Nikt z nas nie jest wieczny, starość i umieranie jest częścią naszego życia. Ból po utracie ukochanych ludzi jest wielki. Jak pogodzić się z odchodzeniem najbliższych, ukochanych ludzi? Jak uporać się z żałobą po ich śmierci kiedy wydaje się, że straty już nikt i nic nie uleczy? na te i inne pytania odnajdziecie Państwo odpowiedź w znanych publikacjach Elizabeth Kübler-Ross czy Renaty Arendt Dziurdzikowskiej. Znajdziecie tutaj też lekturę na temat przebiegu żałoby u dzieci i nastolatków, dla których takie traumatyczne przeżycia są bardzo ciężkie do zrozumienia.
Leksykon obejmuje łącznie ponad 1 200 haseł rzeczowych, w zdecydowanej większości dotyczących kwestii medycznych, społecznych, ekonomicznych, pedagogicznych, psychologicznych i prawnych - współczesnej gerontologii oraz nauk i dyscyplin z nią współdziałających. Jest to nowość na polskim rynku wydawniczym, poprawiony i zaktualizowany Leksykon gerontologii, wyrażający indywidualny punkt widzenia autora. Wśród haseł znajdziemy precyzyjne charakterystyki takich pojęć i określeń, jak np. andropauza, choroba Alzheimera, dyskryminacja z powodu wieku, feminizm a starzenie się, gerontologia w Internecie, medialny obraz starości i osób starszych, menopauza, religijność w starszym wieku, starość w mitologii, symbolika starości, uniwersytet trzeciego wieku, upadki, Viagra, wychowanie do starości. Adresatami publikacji są osoby zainteresowane gerontologią, w szczególności - geriatrzy, gerontopsycholodzy, gerontosocjolodzy, pielęgniarki geriatryczne, pracownicy socjalni, opiekunowie społeczni, studenci kierunków medycznych, społecznych i pedagogicznych.
Przedmiotem pracy jest próba rekonstrukcji praktyk pogrzebowych ludności eneolitycznej kultury lubelsko-wołyńskiej, wyrażających się w sposobach przygotowania grobu, traktowania zwłok, aranżacji pochówku oraz ilości i jakości wyposażenia pośmiertnego. Wychodząc od archeologicznego zapisu tych zjawisk, Autorka próbuje następnie spojrzeć na człowieka i ludność kultury lubelsko-wołyńskiej w biologicznym, a przede wszystkim społecznym aspekcie, prowadzącym do rekonstrukcji panujących w tym zakresie stosunków. Zgromadzony materiał źródłowy jest w tej kwestii bardzo wdzięcznym tematem do rozważań, wykazuje bowiem wiele wspólnego z dobrze poznanymi obyczajami pogrzebowymi zhierarchizowanych społeczności eneolitycznych Kotliny Karpackiej i strefy zachodnionadczarnomorskiej.
Wzrost populacji ludzi w starszym wieku powoduje, że w wielu krajach obserwuje się rosnące zainteresowanie tą generacją. Sytuacja życiowa i problemy ludzi starych stały się przedmiotem badań oraz rozważań teoretycznych pedagogów, psychologów, socjologów, polityków, ekonomistów, demografów. Starzejące się społeczeństwo i zaspokajanie jego potrzeb jest wyzwaniem dla służb społecznych.
Zwrócenie uwagi na wybrane problemy osób w starszym wieku, było przesłaniem niniejszego opracowania, które składa się z trzech uporządkowanych problemowo części.
Pierwszą część poświęcono biologicznym, psychologicznym i społecznym aspektom starzenia się i starości. W drugiej części znajdują się rozważania na temat funkcjonowania osób starszych w różnych środowiskach (rodzina, dom pomocy społecznej) oraz ról społecznych oraz związanych z tym trudnościami. W trzeciej części przedstawiono problematykę dotyczącą wybranych form aktywności i terapii ludzi starych.
