70 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, do walki o wolność swojego miasta przystąpiło kilkanaście tysięcy słabo uzbrojonych powstańców. Dowództwo podziemnej Armii Krajowej, decydując o podjęciu jawnych działań zbrojnych przeciwko przeważającym siłom okupanta niemieckiego, planowało utrzymanie kontroli nad miastem przez tydzień, może 10 dni. Zakładano, że wkrótce do szturmu na Warszawę ruszy Armia Czerwona. Stalin jednak wstrzymał działania ofensywne, a osamotnieni powstańcy bronili swojej stolicy przez blisko 10 tygodni. W ciągu 63 dni walk zginęło około 18 000 żołnierzy powstania i blisko 120 000 mieszkańców Warszawy, zabitych w czasie walk, a także okrutnie zamordowanych przez hitlerowców. Jednak przez te 63 dni powstania Warszawa – choć palona, ostrzeliwana i bombardowana – walczyła i żyła wolnością, funkcjonowało niepodległe państwo polskie. Jak wyglądała ta walka i życie miasta, pokazujemy na starannie wyselekcjonowanych fotografiach archiwalnych.
Wydanie w języku francuskim.
W pięknie ilustrowanym leksykonie znany i lubiany językoznawca, profesor Jerzy Bralczyk, omówił sto osiemdziesiąt ""smacznych słów"". Są to w większości nazwy apetycznie brzmiących potraw, pozostałe służą jedzeniu lub się z nim kojarzą. Nie jest to jednak przewodnik kulinarny sensu stricto, ponieważ autor przede wszystkim delektuje się nie samym smakiem jedzenia, lecz słowami, ich brzmieniem, urodą i funkcją. Każde hasło zawiera krótki, aczkolwiek treściwy passus etymologiczny, co stanowi dopiero punkt wyjścia do zabawnych rozważań o pełnym często zaskakujących skojarzeń, przysłów ludowych, śmiesznych zwrotów i barwnych powiedzonek języku polskim. Od ""ananasa"" do ""żurku"" wiedzie szlak mądrej opowieści profesora prowadzonej w stylu gawędy poprzez pyszne słowa nie tylko z działu kulinariów, lecz również wielu innych dziedzin życia codziennego. To książka dla wszystkich, nie tylko dla smakoszy, jednak można porządnie zgłodnieć przy jej lekturze.
Wyjątkowy album ukazujący piękno polskiego krajobrazu, skarby przyrody, ślady tradycji i historii, bogactwo zabytków, ale też obraz współczesnego kraju i kierunki jego rozwoju.Dla jak najlepszego zobrazowania tych niezwykle różnorodnych tematów publikację podzielono na cztery części - rozdziały: Zawsze - poświęcony przyrodzie, Wczoraj - dotyczący historii i tradycji, Dzisiaj - przedstawiający naszą współczesność oraz Jutro - w którym poruszono temat przyszłości Polski.Słowem wstępnym publikację opatrzyli prezydent Lech Wałęsa i prof. Jerzy Buzek. Do współpracy zaproszono także wybitnych naukowców - prof. Henryka Samsonowicza, prof. Michała Kleibera i prof. Franciszka Ziejkę, którzy przygotowali teksty poprzedzające część ilustracyjną. Zgromadzono bogaty zbiór doskonałych fotografii wybitnych polskich fotografików, jak też reprodukcji i zdjęć archiwalnych, które pozwolą jak najlepiej zobrazować podjętą tematykę.
Sztuka II RP autorstwa dr Stefanii Krzysztofowicz-Kozakowskiej ukazuje dokonania artystyczne i życie kulturalne Polski w okresie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. W publikacji poruszane są różnorakie zagadnienia poświęcone architekturze, programom ideowym, sztukom plastycznym, sztuce użytkowej i działalności projektowej, omówiona jest twórczość głównych artystów tego okresu. Bardzo bogaty i zróżnicowany materiał ilustracyjny, obejmujący zarówno reprodukcje dzieł sztuki, jak też zdjęcia archiwalne i współczesne, pozwolił na stworzenie pełnego obrazu rozwoju sztuki polskiej w tym niezwykle ciekawym okresie. Zagadnienia podejmowane w książce nie zostały jeszcze do tej pory opracowane w sposób tak całościowy, publikacja ma zatem charakter nowatorski, a ze względu na swoją zawartość merytoryczną jest interesującym materiałem do dalszych studiów nad polską sztuką dwudziestolecia międzywojennego.
?Ojczyzna to ziemia i groby?, a ?narody, które tracą pamięć, tracą życie? ? pamięć zaś zamknięta jest w kamiennych miastach umarłych ? nekropoliach, które śladami przeszłości znaczą naszą historię. Album ze zdjęciami wybitnego fotografika Adama Bujaka zabiera czytelnika w wędrówkę po czterech największych polskich nekropoliach ? polskich, choć dwie z nich pozostają już dziś poza granicami naszego kraju ? to lwowski Łyczaków, cmentarz wileński na Rossie, warszawskie Powązki i cmentarz Rakowicki w Krakowie. Wspaniałe przykłady rzeźby funeralnej, nagrobki sławnych ludzi, melancholia cmentarnych alejek fotografowanych w różnych porach roku. W dzieje tych niezwykłych miejsc wprowadzają teksty świetnego znawcy tematu ? prof. Jacka Kolbuszewskiego.
