tomasz Judym, młody lekarz-idealista, społecznik który podejmuje pomoc ludziom biednym i pokrzywdzonym. 14 godzin 50 minut (1CD, Mp3) 23 rozdziały czyta: Michał Białecki
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?