„Człowiek, który ma dość odwagi, aby cofnąć wszystkie swoje projekcje (...) wie, że cokolwiek jest złego w świecie, istnieje także w nim samym; jeśli tylko nauczy się dawać sobie radę z własnym cieniem, to uczyni coś istotnego dla świata. Uda mu się wówczas odpowiedzieć przynajmniej na maleńką cząstkę nierozwiązanych problemów dnia dzisiejszego."
(C. G. Jung w: „Psychologia a religia”)
* * *
Przedstawione prace z klientami to zapis licznych sesji terapeutycznych, zarejestrowanych na taśmach video podczas seminarium superwizyjnego
w państwowych ośrodkach pomocy społecznej w Szwajcarii.
Projekt składał się z czternastu spotkań z klientami stanowiącymi, zdaniem służb społecznych, najtrudniejsze przypadki. Pierwotnym założeniem była superwizja pracy w w ośrodkach pomocy. Materia, z jaką zgłaszają się klienci, jest reprezentatywną próbką trudności, z którymi spotyka się każde miasto zajmujące się problemami społeczno-psychiatrycznymi lub odwrotnie; trudności, które ma współcześnie każdy, potrzebujący pomocy społecznej klient z jakimkolwiek miastem świata zachodniego.
Książka jest prezentacją metod pracy stosowanych z wieloma różnymi typami stanów odmiennych i psychotycznych. Zadowalające leczenie klienta przeży-wającego stany ekstremalne wymaga odwołania się nie tylko do psychiki osoby udzielającej pomocy, lecz również do wiedzy o stanach ekstremalnych. Wymaga również badań nad psychologią całego miasta, państwa i świata, w którym żyje klient.
Oby ta książka była wskazówką mówiącą o tym, jak wyjść na spotkanie przynajmniej tej części, która reprezentuje klienta w ogromnej sieci trudności otaczających wysoce nietypową osobę, terapeutę, organizację, której częścią jest terapeuta oraz miasto, w którym mieszka klient.
Arnold Mindell
* * *
„Można powiedzieć, że cień osobisty jest pomostem do cienia zbiorowego lub otwartymi drzwiami do cienia zbiorowego. W strasznych, masowych psychozach pojawia się cień zbiorowy.”
Marie Louise von Franz w: „The Matter of Heart”
Poprawione i uzupełnione wydanie w nowym tłumaczeniu.Uzupełniając terapię rodzinną o sen i pracę z ciałem, Arnold Mindell stosuje psychologię zorientowaną na proces do pracy z relacjami. Bada teorię hologramu, nieświadomość zbiorową oraz odkrycia współczesnej fizyki i biologii, aby pokazać, jak świadomość każdej jednostki wpływa na ułatwienie komunikacji w związkach.Arnold Mindell (ur. 1940), amerykański psychoterapeuta, psycholog, twórca psychologii zorientowanej na proces (POP, skrót od ang. Process Oriented Psychology). Jest autorem wielu publikacji na temat snów, świadomości, szamanizmu, konfliktów i transformacji. Jego najważniejsze książki to: O pracy ze śniącym ciałem (1985, wyd. pol. 1991), Siedząc w ogniu. Wykorzystanie konfliktów i różnic między ludźmi dla transformacji dużych grup (1995, wyd. pol. 1998), Siła ciszy: metody całodobowego świadomego śnienia (2000, wyd. pol. 2007), O istocie snów: psychologiczna i duchowa interpretacja snów (2001, wyd. pol. 2007). Prowadzi warsztaty na całym świecie, jest częstym prelegentem konferencji naukowych, a także występuje jako specjalista w programach telewizyjnych i audycjach radiowych. Mieszka w Portland w stanie Oregon.
