Ten dział kierowany jest do pasjonatów podróżnictwa, którzy poszukują nowych, nieznanych miejsc. Dla tych co uwielbiają podróże i związane z nimi doznania i przygody polecamy szeroki wybór reportaży podróżniczych, literaturę podróżniczą, pamiętniki, opowiadania, albumy, mapy, magazyny podróżnicze. Główne atrakcje i szalki turystyczne, egzotyczne miejsca, opisy najpiękniejszych miejsc w Polce i na świecie, piękne fotografie przedstawiające potężne budowle, miejsca pamięci, kunsztowne dzieła sztuki i piękno natury. Przewodnik po polskich i światowej klasy muzeach i prezentowane w nich dzieła sztuki.
Książka Zamki, pałace i dwory Dolnego Śląska - powiat oleśnicki nawiązuje do strony internetowej www.palaceslaska.pl i jest najdokładniejszym przewodnikiem po rezydencjach powiatu oleśnickiego. Zawiera opisy zamków, pałaców, dworów, jak i siedzib wolnych właścicieli ziemskich.
To trzeci tom serii, po przewodnikach powiatu trzebnickiego i wołowskiego, obejmuje szczegóły o zabytkach, ich historii, właścicielach (bardzo wnikliwie) i stanie obecnym budynków.
W przewodniku opisano 56 ocalałych obiektów rezydencjonalnych i wiele nieistniejących. Przewodnik wzbogacają zdjęcia (współczesne oraz archiwalne, niektóre nigdy niepublikowane) oraz mapy historyczne.
To świetna zachęta do odkrycia mało znanych miejsc w okolicy Wrocławia.
Wielka Korona Tatr. Przewodnik po 14 ośmiotysięcznikach tatrzańskich. Wydanie 2 Wielka Korona Tatr przypisana jest do 14 ośmiotysięczników tatrzańskich, które spełniają dwa kryteria: ich wysokość przekracza 8000 stóp oraz wypiętrzają się nie mniej niż 100 metrów ponad najbliższą główną przełęcz. Przewodnik zawierający szczegółowe opisy 101 dróg, którymi można się wspiąć na szczyty Wielkiej Korony Tatr, stanowi autorski wybór Andrzeja Marcisza. Znajdują się w nim opisy szlaków, tras i dróg wspinaczkowych o stopniu trudności od I do V w skali tatrzańskiej. Przewodnik skierowany jest do taterników, a także do doświadczonych turystów wysokogórskich, którzy korzystając z usług uprawnionych przewodników i instruktorów wspinaczki górskiej zechcą stanąć na 14 najwyższych szczytach Tatr. Przewodnik zawiera szczegółowe mapy przygotowane przez zawodowego kartografa i tatrzańskiego hobbystę Rafała Jońcę, w oparciu o technologię Lidar. Szczegóły dróg rozrysowane zostały na ponad 500 zdjęciach topograficznych! Wszystkie szczyty są znajdują się w słowackiej części Tatr Wysokich, dlatego 100 dróg z przewodnika jest zlokalizowana na Słowacji i tylko jedna - na otarcie łez - prowadzi od polskiej strony!
