To zaskakujące, że początek zmian jest tym, co powstrzymuje większość ludzi, by mieć życie, jakiego pragną.
To zaskakujące, że żyjemy tak krótko a myślimy, że mamy jeszcze tak wiele czasu, by coś zmienić.
To zaskakujące, że robimy ciągle to samo, ale oczekujemy różnych efektów.
To zaskakujące, że chybienie celu, nie oznacza porażki.
To zaskakujące, że większość problemów daje się rozwiązać, jeśli poddasz je dobrej analizie.
To zaskakujące, że zwykłe życie, może być takie ekscytujące.
Ta mała książka składa się z trzech części. Każda wniesie w Twoje życie inne przemyślenia. Każda będzie dla Ciebie naprawdę zaskakująca.
Żyjesz w czasach pośpiechu, niespełnialnych wymagań, nieskończonego wyboru, spirali globalnych kryzysów i ciągle piętrzących się spraw. Rośnie nerwowość. Brakuje czasu. Czasu, który został Ci dany a jest go absurdalnie mało. Czasu na życie. Spróbuj więc go odzyskać. Przestań odkładać to, co w życiu najważniejsze na jakieś „jutro”. Pamiętaj, że nasz czas jest ograniczony a Ty zapominasz o tym.
To zaskakujące, że przeczytanie tych kilku zdań na tylnej okładce książki, zdecyduje o tym, co teraz zrobisz.
Damian Kleczewski – inwestor na rynku nieruchomości, wykładowca, twórca marki Zrozumieć Nieruchomości, autor poradników inwestycyjnych, pasjonat kawy i dobrego espresso.
„OdCzytanie” to opowiadania, których korzenie grzęzną w Starym Testamencie, a cierpkie owoce pozwalają spojrzeć z odmiennej perspektywy na biblijne historie.
Harer spróbował zamknąć oczy i zapomnieć o setkach lat interpretacji, kolejnych warstwach osadów pozostawionych przez dysputy uczonych, oddzielić przekaz od wielowymiarowego labiryntu kultury i napisał tekst, który intryguje, wciąga i nie pozwala przejść obok obojętnie. Wyszedł z założenia, że powszechnie znane opowieści można przeczytać tak, jakby o tych historiach słyszało się pierwszy raz, jakby przypadkowa pokryta kurzem książka wpadła w ręce i wciągnęła opowieścią, tak jak potrafią wciągnąć opowieści o innych planetach i zamieszkujących je tajemniczych nieznanych postaciach. Z czystą kartą, bez założeń, uprzedzeń, pamięci zagłębić się w nieznany świat. A później przepisać, napisać od nowa.
Tym jest „OdCzytanie”: próbą spojrzenia na znane historie, jakby widziało się je pierwszy raz.
Dwanaście opowieści Starego Testamentu w nowej odsłonie,- w odczytaniu, wyrosłych z niewiedzy i zapomnienia.
Fizjoterapeuci lubią zadawać ćwiczenia do domu – to wie każdy, kto kiedykolwiek trafił do gabinetu fizjoterapii. Samodzielnie wykonywane ćwiczenia i techniki to tak zwana „autoterapia”, która będzie skuteczna, jeśli zadbamy o pewne szczegóły. Podczas wykonywania ćwiczeń i technik detale są jak znaki drogowe – jeśli je przeoczysz, to być może nic poważnego się nie stanie, ale możesz wylądować w zupełnie innym miejscu, niż sobie życzysz.
„Ćwiczebnik” to zbiór najbardziej przydatnych, najczęściej zalecanych oraz najskuteczniejszych ćwiczeń i technik potrzebnych do powrotu lub utrzymania sprawności. Wyselekcjonowane zostały przez grupę aktywnie pracujących fizjoterapeutek i fizjoterapeutów, dla których wspólnym mianownikiem w pracy gabinetowej jest Terapia Manualna Rakowskiego oraz pasja w wykonywaniu swojego zawodu. Własne doświadczenia w indywidulanej pracy z pacjentami zdobywają w NZOZ Provita działającym w Bolesławcu od 1994r.
Dla kogo jest „Ćwiczebnik”?
Dla osób, które samodzielnie chcą uzyskać bądź utrzymać sprawność.
Dla pacjentów, którzy uczęszczają na fizjoterapię i chcą poprawnie wykonać „zadanie domowe” od swojego fizjoterapeuty.
Dla fizjoterapeutów, aby nie musieli już odręcznie rysować instrukcji lub rozpisywać ćwiczeń na kartce swoim pacjentom.
Twórz w swoim życiu atmosferę harmonii, spokoju i radości. – Dorota Raniszewska. Barwy zdrowia zawierają scenariusze twórczych spacerów, podpowiadają proste i skuteczne sposoby na:
- pełne pozytywnych doznań życie,
- odprężenie,
- radzenie sobie w trudnych emocjonalnie chwilach.