Dr Elisabeth Kübler-Ross była kobietą, która zmieniła sposób myślenia świata o śmierci i umieraniu. Rozpoczynając swoje dzieło przełomowym klasycznym studium psychologicznym Rozmowy o śmierci i umieraniu i kontynuując poprzez napisanie wielu książek i lata pracy ze śmiertelnie chorymi dziećmi, chorymi na AIDS i osobami starszymi, Elisabeth Kübler-Ross zapewniła pocieszenie i zrozumienie milionom ludzi stojących w obliczu własnej śmierci lub śmierci ukochanych bliskich. W niniejszej książce, mierząc się w wieku siedemdziesięciu jeden lat z własną śmiercią, ta znana na całym świecie uzdrowicielka opowiada historię swojego niezwykłego życia. Nauczywszy świat, jak dobrze umierać, oferuje teraz lekcję dobrego życia. Jej historia jest przygodą serca - potężną, kontrowersyjną, inspirującą - odpowiednią spuścizną wspaniałego życia.
Jest to nowoczesny podręcznik uwzględniający najnowsze osiągnięcia w dziedzinie geriatrii oraz współczesne rozwiązania w opiece geriatrycznej. Publikacja została podzielona na trzy części. Część I zawiera charakterystykę procesu starzenia, w części II omówiono specyfikę chorobowości u starszych pacjentów z uwzględnieniem aspektów postępowania pielęgniarskiego w wybranych patologiach, natomiast część II jest poświęcona organizacji opieki nad starszym pacjentem.
Książka składa się z dwóch dopełniających się części. Pierwszą z nich jest historia oracji pogrzebowych (zarówno kazań – tekstów tworzonych przez duchownych, jak i mów pogrzebowych, których autorami były osoby świeckie) od antyku do końca XVII wieku. Jest to pierwsza w polskim literaturoznawstwie próba wyjaśnienia specyfiki oracji pogrzebowych i wpisania ich w tradycje szeroko rozumianej retoryki, a szczególnie dwóch jej odmian: oratorstwa okolicznościowego i homiletyki. Druga część książki to systematycznie uporządkowana bibliografia polskich drukowanych oracji pogrzebowych powstałych w XVII wieku. Zebrane druki – często unikatowe – zostały uporządkowane według kryterium wynikającego z przebiegu uroczystości pogrzebowych – na początku znalazły się wzory oracji pogrzebowych, dalej oracje na wyprowadzenie i przeniesienie ciała, potem oracje właściwe, oracje rocznicowe, oracje tłumaczone na język polski, a na końcu oracje ganiące.
Książka wyrasta z dwóch obszarów badawczych autora – retoryki i tanatologii – i jest adresowana zarówno do specjalistów z tych dwóch dziedzin, jak i do wszystkich, którzy interesują się szeroko rozumianą polską humanistyką.
Łzy Erosa to ostatnie dzieło Georges?a Bataille?a. Udręczony chorobą pisarz powraca do swoich najważniejszych fascynacji i obsesji, powierzając opowieść obrazom, które przybliżają tajemnicę związku śmierci i erotyzmu. Od prehistorycznych posągów i malowideł przez różne postacie manieryzmu aż po surrealizm i słynne fotografie chińskiego skazańca rozbrzmiewa szloch Erosa ? wyraz skrajnego cierpienia i bezgranicznej ekstazy.
Właśnie dlatego, że jesteśmy ludźmi, że żyjemy w ponurej perspektywie śmierci, znamy też bezbrzeżną przemoc, rozpaczliwą przemoc erotyzmu. To prawda: w granicach użytecznego rozumu dostrzegamy praktyczne znaczenie i konieczność seksualnego chaosu. Czy jednak ci, którzy jego końcową fazę określili mianem ?małej śmierci?, nie uchwycili trafnie jego żałobnego sensu? /Georges Bataille/
Wierzyliśmy w potęgę rozumu, w postęp i powszechnie dostępny raj dobrobytu. Wszystkie te optymistyczne idee zawiodły. Z żalem wrzuciliśmy je do lamusa.