Kolejny po Żydowski Krakowie, Kleparzu, Zwierzyńcu, Podgórzu, Zabłociu, Nowej Hucie, Garbarach i Nowym świecie przewodnik po części Krakowa. Tym razem zapraszamy państwa do zwiedzania nieoczywistej dzielnicy Czerwony Pądnik. Zapraszają autorzy, awszyscy autorzy są mieszkańcami i pasjonatami swojej Dzielnicy III Prądnik Czerwony lub pobliskiej Dzielnicy IV Prądnik Biały, Wiesław Barczewski, Mateusz Drożdż, Piotr Hapanowicz, Michał Kozioł, Henryk Łukasik, Paweł Wójcik i Zofia Ozaist-Zgodzińska. Oddajmy im głos: Prądnik Czerwony kilkakrotnie zapisał się w historii miasta, pełnił ważną rolę jakoprzedmieście Krakowa. Znajduje się w nim kilka ciekawych historycznie obiektów, działa sporo samorządowych instytucji kulturalnych, edukacyjnych i sportowych. Doczekał się Prądnik Czerwony własnego sanktuarium i pielęgnuje legendę o Zaczarowanym Dorożkarzu.Prądnik Czerwony jest dobrze skomunikowany z centrum miasta i Nową Hutą. Najnowszą inwestycją komunikacyjną (od 2023 r.) jest budowa linii tramwajowej.Prądnik Czerwony jest też coraz bardziej zielony. Można go przemierzyć wędrując tylko przez tereny parkowe i do takiej aktywności zachęcamy. Tym bardziej, że zieleń ta najczęściej powstała w ostatnich latach. Choć nie tylko - część rosnących tu drzew pamięta jeszcze dawną wieś, część to efekt czynów społecznych z czasów powstawania nowych osiedli, a część to efekt pracy, czy też obecnej współpracy Rady Dzielnicy III z mieszkańcami i władzami miasta Krakowa.Zapraszamy zatem do lektury Przewodnika, a po niej, na spacer po Prądniku Czerwonym. Korzystając z naszych podpowiedzi, zapraszamy do poszukiwania perełek wśród blokowej i apartamentowej zabudowy i widocznych nadal, tu i ówdzie, śladów przeszłości. Po części zabytków pozostały tylko ruiny, ślady w przestrzeni, a w niewielu niestety przypadkach jedynie zdjęcia i wspomnienia ludzi. Miejsca te można znaleźć m. in. dzięki informacjom, które tu spisaliśmy.
Rzym. Miasto wiecznej nadziei. Rok Święty 2025 to wyjątkowy album, który doskonale wpisuje się w obchody Roku Jubileuszowego ogłoszonego przez papieża Franciszka bullą "Spes non confundit" ("Nadzieja zawieść nie może"). To zaproszenie do swoistej pielgrzymki do Wiecznego Miasta, do odkrywania jego tajemnic, a przede wszystkim do utwierdzenia się i wzrastania w wierze.Przewodnikiem w tej niezwykłej wędrówce jest ks. prof. Waldemar Turek, który od kilkudziesięciu lat mieszka i pracuje w Rzymie. Jego erudycja i lekkie pióro sprawiają, że czytelnik nie tylko cieszy oczy wspaniałymi zdjęciami obecnymi w albumie, ale dosłownie syci się treściami, które zdecydowanie wykraczają poza sztampowe informacje odnoszące się do konkretnych miejsc czy osób.W kolejnych odsłonach publikacji poznajemy zakamarki i sekrety Watykanu, włoskie poloniki czy też przemierzamy różne szlaki ze świętymi i nie tylko. Pochylamy się m. n. nad powszechnie znanymi budowlami, dziełami sztuki, jednocześnie dowiadując się o nich takich rzeczy, o których wie niewiele osób. Ponadto autor zabiera czytelnika do miejsc, gdzie zazwyczaj pielgrzym nie dociera, np. do muzeum Zgromadzenia Zmartwychwstańców czy na Campo Teutonico. W albumie wiele miejsca poświęcone jest św. Janowi Pawłowi II i innym wielkim Polakom, których Opatrzność zaprowadziła do Italii.Bez cienia wątpliwości ta książka to cenne źródło wiedzy z różnych dziedzin. Przede wszystkim jednak to oryginalny przewodnik po Rzymie świętującym Rok Jubileuszowy.DLACZEGO WARTO PRZECZYTAĆ TĘ KSIĄŻKĘ?Album przykuwa uwagę wspaniałymi zdjęciami, a treścią wykracza daleko poza sztampowe ujęcia. Jego autor zaprasza nas na pielgrzymkę do Wiecznego Miasta i odkrywa przed nami jego tajemnice. Dzięki fotografiom ukazującym znane rzymskie budowle i dzieła sztuki oraz niezwykłym historiom, o których słyszało niewiele osób, książka ta jest bez wątpienia cennym źródłem wiedzy i oryginalnym przewodnikiem po Rzymie, dedykowanym zwłaszcza pielgrzymom świętującym Rok Jubileuszowy 2025.Ks. Waldemar Turek (ur. 1962) - kapłan diecezji płockiej, doktor habilitowany nauk teologicznych i doktor nauk humanistycznych, kierownik sekcji łacińskiej Sekretariatu Stanu, wykładowca łaciny na papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie oraz autor licznych publikacji z dziedziny filologii klasycznej, patrologii i duchowości, wydawanych po polsku i w innych językach. Od kilku lat jest stałym współpracownikiem tygodnika "Idziemy".
