LHS (Linia Hutnicza Szerokotorowa, w latach 1976-2001 Linia Hutniczo-Siarkowa) to najdłuższy w Polsce szlak kolejowy o tzw. szerokim rozstawie szyn (1520 mm) stosowanym powszechnie w państwach byłego ZSRR. Książka w przystępny sposób przedstawia przesłanki dla budowy linii kolejowej o tak nietypowym prześwicie, łączącej Hrubieszów z Zagłębiem Dąbrowskim. W publikacji szczegółowo opisano warianty przebiegu linii, jej budowę oraz eksploatację po dziś dzień, z uwzględnieniem takich aspektów, jak tabor trakcyjny czy ruch pasażerski. Podane informacje zostały bogato zilustrowane zdjęciami (część z nich nie była wcześniej publikowana) dokumentującymi LHS od czasów jej budowy po dzień dzisiejszy.
Polska według Czejarka to przewodnik po niezwykłych miejscach w naszym kraju. To wyprawa tropami tajemnic, zagadek, ciekawostek oraz niewyjaśnionych historii, które warto poznać. Autor książki jest znanym dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Od ponad 20 lat z mikrofonem i aparatem fotograficznym w ręku przemierza Polskę, tropiąc historię oraz odnajdując miejsca, o których próżno szukać informacji w typowych przewodnikach. Romek wie, gdzie ukryte są magiczne piramidy, w którym muzeum wisi portret najpiękniejszej kobiety, potrafi też wskazać tajne przejścia, krypty i grobowce, o których wiedzą tylko wtajemniczeni. Zna tajemnice polskich templariuszy, zagadki II wojny światowej oraz opowieści o duchach, plotki o skandalach i... pikantnych historiach skrywanych skrzętnie od lat. Ma też wielu dobrych znajomych w różnych regionach Polski, którzy pomagają mu trafić tam, gdzie nie dotarli jeszcze inni.Reportaże Romka publikował Super Express. Dziś cykl Polska według Czejarka doczekał się wydania w formie książkowej. Czy Polska potrafi skrywać tajemnice? Oczywiście, że tak! Ten przewodnik jest tego najlepszym przykładem.
Pierwszą wzmiankę o Krakowie spotykamy u geografa arabskiego Al.-Bekri z XI wieku. Ziemia Krakowska tworzyła wówczas Księstwo Chrobatów, złożone z kilku drobnych szczepów. Aż do chwili wcielenia państwa chrobackiego z Krakowem przez Bolesława Chrobrego do państwa polskiego, polityczne i umysłowe życie Polski ogniskowało się w Gnieźnie i Poznaniu...
Książka przypomina o coraz bardziej zapomnianym elemencie inowrocławskiego krajobrazu jakim były tramwaje. Uruchomiono je w 1912 roku i przez kolejne pół wieku służyły mieszkańcom miasta. Niestety decyzja podjęta w 1962 roku zakończyła ich funkcjonowanie. O istnieniu w Inowrocławiu tramwajów przypomina dziś wagon 4N ustawiony jako pomnik przy siedzibie MPK. Kolejną szansę na wspomnienie czasów tramwajowego Inowrocławia daje właśnie ta publikacja. Poza tematami związanymi z funkcjonowaniem tej formy komunikacji zawiera szereg informacji dotyczących dziejów miasta. Wartość poznawczą książki niewątpliwie podnosi blisko 100 ilustracji.
Książka prezentuje blisko 100 widokówek Białegostoku sprzed 1915 roku. Był to czas intensywnego rozwoju miasta jako Manchesteru Północy - dużego ośrodka przemysłu włókienniczego. To miasto bardzo nietypowe, z charakterystycznymi cechami pogranicza, podlegające wpływom zachodnim i wschodnim, miejsce spotkań wielu kultur, nacji i wyznań. Większość białostotczan była pochodzenia żydowskiego, jednak od przełomu wieków odradzała się polskość, dobrze prosperowali tutejsi Niemcy, przybywało mniejszości wschodniosłowiańskich. To mieszanie się wzorców kulturowych owocowało powstawaniem wartości oryginalnych i niepowtarzalnego klimatu.
