Do tego działu zapraszamy zwolenników medycyny konwencjonalnej. Jest bardzo wiele chorób, z którymi nie wygralibyśmy bez leków farmakologicznych, czy też radioterapii. Dlatego, aby zgłębić swją wiedzę z zakresu medycyny konwencjonalnej zapraszamy po podręczniki, poradniki, publikacje, altasy, literaturę medyczą dla uczniów, studentów, lekarzy i nie tylko. Chirurgia, terapia laserem, anatomia, piwrwsza pomoc, fizjologia i patofizjologia ambulatoryjna i kliniczna, diagnostyka neurologiczna, otolaryngologiczna, audiologiczna i radiologiczna i wiele innych.
Narządy wewnętrzne, drugi tom z serii PROMETEUSZ Atlas anatomii człowieka, łączy informacje kliniczne z prezentacją wiedzy anatomicznej m.in. z pomocą profesjonalnych ilustracji.
Krótki przegląd treści:
Wybrane przypadki kliniczne, przystępne w lekturze.
Kompleksowy przegląd anatomii.
Morfologiczne podstawy problemów klinicznych.
Ponad 1000 szczegółowych ilustracji anatomicznych.
Nomenklatura łacińska.
PROMETEUSZ Atlas anatomii człowieka jest serią trzech tomów:
Tom I. Anatomia ogólna i układ mięśniowo-szkieletowy
Tom II. Narządy wewnętrzne
Tom III. Głowa, szyja i neuroanatomia
SKRÓCONY SPIS TREŚCI:
Rozwój zarodkowy i zarys budowy układów narządów
1. Układy narządów i rozwój jam ciała
2. Układ sercowo-naczyniowy
3. Krew
4. Układ chłonny
5. Układ oddechowy
6. Układ trawienny, pokarmowy
7. Układ moczowy
8. Układ płciowy, układ rozrodczy
9. Układ hormonalny
10. Układ nerwowy autonomiczny
Klatka piersiowa
1. Przegląd narządów klatki piersiowej i przepona
2. Systematyka dużych naczyń i nerwów
3. Narządy układu krążenia
4. Narządy układu oddechowego
5. Przełyk i grasica
6. Anatomia topograficzna
Brzuch i miednica
1. Anatomia jamy brzusznej i jamy miednicy
2. Systematyka naczyń i nerwów
3. Narządy układu pokarmowego oraz jego naczynia i nerwy
4. Narządy układu moczowego oraz jego naczynia i nerwy
5. Narządy układu płciowego oraz jego naczynia i nerwy
6. Anatomia topograficzna
Unerwienie i unaczynienie narządów
Krótka charakterystyka narządów
Dodatki
Wykaz literatury
Skorowidz terminów polskich
Skorowidz terminów łacińskich
Bądź od małego. Holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne dzieci Twoje dziecko jest całością. Zadbaj o nie w pełni! Książka, którą trzymasz w ręku, to nietypowy, bo holistyczny poradnik dotyczący zdrowia psychicznego dzieci. Napisany w przystępny sposób, bierze pod uwagę kluczowe czynniki wpływające na stan psychiki najmłodszych. Porusza kwestie dotyczące ich dobrostanu społecznego, emocjonalnego i behawioralnego, warunkujące zdrowy rozwój i szczęśliwe życie. Z lektury dowiesz się między innymi, jak wielkie znaczenie ma sen w rozwoju dziecka i jak na jego wewnętrzny spokój wpływa dieta, a jak ruch. Ekspertki i eksperci, którzy w poszczególnych rozdziałach dzielą się swoją wiedzą, zwracają uwagę na kwestię emocji i na to, jak my, dorośli, możemy pomagać dzieciom sobie z nimi radzić. Przyglądają się roli prawidłowego oddychania jako czynnika dobrostanu. Zachęcają, by więcej czasu spędzać z najmłodszymi w naturze, i podpowiadają, jak mądrze wprowadzać je w świat nowych mediów. Bądźmy w zdrowiu i równowadze od najmłodszych lat.