To książka dla osób poszukujących harmonii, radości i poczucia szczęścia, chcących poprawić swoje zdrowie, odporność psychiczną, umiejętności regulacji emocji. Jest doskonałym przewodnikiem dla rodziców, wychowawców pracujących z dziećmi i młodzieżą, instruktorów mindfulness czy kąpieli leśnych, opiekunów osób starszych. Polecam ją bardzo osobom i rodzinom w procesach zdrowienia. Książka Barwy zdrowia powstała we współpracy ze stowarzyszeniem Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Dochód ze sprzedaży książki przeznaczony jest na rozwój Centrum Kryzysowego dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich.
Opinie
Spacery były dla mnie wielką przyjemnością i wytchnieniem w codziennych obowiązkach. Nauczyły mnie, że mogę na chwilę zwolnić, zatrzymać się, dotknąć kory drzewa czy pochodzić boso po trawie. Poczułam, jak bardzo tego potrzebuję. Polecam każdemu. - Elżbieta Majewska, coach kryzysowy, współautorka wielu kampanii PARS
Z poradnika emanuje nietuzinkowa wrażliwość i kreatywność. Autorka prowadzi nas do miejsca, w którym jest tu i teraz: cisza, spokój, wdzięczność. Po tej lekturze Twój każdy krok uzyska nowych wymiarów głębi. - Maciej Kozakiewicz, autor bestsellera „Slow jogging. Japońska droga do witalności”
Uważne wyjście na spacer z Dorotą było doskonałą okazją do tego, aby otworzyć się na piękno otaczającego świata oraz zanurkować w możliwości obecnej chwili. Z perspektywy bycia tu i teraz w przyrodzie, wiele spraw nabiera innego wymiaru: myśli klarują się, pojawia się spokój i czysta radość bycia. Ta książka jest zarazem zaproszeniem jak i inspiracją do tego. - Magdalena Knefel, trenerka uważności, współautorka wielu kampanii PARS
Natura to, dla mnie, najpiękniejszy wyraz sztuki. Najintensywniejsze doświadczenie jej piękna przeżyłam po diagnozie: „Pani ma raka piersi”. Wtedy, gdy świat się zawalił i wszystko wydawało się być „końcem” – zachwyt nad pięknem natury zwyciężył. Obserwowanie otaczającej mnie przyrody wyzwoliło wiarę, że chorobę pokonam. Spacery z Dorotą uświadomiły mi, że wiele życiowych ran leczę dostrzeganiem piękna natury. Doroto, dziękuję Ci za to, że spacery z Tobą są dla mnie i mogą być dla wielu osób lekarstwem dla duszy. - Elżbieta Kozik – prezeska PARS, uhonorowana Złotym Łukiem Amazonek i odznaką honorową „Za zasługi dla Warszawy”.
Czym jest Inność?
Kim jest Inny?
Z czym wiąże się spotkanie Innego?
Publikacja Pozwól się oswoić… Moje doświadczanie inności jest swego rodzaju refleksją nad początkami pracy terapeutycznej – pracy, w której najważniejszym jest spotkanie Innego. Zawarte w książce badania oraz analiza zagadnienia obcowania z Innością, oparte na własnym doświadczeniu spisanym w formie pamiętnika, wkraczają w obszar budowania własnej osobowości, budowania siebie jako terapeuty, przewodnika, człowieka.
Kształtowanie siebie jako terapeuty, szczególnie na początku ścieżki zawodowej, wymaga wielu poświęceń, wyrzeczeń, uczy pokory. Niech ta książka dodaje otuchy i wiary, że moc w słabości się doskonali, a nieustanne trwanie w namyśle i refleksji prowadzi do pełnego rozwoju, spełnienia, satysfakcji i wdzięczności.
Marta Gackowska – pedagog specjalny i terapeuta pedagogiczny. Już jako studentka zaczęła pracę w Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku. Doświadczenie zdobywała, współpracując z wieloma placówkami w Gdańsku i okolicach (przedszkola ogólne i terapeutyczne, szkoły integracyjne, placówki opiekuńcze, poradnia psychologiczno-pedagogiczna, fundacje wspierające rozwój dziecka), nieustannie podnosząc kwalifikacje zawodowe i uzupełniając je o kolejne obszary. Kilkunastoletni staż pracy terapeutycznej przełożył się na umiejętność budowania wartościowej i efektywnej relacji zarówno z podopiecznym, jak i opiekunem, stąd także zamiłowanie do wsparcia rodzica poprzez konsultacje pedagogiczne/wychowawcze oraz realizację programu Szkoły dla Rodziców.
Mroczna zasłona jest wprowadzeniem do nowej serii książek Gwiezdny pył. W tej części Anastazja zmierzy się z własnymi słabościami, z którymi niejednokrotnie konfrontuje się podczas pokonywania przeszkód stawianych przez istoty z Ciemności. Czy 8-letnia elfka zdoła przezwyciężyć strach i gniew, jakie wzbudzają w niej postaci przeniknięte nienawiścią? Do jakich wniosków dojdzie Nastusia podczas bezpośredniego starcia z Niko i Emilem, którzy odpowiadają za śmierć niewinnych stworzeń?