Książka o Wiesławie Lisowskim, architekcie, który całe swoje zawodowe życie poświęcił Łodzi. Celem publikacji jest przybliżenie sylwetki artystycznej twórcy, który zmienił oblicze miasta, projektując tu blisko sto obiektów. Niestety, nie wszystkie zostały zrealizowane, jednak te które zbudowano, do dziś służą mieszkańcom Łodzi. Są to zarówno budynki mieszkalne, szkoły, kościoły, budynki reprezentacyjne różnych instytucji, jak również ŁDK czy gmach YMCA. Lisowski, wykorzystując kilka nurtów stylistycznych - tworzył projekty w duchu klasycyzującym, jak również obiekty funkcjonalistyczne. Większość prac powstała w dwudziestoleciu międzywojennym, choć i po II wojnie światowej zrealizował kilka projektów. Łodzianie z pewnością rozpoznają w książce obiekty dobrze im znane. Inni czytelnicy zdobędą informacje o życiu tego twórcy oraz poznają historię ważnych dla wizerunku miasta budynków.
Książka przedstawia najważniejsze polskie sanktuaria utrwalone na starych kartach pocztowych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Karty opatrzone są komentarzem dotyczącym historii tych miejsc, początków kultu oraz uroczystościach odpustowych. Autor zwraca uwagę na ogromne znaczenie tych miejsc jako ośrodków kultu, a także centrów podtrzymujących świadomość narodową. Wartość religijna, historyczna i narodowa tych obiektów jest tak duża, że warto je popularyzować.
Tradycyjne polskie receptury na polskie trunki, czyli miody pitne, a także wina z:
- jagód, malin, porzeczek, wiśni, agrestu, głogu, rabarbaru, liści winogron, soku z brzozy.
Przepisy proponowane przez Autora to tradycyjne polskie receptury.
Blondynka z miasta Łodzi to klasyczny kryminał z akcją rozgrywającą się na oryginalnym tle obyczajowym wczesnych lat siedemdziesiątych i w 2003 roku. Rzeczywista przyczyna zagadkowego morderstwa skrywa się w mroku przeszłości i zmusza wmieszanego w wypadki redaktora telewizyjnego programu o zbrodniach do sięgnięcia pamięcią do czasów młodości. Wydaje się, że jedynie w ten sposób można wyjaśnić, co się stało naprawdę. Historia zaczyna się zabójstwem pewnej współczesnej blondynki, do złudzenia przypominającej inną sprzed lat. W dodatku jej zwłoki znaleziono w mieszkaniu tej drugiej, kiedyś blisko związanej z bohaterami powieści. Liczne nostalgiczne przedmioty z epoki i sceneria wydarzeń zostały przedstawione z rzetelną pieczołowitością, w związku z tym pewne postaci i miejsca mogą się wydać znajome. Dlatego warto pamiętać, że literatura to jedynie litery, a reszta to wyobraźnia. A więc: kurtyna w górę! Zaś, kto zabił? - przekonajcie się sami.
Sue Johanson (ur. 1946) to autorka jednego z najpopularniejszych programów telewizyjnych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie Talk Sex with Sue Johanson, w Polsce znanego z kanału Zone Club pod nazwą Porozmawiajmy o seksie .
Johanson odpowiada w nim na zaskakujące pytania, które nurtują telewidzów, uznając, że jedynym wyznacznikiem normy w łóżku jest wyrażenie zgody przez obojga partnerów. Pieszczotliwie określana przez swoich wielbicieli „Babcią” omawia różne aspekty seksualności bez fałszywej pruderii, wprost i z humorem. Radzi, jak uczynić swoje życie seksualne ciekawszym, pomaga rozwiązać problemy zdrowotne związane z płciowością, nie unika także tematów tabu i spraw, o których inni boją się lub nie potrafią mówić.
