Jurajskie ścieżki. Opowieść fotografa i podróżnika o wędrówkach po krainie Orlich GniazdPołączenie przewodnika, reportażu i osobistego dziennika, w którym Mikołaj Gospodarek nie skupia się na tym, co "trzeba" zobaczyć, ale bardziej na tym, "dlaczego" warto to zrobić. Dzieli się wiedzą, przeżyciami i emocjami.Przywołuje dawne historie, oddaje głos miłośnikom regionu, którzy żyją w nim na co dzień, i poleca atrakcje spoza tradycyjnego kanonu turystycznego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, takie jak Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach czy trasę Podziemny Olkusz.Noclegi w urokliwych zamkach i dworkachWyśmienite pstrągi w lokalnych smażalniachWspinaczki z liną po ostańcachZachody słońca na pustyniWycieczki rowerowe po dolinkach krakowskichEkscytujące wizyty w jaskiniachMoje miejsca, moje historieTo jedyny region w Polsce, z którym mam tak głęboką i zażyłą więź. I nie będę udawał, że będę obiektywny. Jura to kraina z moich dziecięcych wspomnień. To miejsce pierwszych świadomych zachwytów nad przyrodą.Przez wiele lat był to mój podręczny poligon fotograficzny, na którym trenowałem niemal codziennie. Patrzę na Jurę jak dziecko, które ona wychowała, i wiem, że w wielu miejscach moje zauroczenie weźmie górę nad logiką.Mikołaj GospodarekMikołaj Gospodarek - fotograf, podróżnik, dziennikarz. Ukończył studia na Wydziale Filmu i Fotografii w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Od 2006 roku zawodowo zajmuje się utrwalaniem piękna krajobrazów. Autor publikacji z serii Bucket list oraz przewodników i albumów po Polsce. Pochodzi z Częstochowy, a Jurę Krakowsko-Częstochowską odkrywa od najmłodszych lat.
Bucket list Polska365 nieoczywistych miejscPrzewodnik z listą niezwykłych atrakcji turystycznych,które za życia trzeba zobaczyć.Nietuzinkowy pomysł na odkrywanie Polski - nie tylko wśródstarych murów czy nowoczesnych muzeów, ale przede wszystkimwśród tętniących barw, fascynujących dźwięków i ulotnych chwil.Obok zimowej wędrówki po nadbałtyckiej plaży pojawia sięporanne spotkanie z żubrem w puszczy, obok spaceru wokółłódzkich murali - zachwyty podczas wschodów słońca naOchodzitej. Znajdziemy tu zarówno oryginalne obiekty, takiejak Muzeum Guzików w Łowiczu czy Muzeum Sentymentóww Kowarach, jak i cuda zaklęte w naturalnych krajobrazach - odfalujących pól Roztocza po Europejską Wioskę Bociana w Pentowie.Wszystkie te niezwykłe momenty zostały uchwycone w mistrzowskimobiektywie Mikołaja Gospodarka, a podążanie jego śladamimoże być początkiem niezwykłej przygody podczas tworzeniaosobistej bucket list.
