Rosnąca zapadalność na przewlekłe choroby układu oddechowego oraz organizacja opieki zdrowotnej powodują, że lekarze rodzinni i specjaliści chorób wewnętrznych podejmują decyzje diagnostyczno-terapeutyczne bez konieczności konsultacji z pneumonologiem. Spirometria stanowi podstawowe narzędzie oceny czynności układu oddechowego. Jest badaniem stosunkowo prostym, tanim i łatwo dostępnym, dostarczającym ważnych danych pomocnych w ustaleniu postępowania z chorym.
W świetle wytycznych krajowych i międzynarodowych parametry spirometryczne są jednym z głównych elementów wykorzystywanych w diagnostyce i monitorowaniu m.in. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, astmy oraz samoistnego włóknienia płuc. W naszej pracy często spotykamy się z opinią, że interpretacja spirometrii jest
prawdziwym wyzwaniem. Chciałybyśmy Państwa przekonać, że jest inaczej. Niniejsze opracowanie powstało z myślą o lekarzach, którzy chcieliby posiąść umiejętność interpretacji wyniku spirometrii i, co równie istotne, odnieść go do sytuacji klinicznej. Badania przedstawione w tym opracowaniu zostały wykonane u pacjentów, z którymi zetknęłyśmy się w naszej codziennej praktyce; opisy spirometrii są opatrzone komentarzem, który zawiera elementy wywiadu i wyniki innych badań dodatkowych, co ułatwia zrozumienie kontekstu klinicznego.
Mamy nadzieję, że uda nam się Państwa przekonać, że przy zachowaniu kilku prostych zasad interpretacja badania spirometrycznego nie jest trudna. Liczymy na to, że częściej będą Państwo wykorzystywać spirometrię w swojej praktyce lekarskiej, a także – jak w przypadku każdego badania dodatkowego – będą Państwo zwracali uwagę na jakość badania, gdyż technicznie prawidłowe wykonanie spirometrii ma kluczowe znaczenie dla jej wartości diagnostycznej.
Utrzymywanie relacji z pacjentem to istotny element pracy lekarza. Praktyczny poradnik komunikowania się lekarza z pacjentem pokazuje, jak umiejętnie zastosować teoretyczne podstawy komunikacji w codziennej praktyce klinicznej. Publikacja ta skłania do refleksji nad psychologicznym aspektem pracy lekarza i nad wsparciem, jakiego może on udzielić pacjentowi i jego rodzinie, oraz uświadamia, jak ważną rolę w kontaktach z nimi odgrywa empatia.
Praktyczne wskazówki zawarte w książce pomogą osobom wykonującym zawód medyczny umiejętnie rozmawiać na trudne tematy z chorym i jego bliskimi oraz przekazywać informacje o chorobie […]. Już Awicenna powiadał, że zdrowie psychiczne i stan fizyczny człowieka są
ze sobą ściśle powiązane. Tak więc każdy lekarz, który chciałby poszerzyć zakres swoich kompetencji komunikacyjnych, powinien przeczytać ten poradnik.
Zespół takotsubo (TTS) to jedno z najbardziej tajemniczych i ekscytujących schorzeń kardiologicznych. Być może dlatego, że dotyczy ono przede wszystkim kobiet. Jego etiologia wskazuje na ścisły związek pomiędzy mózgiem i sercem.
Od powstania pierwszego opisu TTS pochodzącego z Japonii minęło prawie 30 lat. To właśnie temu opisowi zawdzięczamy nietuzinkową nazwę schorzenia, pochodzącą od tradycyjnego naczynia do połowu ośmiornic (tako-tsubo), którego kształt przypomina lewą komorę serca w TTS. W tym czasie lepiej poznaliśmy naturę tej tajemniczej choroby imitującej zawał serca, przede wszystkim w zakresie czynników wywołujących, diagnostyki, przebiegu klinicznego i rokowania.