Autor, jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów, nie znajduje łatwego pocieszenia, twierdzi jedynie z całą mocą: warto mieć nadzieję, że życie człowieka i świat jako całość mają sens.
Mark Victor Hansen, Art Linkletter znane osobowości medialne, wykładowcy i autorzy wielu publikacji, w swojej ksiązce, pełnej pasji i humoru, próbują odpowiedzieć na pytanie, jak postępować, aby uczynić starość najlepszym okresem swego życia.
Związek między religią i miernikami demograficznymi został dość dobrze udokumentowany tak w odniesieniu do populacji historycznych, jak i współczesnych. Religie niosły w sobie jasno precyzowane normy i zasady, które rzutowały na sposób życia jednostki, rodziny i społeczeństwa, na stosunek do małżeństwa, kontroli urodzeń, seksualności, przyczyniły się do tworzenia specyficznego dla danej wspólnoty sposobu postrzegania świata, odgrywały bardzo ważną rolę w tworzeniu pewnych wzorców postępowania. Wyznania poprzez normy, nakazy, zakazy, wartości, kształtowały pewien właściwy dla siebie styl życia, ten zaś przekładał się na miernik demograficzny.
W Polsce na chorobę Alzheimera choruje około 300 000 osób. Lęk przed chorobą potęguje fakt, że dotąd nie znaleziono na nią skutecznego lekarstwa. W późniejszej fazie choroby chory wymaga całodobowej troskliwej opieki, co szczególnie obciąża opiekuna. Ten praktyczny poradnik przeznaczony jest zarówno dla chorych, jak i ich opiekunów oraz rodzin. Zawarto w nim niezbędną wiedzę na temat objawów i przebiegu choroby, a także codziennej opieki nad chorym.
Umysł poza śmiercią opiera się na naukach przedstawionych w 2002 roku w San Antonio w Teksasie, gdzie Dzogczen Ponlop Rinpocze wystąpił z czternastoma wykładami na temat sześciu bardo, czyli przejściowych stanów egzystencji. Przedstawiony tutaj rozszerzony tekst zawiera oryginalne nauki wraz z dodatkowymi komentarzami Rinpoczego, przeznaczonymi specjalnie dla tej książki.
„Opowieść, którą teraz zaczynamy, to opowieść o naszych ciałach i umysłach, narodzinach i śmierci oraz o niepodważalnej prawdzie egzystencji ludzkich istot. Chociaż wszyscy znamy fakt nieuchronności śmierci, to w rzeczywistości rzadko stajemy z nim twarzą w twarz. Chociaż nie mamy chęci konfrontować się ze śmiercią ani ze strachem, który wywołuje, uciekanie od tej niewygodnej prawdy nic nam nie pomoże. W końcu rzeczywistość i tak nas dopadnie. Jeżeli przez całe swoje życie będziemy ignorować śmierć, pojawi się ona jako nieprzyjemna niespodzianka. Na łożu śmierci nie będzie już czasu na naukę tego, jak radzić sobie z tą sytuacją, nie będzie czasu na rozwijanie mądrości i współczucia, które mogłyby nas skutecznie przeprowadzić przez terytorium śmierci. Będziemy musieli, najlepiej jak tylko potrafimy, skonfrontować się z tym wszystkim, co wtedy napotkamy — i to będzie prawdziwa gra hazardowa.” (z Wprowadzenia)
Dzogczen Ponlop Rinpocze, urodzony w 1965 w roku w Sikkimie, uznawany jest za jednego z czołowych uczonych i mistrzów medytacji swojego pokolenia w tradycji ningma i kagju buddyzmu tybetańskiego. Cechuje go przenikliwy intelekt, poczucie humoru i przejrzysty styl nauczania. Biegle posługuje się j. angielskim i doskonale zna zachodnią kulturę i technikę. Rinpocze jest także znakomitym kaligrafem, artystą plastykiem i poetą.