Pozycja wyjątkowa w tegorocznej ofercie wydawnictwa, powstała pod patronatem Anny Komorowskiej, Małżonki Prezydenta RP.
W pięknej, bogato ilustrowanej, albumowej książce znalazły się propozycje wykwintnych dań, przygotowanych przez uznanych szefów kuchni, takich jak Wojciech Modest Amaro, Karol Okrasa, Paweł Oszczyk, Marek Widomski czy Dariusz Struciński. Mistrzowie skomponowali menu zgodne z porami roku, wykorzystując tradycyjne polskie produkty w nowych daniach i smakach. Swoje propozycje przedstawiła także pani Anna Komorowska.
Bardzo oryginalne potrawy zostały wspaniale zaaranżowane, dzięki czemu towarzyszące przepisom zdjęcia są w istocie artystycznymi kulinarnymi obrazami. Dodatkową atrakcją są fotografie wykonane w Belwederze, siedzibie Prezydenta RP.
Wstępem tę niepowtarzalną i niezwykłą książkę kucharską opatrzyli – w wersji polskiej – prof. Jerzy Bralczyk, który skupił się na językowo-smakowych doświadczeniach, a w wersji angielskiej Jan Łoziński, przedstawiający polską historię „od kuchni”.
Elegancki, ekskluzywny album ukazujący piękno polskiego krajobrazu, skarby przyrody, ślady tradycji i historii, bogactwo zabytków, ale też obraz współczesnego kraju i kierunki jego rozwoju.Dla jak najlepszego zobrazowania tych niezwykle różnorodnych tematów publikację podzielono na cztery części - rozdziały. Zawsze - poświęcony przyrodzie, Wczoraj - dotyczący historii i tradycji, Dzisiaj - przedstawiający naszą współczesność oraz Jutro - w którym poruszono temat przyszłości Polski.Słowem wstępnym publikację opatrzyli prezydent Lech Wałęsa i prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Do współpracy zaproszono także wybitnych naukowców - prof. Henryka Samsonowicza, prof. Michała Kleibera i prof. Franciszka Ziejkę, którzy przygotowali teksty poprzedzające część ilustracyjną. Zgromadzono bogaty zbiór doskonałych fotografii wybitnych polskich fotografików, jak też reprodukcji i zdjęć archiwalnych, które pozwolą jak najlepiej zobrazować podjętą tematykę.
Zbiór 40 wierszy Wisławy Szymborskiej, połączonych z tłumaczeniem tych utworów na język ukraiński, przygotowanym przez Andrija Savenetsa, który dokonał także wyboru tekstów. Oryginalny projekt graficzny oraz zainspirowane poezją Noblistki ilustracje, są dziełem lwowskich projektantów - Romany Romanyszyn i Andrija Łesiwa. Po cieszących się wielką popularnością Zielnikach to kolejna publikacja, w interesujący sposób łącząca prace plastyczne i poezję Szymborskiej
Ja zawsze chcę mieć jakiś punkt odniesienia, który musi być albo absolutną bielą albo jakimś jasnym kolorem i drugi punkt odniesienia, który musi być absolutną czernią albo też bardzo, bardzo ciemnym kolorem. To się wzięło chyba z fotografii, ideofotografii, bo wiadomo było, że w stosunku do rzeczywistości czy nawet ekranu komputera, rozpiętość tonalna nawet błyszczącego papieru jest ograniczona i nie znajdzie się tylu punktów przeniesienia, punktów pośrednich, ile ich w rzeczywistości oko widzi.
Zdzisław Beksiński
Przewodnik "Kierunek Polska" zaprasza do podróży po polskiej ziemi, historii i kulturze znanymi i nieznanymi szlakami. Nowatorski, tematyczny układ treści pozwala każdemu czytelnikowi i turyście odnaleźć w Polsce coś dla siebie i zaplanować krótszą (rozdział "Bramy do Polski") czy dłuższą (rozdziały tematyczne) trasę. Ciekawe informacje znajdą tu zarówno wielbiciele turystyki sakralnej ("Sanktuaria, misteria, pielgrzymki…") i kultury ludowej ("Nie tylko skanseny…"), jak i fani sportu ("Polska aktywna") czy wypoczynku na łonie natury ("Dotknąć przyrody"). Lekturę przewodnika uatrakcyjniają piękne zdjęcia wybitnych polskich fotografików.
Zbiór 40 wierszy Wisławy Szymborskiej, połączonych z tłumaczeniem tych utworów na język ukraiński, przygotowanym przez Andrija Savenetsa, który dokonał także wyboru tekstów. Oryginalny projekt graficzny oraz zainspirowane poezją Noblistki ilustracje, są dziełem lwowskich projektantów – Romany Romanyszyn i Andrija Łesiwa. Po cieszących się wielką popularnością Zielnikach to kolejna publikacja, w interesujący sposób łącząca prace plastyczne i poezję Szymborskiej.