Polska na piechotę. 52 szlaki po górach, nizinach, dolinach, wyżynachOdkrywaj Polskę na własnych nogach!Przewodnik dla miłośników pieszych wędrówek - od ustronnych nadbałtyckich ścieżek, przez dzikie zakątki Podlasia i Roztocza, doliny rzek i leśne labirynty, ruiny dawnych warowni i fortyfikacji, aż po najciekawsze szlaki polskich Karpat.Szlak Zamonitu * Główny Szlak Sudecki * Wokół Tyńca * Droga pod Reglami * Europejskie szlaki wędrowne w Polsce * Szlak Krainy Wygasłych Wulkanów * Szlak Biebrzański * Suwalski Gigant * The Loop * Szlak Dolnej Wisły * Szlaki Rzeczpospolitej Ptasiej * Szlak Walk PartyzanckichPewnego wieczoru, siedząc w fotelu z książką, zacząłem się zastanawiać, ile mnie dzieli od rozpoczęcia przygody. Rozważania przerwała mi nagła myśl: A ile mnie dzieli od najbliższego szlaku pieszego? Sięgnąłem po telefon, uruchomiłem aplikację z mapą turystyczną i przeżyłem szok. Tylko 800 m w linii prostej ode mnie znajdowała się ul. Popularna, po której biegnie znakowana kolorem niebieskim Warszawska Droga Świętego Jakuba.Następnego dnia z kanapkami i termosem w plecaku wyruszyłem na szlak. Wędrowałem ulicami miasta, szukając kolejnych niebieskich znaczków i rozglądając się po okolicy. () Ta przygoda uświadomiła mi, że wcale nie trzeba przemierzać tysięcy kilometrów, żeby zacząć podróż. Czasem wystarczy po prostu wyjść z domu.Mikołaj Gospodarek
Polska militarna. Muzea, fortyfikacje, bunkry, pola bitew137 obiektów: śladami historii wojennej i wojskowejNiezwykła podróż przez historię wojen i konfliktów na terenach współczesnej PolskiAlbum prezentuje najważniejsze wydarzenia uwiecznione w imponujących zabytkach i muzeach, pomniki dawnych czasów i bitew. Pokazuje historię rozwoju techniki i infrastruktury wojskowej - od broni miotanej i siecznej do wielkokalibrowych dział czy czołgów, od grodów i zamków po trudne do zdobycia fortyfikacje.TWIERDZE I ZAMKITwierdza Srebrna GóraTwierdza ŚwinoujścieTwierdza BoyenTwierdza ModlinZamek w MalborkuZamek w LiwieZamek w OlsztynieFort Spitzberg-OstrógZ DZIEJÓW HISTORII POLSKIBitwa pod GrunwaldemOblężenie Jasnej GóryBitwa pod RacławicamiPuszcza KampinoskaMuzeum Powstań ŚląskichBitwa pod PłowcamiCmentarz wojenny na RotundziePomnik Chwały Kawalerii i Artylerii KonnejOKRES II WOJNY ŚWIATOWEJ I ZIMNEJ WOJNYMuzeum Powstania WarszawskiegoMuzeum Wyrzutni Rakiet w RąbceSkansen Fortyfikacji Prus WschodnichMuzeum Zimnej Wojny w PodborskuPodziemne Miasto na Wyspie WolinSchron Kierowania Obroną Cywilną w PrzemyśluMUZEA MILITARNE I WOJSKOWEMuzeum Wojska Polskiego w WarszawieMuzeum Lotnictwa Polskiego w KrakowieMuzeum Marynarki Wojennej w GdyniMuzeum Pancerne w KłaninieMuzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we WrocławiuMuzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych w Wiśle
Mikołaj Gospodarek dzieli się z nami swoją osobistą opowieścią o Bieszczadach, od piętnastu lat przemierzanych przez niego z ciekawością, fascynacją tutejszą historią i zachwytem wyjątkowym kolorytem tego regionu. Ta książka powstała z potrzeby serca oraz chęci podzielenia się tym, co przeżyłem w Bieszczadach. Jej rdzeniem są opowieści, między które wplotłem wszystko to, co ważne w tym zakątku Karpat. Piszę o spotkanych ludziach, cudach natury, pysznościach lokalnej kuchni, a także muzeach tworzonych z pasją. Mam wielką nadzieję, że Po prostu Bieszczady. Przewodnik sercem pisany stanie się dla Was inspiracją do odkrywania fenomenu tych gór. Mikołaj Gospodarek rocznik 1987, absolwent Wydziału Filmu i Fotografii w WSSiP w Łodzi. Od 18 lat zawodowo zajmuje się fotografią, głównie krajobrazową. Od 8 lat stale współpracuje z Mazdą Polska, prowadząc projekt Slow Road. Na swoim koncie ma kilkanaście przewodników po Polsce.
Polskie góry. 300 najpiękniejszych miejscPolskie góry to niezwykła podróż po wysokich szczytach i głębokich dolinach, urokliwych halach i połoninach, klimatycznych schroniskach i bacówkach. W ten świat natury człowiek wkomponował zamki i osady, a liczne muzea i skanseny nierozerwalnie są związane z ludźmi gór.Sudety - rzeźbione wodą i wiatrem arcydzieła zaklęte na wieki w skałachBeskidy - łagodne kształty szczytów porośniętych gęstym lasemBieszczady - trawy szumiące na połoninach i cisza dziewiczych lasówPieniny - malarskie pejzaże z najpiękniejszym górskim przełomemTatry - góry paradoksów oraz spektakularne panoramy o alpejskim charakterzeGóry Świętokrzyskie - urzekająca przestrzeń oraz harmonijna współpraca człowieka i natury300 niezapomnianych górskich przygód!
