Warszawa, lata 30. XX w. Zorika Wiesnowska pracuje jako sekretarka w kartelu stalowym. Podkochuje się w niej dyrektor, jego siostrzeniec i radca prawny zakładu. Na spotkaniu z okazji jubileuszu jej pracy obecni są: Zorika, dyrektor oraz jego siostrzeniec. Dyrektor uskarża się na ból głowy. Po wypiciu kawy przewraca się i umiera. Czy za jego śmierć odpowiedzialny jest ktoś ze współbiesiadników? Jak się okazuje, dziedziczy po nim zarówno siostrzeniec Wanicz, jak i Zorika. W jej torebce prowadzący śledztwo prokurator Karyna znajduje buteleczkę trucizny, jaką zażył dyrektor Boroński. Czy piękna i tajemnicza sekretarka jest winna jego śmierci? Nie wierzy w to prokurator, któremu Zorika także wpadła w oko. Kartel stalowy to typowy kryminał zamkniętego kręgu, klasyka gatunku. 81. tom Kryminałów przedwojennej Warszawy Fragment książki: Niedobrze się dzisiaj czuję powiedział cicho Boroński. Wracajmy do domu zaproponowała z żywością Zorika. Pan dyrektor rzeczywiście wygląda źle. Ale przedtem wypijemy trochę czarnej kawy. Pan jest na pewno zmęczony i czarna kawa zrobi panu doskonale. Niech będzie czarna kawa zgodził się Boroński. Wkrótce kelner przyniósł maszynkę i Zorika przysunęła Borońskiemu maleńką filiżankę napełnioną czarnym, wonnym płynem. Nie powiem, aby czarna kawa miała tak dobrze działać na moje serce zauważył żartobliwie, podnosząc do ust filiżankę ale z twoich ślicznych łapek przyjąłbym nawet truciznę. Wypił kilka łyków i odstawił filiżankę. Czy panu lepiej? spytała troskliwie Zorika. Ale Boroński schwycił się rękoma za gardło, pragnąc rozerwać duszący go kołnierzyk, i nieprzytomny upadł na podłogę.
Warszawa, początek XX w. Rybacy w Jabłonnie wyławiają z Wisły ciało człowieka w stalowej zbroi i łyżwach (!). Napotkany dziennikarz rozpoznaje denata jako Hektora Blaua, słynnego policjanta. Kazimierz Laskowski dzięki zakupionemu pamiętnikowi Blaua rekonstruuje część jego śledztw. Okazuje się, że policjant był mocno związany ze środowiskiem zbrodniarzy, którzy często mu się opłacali za tuszowanie lub przedłużanie spraw. Blau miał jednak także sukcesy w walce ze światem przestępczym. Niestety był stałym uczestnikiem rozmaitych orgii, co negatywnie wpłynęło na jego wizerunek. Postać Hektora Blaua bardzo przypomina komisarza Wiktora Grna, który zachowywał się w bardzo podobny sposób i żył w tych samych latach. Przypuszczalnie chodzi o tę samą osobę, a Laskowski zmienił jego nazwisko z Grn na Blau. 82. tom Kryminałów przedwojennej Warszawy Fragment książki: Gdzie ja mam iść?! krzyknął Żyd, cofając się Co to jest?! Czego panowie chcecie ode mnie?! No, nie rób pan histerii! Panie komisarzu ja nic nie rozumiem! Czego pan chce?! Chcę, żebyś pan z nami szedł! Gdzie? Po co? Na co ja z panem mam iść?! No, to już tam panu jutro powiedzą! Kto mnie powie? Gdzie ja mam iść? Ja teraz nie mam żaden interes wyjść z domu! Trudno. Musisz pan jednak! Ale po co? Co to jest?! Co pan chce?! Aj waj mir! Nie drzyj się pan! krzyknął ostro Blau. Musisz pan z nami pójść do cyrkułu. Po co ja mam iść do cyrkułu? Ja tam nie mam żaden interes! mówił Żyd, trzęsąc się. To już pan wiesz najlepiej.
