Niewydolność serca to ogromne wyzwanie współczesnej medycyny klinicznej, nie tylko dla kardiologów, lecz także dla lekarzy wielu specjalności, którzy zajmują się tą trudną grupą pacjentów.
Paradoksalnie to postęp medycyny spowodował, że ich ilość zdecydowanie wzrosła. Potrafimy skutecznie diagnozować i właściwie leczyć ten skomplikowany zespół objawów wynikający z różnych przyczyn. Rokowanie w niewydolności serca istotnie się poprawiło, ale czy nie możemy więcej, lepiej? Diagnozowanie i leczenie chorych, zwłaszcza ?trudnych? , to zadawanie pytań i poszukiwanie odpowiedzi, często na podstawie wspólnych, dynamicznych dyskusji, radzenia się kolegów, powoływania zespołów terapeutycznych.
Podstawowym efektem klinicznym działania leków beta-adrenolitycznych jest efekt hemodynamiczny: zmniejszanie kurczliwości i napięcia mięśnia serca. wydłużanie czasu rozkurczu oraz zwalnianie rytmu. Jego skutkiem jest zmniejszenie zapotrzebowania mięśnia na tlen, a także poprawa przepływu krwi w krążeniu obocznym i dłuższy czas przepływu w warstwie podwsierdziowej, najbardziej zagrożonej niedokrwieniem.
Autorzy monografii Leki beta-adrenolityczne - wybrane zagadnienia w przystępny i atrakcyjny sposób przybliżają czytelnikowi główne mechanizmy działania tych leków, omawiają ich zastosowanie kliniczne i dawkowanie w poszczególnych chorobach i problemach klinicznych.
Marek Kuch to znawca tematu. Wraz z Kolegami w prosty, jednoznaczny sposób wykazuje wiodącą rolę tej grupy leków we współczesnej klinice kardiologii. Biblioteka serii "33 pytania i odpowiedzi" wzbogaciła się kolejną atrakcyjną i przydatną każdemu lekarzowi i studentowi medycyny, podręczną pozycję wyczerpującą kliniczne zastosowanie leków beta-adrenolitycznych we współczesnej medycynie.
Publikacja przeznaczona dla lekarzy praktyków- internistów, lekarzy pierwszego kontaktu, kardiologów. Książka przedstawia aktualny stan wiedzy na temat leczenia nadciśnienia tętniczego lekami skojarzonymi. Stanowi praktyczne źródło podstawowych informacji dotyczących leków złożonych, wsparte wytycznymi towarzystw naukowych. Umożliwia lekarzowi szybką aktualizację wiedzy.
Omówiono:
Przyczyny nieskutecznie kontrolowanego nadciśnienia tętniczego
Terapię skojarzoną nadciśnienia tętniczego w świetle aktualnych wytycznych
Preparaty złożone stosowane w terapii nadciśnienia tętniczego
Praktyczne zasady stosowania preparatów złożonych
Książka na temat farmakoterapii. Jednak wśród innych dostępnych na rynku pozycji poświęconych
tej tematyce jest ona szczególna. Grono lekarzy praktyków opisało w sposób uporządkowany
i przejrzysty poszczególne grupy terapeutyczne, konkretne leki, a także badania, prowadzone
zgodnie z zasadami EBM, które zmieniały standardy postępowania. Uwzględniliśmy
(na tyle, na ile było to możliwe w tego typu publikacji) najnowsze odkrycia i badania naukowe,
na przykład te omawiane w ostatnim Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego
w Paryżu w 2011 r.
Współistnienie cukrzycy typu 2 oraz nadciśnienia tętniczego znacznie zwiększa ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych. Związek nadciśnienia tętniczego znacznie zwiększa ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych.
Związek nadciśnienia tętniczego i cukrzycy jest bardzo złożony. Nadciśnienie może rozwinąć się w konsekwencji nefropatii cukrzycowej, z drugiej strony niektóre leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego mogą powodować występowanie hiperglikiemii oraz prowadzić do rozwoju cukrzycy.