Od Jury po Beskidy #śląskie bucket list ·W której z kopalń można wybrać się na podziemny rejs łodzią? ·Skąd pochodzą Bolek, Lolek i Baltazar Gąbka? ·Gdzie znajduje się narciarski raj, na którym przed laty wypasano owce? ·W jakim mieście można wpaść do Kotła Czarownicy? Śląskie to wielobarwna mozaika złożona z różnych krain historycznych i geograficznych, w których dominują malowniczy pas gór, bogate w zabytki i muzea miasta oraz pofalowane wyżyny z mnogimi cudami natury. Dziś wizytówką regionu nie są już kominy i szyby górnicze, ramię w ramię stają z nimi atrakcje turystyczne sięgające do wielowiekowych tradycji przemysłowych czy dworskich. Jura Krakowsko-Częstochowska zachwyca ruinami zamków, wapiennymi ostańcami i rozległymi terenami leśnymi, a Beskidy – Mały, Niski i Żywiecki – zapraszają na długie kilometry wędrówek. W Śląskiem nie brak również ciekawych tras dla miłośników podróży rowerowych, wartkich rzek idealnych do jednodniowych wycieczek kajakiem, a także gęstej sieci oznakowanych dróg turystyki pieszej, zarówno rekreacyjnej, jak i zaawansowanej czy wyczynowej. Mikołaj Gospodarek Ukończył studia na Wydziale Filmu i Fotografii w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Od 2006 roku zawodowo zajmuje się utrwalaniem piękna krajobrazów. Autor publikacji Bucket list Polska, Bucket list Mazowsze, Bucket list Podlasie, Bucket list Dolny Śląsk, Polska na czterech kółkach, Polska. Weekend na czterech kółkach, Polska z klimatem, Polska pod ziemią, Cuda natury, Zamki, dwory i pałace, Szukając światła, Polska nieodkryta.
Mazury i Warmia bucket list ·Gdzie znajdują się mosty przypominające rzymskie akwedukty? ·Która puszcza jest najlepsza na spacer w dziczy? ·Co wspólnego ma diabelski kamień z lodowcem? ·Gdzie leży wojskowa stolica Polski? Niecodzienna wędrówka przez Krainę Wielkich Jezior Mazurskich, urzekającą Warmię i Powiśle, nieznane Pojezierze Ełckie oraz ziemię lubawską. Tygiel atrakcji, w którym topowe miejsca przeplatają się z zupełnie nieznanymi: ustronne jeziora o obco brzmiących nazwach, nieujarzmione rzeki i zdumiewająca sieć kanałów, dzikie puszcze, fascynujące muzea i krzyżackie twierdze. Raj dla miłośników aktywnego trybu życia: kajaków, żagli, rowerów i pieszych wędrówek. Mikołaj Gospodarek Ukończył studia na Wydziale Filmu i Fotografii w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Od 2006 roku zawodowo zajmuje się utrwalaniem piękna krajobrazów. Autor publikacji Bucket list Polska, Bucket list Mazowsze, Bucket list Podlasie, Bucket list Dolny Śląsk, Polska na czterech kółkach, Polska. Weekend na czterech kółkach, Polska z klimatem, Polska pod ziemią, Cuda natury, Zamki, dwory i pałace, Szukając światła, Polska nieodkryta.
