Podczas audiencji generalnej w Watykanie 13 czerwca 1979 r. Jan Paweł II podzielił się z wiernymi całego świata piękną refleksją po swej pierwszej podróży do Ojczyzny: „Były to dni szczególnej pielgrzymki do ziemi, na której się urodziłem i wychowałem, wśród ludzi, z którymi nie przestaję być związany najgłębszymi więzami wiary, nadziei i miłości”.
Dziś wiemy bardzo dobrze, że ta pierwsza papieska wizyta z 1979 r. była nie tylko podróżą sentymentalną do ukochanej Ojczyzny podjętą z potrzeby polsko bijącego serca. Stanowiła przełom zarówno w dziejach Polski, jak i współczesnej Europy. Odwiedziny Namiestnika Chrystusowego w kraju ciemiężonym przez prosowiecki reżim wzbudziły wielkie, pospolite ruszenie Polaków, dodały ogromnej mocy do narodzin – już za rok! – Solidarności, co doprowadzi dziesięć lat później do obalenia systemu komunistycznego. Podróż ta była też swego rodzaju zadośćuczynieniem złożonym Ojczyźnie przez Papieża z rodu Polaków za lata zaborów, ciemiężenia, niemieckiej i sowieckiej okupacji.
Papież potrafił wzbudzić wśród rodaków nie tylko entuzjazm, ale i nadzieję, sprawił, że podnieśli spuszczone, trawione poczuciem beznadziei głowy i poczuli siłę – zarówno jako polski, dumny naród oraz jako ludzie wierzący. Wlał w serca swoich krajan przekonanie, że chrześcijaństwo, nazywane pogardliwie przez komunistów „opium dla mas” nie jest reliktem przeszłości, ale stanowi odwagę patrzenia w przyszłość i budowania życia na niezawodnym w każdej epoce fundamencie Chrystusa. Dzięki niezłomnemu i nieustraszonemu św. Janowi Pawłowi II Polacy wyzbyli się lęku i uwierzyli, że przy pomocy Ducha Świętego mogą zmienić „oblicze tej ziemi”.
Album ten, prezentujący archiwalne zdjęcia Adama Bujaka i Ryszarda Rzepeckiego sprzed 40 lat, opatrzone bogatymi podpisami-komentarzami, pokazuje prawdę tamtych wiekopomnych dni. Dokumentuje wielkie uniesienie Polaków i ogromną moc słowiańskiego Papieża. Znajdziemy w albumie także wszystkie najważniejsze słowa Ojca Świętego, które wówczas do nas kierował. Trzeba wrócić do nich po latach, gdyż papieskie przesłanie jest wciąż aktualne! Mało tego, w obecnych czasach nabiera charakteru narodowego poradnika.
Ks. prof. Waldemar Chrostowski, znakomity teolog i biblista oraz znawca Starego Testamentu, w swojej najnowszej książce przybliża treść i okoliczności powstania „Listów do siedmiu Kościołów, które są w Azji”. „Listy...” owe to część Apokalipsy św. Jana napisanej przez Apostoła w latach 90. I wieku, czyli pod koniec swojego życia. Św. Jan skierował je do siedmiu wspólnot chrześcijańskich w Azji Mniejszej (określanych przez niego mianem Kościołów), funkcjonujących w tamtejszych miastach: Efezie, Smyrnie, Pergamonie, Tiatyrze, Sardes, Filadelfii i Laodycei.
W listach omawia sytuację wspólnot, chwali, co dobre, gani, co złe, przestrzega przez zagrożeniami i zachęca do wytrwania. Środowiska chrześcijan w tych ośrodkach zmagały się bowiem z rozmaitymi zagrożeniami: niechęcią ze strony Żydów odrzucających naukę Jezusa, wrogością ze strony pogan wyznających tradycyjnych bogów czy wreszcie otwartymi prześladowaniami ze strony rzymskich władz. Trwanie przy wierze wymagało wtedy prawdziwej odwagi i ufności w Chrystusie.
Listy mają literacką formę, ks. Chrostowski wyjaśnia więc współczesnemu czytelnikowi ich przesłanie, użyte metafory, nawiązania i cały nieczytelny dziś dla nas kontekst związany z okolicznościami i epoką. Jak zawsze u ks. Chrostowskiego książka napisana językiem jasnym i przystępnym, a jednocześnie bogatym w treści i merytoryczny przekaz. Bogato ilustrowana praca ma też walor aktualności, bo wiele wymienionych przez św. Jana zagrożeń dotyka Kościół także dzisiaj (choć oczywiście w nieco innej formie). „Entuzjazm i sprzeciw wobec Chrystusa” to bardzo ciekawa i wartościowa lektura dla wszystkich zainteresowanych historią chrześcijaństwa, Ewangelią i dziejami Kościoła.
Edycja specjalna z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski, bardzo eleganckie Wydanie Sejmowe.
Wspaniała kolekcjonerska wersja, piękna płócienna oprawa z obwolutą.
Idealna na prezent czy też do własnej domowej biblioteczki.
Jest wiele ważnych dat w historii naszego narodu, ale nie ma ważniejszej niż rok 966. Chrzest Polski. Oddanie się w poddaństwo - lecz tylko Chrystusowi.
