Prezentowany zbiór tekstów zainteresuje bardzo różnych czytelników, również takich, którzy na co dzień raczej nieskorzy są do wertowania opasłych opracowań historyków. Znajdą tu, między innymi, opowieść o motywacjach średniowiecznych rycerzy-krzyżowców, rozważania o genezie mentalności współczesnych Polaków oraz o roli złudzeń w dochodzeniu do ustaleń Okrągłego Stołu, próbę odpowiedzi na pytania, czy Hitler był paranoikiem, jak też odwołujące się do wiedzy psychologicznej refleksje o przebiegu historii.
Obawy, z którymi wchodzili mieszkańcy Krakowa w okres II Rzeczypospolitej, okazały się niekiedy całkiem uzasadnione. Sen z powiek spędzały im nie tylko problemy ekonomiczne i ich konsekwencje, ale również szeroko rozumiane kwestie bezpieczeństwa i porządku publicznego. W uliczkach i zakamarkach Królewsko-Stołecznego Miasta Krakowa, miejsca pełnego majestatycznej, podniosłej atmosfery duchowej i kulturowej stolicy Polski, usłyszeć można było nie tylko dźwięk wawelskich dzwonów, ale również głos jego ograbianych, gwałconych i mordowanych mieszkańców oraz krzyk ich oprawców. Oni wszyscy również tworzyli historię tego miasta.
Opera jest dziełem synkretycznym, głęboko zakorzenionym w kulturze kolejnych epok, począwszy od baroku po czasy współczesne. Czerpie garściami z dokonań poszczególnych sztuk i nie sposób zrozumieć jej wielorakich znaczeń bez spojrzenia na kontekst z jakiego wyrasta - estetyczny, historyczny, obyczajowy czy filozoficzny. Jednocześnie jednak na przestrzeni wieków opera wypracowała szereg własnych konwencji i przede wszystkim znamienitych reprezentacji, rozpoznawalnych i samodzielnych, narzucających się wyobraźni artystów uprawiających różne dziedziny sztuki. Miejsce opery w kulturze wyznacza zatem dynamika dwóch kierunków oddziaływania: ruch w kierunku opery, syntetyzujący i łączący inspiracje z rozmaitych dziedzin kultury oraz płynący od opery, wyrażający się w licznych artystycznych przetworzeniach czerpanych z niej impulsów. Niniejszy tom studiów, będących dziełem badaczy różnych dyscyplin (literaturoznawców, teatrologów, muzykologów, filmoznawców), proponuje interpretacje tekstów i zjawisk kultury związanych z operą na wszystkich wskazanych płaszczyznach. Poszczególne opracowania, skupiając się na związkach opery i literatury, kategorii fantastyki i cudowności, teatru i dramatu, filmu i radia oraz gatunków muzycznych, rysują obraz złożonych relacji, jakie wiążą operę i kulturę.
Seria zawiera prace omawiające represje komunistyczne wobec Kościoła katolickiego, starając się wypełnić swoją misję w powojennej Polsce.
Niniejsza publikacja ma na celu przybliżenie zarówno sylwetek osób duchownych i zakonnych jak i represji, którym im poddano na terenie województwa krakowskiego w latach 1944-1975. Należy wyjaśnić, że po II wojnie światowej granice województwa krakowskiego zmieniały się kilkakrotnie w wyniku reform administracyjnych. Początkowo województwo krakowskie działało w granicach z okresu międzywojennego. W 1946 roku jego granice nieznacznie zmieniono. W 1975 roku jego obszar znacznie się zmniejszył, a część jego dotychczasowego terytorium weszła w skład województwa bielskiego, katowickiego, kieleckiego, nowosądeckiego i tarnowskiego. W 1999 roku, w wyniku kolejnej reformy administracyjnej, powstało województwo małopolskie z siedzibą władz w Krakowie. Z powyższego wynika, że badania represji wobec duchowieństwa diecezjalnego i osób zakonnych przeprowadzono na obszarze województwa krakowskiego funkcjonującego od chwili wejścia Armii Czerwonej na jego wschodnie tereny w 1944 roku do reformy administracyjnej w 1975 roku.