Cztery krainy historyczne rozciągające się na terenie współczesnej Łotwy. Kurlandia na zachodzie, centralnie Semigalia, Liwlandia na północy, Łatgalia na południowym wschodzie - historycznie określana jako Polskie Inflanty, oraz stołeczna Ryga, najważniejsze miasto średniowiecznych Inflant. Każda z krain zilustrowana szczegółową mapą, a w przypadku Rygi planem miasta - ułatwiającymi orientację w terenie i precyzyjną lokalizację.Ponad 100 miejscowości bogato zilustrowanych autorską fotografią (700 zdjęć!), w tym około pół tysiąca historycznych obiektów - ze szczegółowym opisem tych, które cechują związki z polskim dziedzictwem kulturowym sięgającym czasów I i II Rzeczypospolitej.Średniowieczne warownie rycerzy Zakonu Kawalerów Mieczowych, biskupie zamki i rezydencje, pałace i ogrody książęce, szlacheckie dwory i ziemiańskie majątki, ryskie secesyjne kamienice, świątynie i nekropolie, miejsca pamięci i chwały oręża.Siedziby i fundacje starych polsko-inflanckich rodów: Borchów, Hylzenów, Kierbedziów, Korffów, Manteufflów, Mohlów, Platerów, Ryków, Sołtanów, Szadurskich, Tyzenhauzów, Zyberków itd. Miejsca emigracji i nauki słynnych rodaków w czasach braku polskiej państwowości.Przewodnik opisuje:- krainy geograficzne i historyczne rozciągające się na terenie współczesnej Łotwy, szczególnie związane z polskim dziedzictwem kulturowym sięgającym czasów I i II Rzeczypospolitej.- ponad 100 miejscowości, biskupie zamki i rezydencje, pałace i ogrody książęce, szlacheckie dwory i ziemiańskie majątki, ryskie secesyjne kamienice, świątynie i nekropolie, miejsca pamięci i chwały oręża.- wszystko zilustrowane autorską fotografią - ponad 700 kolorowych zdjęć.Mirek Osip-Pokrywka podróżuje po świecie i publikuje materiały o ciekawych miejscach, krajach i kulturach w magazynach podróżniczych, pismach popularnonaukowych i periodykach krajoznawczych. Wydał (także z żoną) kilkanaście przewodników turystycznych i albumów fotograficznych. Za ostanie swoje dzieło, dwutomowy Leksykon Zabytków Architektury Kresów Wschodnich, podczas Warszawskich Targów Książki w 2018 r. otrzymał Nagrodę Magellana w kategorii Wydarzenie Roku.
Jaki jest Londyn, gdy wejdzie się między londyńczyków, a nie weekendowych turystów?Klaudia Kordowska i Szymon Kościelny mieszkają w Londynie od 10 lat i są przekonani, że najlepiej zwiedzać go pieszo. Odbyli już kilkaset spacerów, a w zależności od pory roku wybierają inne ścieżki, by nacieszyć się tym, co w danym czasie najlepsze. W tej książce dzielą się swoimi ulubionymi trasami i pokazują Londyn, jaki widzą na co dzień - barwny, różnorodny, z wyjątkową historią.Niezależnie od tego, w jakim terminie się tu wybierzesz, mają dla ciebie przepis na idealny dzień w Londynie:Wiosną zobaczysz kwitnące magnolie, wiśnie i wisterie na najpiękniejszych spacerowych trasach. Odwiedzisz pałac Hampton Court oraz kwiatowy festiwal Chelsea in Bloom.Latem dołączysz do londyńczyków na piknikach w parkach i punktach widokowych. Zobaczysz na własne oczy rodzinę królewską, a przy odrobinie szczęścia zdobędziesz bilety na Wimbledon.Jesienią poznasz bliżej historyczne centrum miasta, spędzisz czas w pubie jak prawdziwy Brytyjczyk lub pójdziesz na spacer śladami Harry'ego Pottera.Zimą zwiedzisz za darmo najciekawsze muzea, zobaczysz sztukę teatralną na West Endzie oraz poznasz najlepsze miejsca do podziwiania świątecznych dekoracji.Do zobaczenia w Londynie!