Różne formy złego traktowania osób starszych są nie tylko tematem tabu lecz także często nie istnieją w społecznej świadomości. W pracy pokazano to zjawisko z perspektywy doświadczeń zawodowych pracowników medycznych i socjalnych, na co dzień stykających się z różnymi formami przemocy wobec starszych ludzi. Przedstawiono również postrzeganie "złego zachowania" przez same osoby starsze. Książka jest przeznaczona zarówno dla geriatrów i gerontologów, jak i dla wszystkich zainteresowanych zjawiskami towarzyszącymi procesowi starzenia się.
Dwanaście tematów, m.in. Harmonia, dobro i zło, dusza, szczęście i nieszczęście, głupota, religijność, życie i śmierć, uplata wzór głębokiej, pełnej mądrości księgi oraz przesłania dotykającego spraw ostatecznych, i w tym sensie pierwszych: pożegnania i pojednania.
Wielowątkowa książka analizuje frapujący temat śmierci i pogrzebów w różnych kulturach, społeczeństwach oraz czasach. Omawia rytuały związane ze śmiercią, począwszy od teatralnych pogrzebów monarszych w średniowiecznej Francji, po barwne zwyczaje związane ze składaniem zmarłych do grobu przez plemię Dinka w Sudanie, od władców udających się w podróż na tamten świat w towarzystwie pięciotysięcznej armii z terakoty, po kunsztowne mauzolea bogatych Wiktorian.
Autor przedstawia również różnorodne podejścia do ceremonii pogrzebu: od uroczystych i przesyconych powagą, po radosne, pełne pijackich awantur i rozpasania seksualnego. Wyjaśnia związki pomiędzy aspektami ziemskimi i duchowymi w ceremoniach pogrzebowych, praktyki składania ludzkich ofiar oraz rytualnego zabijania, opowiada o formach wyrażania żalu i obchodzenia żałoby w różnych kulturach, składania zmarłych do ziemi, kremacji, formach pamięci. Książka zawiera liczne fotografie, reprodukcje rysunków i dzieł sztuki.
czyli jak zachować młodość i powstrzymać proces starzenia
STOP STARZENIU! radzi, jak spowolnić oraz cofnąć niszczycielski proces starzenia się. Poradnik oparty jest na wynikach setek przełomowych badań prowadzonych przez naukowców z czołowych instytutów, takich jak Uniwersytet Harvarda czy National Institutes of Health. Dowodzi, że tak zwane „normalne starzenie się” jest w rzeczywistości spowodowane ukrytymi niedoborami, które można z łatwością uzupełnić, zażywając witaminy pełniące rolę antyoksydantów, minerały, zioła i inne substancje powstrzymujące ten proces. NAJNOWSZE ODKRYCIA UJAWNIAJĄ: – które witaminy i minerały mogą pobudzić układ immunologiczny, przywracając młodzieńczą odporność na choroby zakaźne i nowotwory, – które witaminy mogą zapobiec utracie pamięci i wystąpieniu innych objawów zniedołężnienia oraz cofnąć je, – które zioła mogą wzmocnić serce i układ krążenia, – które powszechnie dostępne substancje chemiczne, zawarte w pożywieniu, dają możliwość przedłużenia życia i zachowania lub odzyskania młodości i witalności. „Wspaniała książka, dokładna pod względem naukowym – podstawowa lektura zarówno dla pacjentów, jak i specjalistów, którzy zainteresowani są czynnikami powodującymi starzenie się organizmu oraz jak zachować zdrowie”. – dr nauk medycznych John Weisburger, naukowiec prowadzący badania nad rakiem, członek American Health Foundation „Jean Carper jest jednym z najbardziej godnych zaufania autorytetów w dziedzinie nauki nad poprawą zdrowia za pomocą środków naturalnych. Polecam jej książki absolutnie wszystkim”. – dr nauk medycznych Andrew T. Weil, University of Arizona School of Medicine Inne książki Jean Carper: Żywność twój cudowny lek, Apteka żywności, Cudowne kuracje
Stop Starzeniu – fragment książki
DLACZEGO SIĘ STARZEJEMY
ORAZ JAK POWSTRZYMAĆ
TEN PROCES
Jeśli wiesz, jak powstają wolne rodniki i jak nad nimi częściowo zapanować, to znaczy, że znasz reguły gry o nazwie starzenie się i wiesz, jak w prosty sposób uchronić się przed zbyt wczesną i szkodliwą starością.
