Przedstawiona książka jest próbą szerokiego, wielopłaszczyznowego spojrzenia na funkcjonowanie współczesnych rodzin, przede wszystkim z perspektywy społeczno?edukacyjnej. Monografia, poprzez prezentowane teksty, podejmuje interdyscyplinarne rozważania wokół problematyki rodziny, jej dziejowego i współczesnego znaczenia dla jednostki i społeczeństwa. Odwołuje się zatem do dwóch generalnych wymiarów temporalnych zawartych w poszczególnych tekstach. Jeden z nich odnosi się do przeszłości i z tej perspektywy następuje analiza rodziny w jej wielowymiarowych kontekstach historycznych. Drugi związany jest ze współczesnością i odnosi się do kondycji rodziny w świecie ponowoczesnym.
Celem zasadniczym niniejszego opracowania jest przybliżenie dotychczasowego dorobku z zakresu programowania strategicznego w Polsce oraz przedstawienie koncepcji zintegrowania rozproszonych dotychczas strategii rozwoju państwa.
Autorka podjęła ważny temat, gdyż aktywność nauczycieli jest zawsze istotna z uwagi na specyfikę pracy pedagogicznej, a w okresie przemian jest szczególnie potrzebna ze względu na częstą konieczność podejmowania nowych wyzwań, przewartościowania postaw, zmian koncepcji pracy dydaktyczno-wychowawczej, unowocześniania i modyfikacji własnego warsztatu badawczego..
Z recenzji wydawniczej prof. zw. dra hab. Mirosława j. Szymańskiego
W literaturze przedmiotu znajdujemy analizy transmisji międzypokoleniowej prowadzone z perspektywy psychologii rodziny, jednakże „tematyka transmisyjna” może być potraktowana znacznie szerzej. To nowatorskie w niniejszej pracy. W dobie ponowoczesnej transmisja międzypokoleniowa ma bowiem charakter dużo bardziej złożony. Uwikłana jest w system powszechnej edukacji, w ekonomię, popkulturę, w procesy komercjalizacji, globalizacji, akulturacji, inkulturacji [...].
Z recenzji prof. Zofii Dołęgi
Oddawana do rąk Czytelnika publikacja stanowi uporządkowany i rozległy tematycznie wykład na temat zjawisk i procesów zachodzących w obrębie złożonych stosunków społecznych, gospodarczych, kulturowych i politycznych w Polsce, Europie i na świecie. Część artykułów – czy ich fragmenty – można traktować jako ważny głos w dyskusji nad wyzwaniami nauk społecznych. Warto przy tym podkreślić, że Autorzy wykazali się bardzo dobrą znajomością poruszanej problematyki. Wykorzystali aktualne źródła i opracowania naukowe nie tylko w języku polskim, ale też w dużej mierze w języku angielskim, a także w innych. [...] Poziom merytoryczny przekonuje, że jest to dzieło warte opublikowania.
Z recenzji prof. dr. hab. Arkadiusza Żukowskiego
Przedstawiłem polski Internet w momencie wejścia do niego różnych form aktywności politycznej, a wraz z nimi marketingu politycznego. Celem jest tu nie tylko uchwycenie stanu obecnego i jego genezy, ale również zastanowienie się nad możliwościami, jakie daje polityce Internet jako środek przekazu, a zarazem forma komunikacji międzyludzkiej.
Fragment Wprowadzenia
Monografia wpisuje się w dyskurs społeczno–medialny nad postrzeganiem osób z niepełnosprawnością intelektualną. Książka edukuje ku niepełnosprawności i to chyba jej najważniejszy atut. W pewnym sensie mówi o doświadczeniach, które zachodzą w przestrzeni społecznej i stanowią o sensie naszego istnienia, rehumanizując nasz odhumanizowany świat. A niepełnosprawność intelektualną stanowi odpowiedni i niestety doskonały materiał do tego doświadczenia. Fragmient recenzji dr hab. Jolanty Zielińskiej, prof. UP
Autor, wydobywając wiele interesujących pedagogicznie znaków i znaczeń z wnętrza kultury, robi to w sposób niezwykle erudycyjny i zarazem analityczny. W efekcie trudno zignorować jego aporie i imponderabilia edukacyjne, czy też ich nie docenić.
Z recenzji wydawniczej dr. hab. Wiesława Andrukowicza, prof. US
W niniejszej pracy podejmuję refleksję o tym, że subkultury nie znikają pod wpływem zmian społecznych, ale przybierają inną formę, nazwę i sposoby manifestowania swojej obecności. Prezentują różnego rodzaju orientacje aksjologiczne młodzieży, wartości, normy i kryteria wartościowania. Aby ukazać ich znaczenie w procesie socjalizacji i edukacji młodzieży, wykorzystuję wiedzę na temat samorealizacji z obszaru filozofii, socjologii, pedagogiki kultury, pedagogiki społecznej i innych subdyscyplin, dostrzegając wartości samorealizacyjne w subkulturach kreatywnych, buntu społeczno-obyczajowego, ucieczki i izolacji czy subkulturach muzycznych, zwłaszcza hip-hopu, jako mozaikę stylów życia, zabawy i kontestacji.