Patofizjologia choroby wciąż pozostaje jednak wielką zagadką. Wiemy, że TTS dotyczy około 2% pacjentów ze wstępnym rozpoznaniem zawału serca. Chociaż TTS traktujemy tradycyjnie jako ostrą przejściową dysfunkcję skurczową lewej komory, to jednak sumując się w formie subklinicznych nawrotów, prawdopodobnie może się wpisywać w patogenezę przewlekłej niewydolności serca. Przy takim założeniu TTS z choroby stosunkowo rzadkiej awansuje do
grupy chorób bardzo częstych.
Drugie wydanie „Dekalogu depresji” zostało uaktualnione o ponad 100 nowych pozycji piśmiennictwa. Dzięki tym nowym doniesieniom publikacja jest niezwykle aktualna, a jednocześnie uzupełniła szereg zagadnień, które dotychczas nie były poruszane. „Dekalog depresji” w dalszym ciągu zachowuje swój praktyczny charakter – treść została podzielona na 10 kroków, które są istotne w przypadku prowadzenia pacjentów z depresją. Informacje zostały przedstawione w tabelaryczny sposób, tak, aby łatwiej można było znaleźć najważniejsze zagadnienia dotyczące rozpoznania, postępowania i leczenia depresji.
Dodane informacje i nowe pozycje piśmiennictwa sprawiają, że nowe wydanie będzie uzupełnione w szereg bardzo istotnych z puntu widzenia lekarzy praktyków zagadnień.
Wśród zmian znalazły się m.in.:
- wyszczególnienie szczególnych podtypów obrazu epizodu depresji,
- skale oceny nasilenia depresji i objawów towarzyszących,
- na nowo uszeregowane cechy epizodu depresyjnego, które mogą wskazywać na ChAD,
- wyszczególnione jednostki chorobowe zaliczane do spektrum zaburzeń dwubiegunowych,
- nowe dane dotyczące wpływu leków przeciwdepresyjnych na metabolizm wątrobowy i cytochrom CYP450,
- dane dotyczące bezpieczeństwa leków przeciwdepresyjnych w chorobach somatycznych,
- informacje o wpływie leków przeciwdepresyjnych na ryzyko wystąpienia oraz na pogłębianie się zespołu metabolicznego.
Ponadto omówione zostały zupełnie nowe zagadnienia dotyczące:
- działania przeciwbólowego leków przeciwdepresyjnych, anhedonii,
- czynników ryzyka powikłań krwotocznych po lekach przeciwdepresyjnych,
- interakcji między lekami przeciwdepresyjnymi a ziołami i suplementami diety.
Od autora: W Ameryce dowiedziałam się, że astrologia to poważna sprawa. (…) Wpadłam w to po uszy. Z kolei jako portrecistka mogłam pytać moje modelki i moich modeli o daty urodzenia. Z czasem nauczyłam się rozpoznawać poszczególne znaki i do teraz niektóre wyłapuję bez błędów. W 1991 roku „Twój Styl” zaproponował mi współpracę i w efekcie powstały dwa poradniki: Jak stracić przyjaciół. Poradnik astrologii negatywnej i Jak zyskać przyjaciół. Poradnik astrologii pozytywnej. Do dziś są hitem wieczoru podczas różnych przyjęć. Na ich kanwie powstał mój żartobliwy poradnik astrologii medycznej, który zawiera sporo prawdy, a reszta jest żartem – bo śmiech to zdrowie. Są choroby, które atakują bardziej niektóre znaki, a pozostałe cierpią z innych powodów. Niniejszy poradnik ma pełnić przede wszystkim funkcję głosu doradczego w sprawie wyboru mężczyzn, kobiet, dzieci, a nawet zwierząt naszego życia, jak również partnerów w interesach. Świadomość tego, co nas czeka z chorowitym uparciuchem czy dwubiegunowym hipochondrykiem, powinna nam pomóc w podejmowaniu decyzji zarówno osobistych, jak i biznesowych. Ma nam ułatwić niepopełnianie błędów już na starcie i niewiązanie się z jakąś paskudą.
