Słoń w pogoni za smokiem... to pierwsza w języku polskim monografia opisująca współczesne stosunki indyjsko-chińskie w niemal każdym ich aspekcie oraz w kontekście wpływu jaki wywierają na poszczególne regiony świata. Chiny i Indie to dwa najważniejsze mocarstwa wschodzące, najludniejsze kraje świata, potęgi militarne i gospodarcze, a do tego wiekowe cywilizacje, które stały się państwami. Ich relacje stanowią złożony kompleks współpracy i rywalizacji (z naciskiem na tą drugą), które wykraczają poza kontynent azjatycki i stają się coraz bardziej istotne w kontekście przemian całego ładu międzynarodowego.
Zamierzeniem redaktorek monografii było przybliżenie Czytelnikom narodzin i rozwoju powojennej stosowanej psychologii klinicznej, jak również jednej z jej najmłodszych dziedzin-psychologii kryzysu i interwencji kryzysowej. Prezentowane opracowania ukazują badania naukowe psychologii kryzysu, jak i strategie działań interwencyjnych wobec nowych rodzajów zjawisk kryzysowych oraz stanów traumatycznych będących konsekwencją wyzwań współczesniości. Ostatnie opracowania w monografii wprowqwadzająw problematykę społecznych oczekiwań wobec psychologicznych działań interwencyjnych, nieuchronnie powiązanych z zaangażowaniem ideologiczno-politycznym. Tak rozumiana, niełatwa, rodząca liczne dylematywspólczesna droga interwencji kryzysowej zdaje równocześnie otwierać nowe, szerokie perspektywy przyszłości przed psychologią i psychologami. Dorota Kubacka-Jasiecka Małgorzata Kuleta-Krzyszkowiak
Obszerna i głęboka myśl Xi Jinpinga dotycząca socjalizmu o chińskiej specyfice oferuje teoretyczne podstawy zarządzania w Nowej Erze. Jako historycy byliśmy pod ogromnym wrażeniem, że myśl Xi Jinpinga dotycząca socjalizmu o chińskiej specyfice dla Nowej Ery była nie tylko głęboka, logiczna i zgodna z duchem czasu, ale także promieniowała istotą materializmu historycznego i dialektycznego, a to wszystko za sprawą naukowego podejścia do historii. [...]
Przyswajanie mądrości z historii jest piękną tradycją narodu chińskiego. Studiowanie historii, przyjmowanie perspektywy historycznej i uczenie się z historii doprowadziły do przemian politycznych i społecznych, a także poważnych prze-mian i przełomów w ideach i kulturze w starożytnych, nowożytnych i współczesnych Chin. Dzisiaj poznanie, zrozumienie i interpretacja historycznej perspektywy Xi Jinpinga na rządy Nowej Ery to kluczowe zadania dla utrzymania ścieżki socjalizmu o chińskiej specyfice, dziedziczenia i rozwoju wspaniałej tradycyjnej chińskiej kultury oraz spełnienia chińskiego marzenia o odmłodzeniu narodu i osiągnięcia dwóch celów na stulecie.
Fragment Wstępu
W niniejszym tomie ukazano standardy Rady Europy dotyczące praworządności, zarówno w ujęciu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, jak i Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo (Komisji Weneckiej). Zaprezentowano międzynarodowy wymiar praworządności, zwłaszcza w kontekście agresji Rosji na Ukrainę oraz zagrożenia terroryzmem. Wielostronnej analizie poddano kwestię praworządności w odniesieniu do wymiaru sprawiedliwości. Przedmiotem rozważań stały się też kwestie praworządności w działalności innych organów państwowych, a zwłaszcza policji i służby penitencjarnej.