Warszawa, lata 30. XX w., czasy kryzysu. Lila, żona inżyniera Ordeckiego dość dziwnie zachowuje się w ostatnich dniach. Często wraca w środku nocy do domu. Pewnego razu inżynier wracając do domu widzi ją skaczącą z okna na ulicę. Samobójczyni zostawia mu tajemniczy list, w którym nie zdradza, z jakiego powodu zdecydowała się na śmierć. Ordecki postanawia odnaleźć jednak moralnych winowajców śmierci Lilki. Okazuje się, że może być ich sporo. Należeć może do nich także przełożony Ordeckiego, dyrektor Grąż, który razem z księgowym Matakiewiczem fałszuje bilanse firmy i oszukuje akcjonariuszy. 83. tom Kryminałów przedwojennej Warszawy Fragment książki: W tejże chwili zobaczył, jak owa zawieszona na oknie postać runęła w dół, i posłyszał głuchy odgłos uderzającego o chodnik ciała. Straszne! jęknął. Może jeszcze żyje? Paru susami znalazł się na miejscu katastrofy. Wpił się wzrokiem w sztywniejące ciało. Była to młoda kobieta, spoczywająca obecnie nieruchomo. Choć śmierć nastąpiła momentalnie, upadek nie zniekształcił rysów jej twarzy. Pochylił się bliżej. Lilka! ryknął nagle, chwytając się za głowę. Ty, Lilko, odebrałaś sobie życie? Tak, nie było najlżejszej wątpliwości! Przed nim leżał trup jego żony. Niezadługo spokojna ulica zaroiła się od tłumu gapiów i przypadkowych przechodniów. Mdło błyskały latarnie uliczne, oświetlając tę ponurą scenę. A wśród zgorączkowanego i podnieconego tragicznym wypadkiem tłumu stał Ordecki, nieprzytomny, i odpychając wszystkich od zwłok żony.
W wielopiętrowym bloku zostaje popełnione morderstwo. Zabitym jest Jacek Staroń, elektromonter ze spółdzielni ""Jutrzenka"". W jego mieszkaniu milicjanci znajdują tabelę szyfrów i specjalne radio. Przypuszczalnie Staroń był niezidentyfikowanym dotychczas agentem obcego wywiadu. Niebawem okazuje się, że w czasie morderstwa blok opuszczał szybko mecenas Wnękowski, jeżdżący charakterystycznym Volvo 480 ES. Kilka dni później mecenas zaginął, a wóz dał do warsztatu do przelakierowania na inny kolor. Czy jest on winny śmierci Staronia? Co ma wspólnego śmierć Staronia z przeciekami z polskich zakładów i szpitali?
Kapitan Jorgan zawija do portu na ziemi angielskiej. Zatrzymuje się w niewielkiej wsi, aby przekazać wiadomość, którą wyrzuciło morze i która cudownym zbiegiem okoliczności znalazła się w jego rękach. Kapitan jest człowiekiem honorowym, dlatego dostarczenie adresatowi przesłania odnalezionego w butelce staje się dla niego misją i początkiem podróży wiodącej przez kornwalijskie wrzosowiska. Doświadczony życiem żeglarz towarzyszy zakochanemu młodzieńcowi i pomaga nie tylko rozwiązać zagadkę zagubionych pieniędzy, ale także angażuje się z czułością i empatią w życie uczuciowe przyjaciół, których los postawił na jego drodze. Snuta opowieść jest przeplatana innymi, mini-opowieściami podróżników i żeglarzy, tak iż w pewnym momencie czytelnik może dojść do wniosku, że sensem życia jest umiejętność opowiadania o tym, co nas spotkało, aby zabawić towarzyszy i samemu doznać oczyszczenia.