Polska. Weekend na czterech kółkach20 najlepszych tras dla zmotoryzowanychNajpiękniejsze kilkudniowe trasy samochodowe po Polsce, które każdy z łatwością dostosuje do swojego weekendowego stylu podróżowania. Od Pomorza po Tatry, od zakamarków Mazur i Podlasia po dolnośląskie zakątki, od Szlaku Orlich Gniazd po kaszubskie morze, od wędrówki po śladach Krzyżaków aż po głęboki oddech zaczerpnięty na trasie przez "zielone płuca" Polski.Ten przewodnik to nie tylko kilometry - to liczne ciekawostki, urzekające zdjęcia, a także szczegółowe mapy. Każda trasa prócz wariantu podstawowego ma opracowany również weekendowy, możliwy do zrealizowania tylko w dwa dni. Całość wzbogacają propozycje noclegów w klimatycznych obiektach usytuowanych blisko tras.Przewodnik zawiera:20 autorskich trasliczne atrakcje turystyczneszczegółowe mapypraktyczne poradyNim dotrze się do celu, warto popatrzeć przez okno. Ileż tam pięknych pejzaży! Ułożyłem te trasy w taki sposób, żeby dostarczyć podróżnym niezliczonej ilości małych zachwytów po drodze. Drogi, które wybrałem, nie są przypadkowe, często nie są najkrótszą ani najszybszą opcją dotarcia do celu. Zależało mi, żeby podróż nie była tylko przejazdem od punktu do punktu, przygotowałem więc plan zawierający długie kilometry zachwytu.Mikołaj GospodarekMikołaj Gospodarek - ukończył studia na Wydziale Filmu i Fotografii w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Od 2006 roku zawodowo zajmuje się utrwalaniem piękna krajobrazów. Autor publikacji z serii Bucket list (Polska, Podlasie, Dolny Śląsk, Mazowsze, Bieszczady), Polska na czterech kółkach, Polska z klimatem, Polska pod ziemią, Polska nieodkryta, Cuda natury, Zamki, dwory i pałace, Szukając światła.
Polska we dwoje. Urokliwe miejsca na romantyczne wypadyTen przewodnik to podpowiedź, gdzie można spędzić niezapomniane chwile z ukochaną osobą w każdym regionie Polski - na łonie natury, w miejskiej dżungli, pośród imponujących zabytków i zapierających dech w piersiach widoków.Dodatkowo proponuje najbardziej klimatyczne hoteliki i pensjonaty, najlepsze restauracje na romantyczną kolację, a także miejsca, w których warto zakosztować odrobiny szaleństwa!52 regiony - setki atrakcji dla zakochanych (i nie tylko!)Spacery wzdłuż klifuW beskidzkim rajuWśród kaszubskich jeziorW tatrzańskiej dolinieAugustowskie noceW zakolach DunajcaWrocław dla dużych dzieciZapraszając na romantyczne weekendy w polskich miastach, idę pod prąd trendom i burzę schematy. Chcę pokazać, że Kraków to nie tylko Wawel, a Warszawa to nie tylko Krakowskie Przedmieście. Piszę o miejscach, które znam, i tych, które bardzo lubię. Zdradzam moje tajemnicze ścieżki i prowadzę po szlakach, którymi sam chodzę.Mikołaj GospodarekMikołaj Gospodarek - ukończył studia na Wydziale Filmu i Fotografiiw Wyższej Szkole Sztuki i Projektowaniaw Łodzi. Od 2006 roku zawodowozajmuje się utrwalaniem piękna krajobrazów.Autor publikacji z serii Bucket list (Polska,Mazowsze, Podlasie,Dolny Śląsk, Bieszczady), Polska na czterech kółkach, Polskaz klimatem, Polska pod ziemią, Cuda natury, Zamki, dwory i pałace, Szukając światła.
Wycieczka drezyną rowerową po torach, jedną z nielicznych w Polsce i Europie? Przechadzka po malowniczej połoninie, wśród krzewiastych jarzębin, szumu traw i oszałamiających widoków aż po horyzont? A może wizyta w lokalnym browarze, którego filozofia skrywa wiele ekologicznych nowatorskich rozwiązań? Bieszczady to nie tylko góry, doliny i otwarte przestrzenie, ale też wiele nieoczywistych atrakcji, w których historia, natura i nowoczesność nawzajem się przeplatają. Tutaj można godzinami zachwycać się nad widokami, jakie rozpościerają się z Tarnicy, Halicza czy Bukowego Berda i spacerować w poszukiwaniu tradycyjnych domów Bojków, Łemków, Dolinian i Pogórzan. Ten przewodnik to drogowskaz na szlakach, które