W tym sektorze polecamy wartościowe książki psychologiczne o emocjach i uczuciach, zarówno tych poztytywnych jak i tych negatywnych, które towarzyszą nam od dziecka. Żyjemy w świecie pełym lęku, niepokoju i praktycznie każdego dnia walczymy ze stresem. Tutaj nasz czytelnik znajdzie poradniki, które pomogą mu uwolnić się od lęku i żyć pełnią życia. Dzięki licznym publikacjom i podręcznikom nauczycie się tworzyć użyteczne prognozy zamiast fantazji lękowych, podejmować działania i pokonacie w sobie skłonność do unikania, akceptowania i przekierowywania myśli lękowych. Polecamy książkę Joela Mindena pt. Ty tu rządzisz. Jak ujarzmić lęk i przestać się zamartwiać prowadzi ona Czytelnika przez praktyczne fazy akceptacji i radzenia sobie z emocjami.
Zdrowa osoba społeczna to przedmiot zainteresowania szerokiego grona odbiorców, zaczynając od rodziców, po nauczycieli, pedagogów, lekarzy, trenerów, stowarzyszenia i zwykłych czytelników pracujących nad rozwojem osobowym. Przedstawione determinanty rozwojowe w interdyscyplinarnym ujęciu integrują wiedzę w celu: po pierwsze zrozumienia prawidłowości rozwojowych, po drugie przedstawienia metody analizy trzech zmiennych warunkujących mentalne i fizyczne blokady życia: szczególnie fakty społeczne, reguły systemu rodzinnego oraz role poszczególnych jednostek. Po trzecie zawiera narzędzia umożliwiające osobistą pracę nad poprawą jakości życia, intencjonalną pracą z zaburzeniami rozwojowymi. Książka zawiera ponadto informacje związane z taką degradacją struktury biologicznej człowieka w wyniku dewiacyjnej wielopokoleniowej socjalizacji, która finalnie kończy się zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Reasumując, zrozumienie czynników warunkujących konstytuowanie się istoty biologicznej w osobę społeczną, otwiera drzwi do intencjonalnej celowej socjalizacji wtórnej, skutkującej odzyskaniem w wielu wypadkach całkowitego zdrowia jednostki, nawet tej z zaburzeniami rozwojowymi.
Margareta Magnusson sprzątała po śmierci trzy razy. Kiedy umarła jej mama, kiedy odeszła teściowa i ostatni raz po śmierci ukochanego męża. Te trzy trudne doświadczenia zaważyły na jej podejściu do otaczającej przestrzeni oraz przedmiotów i nauczyły jednego: zostaw po sobie tylko to, co inni będą chcieli oglądać. Jej bestsellerowa książka to ciepły poradnik przepleciony anegdotami, który w praktyczny sposób opowiada, jak przygotować swoją przestrzeń przed odejściem. Co zostawić? Jak poradzić sobie z nadmiarem listów i fotografii? Jak ukryć sekrety, którymi nie chcemy dzielić się nawet po śmierci i jak przejść przez bolesny proces pożegnania?
Narastające zagrożenia w skali makro (polityczne, ekologiczne, terroryzm) i w otoczeniu osobistym wywołują niepokój o własną przyszłość (o status, pracę, powodzenie, szczęście osobiste). Autor naświetla naturę tego niepokoju, gdy człowiek uświadamia sobie niepewność przyszłości na różnych polach życia. Pokazuje, na czym on polega, co go wywołuje, jak wpływa na funkcjonowanie w życiu zawodowym i osobistym. Wskazuje na sposoby radzenia sobie z tym kłopotliwym stanem emocjonalnym. Sugeruje pozytywne aspekty tego lęku, gdy ma on odpowiednie nasilenie, aby zapobiegać (prewencja) niekorzystnym zdarzeniom w przyszłości.