Chyba każdy był na Starym Mieście w Warszawie, nawet jeśli był w stolicy tylko raz w życiu. Żelazny punkt wycieczek i niedzielnych spacerów. I ciężko znaleźć osobę, która nie będzie twierdzić, że zna tu każdy zakątek. Ale co innego przejść Starówkę w te i we wte, a co innego mieć świadomość, ile te mury przeżyły w ciągu kilkuset lat istnienia. I nawet, jeśli złośliwcy będą nazywać to miejsce wielką makietą, to warszawskiej Starówce należy się szacunek - za wychowanie wielu znanych rodów, za przelaną krew w czasie powstania, za podźwignięcie się z ruin. Zapraszamy na spacer po zaułkach Starego Miasta, który zaprowadzi Was w każde ciekawe miejsce w obrębie średniowiecznych murów. Warto, wszak to teren wpisany na listę UNESCO.
Nowe Miasto - młodsza o około sto lat siostra Warszawy. Nieco niedoceniana, wyludnia się zdecydowanie już kilkadziesiąt metrów za Barbakanem, turyści skręcają raczej ku fontannom, bądź siedzą w licznych restauracjach. Ale tak naprawdę mało osób zna i zgłębia Nową Warszawę, wydaje się nudniejsza na pierwszy rzut oka. Ale to błąd, bo Nowe Miasto ma pełno tajemnic. To nie tylko fontanny, dające przyjemny chłód latem, ale również bohatersko broniona Wytwórnia Papierów Wartościowych i jej poraniony kulami płot, to relikwie świętych, spotkania z noblistami, artystami i królewską rodziną. To dekoracje kamienic - czasem dziwne i absurdalne, ale ciekawe i zaskakujące. To wreszcie świątynie pełne historii. Warto odkryć ten zakątek Starówki, bo okazuje się, że wcale nie jest to miejsce gorsze, niż Stare Miasto!
Książka, którą trzymasz w ręku, to nie tylko praktyczny poradnik dla wszystkich podróżujących, ale także mini kompendium wiedzy z dziedziny hotelarstwa.
Po jej lekturze lepiej poznasz zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa hotelarskiego oraz dowiesz się m.in.: czym kierować się podczas wyboru hotelu, jak wyszukać najkorzystniejszą ofertę noclegu i co powinno znaleźć się na wyposażeniu pokoju w hotelu.
Oprócz praktycznych porad i trików w książce znajdziesz również wiele zabawnych anegdot oraz ciekawostek z historii hotelarstwa.
Ten PODRÓŻNIK RODZINNY to przewodnik dla dzieci, ale i dla dorosłych. Znajdziecie w nim konkretne informacje i ciekawostki podane w lekkiej formie, idealnej dla podróżnika w każdym wieku. Do tego krzyżówki, wykreślanki i inne zadania. Książkę pokocha każdy fan Japonii i spędzi z nią mnóstwo czasu w domu, a może kiedyś również w samolocie lub podczas podróży tokijskim metrem! U nas to działa! Dlaczego u Was ma być inaczej? Nazywamy się Basia i Tomek, a naszą pasją są podróże. Kiedyś nie przeszkadzało nam nocowanie na lotniskach i podróżowanie z jednym plecakiem, ale odkąd pojawili się nasi synowie, dostosowujemy styl zwiedzania do ich potrzeb. Dzieci zmieniają wszystko, ale to nie oznacza rezygnacji z marzeń, co udowadniamy, odkrywając świat z Antkiem i Ignasiem. Wszystkie informacje testowaliśmy na sobie. Wróciliśmy szczęśliwi i zadowoleni :) W Podróżniku Rodzinnym zebraliśmy najważniejsze informacje, które przydadzą się zarówno dzieciom, jak i rodzicom. To doskonały sposób, by poznać ten piękny kraj, wspólnie go „doświadczyć” oraz stworzyć wspomnienia, które będą trwalsze niż zdjęcia.
Prezentowana publikacja wielojęzyczna jest efektem długoletniej pracy adeptów łódzkiej slawistyki. Zawiera uporządkowany materiał językowy dotyczący sektora turystycznego – przydatne podczas podróżowania wyrazy, frazy, zdania, a także cenne informacje, takie jak na przykład numery telefonów polskich ambasad w poszczególnych państwach. Ze względu na praktyczne walory książka może być wykorzystywana podczas zwiedzania Bułgarii, Czech, Serbii i Słowenii.
*
Glosariusz to przejrzyste kompendium leksykalne, które umożliwia relatywnie swobodną komunikację w podróży i życiu codziennym z użytkownikami czterech języków słowiańskich – bułgarskiego, czeskiego, serbskiego i słoweńskiego.
