Do tego działu zapraszamy zwolenników medycyny konwencjonalnej. Jest bardzo wiele chorób, z którymi nie wygralibyśmy bez leków farmakologicznych, czy też radioterapii. Dlatego, aby zgłębić swją wiedzę z zakresu medycyny konwencjonalnej zapraszamy po podręczniki, poradniki, publikacje, altasy, literaturę medyczą dla uczniów, studentów, lekarzy i nie tylko. Chirurgia, terapia laserem, anatomia, piwrwsza pomoc, fizjologia i patofizjologia ambulatoryjna i kliniczna, diagnostyka neurologiczna, otolaryngologiczna, audiologiczna i radiologiczna i wiele innych.
3-Stopniowa protetyka addycyjna to wyjątkowe dzieło, które przedstawia niezmiernie istotną dla dzisiejszej praktyki stomatologicznej metodę nieinwazyjnego podniesienia wysokości zwarcia. Autorką jest uznana na świecie Dr Francesca Vailati – wykładowca i stomatolog o doskonałym przygotowaniu merytorycznym oraz adekwatnym talencie manualnym, co pozwoliło na przedstawienie niezliczonej ilości dokumentacji własnej oraz przypadków klinicznych.
Książka jest okraszona wieloma schematami i rycinami, a dokładne protokoły zarówno dla stomatologa, jak i technika dentystycznego pozwalają przenieść te metody do swojej praktyki klinicznej. Gorąco polecam dokładne przeczytanie tego podręcznika, zgłębienie go rozdział po rozdziale – tylko w taki systematyczny sposób należy podejść do podnoszenia wysokości zwarcia.
Dzisiaj, w dobie nowych technologii systemów adhezyjnych, pracy w koferdamie, stosowania mikroabrazji i nowych materiałów kompozytowych, podniesienie wysokości zwarciowej wydaje się z pozoru łatwym tematem, ale w przypadku braku doświadczenia i wiedzy może wiązać się z niepowodzeniami, takimi jak niewłaściwie zakwalifikowane przypadki, pozostawienie nawisów wypełnień czy dyskomfort pacjenta po zakończeniu leczenia.
Życzę, aby książka ta była elementem Państwa „podróży edukacyjnej” po metodach addycyjnych, które niewątpliwie dużo wnoszą do stomatologii XXI wieku.
Serdecznie polecam niniejszą książkę i zachęcam do dokładnego jej przeczytania oraz dalszego zgłębiania wiedzy w tym obszernym i ważnym temacie.
Dr hab. n. med. Maciej Żarow
Dr. Paul L. Marino’s concise, engaging writing style is just one of many reasons that Marino’s The ICU Book is the best-selling reference in critical care. This highly regarded, full-color resource contains the essential information needed to care for patients in any ICU, regardless of the specialty designation of the unit. The newly revised Fifth Edition continues the focus on practical aspects of patient care and will appeal to anyone with an interest in the care of critically ill patients. The intended audience incudes medical students, interns and residents in medicine, surgery, and anesthesiology, critical care physicians and nurses, physician’s assistants, respiratory therapists, and paramedics.
Zgrany zespół autorów pod kierunkiem dra Rolanda Podlewskiego w 40. rozdziałach omówił najważniejsze zagadnienia w postępowaniu przedszpitalnym. Czytelnicy znajdą w podręczniku starannie opracowane tematy: od podstawowego schematu ABCDE, wywiadu SAMPLE, poprzez ocenę stanu pacjenta, interpretację EKG, właściwe stosowanie leków, najważniejsze czynności ratunkowe aż po znajomość różnic kulturowych wśród pacjentów i skuteczną komunikację w zespołach ratownictwa medycznego. To skrótowy, ale istotny przekaz wiedzy przygotowany przez zgrany, doświadczony zespół praktyków. Autorzy dołożyli starań, by teksty były zwięzłe i ciekawe, a PZWL zadbał o wyjątkową szatę graficzną książki. Publikacja jest skierowana do ratowników medycznych, lekarzy i pielęgniarek ZRM, studentów ratownictwa medycznego i zainteresowanych tematem specjalistów.
