Zanim Czytelnik przejdzie do analizy zaprezentowanych w publikacji różnych form uzależnień behawioralnych, warto na chwilę zatrzymać się przy tym, robiącym furorę pojęciu, wskazując, że należy ono do najmłodszego, jakimi w naukach społecznych operują psychologia, psychiatria i pedagogika. Przyjmujemy zatem, że do tej grupy zaliczać będziemy tego typu zachowania ryzykowne człowieka, które wywołują syndrom uzależnienia psychicznego, a nie są związane z używaniem żadnej substancji chemicznej. Przyjmujemy zatem, że uzależnienia behawioralne należą do szkodliwych (najczęściej psychicznie, ale i fizycznie) zachowań kompulsywnych, opierających się na przymusie określonego postępowania bez względu na świadomość i dotkliwość wywoływanych szkód.
Omawiane w publikacji uzależnienia określane są jako behawioralne, a więc inne niż znane powszechnie uzależnienia chemiczne (np. narkotyki, dopalacze, alkohol, leki, nikotyna) i najczęściej zalicza się do nich: zaburzenia jedzenia (bulimia, obżarstwo, anoreksja), zakupoholizm, seksoholizm, hazard, uzależnienie od technologii cyfrowych, pracoholizm, wizualizacje (np. uzależnienie od operacji i zabiegów plastycznych, a także upiększania ciała), tanoreksję i bigoreksję.
Chcieliśmy między innymi zbliżyć się do odpowiedzi na pytanie, jaką rolę pełniła książka w kraju, a jaką w społecznościach emigracyjnych. Interesujące było również ustalenie, jak czytelnictwo książek zmieniało się w zależności od takich zmiennych demograficzno-społecznych, jak: pochodzenie i status społeczny, płeć, wiek, miejsce zamieszkania, region, pełnione role społeczne. Pragnęliśmy zastanowić się nad tym, jak życie w różnych reżimach politycznych wpływało na kontakt z książką; w jaki sposób kształtowała ona świadomość narodową Polaków. Ambicja, aby zająć się książką w życiu Polaków nie tylko w jej "dłuższym trwaniu", ale również wieloaspektowo, stanowiła motywację dla poszukiwania badaczy, którzy skłonni byli przyjrzeć się jej z perspektywy różnych dziedzin wiedzy: historii, bibliologii, antropologii kulturowej, socjologii, literaturoznawstwa - by wymienić te najważniejsze. Publikacja powstała we współpracy z Instytutem Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
„Recenzowana praca doktorska podejmuje problematykę, która nie doczekała się jak dotąd tak dogłębnej analizy w polskiej literaturze przedmiotu, zarówno o charakterze teoretycznym jak i empirycznym. Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że ta rozprawa ma charakter pionierski (…). Widoczna jest wyraźnie duża cierpliwość doktorantki w zakresie uporządkowania i usystematyzowania interdyscyplinarnych, różnorodnych metodologicznie materiałów i badań z zakresu wiedzy o sztuce kształtowania wizerunku instytucji społecznych, przeglądu teorii społecznego i kulturowego oddziaływania mediów oraz uwarunkowań rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce po transformacji (…). Należy bardzo wysoko ocenić wkład autorki w zgromadzenie i opracowanie materiału analitycznego – jakościowego i empirycznego, umożliwiającego jej weryfi kację postawionych hipotez badawczych. Walorami rozprawy jest jej wielopłaszczyznowość i relatywna dogłębność analiz.”
prof. dr hab. Jerzy Olędzki
„Rozprawa podejmuje temat ważny dla funkcjonowania uczelni, a przecież słabo dostrzegany. Staje się on tym ważniejszy, że współczesne szkoły wyższe podległy istotnej transformacji od czasów swej klasycznej – wczesnodwudzistowiecznej – formy, a stoją w obliczu większych niż dzisiejsze wyzwań związanych gruntowną transformacją edukacji na wszystkich poziomach, po części związanych z wpływem technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz tzw. mediów (…). Badania empiryczne uważam za najważniejszą część rozprawy (…), ukazują przekonywująco jak ograniczony i niedoskonały, a w istocie tradycyjny jest system komunikowania polskich uczelni (…). Wysoko oceniam zakończenie pracy – odniesienie się w nim do postawionego problemu, pytań badawczych i hipotez oraz sformułowanie wniosków i uogólnień.”
