W tej strefie zapraszamy czytelników tak zwane artystyczne dusze po książki z kategorii Sztuka. Polecamy szereg publikacji o sztuce i jej historii,ciekawostki i portfolia artystów, eseje, albumy, książki o malarstwie, rzeźbiarstwie, architekturze oraz histoii fotografii. Biografie ciekawych artystów, książki i powieści przedstawiające fascynujące losy malarzy i osób uwiecznianych na obrazach. W tym dziale tylko ksiązki ze sztuka w tle.
Rafał Bielski, właściciel jednej z największych kolekcji warszawskich zdjęć, pocztówek i planów, zaprasza Państwa na spacer ulicami Warszawy początku XX wieku!Od wstrząsu rewolucyjnego i masowych protestów 1905 roku, poprzez uruchomienie pierwszych tramwajów elektrycznych w 1908 roku, po wybuch pierwszej wojny światowej i wjazd Legionów Polskich do Warszawy. Intencją autora jest, aby o Warszawie początku XX wieku wypowiedzieli się ludzie, którzy ówcześnie żyli i zajmowali się dziejami miasta. Stąd pomysł, aby do opisu poszczególnych ulic, parków czy pomników użyć cytatów z przewodników z epoki. Dzięki temu zabiegowi album zyskał charakter ekskluzywnego przewodnika. W albumie znajduje się też reprodukcja planu Warszawy z numeracją domów z 1909 roku, wykonanego w technice litografii w słynnym zakładzie F. Kasprzykiewicza.There Was a City... Warsaw in Old Photographs and Postcards from Rafał Bielski's Collection. Volume 2: 1905-1918 Rafał Bielski, the owner of one of the largest collections of Warsaw photos, postcards, and plans, invites you to explore the streets of early 20th-century Warsaw!Journey from the revolutionary upheaval and mass protests of 1905, through the debut of the first electric trams in 1908, to the outbreak of World War I and the arrival of the Polish Legions in Warsaw. My goal is to let the voices of those who lived and shaped the city's history narrate the story of early 20th-century Warsaw. Thus, I have incorporated quotes from contemporary guides to describe various streets, parks, and monuments. This method gives the album the feel of an exclusive guide. Additionally, the album features a reproduction of a 1909 lithographed map of Warsaw with house numbers, produced by the renowned F. Kasprzykiewicz factory.
„Dzień bez uśmiechu dniem straconym”
Tak podobno zwykł mawiać, gdy pytano go, dlaczego zamiast kariery aktorskiej wybrał kabaret. To powiedzonko towarzyszyło mu przez niemal dwadzieścia pięć lat na estradach Polski, a także poza jej granicami. Jego wyjątkowy uśmiech znali i kochali ludzie w każdym zakątku kraju, bo niemal wszędzie dotarł ze swoimi występami.
Informacja o tym, że nagle i niespodziewanie odszedł, poruszyła wielu widzów i fanów. Do dziś, odtwarzając nagrania jego występów, niemal zawsze komentują je słowami: „Za wcześnie”.
Za wcześnie.
Bo przecież miał jeszcze zaśpiewać w swym wymarzonym wielkim śląskim musicalu. Bo kalendarz jego występów był wypełniony, a bilety wyprzedane. Bo mógł jeszcze zagrać w kolejnym serialu, a może nawet trafić w końcu na ekrany kin. Bo jego ukochane szczygły syberyjskie były już gotowe do wysyłki na mistrzostwa świata, na których miały ogromną szansę na wygraną. Bo przecież nie zostawia się publiczności, schodząc ze sceny bez pożegnania i bez bisów…
Grzeczny, ułożony, bezkonfliktowy, piekielnie zdolny, pełen humoru i bardzo swobodny na scenie. Nie znam człowieka, który by go nie lubił i nie cenił. Tacy ludzie nie powinni tak szybko odchodzić. – Robert Janowski
Artysta bez wdzięku jest półartystą. Krzysztof Respondek był artystą w pełni. – Włodzimierz Korcz
Krzysztof Respondek – znakomity aktor teatralny, świetny wokalista i wybitny artysta kabaretowy. Laureat Złotej Maski za rolę w musicalu Evita, zwycięzca telewizyjnego show Jak oni śpiewają, kochany przez widzów Michał Jeleń z serialu Barwy szczęścia.