Spis treści
Powikłania zakrzepowo-zatorowe migotania przedsionków ...... 15
Iwona Gorczyca-Głowacka
Ocena ryzyka powikłań zakrzepowo-zatorowych
u pacjentów z migotaniem przedsionków ...................................... 21
Iwona Gorczyca-Głowacka
Ocena ryzyka powikłań krwotocznych
u pacjentów z migotaniem przedsionków ......................................... 29
Dominika Musiałowska, Anna Tomaszuk-Kazberuk
Leki w prewencji powikłań zakrzepowo-zatorowych ........................ 36
Marcin Wełnicki
Ogólne zasady leczenia przeciwkrzepliwego
u pacjentów z migotaniem przedsionków ........................................... 50
Iwona Gorczyca-Głowacka
Wybór dawki bezpośredniego doustnego antykoagulantu ............ 59
Iwona Gorczyca-Głowacka
Profilaktyka powikłań zakrzepowo-zatorowych u pacjentów
z migotaniem przedsionków i przewlekłą chorobą nerek ................ 68
Iwona Gorczyca-Głowacka, Małgorzata Kazberuk
Profilaktyka powikłań zakrzepowo-zatorowych
u pacjentów z migotaniem przedsionków i chorobą wątroby ........ 79
Inga Świątek, Iwona Gorczyca-Głowacka
Profilaktyka powikłań zakrzepowo-zatorowych
u pacjentów z migotaniem przedsionków w wieku podeszłym .... 91
Karol Taradaj, Artur Mamcarz
Profilaktyka powikłań zakrzepowo-zatorowych u pacjentów
z migotaniem przedsionków i chorobą nowotworową ............. 110
Dariusz Garecki, Marcin Wełnicki
Profilaktyka powikłań zakrzepowo-zatorowych
u pacjentów z migotaniem przedsionków
przed planowym zabiegiem operacyjnym ..................................... 121
Iwona Gorczyca-Głowacka, Łukasz Nawacki
Profilaktyka powikłań zakrzepowo-zatorowych u pacjentów
z migotaniem przedsionków obciążonych
wysokim ryzykiem powikłań krwotocznych .................................. 131
Dominika Musiałowska, Anna Tomaszuk-Kazberuk
Profilaktyka powikłań zakrzepowo-zatorowych
u kobiet z migotaniem przedsionków ............................................. 141
Iwona Gorczyca-Głowacka, Hanna Nadgrodkiewicz
Postępowanie u pacjenta z powikłaniem
zakrzepowo-zatorowym w trakcie leczenia
przeciwkrzepliwego ............................................................................. 152
Iwona Gorczyca-Głowacka
Profilaktyka powikłań zakrzepowo-zatorowych u pacjentów
z migotaniem przedsionków po ostrym zespole wieńcowym
bądź rewaskularyzacji wieńcowej ..................................................... 163
Karolina Gumiężna, Mariusz Tomaniak
Postępowanie u pacjenta z powikłaniem krwotocznym
w trakcie leczenia przeciwkrzepliwego ........................................... 175
Paulina Hnatuśko, Laura Bursztynowicz, Agnieszka Tycińska
Zamykanie uszka lewego przedsionka – wady i zalety .............. 192
Kinga Dudzińska, Anna Tomaszuk-Kazberuk
W książce Jod i jego praktyczne zastosowanie w leczeniu autor opisuje, jak efektywnie poradzić sobie z dolegliwościami przez zastosowanie dostępnych i tanich środków zamiast stosowania drogich, zatruwających organizm medykamentów. Niezbędny pierwiastek – jod – powinien znaleźć się w każdej apteczce. Naucz się wykorzystywać jego pełen potencjał. • Pozbądź się grzybów lub ropnych ran • Wylecz choroby górnych dróg oddechowych • Pomóż swojej tarczycy i całemu organizmowi prawidłowo funkcjonować. Uzyskaj informacje na temat produktów bogatych w jod, które należy spożywać dla zdrowia organizmu. Kibardin Giennadij Michajłowicz, psycholog, absolwent nauk socjologicznych, autor ponad 50 książek z zakresu psychologii i zdrowia człowieka. Pomaga odkryć zdolności twórcze, odnaleźć wiarę we własne siły i możliwości. W swoich książkach omawia proste, bezlekowe metody powrotu do zdrowia i zachowania go na długie lata życia. Prowadzi zajęcia indywidualne i grupowe na następujące tematy: terapia su-jok; dobry wzrok bez okularów; każdy może schudnąć; odmładzanie i długowieczność – to realne; rozwój pamięci, diagnostyka zdolności człowieka i inne. W trakcie zajęć prowadzi medytacje, które pozwalają utrwalić umiejętności świadomego relaksu na poziomie podświadomości, a także wiedzę zdobytą na zajęciach.