Modlitewnik przygotowany z myślą o osobach, które zmagają się ze swoją depresją lub chorobą swoich bliskich. Jak się modlić w takich chwilach? Jak wspierać tych, którzy zmagają się z tym problemem? Dzięki doświadczeniom i świadectwom tych, którym udało się już pokonać depresję, powstały dla potrzebujących specjalne modlitwy, krótkie rozważania oraz akty strzeliste, jako duchowe wsparcie w najtrudniejszych dla nich momentach.
Pięciu wybitnych dziennikarzy i publicystów w rozmowach z psychologami, psychoterapeutami, duszpasterzami, lekarzami i filozofem o narzeczeństwie i małżeństwie.
Osoby przygotowujące się do małżeństwa znajdą w książce wiele cennych inspiracji, podpowiedzi i myśli, które dodadzą im odwagi przy podejmowaniu tej życiowej decyzji. Małżonkowie natomiast, bez względu na staż swojego związku, dzięki lekturze rozmów będą mogli na nowo popatrzeć na swoje relacje i znaleźć twórczy impuls do ich pogłębienia lub naprawy tego, co niedomaga. W małżeństwie nie ma wygranych i przegranych, silniejszych i słabszych. Wspólne życie to konieczność dopasowywania się i „manewrowania” - słuchania, przebaczania, empatii i wzajemnego zrozumienia. Warto zadbać o małżeństwo, pielęgnując je od samego początku, by doświadczyć poczucia spełnienia i szczęścia.
Książka Leczenie traumy rozwojowej to pozycja niezbędna dla profesjonalistów pracujących z traumą, a także dla każdego z nas, ponieważ w mniejszym lub większym stopniu trauma rozwojowa i emocjonalna dotyka najgłębszych korzeni poczucia tego, kim jesteśmy i jak odnajdujemy się w otaczającym świecie.
Nasza zdolność do kontaktu z samymi sobą oraz z innymi ludźmi określa nasze zdrowie emocjonalne. Wczesne zaniedbanie, doświadczenie przemocy, brak dostrojenia do potrzeb rozwijającego się dziecka lub inne niepowodzenia opiekunów wpływają na osłabienie tej zdolności. Autorzy książki Leczenie traumy rozwojowej, dr Laurence Heller i dr Aline LaPierre, przedstawiają, w jaki sposób wczesna trauma rozwojowa i relacyjna wpływa na nasze późniejsze życie i jest źródłem emocjonalnej walki, którą toczymy sami ze sobą lub otaczającym nas światem. Zaprezentowany w książce Neuroafektywny Model Relacyjny (NARM) pomaga pracować z rozregulowaniem, zakłóceniami i zaburzeniami funkcjonowania systemu nerwowego, będącymi źródłem wielu problemów natury psychosomatycznej, jak na przykład poczucie własnej niskiej wartości, poczucie przewlekłego wstydu czy nadmierne osądzanie siebie często prowadzące do autoagresji. Pozostając w teraźniejszości bez pomijania tego, co zdarzyło się w przeszłości, NARM wspiera możliwość odnowienia utraconego kontaktu ze sobą, innymi ludźmi i otaczającym światem.
Ta dobrze zorganizowana, wartościowa książka oferuje łatwe do zrozumienia narzędzia dla wszystkich, którzy szukają lepszego zrozumienia swoich fundamentalnych konfliktów między jednością a odrębnością, zależnością a autonomią.
„Leczenie traumy rozwojowej” dostarcza wyraźnych wskazówek, które pomagają nam – świadomie i ze współczuciem wobec siebie – pomieścić te pozornie nie do pogodzenia przeciwieństwa i jest istotną i dostępną mapą wspierającą dojrzałość emocjonalną oraz rozwój psychiczny i duchowy.
dr Peter Levine,
twórca Somatic Experiencing
Why is the incidence of mental illness in the UK twice that in Germany? Why are Americans three times more likely than the Dutch to develop gambling problems? Why is child well-being so much worse in New Zealand than Japan? As this groundbreaking study demonstrates, the answer to all these hinges on inequality.