Zostawił po sobie wspomnienia i wielką opowieść. Opowieść o nieśmiałym, ponadprzeciętnie wrażliwym i niezwykle utalentowanym człowieku, który choć wyfrunął ze swojego gniazda i zdobył dla siebie cały świat, wciąż powracał do ukochanego domu, do rodziny, do swych ptaków, do Śląska.
Na tę wzruszającą, pełną anegdot i nigdy niepublikowanych wspomnień historię złożyły się głosy żony, córek, rodzeństwa i plejady przyjaciół ze świata artystycznego, którzy mieli przyjemność z nim pracować.
Jak działa świerkanie?
Istnieje szansa, że te absurdalne wytwory będą najsensowniejszą rzeczą, jaką przeczytacie w tym tygodniu, a może i miesiącu. Pojawiają się nawet głosy fachowców, którzy twierdzą, że ta prowizoryczna robota literacka wykonana jest tak porządnie, iż postoi kolejne sto lat. A wtedy włączą ją do kanonu lektur.
Gdy po raz pierwszy przeczytałem wiersz „Ucieczka z wesołego miasteczka”, pomyślałem, że brzmi on tak, jakby dorosły mówił ustami dziecka. Że też można umieścić tyle obrazów, emocji i kolorów w jednym tekście! – Czesław Mozil
Śpiewa te teksty Czesław Mozil i śpiewam je od niedawna także sam. I muszę powiedzieć, że są świetnym materiałem scenicznym. Dlaczego? Bo operują specyficzną dramaturgią. – Michał Zabłocki
Pachną wiatrem! – Dob Bylan
Jestem zaskoczony, że Polska prześcignęła Anglię w dziedzinie absurdu. – Levis Corall
Jedno jest pewne. To nie są wiersze dla dzieci. Dlatego dzieci tak je uwielbiają. – Wanna Hotomska
Sama bym tego lepiej nie napisała, ale gdybym miała taki czarodziejski czat, to Nobel by przyszedł na większym luziku. – Wiesława Szeborska
Wszyscy wiedzą, że od pewnego czasu czuję się słabo. A te wiersze podtrzymują mnie na duchu. – Jerzy Pliszka
Rzecz w tym, że trudno mi to teraz w ogóle skomentować. Przy okazji chciałbym tylko powiedzieć, że jest dobrze. – Czesaw Miłoszewski
Michał Zabłocki – tekściarz Grzegorza Turnaua, Czesława Mozila oraz wielu innych pieśniarek i pieśniarzy. Poeta. Szef krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wraz z Czesławem Mozilem laureat Festiwalu w Opolu w 2024 roku jako twórca i współwykonawca piosenki Ławeczka.
Najlepszy prezent dla każdego, kto potrzebuje solidnej dawki ciepła, życiowej mądrości i uśmiechu.Niezwykły talent, wyrazista postać.Kim był Franciszek Pieczka?Aktor, którego pokochały pokolenia widzów - Gustlik z Czterech pancernych, Jańcio Wodnik i Stanisław Japycz z Rancza - ale przede wszystkim człowiek z którym każdy chciał się zaprzyjaźnić.Katarzyna Stoparczyk miała tę książkę napisać razem z Franciszkiem. Nie zdążyli. Zatem po jego śmierci wyruszyła z mikrofonem do bliskich artysty. Rozmawiała z synem Piotrem i córką Iloną, z najbliższymi krewnymi i sąsiadami aktora, a także z przyjaciółmi z artystycznego świata, jak Daniel Olbrychski, Jan Jakub Kolski czy Kazimierz Kaczor. Dała nam wielobarwną mozaikę opowiadań i oryginalny portret tego niezwykłego człowieka.Specjalne wydanie poszerzone o legendarną rozmowę Katarzyny Stoparczyk z Franciszkiem Pieczką w Trójkowej audycji Myślidziecka 3/5/7.Katarzyna Stoparczyk - dziennikarka, autorka książek, reżyserka spektakli teatralnych. Stworzyła kultową radiową audycję Dzieci wiedzą lepiej, współtworzyła także format telewizyjny Duże Dzieci. Nagrodzona . prestiżowym tytułem Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi. Dzisiaj tworzy międzynarodowy program Dajcie nam głos!!! Kasia Stoparczyk i dzieci (dostępny na YouTubie). Franciszka poznała, kiedy gościł u niej w audycji Myślidziecka 3/5/7. W radiowym studiu Franciszek zaprosił ją do swojego świata, a potem zaproponował współpracę - i tak się zaprzyjaźnili.