Książka napisana w formie alfabetycznego leksykonu to coś więcej niż tylko poradnik. To także doskonała rozrywka, ale również lekcja, jak z dystansem i lekkim przymrużeniem oka przyglądać się kłopotom w sferze życia, która jest udziałem każdego z nas. To szkoła rozmowy o rzeczach naprawdę trudnych bez zawstydzenia i owijania w bawełnę.
W książce zamieszczony został także, przeprowadzony specjalnie dla polskich czytelników, wywiad z Autorką,.
W 1888 roku, z okazji 25. jubileuszu wydawanej w Łodzi niemieckojęzycznej gazety Lodzer Zeitung, jej wydawca Jan Petersielge przygotował albumową edycję jubileuszowego numeru gazety.
Jest ona dla dzisiejszych badaczy dziejów miasta oraz dla rosnącej z każdym rokiem rzeszy jego miłośników niezastąpionym źródłem wiedzy. Obszerne artykuły łódzkich dziennikarzy oraz mnogość ilustracji przybliżają obraz XIX-wiecznej Łodzi, jej problemy i mało znane fakty.
Dotychczas jedyną trudnością w odczytaniu zawartych w albumie treści był użyty w nim język niemiecki zapisany gotycką czcionką. Problemy translatorskie sprawiły, że treść albumu, mimo ogromnej wartości poznawczej postawała do dzisiaj nieznana. Dopiero niniejszą publikację możemy traktować jako pierwsze polskie wydanie jubileuszowego numeru Lodzer Zeitung z 1888 roku.
Czytelnicy odnajdą w nim wiele ciekawostek z życia dawnej Łodzi, a także Pabianic i Zgierza. Obejrzą piękne litografie oparte na zdjęciach najlepszych łódzkich fotografików, otrzymają obszerną książkę adresową wszystkich firm i znanych osób, poznają także urok ówczesnych reklam.
Kulinarny Lublin warto mieć na półce w swoim książkowym „jadłospisie” – koniecznie jako danie główne. To kulinarna podróż do lat młodości wielu Czytelników, zwłaszcza tych, którzy dobrze pamiętają siermiężne lata PRL-u. Młodsi zaś muszą uwierzyć na słowo: ówczesne władze rzeczywiście w pewnym czasie uważały, że skoro kiszona kapusta ma tyle samo witaminy C, ile jest w cytrynach, nie ma potrzeby ich importować. I to nie był jedyny paradoks w PRL-u. Było ich dużo więcej.Kulinarny Lublinto danie wykwintne. Warto go spróbować, skosztować, a nawet podelektować się nim. Ma dużo przypraw – wzbogacają go nie tylko prasowe notatki sprzed lat, dotyczące lubelskiej gastronomii, ale także unikalne zdjęcia i jadłospisy, które przeszły do lamusa. Do tego wspomnienia dawnych kelnerów, muzyków, kucharzy, którzy tworzyli klimat tamtych czasów. To książka o Lublinie sprzed kilkudziesięciu lat – z licznymi barami mlecznymi, okrągłymi budkami z piwem i saturatorami, które można zobaczyć jedynie w muzeum. Większość z tych lokali już dawno nie istnieje. Poza pamięcią i wspomnieniami o nich. I o tym jest książka – o lubelskiej gastronomii od kuchni. Smacznego!
W 1273 roku Leszek Czarny, książę sieradzki i łęczycki, nadał Wolborzowi przywileje, m.in. umożliwił biskupom osadzenie miasta na prawie niemieckim oraz zezwolił na posiadanie własnych sądów.
W roku 2023 obchodzona jest 750. rocznica uzyskania przez Wolbórz praw miejskich, a trwałą pamiątką tych ważnych wydarzeń jest niniejszy tom prac naukowych, powstały z inicjatywy włodarzy tej miejscowości i społeczników, którzy z miłością pielęgnują pamięć o przeszłości swojej „małej ojczyzny”.