In The Spirit Level Richard Wilkinson and Kate Pickett put inequality at the centre of public debate
by showing conclusively that less-equal societies fare worse than more equal ones across everything
from education to life expectancy. The Inner Level now explains how inequality affects us individually,
how it alters how we think, feel and behave. It sets out the overwhelming evidence that material
inequalities have powerful psychological effects: when the gap between rich and poor increases, so does the tendency to defi ne and value ourselves and others in terms of superiority and inferiority. A deep well of data and analysis is drawn upon to empirically show, for example, that low social status is associated with elevated levels of stress, and how rates of anxiety and depression are intimately related to the inequality which makes that status paramount.
„Miłość i inne deliria” to książka o uzależnieniu i strachu przed uczuciami, które biorą się z niezaspokojonych potrzeb. To autentyczne świadectwo ucieczki od życia. Pomaga refleksyjnie przyjrzeć się własnym demonom i z bezpiecznej odległości ocenić, jaką trajektorię przybiera nasze życie.
Książkę najcelniej streszcza hasło: kobieta, alkohol, seks… katastrofa. To historia kilku kobiet i ich zabójczego związku z mężczyznami i alkoholem.
Bohaterki Miki Dunin zdobyły się na odwagę, by opowiedzieć o kolejnych etapach życia pod wpływem alkoholu, miłosnego zamroczenia i seksualnej obsesji. Z perspektywy czasu szczegółowo analizują historie swojego uwikłania i pokazują spustoszenie, jakie uczyniło ono we wszystkich sferach ich życia i relacjach z bliskimi.
Książka zachwyca pięknymi słowami. Mika Dunin po mistrzowsku nas nimi uwodzi, nawet wówczas, gdy pokazuje sponiewierane marzenia.
Mika Dunin jest autorką dwóch dotychczas wydanych książek: „Antyporadnik” i „Alkoholiczka”. W 2017 roku została laureatką (wraz z Kingą Dębską) najbardziej prestiżowego polskiego konkursu scenariuszowego Script PRO 2017, za scenariusz „Zabawa, zabawa” o kobietach „na zakręcie”.
Depresja – instrukcja obsługi to aktualny i praktyczny poradnik rozpoznawania i leczenia depresji. Książka skierowana jest do wszystkich osób, które chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej na temat depresji. Nie stanowi prostej odpowiedzi na pytanie o to, jak rozpoznawać i leczyć depresję, ale podaje praktyczne wskazówki. Autor, profesor Łukasz Święcicki, przedstawia tę chorobę z punktu widzenia lekarza praktyka, który od ponad 30 lat poświęca się pacjentom z depresją.
Od Autora: „[…] kluczowe jest prawidłowe rozpoznanie depresji, które jest bardzo trudne, ponieważ jest to choroba o wielu twarzach. Jeśli diagnoza jest prawidłowa i wnikliwa (to znaczy na przykład obejmuje odróżnienie depresji w przebiegu choroby afektywnej jednobiegunowej od dwubiegunowej), to ustalenie dalszego postępowania nie powinno sprawiać dużych trudności. Nie oznacza to w żadnym wypadku, że leczenie depresji jest łatwe. Z całą pewnością nie jest. Jednak sam wybór kierunku postępowania powinien być jasny, jeśli już będziemy wiedzieli, co właściwie leczymy. Jestem przekonany, że w sprawie rozpoznawania depresji jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Nie chodzi mi o wprowadzenie nowych metod diagnostycznych, […] ale o udoskonalenie tych, którymi dysponujemy co najmniej od dziesiątków lat.
Obserwacja, zbieranie istotnych faktów klinicznych, rozmowa, analiza, łączenie faktów i wyciąganie wniosków. Oczywiście, można zrobić rezonans magnetyczny, zbadać protony i androny, choć w przypadku andronów lepiej idzie plecenie, ale dlaczego najpierw nie posłużyć się własnym umysłem […]?”