W II edycji podręcznika, tak jak poprzednio, przedstawiono proces starzenia się w odniesieniu do sfery psychologicznej i społecznej, wyjaśniono specyfikę nowoczesnej terapii zajęciowej oraz pokazano możliwości jej stosowania w pracy z osobami starszymi. Książka ma także wymiar praktyczny. Uwzględnia kliniczne aspekty terapii zajęciowej w geriatrii, wskazuje narzędzia oceny stanu pacjenta geriatrycznego i zawiera przykłady metod pracy z seniorami zarówno sprawnymi poznawczo, jak i mającymi ograniczenia w tym zakresie. Prezentuje również konkretne strategie i rozwiązania, które można zastosować w pracy z osobami starszymi w różnych stadiach demencji. Nowe wydanie rozszerzono o charakterystykę wybranych chorób otępiennych oraz metody pracy z seniorami w postępującej demencji, tj. zajęcia oparte na koncepcji Marii Montessori i zajęcia grupowe realizowane zgodnie z założeniami metody TimeSlips™. Podręcznik adresowany jest do studentów kierunków terapia zajęciowa oraz fizjoterapia. Będzie również pomocny psychologom, pedagogom i asystentom osób niepełnosprawnych.
Monografia pt. Podstawy prawne działalności klinicznej oraz dokumentacji w medycynie weterynaryjnej stanowi cenną pozycję dydaktyczną dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej oraz lekarzy praktykujących i zatrudnionych w inspekcji weterynaryjnej, a także pracowników dydaktycznych.
Zaletą tej monografii jest zebranie całości przepisów obowiązujących w praktyce i administracji lekarsko-weterynaryjnej związanych ze zwalczaniem chorób zakaźnych i nadzorem nad żywnością pochodzenia zwierzęcego.
Monografia ta z pewnocią ułatwi dostęp do przepisów prawa a przez to uprości pracę lekarzom weterynarii i pozwoli na jednolitą interpretację i przestrzeganie prawa. (...)
Prof. dr hab. Jerzy Kita
Choroby zapalne gałki ocznej - poradnik lekarza praktyka - pod redakcją Karoliny Czajor i Marty Misiuk-Hojło
Autorzy omawiają etiologię, epidemiologię, objawy kliniczne, diagnostykę, różnicowanie i leczenie każdej jednostki chorobowej. Monografia w sposób zwięzły, ale szczegółowy, jasno i przejrzyście przedstawia najnowsze informacje na temat schorzeń zapalnych spojówek, rogówki, twardówki i nadtwardówki, błony naczyniowej oraz nerwu wzrokowego. Każdy rozdział zawiera również aktualną klasyfikację opisywanych schorzeń zapalnych narządu wzroku. Dużymi zaletami niniejszej pracy są bardzo ciekawie przedstawiony materiał graficzny w formie tabel i rycin oraz bogaty materiał fotograficzny.
Suzy Miller przez niemal dwie dekady pracowała jako wysoko wykwalifikowany logopeda dziecięcy. Dzięki niesamowitemu doświadczeniu z 4-letnim chłopcem, u którego zdiagnozowano autyzm, odkryła przełomowy sposób rozumienia tych wyjątkowych dzieci. Obecnie pracuje z rodzinami, uwrażliwiając ich na różnorodne energie, które wpływają na te maluchy. Rewolucyjne myślenie Suzy zachowuje człowieczeństwo i godność podopiecznych, wzmacnia rodziców i jest zrozumiałe dla każdego, kto ma kontakt z tymi wysoce świadomymi dziećmi.
W książce Wspaniałtyzm autorka wprowadza nas w połączony świat biologii, medycyny energetycznej i duchowości. Pokazuje również, że autyzm nie jest tak ściśle zdefiniowany, jak się wydaje i że za istotą dysfunkcji kryje się o wiele więcej, niż nauka zakładała. Ciekawe, jaki wpływ miałby taki sposób postrzegania energii, intuicji i wzajemnych powiązań na dzieci z autyzmem, ich rodziców i rodzeństwo? Czy poszerzyłby ich punkt widzenia, przynosząc uzdrowienie i nadzieję tam, gdzie wcześniej istniały tylko frustracja i bezsilność? Suzy pragnie się podzielić tą odważną, nową wizją opartą na jej osobistej wnikliwej obserwacji. Wspaniałtyzm odpowiada na szereg pytań nurtujących rodziców i opiekunów dzieci autystycznych, między innymi:
1. Jak dziecko autystyczne doświadcza świata?
2. Jak zrozumieć zachowanie dzieci z diagnozą autyzmu?
3. Czy „poznanie” wiąże się z czymś więcej niż tylko zdobywaniem wiedzy książkowej?
4. Czy tradycyjna szkoła sprawdza się w przypadku dzieci z autyzmem?
5. Co masz zrobić, gdy twoja pociecha źle się zachowuje?
6. „Jak mogło dojść do tego, że jest inne”, czy stale zadajesz sobie to pytanie?
7. Jak przejść ze stanu rozpaczy i bezsilności do pozycji samowzmocnienia?
8. A co z lekarzem, który twierdzi, że twoja pociecha potrzebuje kolejnej szczepionki?
9. Co jeśli twój lekarz nie jest w stanie wyjść poza „edukację”, którą otrzymuje?
10. Czy dla firm farmaceutycznych chęć pomocy ludziom, jest równie ważna, jak dążenie do zysku?
Drugie polskie wydanie niezwykle cenionego na świecie „Photographic Atlas of Anatomy” autorstwa J. W. Rohena i wsp. Obecne wydanie Atlasu anatomii. Fotograficznego studium ciała człowieka wzbogacono o zdjęcia nowo wytworzonych preparatów, m.in. miologicznych, wątroby oraz doskonałych preparatów kostnych. Wiele ilustracji i grafik wymieniono, wiele innych poprawiono. Kolorowe i trójwymiarowe ryciny zostały wykonane na nowo w ścisłym powiązaniu z preparatami anatomicznymi. Przygotowane specjalnie do tego wydania obrazy rezonansowe są zgodne z prezentowanymi w atlasie przekrojami anatomicznymi. Podnosi to precyzję i jakość przekazu dydaktycznego. Znajdujące się w atlasie tablice ułatwiają systematyczną naukę struktur anatomicznych prezentowanych w układzie topograficznym. Są źródłem zwięzłych wiadomości o unerwieniu, mięśniach i naczyniach. Zawierają kolorowe ilustracje z krótkimi przejrzystymi opisami, zestawienia najważniejszych informacji, przegląd podstawowych funkcji oraz wskazówki kliniczne podkreślające znaczenie wiedzy anatomicznej w zrozumieniu diagnostyki i postępowania terapeutycznego. Druga polska edycja Atlasu anatomii. Fotograficznego studium ciała człowieka stanowi najbardziej aktualne źródło poprawnego polskiego i łacińskiego mianownictwa anatomicznego.
Choroby dna miednicy dotyczą ogromnej rzeszy pacjentek i pacjentów, a ich leczenie jest zawsze multidyscyplinarne z uwagi na bliskość różnych układów i narządów znajdujących się w miednicy. Autorki – fizjoterapeutki zajmujące się na co dzień fizjoterapią uroginekologiczną – dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, pokazując „od środka” pracę fizjoterapeuty uroginekologicznego. W książce: wiadomości z zakresu anatomii i fizjologii mikcji oraz defekacji, sprzęt stosowany w fizjoterapii uroginekologicznej, możliwości diagnostyczne funkcji dna miednicy, fizjoterapia uroginekologiczna w konkretnych jednostkach chorobowych, fizjoterapia u kobiet w ciąży i po porodzie, przygotowanie psychofizyczne kobiet do porodu, organizacja szkół rodzenia. Ponad 60 rycin oraz 21 filmów dostępnych za pośrednictwem QR kodów wzmacnia walory edukacyjne i praktyczne książki. Podręcznik uwzględniający holistyczne podejście do pacjenta będzie drogowskazem dla przyszłych specjalistów oraz bazą wiedzy na temat fizjoterapii dla lekarzy opiekujących się pacjentkami i pacjentami uroginekologicznymi.