W ostatnim dwudziestoleciu duże badania kliniczne dostarczyły przekonujących dowodów na korzyści z obniżania ciśnienia tętniczego w tej grupie chorych, lecz stwierdzono także trudności w osiąganiu zakładanych celów leczenia. Trwają dyskusje dotyczące postępowania z chorymi na nadciśnienie tętnicze i cukrzycę; konieczne jest ustalenie strategii leczenia, szczególnie określenia docelowych wartości ciśnienia oraz odpowiedniego doboru leków.
Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w publikacji, którą mamy przyjemność Państwu przekazać, okaże się pomocna zarówno w pracy dydaktycznej, jak i w codziennej praktyce lekarskiej.
Czarnecka Danuta, Kawecka-Jaszcz Kalina
Fizjologiczna rola lipoprotein
Zaburzenia lipidowe w cukrzycy
Interwencja dietetyczna dla korekty zaburzeń lipidowych w cukrzycy
Statyny w cukrzycy. Co pokazują badania kliniczne?
Fibraty w cukrzycy. Potencjalna rola w redukcji rezydualnego ryzyka makronaczyniowego
Metody zmniejszania ryzyka mikronaczyniowego. Czy wśród nich jest miejsce dla fibratów?
Terapia skojarzona statyna z fibratem po badaniu ACCORD Lipid
Kwas nikotynowy w cukrzycy. Za i przeciw
Przypadki kliniczne
Książka adresowana jest do wszystkich lekarzy zajmujących się leczeniem pacjentów z nadciśnieniem, zaburzeniami lipidowymi, cukrzycą, niewydolnością serca, chorobą wieńcową, w tym ostrymi zespołami wieńcowymi. Przeznaczona jest zarówno dla kardiologów, hipertensjologów, diabetologów i lekarzy rodzinnych - każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to unikatowa na polskim rynku publikacja, ponieważ odnosi się do terapii skojarzonej w świetle standardów - dziś terapia skojarzona w świetle wyśrubowanych celów terapeutycznych (nadciśnienie, lipidy, cukrzyca, płytki i inne) to konieczność współczesnej medycyny klinicznej. Bardzo ważne jest, aby znać możliwe, optymalne skojarzenia, interakcje między lekami. Potrzebny jest przewodnik po tym trudnym obszarze farmakologii.
Książka skierowana jest do wegetarian i wszystkich osób zainteresowanych samodzielnym przygotowywaniem posiłków, również wegetariańskich. „W Malinowym Chrusniaku”- kuchnia wegetariańska to książka, która zawiera opisy oraz zastosowania wielu przypraw i ziół, nowatorskie przepisy kuchni zarówno europejskiej jak i azjatyckiej. Zawiera 80 przepisów na ponad 200 stronach oraz kolorowe zdjęcie każdej potrawy. Większość zaprezentowanych tu przepisów jest bardzo prosta, co pozwoli korzystać z nich nawet osobom mało doświadczonym. Dania można przyrządzać na wiele sposobów, stosując zamiennie niektóre składniki, co również zaznaczono w przepisach, pozwoli to uniknąć powtarzalności. Dzięki tej książce czytelnik przekona się, ze gotowanie i spożywanie prostych, smacznych, wegetariańskich posiłków stanie się przyjemnością.
Zbiór unikalnych w skali międzynarodowej artykułów napisanych przez wybitnych naukowców ? lekarzy z doświadczeniem klinicznym ? dotyczący nowego problemu, jakim są rezydualne czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.
Książka nie powstałaby bez pojawienia się genialnego w swojej prostocie założenia prof. J.Ch. Frucharda, który trzy lata temu przedstawił opinię, że dalsze ograniczenie śmiertelności z powodów kardiologicznych jest w pełni możliwe, gdy uwzględni się niedostrzegane i rzadko uwzględniane w procesie terapeutycznym czynniki ryzyka, nazwał je rezydualnymi, a dotyczą one głównie dyslipidemii. W oparciu o to założenie autorzy książki rozszerzyli zagadnienie o czynniki rezydualne, które występują w ich konkretnych specjalnościach, tj. w kardiologii inwazyjnej, w nadciśnieniu tętniczym, w cukrzycy, w zespole metabolicznym występującym u dzieci, w zaburzeniach krzepnięcia. Nowością jest także uwzględnienie problemów stomatologicznych, jak również nieznanych dotąd aspektów ryzyka rezydualnego związanego z epigenetyką (czynniki środowiskowe) oraz ze stosowaniem terapii farmakologicznej, w tym także nowotworów.