Polacy jako wierni Jego poddani szybko stali się niezależni i silni; już tysiąc lat temu państwo Bolesława Chrobrego, którego ojciec, Mieszko, zaledwie kilkadziesiąt lat wcześniej przyjął chrzest, urosło do rangi potęgi. Bolesław I był władcą w pełni europejskim, co wówczas oznaczało: chrześcijańskim. Poruszał się swobodnie wraz ze swą drużyną od Łaby po Kijów, od Kołobrzegu po Pasawę. Polacy, rozwijając się przez wieki w kręgu kultury i wiary chrześcijańskiej, doszli do prawdziwej wielkości: gospodarczej, kulturalnej, militarnej, politycznej i moralnej. Zdarzały się też na przestrzeni naszych dziejów różne potknięcia, ale nigdy nie doszło do upadku narodu - Chrystusowa wiara zawsze trzymała go w swojej mocy. I da Bóg, trzymać go będzie po wsze czasy. Bardzo istotne jest dokładne zapoznanie się z narodzinami wiary na ziemiach polskich, bowiem "nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego bez Chrystusa", jak powiedział św. Jan Paweł II.
Trudno znaleźć lepszego autora do opisania rozlicznych okoliczności narodzin chrześcijaństwa na naszych rdzennych terenach niż prof. Krzysztof Ożóg, człowiek tyleż głębokiej wiedzy, co głębokiej wiary - rzecz to niebagatelna przy badaniu kształtowania się naszej narodowej tożsamości. Różne czynniki sprzyjały powstaniu mocnego państwa Polan: korzystny układ sił politycznych, talenty osobiste Mieszka I i jego wielkiego syna, mądra, pokojowa ekspansja Rzymu na tereny pogańskich Słowian. O tym wszystkim pisze Autor, który wykazuje wszakże, iż decydujący był sam Chrzest święty, bowiem to jego konsekwencje spoiły rody i plemiona na naszych ziemiach tak silnie, że trwamy razem już jedenasty wiek, że wykształciliśmy wspaniałą kulturę, oryginalną tradycję, bogaty język.
Autor napisał swe dzieło w oparciu o najnowszy stan wiedzy; mamy w ręku nie tylko księgę jubileuszową (1050-lecie Chrztu), ale i obfitującą w fakty oraz wydarzenia książkę historyczną. Prof. Krzysztof Ożóg tak umiejętnie przybliża nam tamten świat, że bez trudności poruszamy się w ówczesnych realiach. Przywołuje okres wczesnosłowiański, misję świętych Cyryla i Metodego, następnie opisuje pasjonujący proces narodzin państwa i narodu - Polski i Polaków w wieku X i XI. Mówi o uwarunkowaniach zewnętrznych, opowiada o ówczesnym życiu we dworach i grodach, o pierwszych kościołach i męczennikach, o toczonych wojnach, o pierwszych zabytkach kultury. Mamy nieodparte wrażenie, iż to na naszych oczach wykuwa się Polska.
Książkę poprzedza wstęp Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Ewangelia dla dzieci napisana przez bp. Antoniego Długosza. Bogato ilustrowana rysunkami biblijnymi. Specjalne miejsce na wklejenie komunijnej fotografii i pamiątkowy wpis. Pięknie złocona!
Treść Ewangelii: Palestyna * Ziemia Święta * Ewangeliści * Jan Chrzciciel * Zwiastowanie * Nawiedzenie * Boże Narodzenie * Trzej Królowie * Ofiarowanie w świątyni* Znalezienie Pana Jezusa *Chrzest w Jordanie * Powołanie apostołów * Wesele w Kanie * Jezus naucza o Bożym Królestwie * Przypowieści * Uczniowie Jezusa * Św. Piotr * Przemienienie na górze Tabor * Modlitwa w Ogrójcu * Ukoronowanie cierniem * Droga krzyżowa * Ukrzyżowanie Pana Jezusa * Jezus zmartwychwstał * Wniebowstąpienie * Duch Święty Darem Pana Jezusa * Wniebowzięcie Matki Bożej * Maryja królową nieba i ziemi * Św. Paweł – apostoł.
Biskup Antoni Długosz – ulubiony przez dzieci. Niezwykle popularny dzięki występom w cotygodniowym programie telewizyjnym „Ziarno” (TVP). Mówi tam i śpiewa o Panu Bogu, głosząc Dobrą Nowinę w języku radości – najbardziej zrozumiałym dla najmłodszych. Wszechstronny talent artystyczny, bowiem także pięknie pisze. „Opowiem Ci o Jezusie” jest tego najlepszym dowodem! Autor opowiada o Panu ciekawie i barwnie, przystępnie, opierając się wiernie na Ewangelii. Biskup Antoni Długosz jest też diecezjalnym duszpasterzem dzieci specjalnej troski oraz krajowym duszpasterzem młodzieży nieprzystosowanej społecznie.
Nie wszyscy mogą wybrać się osobiście do Ziemi Świętej i Wiecznego Miasta, by stąpać tam śladami Jezusa i Jego następcy – św. Piotra. Ten album pozwala dotrzeć tam każdemu, by mógł poznać je bliżej i doznać głębokich duchowych przeżyć. Wędrując po kartach książki pielgrzymujemy częściowo wspólnie z trzema papieżami – św. Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem. Poruszając się po Stolicy Piotrowej uczestniczymy z nimi także w obchodach Wielkiego Tygodnia, najbogatszego okresu liturgicznego.
Niepowtarzalne, uduchowione zdjęcia Adama Bujaka – mistrza fotografii religijnej, autora ponad 130 albumów! – ukazują nieraz dużo więcej, niż potrafi dostrzec oko zwykłego pielgrzyma.
Dzięki przebogatemu doświadczeniu i wyjątkowemu talentowi artysta potrafi znaleźć zarówno niecodzienne punkty obserwacyjne, jak i wydobyć z tła niezwykłe detale, prawdziwe perły, dowody geniuszu dawnych rzeźbiarzy, architektów, malarzy. Adam Bujak miał poza tym wyjątkową możliwość i przywilej przebywania w bezpośredniej bliskości św. Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka.