KURS MULTIMEDIALNY Mowa Ciała Język ciała to ponad 80% wysyłanych informacji. Na tej podstawie już po kilku minutach wystawia się komuś opinię. Dzięki znajomości języka ciała można wyczytać co czuje i myśli rozmówca. Panowanie nad własną mową ciała pozwala ukryć stres, zjednać sobie rozmówcę i świadomie wpływać na przebieg konwersacji. ZNAJOMOŚĆ JĘZYKA CIAŁA POMAGA: > Kreować swój wizerunek > Wpłynąć na rozwój kariery zawodowej > Odnieść sukces w życiu towarzyskim > Poznać myśli ludzi na podstawie gestów Informacje zawarte w programie prezentowane są w sposób praktyczny, bez zbędnego teoretyzowania. Stanowią kompendium fachowych publikacji oraz doświadczeń profesjonalistów na co dzień zajmujących się tą tematyką. Kurs Mowa Ciała to: > Praktyczne informacje o znaczeniu Mowy Ciała > Dokładne opisy gestów i zachowań > 15 filmów i ponad 80 zdjęć > Ćwiczenia testowe utrwalające zdobyte wiadomości > Wygodna i łatwa obsługa Tylko 7% informacji, które uzyskujemy w rozmowie czerpiemy ze słów, a aż 55% z mowy ciała! 90% opinii o swoich rozmówcach ludzie kształtują w czasie pierwszych 90 sekund i rzadko zdarza się druga szansa, aby poprawić pierwsze wrażenie. Wymagania sprzętowe: komputer PC z procesorem 1 GHz, Windows XP/7/8/10.
Bądź Piękna - Fitness dla Ciebie - wersja DVD Pakiet zawiera aż 16 zestawów ćwiczeń pozwalających poprawić swój wygląd, a przez to samopoczucie i pewność siebie! Ćwiczenia zostały opracowane i zademonstrowane przez doświadczonych fachowców-praktyków na co dzień prowadzących zajęcia ruchowe. Poszczególne programy ćwiczeń obejmują określone części ciała, przez co każdy może ćwiczyć te partie, które tego wymagają. Każdy program zawiera specjalnie ułożoną serię ćwiczeń przeznaczonych do kształtowania lub korygowania określonej części ciała. Dobór ćwiczeń zapewnia uzyskanie szybkich i pożądanych efektów. Wygodna obsługa, fachowy komentarz oraz odpowiednia muzyka sprawiają, że ćwiczenia wykonuje się z przyjemnością. Ćwiczenia nie wymagają posiadania specjalistycznego sprzętu treningowego. Wystarczy trochę wolnego miejsca. Pakiet zawiera następujące programy ćwiczeń: • szczupłe ramiona • kształtne piersi • krągłe pośladki • jędrne uda • talia osy • brzuch jak skała • harmonia ciała • zgrabna sylwetka • smukła szyja • zgrabne ramiona • wyrzeźbiony tors • kształtne łydki • proste plecy • piękna sylwetka • harmonijna figura • boskie ciało Można samodzielnie budować własne zestawy ćwiczeń korzystając z wygodnego edytora znajdującego się w programie. Fitness w domu zapewnia pełną intymność, pozwala ćwiczyć w dowolnym czasie i w swoim tempie. Umożliwia osiągnięcie pożądanych efektów szybko i bez zbędnych wydatków finansowych. Wersja na płycie DVD zawiera dwie wersje ćwiczeń: 1. Do komputerów typu PC 2. Do dowolnych stacjonarnych (telewizyjnych) odtwarzaczy DVD Wymagania sprzętowe: PC z procesorem 1 GHz, Windows XP/Vista/7/8/10 lub dowolny filmowy odtwarzacz DVD.
Multimedialny Kurs Gry na Gitarze
Multimedialny kurs gry na najpopularniejszym instrumencie muzycznym.
Przeznaczony jest dla początkujących – rozpoczynających swoją przygodę z gitarą.
Nie trzeba znać nut, ani posiadać innej wiedzy muzycznej, by bez problemów nauczyć się grać. Wystarczą chęci, wytrwałość i dobry kurs.