"W środowisku psychoterapeutycznym panuje ogólna zgoda, że sama eliminacja psychologicznych symptomów i zaburzeń nie będzie skuteczna, jeśli nie sięgnie się do ich źródeł. Jednak, gdy przychodzi do objawów w ciele, to wciąż panuje mniej lub bardziej świadome przekonanie, że ciało jest mechanizmem, z którego należy usuwać bakterie, guzy czy niesprawności bez dociekania o znaczenie ich pojawienia się. Kiedy opowiadam, że choroba ma cel, sens oraz ważne informacje, które należy odkryć i wdrożyć, to wciąż spotykam się z co najmniej powątpiewaniem. Książka "Śniące ciało" już od 40 lat powoli toruje drogę ku zrozumieniu, że ciało nie jest wyłącznie biochemicznym mechanizmem, lecz częścią psyche oraz procesu indywiduacji, co już przed laty sugerował C.G. Jung". Robert Palusiński - terapeuta psychologii zorientowanej na proces "Miałem do czynienia z wieloma przypadkami gruźlicy - chronicznej gruźlicy - w zaskakujący sposób wyleczonymi dzięki analizie, w trakcie której pacjenci uczyli się znowu oddychać. Sama nauka właściwego oddychania niewiele by tu wskórała, ale fakt, że ludzie ci zrozumieli swe kompleksy, doprowadził do uleczenia." C.G. Jung "Rozmowy, wywiady, spotkania" str. 335 "Ta książka jest w pewnym sensie opowieścią o tym, jak dr Mindell, który sam jest typem intuicyjnym, odzyskał ten upośledzony obszar naszego życia. Jego koncepcja śniącego ciała, będąca przeformułowaniem odwiecznej idei "ciała subtelnego", wydaje się być kluczowa. Ta koncepcja jest krokiem stawianym na nieznanym terytorium: związku ciała i psyche. Książka pokazuje, że sny tworzą wzór dla procesów w ciele, jednak przed nami wciąż stoi ogromne zadanie: zbadanie kwestii, czy pewne archetypowe obrazy odnoszą się do specyficznych obszarów ciała, oraz pytanie, czy te relacje - o ile istnieją - są synchronistyczne czy powtarzalne. Pomysł dr Mindella, by dzięki amplifikacji pozwolić, żeby objawy ciała mówiły same za siebie, wydaje mi się szczególnie pomocny jako narzędzie do dalszego zgłębiania tych pytań w sposób empiryczny." Marie-Louise von Franz "Prawdopodobnie 10 procent wszystkich przypadków dolegliwości somatycznych zostaje wyleczonych w sposób, którego nie można przypisać innym formom klasycznej lub alternatywnej interwencji medycznej. (...) Chociaż przypuszczalnie uzdrowienie w tym ograniczonym sensie występuje w skromnie szacowanych 10 procentach wszystkich przypadków, to jednak prawdopodobnie 90 procent przypadków, z którymi pracują doświadczeni lub przeszkoleni terapeuci, skutkuje doświadczeniem transformacji, w której przerażające procesy objawowe zamieniają się w fascynujące wewnętrzne i zewnętrzne podróże relatywizujące poczucie choroby. Oznacza to, że samo życie staje się atrakcyjniejsze z chwilą, gdy zanika krytyczne i przygnębiające poczucie patologii." Arnold Mindell
Czerpiąc obficie z odkryć fizyki, psychologii, wierzeń rdzennych mieszkańców i szamanizmu, ten przewodnik definiuje, bada i stosuje zarówno psychologię ziemi, jak i związaną z nią ideę świadomości ścieżki - wrodzonej zdolności wyczuwania dokąd zmierzać. Książka pokazuje jak stosować nowe metody określania najlepszego kierunku, kiedy doświadczamy wewnętrznego zamieszania, problemów w relacjach, problemów w grupach czy w świecie. Zarówno teoria, jak i ćwiczenia empiryczne są przedstawione w prosty, pomysłowy sposób, z diagramami i ilustracjami, aby ułatwić czytelnikowi odbiór.
Podłożem wszelkich codziennych problemów jest śniące ciało - twojenajbardziej zdumiewające doświadczenie odczuwane zazwyczaj jedynie w obliczuśmierci albo w trakcie okultystycznych czy szamańskich rytuałów. Psychologia iszamanizm zachęca do tego, żebyś wraz z innymi ludźmi żył śniącym ciałem,przekształcając codzienną rzeczywistość w wyjątkowy świat, w którym pojawia siędoświadczenie i odpowiedź na najważniejsze pytania dotyczące życia.Taksiążka oparta jest na moich osobistych doświadczeniach z rdzennymi mieszkańcamiAfryki i Ameryki, australijskimi aborygenami, hinduistycznymi uzdrowicielami zIndii oraz duchowymi nauczycielami z całego świata, podstawą tej książki jesttakże moja praktyka psychoterapeutyczna, praktyka rozwiązywania konfliktów iszamanizmu. Ćwiczenia i metody wywodzą się z połączenia nowoczesnej psychologiioraz starożytnych praktyk szamańskich.
Opisane w tej książce nowatorskie techniki są wynikiem badań nad związkami pomiędzy psychologią a fizyką. Jedna z moich ostatnich książek „Śnienie na jawie” dotyczy „Śnienia”, czyli subtelnych, zaledwie wyczuwalnych doznań, z których wyłaniają się wszystkie sny oraz inne doświadczenia. We wspomnianej książce opisuję, w jaki sposób subtelne, wywodzące się ze Śnienia wrażenia poprzedzają nawet fantazje. Wyczuwanie tych doznań pozwala w nowy sposób pracować z problemami pojawiającymi się w ciele i w związkach międzyludzkich. W książce „O istocie snów” pokazuję, w jaki sposób te najsubtelniejsze z wrażeń kształtują nowe teorie i metody w pracy ze snami.