prof. zw. dr hab. Tomasz Goban-Klas
"To opracowanie, które winno się stać zadekretowaną i absolutnie obowiązkową lekturą dorosłych, a przede wszystkim pedagogów i nauczycieli. Autorzy donoszą tu bowiem o sprawach, których nie da się już przemilczeć, obejść i zmarginalizować.
Praca jest znakomita, dopracowana i profesjonalna. Napisana językiem, który wzmacnia jej przesłanie poprzez swoją "lodowatość" i niewątpliwy obiektywizm. Publikacja stawia też meta pytania: dlaczego człowiek dobrowolnie pozbawia się samokontroli, dlaczego zło jest źródłem bogactwa, dlaczego młodzież daje się uwieść patologii?"
prof. zw. dr hab. Aleksander Nalaskowski
"Niezwykle rzetelna, aktualna i profesjonalnie przygotowana praca, będąca dowodem wielkiej wiedzy i erudycji autorów. To nie tylko znawcy problematyki narkomanii, ale także autentyczni pedagodzy i wychowawcy ukazujący narkotyki, dopalacze i świat przestępczości narkotykowej jako jedno z największych zagrożeń młodzieży."
dr hab. Tadeusz Sakowicz
"Piątka z panoramy Pragi" jest opowieścią o pięciu zabytkowych budynkach położonych w tej dzielnicy Warszawy. Trzy spośród nich wzniesiono jako kamienice czynszowe, czwarty budowano jako obiekt przeznaczony na mieszkania dla pracowników kolei warszawsko-terespolskiej, piąty mieścił pierwotnie w swoich wnętrzach magazyn warsztatowy służący potrzebom tej kolei. Pięć adresów: Sierakowskiego 4, Wrzesińska 2, Targowa 56, Kijowska 5, Lubelska 33A. Zróżnicowane dzieje i odmienne losy. Dom przy ul. Kijowskiej 5 ma już za sobą generalny remont, kamienica przy ul. Sierakowskiego 4 czeka na rozpoczęcie rewaloryzacji, Targowa 56 jest w trakcie remontu, przyszłość czynszówki przy ul. Wrzesińskiej 2 jest niepewna, dom przy ul. Lubelskiej 33A nakryto nowym dachem i przerwano dalsze prace remontowe. Trzy budynki: Sierakowskiego 4, Targowa 56 i Lubelska 33A przetrwały do dziś w pierwotnej formie, kamienicę przy ul. Wrzesińskiej 2 nadbudowano jeszcze przed I wojną światową, dom przy ul. Kijowskiej 5 podwyższono w 2012 roku.
Co zatem łączy wskazane domy, poza faktem, że wszystkie znajdują się na terenie jednej historycznej dzielnicy? Cała "piątka" uwieczniona została na fotograficznej panoramie Pragi, wykonanej 26 sierpnia 1873 roku przez Konrada Brandla z Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego
Poniższy zbiór tekstów jest wynikiem pracy kilkudziesięcioosobowej grupy studentów z różnych wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego, którzy uczestniczyli w maju 2015 roku w czterodniowych warsztatach "Poza Kadrem" odbywających się w ramach 12. Festiwalu Filmów NieZwykłych w Sandomierzu.
Publikacja powstała we współpracy z Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego.
Opracowanie przedstawia kluczowe kwestie, zasady oraz metodologię (algorytmy) postępowania w przypadku konieczności udzielenia pierwszej (przedmedycznej) pomocy osobie znajdującej się pod wpływem narkotyków lub substancji działających podobnie (dopalacze, niemedyczne zastosowanie niektórych leków). Na tyle, ile wymaga tego przyjęty przez autorów model publikacji, prezentujemy także uwagi dotyczące zagrożeń wynikających z rozwoju problemu narkotykowego i dopalaczowego.