Przemieszczamy się na kartach tej książki od Synaju po Jordan, od Jeziora Galilejskiego po Betlejem. Wstępujemy na Górę Błogosławieństw i na górę Tabor. Poznajemy Nazaret i Kafarnaum. Z Góry Oliwnej spoglądamy na Jerozolimę, by potem zejść w dół i zadumać się w Wieczerniku lub przy Grobie Matki Bożej. Uczestniczymy także w historycznej Eucharystii celebrowanej przez ziemskiego Namiestnika Chrystusa przed pustym grobem Naszego Pana.
Prawie dwa tysiące lat temu osiadł w Rzymie ten, którego Jezus wyznaczył na swego pierwszego następcę. Poświęcona mu Bazylika św. Piotra to najważniejsza świątynia chrześcijan. Album ten przybliża jej wspaniałość i podniosłość, pozwala też obejrzeć z bliska katedrę biskupa Rzymu – Bazylikę św. Jana na Lateranie. Bogate w rzeczowe informacje podpisy pod zdjęciami oraz dwa świetnie eseje znawczyni tematyki papieskiej i kościelnej, Jolanty Sosnowskiej, pogłębiają naszą wiedzę o Ziemi Świętej i Watykanie, objaśniają symbolikę obrzędów, strojów i kolorów liturgicznych. Wybrane homilie papieskie św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka tłumaczą wymiar duchowy tych wydarzeń.
Także dla tych, którzy pielgrzymowali już do tych świętych miejsc, stojący na wysokim poziomie edytorskim album „Śladami Zbawiciela” będzie zapewne przywołaniem doznanych tam duchowych przeżyć i estetycznych wzruszeń oraz jakże cenną pamiątką.
Kiedykolwiek niepodległość Ojczyzny była zagrożona, Kościół stawał po stronie Polski. Czas próby nigdy nie był jednak większy niż w XIX i XX w., kiedy Polska na 123 lata zniknęła z map świata, a następnie musiała się zmierzyć z zabójczą nawałnicą niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu. Przez te trudne czasy Polska nigdy się nie poddała.
Zawdzięczamy to roztropnym mężom stanu, wybitnym artystom, patriotycznym działaczom i wielu Polakom, którzy z orężem w ręku bronili niepodległości. Wielki dług wdzięczności zaciągnęliśmy także u ludzi Kościoła, którym brzmiało w sercach najważniejsze hasło: Bóg, Honor, Ojczyzna. Właśnie o tym jest ta książka napisana barwnym, literackim językiem przez Martynę Deszczyńską i Andrzeja Nowaka, dwoje wspaniałych historyków. Snują oni opowieść o przemożnym pragnieniu wolności polskiego narodu. Przewodnikami po kartach tej książki stają się wielcy duchowni, jak chociażby abp Zygmunt Szczęsny Feliński, który pisał groźne listy do cara domagając się polskiej niepodległości, prymas August Hlond prowadzący Polskę i Kościół przez tragedię II wojny światowej, Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, niezłomny kapłan ks. Jerzy Popiełuszko czy św. Jan Paweł II, który bezkompromisowo zwalczał komunizm i wprowadził Kościół w nowe tysiąclecie.
Ale Kościół na straży polskiej niepodległości jest także opowieścią o mniej eksponowanych na kartach historii, a wspaniałych Polakach. Wybitni badacze, autorzy tej książki, przywołują poza tym wiele mało znanych wydarzeń z XX, XXI, ale i z XIX w., książka obejmuje bowiem nie tylko okres ostatniego stulecia, ale pokazuje również drogi, jakie wiodły Polaków do pamiętnego 11 listopada 1918 r. i jak wielka była rola polskiego duchowieństwa na tych drogach do odzyskania niepodległości. Autorzy podejmowali już wcześniej ten temat w książkach Białego Kruka; prof. Andrzej Nowak w Czasie walki z Bogiem, a dr hab. Martyna Deszczyńska w Narodzie bez państwa.
Tekst uzupełnia blisko 90 bardzo ciekawych, unikatowych ilustracji, zdjęć archiwalnych, map i wiele mówiących tabel (zestawień), dzięki którym rysuje się jeszcze pełniejszy obraz czasów, w których Polska zmagała się z trzema mocarstwami o niepodległość, odzyskiwała ją, znów traciła, lecz w walce nie ustawała – aż po ostatnie lata.
PREMIERA! „Ojciec Pio. Potęga świętości“. Ilustrowana biografia z okazji 50. rocznicy śmierci i 100. rocznicy stygmatyzacji!
20 września 1918 modląc się w chórze zakonnym przed krucyfiksem Ojciec Pio otrzymał stygmaty. Pięć ran - na rękach, boku i nogach znajdowało się w miejscach ran Chrystusa zadanych mu podczas ukrzyżowania. Lekarze, którzy wielokrotnie badali zakonnika obliczyli, że podczas 50 lat życia z jego ran wypłynęło 3400 litrów krwi. Natomiast po jego śmierci 23 września 1968 roku rany zniknęły bez śladu! Według raportu lekarskiego po śmierci ciało Ojca Pio było zupełnie pozbawione krwi!
We wrześniu tego roku cały świat wspomina okrągłe rocznice tego wydarzenia – 50. rocznicę śmierci oraz 100. rocznicę stygmatyzacji św. Ojca Pio! Dlatego ukazała się nowa, ilustrowana biografia świętego zakonnika z Pietrelciny. Zawiera mnóstwo pięknych zdjęć i ciekawych informacji.