Chęć poszerzenia wiedzy o przeszłości Wolborza sprawiła, że w marcu i kwietniu 2023 roku przeprowadzono prace archeologiczne. Połączenie wyników badań z ponowną analizą inwentarzy spisanych w drugiej połowie XVI–XVIII wieku pozwoliło wykonać cyfrową rekonstrukcję zamku w najlepiej rozpoznanej fazie jego istnienia (około 1600 r.). Wyniki tych badań zawarte są w artykule autorstwa Tomasza Olszackiego, jednym z zamieszczonych w niniejszej księdze. Zgromadzone w tej zbiorowej monografii prace prezentują dwa aspekty badań: studia nad przeszłością Wolborza oraz nad jego dziejami najnowszymi. Twórcami tomu są zarówno miejscowi działacze, pomnażający dobra kultury wolborskiej, jak i pracownicy naukowi wyższych uczelni, z dużym dorobkiem i doświadczeniem, mocno zaangażowani w badania nad dziejami Wolborza.
Książka jest pierwszą monografią harcerstwa łódzkiego.
Autor opisuje narodziny i rozwój ruchu harcerskiego w latach 1910-1939 w Łodzi i jej najbliższych okolicach. Wątkiem dominującym jest działalność wychowawcza organizacji. Jednak pamiętać należy, że dokonuje się ona w określonej rzeczywistości społecznej i jest reakcją na jej wyzwania. Autor dążył do ukazania specyfiki tego ruchu na tle ówczesnego życia społecznego i politycznego. W pracy znajdują się zarówno problemy udziału ruchu harcerskiego w najważniejszych wydarzeniach politycznych (szczególnie w walce o odzyskanie niepodległości), ale również w życiu społecznym.
Dzięki zdjęciom Pawła Pomykalskiego poznają Państwo tajemnicę niezwykłego miejsca, ujrzą Państwo miasto ulegające zaskakującym przemianom – Katowice. To jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych Polski. W XIX wieku na terenie miasta, podobnie jak w całym regionie, intensywnie zaczął rozwijać się przemysł, zwłaszcza hutniczy i węglowy. Czołową rolę w industrializacji Śląska odegrały wielkie rody: Henckel von Donnersmarckowie, Schaffgotschowie, Ballestremowie czy Tiele-Wincklerowie. Kwitł przemysł, biznes, a także życie kulturalne. Odzwierciedleniem niezwykłego rozwoju Katowic jest unikatowe dziedzictwo: obiekty przemysłowe, architektura modernistyczna i współczesna, oraz wielkomiejskie kamienice z początku XX wieku. Zapraszamy do Katowic – miasta atrakcji – którego nowo otwarta siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia przyciąga miłośników muzyki klasycznej, a niepowtarzalna atmosfera panująca w katowickim Spodku od lat czyni z meczów siatkówki czy piłki ręcznej niezapomniane wydarzenia. Przy każdym obiekcie znajdą Państwo podstawowe informacje o jego historii: pierwotną i obecną nazwę, architekta i lata budowy. Opisy zostały przygotowane w języku polskim, angielskim, niemieckim, czeskim i hiszpańskim.
Przewodnik po Europie dra Mieczysława Orłowicza jest jednym z najciekawszych wydawnictw turystycznych wydanych w języku polskim na początku XX wieku. Niniejszy tom prezentuje środkowo-wschodnią część naszego kontynentu oraz azjatyckie terytoria Imperium Rosyjskiego. Autor przedstawia najważniejsze atrakcje turystyczne z terenów obecnej Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Mołdowy, Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Bośni i Hercegowiny, Niemiec, Szwajcarii.
Książka zawiera 17 planów centrów najważniejszych miast omawianych przez Autora oraz kolorową polityczną mapę Europy i mapę europejskiej sieci kolejowej.
Lektura tego przewodnika przekonuje, że poznawanie świata nie stało się popularne dopiero pod koniec XX wieku. Jednocześnie poziom profesjonalnego opracowania publikacji budzi szacunek współczesnych turystów mających do dyspozycji olbrzymie ilości przewodników, książek podróżniczych i internetowych stron prezentujących mniej lub bardziej znane tereny.
Reprint z 1914 roku.