Poprzez moją twórczość wprowadzam czytelnika w unikalny i pełen niezwykłych przygód świat, który porusza serca i sprawia, że odbiorca świadomie rozpoznaje nieskazitelne światło drzemiące w nim i ciemność kryjącą się w zakamarkach umysłu. To od naszych decyzji zależy, jaki świat oglądamy. Nigdy nie jest za późno, aby zdecydować się na zmianę i przyjrzeć się z bliska lękom i problemom, które nękają nasze skołatane serca i myśli.
Od Autorki
18 września 1970 roku do londyńskiego szpitala St Mary Abbots trafia nieprzytomny młody muzyk rockowy Jimi H. Dyżurujący tego dnia doktor Handelsmann, emigrant z Czechosłowacji, z właściwym dla wschodnioeuropejskiego inteligenta dystansem, komentuje wydarzenia dnia i epoki, w tle zaś buzuje kulturalna, muzyczna i obyczajowa rewolucja przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Wątki faustowskie nawiązują do założycielskiego mitu amerykańskiego bluesa – opowieści o wielkim Robercie Johnsonie, który na rozstaju dróg gdzieś w Tennessee miał sprzedać duszę diabłu. Przez strony książki i życie bohatera przewijają się Georg Friedrich Händel, Bruce Lee, Miles Davis, Sigmund Freud, Andy Warhol i wiele innych barwnych, autentycznych i fikcyjnych postaci.
Maciej Popowski
Według Wikipedii jest filologiem i dyplomatą – trudno, zdarzają się w życiu większe nieszczęścia. Dwadzieścia dziewięć lat temu rozpoczął w Brukseli długi marsz, który z ambasady Rzeczpospolitej przy Unii Europejskiej poprowadził go przez stanowiska szefa gabinetu Jerzego Buzka jako Przewodniczącego PE, zastępcy szefowych unijnej dyplomacji Cathy Ashton i Federiki Mogherini aż do sprawowanej obecnie funkcji dyrektora generalnego ds. europejskiego sąsiedztwa i rozszerzenia UE.
W 2015 roku wydał książkę "Alfabet brukselski" (wydawnictwo Kurhaus). Powieść "Płonące lustra" jest jego debiutem prozatorskim.
Berlin 1938 rok. Laura Konstanty, sierota polskiego pochodzenia, zostaje przygarnięta przez niemieckie małżeństwo. Dziewczyna ulega intrygom ich córki Anny i podszywając się pod nią, wyjeżdża do Beuthen. Niezwykle utalentowana muzycznie, oczarowuje nie tylko bytomski teatr, ale również charyzmatycznego hrabiego Wilhelma von Brandenburga. Wkrótce wybucha wojna, a Laura angażuje się w antynazistowską działalność. Miłość Laury i Wilhelma zostaje wystawiona na wielką próbę, zwłaszcza, że dziewczynę aresztuje gestapo i trafia ona do Auschwitz. Tam przeżywa prawdziwe piekło, kiedy jednym ze strażników obozu okazuje się jej odrzucony i skompromitowany przez hrabiego von Brandenburga adorator, a na sutek niefortunnych okoliczności, współwięźniowie zaczynają postrzegać ją jako kolaborującą z wrogiem. To oskarżenie będzie ciążyć na Laurze jeszcze przez wiele lat.
Jak potoczą się losy bohaterów, kiedy długo skrywane tajemnice ujrzą światło dzienne? Czy miłość Laury i Wilhelma ma szansę przetrwać ,,czasy pogardy”? Czy w obliczu śmierci, poniżenia i nienawiści jest miejsce na uczucia?
Kolaborantka to nie tylko wzruszająca i przepiękna opowieść o sponiewieranym, pełnym ran uczuciu pomiędzy
rozbitkami wojny. To także niezwykłe świadectwo człowieczeństwa, zaduma nad próbą wybaczenia i refleksja nad wydarzeniami, które złamały niejedno życie.
Maria Kocot – bytomianka, doktor nauk ekonomicznych, pisarka, poetka, wykładowca wyższej uczelni, szczęśliwa żona i matka trójki dzieci. Jej książki Popiół i róże oraz Grzesznicy podbiły gusta najbardziej wymagających czytelników. Ich nakład wielokrotnie wznawiano. Każda z jej opowieści stanowi niezwykłą podróż w zakamarki serc i umysłów bohaterów. Pisarka subtelnie szkicuje piórem obraz, w którym ludzkie uczucia mierzą się z brutalnymi realiami życia pod okupacją, a wojna wystawia na próbę miłość, przyjaźń i wierność ojczyźnie.