Współczesna rzeczywistość biznesowa wyznacza nowe trendy dla środowisk pracy i zarządzania zasobami przedsiębiorstw, wymuszając dostosowanie się do nowych, niestabilnych warunków.W książce skoncentrowano się na zagadnieniu stresu menedżerskiego, przedstawiając go teoretycznie oraz w odniesieniu do przeprowadzonych badań empirycznych. Autorka dokonuje prezentacji następujących obszarów:rola menedżerska w kontekście wybranych koncepcji stylów kierowaniawymagania stawiane menedżerom we współczesnych organizacjachczynniki i obszary stresu w zawodzie menedżerasyndrom wypalenia zawodowego u menedżerówsposoby radzenia sobie ze stresem indywidualnie i z poziomu organizacjiuwarunkowania osobowościowe postępowania w warunkach stresuwskazania dla praktyki menedżerskiej oraz zalecenia rozwojowe dla menedżerów.Praktyczny charakter książki czyni z niej szczególnie cenną pozycję na polskim rynku wydawniczym. Bogate doświadczenie biznesowe i konsultingowe Autorki pozwoliło na sformułowanie wielu kierunków zastosowania uzyskanych wyników badań w praktyce menedżerskiej.Książka adresowana jest do menedżerów wszystkich szczebli zarządzania, specjalistów działów HR, doradców personalnych, trenerów, coachów, studentów kierunków biznesowych (zarządzanie, psychologia biznesu, zarządzanie zasobami ludzkimi).
Osiemnaście rozmów. Ogrom merytorycznej wiedzy. Zero pruderii. I jedna postać, rozpoznawalna na całym świecie: Anja Rubik. Odważna i przełomowa kampania #SEXEDPL kilka miesięcy temu podbiła polski internet. Teraz pora na sygnowaną nazwiskiem top modelki książkę skierowaną do młodych ludzi. Premiera „#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie” w księgarniach już 19 września.
Anja Rubik dała się poznać nie tylko jako jedna z najbardziej uznanych modelek na świecie, ale także oddana aktywistka społeczna. W minionym roku stworzyła kampanię #SEXEDPL, której twarzami stali się między innymi Monika Brodka, Maffashion, Robert Biedroń i Maciej Stuhr. Na potrzeby książki Rubik przeprowadziła rozmowy z kilkunastoma ekspertkami i ekspertami, których otwarcie pyta o wszystko, co w polskim społeczeństwie często kategoryzowane jest jako tabu.
Kiedy jest dobry czas na pierwszy raz i jak się do niego przygotować? Co to jest grooming, seksting i consent? W jaki sposób rozpoznać infekcje przenoszone drogą płciową i gdzie je leczyć? Jak dobrać najlepszą metodę antykoncepcji? Czy kobieta, która spędziła noc z inną kobietą, jest już lesbijką? W czym może nam pomóc masturbacja? „#SEXEDPL” obejmuje wszystko, co powinniśmy wiedzieć, ale często wstydzimy się zapytać.
Książkę wyróżnia wyjątkowa oprawa wizualna. Komiksy znanej w sieci jako Kiciputek Katarzyny Babis i fotografie Zuzy Krajewskiej dodają całości dynamiki, lekkości i elegancji.
Cały projekt powstał we współpracy z młodymi ludźmi – w książce pojawią się efekty sesji zdjęciowej #sexedpl, w której wzięło udział prawie sześćdziesiąt osób z Polski, Szwecji, Anglii oraz Białorusi. Dziewczyny, chłopaki, osoby niebinarne oraz pary, które odpowiedziały na zaproszenie Anji Rubik, to tylko część ruchu społecznego #SEXEDPL. Porządna dawka wiedzy podana jest w taki sposób, że trudno się od niej oderwać.
Mimo że książka adresowana jest przede wszystkim do młodzieży, tak naprawdę skorzysta z niej każdy, kto chce poszerzyć swoją wiedzę o tematy związane z ciałem i intymnością. Zapomnijcie o „Sztuce kochania”. Pora na „#SEXEDPL” – świetną lekturę w sam raz na nasze czasy, która w nowoczesny, merytoryczny, a zarazem przyjazny sposób podchodzi do zagadnień, które w polskim społeczeństwie zbyt często są zamiatane pod dywan.