Niniejsza książka jest poparta bardzo obszerną praktyką udowadniającą związek snów danej jednostki z doświadczeniami cielesnymi, grupowymi i ze związkami z bliskimi osobami. Praca z ludźmi różnych narodowości, orientacji seksualnych, ras i wyznań, z osobami w różnym stanie zdrowia pozwoliła mi poszerzyć percepcję dotyczącą tego, co uznawałem za „normalne” z punktu widzenia białego, heteroseksualnego Amerykanina, pochodzącego z klasy średniej.
Drogi Czytelniku i Czytelniczko, proszę zauważyć, że korzystam z pojęcia ?Śnienia?, opierając się na moich doświadczeniach terapeutycznych i nie jest moim zamiarem objaśniać lub udawać, że rozumiem, na czym polega głębia i tajemniczość ?Śnienia? w takim znaczeniu, jak jest to pojmowane w licznych przekazach australijskich aborygenów. Nawiązuję do ?Śnienia? i odnoszę się do tradycji aborygeńskich, chcąc wyrazić szacunek i wskazać na doniosłość istnienia osób, które uznają i uznawały w przeszłości Śnienie za podstawę życia.
Jeżeli rzeczywistość nas przerasta – a tak jest, skoro jesteśmy jej częścią – to poznanie jej i opisanie nie może być rzeczą łatwą. Arnold Mindell z pewnością nie lęka się rzeczywistości. Stawia jej pytania i – wydaje się, że – uzyskuje satysfakcjonujące odpowiedzi. W jego przekonaniu ma ona charakter niedualistyczny, a zatem – czytając jego kolejną książkę – możemy się spodziewać, iż usłyszymy, że naukowcy i mistycy mówią o tym samym i to samo, a jedynie nieco innym językiem i z pewnym przesunięciem w czasie: mistycy „od zawsze”, a naukowcy dopiero „ostatnio”. A jednak wizjoner i sceptyk, mistyk i naukowiec, teoretyk i praktyk wyświadczają sobie wzajemnie nieocenioną przysługę. Nie ma nic bardziej praktycznego – skonstatował ktoś humorystycznie – od dobrej teorii. Arnold Mindell konsekwentnie sprawdza swoje (i nie tylko swoje) teorie w praktyce, która z kolei prowadzi go do stawiania nowych pytań i formułowania nowych teorii. W swojej jednoczącej wizji przywołuje wielu wybitnych naukowców, błyskotliwych myślicieli i ponadczasowych mędrców; jednakowo czerpie z dorobku nauki, jak i z przesłania różnych tradycji religijnych. Cytuje wersety świętych ksiąg religii Wschodu, choć wydaje się, że również – choć implicite – Biblii: „...w ciszy i ufności leży wasza siła” (Iz 30, 15).Siła ciszy
Spis treści
Część I
Siła ciszy zawarta w symptomach
Rozdział 1.
Siła nieskończoności
Rozdział. 2.
Tęczowa Medycyna
Rozdział 3.
Nanoflirty i mądrość ciała
Rozdział 4.
Hiperprzestrzenie symptomów
Rozdział 5.
Szamanizm i esencja symptomów
Rozdział 6.
Czym jest życie?
Rozdział 7.
Duch atomów
Rozdział 8.
Pieśń światów równoległych
Rozdział 9.
Kąpiel koherencji jako medycyna kwantowa
Część II
Medycyna nielokalna: Świat w symptomach
Rozdział 10.
W jaki sposób społeczeństwo wpływa na ciało?
Rozdział 11.
Problem w relacji – hiperprzestrzennym lekarstwem
Rozdział 12.
Symptomy jako lekarstwo z przyszłości
Rozdział 13.
Wolność od genetyki
Rozdział 14.
Genetyczne działanie wsteczne – jak sny wpływają na geny
Część III
Starzenie się: chemia, buddyzm i entropia
Rozdział 15.
Starzenie się i buddyzm
Rozdział 16.
Dlaczego wolne rodniki zabijają?
Rozdział 17.
Telomery zapowiadają koniec
Rozdział 18.
Demony świadomości kwantowej
Rozdział 19.
Śmierć – czy to koniec?
Część IV
Styl życia kwantowego demona:
Ciało uwolnione od czasu
Rozdział 20.
Medycyna nielokalna w praktyce
Rozdział 21.
Nietoksyczne style życia
Dodatek A
Fale: Crossover stanu kwantowego
Dodatek B
Światy: teoria wielu światów Everetta
Dodatek C
Umysł kwantowy
Bibliografia
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?