Biograficzna opowieść, która rozsławiła Simonę Kossak i zainspirowała świat filmu do przeniesienia jej historii na ekran. Najważniejsza książka o życiu ekolożki i obrończyni przyrody.Mówili o niej "Czarownica" - bo wabiła myszołowy oraz oswoiła kruka terrorystę, który kradł złoto i atakował rowerzystów. Ponad trzydzieści lat żyła w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu. Spała w łóżku z rysiem i mieszkała pod jednym dachem z oswojonym dzikiem. Była naukowczynią, ekolożką, autorką nagradzanych filmów i słuchowisk radiowych. Aktywnie działała na rzecz najstarszego lasu w Europie. Uważała, że należy żyć prosto i blisko przyrody. Wśród zwierząt znalazła to, czego nigdy nie doświadczyła od ludzi.Ostatnia Kossakówna. Córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza - trzech malarzy rozmiłowanych w polskim krajobrazie i historii. Bratanica Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. Miała być synem i czwartym Kossakiem. Tak jak przodkowie, dźwigać sztalugi i znane nazwisko. Wybrała jednak inną drogęCo takiego spotkało ją w Krakowie, że zdecydowała się na ucieczkę? Dlaczego została wydziedziczona? Wreszcie - czy w "dziczy" odnalazła szczęście?Simona autorstwa Anny Kamińskiej to fascynujący portret buntowniczej pasjonatki i silnej, nietuzinkowej kobiety. Opowieść o bezkompromisowym szukaniu swojego miejsca w świecie i o zrzucaniu ciężaru wielkiego nazwiska. Historia upadku starej, artystycznej rodziny oraz tego, jak szara rzeczywistość PRL-u wymazywała barwny świat krakowskiej arystokracji.Na podstawie książki Anny Kamińskiej powstał scenariusz filmu w reżyserii Adriana Panka pt. Simona Kossak (2024) oraz spektakl teatralny Simona K. Wołająca na puszczy (monodram Agnieszki Przepiórskiej, reż. Anna Gryszkówna, tekst Piotr Rowicki (2020).Książka nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.Żałuję, że nie zdążyłem poznać Simony Kossak. Ale ten żal koi nieco niezwykle interesująca książka Anny Kamińskiej, opowieść o wyjątkowej osobowości i fascynującym życiu. Proszę dać się zabrać do Dziedzinki, to podróż jakich mało! Michał Nogaś, Program 3 Polskiego RadiaKażdy czasami jest Simoną, która rzuca wszystko i szuka w przyrodzie szczęścia. Chatka bez prądu, dziki jedzące z nami śniadanie, a na werandzie ryś (...). Polubiłam tę niezwykłą kobietę od początku. Sylwia Chutnik, Wysokie ObcasyHistorię jej życia czyta się dziś jak pasjonującą awanturniczą powieść o kobiecie obdarzonej niewiarygodną odwagą bycia sobą. Książka Anny Kamińskiej to nie tylko pasjonująca opowieść o życiu Simony Kossak, ale też o historii jej sławnej rodziny. Trudnej i zaskakującej. Anna Jasińska, Twój Styl
Autobiograficzna opowieść o życiu jednego z najsłynniejszych muzycznych menadżerów w Polsce, człowieka odpowiedzialnego za sukces m. in. Krzysztofa Krawczyka. W świecie muzyki Złota Płyta (może też być Platynowa) to najwyższy symbol sukcesu. Bo to oznacza, że nagrania trafiły do szerokiej rzeszy odbiorców. Tutaj nagrodę przyznaje nie jakieś tajemnicze jury, tutaj jury to publiczność, najbardziej obiektywny juror świata. Miałem w ręku wiele Złotych Płyt, a na ścianie mojego mieszkania zawiesiłem 12 płyt, które otrzymałem, kiedy zaczęto wręczać złote płyty także producentom. Raz jedna wypadła mi z ręki i się rozbiła. I wtedy ze zdziwieniem stwierdziłem, że odwrotna strona tej płyty, ta niewidoczna, nie jest tak efektowna jak ta z przodu. To po prostu kawałek zwykłej blachy, choć zdaje się być pozłacany. Lecz nie wszystko złoto, co się świeci. Jak w życiu. "Odwrotna strona Złotej Płyty" to tak, jak odwrotna strona życia. To kulisy tego, co nas epatuje od frontu, co nas cieszy, zachwyca, a jest efektem tego, co nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Wreszcie to sprawiedliwa nagroda za pracę i talent.