W prezentowanym tomie ukazano genezę Rady Europy i ewolucję kształtowania się jej systemu aksjologicznego. Ponadto zaprezentowane zostały procedura akcesyjna i procedura monitoringowa Rady Europy oraz wpływ parlamentarnego wymiaru Rady Europy na kształtowanie się europejskiej przestrzeni prawnej w obszarze demokracji, praworządności i ochrony praw człowieka. Przedstawiono wyzwania dla Rady Europy w nowej rzeczywistości społeczno-kulturowo-politycznej. Analizie poddano także ewolucję oddziaływania Rady Europy na państwa członkowskie zarówno w ujęciu modelowym, jak i na przykładzie poszczególnych państw członkowskich: Armenii, Grecji, Gruzji, Polski, Serbii i Słowacji.
"Współcześnie - co można dokładnie prześledzić dzięki książce Kamila Cekiery - toczy się ożywiona debata, prowadzona w ramach analitycznej filozofii i metafilozofii, o naturę i rolę intuicji w badaniach filozoficznych. Recenzowana praca jest w niej głosem ważnym i wymownym. Monografia rzetelnie przedstawia ten dyskurs z całym bogatym uniwersum stanowisk, bogato ilustruje również, jak intuicja stała się nie tylko narzędziem, ale i uznanym przedmiotem badań prowadzonych we wspomnianym nurcie filozoficznym. Zgrabne zebranie i uporządkowanie podnoszonych w niej głosów jest niewątpliwą zaletą tej pracy. Autor proponuje autorskie rozwiązanie dyskutowanych w ramach metafilozoficznych badań nad intuicją problemów. Robi to w sposób kompetentny, systematyczny i przekonujący, dostarczając przy tym poznawczej satysfakcji. Ogniskuje uwagę na współczesnej debacie i podnoszonych w jej ramach problemach, niemal całkowicie pomijając aspekt historyczny. Stanowi ważny głos we wzmiankowanej dyskusji nie tylko jako głos omawiający, porządkujący i systematyzujący, ale polemiczny i twórczy. Jest to zarazem wartościowa praca z zakresu analitycznej metafilozofii i epistemologii intuicji z jasno określonym celem, dobitnie postawionymi tezami, uporządkowaną argumentacją, odwołująca się do bogatej literatury przedmiotu, sumiennie, zwięźle i rzetelnie przedstawiająca racje stron debaty.
[...]
Książka napisana jest z niewątpliwym rozmachem, starannością o rzetelne przedstawianie rozmaitych głosów, ale i - gdy jest to potrzebne - polemicznym wigorem. [...] Monografia Kamila Cekiery stanowi ważny głos we współcześnie toczonej debacie na temat wartości poznawczej intuicji, który nie może i nie powinien przejść bez echa. To praca ze wszech miar warta publikacji; to zajmująco i ze znawstwem snuta opowieść o intrygującym problemie filozoficznym."
Fragment recenzji wydawniczej dr. hab. Tomasza Puczyłowskiego ( Uniwersytet Warszawski)
W prezentowanym tomie analizie poddano aksjologię systemów demokratycznych. Omówiono prawa większości i prawa mniejszości we współczesnej idei demokracji. Ukazano, jak Europejski Trybunał Praw Człowieka i Komisja Wenecka wpływały na kształtowanie standardów demokracji i praktykę ustrojową. Przedstawiono realizację standardów demokratycznych w poszczególnych państwach członkowskich Rady Europy (Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, Grecji, Gruzji, Macedonii Północnej i Polsce) oraz w krajach niebędących członkami Rady Europy (Białorusi i Kazachstanie). Znaczną uwagę poświęcono samorządności terytorialnej i ukazaniu, jak standardy Rady Europy, zawarte zwłaszcza w Europejskiej Karcie Samorządu Lokalnego i Europejskiej Karcie Samorządu Regionalnego, oddziaływały na systemy samorządu terytorialnego w państwach członkowskich, m.in. w Polsce.