ciągle czekają na swoich odkrywców. Rosnące zainteresowanie Bieszczadami wywołuje nieustanne dyskusje o tym, że kiedyś to było, a teraz wszystko wygląda inaczej. Jest to duże uogólnienie i spora pułapka, w którą komentujących wpycha frustracja za utraconym klimatem. Nie jest jednak tak, że dzisiejsze Bieszczady zmieniły się o 180 stopni w stosunku do tych sprzed 30 lat. (…) Ten przewodnik burzy wiele mitów, że Bieszczady to tylko połoniny. Jest tu także wiele pereł krajobrazu, ale dotarcie do większości wymaga sporego wysiłku. Ma to jednak sens, bo podróż staje się przygodą, a piękne i niezapomniane przeżycia – nagrodą. Tego nie da się kupić na straganie. Mikołaj Gospodarek
Szukając światła. Jak zrobić dobre zdjęcie?PRZEWODNIK I MAPA PLENERÓWNajpiękniejsze polskie pleneryDokładne lokalizacje GPSPraktyczne wskazówkiPORADNIKCzy telefonem można zrobić dobre zdjęcie?Jak fotografować ludzi w krajobrazie?Jak czytać prognozę pogody?Jaki aparat fotograficzny kupić?Dlaczego fotograf powinien mieć kalosze?W GÓRACH | NAD MORZEM | NAD WODĄ | W LESIE | PRZESTRZENIE | ARCHITEKTURA | ULOTNE CHWILEStając przy statywie, na którym mam aparat, czuję się jak malarz przy sztaludze. On utrwala obraz farbami i posunięciami pędzla, ja mam do dyspozycji światło. Fotografując pejzaże, czuję, że jestem malarzem światła. Uważam, że na tym polega sztuka fotografii krajobrazu. To nieustanne poszukiwanie światła, które wydobywa nasz świat z mroku i niebytu.Mikołaj Gospodarek - ukończył studia na Wydziale Filmu i Fotografii w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Od 2006 roku zawodowo zajmuje się utrwalaniem na fotografiach piękna krajobrazów. Autor publikacji Bucket list Polska, Bucket list Mazowsze, Bucket list Podlasie, Bucket list Dolny Śląsk, Polska na czterech kółkach, Polska z klimatem, Polska pod ziemią, Cuda natury, Zamki, dwory i pałace.
Polska na weekend52 weekendy 365 tras mapy regionów atlas drogowy#odetchnijnaturą #dotknijhistorii #przeżyjtowmieście #zwiedzajaktywnieOdkrywaj Polskę cały rok! W naszym jubileuszowym wydaniu Polski na weekend przygotowaliśmy dla ciebie propozycje gotowych wycieczek po Polsce. Na każdą porę roku, na każdy weekend i na każdy nastrój.Polska wiosnąperły architektury zabytki sakralne pałace i dwory spacery wycieczki rowerowePolska latemplaże i kurorty parki linowe i wodne wesołe miasteczka jeziora i jaskinie zamki i warownie kwitnące ogrodyPolska jesieniąparki narodowe rezerwaty przyrody zabytkowe starówki obiekty z listy UNESCO wycieczki górskie schroniskaPolska zimąstolice sportów zimowych kopalnie, bunkry i podziemia miejskie muzea zimowe wędrówkiAutorzy przewodnikaMikołaj Gospodarek - fotograf, dziennikarz, od lat zafascynowany samochodowymi podróżami po Polsce, autor bloga Fotograf Mikołaj GospodarekAnna Piernikarczyk - fotografka, podróżniczka poszukująca nieodkrytych perełek, autorka bloga Polskie SzlakiMagdalena Stefańczyk - kulturoznawczyni, specjalistka komunikacji społecznej, autorka przewodników po Polsce
Piękno ukrytych pod ziemią miejsc jest jednym z najbardziej niedocenionych skarbów Polski.
Na odkrycie czekają niezwykłe jaskinie i groty rzeźbione przez naturę na przestrzeni tysięcy lat. Zagubione w ciemnościach dzieła poprzednich pokoleń również warte są zobaczenia. To świadectwa burzliwej historii zaklęte nie tylko w bunkrach i fortach, ale także w murach miejskich piwnic i składów. Jeszcze głębiej prowadzą sztolnie i korytarze kopalń, w których wciąż słychać echa uderzeń kilofów czy szum mrocznych rzek.
Z aparatem i statywem wyruszyłem w podróż po tych ukrytych światach. Zachwycony niezwykłym klimatem postanowiłem opisać swoje odkrycia. Tak powstała ta książka. Znajdziecie w niej opisy 40 podziemnych tras oferujących nie tylko malownicze (a momentami pełne grozy) widoki, ale również niesamowite historie.
