Książkę polecam szczególnie pracownikom socjalnym i specjalistom podejmującym profilaktykę i zwalczanie zjawiska dopalaczy. Jak słusznie przekonywał Autor: "tylko systemowe działania dadzą skuteczne rezultaty", stąd powinna ona trafić także do rąk rodziców, wychowawców, nauczycieli, wolontariuszy zaangażowanych w wielopłaszczyznową pracę z dziećmi i młodzieżą, rodziną i innymi grupami, a także studentów kierunków: pedagogika, nauki o rodzinie, psychologia, praca socjalna. W przypadku tych ostatnich, publikacja może stanowić cenne źródło wzbogacające w przyszłości ich warsztat pracy.
Z recenzji dr hab. Hadwigi Daszykowskiej
Przemoc w rodzinie uznawana jest za najbardziej "demokratyczne zjawisko", które może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć, pochodzenie czy status społeczno-zawodowy. Różne badania i analizy statystyczne dowodzą, że jej ofiarami stają się nierzadko osoby "słabe", bierne, bezradne, a więc takie, które nie mogą skutecznie obronić się przed agresorem, stąd też częściej jej ofiarami bywają kobiety, dzieci, a także osoby starsze i niepełnosprawne.
Niniejsza publikacja wpisuje się w nurt dyskursu nad złożoną istotą zjawiska przemocy domowej, i obejmuje rozważania z zakresu filozofii, socjologii, prawa, polityki społecznej i pracy socjalnej. Do jej współtworzenia zaproszono przedstawicieli różnych środowisk naukowych w naszym kraju. Autorzy zgromadzonych w niej artykułów podeszli do tytułowego zagadnienia w sposób wieloaspektowy i interdyscyplinarny, uwzględniając szerokie spektrum problemów leżących w obszarze pogłębionej analizy tytułowego zjawiska.
Książka opisuje śledztwo dziennikarskie prowadzone przez główną bohaterkę, a dotyczy ono wykorzystania seksualnego młodej kobiety przy użyciu tzw. pigułki gwałtu. Jednak równolegle narracja prowadzi czytelnika przez meandry świata mediów, ukazując pokłady manipulacji i nierzetelności dziennikarskiej.
Wykorzystując fotokopie z publikacji Towarzystwa Strażnica autorzy przedstawiają na sąsiadujących ze sobą stronach przykłady zmieniających się wierzeń tej organizacji.
Wartością, a zarazem osiągnięciem redaktorów książki i autorów poszczególnych tekstów jest przede wszystkim to, że przy dość wyraźnym skoncentrowaniu się na „interdyscyplinarności i transdyscyplinarności” cierpienia, umierania i śmierci udało się im uniknąć jednostronności w podejściu do poszczególnych obszarów tegoż zagadnienia. Interdyscyplinarność pedagogiki, która wydaje się być dziś nie tyle modą, co chyba raczej koniecznością, uzewnętrznia się w tej publikacji w dobrym tego słowa znaczeniu. Autorzy rozpatrują śmierć w kontekście końca egzystencji człowieka, wyborów etycznych z nią związanych, społecznej recepcji śmierci w jej wymiarze aksjologicznym. Książka zmusza czytelnika do refleksji i zadawania pytań nad sensem i wartością życia. Podnosi zagadnienia związane z wychowaniem ludzi do właściwych postaw wobec śmierci, szacunku wobec człowieka, który przekracza granicę życia.
Książka „Pomoc człowiekowi w obliczu cierpienia i śmierci” podejmuje bardzo ciekawy, acz niesłychanie trudny temat śmierci, umierania, starości, wykluczenia i cierpienia związanego z końcowym etapem ludzkiego życia. We francuskiej szkole antropologii kulturowej wyróżnia się trzy sposoby podejścia do problemu śmierci – w pierwszej, drugiej i trzeciej osobie. Śmierć w pierwszej osobie wykracza poza granice dyskursu, śmierć w trzeciej osobie jest wydarzeniem medialnym, na które jesteśmy coraz mniej wrażliwi. Śmierć w drugiej osobie, związana z utratą bliskiej osoby, bycia świadkiem czyjegoś cierpienia i umierania, wymaga szczególnego i wnikliwego namysłu. Cel ten przeświecał autorom niniejszej pracy. Ukazują oni problem śmierci, cierpienia, samotności od strony osób, które towarzyszyły doświadczeniom granicznym innych.