Jej twórczość była wielokrotnie nagradzana prestiżowymi, ogólnopolskimi nagrodami
literackimi:
I MIEJSCE – Laureatka XX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Gniewińskie Pióro”
I MIEJSCE – Laureatka XXXIV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. J.I. Kraszewskiego
I MIEJSCE – Laureatka V Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Pod Poetyckim Zawołaniem Rocha Sęczawy”
I MIEJSCE – Laureatka XVII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marii Komornickiej
II MIEJSCE – Laureatka XIII Ogólnopolskiego konkursu Literackiego ,,O pióro Reymonta”
III MIEJSCE – Laureatka XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Gniewińskie Pióro”
III MIEJSCE – Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Ikarowe Strofy”
NAGRODA SPECJALNA – XXXIV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Mieczysława Stryjewskiego
WYRÓŻNIENIE – Laureatka V Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Racibórz prozą zaczarowany 2018”
WYRÓŻNIENIE – Laureatka VI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Racibórz prozą zaczarowany 2019”
WYRÓŻNIENIE – Laureatka VII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Racibórz prozą zaczarowany 2020”
WYRÓŻNIENIE – Laureatka VIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Racibórz prozą zaczarowany 2021”
WYRÓŻNIENIE – Laureatka konkursu literackiego ogłoszonego z okazji męczeńskiej śmierci Alfonsa Mańki
WYRÓŻNIENIE – Laureatka I Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego
WYRÓŻNIENIE – Laureatka II Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego
Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego LIPA 2021
Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego LIPA 2022
Laureatka XX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marii Komornickiej
William C. Auden jest profesorem Metropolitan College of New York w Nowym Jorku, absolwentem New York University, gdzie uzyskał stopień Master of Public Administration, oraz Trident University w Kalifornii, gdzie nadano mu stopień Ph.D. Od wielu lat zajmuje się problematyką metodologii nauk społecznych oraz filozofią nauki. Ostatnie kilka lat autor poświęcił analizie twórczości prof. dra hab. Józefa Mariana Bańki, w tym zwłaszcza jego kon¬cepcji recentywizmu.
Józef Bańka w swych książkach, jako argument potwierdzający słuszność opracowanej przez siebie filozoficznej koncepcji recentywizmu, przywo¬łał szczególną teorię względności. Wskazuje on, iż dzięki szczególnej teorii względności wiemy, że para odległych zdarzeń może wydawać się jedno¬czesnością temu samemu obserwatorowi, a niejednoczesnością drugiemu obserwatorowi ze względu na to, że fale świetlne wyznaczają możliwość za¬równo otrzymywania informacji, jak i wpływania na zdarzenia przez obser¬watora, który te informacje odbiera.
Tego typu opis budzi w czytelniku wewnętrzny sprzeciw, gdyż sugeruje on, iż obserwator zewnętrzny ma moc wpływania na zdarzenia mające miejsce w innym układzie odniesienia. Podczas gdy doświadczenie człowieka bliż¬sze jest temu, iż obserwator – bez względu na intensywność i długość czasu obserwacji – nie jest w stanie wpływać na zdarzenia występujące w innym układzie odniesienia. Opis szczególnej teorii względności bardzo przypo¬mina paradoks lecącej strzały, sformułowany przez Zenona z Elei, mówiący o tym, że lecąca strzała znajduje się w bezruchu.
Czy uda się powstrzymać plany wschodniej dominacji nad światem? Co zrobi Darsky, gdy lojalność zostanie wystawiona na próbę, a kłamstwa i manipulacje doprowadzą do śmierci najbliższych? Czy pójdzie za głosem serca? Czy pozostanie wierny rozkazom? I wreszcie – czy Rosja użyje broni biologicznej?
Kolejna wojna, w której Wschód ściera się z Zachodem. Tym razem o wygranej może przesądzić broń biologiczna. Kluczem do jej stworzenia jest praca naukowca żydowskiego pochodzenia, wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Kiedy we wrześniu 1939 roku wyniki badań giną w pożarze uniwersyteckiego laboratorium, rozpoczyna się wyścig wywiadów o pozyskanie wiedzy ukrytej w umyśle wynalazcy. A przynajmniej o uniemożliwienie, by wpadł on w ręce przeciwnika. Zadanie to otrzymuje między innymi brytyjski agent o polskich korzeniach, Ian Darsky. Sercem oddany Polsce, przysięgą związany z brytyjskim wywiadem. Ale Rosjanie są o dwa kroki przed nim…
Przewybornie jest odkrywać przestrzeń przez pryzmat minionych epok. Kapelusze są niemymi świadkami dawnych emocji. Światów, które już lekko się sfilcowały. Wygasłe nakrycia z second-handów wciąż warte wybudzenia. Przyjęło się, że najbardziej szlachetne to te ze swoją przeszłością, znoszone przez szacowne głowy, umysły tęgie, mózgownice przedwojenne i jeszcze starsze. Najmilsze humanistyczne i zrzucone przez artystyczne talenty. Są i te pocieszne nakrycia goszczące na makówkach trzpiotek, czerepach beztroskich, łbach osobniczych, figurach zwyczajnych czy prymitywnych dyniach. Jak dobrze znaleźć w nich nici dawnych żywotów. A co z wieszakiem? To symboliczny łapacz pomysłów, stojak na uchwycone historie i przemyślenia, metaforyczne kapelusze. Rozwarstwiona i wieloramienna konstrukcja oferująca wybór zawieszonych i dotkniętych już tematów. Postawić go można wszędzie, na łące czy polu, miejscu straceń czarownicy Sydonii, w domu czy na wyjeździe, blisko ojczyzny i w snach, chmurach, byle do niego wracać i wieszać nowe ciekawe egzemplarze meloników.