Mikołaj Gospodarek
Czekają na Was m.in.:
- unikalna w skali Europy zabytkowa kopalnia kredy piszącej
- jedyna na świecie neolityczna kopalnia krzemienia pasiastego
- pełne tajemnic i legend podziemia kompleksu "Riese"
- ekstremalne fortyfikacje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień
Bucket list PodlasiePodlasie i Suwalszczyzna to mieszanka dzikiej przyrody, wielokulturowości, sielskich pejzaży i bogatej historii. Południe regionu to przenikające się światy religii i natury. Dech w piersiach zapierają cztery wyjątkowe parki narodowe Biebrzański, Białowieski, Wigierski i Narwiański. Wiele tu cerkwi i prawosławnych krzyży, gdzieniegdzie rozbrzmiewają religijne śpiewy. Na zachodzie rytm życia wyznaczają wody rzeki i malownicze jeziora. Suwalszczyzna natomiast to sanktuarium ciszy, w którym nie brak łagodnych wzniesień i ludzi o gościnnych sercach.Czy wiesz, co to jest skit? Czy masz świadomość, że w Polsce od wieków mieszkają Tatarzy? Znasz już smak kartaczy? Jeśli nie, to śmiało ruszaj ze mną na Podlasie. Zabiorę cię do prawosławnej pustelni położonej na wyspie na Narwi, pojedziemy razem do Muzeum Mleka w Grajewie, poszukamy pływających krów w Biebrzy i stad żubrów na podlaskich polach. Pojedziesz ze mną do Sejn, Puńska, Wodziłek, a także do Wersalu Północy Białegostoku! Kocham Podlasie i każde ze 150 miejsc, które dla ciebie wybrałem, jest mi bliskie.Mikołaj Gospodarek
Noc w kopalni soli 250 m pod ziemią, w namiocie sferycznym z widokiem na Tatry, w zabytkowym zamku, w pensjonacie na zboczu wygasłego wulkanu czy w starym młynie, w którym od wieków słychać szum wody? To tylko przykłady tego, co znajdziesz w tym przewodniku po miejscach z duszą! Gdzie jest najwyżej usytuowany obiekt noclegowy w Polsce? Czy można wakacje spędzić w domku na drzewie? Gdzie spełnić marzenie o sielskim wypoczynku? W tej publikacji każdy znajdzie odpowiedzi na wiele pytań, które zadają sobie turyści poszukujący klimatycznych miejsc. Opisane tu 160 propozycji starałem się dobrać w taki sposób, żeby ich lista była uniwersalna. Zdecydowanie zbiór nie jest obiektywny, skończony i jedynie słuszny. Jest oparty na moim doświadczeniu, które zbierałem przez lata wędrowania po Polsce. Mam nadzieję, że książka spełni oczekiwania wszystkich koneserów nocowania w niebanalnych miejscach.
Mikołaj Gospodarek
Kierunek Bałtyk. Opowieść fotografa i podróżnika o wędrówkach po dzikich plażach i połowach o świcie Połączenie przewodnika, reportażu i osobistego dziennika, w którym Mikołaj Gospodarek nie skupia się na tym, co „trzeba” zobaczyć, ale bardziej na tym, „dlaczego” warto to zrobić. Dzieli się wiedzą, przeżyciami i emocjami. Zaprasza do rozmowy miłośników regionu, którzy chętnie opowiadają o swoich pasjach i inspiracjach, a także poleca mało znane atrakcje Wybrzeża Bałtyku, takie jak Szlak Trzech Fortów w Kołobrzegu, Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu czy zatopiony las między Czołpinem a Rowami. ·Wędrujące wydmy koło jeziora Łebsko ·Urocze plaże z dala od tłumów ·Helska kosa i zatopione wraki ·Wyspa skarbów z podziemnym miastem ·Nadbałtyckie szlaki rowerowe ·Podróż do PRL-u i wczasów pod gruszą ·Burzliwe ślady historii: Fort Gerharda, ·Reduta Bagienna, Bunkier V-3 Mikołaj Gospodarek – fotograf, podróżnik, dziennikarz. Ukończył studia na Wydziale Filmu i Fotografii w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Od 2006 roku zawodowo zajmuje się utrwalaniem piękna krajobrazów. Autor publikacji z serii Bucket list oraz przewodników i albumów po Polsce. Dotychczas w serii Polska subiektywna ukazały się Jurajskie ścieżki. Moje miejsca, moje historie Nie ma w tej książce inwentaryzacji. Nie zależało mi na tym, żeby opisać każdą możliwą miejscowość, która ma dostęp do morza. Mam świadomość, że każda atrakcja na wybrzeżu musi stanąć do rywalizacji z plażą, nawet jeśli jest to zamek, muzeum, pomnik, latarnia morska czy rezerwat przyrody. Starałem się jednak pokazać wyjątkową różnorodność regionu i polecić innym przede wszystkim mało znane miejsca oraz opowiedzieć o historiach i ludziach z nimi związanymi.