Starzejesz się, podobnie jak każda żywa istota. Jest to część kosmicznego planu. Starzenie się, tak jak śmierć, ma charakter uniwersalny. Ale jego tempo już nie. Tak samo jak długość życia nie jest identyczna dla wszystkich. Zarówno tempo starzenia się, jak i długość naszego życia na Ziemi można kontrolować w stopniu o wiele większym, niż możesz sobie wymarzyć, i większym, niż do niedawna przypuszczali naukowcy.
Gwałtownie rosnąca liczba badań nad starzeniem się i związanymi z nim chorobami sprawiła, że w krótkim czasie nasze możliwości znacząco wzrosły. Najnowsze odkrycia wystarczą, by naukowcom (i nam także) zaparło dech w piersiach, gdy wkraczają oni na dotychczas niezbadane terytorium i z coraz mniejszej odległości mogą przyglądać się odwiecznym tajemnicom życia i śmierci. Te nowe odkrycia po raz pierwszy w historii ludzkości dają obietnicę nie tylko odsunięcia w czasie naszej śmierci i uniknięcia przekleństwa starości, ale i możliwość pełnego życia - aż do końca naszych dni.
PRZYCZYNĄ STARZENIA SIĘ SĄ WOLNE RODNIKI
Sekrety starzenia się kryją się głęboko w biologii molekularnej poszczególnych komórek, co nie jest zaskoczeniem. Wprawdzie istnieje kilka teorii starzenia się, ale wśród nich jest jedna, która brzmi najbardziej przekonująco, a liczba potwierdzających ją coraz to nowych dowodów robi wrażenie. Niekoniecznie oznacza to, że wyjaśnia ona wszystkie zmiany związane ze starzeniem się, ale wielu specjalistów uważa, iż tłumaczy ona najważniejsze procesy. Jest to teoria starzenia się spowodowanego przez wolne rodniki i brzmi następująco: starzenie się następuje, kiedy komórki doznają trwałych uszkodzeń na skutek nieustannych ataków ze strony cząsteczek chemicznych nazywanych wolnymi rodnikami. W miarę upływu czasu, uszkodzenia komórek się kumulują, dopóki ogrom całości zniszczeń nie dojdzie do punktu, z którego nie ma odwrotu, czyli wielu chorób jednocześnie pod koniec życia, a ostatecznie do śmierci. Zatem właśnie nieustanna, lecz daremna walka indywidualnych komórek o przeżycie i normalne funkcjonowanie w obliczu dezintegracji chemicznej tkwi u podstaw starzenia się - i wszystkich związanych z tym konsekwencji.
CIEKAWOSTKI
Teraz już wiesz, że możesz częściowo powstrzymać proces starzenia się i jego konsekwencje - niezależnie od tego, ile masz lat.
Pomyśl o starzeniu się i wywołanych nim chorobach jako o dotychczas nieznanej, nieleczonej „chorobie wywołanej niedoborem", która opanowuje całe ciało. Następnie zacznij ją leczyć.
Ignorowana i niedoceniana prawda jest taka, że bardzo wiele zmian związanych ze starzeniem się jest niepotrzebnych i odwracalnych!
Za patogeny uważamy bakterie albo wirusy, które niszczą nasze zdrowie, ale największym ze wszystkich patogenów jest czas.
Tego monumentalnego odkrycia dokonał w 1954 roku, w przebłysku intuicji, pionier badań nad wolnymi rodnikami, dr Denham Harman, emerytowany profesor medycyny z University of Nebraska College of Medicine. Lecz jak większość odważnych teorii i ta była ignorowana aż do chwili, gdy po licznych przełomowych eksperymentach dr. Harmana, gwałtownie wzrastająca liczba badań zapoczątkowanych pod koniec lat sześćdziesiątych zaczęła ją potwierdzać. Obecnie teoria ta jest uważana za przełomową w badaniach nad starzeniem się. Dzięki niej przeznacza się miliardy dolarów na badania nie tylko procesu starzenia się samego w sobie, ale i chorób wywoływanych starością, takich jak rak czy choroby serca, z których wszystkie zdają się mieć tę samą przyczynę - wolne rodniki.