Ze Wstępu do książki
Zbiór opowiadań "Łapanka" Witolda Niesłuchowskiego zawiera pięć opowiadań (dwa tytuły to nowe opowiadania, natomiast trzy pozostałe były wcześniej publikowane w oddzielnych tomikach).
Staszek i Iza poznali się w roku wybuchu II wojny światowej. W dniu, w którym miała rozpocząć się nauka w szkole, obudziły ich dźwięki syren ostrzegających Warszawę przed nadlatującymi niemieckimi bombowcami. Staszek nie ukończył ostatniego semestru studiów prawniczych. Mimo panującej wokół rzezi, ich miłość kwitła. W codzienny horror życia w okupowanym mieście wplatali rodzące się życie rodzinne. Narodziny dziecka wzbogaciły to życie, ale też bardzo je skomplikowały. Powstanie Warszawskie odcisnęło na młodej rodzinie szczególne piętno. Wtedy Staszek został zgarnięty z ulicy i w bydlęcym wagonie wysłany do Auschwitz. Cudem ocalał i dołączył do reszty rodziny w Milanówku. Tam ukrywał się przed Niemcami w szpitalu zakaźnym.
Ten zbiór opowiadań jest o tym, jak wiele zła można wyrządzić człowiekowi i, jak mimo tej całej rzezi, ludzie pomagają sobie nawzajem w sytuacjach, w których zaczynają nawet kwestionować istnienie Boga.
Autor zabiera czytelników w niezwykle trudną, ale jednocześnie bardzo ciekawą podróż.
Witold Niesłuchowski
Po ponad trzydziestu latach kariery kardiochirurga w Kalifornii, Witold Niesłuchowski przeszedł na emeryturę i przeprowadził się do Chapel Hill, gdzie obecnie mieszka z żoną Bonnie i golden retrieverem Bentleyem. Po latach spędzonych na sali operacyjnej i poza nią odkrył, że wszechświat nie składa się z atomów, lecz z opowieści. Związki miedzy ojcem a synem są mu szczególnie bliskie, toteż większość jego opowiadań porusza te zagadnienia.
Zapraszam na stronę internetowa: witoldniesluchowski.com
Ta książka jest pomocą oferowaną wszystkim, którzy czują się zagubieni i przerażeni nieznanymi dotąd problemami, jakie pojawiły się w momencie awansu menedżerskiego. Odpowiada ona nie tylko na te wyzwania, przed którymi stanąłem na początku zawodowej kariery, ale opisuje wiele przypadków i zdarzeń napotkanych na długiej i różnorodnej kierowniczej ścieżce. Miałem bowiem możliwość zarządzania ludźmi w wielu branżach, dziedzinach, w różnych krajach i kulturach organizacyjnych.
Książka "Jak być dobrym menedżerem\" nie jest zatem wytworem konsultanta, szkoleniowca, psychologa biznesu czy innej osoby zgłębiającej teoretyczne aspekty zarządzania. Praktycznie każdą opisywaną tu sytuację przeżyłem na własnej skórze i zmuszony byłem do jej rozwiązania. Opisuję blisko 30 różnych studiów przypadków i wiele drobniejszych przykładów ilustrujących zamieszczone rozważania.
Publikacja ta jest jednak wyjątkowa nie tylko dlatego, że przedstawia konkretne sposoby postępowania w wielu mniej czy bardziej typowych sytuacjach związanych z kierowaniem. Również, a może przed wszystkim, chciałem przekazać pewne trudne do uchwycenia wartości, które sprawiają, że z potencjalnie sprawnego menedżera, stajemy się prawdziwie charyzmatycznym przywódcą, liderem, który jest w stanie natchnąć swój zespół do osiągania fantastycznych rezultatów, i takim, który jest pamiętany jako wzór i postać godna naśladowania.
Ze "Wstępu" do książki
W tej książce poruszonych jest wiele tematów i spraw, o których rzadko lub w ogóle nie wspomina się w innych pracach o tematyce zarządzania.
Krzysztof Tomczyk, Dyrektor Handlowy
Jestem pod wrażeniem, dobrze się to czyta, wciągająco zarówno z punktu widzenia pracownika, jak i kierownika. Szczególnie podoba mi się wiele odniesień do branży IT.
Piotr Jeżewski, Administrator Systemów
Gdybym napotkał taką książkę na początku mojej kariery, na pewno byłoby mi łatwiej kierować i uniknąłbym niepotrzebnych błędów.
Stanisław Tomaszewski, Dyrektor Zakupów, Trefl S.A
Lech Przemieniecki
Menedżer z ponad 30-letnim doświadczeniem w handlu detalicznym, zarządzaniu łańcuchami dostaw, obsłudze klienta, logistyce produkcyjnej i IT.