Z mojej książki wynika, że mają Państwo więcej cech negatywnych niż pozytywnych. Są one inne u kobiet i u mężczyzn urodzonych w tym samym czasie. Nawet niektóre choroby występują częściej u jednych znaków, a rzadziej u innych. Każdy z nich ma charakterystyczne cechy. Po dokładnym zapoznaniu się z treścią poradnika zrozumiemy, że nie jesteśmy chlubnymi wyjątkami. Wszyscy mają mnóstwo wad i chorują na co popadnie. Choć genetyka jest królową naszego życia, to my dodatkowo pomagamy jej przeważnie nieodpowiednią dietą i brakiem litości dla własnego ciała, o które dbamy mniej niż o samochód. W momencie naszego przyjścia na świat to gwiazdy decydują o naszych ułomnościach i atutach. Nie ma również sensu czytanie pełnych optymizmu charakterystyk astrologicznych i horoskopów, które mają służyć wyłącznie stępieniu naszej czujności wobec pozornie zdrowych osób z naszego otoczenia.
NIE MA DOBRYCH I ZDROWYCH ZNAKÓW ZODIAKU. WSZYSTKIE SĄ ZŁE I CHOROWITE.
Dieta śródziemnomorska jest jedną z najlepiej zbadanych naukowo diet na świecie. Badania wielokrotnie wykazały, że jest to idealna dieta dla zdrowego serca. Ponadto zapobiega cukrzycy i zespołowi metabolicznemu (a także niealkoholowej stłuszczeniowej chorobie wątroby, otyłości brzusznej, insulinooporności), niektórym nowotworom oraz chorobom Alzheimera i Parkinsona. Jakby tego było mało, z najnowszych badań wynika, że sprzyja długowieczności przez ochronę DNA, a nawet zmniejsza ryzyko depresji.
Dieta śródziemnomorska od tysięcy lat jest kluczowym elementem zdrowego, tradycyjnego stylu życia mieszkańców basenu Morza Śródziemnego. Nie jest to jednak dieta odchudzająca, która narzuca szereg ograniczeń, lecz odpowiedni dosłownie dla każdego zdrowy sposób odżywiania, w ramach którego kładzie się nacisk na to, co można jeść, a nie na to, czego jeść nie wolno. Kuchnia śródziemnomorska opiera się na świeżych produktach, darach ziemi i morza, składnikach z miłością przekształcanych w posiłki spożywane (często z kieliszkiem domowego wina) w gronie przyjaciół i rodziny.
Z książki dowiesz się, dlaczego dieta śródziemnomorska jest zdrowa, oraz znajdziesz
praktyczne wskazówki, jak zastosować ją w codziennym życiu. W pierwszej części Autorka
omawia najnowsze dowody naukowe potwierdzające pozytywny wpływ diety śródziemnomorskiej na zdrowie – ze szczególnym uwzględnieniem korzyści, jakie niosą ze sobą dania wegańskie, dieta opierająca się na produktach roślinnych oraz kontrolowane (przerywane) posty. Natomiast w drugiej części książki czytelnicy znajdą szeroki wybór przepisów na potrawy tradycyjnej kuchni krajów basenu Morza Śródziemnego (prócz Grecji także Włoch czy Hiszpanii).
Dieta śródziemnomorska Książka kucharska poświęcona jest dobremu jedzeniu – źródłu zdrowia i przyjemności. W książce znajdują się plany posiłków oraz 80 przepisów (wraz z informacjami o wartości odżywczej) na smaczne potrawy, którymi będzie się delektować cała rodzina.
Autor: dr Catherine Itsiopoulos
Redaktorzy wydania polskiego: Danuta Gajewska, Teo Vafidis
z przedmową kardiologa prof. dr hab. n. med. Grzegorza Opolskiego
Depresja – instrukcja obsługi to aktualny i praktyczny poradnik rozpoznawania i leczenia depresji. Książka skierowana jest do wszystkich osób, które chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej na temat depresji. Nie stanowi prostej odpowiedzi na pytanie o to, jak rozpoznawać i leczyć depresję, ale podaje praktyczne wskazówki. Autor, profesor Łukasz Święcicki, przedstawia tę chorobę z punktu widzenia lekarza praktyka, który od ponad 30 lat poświęca się pacjentom z depresją.