Szczególnie cennym walorem monografii wieloautorskiej pt. Współczesne badania nad Afryką: wybrane aspekty, przygotowanej pod redakcją naukową Michała Dahla i Emanuela Kalejaiye, pozostaje jej różnorodność tematyczna oraz rozpiętość chronologiczna. Geograficznie tematy dotyczą bowiem Afryki, Europy, Azji i Bliskiego Wschodu, zaś historycznie obejmują okres od III stulecia do czasów obecnych. Teksty zawierają interesujący materiał, oczekiwany na polskim rynku wydawniczym. Polecam lekturę tomu wszystkim osobom zainteresowanym Afryką, jej różnorodnością i złożonością.
dr hab. Bara Ndiaye,
Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
"Po przeprowadzeniu kilku rozmów, postanowiłem napisać książkę o chińskim systemie partyjnym. Wybrałem ten temat, ponieważ chiński system partyjny odgrywa ważną rolę w systemie socjalizmu o chińskiej specyfice. Jednak społeczność międzynarodowa albo wie niewiele na temat tego nowego systemu partyjnego utworzonego w procesie budowania socjalizmu o chińskiej specyfice, albo rozumie go w niewłaściwy sposób."
Fragment Przedmowy
W swojej monografii Katarzyna Stelmach zwraca uwagę na zagrożenie związane z przenikaniem propagandy do cyberprzestrzeni. Stawia tezę, że nowe media nie tylko pozostają wolne od oddziaływań propagandowych, lecz także w wielu aspektach technologicznych, psychologicznych i komunikacyjnych sprzyjają krzewieniu propagandy w jej ujęciu przedmiotowym i czynnościowym. Przy wy-korzystaniu złożonej metodologii definiuje, czym jest i jak się przejawia propaganda polityczna w nowych mediach, oraz bada obecność, charakter, techniki i metody politycznego oddziaływania propagandowego w polskim internecie.
Polaryzacja polityczna w systemach partyjnych polski i Węgier w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku.Polaryzacja polityczna stała się jednym z najpopularniejszych zagadnień we współczesnej politologii. Poniższa książka wpisuje się w dyskusję naukową na ten temat. Wyróżniono trzy ujęcia polaryzacji politycznej. Ujęcie jednowymiarowe jest oparte na propozycji Giovanniego Sartoriego, stanowiącej, iż polaryzacja polityczna to dystans ideologiczny między partiami. W ujęciu dwuwymiarowym polaryzacja polityczna to nie tylko dystans ideologiczny między ugrupowaniami, ale również zanik politycznego centrum. Polaryzacja polityczna ujęciu wielowymiarowym dotyczy zarówno polaryzacji elit, jak i polaryzacji społeczeństwa (przejawia się ona zarówno w wymiarze politycznym, jak i społecznym). Po przeprowadzeniu konceptualizacji polaryzacji politycznej, zaprezentowaniu sposobów jej pomiaru (w oparciu o trzy wyróżnione ujęcia definicyjne) oraz sposobów pozyskiwania informacji na temat pozycji ideologicznych partii politycznych, zostały przeprowadzone badania dotyczące polaryzacji politycznej w systemach partyjnych Polski i Węgier w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku. Analizę przeprowadzono między innymi na podstawie informacji pochodzących baz danych Manifesto Project Database oraz Chapel Hill Expert Survey. W książce podjęto próbę analizy porównawczej, aby wykazać podobieństwa i różnice między tymi systemami. Dodatkowo podjęto próbę przewidzenia tego, jak w przyszłości będą kształtowały się procesy polaryzacyjne w Polsce i na Węgrzech.