W książce niniejszej autor podejmuje próbę przedstawienia historii intelektualnej socynianizmu. Historię taką winien oczywiście poprzedzać zarys dziejów ruchu, opisujący jego narodziny - rozwój - upadek, a także zawierający biografie przynajmniej jego czołowych działaczy i pisarzy. Wszystko to czytelnik w książce znajdzie, autor jednak pragnie dobitnie podkreślić, że swe główne zadanie widziała w przedstawieniu nie dziejów ruchu (skądinąd bardzo interesujących i stanowiących temat ważny sam w sobie), ale dziejów myśli: religijnej, filozoficznej, społeczno-politycznej, idei tolerancji (temu tematowi poświęcone zostało szczególnie wiele uwagi), wreszcie obecności socynianizmu w kulturze intelektualnej Europy tamtych czasów.
Autor wyznaje, że książkę swą pisał nie dla grupy specjalistów, tak bardzo w Polsce nielicznej. Stąd też, chociaż usilnie zabiegał o zachowanie rygorów poprawności naukowej, starał się przecież, na ile to możliwe, wykładać temat niehermetycznie, w nadziei (może nie za bardzo naiwnej), że sięgać będą po nią także ci, którzy, interesując się dziejami kultury intelektualnej wieku XVII, a o socynianizmie niewiele wiedzący, zapragną poinformować się o tym ciekawym w naszych dziejach fenomenie z wykładu systematycznego i uporządkowanego.
"It is a great pleasure to recommend to a Polish reader the literary debut of the Chinese student of the University of Warsaw (who studies International Relations). From the very first lectures which I held for the students of her year, Ms Feng Ping stood out as person showing keen interest in Poland and ready to discover the links which bring the Chinese and Poles closer together. I was also impressed with her vivid imagination and the ease with which she was unfolding various fictitious threads which she created based on real life. I do hope that the literary debut of the young Chinese woman in Warsaw (!) shall be very well received and that we shall be able to read more of her stories which are now in the making."
Roman Kuźniar
Kolejna, siódma już książka Anny Winner to "Wracam z niepamięci" - historia młodego Szweda, który w wyniku urazu traci pamięć. Pobity do nieprzytomności i ciężko chory zostaje przewieziony do klasztoru buddyjskiego w Laosie. Tam leczą jego ciało, ale pamięć mu nie wraca. Nie wie kim był ani jak znalazł się w klasztorze. Przywdziewa szaty klasztorne i przez lata żyje jako rezydent Vet Inte. Mnisi pomagają mu odzyskać pamięć za pomocą medytacji i seansów hipnotycznych. Następuje metamorfoza - w miarę odzyskiwania fragmentów wspomnień z niedowarzonego młokosa rodzi się mądry, dojrzały mężczyzna, który postanawia naprawić zło wyrządzone wielu ludziom.
Przesłaniem książki jest dobro, które czynione anonimowym ludziom wraca z nawiązką. Losy bohatera pokazane są na barwnym tle egzotycznych scenerii: szwedzkiej, greckiej, tajlandzkiej, laotańskiej, nawet chińskiej. Nie braknie też ciekawych szczegółów z życia w klasztorze buddyjskim, opisów obyczajów i wierzeń.
Ta ciekawa, mądra i wzruszająca pozycja zasługuje na polecenie jej jak najszerszej publiczności.
Dla lepszej przejrzystości publikacji podzielono ją na dwie części. W pierwszej podjęto zagadnienia etiologii współczesnych uzależnień (dr Wiesław Bożejewicz z Akademii Humanistycznej w Pułtusku) z szerokim odniesieniem się do etyczno-moralnych aspektów New Addiction, problematykę wzorów społecznych prowadzących do powstawania i upowszechniania się nowych uzależnień (prof. M. Jędrzejko - SGGW) a także zagadnienia zagrożeń zdrowotnych (dr n. med. Igor Radziewicz-Winnicki ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego). Część druga, to z konieczności ograniczona, retrospektywa nowych uzależnień najszybciej rozwijających się w naszym społeczeństwie. Dobór tekstów do tej części nastręczał najwięcej trudności, bowiem współcześnie mamy do czynienia z ponad 20 uzależnieniami chemicznymi i niechemicznymi sprawiającymi poważne problemy społeczno-zdrowotne.