Książka pt. Pamiętnik samobójczyni ukazuje świat widziany oczami osoby chorującej na depresję. Główną bohaterkę – Magdę – poznajemy w najtrudniejszym dla niej momencie, chwilę po tym, kiedy zrozpaczona i zrezygnowana postanowiła wszystko zakończyć…
Nieudana próba odebrania sobie życia staje się początkiem trudnej walki z chorobą. Autorka w bezpośredni, osobisty, nieraz humorystyczny sposób opisuje zmiany, które w wyniku choroby zachodzą w jej sferze emocjonalnej, poznawczej i codziennym funkcjonowaniu. Ukazuje zmagania głównej bohaterki, stawiającej czoło wyzwaniom, pokonującej krok po kroku własną niechęć, obawy, wracającej do ulubionych zajęć i odzyskującej chęć do życia.
Książka ta przekazuje informacje dotyczące różnych form terapii, etapów choroby i zdrowienia. Może także stanowić źródło wsparcia dla osób dotkniętych depresją i ich najbliższych, którym często trudno jest zrozumieć, czym jest ta choroba.
Pamiętnik samobójczyni wbrew tytułowi napawa optymizmem i wiarą, że zmiana jest możliwa.
Rodzina ujmowana jest jako podstawowe i najważniejsze środowisko życia, rozwoju i wychowania człowieka, dlatego w pedagogice stanowi ona ważny obszar poznania naukowego. W związku z dokonującym się współcześnie wieloma przeobrażeniami społeczno-kulturowymi wpływającymi na funkcjonowanie rodzin, konieczne jest podejmowanie analiz naukowych, badań i dyskusji nad zmieniającymi się warunkami wychowania w rodzinie. Przedmiotem dociekań naukowych pedagogiki rodziny jest teoretyczna refleksja i badania nad wychowaniem w rodzinie, które jest wieloaspektową rzeczywistością, ulegającą obecnie różnorodnym przeobrażeniom. Pedagogika rodziny jako szczegółowa subdyscyplina pedagogiczna podejmuje problemy wychowawczego funkcjonowania środowiska rodzinnego ujmowane w szerokim znaczeniu, z uwzględnieniem aspektów socjalizacji, inkulturacji i opieki.
Pamiętnik modowej blogerki to oparta na faktach historia dziewczyny, która od kilku lat prowadzi blog o modzie, pracuje w agencji modowej, studiuje projektowanie ubioru, a całe jej życie kręci się wokół świata mody. Świat ten za swą barwną dekoracją kryje też niestety wiele smutnych historii - bohaterka pamiętnika stała się prawdziwą fashion victim, w dosłownym tego słowa znaczeniu.
Książka, która trafia do rąk Czytelnika, dąży do ukazania wybranych przykładów manipulacji i niewłaściwego posługiwania się Biblią. Jej struktura jest bardzo prosta. W części pierwszej, jako wprowadzenie w problematykę, omówione zostały katolickie zasady interpretacji Biblii oraz zagrożenia wynikające z ich nieznajomości, co ma na celu zapoznanie Czytelnika z najbardziej niezbędnymi narzędziami właściwej interpretacji tekstu natchnionego. Podjęta została tu także próba wyznaczenia granicy pomiędzy interpretacją a manipulacją.
Część druga zapoznaje z pewnymi przykładami [nad] użycia Biblii w kulturze, trzecia zaś - w religii.
Książka ta nie formowała się bez trudności, ale i tematyka, która podejmuje nie jest prosta. Tym bardziej wdzięczny jestem wszystkim Autorom, którzy poprzez swoją pracę przyczynili się do jej powstania.
Wojciech Maciej Stabryła
Fragment Wstępu
Próba rekonstrukcji aksjologicznego wymiaru rodziny, jako swoistego antidotum w dobie jej kryzysu
Terapia rodzin w świetle wybranych koncepcji teoretycznych
Wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju dziecka - jako forma pomocy rodzinie
Wsparcie społeczne rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym intelektualnie
Przedszkole, jako instytucja oświatowa, wspierająca działania wychowawcze rodziny wobec dziecka
Pracownik socjalny - profesja wspomagająca rodzinę dysfunkcjonalną
Pomoc dziecku wykorzystywanemu seksualnie i jego rodzinie
Współczesne kierunki działań rządowych w Polsce wobec polityki rodzinnej
Dysfunkcjonalność rodziny - zagadnienia aksjologiczne, kulturowe, gospodarcze
Rodzina w obszarach przeżywanych trudności
Rodzina w systemie społecznym i prawnym
Praca stanowi opis rozgłośni radiowej z punktu widzenia działalności rynkowej w postaci przedsiębiorstwa, które zgodnie z wymogami prawa musi przyjąć określoną formę organizacyjno-prawną. Utrzymanie się na rynku medialnym wymaga od menedżerów określenia misji i wizji oraz wyboru strategii, których różne rodzaje omówiono w publikacji.