Przez całe życie przypisywano ojcu Pio najróżniejsze zjawiska nadprzyrodzone, jak np. czytanie w ludzkich sercach, przebywanie w dwóch różnych miejscach jednocześnie czy lewitację. Ponad wszelką wątpliwość obdarzony był darem proroczym, m.in. przepowiedział młodemu księdzu, Karolowi Wojtyle, że zajmie ,,najwyższe stanowisko w Kościele''. Jest też bardzo wiele dowodów na cudowne uzdrowienia i nawrócenia uzyskane za jego wstawiennictwem.
Konfesjonał Stygmatyka w klasztorze kapucyńskim w San Giovanni Rotondo, na południu Włoch, gdzie przebywał od 1912 r., był stale oblegany, choć wszyscy wiedzieli, że jest spowiednikiem bardzo surowym. Ojciec Pio zaplanował i zrealizował w San Giovanni Rotondo niezwykły szpital nazwany Domem Ulgi w Cierpieniu, otwarty w 1954 r. i stale rozbudowywany. Był człowiekiem wielkiej modlitwy, która we wszystkim dodawała mu sił. Cechowała go wielka pokora, głęboko przeżywał każdą Eucharystię.
Właśnie o nim i tych wszystkich wydarzeniach jest książka „Ojciec Pio. Potęga świętości”, obszerna biografia ilustrowana na najwyższym poziomie edytorskim, która zachwyci każdego czytelnika. Jest to idealna pozycja na ten wyjątkowy jubileusz.
„Dzienniczek” św. Siostry Faustyny to najczęściej tłumaczone polskie dzieło na świecie, ale przede wszystkim to perełka literatury mistycznej. Jest to lektura, która człowieka autentycznie zmienia i dotyka w samej duszy. Bóg każdemu z nas pokazuje drogę do świętości, ale z Siostrą Faustyną obcował bezpośrednio i bezpośrednio do niej przemawiał. Ten niesamowity skarb w sposób wielce poruszający i mądry przedstawia nam Halina Łabonarska, wybitna aktorka i osoba prawdziwie wierząca, odtwórczyni m.in. królowej Jadwigi Łokietkowej w serialu „Korona Królów”).
Halina Łabonarska swym pięknym, dźwięcznym głosem prowadzi nas po kolejnych kartach „Dzienniczka”, a rytm jej narracji staje się przewodnikiem po tajemnicy Bożego Miłosierdzia.
To niezwykłe dzieło jest uzupełnione przejmującą, spokojną muzyką Piotra Łabonarskiego, syna Haliny, dzięki której słuchacz zostaje wprowadzony w refleksyjny, kontemplacyjny wręcz nastrój.
Niniejszy audiobook składa się z trzech płyt, opakowanych w piękne i twarde etui, i zawiera 30 godzin nagrań! Halina Łabonarska prezentuje całość „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny.
Adam Bujak, Leszek Długosz. Dwaj wielcy artyści krakowscy o olbrzymim dorobku, którzy wychowali się u stóp Wawelu. Ich twórczość – fotografia i poezja – związana jest ściśle z tradycją zarówno prastarej stolicy Polski, jak i całej naszej Ojczyzny. To twórczość głęboko przesiąknięta wiarą, cechująca się liryzmem, pięknem obrazu i słowa. Adam Bujak i Leszek Długosz występują tu razem po raz pierwszy jako współautorzy i już od pierwszej stronicy widać, że jest to duet niezwykły. Użycie urokliwej, czasem nawet tajemniczej fotografii jako komentarza do refleksyjnej poezji, zaowocowało przepiękną, liryczną, bożonarodzeniową książką. Fotografik i poeta przygotowali dla nas niespotykany dar na Święta. Wyśpiewali pod Wawelem kolędę, która zapada głęboko w serca odbiorców.
Po blisko pół wieku odkrywamy zupełnie nieznane nagrania kard. Karola Wojtyły, wcześniej odtwarzane z kaset magnetofonowych tylko w kręgach rodzinnych. Słychać na nich homilie i przemówienia Kardynała, w których przepięknie opowiada o geniuszu polskiej kultury i tradycji wyrosłych na gruncie chrześcijaństwa, szczególnie zaś o polskim Bożym Narodzeniu. Swym dźwięcznym, poruszającym głosem snuje jakże mądre i głębokie rozważania na temat młodzieży, narodu, wolności, przejawia troskę o ukochaną Ojczyznę. Słowa te nie tylko nie utraciły nic ze swej żywotności, ale wydają się dziś jakby jeszcze bardziej aktualne. Nagrań dokonano głównie podczas spotkań opłatkowych, ale także imieninowych oraz przy innych okazjach.
Słychać na nich wspólne kolędowanie (w tym także Kardynała), recytacje wierszy, nie brakuje fragmentów żartobliwych. Te bezcenne nagrania archiwalne nie powstały co prawda w studio radiowym, ale ich wartość dokumentalna, historyczna i religijna jest niezwykła. Nowoczesna obróbka techniczna pomogła w odtworzeniu treści i atmosfery spotkań z ówczesnym metropolitą krakowskim, a późniejszym papieżem i świętym Janem Pawłem II.
Wszystkie te, dotychczas nieznane, przemówienia kard. Karola Wojtyły zostały również spisane, czego efektem jest piękna i wartościowa książka „Karol Wojtyła. Noc wigilijna”. Została ona wzbogacona unikatowymi zdjęciami ówczesnego metropolity wykonanymi przed prawie pół wiekiem przez mistrza fotografii Adama Bujaka. Są też jego nastrojowe zdjęcia zimy i Świąt Bożego Narodzenia. Pakiet książka i płyta to niezwykły prezent pod choinkę, który pozwala w pełni wgłębić się w tajemnicę Wcielenia oraz istotę Świąt Bożego Narodzenia.