Zarządzał kilkoma sieciach detalicznymi w Polsce, Rumunii, Czechach, Słowacji, Bułgarii i Mołdawii.
Dyrektor Generalny rumuńskiej sieci dyskontów PPT. Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej TXM SA, notowanej na GPW w Warszawie. Wiceprezes sieci modowej Top Secret.Dyrektor Międzynarodowego Centrum Zakupów i Logistyki Philips Lighting, szef Europejskiego Centrum Obsługi Klienta w Philips Consumer Lamps, kierownik działów logistyki i systemów zarządzania. Obecnie prowadzi firmę doradczą hhmc.pl
...W niniejszym opracowaniu starałem się pokazać wszystkie polskie nazwy geograficzne – te obecnie uznawane, a także te, które przeszły już do historii. Za polskie nazwy geograficzne uznałem te nadane przez Polaków dla upamiętnienia: wydarzeń historycznych, wybitnych postaci z przeszłości, a także zdobywców, odkrywców, badaczy, naukowców oraz mecenasów wypraw, matek, żon, narzeczonych organizatorów polskich eskapad. Polskie nazwy geograficzne nadawane były także przez lokalne władze dla uhonorowania naszych rodaków, którzy przyczynili się do rozwoju miast, regionów i krajów opracowaniu ujęto także nazwy historyczne, obowiązujące przez pewien czas, a dziś z rożnych względów już niefunkcjonujące...
Ze Wstępu
…Książka Jarosława Fischbacha przypomina o wkładzie Polaków w światowy rozwój cywilizacyjny. Jako Polka mieszkająca w Australii, jestem dumna ze wszystkich śladów polskości poza granicami naszej ojczyzny, które na stałe są wplecione w geografię świata, promują polską kulturę i historię oraz przypominają o walce Polaków o niepodległość. Brakowało pozycji na polskim rynku wydawniczym, która zwróciłaby uwagę na to, jak wiele rożnych polskich akcentów znajduje się na mapie świata. Każdy turysta, podróżnik po przeczytaniu tej książki będzie wiedział, gdzie ich szukać.
Małgorzata Kwiatkowska – Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej
…Mam przed sobą bogate – w różnorodne polskie nazwy – poważne dzieło Jarosława Fischbacha. Hasła w książce ułożone są według poszczególnych kontynentów. Polskie nazwy geograficzne, wiele nazw polskich miejscowości czy miast, nazwiska rożnych Polaków reprezentujących przeróżne zawody, którzy zasłużyli się dla danego kraju czy regionu. Przy większości z tych haseł są podane współrzędne, dzięki którym z łatwością można je znaleźć na mapie świata. Autorowi Jarosławowi Fischbachowi należy wyrazić wielki szacunek i zarazem podziw za podjęcie się opracowania „Polskich nazw geograficznych na mapie świata”. Z pewnością dzieło to jest unikatem.
Zdzisław Malczewski SChr – Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii
Jarosław Fischbach – podróżnik śledzący losy Polaków na świecie. Absolwent geografii na Uniwersytecie Łódzkim. Wielki fan Skaldów. Autor książek: „O jeden ląd za daleko”, „Powałęsajmy się po Polsce. Szlakiem Lecha Wałęsy”, „Polskim szlakiem przez Amerykę Południową”; współautor „Atlasu Polonii Francuskiej” i przewodnika „Szlakiem Skaldów”. Książka „Polskim szlakiem przez Amerykę Południową” uzyskała wyróżnienie na Festiwalu Odkrywców i Podróżników „Mediatravel”, była prezentowana w środowiskach polonijnych w: Nowym Jorku, Buenos Aires, Kurytybie, Sao Paulo i Santiago de Chile. Publikował w: „Przeglądzie Polonijnym”, „Poznaj Świecie”, „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej” , „Dzienniku Łódzkim”, brazylijskim „Projecoes – Revista de estudos polono-brasileiros”, nowojorskim „Nowym Dzienniku”, amerykańskim „Magazynie Polonia” i „Link to Poland”. Autor wystaw fotograficznych m.in. w: Sao Paulo, Buenos Aires i Kurytybie.
Recentywizm – to próba poszukiwania ideologicznej bazy dla nowej ery, jaka rozpoczęła się w Polsce w 1989 roku, a która przebudziła się w 1980 roku. Ten wysiłek objął swym zasięgiem bardzo szeroki obszar myśli, począwszy od wyboru typu cywilizacji, który byłby najbardziej odpowiedni na nadchodzące nowe czasy dla Polski, a skończywszy na dookreśleniu tego, co jest prawdą, a co tylko prawdę udaje, aby oszukać ludzi. Wydaje się, że recentywizm nieprzypadkowo pojawił się nie tylko w określonym czasie, ale i powstał w specyficznym dla przemian tego okresu miejscu. To właśnie w Katowicach starły się najpoważniejsze ówczesne ideologie oraz żywioły narodowe. Tak jak narodowość śląska pojawiła się jako jedyna nowa alternatywa na mapie polskich mniejszości narodowych, tak recentywizm stał się jedyną nową koncepcją ideologiczną w Polsce. Recentywizm to ideologia nasycona bardzo silnym ładunkiem emocjonalnym, który będzie się starał zawładnąć uczuciami mieszkańców Śląska, a w perspektywie całej Polski.