Z RECENZJI DR HAB. BARBARY RODZIEWICZ, PROF. US
Po Glosariusz mogą sięgnąć nie tylko Polacy uczący się języków słowiańskich, lecz także turyści czy pracownicy polskich instytucji publicznych.
Z RECENZJI PROF. DR. DALIBORA SOKOLOVICIA (UNIWERSYTET BELGRADZKI)
Eksploruj! Japonia Zaplanuj podróż do Japonii i przeżyj niezapomniane chwile! Japonia ten przewodnik jest inny niż wszystkie! Nie znajdziesz w nim szczegółowego spisu obiektów, godzin otwarcia, numerów telefonów, które i tak lepiej sprawdzić online. Jest za to wyselekcjonowany zbiór niezapomnianych doświadczeń, by stworzyć wyjątkową podróż, pasującą do indywidualnych upodobań. ODKRYWANIE I RESET odkryj nieznane miejsca i nową perspektywę STWÓRZ WŁASNĄ PODRÓŻ zaplanuj wyjątkowe przygody, wybierz najciekawsze atrakcje RUSZ WYOBRAŹNIĄ znajdź własną ścieżkę z podpowiedziami miejscowych przewodników PODRÓŻUJ ODPOWIEDZIALNIE bądź ostrożny, wspieraj lokalną, społeczność i miej pozytywny wpływ na otoczenie OBIETNICA LONELY PLANET Mówimy, jak jest. To nasza praca, by każda podróż była niezwykłym doświadczeniem. To, co polecamy, opiera się na niezależnych wyborach, i nie mają na to wpływu zewnętrzne czynniki. Nasze porady pochodzą z pierwszej ręki, więc możesz na nas polegać pomożemy ci spędzić niezapomniane wakacje!
Eksploruj! AustraliaZaplanuj podróż do Australii i przeżyj niezapomniane chwile!Australia - ten przewodnik jest inny niż wszystkie! Nie znajdziesz w nim szczegółowego spisu obiektów, godzin otwarcia, numerów telefonów, które i tak lepiej sprawdzić online. Jest za to wyselekcjonowany zbiór niezapomnianych doświadczeń, by stworzyć wyjątkową podróż, pasującą do indywidualnych upodobań.ODKRYWANIE I RESET - odkryj nieznane miejsca i nową perspektywęSTWÓRZ WŁASNĄ PODRÓŻ - zaplanuj wyjątkowe przygody, wybierz najciekawsze atrakcjeRUSZ WYOBRAŹNIĄ - znajdź własną ścieżkę z podpowiedziami miejscowych przewodnikówPODRÓŻUJ ODPOWIEDZIALNIE - bądź ostrożny, wspieraj lokalną, społeczność i miej pozytywny wpływ na otoczenieOBIETNICA LONELY PLANETMówimy, jak jest. To nasza praca, by każda podróż była niezwykłym doświadczeniem. To, co polecamy, opiera się na niezależnych wyborach, i nie mają na to wpływu zewnętrzne czynniki. Nasze porady pochodzą z pierwszej ręki, więc możesz na nas polegać - pomożemy ci spędzić niezapomniane wakacje!
Eksploruj! TajlandiaZaplanuj podróż do Tajlandii i przeżyj niezapomniane chwile!Tajlandia - ten przewodnik jest inny niż wszystkie! Nie znajdziesz w nim szczegółowego spisu obiektów, godzin otwarcia, numerów telefonów, które i tak lepiej sprawdzić online. Jest za to wyselekcjonowany zbiór niezapomnianych doświadczeń, by stworzyć wyjątkową podróż, pasującą do indywidualnych upodobań.ODKRYWANIE I RESET - odkryj nieznane miejsca i nową perspektywęSTWÓRZ WŁASNĄ PODRÓŻ - zaplanuj wyjątkowe przygody, wybierz najciekawsze atrakcjeRUSZ WYOBRAŹNIĄ - znajdź własną ścieżkę z podpowiedziami miejscowych przewodnikówPODRÓŻUJ ODPOWIEDZIALNIE - bądź ostrożny, wspieraj lokalną, społeczność i miej pozytywny wpływ na otoczenieOBIETNICA LONELY PLANETMówimy, jak jest. To nasza praca, by każda podróż była niezwykłym doświadczeniem. To, co polecamy, opiera się na niezależnych wyborach, i nie mają na to wpływu zewnętrzne czynniki. Nasze porady pochodzą z pierwszej ręki, więc możesz na nas polegać - pomożemy ci spędzić niezapomniane wakacje!