Powieść Smoke Bellew powstała w 1912 roku. Opowiada o przygodach dziennikarza z San Francisco o nazwisku Christopher Bellew podczas wielkiej gorączki złota na rzece Klondike około 1897 roku. Bellew wyrusza w podróż ze swoim stryjem i dopiero uczy się twardego życia wśród śniegów Alaski. Szybko zdobywa przydomek ""Kurzawa"". Spotyka ""Krótkiego"", który staje się jego przyjacielem w ciężkiej podróży do Klondike. Następnie przeżywają razem kilka przygód, jak: wyścig po działki ze złotem, wyścigi zaprzęgów psów czy ucieczka z sądu, który oskarżył ""Kurzawa"" o zbrodnię, której nie popełnił. W wielu przygodach towarzyszy im piękna traperka Joy Gastell.Reportera z San Francisco, Christophera Bellew, łatwo rozpoznać można jako alter ego młodego Jacka London, który miał 21 lat, kiedy wyjechał na północ w 1897 roku.Zgarnij dostęp do Konta Premium
Sensacyjna powieść historyczna z początku XIX wieku. Polak, Stanisław Gaszczołd jest porucznikiem w polskim oddziale szwoleżerów armii Napoleona i bohaterem spod Somosierry. Podczas jednej z wizyt w lokalnej knajpie ratuje z opresji tajemniczą nieznajomą. Nie przypuszcza nawet, że to początek skomplikowanej historii z rodziną cesarską w tle i siostrą Napoleona, Pauliną Bonaparte w roli głównej. Jak wiadomo słynęła ona z rozwiązłego i wystawnego stylu życia, jednocześnie stale popierając swojego brata.
Doktor Mięta przybywa do pensjonatu „Rosiczka”. Spotyka swego dawnego słuchacza z kursu oficerów milicji. Kapitan KGMO Benedykt Sylwester jest na urlopie w sąsiednim pensjonacie. Gdy w „Rosiczce” zostaje zamordowana piękna Maria Bojarska – Mięta jest w kręgu podejrzanych. Ponieważ kapitan został odwołany służbowo do Warszawy, Mięta prowadzi śledztwo na własną rękę. Chce zdemaskować zbrodniarza, by oczyścić się z podejrzeń. Okazuje się, że Bojarska miała fałszywe dokumenty. Z nikim się nie zaprzyjaźniła – a poszukiwała jakiegoś grobu z czasów II wojny. Mięta rusza tym śladem.
Do miejscowości Noteczki przybywa Jan Bieżany. Poznaje Martę. Rychło okazuje się, że dziadek dziewczyny, Ambroży Tralla, został zamordowany. Bieżany niezwłocznie udaje się na posterunek i zawiadamia o wszystkim sierżanta Widalę. Sprawy komplikują się, gdy wychodzi na jaw, że Tralla zginął z broni służbowej Widali. Miejscowość jest odcięta od świata przez roztopy. Wkrótce ginie kolejna osoba. Atmosfera grozy narasta.
Państwo Sobieszkowie są zaniepokojeni, że ich sąsiedzi, Zankiewiczowie, od dłuższego czasu nie zakłócają im życia głośno grającym radiem i równie głośnymi awanturami. Zawiadamiają milicję, ale poszukiwania niczego nie wyjaśniają. Po dwóch tygodniach major Wojtaszewski przekazuje sprawę kapitanowi Halnemu, który znany jest z tego, że nawet trudne sprawy doprowadza do końca. Wkrótce okazuje się, że Zankiewiczowie nie żyją. A to dopiero początek skomplikowanego śledztwa. Czy i tym razem kapitan Halny sobie poradzi?
Dyrektor Derbach, podczas wakacyjnego wyjazdu swojej żony, wikła się w krótki romans z dopiero co poznaną młodą Angielką. O upojnej znajomości szybko zapomina, wita powracającą z Bułgarii rodzinę i czeka na zbliżający się awans. Spokój zakłóca jednak pewnego dnia tajemniczy mężczyzna, który zjawia się w jego gabinecie. Czy wydarzenia sierpniowej nocy zmienią na zawsze jego życie? Milicjanci z kapitanem Szczęsnym na czele mają przed sobą moc ciężkiej pracy, by rozwikłać tajemnicę Królowej Nocy.