W i l l i a m C . A u d e n
Jest profesorem Metropolitan College of New York w Nowym Jorku. Profesor Auden jest absolwentem New York University, gdzie uzyskał stopień Master of Public Administration oraz absolwentem Trident University w Kalifornii, gdzie nadano mu stopień Ph.D. Zajmuje się problematyką metodologii nauk społecznych oraz filozofią nauki. Ostatnie kilka lat profesor Auden poświęcił analizie twórczości profesora Józefa Bańki, w tym zwłaszcza jego koncepcji recentywizmu.
Żyjemy w dynamicznie zmieniającym się świecie – przepełnionym informacją, która atakuje
nas codziennie i ze wszystkich stron: z telewizji, radia, gazet, Internetu… Jak owa
rzeczywistość wpływa na nasz mózg, umiejętność przyswajania nowej wiedzy, uczenia
się, poszerzana horyzontów myślowych, a także rozumowania i wnioskowania, czyli –
krótko mówiąc – na wzrastanie i rozwój świadomego, inteligentnego człowieka? Jaką
rolę w tym procesie odgrywa system edukacji?
W książce Choroba egzaminacyjna został nakreślony obraz współczesnego świata, w którym
– według badań – człowiek stale podłączony do sieci nie czyta tekstu ze zrozumieniem,
lecz skanuje go jak robot, a już wkrótce zdolność skutecznego przyjmowania skomplikowanych
tekstów, czytania złożonej literatury […] stanie się elitarnym przywilejem, dostępnym
tylko specjalnej kaście ludzi… Okazuje się bowiem, iż pomimo postępującego rozwoju
technologicznego i cywilizacyjnego – niestety – nasza inteligencja spada…
Autor podejmuje wyzwanie i mierzy się z tematem. Wskazuje przyczyny takiego stanu
rzeczy oraz przedstawia receptę na to, jak zahamować proces degradowania ludzkich
umysłów, a także wzmocnić ich potencjał do przyswajania wiedzy oraz korzystania z niej.
Ukazuje rolę poszczególnych elementów nauczania systemowego i dobrze zorganizowanej
samodzielnej nauki w tym procesie. Komentuje także obowiązujący system oceniania,
jednocześnie podpowiadając, jak z łatwością wyeliminować stres towarzyszący egzaminom.
Podsumowując swoje przemyślenia, autor przedstawia propozycję organizacji nowego
systemu kształcenia, który sprostałby wyzwaniu wspierania w rozwoju inteligentnego,
świadomego obywatela. Czy, aby nie zatracić umysłowych zdolności właściwych Homo
sapiens, potrzebna jest nam rewolucja, czy jedynie ewolucyjna zmiana w podejściu do
edukacji? Odpowiedź na to pytanie została zapisana na kartach tej książki.
To obszerne kompendium wiedzy o organizacji wypraw i wycieczek rowerowych jest efektem 25 lat podróżniczych doświadczeń autora. Książka jest adresowana zarówno do osób, które dopiero zamierzają zorganizować swoją rowerową podróż, jak i tych bardziej doświadczonych, którzy chcą ruszyć na ambitniejsze trasy w egzotyczne rejony świata.
W poradniku znajdziemy pełen zestaw praktycznych informacji potrzebnych do samodzielnego zorganizowania wielodniowego wyjazdu rowerowego. Od kilkudziesięciu propozycji tras i regionów na wyjazd przez porady, które pomogą przygotować rower oraz sprzęt biwakowy do dalekiej podróży aż po kwestię organizacji noclegów oraz jedzenia. Autor omawia każdy najdrobniejszy aspekt rowerowej podróży: od nawigacji, przez sprzęt elektroniczny, fotograficzny aż po radzenie sobie z trudnymi warunkami pogodowymi, kryzysami, konfliktami, bezpieczeństwem, komarami oraz psami.
Książka zawiera:
• 19 rozdziałów
• 252 zdjęcia
• 88 grafik i mapek
• 26 QR kodów
Spis treści
• Planowanie
• Gdzie jechać
• Transport z rowerem
• Rower na wyprawę
• Bagaż na rowerze
• Nocleg
• Sprzęt obozowy - nocleg
• Sprzęt obozowy – kuchnia
• Jedzenie i picie
• Ubranie
• Ubezpieczenie i dokumenty
• Smartfon i komputer
• Zasilanie na wyprawie
• Łączność
• Pozostały sprzęt
• Nawigacja
• Fotografowanie na wyprawie rowerowej
• Na wyprawie
• Lista do zabrania
• Zakończenie
Marcin jakub Korzonek – ur. 1974
Podróżnik, dziennikarz, fotograf, instruktor turystyki rowerowej. Z aparatem fotograficznym eksploruje świat na rowerze poza utartym szlakami; od najgłębszej depresji na ziemi po najwyższe himalajskie przełęcze. Unika utartych szlaków, lubi miejsca nietuzinkowe i trudno dostępne - stąd najwięcej frajdy sprawia mu przejeżdżanie rowerem pustyń, gór lub Polski w linii prostej. W czasie 25 lat samodzielnie zorganizował 19 wypraw rowerowych przez ponad 30 krajów i 9 pustyń na czterech kontynentach.