Książka „#SEXEDPL” została pomyślana tak, by była osiągalna i dostępna dla jak największego grona odbiorców – kosztować będzie jedynie 19,99 złotych. Tak niska cena wynika z non profitowego charakteru publikacji — zarówno Anja Rubik, jak i Wydawnictwo W.A.B. zrezygnowali z zysków ze sprzedaży książki, które zostaną przekazane na rzecz Fundacji #SEXEDPL.
Poradnik stanowiący kompendium wiedzy teoretycznej z zakresu medycyny, psychologii, psychologii społecznej, prawa, niezbędnej do rozpoznania dziecka krzywdzonego i wiedzy praktycznej z zakresu profesjonalnego udzielania pomocy dziecku krzywdzonemu.
Poradnik zawiera również komplet dokumentów prawnych stanowiących źródło praw dzieci.
Obowiązkowa lektura dla wszystkich pracujących zawodowo z dziećmi
Czy można doświadczyć depresji i dwóch prób samobójczych, a potem zawalczyć o siebie i odbić się od dna? Poruszająca opowieść chłopaka z Zagłębia, który ostatecznie zdecydował się żyć i sięgnąć po swoje marzenia. Ta historia zaczyna się w domu rodzinnym Michała Czerneckiego. Wiedzie przez trudne dzieciństwo, starcie z demonami przeszłości i spotkanie miłości życia. Przejmująco szczera rozmowa o wszystkim, co ważne: miłości, męskich przyjaźniach, byciu ojcem, pieniądzach. O sukcesach i porażkach na planach najpopularniejszych polskich filmów, pracy z najlepszymi reżyserami. O kryzysach, które czasem wracają. O wieloletniej pracy nad sobą. Michał Czernecki (ur. 1978 r.) – absolwent krakowskiej PWST. Obecnie gra w najpopularniejszych polskich produkcjach – Diagnoza, Leśniczówka, Wojenne dziewczyny, Ucho Prezesa. Monika Sobień (ur. 1985 r.) – absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Stworzyła portal WeMen.pl, w którym najciekawsi mężczyźni w Polsce opowiadają jej swoje historie.
JELITA TO NASZ DRUGI MÓZG! ODBUDUJ MIKROFLORĘ JELIT I ODZYSKAJ RÓWNOWAGĘ EMOCJONALNĄ! Stosując odpowiednią dietę, oczyścisz jelita, wzmocnisz swoją odporność i ochronisz swój organizm przed alergiami, cukrzycą, otyłością i chorobami autoimmunologicznymi. Jednak to nie wszystko. Wzmacniając jelita, zwiększysz produkcję hormonów szczęścia, pokonasz przygnębienie i mgłę mózgową, poprawisz koncentrację umysłową i wspomożesz leczenie depresji. Czy zdarza Ci się zajadać stres? Czy słodyczami poprawiasz sobie nastrój? Jeśli tak, ta książka jest dla ciebie! Autor Jaglanego detoksu oraz Zatrzymaj Hashimoto na podstawie własnego doświadczenia i wieloletniej praktyki przystępnie podpowiada, jak żyć, aby odzyskać sens i radość życia! Dowiesz się, jak wzmocnić swój przewód pokarmowy, jednocześnie wzmacniając psychikę! Gotuj zdrowo! Wzmocnij jelita i odzyskaj zdrowie!
W ciągu całego życia są tylko dwie doby, które mają dla nas mniej niż dwadzieścia cztery godziny. Spinają one księgę życia niczym okładka: rocznicę pierwszego z tych dni celebrujemy co roku, ale to dzięki temu drugiemu dostrzegamy drogocenność życia.