Bohater, artysta, święty. Powstaniec styczniowy, utalentowany malarz, opiekun nędzarzy. Tak można najkrócej opisać niezwykłą i do dziś fascynującą postać Adama Chmielowskiego, którego imię zakonne Brat Albert stało się w Polsce powszechnie znane już pod koniec XIX wieku. Te trzy rodzaje działalności i te trzy postawy życiowe zostały pięknie ukazane w niezwykłej książce. Niezwykłej nie tylko z uwagi na głównego bohatera, Brata Alberta, ale także na niespotykaną, podwójną narrację o nim. Jedna to opowieść złożona z ponad 50 obrazów malarskich, ilustrujących ważne sceny z życia Brata Alberta od narodzin aż po śmierć oraz jego kult. Obrazy te wyszły spod bardzo sprawnej ręki przedwojennego profesora rysunku i scenografa Zygmunta Wierciaka, który w młodości miał jeszcze możliwość osobiście zetknąć się z Bratem Albertem i jego miłosiernym dziełem. Kilkanaście nastrojowych fotografii (w tym z beatyfikacji i kanonizacji) oraz reprodukcji obrazów Adama Chmielowskiego uzupełnia tę bogatą opowieść ilustracyjną.
Druga narracja prowadzona jest równolegle przy użyciu słowa. Znana autorka licznych artykułów i książek przybliżających literacko wielkie postaci oraz wydarzenia związane z życiem Kościoła, Jolanta Sosnowska ukazuje nam zarówno heroizm, jak i głębię wiary Brata Alberta. Heroizm, który po raz pierwszy wyraża się na polu bitwy z wojskami zaborcy, a potem podczas amputacji nogi; drugi raz w odrzuceniu blichtru środowiska tzw. śmietanki artystyczno-towarzyskiej i poświęceniu się bez reszty ludziom najuboższym, brudnym, obdartym, wynędzniałym, upadłym moralnie, odrzuconym przez wszystkich. Głębię wiary, która cechowała go w każdej sytuacji przejął nasz bohater od rodziców, w szczególności od matki. Nawet podczas tragicznej amputacji w polowych warunkach po powstańczej bitwie nie stracił ufności w Bożą moc. Nawet gdy wraz ze swymi podopiecznymi zaczynał nieraz przymierać głodem – pomoc zawsze nadchodziła, choć nieraz w ostatniej chwili. Autorka teksu odnosząc się do scen przedstawionych przez malarza, opiera się jednocześnie na najnowszej wiedzy na temat życia Brata Alberta. Książka z uwagi na swoje walory plastyczne i literackie jest świetnym narzędziem popularyzacji postaci św. Brata Alberta oraz ideałów chrześcijańskich, w szczególności zaś miłosierdzia.
Wydawać by się mogło, że postać Tadeusza Kościuszki jest
w Polsce powszechnie znana i nie kryje w sobie żadnych
tajemnic. Kto z nas jednak wie, że młody Kościuszko kochał
się nieszczęśliwie w magnackiej córce, a odrzucony przez jej
ojca planował staropolskim zwyczajem porwać pannę? Albo że
podczas pobytu w Ameryce cudem uniknął śmierci, ale nie na polu
bitwy, lecz w zamachu? Lub że podczas drugiej wizyty w Stanach
Zjednoczonych był śledzony przez rosyjskich agentów, a do Europy
wracał incognito, ukryty pod fałszywym nazwiskiem jako Tomasz
Kanberg, niemiecki kupiec?
Więcej takich ciekawostek znaleźć można w najnowszej
biografii Naczelnika, napisanej przez historyka z Muzeum
Wojska Polskiego w Warszawie dr. Janusza Wesołowskiego. Badacz
prowadzi nas w niej ścieżką życiowych losów Kościuszki od
narodzin w drewnianym dworku w Mereczowszczyźnie na Polesiu,
przez naukę w Szkole Rycerskiej, udział w amerykańskiej wojnie
o niepodległość, służbę w armii koronnej Rzeczypospolitej, powstanie
1794 r., emigrację i wreszcie śmierć w szwajcarskiej Solurze. Narrację
uzupełnia opowieść o niezwykłych dziejach zabalsamowanego serca
Naczelnika (to kolejny mało znany epizod!), przechowywanego dziś
z czcią na Zamku Królewskim w Warszawie. Autor pisze przystępnie
i wartko, a w książce prezentuje najnowszy stan wiedzy o postaci
i dokonaniach Kościuszki.
Burzliwe losy rzucały Naczelnika w różne miejsca świata.
Odwiedził on m.in. Francję, Anglię, Stany Zjednoczone, Szwecję,
Niemcy, Włochy i Rosję. Wszędzie tam – nawet w Rosji, gdzie wszak
przebywał w niewoli – traktowany był z szacunkiem, jako bohater
wojenny, wybitny generał i bojownik o wolność, człowiek o wielkiej
godności i niezależności. Pamięć o nim trwa do dziś w wielu krajach
i na różnych kontynentach. Utrwalanie tej pamięci jest naszym
narodowym obowiązkiem i to nie tylko w Roku Tadeusza Kościuszki.
Książka ta umacnia ją w sposób szczególnie sugestywny, bowiem
tekst uzupełniają liczne ilustracje (123) przybliżające nie tylko postać
naczelnika, ale i czasy, w których żył.