W rzeczywistości teoria o starzeniu wywołanym wolnymi rodnikami jest tak obszerna, że w zasadzie obejmuje każdą chorobę wieku starczego, jaka tylko przychodzi na myśl. To z kolei sprawia, że starzenie staje się główną i jedyną chorobą, którą większość z nas kiedykolwiek powinna się martwić. Jak zauważa dr Harman, wydłużyliśmy nasze życie niemal do granic możliwości, nie atakując starzenia się u jego źródeł. Twierdzi on, że doszliśmy do punktu, w którym „głównym czynnikiem stwarzającym ryzyko śmierci dla każdego mieszkańca USA, który ukończył 28 lat, jest starzenie się!".
Zdaniem dr. Harmana, choroby degeneracyjne, takie jak: rak, choroby serca, artretyzm, choroba Lou Gehriga* i choroba Alzheime-ra nie są odrębnymi jednostkami chorobowymi. Są po prostu różnymi formami procesu starzenia wywołanego wolnymi rodnikami, na które wpływ ma genetyka i środowisko. Niektórzy eksperci szacują, iż w rzeczywistości 80 do 90% wszystkich chorób degeneracyjnych związanych jest z działaniem wolnych rodników. Traktowanie ich jako odrębnych chorób przypomina sytuację, w której podczas infekcji zażywamy aspirynę, aby obniżyć temperaturę, zamiast wziąć antybiotyk, żeby zabić bakterie. Nie o to chodzi. Mówiąc krótko, prawie wszystkie nasze choroby są w rzeczywistości „przyspieszonym starzeniem się". Spowolnij proces starzenia się, a wyeliminujesz ten problem lub oddalisz go w czasie.Stop starzeniu! Spis Treści
Podziękowania
Wstęp eliksir młodości już istnieje - i możesz go zażyć
Dlaczego się starzejemy oraz jak powstrzymać ten proces
Witaminy, które musisz brać, aby opóźnić starość
Najlepsza witamina na długowieczność
Wszechstronnie działający, odmładzający antyoksydant
Błyskawiczny sposób na zniedołężnienie i inne problemy wieku starczego
Przepustka do dłuższego życia pełnego energii
Zobacz, jak twój układ odpornościowy młodnieje
Odmładzający minerał, który musisz zażywać
Zapomniana odmładzająca moc
Wyjątkowe minerały, które pomagają ci zachować młodość
Najważniejszy antyoksydant
Nowy niezwykły wojownik walczący ze starością
Roślina z Europy, która chroni mózg
Starożytna gwiazda młodości
Talerz pełen cudów
Magiczny olej ze zwierząt morskich dla twoich komórek
Azjatycki sekret długowieczności
Starożytny napój długowieczności
Produkty, które okradają cię z młodości
Strzeż się tłuszczów, które cię postarzają
Co zrobić, aby jedzenie mięsa nie odbierało nam młodości
Alkohole młodości lub starości
Ścieżka do starości wybrukowana jest kaloriami
Pozbądź się żelaza
JAK ZARADZIĆ NIEBEZPIECZNYM OZNAKOM STARZENIA
Nie wierz w to, co się mówi o sędziwym wieku
Twoje tętnice nie muszą się starzeć
Jak zachować młode serce?
Słabą odporność można wzmocnić!
Objawy starości, których można uniknąć
Rak - możesz się zestarzeć, nie chorując na niego
Mity związane z nadciśnieniem
Kto twierdzi, że musisz zachorować na kataraktę?