Autor kursu, to gitarzysta praktyk, człowiek dla którego instrument nie ma żadnych tajemnic. Kurs Gry na Gitarze jest kompromisem pomiędzy skomplikowanymi i niezrozumiałymi publikacjami, a prostymi bezwartościowymi książeczkami.
Multimedialny Kurs Gry na Gitarze to aż 32 lekcje zawierające wszystko czego potrzeba, by w spokojnej domowej atmosferze i w swoim tempie nauczyć się gry na gitarze.
Kurs zawiera filmy instruktażowe oraz nagrania pomagające i ułatwiające naukę. Poszczególne fragmenty lekcji są ilustrowane dźwiękowo, a filmy demonstrują najważniejsze elementy gry.
Kurs został wzbogacony o dwa niezwykle przydatne początkującym gitarzystom programy:
1) Tuner gitarowy – pozwalający bezproblemowo nastroić gitarę
2) Metronom – bardzo przydatny w trakcie ćwiczeń, pozwala łatwo trzymać tempo
Wymagania sprzętowe:
Komputer PC z procesorem Pentium 1 GHz, system Windows XP/Vista/7/8/10.
Publikacja skupia się tematycznie wokół wspólnoty narodowej, jej atrybutów duchowych, strukturalnych oraz funkcjonalnych we współczesnej rzeczywistości. W obszarze badań autorki znalazły się: problematyka dotycząca definiowania narodu, czynniki kształtujące jego tożsamość, prawa i obowiązki oraz zagrożenia współczesnych narodów, a także relacje zachodzące w przestrzeni międzynarodowej.Autorka podjęła się trudu prezentacji i rozwiązania problemu interdyscyplinarnego, wieloaspektowego i tym samym złożonego. Interesująco zostaje wydobyty fakt, że refleksja o narodzie należy do jednego z istotnych tematów w całokształcie nauczania społecznego Jana Pawła II .Ks. dr hab. Ireneusz Stolarczyk, prof. UJPII
Ciekawie opowiedziana historia dzieciństwa i dorastania na królewskim dworze. Książka skupia uwagę na losach dzieci będących prawowitymi dziedzicami korony, jak i tych pochodzących ze związków pozamałżeńskich. Dorastającym królewnom i królewiczom w drodze przez życie towarzyszy galeria barwnych postaci - rodziców, wychowawców, mentorów, bratnich dusz. Czytelnik może poczuć się członkiem tej wielkiej rodziny i razem z bohaterami książki wkroczyć w dorosłość.
Pisząc o swoim domu, o starych fotografiach, krzyżykach, akwarelach(...), Królikowski proponuje czytelnikowi sposób, w jaki on ma spojrzeć na dom swój własny, na zbiory swoich rodzinnych pamiątek.Autor Gawęd o zmierzchu zaprasza do gry z pamięcią, uczy, jak z każdego przedmiotu wysnuć narrację, jak przypisać przedmiotom ich symboliczną wartość(...). Każdy tekst z tego zbioru może być tematem rozmowy o wielorakich związkach kultury materialnej z duchową...Prosta literacka formuła gawęd, wysnutych ze spojrzenia na zgromadzone we własnym mieszkaniu pamiątki, zaowocowała różnorodnością tematyczną i bogactwem nastrojów od szeptu zwierzenia po erudycyjny popis, towarzyski żart, nostalgiczne wspomnienie. - Piotr Wojciechowski, ze wstępu do książki
W niniejszym zbiorze prezentowane są przykładowe formy pracy duszpasterstw środowiskowych na terenie archidiecezji krakowskiej w XX w. Kolejne artykuły opracowane zostały zasadniczo przez historyków i dlatego, co zrozumiałe, pominięto w nich kwestie teologiczne, pastoralne i kanoniczne. Ten wymiar aktywności duszpasterstw specjalistycznych, działających w archidiecezji krakowskiej w XX w., czeka jeszcze na opracowanie.Jest to początek badań. Należy mieć nadzieję, że niniejsza publikacja zachęci do podjęcia dalszych prac w tym zakresie, co zaowocuje kolejnymi wydawnictwami. Redaktorzy i autorzy artykułów liczą na przychylne przyjęcie efektów swoich badań oraz na współpracę z czytelnikami, którzy współtworzyli zarówno duszpasterstwa opisane w książce, jak również inne. Naszym wspólnym celem jest ukazanie działań duszpasterskich jako elementu dziedzictwa archidiecezji krakowskiej - archidiecezji, która wydała i ukształtowała Jana Pawła II.