(oprawa twarda szyta)
Książka opowiada o powstawaniu i przemianach zabudowy mieszkaniowej dla kolejarzy. Specyficzne warunki pracy na kolejach wymagające dyspozycyjności służbowej, odpowiedzialności i szczególnej dyscypliny były powodem budowy mieszkań dla pracowników w pobliżu miejsca ich zatrudnienia. Zarządy kolei od początku istnienia dróg żelaznych starały się zapewnić personelowi i jego rodzinie tanie, wygodne i dobre mieszkania. Wraz z rozwojem kolei powstawały nowe typy domów. W zależności od znaczenia linii, stacji i węzłów kolejowych tworzyły się zespoły, kolonie, osiedla, a nawet miasteczka kolejarzy. Oprócz tego wzdłuż linii wznoszono domy dla pełniących odpowiedzialną służbę toromistrzów i dróżników.Publikacja przedstawia przekształcenia tej grupy zabudowy od początku istnienia kolei do pierwszych lat XXI w. na wybranych przykładach z terenu Śląska i Wielkopolski obszarów kraju, które otrzymały najlepiej rozwiniętą sieć kolejową. W książce zostały także ukazane zagrożenia, jakie dotyczą tych obiektów. Całość wzbogacają plany, schematy i liczne unikalne fotografie.
„Łódź przełomu wieków” to książka ukazujące oblicze miasta w czasie jego największego rozkwitu na przełomie XIX i XX wieku. Prezentuje dynamiczny rozwój Łodzi, która z roku na rok stawała się coraz bogatszym i potężniejszym miastem. Osada włókiennicza szybko przekształcała się w ośrodek przemysłowy, oferujący swoim klientom wysokiej jakości produkty włókiennicze.
Autor opisuje poszczególne dziedziny życia miasta: rozwój infrastruktury i warunki życia w mieście, władzę administracyjną. Prezentuje rozwój komunikacji lokalnej i połączeń kolejowych, a także działalność gospodarczą miasta, którą głównie tworzył przemysł włókienniczy. Korzystny wpływ na tempo zmian miała również praca instytucji finansowych. Wraz z rozwojem ekonomicznym miasto zyskiwało nowy wygląd. Wyznaczano nowe ulice, place, budowano pałace, kamienice, osiedla robotnicze, hotele, kościoły, szkoły i szpitale. Łódź zmieniała swoje oblicze, stając się ważnym ośrodkiem na mapie ówczesnej Europy.
Książkę wyróżnia atrakcyjna szata graficzna z mnóstwem starych fotografii dawnej Łodzi, zestawieniami danych świadczących o zmianach zachodzących w rozwijającym się mieście oraz licznymi ciekawostkami.
Do książki dołączone są bezpłatne dodatki:
– plan miasta z 1913 roku
- płyta DVD z filmem fabularnym pt. „Ziemia obiecana” w reż. Andrzeja Wajdy oraz z najstarszym zachowanym filmem nakręconym w Łodzi – kroniką z Wystawy Przemysłowej w 1912 roku
Zachęcamy do obejrzenia 99 miejsc najpiękniejszych miejsc Warszawy. Miasto w obiektywnie Rafała Tomczyka pokazuje swoją najciekawszą stronę.Warszawskie ulice zdobią nietuzinkowe dzieła sztuki architektonicznej. Oglądając album, możemy podziwiać m.in. Pałac Łazienkowski letnią rezydencję króla Augusta Poniatowskiego, niezniszczony podczas II wojny światowej kościół Sióstr Wizytek, hotel Bristol, czyli najstarszy działający hotel w stolicy. Nie zabraknie także wyjątkowych miejsc pamięci pomników, np. wybitnego poety Adama Mickiewicza czy Małego Powstańca.Fotografie pokazują także nowoczesne oblicze miasta biurowce (m.in. Warsaw Spire), budynki akademickie (np. Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego), osiedla (np. tzw. Osiedle Ażurowych Okiennic), obiekty sportowe i użyteczności publicznej.Przy każdym obiekcie umieszczonym w albumie podano podstawowe informacje o jego historii: pierwotną i obecną nazwę, autora projektu i lata budowy. Opisy zostały przygotowane w języku polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim i hiszpańskim.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?