Zbiorowe opracowanie problemu, na który składają się hiperinsulinemia, insulinooporność, dyslipidemia, nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia i choroba wieńcowa. Teksty stanowiące opracowanie napisane zostały z uwzględnieniem najnowszych i najważniejszych odkryć przez naukowców, farmakologów i klinicystów różnych specjalności. Dzięki temu czytelnicy będą mieli możliwość spojrzenia na zespół metaboliczny z wielu perspektyw: diabetologicznej, kardiologicznej, hipertensjologicznej. Nakreśliła je czołówka polskich autorytetów danych dyscyplin. W pracy nie zabrakło także spojrzenia gastrologów, nefrologów, endokrynologów, specjalistów medycyny rodzinnej, chirurgów i ginekologów. Głos w sprawie zespołu metabolicznego zabrali także specjaliści od genetyki i farmakologii klinicznej, prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej.
Publikacja jest dedykowana szczególnie lekarzom praktykom. Autorzy zawarli w niej podstawową wiedzę przydatną w praktyce klinicznej, usystematyzowali wiadomości o statynach. Zmieniające się w dość szybkim tempie wytyczne towarzystw naukowych utrudniają zapamiętanie wskazań do stosowania leków, wartości docelowych poszczególnych parametrów oceniających skuteczność leczenia.
Statyny ugruntowały swoja pozycję zarówno w prewencji pierwotnej, jak i wtórnej schorzeń sercowo-naczyniowych. Dodatkowo poza działaniem hipolipemizujacym wykazują szereg działań plejotropowych, które nadal otwierają pole do badań nad zastosowaniem ich w schorzeniach ?niekardiologicznych?.
Książka adresowana jest do wszystkich lekarzy zajmujących się leczeniem pacjentów z nadciśnieniem, zaburzeniami lipidowymi, cukrzycą, niewydolnością serca, chorobą wieńcową, w tym ostrymi zespołami wieńcowymi. Przeznaczona jest zarówno dla kardiologów, hipertensjologów, diabetologów i lekarzy rodzinnych - każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to unikatowa na polskim rynku publikacja, ponieważ odnosi się do terapii skojarzonej w świetle standardów - dziś terapia skojarzona w świetle wyśrubowanych celów terapeutycznych (nadciśnienie, lipidy, cukrzyca, płytki i inne) to konieczność współczesnej medycyny klinicznej. Bardzo ważne jest, aby znać możliwe, optymalne skojarzenia, interakcje między lekami. Potrzebny jest przewodnik po tym trudnym obszarze farmakologii.
Oddawana w ręce Czytelników monografia ma na celu w sposób praktyczny - w oparciu o przypadki kliniczne - przedstawić wybrane zagadnienia dotyczące rozpoznawania, diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego.
W ostatnich latach opublikowano szereg wytycznych i stanowisk ekspertów, które podsumowały dotychczasowy tan wiedzy oraz przedstawiły zasady postępowania u chorych na nadciśnienie tętnicze. W dokumentach tych podkreślono konieczność indywidualizacji terapii, zwłaszcza w szczególnych sytuacjach klinicznych współistniejących z nadciśnieniem tętniczym, m.in. w ze pole metabolicznym, u chorych w wieku podeszłym i bardzo podeszłym, u chorych z nadciśnieniem tętniczym opornym i innych. Autorzy monografii w celu przybliżenia praktycznych możliwości zastosowania tych dokumentów przedstawili i omówili możliwości indywidualizacji terapii w wybranych sytuacjach klinicznych, które w praktyce lekarskiej spotykane są stonkowo często. W postępowaniu z chorym na nadciśnienie tętnicze podkreśla się również konieczność zwrócenia uwagi na możliwość występowania wtórnych postaci nadciśnienia tętniczego.