Od Autora: „[…] kluczowe jest prawidłowe rozpoznanie depresji, które jest bardzo trudne, ponieważ jest to choroba o wielu twarzach. Jeśli diagnoza jest prawidłowa i wnikliwa (to znaczy na przykład obejmuje odróżnienie depresji w przebiegu choroby afektywnej jednobiegunowej od dwubiegunowej), to ustalenie dalszego postępowania nie powinno sprawiać dużych trudności. Nie oznacza to w żadnym wypadku, że leczenie depresji jest łatwe. Z całą pewnością nie jest. Jednak sam wybór kierunku postępowania powinien być jasny, jeśli już będziemy wiedzieli, co właściwie leczymy. Jestem przekonany, że w sprawie rozpoznawania depresji jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Nie chodzi mi o wprowadzenie nowych metod diagnostycznych, […] ale o udoskonalenie tych, którymi dysponujemy co najmniej od dziesiątków lat.
Obserwacja, zbieranie istotnych faktów klinicznych, rozmowa, analiza, łączenie faktów i wyciąganie wniosków. Oczywiście, można zrobić rezonans magnetyczny, zbadać protony i androny, choć w przypadku andronów lepiej idzie plecenie, ale dlaczego najpierw nie posłużyć się własnym umysłem […]?”
Co roku w okresie jesienno-zimowym powraca temat smogu, który jest problemem zarówno dużych, jak i małych miast. Czy to przejściowa moda związana z ekologią, czy realne zagrożenie spowodowane obecnością szkodliwych substancji w powietrzu? I wreszcie – czy możemy coś zrobić, by się ochronić przed smogiem?
Niniejszą publikację adresujemy do lekarzy praktyków podstawowej opieki zdrowotnej, ale mamy nadzieję, że także koledzy innych specjalności znajdą w niej coś dla siebie.
Przedstawiamy serię pytań, na które odpowiedzi staraliśmy się sformułować jak najbardziej rzeczowo i funkcjonalnie – biorąc pod uwagę polskie uwarunkowania, nie tracąc z oczu jednak szerszej perspektywy. Gorąco namawiamy też, by skorzystać z materiałów dodatkowych: piśmiennictwa, które dobieraliśmy pod kątem wysokiej wartości merytorycznej i otwartego dostępu, internetowych serwisów oraz tablic, stanowiących wygodny odnośnik do wykorzystania w codziennej praktyce.
Podręcznik obejmuje wszystkie działy endokrynologii z wyraźnym podkreśleniem elementówklinicznych, diagnostycznych, różnicowych i terapeutycznych. Przedstawione w rozdziałachdane są aktualne, uwzględniono także postępy i nowości w tej dziedzinie.
Niniejsza publikacja zawiera 87 najważniejszych studiów anatomicznych wybitnego twórcy renesansu. Grafiki anatomiczne opatrzone są wyczerpującymi komentarzami i interpretacjami autorstwa specjalistów z zakresu medycyny i historii sztuki. To niezwykle wartościowa pozycja dla entuzjastów Leonarda, a także wyjątkowe źródło wiedzy na temat anatomii człowieka.
Pierwsza polska monografia poświęcona nieklasycznym czynnikom ryzyka sercowo-naczyniowego, która trafiła w moje ręce, cieszy mnie tym bardziej, że jej Redaktorami są wybitni hipertensjolodzy, a wśród Autorów oprócz hipertensjologów znaleźli się także znani ginekolodzy, periodontolodzy, onkolodzy, kardiolodzy, ortopedzi, interniści Bo też nieklasyczne czynniki ryzyka wymykają się kardiocentrycznej ocenie. Czytelnik tej monografii, wychowany na pięciu podstawowych czynnikach ryzyka sercowo-naczyniowego: nadciśnieniu tętniczym, dyslipidemii, cukrzycy, paleniu papierosów i obciążającym wywiadzie rodzinnym, być może po tej lekturze zapyta swojego pacjenta o miejsce zamieszkania, zainteresuje się stanem jego jamy ustnej, zbierze dokładny wywiad, wypyta o bezdech sennyZ recenzji Profesora Andrzeja Tykarskiego
Nazwiska twórców monografii to swoisty piedestał polskiej lipidologii i każdy polski Czytelnik - a zwłaszcza lekarz kardiolog, internista, lekarz rodzinny - już na wstępie uzna Autorów tej książki za wystarczającą rekomendację.