"Leśnictwo w Polsce" to okazałe okolicznościowe wydawnictwo z okazji 100-lecia powstania Lasów Państwowych, prezentujące ich historię oraz bogactwo zarządzanych przez nie polskich lasów. W książce omówiono historię Lasów Państwowych od ich powołania w 1924 roku, aż do dziś, a także dzieje leśnictwa i użytkowania lasów na terenach Polski przed 1924 rokiem, od czasów najdawniejszych. Najważniejsze, najcenniejsze i najpiękniejsze polskie lasy, bory i puszcze przedstawiono w rozdziale "Atlas lasów Polski", którego uzupełnieniem jest rozdział "Drzewa ojczyste" poświęcony rekordowym polskim drzewom: najstarszym, najwyższym i najgrubszym. W rozdziale "Las w literaturze" zaprezentowano wybór fragmentów utworów polskich pisarzy, którzy sporo uwagi poświęcili lasom i ich związkom z kondycją człowieka. W rozdziale "Dary lasu w kuchni" zebrano kulinarne przepisy na wykorzystania leśnych skarbów: dziczyzny, grzybów i miodu. Całość ubarwiają liczne reprodukcje dzieł malarzy i grafików, których głównym tematem są las i drzewa.
O wędrówkach po Hollywood, Dolinie Śmierci i plażach MalibuJak wygląda Ameryka oczami Polki, która od dziecka marzyła, aby zamieszkać za oceanem, a lapoński szaman wywróżył jej męża zza wielkiej wody? Czy DolinaŚmierci rzeczywiście jest zabójczo gorąca, a fale w Newport Beach największe na Zachodnim Wybrzeżu? Dlaczego domy w Stanach są drewniane, a ogródków się nie ogradza? Czy migdały z Kalifornii są naprawdę najlepsze?Na te i wiele innych pytań o kultową krainę między Pacyfikiem a Doliną Kalifornijską odpowiada Beata DeSantis, dla której Palm Springs i spalona kalifornijskimsłońcem dolina Coachella przed wieloma laty stały się domem.Beata DeSantisPolka, Amerykanka, felietonistka, tłumaczka, edukatorka, autorka książek, Kalifornijka, szczecinianka. Żona Amerykanina, mama nastolatki i zakochana w dolinie Coachella podróżniczka. Autorka instabloga @the_sun_tease.
Marzysz o niespiesznym spacerze po Wiedniu bez presji czasu i poza utartymi szlakami? Chcesz poczuć autentyczny klimat miasta, zamiast odhaczać kolejne punkty z listy? Mamy dla ciebie alternatywę!Agnieszka Krzyżanowska, która mieszka w stolicy Austrii od ponad 20 lat, pokaże ci, jak eksplorować Wiedeń na własnym warunkach i we własnym tempie! Przekonasz się, że to wielowymiarowe miasto - wielkie, tętniące życiem, ale również pełne zieleni i klimatycznych miejsc, w których możesz poczytać książki lub posłuchać muzyki na żywo.Wybierz się w nieoczywistą podróż po stolicy Austrii, niczym flaner gub się w niej i odnajduj, odbieraj miasto wszystkimi zmysłami. Zapomnij o pocztówkowych atrakcjach! Odkrywaj prawdziwe skarby Wiednia!Sprawdź, w której wiedeńskiej kawiarni w weekend nie można używać laptopów, a w której ten, kto się spieszy, nie jest obsługiwany.Zajadaj się fiołkowymi lodami, ulubionym przysmakiem cesarzowej Sisi, oraz drożdżówkami Josefiny.Wpadnij do Badeschiff, czyli basenu umieszczonego na dwóch statkach, a potem obserwuj niebo w zabytkowym Obserwatorium Kuffnera.Podaruj sobie ręcznie malowaną filiżankę z fabryki porcelany i sprawdź, jak wygląda manufaktura szklanych kul.