Pierwsza publikacja o polskich kompozytorach emigracyjnych – From Poland with Music. 100 Years of Polish Composers Abroad (1918-2018) według koncepcji Marleny Wieczorek, ukazała się 1 października 2021 roku w angielskiej wersji językowej w formie książki oraz e-booka. Współwydawcami są Fundacja MEAKULTURA oraz renomowane brytyjskie wydawnictwo Scala Art & Heritage Publishers. To jedna z najlepszych wizytówek polskiej kultury muzycznej i jej międzynarodowego znaczenia oraz uzupełnienie i rozszerzenie polskiego wydania z roku 2018. Opis po angielsku: "From Poland with Music: 100 Years of Polish Composers Abroad (1918–2018) is the first comprehensive treatment of the theme of emigration among Polish composers of the 20th and 21st centuries. The book focuses on classical composers (e.g. Paderewski, Weinberg, Panufnik), but extends to important figures from the worlds of jazz and film music (Komeda, Makowicz, Kaczmarek, Korzeniowski). It will be published jointly by the MEAKULTURA Foundation and the Scala Art & Heritage Publishers on October 1, 2021. This book will be available as the printed edition and the e-book.
The first part of the book contains a series of essays on overarching themes related to the Polish musical diaspora, while the second part comprises an engaging collection of interviews with experts concerning the life and legacy of selected composers, with revealing insights into the artists’ personalities and entertaining anecdotes from their lives. Ignacy Jan Paderewski was not only an outstanding pianist and composer, but also the prime minister and minister of foreign affairs of free Poland in 1919. Bronisław Kaper was the first Polish composer to win an Oscar in 1954 for Lili, and Henryk Wars scored 60 projects for Columbia, Universal, Twentieth Century Fox, MGM, United Artists and Paramount.
Specially commissioned line drawings (composer portraits and conceptual images) made by original and talented graphic designer Max Skorwider offer a fresh and attractive approach to illustrating a book on this subject."
To pierwsza publikacja w polskiej literaturze, która tak kompleksowo zgłębia temat emigracji wśród kompozytorów XX i XXI wieku – przybliżając twórców muzyki poważnej (m. in. Paderewski, Weinberg, Panufnik), jazzowej (Komeda, Makowicz) i filmowej (Kaper, Wars, Kaczmarek, Korzeniowski), a nawet popularnej (Zieliński). W pierwszych dwóch częściach znalazły się teksty przekrojowe autorstwa wybitnych polskich muzykologów o powodach i skutkach wyjazdów, działalności emigracyjnej twórców i obecności ich muzyki w nowych miejscach zamieszkania. Trzecia, zamiast typowych biogramów, zawiera sylwetki kompozytorów z informacjami oraz ciekawostkami o ich życiu i twórczości. W sumie książkę stworzyło pięćdziesięciu autorów. Profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr hab. Krzysztof Moraczewski tak scharakteryzował tę publikację: "W pierwszym rzędzie jest to próba przywrócenia polskiej kulturze twórczości niewystarczająco obecnej, źle obecnej, a czasami zupełnie nieobecnej. Czytelnik może być czasem zaskoczony tym, ilu nazwisk nie znał, albo też ilu nie wiązał nigdy z kontekstem emigracyjnym. Chodzi niejednokrotnie o twórczość wybitną, ale w Polsce nie dość znaną. Nieznajomość ta sama zresztą należy do problemów artystycznej emigracji. Jak każda dobra książka o sztuce, także i ta będzie zmuszać do rewizji własnej wiedzy i własnych przekonań, do przewartościowań i do poszukiwania nowych sposobów rozumienia artystycznej sytuacji, w jakiej jesteśmy".
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?