Książka przedstawia twórczość malarską jednego z wybitniejszych, a stosunkowo mało znanych polskich artystów – Jerzego Tchórzewskiego. Jego niezwykłe artystycznie i tematycznie prace wpisywały się w nurt najnowocześniejszych powojennych nurtów europejskiego malarstwa. Prezentacji obrazów Tchórzewskiego towarzyszą teksty jemu poświęconego, m.in. autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej oraz Tadeusza Różewicza – przyjaciela artysty. Projekt graficzny: Lech Majewski. Tekst publikacji: polsko-angielski
Album, który trzymają Państwo w rękach, tworzą zdjęcia czterech różnych fotografików, których połączył zachwyt nad pięknem krajobrazu i bogactwem zabytków Dolnego Śląska.
Dwaj są bliżej związani z tym regionem - Adam Hawałej mieszka i pracuje we Wrocławiu, a Andrzej Raj to Dyrektor Karkonowskiego Parku Narodowego, wybitny znawca gór, które doskonale fotografuje. Natomiast dwaj pozostali pochodzą z przeciwległych krańców Polski - Marek Czasnojć, szczeciński fotografik, znany jest przede wszystkim ze swej pasji marynistycznej, a Janusz Monkiewicz to uznany fotograf przyrody i zabytków, mieszkający na stałe w Piszu na Mazurach.
Ich prace pozwoliły stworzyć bogaty i różnorodny obraz pięknego i wyjątkowego regionu, jakim jest Dolny Śląsk.
The album you are holding is made up of pictures by four different photographers, who share a fascination for the scenic beauty and a wealth of architecture of Lower Silesia.
Two od them are more closely associated with the region: Adam Hawałej lives and works in Wrocław, and Andrzej Raj is the Director of Karkonowski National Park and an outstanding expert on mountains, which he excellently portrays in photographs. The two others come from the opposite ends of Poland: Marek Czasnojć, the photographer from Szczecin, is best-known for his seafaring passion, whilst Janusz Monkiewicz is a acknowledged photographer of wildlife and historical buildings and lives in Pisz in Mazuria.
Their works create a rich and varied image of the beautiful and remarkable region of Lower Silesia.
Już sam dźwięk nazwy tego miasta zmusza wpierw do myślenia o historii, a dopiero później o geografii, urbanistyce, architekturze, o problemach komunalnych. Przywołuje w pamięci heroizm
i martyrologię mieszkańców, obrazy powojennej pustyni gruzów, zgliszcz, pogiętych szyn tramwajowych, wynędzniałych postaci ludzkich z workami na plecach.
Lecz przecież Warszawa, ta, którą teraz znamy, to normalne, żywe miasto, którego przeszłość jest już właściwie materiałem dla kronikarzy i tematem rodzinnych wspomnień.
Gdzie są te żydowskie - kresowe, ale i mazowieckie, małopolskie - miasteczka, owe znane z literatury i piosenek "sztetle"? Wiemy: one umarły. Dokładniej - zostały zamordowane...
Kultura chińska jest niezwykle bogata w historie i opowieści wypełnione bóstwami, bestiami, chochlikami, a nawet zombie. Wielowiekowa tradycja chińska zdaje się być niewyczerpaną kopalnią wiedzy na temat mitologicznej strony życia Chińczyków, czego wyrazem jest prezentowany czytelnikom „Bestiariusz chiński” autorstwa znawczyń tematyki, sinolożek: Ewy Paśnik-Tułowieckiej oraz Joanny Grzybek. Książka przedstawiać będzie demoniczne bóstwa, mityczne hybrydy i niebezpieczne bestie (czyli niezwykłe i straszne zwierzęta np. smok i feniks, zouwu czy qilin) yaoguai (czyli wszelkiego rodzaju demony, chochliki, duchy i chińskie zombie), a także bohaterów dwóch klasycznych powieści chińskich Xiyouji czyli Wędrówki na Zachód i Fengshen yanyi czyli Inwestytury Bogów (XVI w.). Bogactwu warstwy narracyjnej towarzyszyć będzie równie ciekawa i zachwycająca warstwa ilustracyjna autorstwa Rafała Jankowskiego.
Kalendarz prezentujący znane i cenione dzieła Jerzego Nowosielskiego.13-kartkowy kalendarz pionowy, spiralowany, o wymiarach 297 420 mm, drukowany na matowym kredowym papierze, o gramaturze 170 gsm.
Elegancki wielkoformatowy, kalendarz o wymiarach 480 x 670 mm. Wykonany z wykorzystaniem farb utwardzonych lampami UV, zwiększającymi trwałość i nasycenie kolorów. Wydrukowany na wysokiej jakości powlekanym papierze klasy premium, o unikatowej naturalnej strukturze.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?