Oglądanie śmierci przypomina oglądanie narodzin. W obu przypadkach występują wyraźne zmiany kolejnych stadiów, prowadzące do przewidywanego finału. Ogólnie mówiąc, oba te procesy mogą bezpiecznie przebiegać bez żadnej zewnętrznej interwencji, jak wie każda mądra położna. Zresztą naturalny poród jest pewnie nawet bardziej przykry od naturalnego umierania – cierpienie i zdehumanizowanie, które ludzie zwykli przypisywać chwili śmierci, tak naprawdę bowiem rzadko jej towarzyszą.
* * *
Mam nadzieję, że będziesz się mniej bał oraz będziesz bardziej skłonny przygotować się do umierania i o nim rozmawiać. Napisałam tę książkę, bo uważam, że wszyscy możemy lepiej żyć – i lepiej umierać – dzięki świadomości końca.
Kathryn Mannix
Oto prawdopodobnie najbardziej poruszająca książka, jaką przeczytasz tego roku. Jej autorka, doświadczony lekarz opieki paliatywnej, subtelnie i ciepło opowiada historie swoich pacjentów i ich bliskich w krytycznym dla nich momencie, by pomóc nam oswoić się z nadejściem śmierci. Często boimy się tych ostatnich chwil, przeraża nas ból, który, jak sobie wyobrażamy, im towarzyszy, a nawet wypieramy fakt, że zbliża się koniec. Kathryn Mannix ze spokojem i zrozumieniem dla ludzkiej natury przeprowadza swoich bohaterów – i nas, czytelników – przez proces pogodzenia się z tym, co nieuniknione, w taki sposób, by zdążyć zrobić i powiedzieć to, co najważniejsze.
Jak neuronauka pomaga pozbyć się ataków lękuKlaus Bernhardt uważa, że większość stosowanych obecnie terapii strachu to podejścia przestarzałe o całe dziesięciolecia. Proponuje nowy rodzaj terapii, korzystającej z wiedzy na temat tego, jak ludzki mózg przetwarza informacje. Zdaniem autora dzięki tej metodzie pacjenci cierpiący na zaburzenia lękowe mogą bardzo szybko znów odzyskać kontrolę nad swoim życiem.Tysiące osób skorzystały już z metody Bernhardta, łączącej najnowsze osiągnięcia neuronauki oraz najbardziej użyteczne elementy terapii poznawczo-behawioralnej i psychologii pozytywnej.Dzięki prostym i sprawdzonym ćwiczeniom możemy w ciągu zaledwie kilku tygodni zrozumieć funkcjonowanie maszynerii strachu, pozbyć się nawyków wywołujących lęk i zbudować nowe pozytywne połączenia neuronalne.Klaus Bernhardt, ur. w 1968 roku w Mhldorf am Inn w Niemczech, psychoterapeuta, dziennikarz specjalizujący się w tematyce naukowej i medycznej, członek Akademii Edukacji Neuronaukowej. Dzięki dostępowi do wyników najnowszych badań nad funkcjonowaniem mózgu opracował nowatorską terapię zaburzeń lękowych. Mieszka i pracuje w Berlinie.
„Kładź się spać, niezdrowo tak siedzieć po nocy!”, czyli dlaczego nasi rodzice mieli rację.
Kiedy sen nie funkcjonuje jak należy, ty też nie funkcjonujesz jak powinieneś. I choć komplikacje ze snem mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, to w odróżnieniu od innych schorzeń można je skutecznie leczyć. Ty sam możesz się z nimi uporać. Jednak szukanie złotych rad i trików w internecie niewiele ci pomoże. Musisz zrozumieć, co właściwie dzieje się z twoim snem: na czym polegają twoje problemy i w jaki sposób można je rozwiązać. Dlatego zamiast po kolejny kubek kawy sięgnij po książkę „zaklinacza snu”, doktora Chrisa Wintera.