Zdjęcia, reportaże z podróży oraz teksty poradnikowe publikuje w polskich czasopismach i magazynach o tematyce podróżniczej i rowerowej. Autor książki „Rowery od A do Z – poradnik rowerowy”.
Wielokrotnie nominowany i nagradzany na krajowych festiwalach i spotkaniach podróżniczych za swoje podróże i prelekcje.
Krótka, konkretna, zwięzła książka Piotra Ciacka, to praktyczny przewodnik dla mentorów, psychologów i w ogóle ludzi pracujących z ludźmi. To przewodnik po pułapkach relacji, zasiekach procesów, które każdemu praktykującemu zdarza się niekiedy zastawić na siebie i swojego klienta. Oparta o prawdziwe przypadki może służyć jako „wykrywacz min”, jako inspiracja do autorefleksji nad swoją własną pracą i relacjami z ludźmi. Autor nie tylko diagnozuje i opisuje dysfunkcje procesu/relacji, ale także wskazuje na głębsze ich konsekwencje . Na koniec jednak podaje pomocną dłoń i wskazuje jak im zapobiegać, lub niwelować ich negatywne następstwa.
Zamysłem autorki jest przedstawienie pań Zamoyskich, jako małżonek ordynatów, matek i przede wszystkim kobiet swoich czasów. Forma gawędy ma przybliżyć czytelnikowi postacie pań Zamoyskich, bez natłoku dat. Każda z bohaterek niniejszego opracowania była wyjątkowa i niepowtarzalna, miała swój charakter (czasem charakterek) i osobowość. Wszystkie miały swoje wady i zalety, ale przede wszystkim były kobietami z krwi i kości, pełnymi uczuć. Niektóre z nich były doskonałymi zarządczyniami majątku Zamoyskich, inne po prostu pełniły rolę żony przy mężu. Wszystkie panie Zamoyskie zapisały piękną kartę w dziejach zarówno Padwy Północy jak i całej ordynacji.
[...] Żony ordynatów, „Panów na Zamościu i Ordynacji”, należą do pocztu mało znanych postaci w historii. Rozpoznawalność i utrwaloną obecność u boku Panów Zamoyskich zyskały może jedynie żony Jana Zamoyskiego (1542-1605). Działo się tak dlatego, że jego los ułożył się w scenariusz życia bohatera idealnego. Taką kreację podtrzymywała i podtrzymuje do dzisiaj ogromna literatura, wszelkich gatunków opisująca samego bohatera, jak i jego epokę, dokonania w sferze polityki i wojny, reform i ekspansji, czy też kreująca mit herosa i człowieka wyjątkowego. Nikt nie zna, tak naprawdę nawet w przybliżeniu, losów żon innych Zamoyskich, stąd książka Pani Agnieszki Lidii Płatek wpisuje się znakomicie
w najmniej znaną i opisywaną historię rodu Zamoyskich. Stanowi pierwszą próbę opisania nie tylko Pań Zamoyskich, jako małżonek, matek, ale nade wszystko jako kobiet swoich czasów. Ukazuje je również na tle wydarzeń, zarówno tych znanych z przeszłości, jak i zdarzeń, które z reguły umykają badaczom. Ukazana wyjątkowość
i niepowtarzalna osobowość wielu
z bohaterek, z ich słabościami, a zarazem ambicjami, stanowi pierwsze tego typu przedstawienie Pań Zamoyskich […]
dr. Jacek Feduszka
Muzeum Zamojskie
Krzysztof Medyna, nestor polskiego jazzu, urodził się 18 kwietnia 1949 roku w Jeleniej Górze. Wychowywał się w rodzinie o wieloletnich tradycjach muzycznych. Jego dziadek, Aleksander Szwarc, był przedwojennym dyrygentem Reprezentacyjnej Orkiestry Wojska Polskiego. Matka studiowała pianistykę w Konserwatorium Muzycznym w Warszawie (dziś: Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina).
W latach siedemdziesiątych był członkiem m.in. Quidam Jazz Quartet oraz współzałożycielem grupy Breakwater. W tym czasie był także kierownikiem zespołu akompaniującego Jerzemu Połomskiemu na trasach w Polsce, Czechosłowacji, NRD i Związku Radzieckim.
Do USA wyjechał w styczniu 1982 roku, gdzie jako profesjonalny saksofonista nawiązał współpracę z hermetycznym środowiskiem jazzowym Nowego Jorku.
W lutym 2007 roku wraz z kwintetem Komeda Project wziął udział w nagraniu płyty Crazy Girl. W 2009 roku koncertował wspólnie z wybitnym polsko-amerykańskim pianistą jazzowym Adamem Makowiczem.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?