Szczęśliwy książę oraz inne opowiadania to zbiór czternastu baśni opublikowanych pierwotnie w dwóch tomach. Poruszają one kwestie miłości, cierpienia, ubóstwa, chciwości, samolubstwa, samochwalstwa i innych przywar i uczuć ludzkich w zawoalowany sposób. Głównym bohaterem może być: pomnik z kamienia (Szczęśliwy Książę), rakieta (Nadzwyczajna rakieta), ptak lub kwiat (Słowik i róża), a nawet dusza (Rybak i jego dusza). Przedstawiony świat jest pełen niezwykłych zdarzeń, które często trudno sobie wyobrazić. To wszystko nadaje bajkom Wilde'a sens głęboko metaforyczny.
Wczesne lato w Zielonej Górze, niewielkim mieście zachodniej Polski. Kucharz, znanej restauracji serwującej kuchnię francuską znajduje w zamrażarce rozczłonkowane ciało nieznanej kobiety. Za rozwikłanie tej sprawy bierze się Wydział Kryminalny Komendy Miejskiej, na czele z panią inspektor Agnieszką Wiertelak. Śledztwo jest skomplikowane, a podejrzanych coraz więcej. Czy zamieszany jest w to właściciel lokalu, Michael Giroud i jego pracownicy? Kim jest sama ofiara? Czy starsza aspirant Anna Włodarczyk, marząca o awansie, poradzi sobie z zadaniami i poukłada przy okazji swoje życie osobiste? Do ekipy zostaje włączony komisarz Piotr Tonder, który po ostatnim śledztwie przebywa na zwolnieniu chorobowym. Rozpoczyna swoje prywatne dochodzenie, które ma pomóc w złapaniu bestialskiego mordercy. Czy danie główne będzie smakować rozwiązaniem zagadki?
Autor, dziennikarz i reportażysta, do akcji swoich powieści często wykorzystywał motywy prawdziwych zbrodni.Zostają popełnione dwa morderstwa: kobieta i kierownik sklepu MHD. Oba łączy postać morfinistki Teofili M., dlatego milicjanci nadają sprawie kryptonim Proszek do prania. Niebawem ginie jeden z poruczników milicji prowadzących śledztwo. Sprawa zatacza coraz szersze kręgi. Czy są to morderstwa popełnione w afekcie, czy też działanie nieznanej dotychczas szajki przestępców?
„Wojna światów” to najbardziej znana książka H.G. Wellsa i jednocześnie jedna z najważniejszych w historii światowej literatury fantastycznej. Stanowi pierwowzór wszystkich powieści o inwazji Obcych na Ziemię. Doczekała się licznych adaptacji filmowych, w tym najsłynniejszej w reżyserii Stevena Spielberga.
No cóż, Żoliborz to temat rzeka. Nie dość, że szeroka, to jeszcze właśnie wylała... na dwa tomy. I o ile w szóstym tomie zajęliśmy się tylko i wyłącznie Żoliborzem spółdzielczym, to tom siódmy opowiada o tak zwanych peryferiach dzielnicy. Absolutnie nie oznacza to wcale, że będzie tu mniej ciekawie albo zmiejszy się ilość sław, które spotkamy o nie! Co więc tu znajdziemy ciekawego? Ha, a czego tu nie ma? Królewska rezydencja, zamieniona na kościół, osiedle bloków, stawiane za wzór dla kolejnych pokoleń architektów, gazownia miejska, służąca dziś za autobusową zajezdnię, dawne miasteczko biedy Powązki i co z niego zostało... A do tego odnajdziemy przedwojenne pozostałości Marymontu, zobaczymy co wyrosło na terenie PRL-owskich fabryk oraz przejdziemy cmentarz Wojskowy który może nie jest tak piękny, jak Stare Powązki, ale za to jest to panteon osób bardzo znanych, jak i mniej znanych, ale równie wybitnych. A to tylko czubek góry lodowej. To wyprawa pełna niespodzianek!