W XVII wieku Robert Hooke, wybitny angielski uczony, i Holender Antonie van Leeuwenhoek, najpierw kupiec bławatny, potem przyrodnik, spoglądając przez własnoręcznie wykonane mikroskopy, dostrzegli coś, co radykalnie zmieniło biologię i medycynę. Komórkę. Potrzeba było jednak dużo czasu, żebyśmy w pełni zrozumieli konsekwencje tego odkrycia - to, że wszystkie organizmy, w tym człowiek, składają się z maleńkich bytów zdolnych do samoregulacji, które ze sobą współpracują, tworzą tkanki i narządy, a także umożliwiają wykształcenie się niezwykle skomplikowanych cech i funkcji: świadomości, zdolności do odczuwania, reprodukcji, regeneracji, walki z patogenami. Jeśli nie działają prawidłowo, chorujemy. Czy to znaczy, że terapia komórkowa jest odpowiedzią na wszystkie nasze bolączki?
Siddhartha Mukherjee dzieli się swoją fascynacją tymi "cząstkami elementarnymi", ich złożonością i prostotą zarazem. Opisuje kolejne odkrycia, dzięki którym coraz lepiej rozumiemy pracę komórek. Pisze też o nowej epoce w medycynie, towarzyszących jej nadziejach i rozczarowaniach, kontrowersyjnych eksperymentach i rewolucyjnych terapiach. Jesteśmy właśnie świadkami przełomu, który może zmienić nasze życie.
"Najnowsza książka Mukherjeego to niezwykła podróż przez historię medycyny komórkowej, obejmująca najnowsze odkrycia, a nawet obietnice tego, co przed nami." Paul Nurse, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny z 2001 roku
"Niezwykłe osiągnięcie, fascynująca opowieść o skomplikowanych mechanizmach działania komórki - i mechanizmach życia." "New Statesman"
"Każdy, kto chce zrozumieć, jak działają cegiełki, z których zbudowane jest ludzkie ciało - a przecież wszyscy powinniśmy się tym interesować - znajdzie tu niezwykle przystępne, ale bardzo bogate wprowadzenie." "Economist"
"Śmiała, urzekająca, wciągająca książka. [] Mukherjee z entuzjazmem uczy nas i podsuwa zachwycające fakty - a zarazem prowadzi nas przez nieprawdopodobnie rozległą krainę pełną dziwów." "Wall Street Journal"
"Zachwycająco ambitna książka. [] Biologia komórkowa to temat równie wielki i złożony, co samo życie. Nie sądzę, żeby jakikolwiek inny autor lepiej sobie z nim poradził." "The Times"
"Mukherjee jest przewodnikiem o olbrzymiej wiedzy i wielkiej pasji. [] Jego ambicja raz jeszcze popłaciła: stworzył encyklopedyczną opowieść o historii biologii komórkowej, przedstawia też pytania, z którymi będziemy musieli zmierzyć się w przyszłości." "Financial Times"
"Szczegółowy portret komórek, objaśniający role, jakie odgrywają w zapewnianiu nam odporności, w funkcjach kognitywnych, w procesach reprodukcji, naprawy i odnowy." "Nature"
"Ta książka sprawi, że zachwycisz się biologią. To prawdziwy popis mistrza." "Guardian"
"Odważne, niezwykle aktualne i - co najistotniejsze - pełne szczegółowej wiedzy naukowej rozważania o tym, co to znaczy być człowiekiem." "Observer"
To nie jest kolejna książka o diagnostyce i leczeniu schorzeń autoimmunologicznych. To jest książka o „życiu z chorobą” i jednocześnie odpowiedź na pytanie, co Ja-Pacjent mogę zrobić dla siebie poza standardowym leczeniem. W kolejnych rozdziałach zawarte są wskazówki dotyczące optymalnych diet, fizjoterapii, wsparcia psychologicznego, a nawet w zakresie doboru suplementów diety czy ziołolecznictwa. Można się z nimi zgodzić lub nie, ale na pewno materiał zawarty w książce pobudzi do refleksji. Może znajdą w niej Państwo coś, co odmieni Wasze życie, pomoże w odzyskaniu pełnego zdrowia i sprawności. Pozycja składa się z trzech części. Pierwsza zawiera wywiady ze specjalistami, którzy na co dzień w swojej praktyce pomagają pacjentom, lub naukowo zajmują się immunologią. W drugiej części znajdują się historie osób, które podzieliły się swoimi doświadczeniami oraz metodami