Skandaliczny romans, brawurowa podróż w ślad za ukochaną, ostatnia wola wybitnego muzyka, przemyt, wreszcie - spalony plik korespondencji. A w tym wszystkim Mysłowice, gdzie mieszają się intrygi, afery i drogi niezwykłych ludzi. To tutaj los przywiódł Aleksandra Dumasa - syna autora Hrabiego Monte Christo, który przewoził listy miłosne George Sand pisane do samego Fryderyka Chopina. To nie jedyna historia miłosna, bo z Mysłowic pochodziły dwie bliźniaczki - Mara i Gaba Obremba, jedną poślubił Sławomir Mrożek, drugą Andrzej Wajda.Afera w Targowicy, niezwykła bomba w kościele przy ulicy Cegielnianej, katastrofa w kopalni "Mysłowice" mieszają się z tajemniczą historią Parku Zamkowego, opowieściami o Klubie Sportowym "Siła" i kultowym kinie Znicz.Podczas niezwykłego spaceru po dawnych ulicach miasta zajrzymy do przedwojennej fabryki mebli Marcina Robaka, dowiemy się, co De Gaulle i El Comandante robili w Mysłowicach, a także poznamy przepis na babkę cytrynową - jeden z rarytasów niezapomnianej cukierni Stanisława Rojewskiego. Potrzebujesz: 4 jajka, 1 łyżeczkę proszku do pieczenia, 2 cytryny utarte ze skórką
Bytom to miasto węgla i stali, ale równieżdzieł sztuki! W mroźny lutowy dzień 1958 roku do dotarło tu 17 skrzyń ważących 2299 kilogramów. Niezwykła przesyłka zawierała ponad 100 obrazów i prawie 2 tysiące grafik. Jej nadawca - generał Józef Zając - był równie zagadkową postacią jak król cynku Karol Godula. Rzekomo swój bajeczny majątek Karol zawdzięczał samemu diabłu, któremu sprzedał duszę! Przez wieki podobnych opowieści słyszano w Bytomiu wiele. Niektórzy mieszkańcy nadal zadają sobie pytanie, czy klątwa rzucona przez papieża w średniowieczu przypadkiem nie działa do dzisiajO legendach najlepiej rozmawiać w legendarnych miejscach, dlatego zapraszamy do klubu "Pyrlik" przy ulicy Jagiellońskiej, gdzie Wojaczek odczyta jeden ze swoich wierszy, Adam Didur opowie o założeniu Opery Śląskiej, a Karin Stanek zdradzi, jak z gońca w miejscowym Przedsiębiorstwie Robót Górniczych stała się jedną z największych gwiazd polskiego rock'n'rolla!Fikcja miesza się z rzeczywistością, górnicze miasto odkrywa swoją drugą szaloną stronę. Marcin Hałaś na kolejnych stronach książki zdradza, co jest prawdą, a co jedynie zmyśleniem. Nie zwlekaj, otwórzSekrety Bytomia, a dowiesz się jeszcze, czy piłkarz Polonii Bytom Kazimierz Trampisz pokazał kibicom ŁKS-u gołe pośladki i jak to się stało, że bytomski lew został odnaleziony przed wejściem do zoo na warszawskiej Pradze!
Przekroczymy graniczny Bug i podejrzymy Piotra Klimuka startującego z kosmodromu Bajkonur - pierwszego Białorusina lecącego w kosmos. Kosmonautkę Walentinę Tiereszkową spotkamy w Daczy Chruszczowa w Wiskulach. Rozgościmy się tam w sali kinowej, a potem zrelaksujemy w drewnianej bani. We wsi Milkowszczyzna niedaleko Grodna odwiedzimy Elizę Orzeszkową, a Witebsk zobaczymy oczami polskich piosenkarzy i Marca Chagalla. Będziemy świadkami historycznych zawirowań w hucie szkła "Niemen" i uroczystego otwarcia Biblioteki Narodowej Białorusi. Razem z Melchiorem Wańkowiczem zajrzymy do więzienia, gdzie Sergiusz Piasecki tworzyKochanka Wielkiej Niedźwiedzicy. W pierwszym białoruskim GUM-ie w Mińsku kupimy lodówkę, boradzieckie lodówki są uniwersalne! W lecie grzeją, a w zimę chłodzą!Odnajdziemy ślady Marszałka Piłsudskiego i odkryjemy, kto zabił Johna Kennedy'ego! Na koniec odpoczniemy w domu Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach.Sekrety Białorusiczekają na odkrycie. Nie zwlekaj!
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?