Wielokrotnie wypierałem się nawet tej religii, którą wpojono mi w dzieciństwie. Otwarcie się z niej wyśmiewałem, nie stroniąc od ironii. Wówczas miałem po cichu za złe Kościołowi, że zmusza mnie do tego rodzaju sarkazmu,
pozostając religią staroświecką, która wśród osób przyznających się do wszechobecnej, przyzwoitej lewicy nie jest w stanie pociągnąć za sobą nikogo. Przyznanie się do katolicyzmu jest dzisiaj czymś wstydliwym. W środowisku, w którym ja się obracam, katolik jest kimś śmiesznym, groteskowym, żałosnym, naiwnym i zacofanym. Nosi kalesony i koszule z krótkim rękawem, ma żonę z owłosionymi nogami i błyszczącym czołem, po cichu głosuje na skrajną prawicę, jego horyzonty są ciasne, a paznokcie brudne, upaja się swoimi drażniącymi dobrymi intencjami, nigdy nie poszedł na dyskotekę i wozi swoim rozklekotanym Renault Espace gromadę dzieciaków, którym cieknie z nosa… Jest to dokładne przeciwieństwo wrażenia, jakie powinien sprawiać przebojowy producent telewizyjny, jakim jestem! Spróbujcie wyjaśnić dyrektorowi programowemu stacji dla nastolatków lub modnej prezenterce, że wybieracie się na Mszę św., a zobaczycie efekt! „Jakie to interesujące…” – powiedzą z grzecznym wyrazem twarzy. Ale całkiem przez przypadek okaże się, że projektu,
który im zaproponowaliście, nie da się zrealizować. W telewizji przyznawanie się do katolicyzmu, z całą jego aurą statyczności i anachronizmu, wydaje się samobójstwem.
Thierry Bizot, którego tu cytujemy, nie jest żadną osobą no-name; to bardzo ważna postać francuskich mediów, wieloletni dyrektor jednej z tamtejszych stacji telewizyjnych, utalentowany i popularny realizator, człowiek powszechnie rozpoznawalny. We Francji takie określenia oznaczają zazwyczaj kogoś o mniej lub bardziej lewackich poglądach. Nie tym razem jednak, Bizot przeżył bowiem zachwycające nawrócenie, które opisał w „Anonimowym katoliku” w sposób dramatyczny, pełen refleksji, czasem żartobliwy. Powstała urocza opowieść o człowieku mediów, o jego rodzinie i środowisku, o drodze do spokoju i równowagi. Thierry Bizot może dziś powiedzieć o sobie:
Stopniowo moje spojrzenie samoistnie zwraca się ku postaci, która zaczyna mnie wzruszać. Jezus.
Sączy się teraz z Niego czysta i drogocenna radość. Kiedy o Nim myślę, wymyka mi się łza wdzięczności. Jest tak, jak gdybym znał Go osobiście, a On pomógł mi dorosnąć, wyrwać się z kolein, tak jak mógłby to zrobić ojciec, starszy brat, przyjaciel. Oto, kim jest dla mnie Jezus. Być może jestem szalony… ale co z tego, skoro jestem szczęśliwy?
Tuż przed obroną pracy doktorskiej przez ks. Marka Jędraszewskiego, 20 grudnia 1979 r., Papieskie Kolegium Polskie w Rzymie odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II. Podszedł wtedy do młodego kapłana z Poznania, którego już wcześniej poznał i polubił, i zapytał: No, co tam, Marek Jak tam z tym twoim Levinasem - ten bowiem litewski myśliciel był przedmiotem badań przyszłego profesora i arcybiskupa metropolity. Gdy zapytany odrzekł, że niedługo będzie się bronił, usłyszał w odpowiedzi: Co Bronić się Ty masz zwyciężać!. Księdzu Markowi nie pozostało nic innego, jak tylko wziąć sobie do serca papieskie wezwanie i kierować się nim przez całe życie. Świadectwem tego jest ta książka, jakże bogata w treści; z jednej strony prezentuje drogę życiową ks. Marka Jędraszewskiego, z drugiej jego niezwykłą aktywność.Dzięki zdjęciom mistrza fotografii sakralnej, Adama Bujaka, oraz wciągającemu tekstowi Jolanty Sosnowskiej, specjalistki od tematów charyzmatycznych, możemy spotkać się z bohaterem tej książki w bardzo wielu miejscach i w przeróżnych sytuacjach. Przekaz ten wzmocniony jest fragmentami najdonioślejszych wypowiedzi nowego metropolity krakowskiego. Spotykamy go nie tylko w kościołach i sanktuariach, ale też w szpitalach, salach wykładowych i wystawowych, w muzeach, szkołach, na ulicach, w zakładach pracy. Pokazywany jest na tle genialnych zabytków i wspaniałych widoków. Obserwujemy go zarówno wśród wybitnych postaci świata naszej kultury, nauki i polityki, jak i rzesz rozentuzjazmowanych wiernych, gdy przemawia, naucza, dyskutuje, broni wartości i patriotyzmu, pielgrzymuje, sprawuje Eucharystię, udziela chrztu i bierzmowania. Przede wszystkim zaś modli się - z nami, ale też i w samotności. Jego kalendarz jest wypełniony po brzegi, a przecież czasem musi także obejrzeć i mecz piłkarski, wszak od dziecka dzielił ze swym ojcem tę pasję...Abp Marek Jędraszewski z całą ostrością dostrzega zagrożenia współczesnego świata. Nie ulega jednak słabościom, nie idzie na zgniłe kompromisy, odrzuca poprawność polityczną, rozumie że rola pasterza, szczególnie metropolity - następcy św. Stanisława Biskupa i Męczennika - polega nie tylko na odprawianiu Mszy św. i katechezie, na wypełnianiu obowiązków duszpasterskich, ale też na aktywnym uczestniczeniu w życiu publicznym. W swym myśleniu i postępowaniu krakowski metropolita podąża śladami św. Jana Pawła II, który w widoczny sposób nad nim czuwa. Jeśli ktoś ma co do tego wątpliwości, niech odpowie, jak to się stało, że właśnie on został kolejnym następcą kard. Karola Wojtyły
Trudno byłoby uwierzyć, jak bardzo św. Jan Paweł II stanowił inspirujący motyw dla twórców znaczków pocztowych, gdyby nie ten wielki album, ilustrujący dorobek w tej dziedzinie. Ks. prof. Waldemar Chrostowski, od dziecka pasjonujący się filatelistyką, zgromadził absolutnie unikatowy zbiór wszystkich walorów filatelistycznych, jakie ukazały się podczas pontyfikatu naszego wielkiego rodaka. Kolekcja ta obejmuje pozycje aż ze 127 krajów świata! Są to znaczki (1572 sztuki), bloki (203), arkusiki (213) i zeszyty znaczkowe (10). W zasadzie wszędzie, gdzie istnieje poczta narodowa, publikowano przeróżne walory filatelistyczne z wizerunkami Ojca Świętego, upamiętniając zarówno ważne wydarzenia związane z polskim papieżem, jak i z danym państwem.