radzenia sobie w codziennym życiu z chorobami takimi jak: Hashimoto, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, cukrzyca typu 1, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, celiakia, zespół Sjögrena, reumatoidalne zapalenie stawów, miastenia rzekomoporaźna, łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów, zespół antyfosfolipidowy, choroba Addisona, stwardnienie rozsiane oraz toczeń układowy. W części trzeciej znajduje się – przygotowany przed dietetyka – dzienniczek do monitorowania objawów, aby Czytelnik mógł w sposób szczegółowy notować obserwacje reakcji swojego organizmu podczas wprowadzania modyfikacji stylu życia. Książka kierowana jest przede wszystkim do dwóch grup odbiorców. Pierwsza, to osoby nowo zdiagnozowane, które właśnie usłyszały diagnozę choroby autoimmunologicznej. Intencją Autorki jest, aby wiedza pochodząca od specjalistów wzmocniła w nich nadzieję na to, że istnieją skuteczne metody radzenia sobie z chorobą oraz, że możliwa jest dobra jakość życia. Druga grupa to osoby niezwiązane z medycyną, którym Autorka pragnie w przystępny sposób, bez użycia zbędnego medycznego żargonu, przekazać rzetelną wiedzę o związku stylu życia z przebiegiem chorób autoimmunologicznych. Natalia Smęder Absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (obecnie Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie) na kierunku pielęgniarstwo oraz Absolwentka studiów podyplomowych na Uniwersytecie Wrocławskim na kierunku tłumaczenia medyczne języka angielskiego. Doświadczenie zawodowe w Polsce zdobyła, pracując w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Pracowała również w Londynie jako opiekun medyczny i pielęgniarka. Obecnie przede wszystkim uczy języka angielskiego jako lektor. Motywacją autorki do napisania tej książki stały się doświadczenia związane z autoimmunologiczną chorobą reumatyczną, uświadomienie sobie złożoności natury tych chorób oraz dotkliwe doznanie faktu, że niekontrolowana i niezaopiekowana choroba autoimmunologiczna jest w stanie negatywnie wpłynąć na praktycznie każdy aspekt życia. Po otrzymaniu przygniatającej diagnozy rozpoczęła poszukiwania czynników zaostrzających objawy choroby. Swoim przykładem chce potwierdzić, jak istotną rolę dla utrzymywania zdrowia – w połączeniu ze skutecznym leczeniem – odgrywa styl życia, a w szczególności żywienie oraz stan mikrobiomu jelitowego. Obecnie, dzięki skutecznej terapii biologicznej oraz przyjęciu odpowiedniego dla siebie stylu życia Autorka funkcjonuje bez objawów choroby lub są one bardzo minimalne.
Drugie wydanie podręcznika „Pielęgniarstwo psychiatryczne” – publikacji o ugruntowanej pozycji na rynku wydawniczym. Wszystkie rozdziały zostały uaktualnione i rozszerzone zgodnie z najnowszą wiedzą naukową i praktyką kliniczną w pielęgniarstwie psychiatrycznym i psychiatrii, a także standardami kształcenia na kierunku pielęgniarstwo.
Podręcznik zawiera trzy części: 1. Podstawy psychiatrii; 2. Ocena stanu psychicznego i komunikowanie się w psychiatrii; 3. Podstawy kliniczne zaburzeń psychicznych i opieka pielęgniarska.
Część pierwsza obejmuje rozdziały przybliżające historię psychiatrii, reformę opieki psychiatrycznej w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem środowiskowego modelu opieki, aspekty etyczne i prawne, metody psychospołeczne stosowane w psychiatrii oraz zagadnienia neuroanatomii i neurofizjologii klinicznej, zdrowia psychicznego i jego zaburzeń, a także podstawy genetyki w psychiatrii.
Część druga zawiera rozdziały dotyczące zasad przeprowadzania badania psychiatrycznego, wywiadu i komunikowania się oraz omawiające zachowania terapeutyczne, bariery w komunikowaniu się i zachowania nieterapeutyczne w relacji z pacjentem z zaburzeniami psychicznymi.