Publikacja mierzy się z metodologicznymi wymiarami dyscypliny naukowej jaka są nauki o mediach, stawiając sobie za cel określenie jej tożsamości metodologicznej oraz źródeł. Jest to zadanie poważne i trudne. Chcąc odnieść się do mediów masowych, należy bowiem uwzględnić różne grupy problemów. Każdy z nich mógłby, a nawet powinien być rozpatrywany z kilku punktów widzenia.
Na książkę składają się e artykuły przygotowane przez kompetentnych autorów, w których w sposób ciekawy odnoszą się oni do wielu aspektów teoretycznych związanych z naukami o mediach. Dzięki takim opracowaniom pojawiają się wspólnie definiowane zjawiska, określane są problemy do rozwiązania, przyjmowane techniki i metody badań. Publikacja ta jest więc kolejnym krokiem na drodze do wypracowania założeń metodologicznych w środowisku medioznawczym w Polsce.
Prof.. Dr hab.. Marek Jabłonowski, Uniwersytet Warszawski
Wstęp, wybór i tłumaczenie: Stanisław Rakusa-Suszczewski „W Krainie zamieci” (The Home of the Blizzard) to relacja z wyprawy Douglasa Mawsona z lat 1911-1914. Znamienitymi postaciami w historii poznawania Antarktydy byli Amundsen, Shackleton, Scott i właśnie Mawson. Książka przybliży Polakom dokonania tego ostatniego – naukowca i organizatora, wspaniałego polarnika ery heroicznych badań. Publikacja powstała we współpracy z Instytutem Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.
Tom 25. serii "Media początku XXI wieku" wydawanej we współpracy z Instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
"Pomysł na przygotowanie publikacji o związkach między marketingiem politycznym a public relations uważam za znakomity. Opracowanie zbiorowe składające się z artykułów przygotowanych przez ośmiu autorów jest przykładem jednej z niewielu prac z ostatnich lat w Polsce, które odniosły się tak ciekawie do teoretycznej i praktycznej analizy wielu przykładów działań polityków, które bywają często kojarzone zarówno z marketingiem, jak i działalnością public relations".
prof. dr hab. Jerzy Olędzki
"Publikacja realizuje swój sens i spełnia swoje zadanie. Jej lektura powinna politologom i specom od marketingu politycznego dać do myślenia i skłonić ich do refleksji".
prof. dr hab. Maciej Mrozowski
"W Zwierciadle teraźniejszość przenika przeszłość, świat ludzi - duchy i demony, historię - fantazja. Odnajdujemy tu postacie historyczne, ale nie płaskie, znane z portretów, a żywych ludzi, którymi kierują emocje, namiętności, poczucie winy za nieodpokutowane grzechy... Sploty zdarzeń i zbiegów okoliczności łączą ich losy. Ta błyskotliwa gra autora z czytelnikiem wciąga z głębię Zwierciadła..."
Justyna Skalska-Stadejek
"Oceniane opracowanie jest kolejną pozycją z serii publikacji Instytutu Polityki Społecznej UW poświęconych współczesnym problemom społecznym. Stanowi efekt debat i przedsięwzięć badawczych podejmowanych w instytutowym Zakładzie Migracji i Stosunków Etnicznych. Jest dziełem zbiorowym przygotowanym przez ośmioosobowy zespół, który swoje zainteresowania skoncentrował na szeroko pojętym migracyjnym dyskursie publicznym. (...) Lektura opracowania wykazuje, że podejmowane tematy opisywane są w sposób kompetentny i bezstronny, nowatorskie są ujęcia monograficzne. (...) W sumie czytelnik otrzymuje zasób wiedzy zmuszający do refleksji i zachęcający do działania."