Nowy Orlean, lata 20-te. Karnawał Mardi Grass jest momentem, na który każdy mieszkaniec Nowego Orleanu czeka z zapartym tchem. Lecz tego roku jest to także sceneria mrocznych zabójstw, dokonywanych na nowoorleańskich policjantach. Młodziutka, pracująca dla miejscowego Timesa dziennikarka, Sophie Monroe, wpada na trop, łączący te zabójstwa z osobą Buddy'ego Boldena, pierwszego nowoorleańskiego króla jazzu. Śledztwo szybko przerasta młodziutką reporterkę. Sprawą interesuje się bowiem nie tylko przestępcza organizacja Czarnej Ręki, czarna biedota, ale również policja, a złowróżbne rytuały voodoo wydaja się być jedynie przygrywką do znacznie mroczniejszej muzyki, w takt której tańczy całe miasto. Wkrótce Nowy Orlean pozna... Cały Ten Jazz.
Defraudacje majątków, zuchwałe kradzieże, krwawe mordy dla zysku, ćwiartowanie ciał, handel trupami, nawiedzone dwory… W Czarnej Księdze znajdujemy opisy najciekawszych procesów dawnych zbrodni. Zebrane historie dzieją się we Francji, Niderlandach, Anglii i Prusach w XVII, XVIII oraz XIX wieku i są reportażami z autentycznych procesów kryminalnych tamtych czasów. Historie, które wstrząsnęły opinią publiczną, podały w wątpliwość wiarygodność sądów. Czy za każdym razem prawda wyszła na jaw, a karę poniósł rzeczywisty zbrodniarz? Jak sam autor zbioru zaznacza, książka przeznaczona jest tylko dla ludzi o mocnych nerwach.
Unikalna książka wydana po raz pierwszy w 1848 r.
Spis treści:
Strycharz 1724 – 1730
Syn żebraka 1655
Kawalerzysta 17...
Syn hrabiny de Saint-Géran 1641 – 1666
Ludwik Mandrin 1755
Ślub trzech złodziei 1843
Jonatan Bradford 1736
Warszawa, lata 60 XX wieku. W centrum miasta dochodzi do tragicznego wypadku taksówki. Kierowca stracił panowanie nad samochodem, po czym z pełną prędkością rozbił się na drzewie. Zginął na miejscu. Śledztwo nie wykryło śladów alkoholu. Tajemniczy wypadek rozpoczyna serię niewytłumaczalnych zdarzeń nie tylko w Warszawie.Niedługo później milicja znajduje ciało kobiety bez rąk i nóg, co uniemożliwia identyfikację.Tymczasem w Zakopanem dochodzi do serii oszustw mieszkaniowych.Trzy pozornie odrębne sprawy zaczynają tworzyć przerażającą całość, a kapitan Szczęsny staje wobec najtrudniejszego zadania w swojej karierze. Czy jednak rzeczywiście tym razem jest to przegrana stawka?
Warszawa, lata 60. XX wieku. Młody referent Jan Wilczyński pracujący w Centrali Garbarskiej zmaga się z brakiem pieniędzy, których potrzebuje na utrzymanie rodziny. Nieoczekiwanie otrzymuje propozycję przejścia do pracy fizycznej w magazynie, gdzie można zarobić o wiele więcej. Szybko jednak okazuje się, że jest to pułapka, z której nie będzie łatwo się wydostać. Wyrzuty sumienia, strach, a jednocześnie chęć wzbogacenia się powodują wewnętrzną walkę – życie młodego człowieka zostaje wystawione na ciężką próbę. Jednocześnie sprawą nielegalnego obrotu skórami z Centrali Garbarskiej interesuje się Milicja Obywatelska z kapitanem Szczęsnym na czele. Kto okaże się szefem szajki malwersantów? Czy można uciec przed konsekwencjami swoich czynów? Jaka kara grozi za udział w przestępstwie – nie tylko ze strony milicji?...
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?