Biblioteka klasztoru karmelitów w Krakowie na Piasku to wyjątkowy skarb. Przetrwała w swym zasadniczym kształcie od XV wieku, a niemal w całości od końca XVI wieku. Była przenoszona i ukrywana w czasie kataklizmów jakie doświadczał klasztor w ciągu swych ponad sześciuset lat dziejów. Zachowany do dziś wystrój biblioteki z końca wieku XVII jest obrazem szczególnego miejsca jaki miał księgozbiór w krakowskim klasztorze. Krakowski księgozbiór karmelitów - to pierwsza monografia biblioteki karmelitów na Piasku w Krakowie. Przedstawiono w niej 400 lat jej funkcjonowania w okresie od powstania z końcem XIV wieku, poprzez kształtowanie w XV i XVI w., aż do rozkwitu w wiekach XVII i XVIII. W pracy omówione zostały podstawowe zagadnienia, jak organizacja biblioteki, przepisy karmelitańskie regulujące zagadnienia biblioteczne, a także odtworzono zawartość księgozbioru w poszczególnych okresach. Omówiono zachowane rękopisy, w tym także liturgiczne. Ukazano podejście karmelitów do idei i instytucji biblioteki w Zakonie na przestrzeni wieków, a dzieje księgozbioru powiązane zostały zarówno z konkretnymi wydarzeniami w klasztorze, jak i z osobami, które dysponowały biblioteką.
Pies. Antyczny przyjaciel Świat starożytny bez psa był nie do wyobrażenia. W jego asyście chłopcy wkraczali w wiek męski, ucząc się na wspólnych polowaniach znosić trudy i znoje, jakich zaznać mieli w dorosłym życiu. Był ważnym elementem życia homoseksualnego ateńskiej arystokracji. Brał czynny udział w konfliktach zbrojnych - walcząc u boku ludzi, pilnując żołnierskich obozów i służąc w charakterze kurierów. Strzegł domostw i pomagał niewidomym pokonywać przeszkody. Jednakże to samo zwierze pożywiało się ludzkimi ciałami pozostawionymi na polach bitew. Pies związany był z przerażającym światem podziemia i czarnej magii. Stanowił element krwawych rytuałów mających na celu odstraszenie demonów. Części jego ciała używane były jako remedia na rozmaite schorzenia, a ojcowie współczesnej medycyny układali lecznicze diety uwzględniające psie mięso. Niniejsza książka zaprasza do poznania przyczyn tego dualistycznego spojrzenia na zwierzę, które towarzyszy nam od początku historii ludzkości - jego najwcześniejszych, a zarazem najbarwniejszych i najbardziej dynamicznych dziejów.
Dawno już odczuwałem pokusę, może nawet potrzebę, utrwalania snów, na ogół jednak one ulatywały zaraz po przebudzeniu, albo nie miałem czasu na ich zapisywanie. Pociągała mnie tajemnica poetyki snów. W moich powieściach umieszczałem niekiedy marzenia senne postaci. Były to jednak sny literackie, wymyślone. Pierwszy sen własny - otwierający tę książkę - zanotowałem na długo przed śmiercią mego serdecznego przyjaciela, który mi się akurat wtedy przyśnił, Andrzeja Szmidta, zmarłego 18 grudnia w roku 2006.
Sny są na ogół niezrozumiałe. Ulotne. Czasem układają się w cykle. Niekiedy powracają. Cieszą, bawią lub dręczą. Nie wierzę w sny prorocze, zapowiadające szczęście czy nieszczęście. Uważam je po prostu za odbicie naszych myśli, pragnień, obaw. Naszych marzeń i przeżyć.