Część trzecia dotyczy podstaw klinicznych zaburzeń psychicznych i opieki pielęgniarskiej w poszczególnych zaburzeniach psychicznych z uwzględnieniem założeń teoretycznych pielęgniarstwa psychiatrycznego. Podręcznik adresowany jest głównie do studentów pielęgniarstwa. Będzie również ważnym źródłem wiedzy dla studentów innych kierunków medycznych, psychologii i pedagogiki oraz uczestników kursów podyplomowych i specjalizacyjnych dla pielęgniarek, a także pielęgniarek pracujących na oddziałach psychiatrycznych i w środowiskowej opiece.
„Diagnostyka chorób tarczycy – kompendium” pod redakcją prof. Tomasza Bednarczuka jest praktycznym zbiorem zaleceń postępowania w chorobach tarczycy. Zaburzenia czynności tego gruczołu zostały przedstawione w książce w formie porównań objawów w badaniu podmiotowym, odchyleń w badaniu przedmiotowym oraz w badaniach laboratoryjnych i obrazowych. Taki układ sprawia, że łatwiej jest zdiagnozować problem tarczycowy, z którym zgłasza się pacjent.
Kompendium składa się z pięciu części i zawiera wiele przejrzystych schematów, ilustracji i rycin, dzięki którym zrozumienie, zwłaszcza tych trudniejszych, zawiłości diagnostyki chorób tarczycy staje się istotnie łatwiejsze.
Dużym walorem książki jest umieszczenie odchyleń u konkretnych pacjentów z obrazowaniem fotograficznym tych zmian.
W publikacji omówiono:
czynniki wpływające na wyniki badań tarczycowych, takie jak wiek, ciąża, przyjmowanie określonych leków,
interpretację wyników badań z uwzględnieniem czynników interferujących i wskazaniem leków, których stosowanie może zaburzyć wyniki testów tarczycowych,
ultrasonograficzną ocenę tarczycy z porównaniem obrazu prawidłowego i nieprawidłowości oraz wskazaniem ich na zdjęciach,
postępowanie diagnostyczne u chorych z orbitopatią tarczycową,
przełomy w nadczynności i niedoczynności tarczycy z uwzględnieniem międzynarodowych wytycznych w rozpoznawaniu tych stanów,
rolę badań immunologicznych i radioizotopowych stosowanych zarówno w diagnostyce przedoperacyjnej zmian ogniskowych tarczycy, jak i w ich monitorowaniu,
kierowanie chorych do poszerzenia diagnostyki i leczenia z wykorzystaniem karty DILO, skierowania do AOS w trybie pilnym czy do leczenia szpitalnego.
„Diagnostyka chorób tarczycy – kompendium” to wartościowa pozycja na endokrynologicznym rynku wydawniczym przeznaczona dla lekarzy różnych specjalności. Nowocześnie przygotowane opracowanie będzie pomocne w codziennej praktyce zarówno endokrynologów/tyreologów, jak i internistów, geriatrów, chirurgów endokrynologicznych, onkologów, pediatrów, ginekologów czy położników.
Farmakologia opisuje mechanizmy i skutki działania leków na organizm. Jako przedmiot przedkliniczny, wprowadza czytelnika – po kursach przedmiotów podstawowych – do zrozumienia zagadnień przedmiotów klinicznych. W szczególności jest podstawą jednego z najważniejszych sposobów leczenia, którym jest farmakoterapia. Wierzymy, że Farmakologia Lippincotta będzie dobrym i skutecznym przewodnikiem w poznawaniu powyższych zagadnień.
Czytelnik początkowo zapoznaje się z podstawami działania leków, a następnie ich wpływem na najważniejsze układy organizmu. Z racji współczesnego znaczenia w praktyce klinicznej, oddzielnie omówione zostały najbardziej aktualne zagadnienia z zakresu m.in. farmakogenomiki, uzależnień lekowych, a także inne tematy z zakresu toksykologii. Doskonałe ryciny ułatwiają zrozumienie niekiedy złożonych zagadnień farmakologicznych i w dużym stopniu przyczyniły się do międzynarodowego sukcesu tej serii wydawniczej.