Świadek i uczestnik. Kronika: grudzień 1970 roku i lata 1980-1983.Zapisy z grudnia 1970 r. zrobiłem w małym notesie. Były to tylko dość krótkie opisy. Natomiast tekst dotyczący lat 19801983 zapisałem w grubym (liczącym 500 stron) zeszycie, ze stronami w kratkę, oprawionym w czerwoną okładkę. Zawierał on nie tylko syntetyczne opisy, ale niekiedy także dość szczegółowe opisy zdarzeń, których byłem świadkiem. Niewielką część swoich zapisków opublikowałem w Biuletynie IPN, gdzie zamieszczono moje notatki tylko z jednego dnia, 30 stycznia 1982 r.1 Tak więc prezentowany w książce tekst jest w całości po raz pierwszy publikowany.Zawiera nie tylko zapisy dotyczące wydarzeń, których byłem osobiście świadkiem. Zanotowałem także informacje o różnych wydarzeniach, których świadkami były inne osoby lub jedynie słyszały one o tych wydarzeniach. Zawsze starałem się określić, kto jest autorem tych przekazów. Czyniłem także na bieżąco różne uwagi, dotyczące miedzy innymi stopnia wiarygodności tych informacji. Ze względu na cenzurę oraz interes polityczny PZPR o wielu z tych wydarzeń brak było jakichkolwiek danych w oficjalnych środkach masowego przekazu w Polsce. Niezwykle ważnym źródłem informacji były więc wówczas także serwisy informacyjne radiostacji zagranicznych podawane w języku polskim.Decydując się na publikację swoich zapisków dodałem przypisy, objaśniające niektóre sprawy, niekiedy zawierające także inne opisy tego samego wydarzenia lub nieco obszerniejsze dodatkowe późniejsze informacje, czy nawet sprostowania.
Książkę szczególnie polecam sportowcom, ich rodzinom, działaczom, kibicom i uczestnikom konkursów. W ogóle jest ona owocem wieloletnich zainteresowań i benedyktyńskiej pracy Zbigniewa Grochowskiego, cenionego w Polsce i poza jej granicami toruńskiego historyka. Trzeba również zauważyć rolę plebiscytu w integracji środowiska związanego ze sportem.
Fragment recenzji wydawniczej Wojciecha Kaczmarka,
wybitnego działacza sportowego, twórcy turnieju w siatkówce „Plaża Gotyku”,
byłego wieloletniego członka Rady Sportu przy Prezydencie Torunia
Miejsca wyobrażone miasta.Prze(d)stawienia wizualne jako projekt społecznej i kulturowej tożsamości.Ideą i celem publikacji jest zaznaczenie wartości poznawczej, artystycznej i animacyjnej idei miejsc znaczących miasta (w tym miejsc z historii rozwoju tożsamości regionalnej Torunia i Bydgoszczy), w znaczeniu geopoetycznym, czyli jako miejsc wytwarzania tożsamości, bo miejsce jak człowiek ma swoje imię, w którym zawiera się cała jego indywidualność. Geopoetyka artystyczna miasta (idiolokalność) w tej publikacji, w trzech językach kultury (teoretyczny/humanistyka miasta, artystyczny i animacyjny/włączająco praktyczny), to aktywność twórcza łącząca przestrzenność wyobraźni, przeżycia, prywatne krajobrazy, wspomnienia, konkretne miejsca mapy Bydgoszczy, zawarte w dwóch rodzajach dyskursu: malarsko-rysunkowym i humanistycznym. Publikacja zawiera trening obrazowy wprowadzania myśli w ruch poprzez zastosowanie idei allotopii, miejsc wyobrażonych Bydgoszczy, jako budowania światów możliwych dla rozwijania tożsamości, zarówno indywidualnej, jak i miasta. Zaplecze teoretyczne dla rozwijania idei miasta/regionu wykorzystuje współczesne badania nad studiami miejskimi. Publikacja odsłania także poznawcze i artystyczne zaplecze fragmentu, jako konstruktu pozwalającego zrozumieć logikę rozwoju historii sztuki i kultury oraz samego siebie w konkretnym środowisku geopoetycznym.