"Wielu medioznawców wieszczy koniec epoki Gutenberga. Jej schyłek dostrzegamy coraz bardziej, obserwując przemiany, jakim w szybkim tempie podlegają media elektroniczne. Dynamiczny rozwój nowych mediów, a szczególnie internetu, pogłębia proces konwergencji, który przynosi ze sobą nieznane wcześniej zjawiska społeczne i rynkowe, zmuszając dysponentów mediów do podejmowania wysiłku w celu utrzymania się na rynku".
ze wstępu Autora
Dziś już prawie wymarło pokolenie głosicieli Towarzystwa Strażnica, które oczekiwało na 1925, jednak ciągle żyją tysiące byłych i aktualnych świadków Jehowy pamiętających nadzieje związane z rokiem 1975.
"The Phenomenon of Cults from a Scientific
Perspective" - to książka anglojęzyczna, która ukazała się przy współudziale wydawnictwa Rafael z Krakowa. Niniejsza pozycja zawiera zbiór tekstów nt. kultów i nowych ruchów religijnych
autorstwa największych specjalistów świata (m.in. Philip G. Zimbardo,
Michael D. Langone, Peter J. Vere, Steven Hassan i in.).
Książka posiada bogatą bibliografię. Redaktorem całości (bardzo obszernej: ponad 500 stron!)jest dr Piotr T. Nowakowski.
Podstawową rolę w życiu człowieka odgrywa wychowanie do czystości, gdzie w centrum uwagi wychowawczej znajduje się ciało człowieka będące zawsze znakiem osoby. Książka Agnieszki Regulskiej uświadamia, że wychowanie do czystości doprowadza osobę ludzką do pełnej dojrzałości i uzdalnia ją do szanowania i rozwijania „oblubieńczego sensu” ciała, w czym tkwi sens małżeństwa. W książce obaleniu ulegają mity, według których czystość seksualna ogranicza się do fałszywie pojętej ascezy lub cnoty powstrzymywania się od współżycia płciowego. Autorka w sposób przystępny i tonem przyjaznym dla Czytelnika wyjaśnia, że czystość polega na rozumnym i wolnym zintegrowaniu przez człowieka płciowości ciała ze sferą duchową osoby. Wtedy przejawy seksualności, różne w każdym okresie życia, stają się wyrazem afirmacji godności własnej i innych osób, kierowania się miłością i szacunkiem dla życia ludzkiego. Czystość seksualna to wartość aktualna w każdym okresie życia: od dzieciństwa do wieku starszego. Z odkryciem płciowości łączy się poznanie przez młodego człowieka własnego „ja”: chcąc osiągnąć dojrzałość, musi on wytrwale i konsekwentnie uczyć się znaczenia ciała, sensu kobiecości i męskości w obrębie wewnętrznych reakcji swego „serca”. Nieoceniona może być tutaj pomoc wrażliwego i mądrego rodzica, nauczyciela lub przyjaciela-wychowawcy. Książka Agnieszki Regulskiej może pełnić rolę takiego doradcy.
Najlepsze, co możemy dać dzieciom, to dobre wychowanie, które oznacza rozbudzanie duszy. Jak stwierdziła Maria Dąbrowska, "książka i możność czytania, to największy z cudów ludzkiej cywilizacji". Właśnie dlatego, że inspiruje człowieka, pokazuje świat, stawia pytania i umożliwia szukanie na nie odpowiedzi.
Lektura nie musi, a może nawet nie powinna być żmudnym gromadzeniem wiadomości, ale raczej fermentem ? zaczątkiem własnej myśli. Tych z nas, którzy kochają książki, nie trzeba o tym przekonywać, inni z kolei nie czytają przypuszczalnie tych słów. Pozostają jednak dzieci, które jeszcze nie mają wyrobionych zamiłowań i których przyszłość zależy w dużym stopniu od naszego postępowania.
Czy zechcemy wprowadzić je do intrygującego świata literatury? Czy potrafimy to uczynić?
Po udanych przemarszach przeciwników dyskryminacji osób „kolorowych”, dyskryminacji kobiet, dyskryminacji ekosfery, ulicami zachodniego świata przetaczają się hałaśliwe demonstracje „przeciwników homofobii”. Co ze swojej istoty jest celem tych zgromadzeń, skoro „prywatne” praktykowanie homoseksualizmu cieszy się dzisiaj tą samą równością, co „prywatne” praktykowanie „heteroseksualizmu”? Czyżby chodziło o zdobycie społecznej akceptacji dla tego typu praktyk? Współczesny politycznie zorganizowany homoseksualizm nieraz powołuje się na obiegową opinię świata nauk humanistycznych, iż potęgę kulturową starożytnej Grecji stworzyli homoseksualiści, a w każdym razie, że twórcy tej kultury uważali homoseksualizm za całkowicie akceptowalną formę zachowań. Czy na tę opinię można się zgodzić? Czyżby jednym z filarów Europy był homoseksualizm?
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?