Dlaczego jeszcze nie śpisz? to ekscytująca podróż w krainę snu, w której odkryjesz, jak ogromne znaczenie dla zdrowia ma porządne wysypianie się. Zakończysz tę lekturę uzbrojony w wiedzę, dzięki której wygrasz walkę o dobry sen. Wszystkie działania dostosujesz do swojego stylu życia. Czerpiąc ze swojego dwudziestoczteroletniego doświadczenia na tym polu, neurolog, ekspert od spraw związanych ze snem, dr W. Chris Winter, pomoże ci:
Dowiedzieć się, w jaki sposób funkcjonuje sen i jak takie czynniki jak jedzenie czy codzienna aktywność wpływają (korzystnie lub nie) na ten proces. Zrozumieć, że na przebieg jednego z najbardziej fundamentalnych procesów zachodzących w naszym ciele masz rzeczywisty wpływ i że możesz go kontrolować Odpowiednio planować sen i drzemki – bez względu na to, czy jesteś pracującym w systemie zmianowym robotnikiem, studentem czy przejętym rodzicem. Zacząć myśleć o śnie niestandardowo i poznać sposoby leczenia dolegliwości z nim związanych – od bezsenności przez bezdech senny i zespół niespokojnych nóg do problemów ze snem będących wynikiem zaburzenia rytmu okołodobowego. ***
Dr Winter jest cieszącym się międzynarodowym uznaniem ekspertem od snu, który jak dotąd pomógł już ponad dziesięciu tysiącom pacjentom, w tym wielu najwyższej klasy sportowcom, radzić sobie z problemami ze snem i tym samym zapewniać sobie w pełni satysfakcjonujący, regeneracyjny wypoczynek. Teraz dzieli się z nami tą bezcenną wiedzą i doświadczeniami i wyjaśnia, co właściwie dobry sen oznacza oraz w jaki sposób możemy go sobie zapewnić.
Osiem błogosławieństw, które Jezus wypowiada do swoich uczniów w Kazaniu na górze, to słowa przepojone mądrością i miłością. Wskazują nam skuteczne sposoby na osiągnięcie dojrzałości, wewnętrznej wolności, pokoju serca – są receptą na prawdziwe szczęście. Warto w tym świecie chorym na pychę, niedającą się zaspokoić żądzę bogactwa i władzy zatrzymać się na chwilę, podjąć próbę zrozumienia słów Jezusa i zastosowania ich w życiu. To jedyna droga, by zapanowały wokół nas pokój, łagodność i radość.
Książka Jacquesa Philippe’a jest inspirującym przewodnikiem, zbliżającym nas do osiągnięcia tego ambitnego celu.
Fragmenty:
Magda Brzezińska: Porozmawiajmy o tym, jak nie bać się marzyć, planować i realizować swoje zamiary. Czy jest na to sposób?
Anna Srebrna: – Ja bym trochę zmodyfikowała to zdanie, bo już w samym sformułowaniu jest pewien przeszkadzacz, który może stanąć na drodze do realizacji marzeń. Powiedziałabym inaczej: jak się bać, ale marzyć, planować … I tu otwiera się kopalnia możliwości, jak przerobić nasz lęk z przeszkadzacza w przyjaciela zmiany. Gdy potrafimy rozmawiać z naszym lękiem
i usłyszeć go, to on nie rośnie, nie puchnie, nie staje nam na drodze, lecz jest jednym
z dyskutantów przy okrągłym stole.
Dlaczego boimy się realizować własne marzenia? Przecież marzymy raczej o czymś fajnym, przyjemnym, dobrym, a nie przykrym dla nas. Skoro tak, to czego się boimy? Na przykład tego, że nasze marzenia są nierealne. Możemy sobie wymyślić wyspę z palmą, ale jak nie mamy pieniędzy i czasu, to boimy się, że to się po prostu nie uda. A poza tym – jak to w ogóle zrobić? Tworzymy całą kontrargumentację i w końcu marzenie pada. Czasami ludzie wolą zrezygnować z marzenia, niż zmierzyć się z tym, że jego realizacja może być trudna. Że trzeba będzie włożyć wysiłek, wykazać się determinacją. Warto przekuwać marzenia na cele. W coachingu jest taka ładna definicja celu: cel to marzenie, które decydujemy się realizować. Wtedy marzenie przestaje być fantasmagorią, a staje się czymś realnym, do czego przykładamy nasze pomysły, energię, plany. Myślę, że wiele osób nie dochodzi nawet do tego, bardzo trudnego dla nich momentu. Wolą nie dotykać marzeń, by nie przejść na kolejny etap, który czasem wymaga pewnych przemyśleń, zaangażowania, determinacji, wyrzeczeń.