Jak każde tłumaczenie podręcznika, także Farmakologii Lippincotta wymagało dostosowania treści do polskich i europejskich realiów. W pojedynczych przypadkach wskazano zalecane rekomendacje terapeutyczne oraz wymagania polskiego porządku prawnego. W podręczniku stosowano mianownictwo farmakologiczne zgodne z zaleceniami Komisji Farmakopei i/lub używane w dokumentach charakterystyki danego produktu leczniczego.
Mamy nadzieję, że Farmakologia Lippincotta także w Polsce, podobnie jak w innych krajach, będzie podręcznikiem pierwszego wyboru wśród podręczników akademickich, jako doskonały materiał do zrozumienia i powtarzania wiedzy farmakologicznej.
Z przedmowy redaktorów naukowych wydania polskiego
Lippincott® Illustrated Reviews: Farmakologia to pierwsze polskie wydanie podręcznika polecanego przez wykładowców, cenionego i wykorzystywanego przez studentów na całym świecie.
W publikacji:
• aktualne informacje o lekach, ich działaniu i zastosowaniu klinicznym
• niezwykle dydaktyczne ilustracje, ułatwiające zrozumienie i zapamiętanie omawianych zagadnień
• podsumowania rozdziałów
• pytania kontrolne z odpowiedziami, umożliwiające samosprawdzalnie i powtórkę przed egzaminem
Niezastąpione źródło wiedzy w codziennej pracy diagnostów laboratoryjnych, studentów oraz wszystkich, którzy chcą pogłębić informacje w zakresie analizy płynów ustrojowych.
W stosunku do wydań poprzednich zmienił się nieco układ treści, każdy rozdział został w pełni zaktualizowany i wzbogacony o najnowsze informacje dotyczące fizjologii, prawidłowego składu oraz wartości klinicznej wyników badań płynów ustrojowych. Omówiono procedury związane z pobieraniem i przechowywaniem próbek. Publikację wzbogacono o nowe ilustracje, tabele oraz zdjęcia mikroskopowe, co czyni ją jeszcze bardziej praktyczną i przystępną dla diagnostów.
W PUBLIKACJI M.IN.:
• nowoczesne metody i techniki badania płynów ustrojowych, w tym moczu, nasienia, płynów owodniowego, mózgowo-rdzeniowego, stawowego, opłucnowego, osierdziowego i otrzewnowego
• przegląd anatomii i fizjologii układu moczowego
• opis badania kału
• analiza wydzieliny z pochwy oraz omówienie najczęściej występujących schorzeń ginekologicznych, takich jak bakteryjne i zanikowe zapalenie pochwy, kandydoza czy rzęsistkowica
• przegląd najnowszych rozwiązań w automatyzacji analizy płynów ustrojowych
• omówienie kluczowych zagadnień z zakresu mikroskopii
• alfabetyczny słownik terminów naukowych
• katalog obrazów osadu moczu, ułatwiający interpretację wyników badań mikroskopowych
• opisy przypadków na końcu każdego rozdziału
• pytania kontrolne z odpowiedziami, które pomogą w utrwaleniu wiedzy
Niniejsza publikacjaPeriimplantitis. Profilaktyka i leczenie tkanek okołowszczepowych. Wytyczne dla klinicystów pod redakcją konsultant krajowej ds. periodontologii, prof. dr hab. med. Elżbiety Dembowskiej, oraz prof. dr hab. med. Renaty Górskiej stanowi polskie opracowanie rekomendacji dotyczących chorób okołowszczepowych, ze szczególnym uwzględnieniem periimplantitis. Rekomendacje, opracowane pod auspicjami Europejskiej Federacji Periodontologii, mają na celu wskazanie najlepszych praktyk klinicznych, które zapewniają zdrowie tkanek okołowszczepowych i wydłużają przetrwanie implantów stomatologicznych jako elementów wspierających odbudowy protetyczne utraconych zębów. Główne cele publikacji to przedstawienie zaleceń opartych na najnowszych dowodach naukowych i opiniach ekspertów. Wytyczne zostały opracowane przez grupę roboczą, która przeanalizowała aktualne badania dotyczące postępowania z tkankami okołowszczepowymi w stanie zdrowia i choroby. Podkreślono w nich znaczenie profilaktyki oraz przedstawiono metody leczenia chorób okołowszczepowych, mające na celu zmniejszenie utraty implantów i poprawę jakości życia pacjentów. Publikacja uwzględnia najnowsze zmiany w nomenklaturze wprowadzone przez EFP i jest niezbędnym źródłem wiedzy nie tylko dla specjalistów w dziedzinie implantologii i periodontologii, ale także dla stomatologów ogólnych.