W monografii przedstawiono więc i omówiono zasady postępowania u chorych z podejrzeniem najczęściej występujących wtórnych postaci nadciśnienia tętniczego - obturacyjnego bezdechu sennego, zwężenia tętnic nerkowych, pierwotnego hiperaldosteronizmu i guza chromochłonnego. Należy podkreślić, że przy omawianiu poszczególnych przypadków klinicznych skoncentrowano się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z diagnostyką i leczeniem nadciśnienia tętniczego.
Monografia dotycząca antagonistów receptora AT1 dla angiotensyny. Zespół świetnych kardiologów-klinicystów prowadzi nas przez zagadki związane z tą dynamicznie rozwijającą się grupą preparatów. Sartany to skuteczne leki hipotensyjne, interesująca alternatywa dla pacjentów z niewydolnością serca i pewna szansa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia jawnej cukrzycy u osób zagrożonych. Badania doświadczalne odkrywają nowe mechanizmy działania sartanów, pokazują ich nowe oblicza. To być może nie tylko hamowanie receptora AT1, ale także wpływ na receptory jądrowe PPAR-?. Wiele danych patofizjologicznych przemawia za korzyściami z łącznego stosowania sartanów i ACE-inhibitorów, choć nie wszystko w tym zakresie jeszcze wiadomo.
Zbiór unikalnych w skali międzynarodowej artykułów napisanych przez wybitnych naukowców ? lekarzy z doświadczeniem klinicznym ? dotyczący nowego problemu, jakim są rezydualne czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.
Książka nie powstałaby bez pojawienia się genialnego w swojej prostocie założenia prof. J.Ch. Frucharda, który trzy lata temu przedstawił opinię, że dalsze ograniczenie śmiertelności z powodów kardiologicznych jest w pełni możliwe, gdy uwzględni się niedostrzegane i rzadko uwzględniane w procesie terapeutycznym czynniki ryzyka, nazwał je rezydualnymi, a dotyczą one głównie dyslipidemii. W oparciu o to założenie autorzy książki rozszerzyli zagadnienie o czynniki rezydualne, które występują w ich konkretnych specjalnościach, tj. w kardiologii inwazyjnej, w nadciśnieniu tętniczym, w cukrzycy, w zespole metabolicznym występującym u dzieci, w zaburzeniach krzepnięcia. Nowością jest także uwzględnienie problemów stomatologicznych, jak również nieznanych dotąd aspektów ryzyka rezydualnego związanego z epigenetyką (czynniki środowiskowe) oraz ze stosowaniem terapii farmakologicznej, w tym także nowotworów.
Podręcznik ten przeznaczony jest dla tych wszystkich, którzy interesują się praktycznymi aspektami psychiatrii. Powstał przede wszystkim z myślą o lekarzach w trakcie specjalizacji z psychiatrii, a także o studentach medycyny, lekarzach medycyny rodzinnej i lekarzach innych specjalności. Książka składa się z szeregu rozdziałów poświęconych najbardziej istotnym zagadnieniom psychiatrii, takim jak schizofrenia, zaburzenia afektywne i zaburzenia lękowe. Czytelnik znajdzie w niej też informacje na temat psychiatrii dzieci i młodzieży, psychiatrii wieku podeszłego, uzależnień od substancji psychoaktywnych i wiele innych.
Podręcznik ten kierujemy do lekarzy, którzy potrzebują zwięzłej, ale mimo to kompletnej wiedzy dotyczącej różnych aspektów zdrowia psychicznego. Dlatego autorzy dołożyli wszelkich starań, aby przedstawić aktualne informacje na temat podstaw diagnostyki i leczenia różnych zaburzeń psychicznych.