W wyniku otwarcia się polskiej edukacji na ponowoczesne przeobrażenia w świecie zachodnim zaczyna kształtować się wizerunek subkultur jako wielorakich sposobów uczenia się, zdobywania doświadczeń w oparciu o wartości kultury i edukacji. Z tego względu nabiera znaczenia wychowanie humanistyczne, obejmujące główne modele zróżnicowania kulturowego: wielokulturowości i międzykulturowości. Wątek ten najpełniej wyraża egzystencjalną wartość edukacji wielokulturowej z udziałem subkultur własnych i importowanych.
Marek Jędrzejewski
Jednym z ważniejszych priorytetów w dziedzinie edukacji w zmieniającej się Europie jest wypracowanie nowego modelu nauczyciela–wychowawcy–opiekuna na miarę potrzeb XXI wieku i rosnących oczekiwań społecznych. Poszukiwanie sensu bycia dziś pedagogiem, swoiste snucie opowieści o wyjątkowości, szczególności pracy nauczyciela, wychowawcy, opiekuna i jednocześnie trudach tej profesji to główna przesłanka prezentowanej pracy zbiorowej.
Tom zawiera teksty różnorodne metodologicznie, językowo i strukturalnie, które jednak są spójne i użyteczne dla realizacji idei przewodniej podjętego przedsięwzięcia – dociekliwego, wieloaspektowego poszukiwania nowego spojrzenia na sztukę bycia nauczycielem–wychowacą–opiekunem we współczesnym świecie.
Ze Słowa wstępnego
Jest to ważna, chyba pierwsza na rynku wydawniczym, pozycja charakteryzująca bardzo złożone zjawisko, odnoszące się do rynkowych zachowań polskich konsumentów w dobie globalizacji konsumpcji. [...] Autorka wykorzystała zarówno literaturę o ogólnym charakterze, jak i pozycje soecjalistyczne z zakresu podejmowanych obszarów badawczych. [...] Wybór metod analizy danych stanowi przykład dojrzałego warsztatu badawczego zjawisk dotyczących rynkowych zachowań konsumentów przy uwzglednieniu megatrendu, jakim jest globalizacja.
Z recenzji wydawniczej dr hab. Anny Dąbrowskiej, prof. SGH
Przedstawiona publikacja koncentruje się na zagadnieniach poczucia tożsamości młodzieży należącej do polskiej mniejszości narodowej. W pracy została wykorzystana obszerna literatura z wielu dyscyplin nauk humanistycznych i społecznych. Konstrukcję teoretyczną tworzą teorie: zachowań tożsamościowych Tadeusza Lewowickiego oraz tożsamości społecznej Henri Tajfela, a także koncepcje: tożsamości narodowej Grzegorza Babińskiego oraz wielopłaszczyznowej i ustawicznie kreującej się tożsamości w ujęciu Jerzego Nikitorowicza. Stanowią one teoretyczną podstawę badań i zostały wykorzystane przy interpretacjach wyników analiz.
Zagadnienia dotyczące kwestii tożsamości oraz uwarunkowań poczucia tożsamości i zachowań określanych jako tożsamościowe zostały w pracy ujęte porównawczo. Zastosowanie badań komparatystycznych pozwoliło na opisywanie faktów, zjawisk i procesów dziejących się w społecznościach żyjących w trzech ościennych państwach ? na Białorusi, Ukrainie i w Republice Czeskiej. Zmiany dokonujące się w poczuciu tożsamości pod wpływem wielorakich czynników przyczyniają się do formowania modelu tożsamości wielowymiarowej młodzieży należącej do polskiej mniejszości narodowej.
Publikacja jest adresowana zarówno do teoretyków edukacji międzykulturowej, nauczycieli, wychowawców, działaczy organizacji mniejszościowych, jak i do tych wszystkich, którzy interesują się problematyką polskich mniejszości narodowych oraz funkcjonowaniem szkolnictwa dla grup mniejszościowych.