(…) Jaki powinien być nasz cel, żeby w ogóle była szansa na jego zrealizowanie?
W popularnej metodologii coachingowej w kontekście celów mówi się o metodologii S.M.A.R.T. – od angielskiego Simple, Measurable, Achievable, Relevant, Timely defined. Cel powinien być prosty, mierzalny, osiągalny, istotny, określony w czasie. Dla mnie ważnym aspektem celu jest również to, że powinien być atrakcyjny, musi się nam do niego „śmiać gęba”. Ma nam być fajnie w tej przyszłości, którą sobie wizualizujemy. Jak nam się do celu buzia sama nie śmieje, to znaczy, że trzeba go jeszcze trochę poobracać, pooglądać, przeformułować. Oczywiście im on jest bardziej szczegółowy, mierzalny, tym łatwiej jest nam nie tylko o nim mówić, ale również dotknąć go, poczuć, zmierzyć. Dlatego określanie celu w czasie pomaga nam go zaktualizować. Co kilka miesięcy robimy sobie remanent: co już osiągnęliśmy, a czego jeszcze nam brakuje. Szansa na realizację celu rośnie, gdy jest on ważny, atrakcyjny i daje nam poczucie, że zmieniamy swoje życie na lepsze, że lepiej nam będzie w punkcie B niż w punkcie A. Co to „lepiej” oznacza dla każdej osoby to już indywidualna kwestia.
(z rozmowy Uwierz w „da się”)
Czym jest joga snu? Skąd się wywodzi? Jak się ją praktykuje? Czym różni się od świadomego śnienia? W książce Joga snu. Królewska droga do oświecenia, Michael Katz dzieli się swoim prawie czterdziestoletnim doświadczeniem pracy ze snami jako narzędziami służącymi do poznawania swej prawdziwej natury. Omawiane przez niego praktyki wywodzą się z tradycji buddyzmu tybetańskiego, on sam jednak nie stroni od nawiązań do zachodnich technik świadomego śnienia, wskazując na występujące pomiędzy nimi różnice.
W starożytnych naukach buddyzmu tybetańskiego sen bywa nazywany „czwartym czasem”, rozciągłym stanem, w którym spotykają się przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość. Joga snu uczy jak zachować świadomość we śnie, jak tworzyć sny, przekształcać i rozpuszczać w świetle. Wskazuje też na pożytek, jaki można czerpać z nich w chwili śmierci. Katz posiłkuje się wiedzą licznych mistrzów tybetańskich, w tym swego głównego nauczyciela, Namkhai Norbu Rinpocze, oraz olbrzymim doświadczeniem zgromadzonym w trakcie licznych kursów i warsztatów prowadzonych przez siebie na całym świecie. Dzięki temu książka ta nie przedstawia suchego opisu praktyki, ale stanowi żywy zapis doświadczenia z fascynującej krainy świadomych snów, przez którą wiedzie droga do oświecenia.
„Wszystkie wizje, jakie mamy w ciągu życia, są podobne obrazom ze snu. Jeżeli dobrze je zbadamy, stwierdzimy, że wielki sen życia i mniejsze sny jednej nocy, nie tak bardzo różnią się od siebie. A kiedy naprawdę ujrzymy istotną naturę obu, zobaczymy, że pomiędzy nimi rzeczywiście nie ma różnicy. Jeżeli dzięki temu w końcu wyzwolimy się z krępujących nas łańcuchów emocji, przywiązania i ego, zyskamy możliwość osiągnięcia ostatecznego oświecenia.”
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?