Prace te cechuje niezwykła różnorodność plastyczna; od skromnych, ale – co widoczne – sercem malowanych obrazków z krajów małych, ubogich, nieposiadających własnych tradycji graficznych, po wysublimowane szkice i skomplikowane grafiki, w tym szczególnie urokliwe, rzecz jasna, z Polski. Ten przebogaty zbiór tworzy różnobarwną, utrwaloną na znaczkach pocztowych opowieść o długim pontyfikacie Pielgrzyma Wszechczasów rodem z Krakowa, z Polski. Wędrując z papieżem filatelistycznym szlakiem po wszystkich kontynentach, spotykamy wielkie osobistości naszej współczesności oraz postaci historyczne, podziwiamy piękne krajobrazy, natrafiamy na znamienne rocznice.
To zdumiewające, że zbiory filatelistyczne mogą nie tylko kogoś lub coś upamiętniać, ale mogą być też sugestywnym sposobem edukacyjnym. Kolekcjonerstwo znaczków na tym poziomie to już bowiem nie tylko hobby, ale gałąź wiedzy. Nic więc dziwnego, że prezentowana w tej książce kolekcja trafi na eksponowane miejsce w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które powstaje w niespotykanym miejscu – w pierścieniu kopuły Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, 28 metrów nad ziemią. Ks. prof. Waldemar Chrostowski przekazał swe cenne zbiory w darze, jako akt wdzięczności wobec św. Jana Pawła II za to, co zrobił dla Kościoła powszechnego, a dla polskiego narodu w szczególności.
Nowe wydanie, rozszerzone o relację z uroczystości kanonizacji Pastuszków, która miała miejsce 13 maja 2017 roku!
Pięknie wydana ilustrowana książka wydrukowana na papierze kredowym, która dzięki interesującym tekstom i ponad 100 zdjęciom prowadzi nas przez ostatnie stulecie razem z Matką Bożą Fatimską i jej małymi orędownikami aż do dnia ich kanonizacji. Nowe wydanie, to aż 136 stron, zostało wzbogacone o homilie wygłoszone przez papieża Franciszka z okazji kanonizacji Hiacynty i Franciszka oraz fotografie z tego ważnego dla życia Kościoła wydarzenia.
Nelson Pereira, portugalski dziennikarz, publicysta, znawca sanktuariów maryjnych, którego wychowała portugalska ziemia, jak nikt inny potrafi przeniknąć umysły współrodaków i przenieść w atmosferę czasów, kiedy nastąpiły objawienia. A dzięki archiwalnym, stuletnim fotografiom stajemy się niemal bezpośrednimi świadkami tych chwil. Zaś ks. prof. Jan Machniak, autor wielu książek z dziedziny teologii duchowości, pokazuje związek fatimskiej tajemnicy z papieżami, szczególnie ze św. Janem Pawłem II. Największym świadkiem spełnienia obietnic fatimskich okazał się Papież Polak, który bardzo przyczynił się do rozwoju i rozprzestrzenienia fatimskiej pobożności - stąd w książce poświęcono mu sporo miejsca. Wzruszające i przenikające do głębi opowieści doskonale ilustrują fotografie Adama Bujaka, który pielgrzymował z aparatem fotograficznym po Fatimie i okolicach, towarzysząc również św. Janowi Pawłowi II w jego spotkaniach z Panią ubraną na biało w fatimskim sanktuarium, na Watykanie i na Krzeptówkach.
To już sto lat od Objawień Matki Bożej w Fatimie. W ciągu minionego wieku przez świat przetoczyły się krwawe wojny, totalitaryzmy i rozmaitego rodzaju kataklizmy zabijające zarówno ludzkie ciała, jak i dusze. Orędzie Maryi - Jej prośba o nawrócenie i pokutę - nadal pozostaje aktualne.
Książka opowiada o widzeniach trojga fatimskich Pastuszków, ukazując ich samych oraz ówczesne wydarzenia - także na archiwalnych fotografiach (stuletnich!). Oprowadza po Świętej Ziemi Maryi, pokazuje związek fatimskiej tajemnicy z papieżami, szczególnie ze św. Janem Pawłem II. Czytamy o nieustannym cudzie Fatimy, o tym jak tajemnica powierzona Pastuszkom wstrząsnęła światem. Największym świadkiem spełnienia obietnic fatimskich okazał się Papież Polak, który bardzo przyczynił się do rozwoju i rozprzestrzenienia fatimskiej pobożności - stąd w książce poświęcono mu sporo miejsca.