Opracowanie to (...)z jednej strony jest wzbogaconą kontynuacją wcześniejszej w tym zakresie publikacji; ale przede wszystkim odpowiada ono na zapotrzebowanie związane z dynamiką ruchów migracyjnych, ewidentnie doświadczanych także przez nasze społeczeństwo (...). Autorki zdefiniowały w sumie 388 haseł, ułożonych alfabetycznie, których sens, znaczenie oraz konteksty mogą być pomocne w rozumieniu społeczno-kulturowych uwarunkowań problemu migracji zarówno dla naszych obywateli, jak i - a może głównie - dla samych migrantów próbujących zaadaptować się do naszego społeczeństwa.
Fragment recenzji prof.zw.dr.hab Andrzeja Olubińskiego
Polish geopolitical concepts, at least from the Jagiellonian era onwards, emphasised solutions based on the integration of Central and Eastern European countries. Depending on the international political situation, they proposed federation and confederation (specifically, a union of existing states rather than a new entity). Whatever the form of integration, its purposes included: 1) ensuring security and the countries’ significant position within the European order; 2) creating a common economic area necessary to maintain a combat-efficient army, welfare of societies and deliver an increase in labour productivity; 3) pursuing complementary relations between three aspects, i.e., security, the status of regional economic and military power, and the formation of civic society based on the democratisation of social, legal, religious, and identity-based relations.
From the Introduction
Spośród różnych ogniw książki wyróżniłabym opisy konstrukcji dramaturgicznej utworów. Są zręczne językowo, ciekawe, dają rzeczywisty obraz przebiegu dramaturgicznego (z zaznaczeniem sytuacji i zwrotów akcji) i muzycznego (z zaznaczeniem detali instrumentacji) z cytatami z tekstu libretta (...). . Treść monografii Anety Derkowskiej jest bardzo interesująca, wartościowa (bo nowatorska) pod względem naukowym, merytorycznie i metodologicznie poprawna, oparta na szerokim zasobie właściwie dobranych lektur, a jednocześnie na samodzielnych i wnikliwych badaniach. Z recenzji dr hab. Małgorzaty Komorowskiej, prof. UMFC Pierwszy rozdział książki w całości prezentuje się jako niezwykle rzetelne studium poświęcone różnorakim gatunkom dramatycznym, muzycznym, dramatyczno-muzycznym oraz wokalno-instrumentalnym w perspektywie ich definicji źródłowych. Autorka, ujawniając wartą zauważenia i podkreślenia erudycję, przeprowadza czytelnika przez meandry i zawiłości mnożonych przez twórców różnych epok i kultur definicji dramatu, opery, baletu, oratorium i kantaty. Satysfakcja poznawcza, jaką wynieść można z lektury tego fragmentu monografii, jest niewątpliwa (...). . Trudno wyszczególnić wszystkie zalety zaprezentowanych przez Autorkę książki analiz. Każda z nich cechuje się skrupulatnością i drobiazgowością naukowego wywodu na wszystkich trzech - koniecznych w badaniach nad operą - płaszczyznach: muzykologicznej, teatrologicznej i literaturoznawczej. Nie tracąc z pola widzenia żadnej z tych perspektyw, Aneta Derkowska dokonała wszechstronnego oglądu wybranych oper, formułując każdorazowo dobre, płodne naukowo konkluzje (...). . Publikacja ta skłania do naukowej dyskusji i otwiera perspektywy twórczego rozwinięcia postawionych w pracy tez i zawartych konkluzji. Książkę Operowe laboratorium. Hybrydy gatunkowe w polskiej twórczości operowej drugiej połowy XX wieku uznaję za bardzo rzetelne studium przedmiotu i ważne ogniwo pro-wadzonych na gruncie polskiej muzykologii i teatrologii badań nad operą i teatrem operowym.
z recenzji dr hab.. Aliny Borkowskiej-Rychlewskiej, prof.. UAM
Prezentowana monografia demonstruje wysoki poziom wiedzy i umiejętności autorki w zakresie pedagogiki medialnej oraz znajomości najnowszej literatury – nie tylko polskojęzycznej, ale także światowej, anglojęzycznej – dotyczącej teorii i wykorzystania współczesnych mediów cyfrowych w edukacji, ze szczególnym uwzględnieniem rzeczywistości wirtualnej. (...) Wnosi znaczący wkład nie tylko w rozwój subdyscypliny, jaką jest pedagogika medialna, ale także całej pedagogiki.