TWÓJ PLAN POWSTRZYMANIA STAROŚCI l ODMŁODZENIA ORGANIZMU
Jak stosować suplementy odmładzające
Jak stosować dietę odmładzającą
Postscriptum
Więcej powodów, dla których możesz zahamować proces starzenia już teraz!
Gdzie można nabyć odmładzające suplementy
Osobista notka od autorki
Bibliografia
Mówiąc o doświadczeniu dobroci Boga, niemal spontanicznie odnosimy się do dwóch czy trzech faktów z naszego życia, w których widać, że sprawy potoczyły się we właściwym kierunku, że "otrzymaliśmy jakąś łaskę albo - jak mówimy - Bóg nas zachował, uzdrowił, ocalił czy też czymś obdarzył... Tak jakby Bóg był obecny tylko w tych wybranych chwilach pozytywnych, w których niejako potwierdził obraz, w jakim my sobie Go wyobrażamy. Tak jakby Bóg był rozpoznawalny tylko jeśli odpowiedział na nasz apel albo na naszą prośbę". Tymczasem "za każdym wydarzeniem kryje się Boże pragnienie zbawienia". W przyjęciu postawy człowieka wierzącego w każdym momencie życia, także w sytuacji niezwykle trudnej, jaką jest śmierć własnego dziecka, pomoże lektura tej książki
Pierwsza tak obszerna publikacja, dotycząca życia po śmierci i końca świata. Jedno z najlepszych opracowań napisanych w języku polskim. W hasłach, traktowanych dość obszernie i wyczerpująco zawarte zostały wszystkie najważniejsze pojęcia dotyczące końca świata i spraw eschatologicznych jak i znaków mu towarzyszących.
W dziele znajduje się też wiele haseł okołotematycznych z zakresu filozofii, teologii, fizyki, astronomii, biologii, medycyny, socjologii i wielu innych....
Opracowane hasła podejmują tematykę końca świata w sposób jasny i przejrzysty, chociaż są dość obszerne, jednak bez zbędnego aparatu naukowego. Po każdym z nich podano bibliografię.
Wśród haseł między innymi:
Aniołowie
Antychryst
Armagedon
Cieplarniany efekt
Chipy
Chrystus
Ekologiczna zagłada
Grzybowszczyzna stara
Katastrofy kosmiczne
Kosmici
Kultura Apokalipsy
Majowie
Millenaryzm
Moon
Mormoni
New Age
Nuklearna wojna
Ozonowa warstwa
Paruzja
Przepowiednie
Przyszłość po końcu świata
Scjentologia
Skandynawska Apokalipsa
Spirytuałowie
Staroobrzedowcy
Trzęsienia ziemi
Wulkany
Wymieranie gatunków
Henri J. M. Nouwen, jeden z najbardziej lubianych pisarzy religijnych naszych czasów, we poruszający i osobisty sposób pisze o ludzkiej śmiertelności. Dzieląc się swoim doświadczeniem starzenia się, straty, żalu i lęku, subtelnie i elokwentnie ukazuje dary, jakimi mogą obdarzać się nawzajem żyjący i umierający.
„(…) bardzo pocieszająca książka. (…) Nouwen ofiarowuje nam subtelną, prawie medytacyjną książkę o pogodzeniu się ze śmiercią”.
Publisher Weekly
„Jest to nowy sposób spojrzenia na śmierć, uwzględniający jej dobre strony”.
Miami Herald
„Jeden z moich ulubionych opiekunów, Henri Nouwen wzywa nas do przyjęcia naszej śmierci jako części naszej duchowej podróży, a nie jej końca. (…) Nouwena nadal trzeba czytać”.
Capital Times
Urodzony w Holandii katolicki ksiądz i autor wielu książek, Henri J. M. Nouwen, dzieli życie z upośledzonymi umysłowo ludźmi we wspólnocie L’Arche Daybreak w Toronto.
Autorka prezentuje praktyczny poradnik, jak rozpoznać, uśmierzyć i zintegrować ból dziecka.
Książka skierowana jest przede wszystkim do rodzin, które doświadczyły szczególnie traumatycznych przeżyć związanych ze śmiercią.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?