Wzruszające i przenikające do głębi opowieści doskonale ilustrują fotografie Adama Bujaka, który pielgrzymował z aparatem fotograficznym po Fatimie i okolicach, towarzysząc również św. Janowi Pawłowi II w jego spotkaniach z Panią ubraną na biało w fatimskim sanktuarium, na Watykanie i na Krzeptówkach.
Imponujący dorobek chrześcijańskiej kultury i cywilizacji.
Naprawdę wielka i bogato ilustrowana historia Kościoła od zarania po dzień dzisiejszy.
Ojciec Guy Bedouelle – szwajcarski dominikanin, zasłużony profesor historii na uniwersytecie we Fryburgu – kreśli dzieje Kościoła od czasów pierwotnych aż do pontyfikatu Benedykta XVI, przywołuje wszystkie najważniejsze historyczne postaci. Nie unika opisu spraw bolesnych – sporów, schizm, krucjat, wypraw kolonizatorskich, ruchów protestanckich. W niezwykle interesujący sposób ukazuje, że Kościół nie rozwijał się w próżni, lecz nawiązywał dialog z innymi światopoglądami i wydarzeniami historycznymi. Autor opisuje, jak reagował ogół katolików, a także papiestwo i w ogóle hierarchowie, na nowe prądy filozoficzne, doktryny, ideologie, na nowe style życia, mody i trendy w sztuce.
Równolegle do rozważań słownych, toczy się w tej książce historyczna opowieść za pomocą obrazów. Jest tu ponad 600 (!) ilustracji opatrzonych obszernymi podpisami - komentarzami, które dopowiadają to, czego samo słowo wyrazić nie potrafiło. Wśród tych znakomitych świadectw minionych dziejów są dzieła najwybitniejszych twórców architektury, malarstwa czy rzeźby, takich jak Michał Anioł, Peter Rubens, Rembrandt albo Wit Stwosz. Rozdział XII autorstwa polskiego historyka Kościoła, ks. prof. Jacka Urbana (Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie) to znakomite uzupełnienie rozważań szwajcarskiego dominikanina, podkreślające wkład polskiego katolicyzmu do spuścizny Kościoła powszechnego.
Pierwsza w Polsce taka publikacja!
Kim jest naprawdę? Wygląda na to, że globalnym cinkciarzem, który dorobił się na gigantycznych spekulacjach walutami. Sam siebie kreuje na wielkiego filantropa, w rzeczywistości jest megazagrożeniem dla świata. Tego świata, w którym żyjemy, który znamy, bowiem Soros wymyślił dla nas wszystkich świat inny, w jego mniemaniu lepszy, bo pozbawiony narodów, tradycji, religii, za to oparty na nieustannych spekulacjach gospodarczych, głównie walutowych, co uczyniło zeń miliardera. Sam dla siebie jest bóstwem, po cóż mu więc wiara w Boga? Uzyskał niewyobrażalne wpływy poprzez uzależnioną od niego finansowo sieć tysięcy fundacji, instytutów, uczelni w 90 krajach. Tą misternie uplecioną siecią spowity jest cały glob. Nic dziwnego, że ma możliwość rujnować narodowe gospodarki, przyczyniać się do przewrotów, obalać rządy - stworzył sobie do tego narzędzie. Teraz doświadczamy tego typu działań w Polsce.
Destabilizacja napędza jego globalne interesy. "Soros zajmuje się także kształtowaniem opinii na szeroką skalę - pisze autor - za pomocą mediów pozornie niezależnych. Mogą one być co prawda niezależne od poszczególnych rządów, ale na pewno nie od imperium Sorosa". Otóż to, jesteśmy celowo manipulowani przez główne media za pomocą technik propagandowych, co do niedawna wyśmiewano - w tychże mediach - jako teorię spiskową. Autor tej książki pokazuje, co naprawdę dzieje się za medialnymi i giełdowymi kulisami, więc sami możemy ocenić, na ile to są fantazyjne teorie, a na ile jakże realne i groźne działania prowadzące do celu de facto utopijnego. Soros zawsze występuje w imieniu demokracji i zawsze przy "okazji" zarabia miliardy. Ten arcybogaty starzec posiadł nieznaną dotychczas w świecie demokratycznym władzę. Jak to się stało i jak wielka jest ta władza, opowiada ta książka bardzo poczytnego niemieckiego politologa i publicysty Andreasa von Rétyi'ego. Książka - wielkie ostrzeżenie.
„Pielgrzymka odwagi i nadziei” – wyjątkowa książka o Światowych Dniach Młodzieży Kraków 2016 już w sprzedaży! Zaledwie tydzień po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie na rynku pojawia się przygotowany przez wydawnictwo Biały Kruk album poświęcony temu niezwykłemu spotkaniu. Pięknie wydana publikacja zawiera relacje ze wszystkich wydarzeń ŚDM, teksty wszystkich wygłoszonych przez Ojca Świętego homilii i przemówień, a także wystąpienia polskich hierarchów oraz prezydenta Andrzeja Dudy. Ilustruje ją ponad 230 zdjęć wykonanych w większości przez znanego fotografika Adama Bujaka. Album przypomni wspaniałe chwile, które tak niedawno przeżywaliśmy, będzie też cenną pamiątką z wizyty papieża Franciszka w naszym kraju.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?