Praca ta dotyczy nowatorskiej w Polsce propozycji wykorzystania w edukacji wczesnoszkolnej nowoczesnych, interaktywnych mediów cyfrowych w postaci wirtualnej rzeczywistości oraz narzędzi w postaci gogli z czujnikami ruchu, a także klasycznych już dziś mediów dydaktycznych, jakimi są tablet czy tablica multimedialna. Uczniowie uczestniczyli w przestrzeni wirtualnej o różnym poziomie interaktywności i immersyjności, co stanowiło dla nich nową sytuację – motywującą, pobudzającą do aktywności i rozwijającą wyobraźnię. Edukacja w przestrzeni trójwymiarowej daje uczniom nowe możliwości kształceniowe i szansę efektywnego uczenia się. W pracy widoczne jest przesunięcie uwagi z procesu nauczania na proces indywidualnego uczenia się w środowisku wykorzystującym interaktywne materiały dydaktyczne.
(...) Oryginalne wyniki badań skłoniły autorkę do podjęcia interesującego dyskursu naukowego oraz zaproponowania wielu nowatorskich wdrożeń do praktyki edukacji wczesnoszkolnej. Analizowana praca ma charakter perspektywiczny i będzie miała istotny wpływ na wykorzystanie w edukacji wczesnoszkolnej wirtualnej rzeczywistości przez dobrze przygotowanych nauczycieli w szkołach wyposażonych w nowoczesne instrumentarium medialne.
prof. dr hab. Stanisław Juszczyk
Współczesny świat w wymiarze politycznym. Od utopii do globalizacji.Rozprzestrzenianie się modelu zachodniej demokracji na cały świat z pewnością nie stworzy wszędzie jej wiernych kopii, co więcej, nawet w miejscu jej powstania będzie podlegać zmianom, wzniecając żarliwe walki o podział zasobów.Jeżeli wiek XX zdemaskował utopię komunistyczną, to wiek XXI będzie oznaczał koniec liberalizmu. Jednak nikt jeszcze nie wie, jakie wydarzenia zapoczątkują ową kluczową tendencję w XXI wieku, który będzie, w moim przekonaniu, najbardziej wstrząsającą i tragiczną epoką w historii ludzkości. Jedno jest pewne: historia nie dobiegła jeszcze do końca i nikt z żyjących dziś ludzi go nie doczeka. Pozostaje nam jedynie opis sił i czynników poruszających mechanizm historii w obrębie krótko- i długofalowych wydarzeń. Opis ten nie może być jednak dziełem ideologa bądź moralisty-potrzeba do tego wyćwiczonego oka, potrafiącego dostrzec historyczną wagę wydarzeń.
Książka stanowi bardzo istotny wkład do naszej wiedzy o dziejach teatru w Toruniu przed rokiem 1920. Autor [...] wykorzystał swoją wiedzę, kompetencje badawcze i możliwość dotarcia do źródeł, aby wyjaśnić trudne relacje między niemieckim zarządem miasta a polskim środowiskiem kulturalnym w latach zaborów, a także uważnie przyjrzeć się procesowi tworzenia teatru polskiego po odzyskaniu niepodległości. Wartość monografii Marka Podlasiaka wynika przede wszystkim z tego, że Autorowi udało się przełamać dwudzielność opowieści o teatrze toruńskim. Podobnie jak w innych miastach, na przykład w Łodzi, badacze podążali dotychczas oddzielnymi śladami niemieckim i polskim. W niniejszej publikacji te dwa ślady natomiast się przenikają, co tłumaczy z jednej strony obcość władz wobec kultury polskiej w czasach zaborów, z drugiej zaś trudności z utworzeniem zawodowego teatru polskiego w Toruniu po 1919 roku.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?