Z prawdziwą przyjemnością pozytywnie odpowiedzieliśmy na propozycję napisania kolejnej książki dla serii Biblioteka Kardioprofilu, chociaż mieliśmy na uwadze, że bardzo interesująca formuła 33 pytań i odpowiedzi może być dla nas dużym wyzwaniem, bowiem przedstawienie w tak zwartej formie problematyki niewydolności serca jest przedsięwzięciem ryzykownym. Staraliśmy się zwięźle, a zarazem prezyzyjnie odpowiedzieć na tytułowe 33 pytania. Jednak nie ukrywamy, że ważnych pytań dotyczących niewydolności serca mogłoby być znacznie więcej - co najmniej kolejne 33 pytania. Musimy się jednak zastanowić, czy znamy kolejne 33 odpowiedzi. Seria Biblioteka Kardioprofilu skierowana jest przede wszystkim do lekarzy praktyków. Książki w niej publikowane mają zatem w zwięzły sposób odpowiadać na najczęściej stawiane pytania i rozwiewać wątpliwości. W ostatnich latach wiedza dotycząca patofizjologii chorób układu krążenia poczyniła kolosalne postępy, między innymi, a może przede wszystkim, dzięki dominującej pozycji EBM (ang. Evidence Based Medicine, medycynie opartej na dowodach naukowych).
Wybór pytań jest oczywiście subiektywny. Liczymy na szeroki odzew i kolejne 33 pytania, tym razem sformułowane przez naszych Czytelników - z radością postaramy się na nie odpowiedzieć. Mamy nadzieję, że niniejsza monografia będzie początkiem serii kolejnych, obszerniejszych publikacji traktujących o fascynującym, ale trudnym do leczenia zjawisku, jakim jest niewydolność serca.
Celem książki jest umożliwienie lekarzom pierwszego kontaktu, a także specjalistom z różnych dziedzin medycyny poznanie specyfiki zaburzeń erekcji, ich przyczyn oraz metod diagnostycznych i leczniczych.
Praca ma charakter interdyscyplinarny, praktyczny i jest przewodnikiem po leczeniu zaburzeń erekcji, a także innych, często im towarzyszących zaburzeń seksualnych.
Zaburzenia erekcji dotyczą około 10% populacji mężczyzn w Polsce i są jednym z najczęściej występujących u nich zaburzeń seksualnych.
Książka na temat farmakoterapii. Jednak wśród innych dostępnych na rynku pozycji poświęconych tej tematyce jest ona szczególna. Grono lekarzy praktyków opisało w sposób uporządkowany i przejrzysty poszczególne grupy terapeutyczne, konkretne leki, a także badania, prowadzone zgodnie z zasadami EBM, które zmieniały standardy postępowania. Uwzględniliśmy (na tyle, na ile było to możliwe w tego typu publikacji) najnowsze odkrycia i badania naukowe, na przykład te omawiane w ostatnim Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Sztokholmie.
Samo przedstawienie tego typu informacji uznaliśmy za niewystarczające. Jako lekarze praktycy wiemy, że w wielu przypadkach przełożenie zaleceń towarzystw medycznych i wniosków sformułowanych na podstawie badań przeprowadzonych w warunkach kontrolowanych prób klinicznych na nasze codzienne kontakty z pacjentami może być trudne. Dlatego zdecydowaliśmy się zawarte w naszej książce informacje opatrzyć fachową analizą i omówieniem zastosowań w codziennej praktyce lekarskiej, Liczymy na to, że w ten sposób pomożemy Państwu wdrożyć w życie najbardziej aktualne ustalenia naukowców i towarzystw naukowych oraz że przyczyni się to do osiąganaia jeszcze lepszych wyników leczenia.(...)
Książka poświęcona ostrym zespołom wieńcowym. To niezmiernie ważny temat,, gdyż jak się szacuje, co roku w Polsce występuje ponad 200 tysięcy takich incydentów. Pomimo nowoczesnej strategii, opartej na skojarzeniu leczenia inwazyjnego z odpowiednią farmakoterapią, rokowanie u tych chorych pozostaje poważne. W dalszym ciągu nagły zgon sercowy w przebiegu ostrego incydentu występuje u 30% pacjentów. Nadal u dużego odsetka chorych rozwijają się odległe powikłania, uniemożliwiające powrót do aktywności zawodowej.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?