Kultura ekonomiczna stanowi część szeroko rozumianej kultury, dorobek społeczeństwa wpływający istotnie na otoczenie, w którym zachodzą procesy ekonomiczne, a także na wzory zachowań ludzi, jakość stosunków międzyludzkich w organizacjach oraz warunki rozwijania wiedzy o procesach ekonomicznych. Jest kategorią badawczą, która daje wiele możliwości określenia siły i kierunku związków cech kulturowych z rozwojem gospodarczym. Dla obszarów wiejskich rozpoznanie jej istoty może oznaczać konstruowanie celowanej polityki rozwoju najbardziej adekwatnie odpowiadającej na potrzeby regionu i jego mieszkańców, przy optymalnym wykorzystaniu istniejących zasobów. Kulturę ekonomiczną definiowaną jako sposób myślenia i działania jednostek oraz zbiorowości społecznych w sferze gospodarki należy uznać za czynnik rozwoju gospodarczego.
Polityka energetyczna jest jednym z filarów współczesnej gospodarki. Implikuje konieczność wypracowania swoistej doktryny tej polityki, która wykazywałaby związek rynku energetycznego z innymi strategicznymi segmentami rozwoju kraju. Szeroko pojęte bezpieczeństwo energetyczne państwa nakazuje wykształcenie odpowiednich mechanizmów konkurencji, zasad nadzoru właścicielskiego państwa nad infrastrukturą przesyłową, reguł współpracy administracji rządowej i samorządowej w zakresie realizacji polityki energetycznej oraz działań prognostycznych i planistycznych.
Ze Słowa wstępnego Rektora UEP
prof. dr. hab. Mariana Goryni
Na świecie istnieje kilka tysięcy grup etnicznych, ale zaledwie 194 państwa. Granice polityczne odziedziczone po poprzednich epokach stały się współcześnie problemem ze względu na odrodzenie etniczne w skali światowej oraz wzrastający nacjonalizm wśród mniejszości etnicznych. Dążąc do realizacji swoich kulturowych, politycznych i ekonomicznych interesów, mniejszości etniczne uciekają się do separatyzmu, który ze względu na rozwój praw człowieka stał się współcześnie poważnym wyzwaniem dla państwa narodowego i społeczności międzynarodowej. Praca podważa podstawowe tezy dotychczasowego dyskursu o separatyzmie etnicznym tworzonego przez państwa narodowe i ONZ.
Zaprezentowana publikacja przedstawia efekt badań naukowych specjalistów zajmujących się problematyką azjatycką. Czytelnicy odnajdują w niej artykuły dotyczące kwestii funkcjonujących mitów, wpływu religii na politykę i system polityczny i prawny. Co więcej, w publikacji wiele miejsca poświęcono wyzwaniom, jakie stoją przed krajami azjatyckimi, tj. polityce społecznej, czy biomedycynie.
Marketing trwale wpisał się w mechanizmy polityki, ale zasadnicze pytanie odnosi się do kierunków rozwoju i granic wytrzymałości wszystkich uczestników tego złożonego procesu analizowania, planowania i wdrażania owych projektów politycznych, gdzie o sukcesie świadczy jedynie realizacja założonego celu. Takie podejście rodzi kontrowersje wokół samego mechanizmu nadmiernych presji marketingowych, gdyż powoduje graniczne napięcia w związku z frustrującym stanem ciągłego zagrożenia i ryzyka oraz w rezultacie prowadzi do nieprzewidzianych zmian (w tym i politycznych). W związku z tym monitorowanie działalności politycznej służy ukazaniu nagłych zdarzeń (wypadków), z którymi w czasie ekscytacji politycznej ekspansywnym marketingiem spotykamy się coraz częściej i właśnie określamy to przełomami dzisiejszego kryzysu.
Mamy nadzieję, że Czytelnika zachęci do lektury właśnie to intrygujące i prowokacyjne nieco spojrzenie na przedmiot badań nad kolejną odsłoną marketingu politycznego w Polsce.
Agnieszka Kasińska–Matryka, Robert Wiszniowski
Akademia Walki z Rakiem od 2005 roku zajmuje się wszechstronną pomocą osobom chorym onkologicznie i ich bliskim. Cieszę się, że osoby profesjonalnie z nią związane podjęły trud przedstawienia swojej pracy i funkcjonowania AWzR. Mam nadzieję, że książka będzie służyła zarówno członkom Akademii, jak i osobom jej pomagającym.
Janina Mirończuk,
prezes Fundacji „Światło”, założycielka AWzR
Podręcznik jest przeznaczony głównie dla studentów tych kierunków studiów, których programy przewidują socjologię edukacji, jak i kandydatów, którzy po ukończeniu studiów wyższych pragną podjąć pracę w lokalnych organach samorządowych lub instytucjach i organizacjach pozarządowych. Będzie też przydatny dla pracowników straży granicznej, policji i żołnierzy. Taka wiedza powinna być też dostępna dla pracowników służby zdrowia, więziennictwa, czy też zatrudnionych w pomocy społecznej i służbach publicznych różnych szczebli.
Od Autora
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?