Wiedza na temat chorób zakaźnych i pasożytniczych, ze względu na częstość ich występowania, stanowi podstawę praktyki lekarskiej i wymaga ciągłej aktualizacji. W ostatnich latach pojawiły się nowe metody diagnostyczne i możliwości leczenia, ale także wyzwaniem stały się kolejne choroby (np. COVID-19, małpia ospa) oraz powrót tych, z którymi od dawna nie mieliśmy do czynienia (np. odra). Publikacja Choroby zakaźne i pasożytnicze u dzieciprzedstawia aktualny stan wiedzy z zakresu chorób zakaźnych, ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu klinicznego u dzieci. Jednostki chorobowe opisano w kolejności alfabetycznej. Podano zalecenia diagnostyczne w zakresie niezbędnym do postawienia rozpoznania iterapeutyczne, dotyczące leczenia ambulatoryjnego. Wyróżniono te wskazania, które kwalifikują dziecko do leczenia szpitalnego. W książce nie zabrakło również omówienia zasad profilaktyki czynnej i biernej chorób zakaźnych. Mamy nadzieję, że nasza publikacja okaże się pomocna pediatrom, lekarzom medycyny rodzinnej, internistom i lekarzom innych specjalności w ich codziennej praktyce, a także studentom medycyny.
Discover how the individual parts of the human body function in this anatomy book with a difference, and learn about the body through colouring in. Organised by body area and system, each page includes a detailed colour artwork alongside an identical, annotated line drawing, showing the elements of the featured body part. Following the detailed artworks, students can colour in the line drawings, learning about the different bones in the skull, the respiratory system, blood circulation, the workings of the heart – and every other body system – as they colour. By colouring, students absorb the information more effectively and learn more thoroughly. The book features 215 scientifically precise colour artworks accompanied by 215 highly accurate line drawings, organised by body area: head, neck, thorax, upper limbs, abdomen, reproductive system, pelvis, lower limbs and whole body systems. Human Body Colouring Book is a fun and effective way to learn about human physiology.
Niezastąpiona pozycja w wyprawce każdego malucha, must-have dla rodziców i opiekunów niemowląt i małych dzieci. Po lekturze tego poradnika będziecie wiedzieli, jak ze spokojem reagować w trudnych sytuacjach, kiedy wasze dziecko będzie potrzebować pomocy.Adrianna Cienkusz, ratownik medyczny, instruktorka pierwszej pomocy i mama małej Helenki, doskonale wie, jak ważne jest szybkie i skuteczne udzielenie pomocy w przypadku zagrożenia. Czerpiąc ze swojej wiedzy, opowiada w jasny i przystępny sposób:- jak przygotować bezpieczny pokój dla dziecka?- jak pomóc małym niemowlętom przy gorączce, zachłyśnięciu, bezdechu?- na co zwracać szczególną uwagę przy rozszerzaniu diety niemowlęcia?- jak postępować przy oparzeniach, upadkach i krwotokach?- jak sprawnie i skutecznie wezwać pomoc?Książka zawiera także praktyczne schematy krok po kroku w udzielaniu pierwszej pomocy w różnych przypadkach, listę wyposażenia apteczki domowej i apteczki do wózka oraz liczne historie ""z życia wzięte"", które pozwalają dobrze przygotować się na niespodziewane zdarzenia.Adrianna Cienkusz - ratownik medyczny, instruktorka pierwszej pomocy w firmie TwójRatownik pl. Doświadczenie zdobywała podczas pracy w pogotowiu ratunkowym oraz na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych w Warszawie.Specjalizuje się w tematyce dziecięcej, prowadzi warsztaty z pierwszej pomocy w ramach szkoły rodzenia. Pomaga rodzicom zbudować wiarę w siebie, która pozwoli na bezbłędną pomoc dziecku w przypadku zagrożenia życia.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?