Można się zastanawiać, czy w dobie powszechności internetu, niezwykłego przyspieszenia akumulacji wiedzy i badań naukowych warto jeszcze pisać podręczniki i monografie. Zwłaszcza w dziedzinie lipidologii, nauki o miażdżycy i jej farmakoterapii, w których zmiany nastepują tak szybko, że każda ukazująca się publikacja skazana jest w tej chwili opuszczenia drukarni na nieaktualność.
A jednak czasem warto cofnąć się do podstaw, aby lepiej zrozumieć postęp wiedzy, uświadomoć sobie wszystko, co działo się w badaniach nad miażdżycą, a nowoczesnej erze, jak czynią to Autorzy. Można się sprzeczać, czy w takim kompendium nie pomija się wielu ważnych badań, ponieważ historię badań nad miażdżycą można by przecież spisać już w kilku poważnych tomach. Opowiadam się jednak za takim wyborem, jakiego dokonali Autorzy, mam bowiem wrażenie, że podobnej monografii brakowało dotąd w polskiej literaturze Lapidarne ujęcie tej historii - od badań epidemiologicznych, poprzez podstawy patofizjologii lipoprotein, aspekty kliniczne dyslipidemii, leczenie dietetyczne, aż po najnowsze leczenie farmakologiczne - Autorzy zmieścili zaledwie na 176 stronach.
Do kogo adresowana jest monografia? Myślę, że skorzystać z niej powinni przede wszystkim lekarze interniści i lekarze rodzinni. To oni bowiem, paradoksalnie, w dobie triumfu statyn raz zaawansowanych technik i badań obrazowych miażdżycy coraz częściej spotykają się z pacjentami, którzy nie wierzą w cholesterol, a rozważania nad masłem i margaryną traktują jedynie w kategoriach walki producentów o klienta, bo sporo czytali w internecie o największej mistyfikacji współczesnej medycyny - cholesterolowej teorii miażdżcycy. Aby mieć pod ręką wiele kontrargumentów w rozmowie z takimi pacjentami, warto sięgnąć do monografii.
Co interesującego znajdzie w tej książce kardiolog, ktoś taki jak niżej podpisany? Wiele śladów polskich badań nad miażdzycą, o których nie jest, niestety głośno w literaturze światowej, bo ich autorzy raportowali je w krajowych, nieindeksowanych i niefunkcjonujących z zachodnim świecie periodykach naukowych. Tym bardziej warto tę monografię przeczytać, co gorąco rekomenduję.
Prof. dr hab. med. Krzysztof Filipiak
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Problem interakcji leków staje się coraz istotniejszy w codziennej praktyce lekarskiej. W przypadku
polifarmakoterapii zawsze istnieje ryzyko, że podawane jednoczasowo leki mogą w wyniku wzajemnych interakcji zmieniać zarówno swoją skuteczność, jak i bezpieczeństwo stosowania.
Każda pozycja książkowa, która omawia problem niekorzystnych interakcji leków, jest bardzo cenna
w księgozbiorze każdego lekarza praktyka, dlatego też z wielką radością przekazujemy Państwu aktualną, przydatną w codziennej praktyce dawkę wiedzy na temat interakcji leków stosowanych w chorobach układu sercowo naczyniowego. Jej układ pozwala na szybkie określenie ryzyka wzajemnych interakcji leków kardiologicznych, a to właśnie w tej grupie – jak wynika ze statystyk – często zdarzają się skojarzenia leków, które prowadzą do wzrostu ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.
Dawno nie byłam świadkiem tak intymnej rozmowy. Gdyby tak wyglądały rozmowy rodziców z dziećmi na TE tematy, polska rzeczywistość byłaby zupełnie inna...
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?