Fragment Od autora
Wyznawcy prawosławia stanowili do końca XVI wieku istotną grupę mieszkańców Wielkiego Księstwa Litewskiego. Dlatego podjęcie badań nad stanem prawosławnego monastycyzmu na tym obszarze do końca XVI wieku związane jest nie tylko z ustaleniem liczby i rozmieszenia monasterów, ale też z ich rolą i sytuacją ekonomiczną oraz stanem kultury i oświaty środowisk monastycznych. Niebagatelne znaczenie ma ocena skutków rozwoju życia monastycznego dla życia Kościoła prawosławnego jako całości na tle innych wyznań w Wielkim Księstwie Litewskim. Podjęte w niniejszej książce zagadnienia badawcze pozwalają stwierdzić, że monastery prawosławne w Wielkim Księstwie Litewskim w pierwszej połowie XVI wieku pełniły ważną rolę duchową czy kulturotwórczą, wpływały na postawy wiernych. Były dobrze zorganizowane, powiększały swój status ekonomiczny dzięki licznym nadaniom magnackim i szlacheckim. W drugiej połowie XVI wieku, mamy do czynienia z postępującym kryzysem życia monastycznego na tym obszarze, będącym wszakże odbiciem ogólnego kryzysu Kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej. Zdecydowana większość monasterów ufundowanych w wieku XVI przetrwała do czasu unii brzeskiej.
Całun Turyński od dawna budził emocje. Wiele osób żywiło głębokie przekonanie o jego autentyczności, widząc w nim płótno grobowe Chrystusa, inni wyrażali wobec niego głęboki sprzeciw, niektórzy nawet nienawiść. Ten stan rzeczy (wydawałoby się) powinien ulec zmianie, kiedy Całun poddano badaniom naukowym.
Niewiele jest przedmiotów na Ziemi, które byłyby tak starannie i zarazem wszechstronnie przebadane, jak Całun Turyński. Trudno znaleźć obiekt, w którego rozpoznanie zaangażowałoby się tak wielu znakomitych i zarazem uznanych specjalistów, reprezentujących niezmiernie rozległą paletę specjalności naukowych, od nauk matematyczno-przyrodniczych, przez astronomię, medycynę, nauki historyczne, archeologię, nauki inżynieryjne (na przykład specjalistów badania materiałów), a nawet ostatnio także informatykę. Za tymi badaczami stoją znamienite ośrodki naukowo-badawcze, chlubiące się mianem wiodących na świecie w swoich specjalnościach. Tej klasy specjaliści nie pozwoliliby więc sobie na kierowanie się emocjami w badaniach nad Całunem Turyńskim – a wyniki, które osiągnęli, zasługują na uwagę. Jakie to wyniki, do jakich prowadzą nas wniosków – na te pytania spróbujmy wspólnie znaleźć odpowiedź.
Książka autorstwa Edmunda Jarmusika jest ważną pozycją nie tylko dla czytelnika białoruskiego, ale również polskiego. Wnosi nowe aspekty do badań nad losami Kościoła w okresie władzy radzieckiej i epoce późniejszej. Stanowi doskonałą syntezę naukowej literatury radzieckiej, polskiej, białoruskiej i rosyjskiej.
Praca niniejsza ma w zamyśle swego Autora nawiązywać do modelu badań nad bitwą grunwaldzką postulowanego w 1930 r. przez Karola Piotrowicza*. Nie jest ona syntezą, lecz zbiorem powiązanych ze sobą szczegółowych dociekań, rzucających światło zarówno na odnośne źródła, jak i na problemy wymagające w danym momencie rozwiązania. Jej treść stanowią badania nad materiałem żródłowym, których rezulataty są odnoszone bezpośrednio do samej bitwy. Praca składa się z dwóch części. Część pierwsza zawiera poza wprowadzeniem cztery rozdziały poświęcone źródłom do bitwy grunwaldzkiej. Część druga zawiera cztery studia monograficzne poświęcone wybranym zagadnieniom oraz edycję kilku ważnych źródeł.
Książka litewskiego autora stanowi skrupulatną analizę bitwy grunwaldzkiej 1410 roku - przyczyny wybuchu wojny , przygotowania do samej bitwy, jej przebieg oraz zakończenie i konsekwencje.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?