prof. dr hab. Antoni Rajkiewicz
Autorka ukończyła Politechnikę Warszawską i przez większość życia projektowała i programowała komputery. Jednocześnie jej szuflada pęczniała od wierszy i tekstów odłożonych "na potem". Ono się jednak wciąż przesuwało bo miała coraz mniej czasu. Trzeba było w końcu przejść na emeryturę, żeby móc pomyśleć o wydaniu zawartości szuflady: jak nie teraz to nigdy! Nie oznacza to jej całkowitego debiutu, niektóre opowiadania publikowała już wcześniej, a jako naczelna gazety technicznej wkładała serce w artykuły naukowo-techniczne.
Autorka ukończyła Politechnikę Warszawską i przez większość życia projektowała i programowała komputery. Jednocześnie jej szuflada pęczniała od wierszy i tekstów odłożonych "na potem". Ono się jednak wciąż przesuwało bo miała coraz mniej czasu. Trzeba było w końcu przejść na emeryturę, żeby móc pomyśleć o wydaniu zawartości szuflady: jak nie teraz to nigdy! Nie oznacza to jej całkowitego debiutu, niektóre opowiadania publikowała już wcześniej, a jako naczelna gazety technicznej wkładała serce w artykuły naukowo-techniczne.
"Podjęty temat należy do istotnych zarówno ze względów poznawczych, jak i edukacyjnych, albowiem we współczesnych poszukiwaniach nie zawsze podejmowany jest problem motywacji człowieka do realizowania zadań w sytuacjach trudnych, zwłaszcza wtenczas kiedy przychodzi do obrony najważniejszych wartości, jak obrona Ojczyzny i nienaruszalności granic czy też bezpieczeństwo indywidualne i społeczne Polaków".
prof. dr hab. Jerzy Kunikowski
"Opracowanie dotyczy problematyki interesującej poznawczo z punktu widzenia teorii i praktyki [...], nie można pomijać zasadniczych czynników kształtujących bezpieczeństwo i obronność takich jak: gotowość bojowa zdolność bojowa, działalność wychowawcza, szkoleniowa i duszpasterska, przygotowanie do wykonywania zadań na potencjalnym polu walki, a także morale żołnierzy".
prof. dr hab. Romuald Kalinowski
Publikacja powstała we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach i Siedleckim Towarzystwem Naukowym.
Martin Luther King Jr. (1929-1968) - pastor kościoła baptystów w Montgomery (Alabama) i Atlancie (Georgia), doktor teologii Uniwersytetu Harvarda. Stał na czele organizacji duchownych działających w południowych stanach USA. Był wielokrotnie aresztowany. Głoszone przez niego hasła miłości nieprzyjaciół łączyły w sobie zasady chrześcijańskie z ideą wyznawaną i propagowaną wcześniej przez Mahatmę Gandhiego w Indiach. Działalność Kinga zainicjowała powolny proces integracji rasowej społeczeństwa amerykańskiego, który przy wsparciu innych amerykańskich organizacji murzyńskich, grup liberalnych oraz mass mediów doprowadziły do uchwalenia w 1964 i 1965 r. przez Kongres Stanów Zjednoczonych aktów prawnych zakazujących w tym kraju praktyk segregacyjnych na tle rasowym. Za prowadzoną przez niego walkę o demokratyzację społeczeństwa amerykańskiego bez używania przemocy została mu przyznana w 1964 r. Pokojowa Nagroda Nobla. Znienawidzony za swą działalność przez ultrarasistowskie organizacje Południa, zginął od kuli zamachowca w 1968 r. Pamięć o Martinie Lutherze Kingu Jr. jest nadal żywa w narodzie amerykańskim, czego wyrazem było odsłonięcie w Waszyngtonie w 2011 r. jego pomnika w pobliżu monumentów trzech wybitnych prezydentów - Abrahama Lincolna, Thomasa Jeffersona i Franklina Delano Roosevelta, a także nawiązanie przez Baraca Obamę w orędziu w 2013 r. do słynnych słów wypowiedzianych przez Kinga: I have a dream...
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?