Książkę Jak poznać Podlasie? napisało życie. Słowami namalowałem obrazy moich przeżyć, zachwytów, radości, refleksji i przemyśleń. Dzielę się tym, czego Podlasie nauczyło mnie na przestrzeni ostatnich 25 lat. Słowa momentami zdają się być zbyt ciasne, więc ich uzupełnieniem są fotografie, które tu znajdziecie. Nie chciałem pisać kolejnej książki o Podlasiu, która byłaby kalką czy interpretacją tego co już zostało opowiedziane czy wydane. Sięgnąłem w głąb serca i otworzyłem szeroko okna duszy, żeby podzielić się moją własną opowieścią o tym jak ja poznawałem Podlasie. Głęboko wierzę w to, że ta książka pomoże innym w odkrywaniu piękna tej krainy. Zapraszam do Krainy Ludzi Otwartych Serc i Otwartych Okiennic! Mikołaj Gospodarek Jeśli chciałbyś wiedzieć: gdzie na Podlasiu mieszka Leonardo da Vinci gdzie jest miasteczko, w którym na środku drogi stoi studnia gdzie nad Biebrzą, Bugiem i Narwią są najpiękniejsze zachody, a gdzie wschody słońca, i gdzie są ścieżki przyrodnicze jak się nie dać komarom w Puszczy Białowieskiej jak znaleźć źródła Biebrzy gdzie zjeść, żeby pokochać kartacze miłością czystą i do grobowej deski gdzie odespać zarwane noce jakie miasteczka odwiedzić do której cerkwi zajrzeć w której wsi się zatrzymać, żeby posłuchać śpiewnej mowy gdzie najlepiej słychać ciszę i widać milion gwiazd To z całą pewnością ta książka jest dla Ciebie. Z przewodnika Mikołaja Gospodarka dowiesz się takich rzeczy o Podlasiu, których nie wie o sobie nawet samo Podlasie. Zajrzyj, poczytaj i ruszaj w drogę! Po własną opowieść o Podlasiu
Polska nieodkryta. 365 nieoczywistych miejscDiabelskie Pustacie | Wyspa Łasztownia | Zamek Miecz | Muzeum Pancerne w Kłaninie| Piramida w Rapie | Pole bitwy Mokra| Wysadzony most w Kruklankach| Gród Wołyń | Arboretum Bramy Morawskiej| Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle| Kamieniołom w KozachPolska nieodkryta to zbiór atrakcji, których próżno szukać na turystycznej mapie Polski. To urocze zakątki, które skrywają się w najpiękniejszych przyrodniczo regionach, nieskażone ingerencją człowieka. To zabytki, które lata świetności dawno mają już za sobą, choć nadal błąka się po nich duch przeszłości. To w końcu muzea, które często powstały z pasji i fascynacji niepopularnymi dziś tematami. Ta książka to dowód, że warto czasem zejść z modnych ścieżek i obejrzeć Polskę z mniej znanej perspektywy.365 MIEJSC - 365 PRZYGÓD
Wrocław, Sudety, Kotlina Kłodzka, Kotlina Jeleniogórska, dolina BaryczyZachód i północ Dolnego Śląska charakteryzuje rzadko spotykana równowaga między zabytkami a naturą. Południe to obszar pełen tajemnic, a do największych zalicza się złoty pociąg. Góry stopniują napięcie i dosłownie rosną w oczach. Wkomponowane w ten pejzaż miasta i wsie dodają tej krainie niepowtarzalnej atmosfery.Dolny Śląsk to region, który nie uznaje półśrodków. Albo nie zna się go zupełnie, albo kocha się go do szaleństwa. Nie znam drugiego takiego miejsca w Polsce, które jednocześnie może zadowolić górskich wędrowców, fanów leniuchowania, tropicieli tajemnic czy miłośników architektury. Tutaj każdą opowieść można rozpocząć od słów: dawno, dawno temu. Bogata historia, piękna natura i krztyna niedopowiedzenia. To wystarczy, by pokochać Dolny Śląsk!Mikołaj Gospodarek
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?