Przygotuj się do egzaminu z pewnością i wiedzą! Książka stanowi niezbędne wsparcie dla każdego kandydata na technika dentystycznego. Zawiera starannie opracowane pytania, które odzwierciedlają aktualne wymagania egzaminacyjne, a także praktyczne wskazówki. Publikację podzielono na 8 rozdziałów, w których przedstawiono zagadnienia dotyczące anatomii, modelarstwa, klasyfikacji braków zębowych, sposobów oznaczania zębów, uzupełnień ruchomych, epitez i protez pooperacyjnych, uzupełnień stałych, elementów utrzymania precyzyjnego i protetyki cyfrowej oraz ortodoncji, szyn i łączenia metali. Istotnym elementem są krótkie notatki przy zadaniach, które pomogą czytelnikowi szybko przypomnieć najistotniejsze zagadnienia zawarte w testach. Ma to na celu utrwalenie i usystematyzowanie wiedzy już zdobytej. Niech ta książka stanie się Twoim przewodnikiem w drodze do sukcesu zawodowego! Przekonaj się, że solidne przygotowanie to klucz do zdania egzaminu i rozpoczęcia kariery w pasjonującym świecie protetyki dentystycznej. Publikacja jest przeznaczona dla studentów kierunku technik dentystyczny na każdym etapie kształcenia policealnego.
Kolejna książka z serii Instrumentarium i techniki zabiegów operacyjnych. Została przygotowana przez zespół wybitnych specjalistów z dużym doświadczeniem w dziedzinie chirurgii dziecięcej w Polsce. W publikacji kompleksowo omówiono zagadnienia z różnych dziedzin chirurgii dziecięcej - kardiochirurgii, neurochirurgii, ortopedii, okulistyki, urologii, otolaryngologii, chirurgii rekonstrukcyjnej, a także chirurgii ogólnej. Każdy rozdział zawiera opisy poszczególnych procedur operacyjnych, rozpoczynając od przygotowania sprzętu i sali operacyjnej, poprzez wybór rodzaju znieczulenia, a kończąc na szczegółowych opisach etapów operacji. Ogromnym atutem opracowania jest materiał ilustracyjny, w tym opisy instrumentariów stosowanych podczas zabiegów. Mamy nadzieję, że publikacja „Instrumentarium i techniki zabiegów w chirurgii dziecięcej” będzie codziennym towarzyszem w życiu zawodowym pielęgniarek operacyjnych i młodych adeptów chirurgii.
Poradnik dla osób, które odczuwają dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale nie wiedzą, co może być ich przyczyną.Jelita są fascynującym i niezwykle inteligentnym organem, który ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Żyjące w nich szczepy pożytecznych bakterii sterują pracą układu odpornościowego, oddziałują na układ nerwowy i emocje, produkują enzymy, witaminy, walczą z alergiami i kontrolują utrzymanie przez nas prawidłowej wagi. Dzięki mieszkańcom jelit czerpiemy z jedzenia to, co wartościowe. Stres, pośpiech, zbyt mało snu, smog i przetworzone jedzenie zaburzają równowagę w jelitach. Kiedy tak się dzieje, jelita wysyłają nam sygnały, jednak nie zawsze potrafimy je odczytać. Warto zatem jak najwięcej wiedzieć o bogatym życiu naszych jelit, by w porę usłyszeć to, co próbują nam powiedzieć. Z tej książki dowiesz się także, jak pomóc jelitom - znajdziesz w niej przykładowe menu i przepisy na potrawy, które wspierają jelita i pomagają w kłopotach z układem pokarmowym. Dzięki temu może się okazać, że droga do zdrowia wcale nie jest taka kręta.Z KSIĄŻKI DOWIESZ SIĘ MIEDZY INNYMI:co najbardziej szkodzi jelitomjak wspierać mikrobiotęjak radzić sobie ze stanem zapalnym jelitkiedy warto zrezygnować z glutenujakie są symptomy zespołu jelita drażliwegojak rozpoznać problemy z SIBOczym objawia się kandydozaA także znajdziesz przykładowe jadłospisy, pomocne w walce z poszczególnymi dolegliwościami ze strony jelit.
Autorów tomu interesują naukowe, kulturowe i artystyczne dyskursy na temat epidemii, jak również typowe dla nich przedstawienia oraz materializacje wirusów (w tym wirusów komputerowych i innych przejawów wiralności w życiu społecznym). Część pierwsza zawiera artykuły, które sytuują rozmaite przedstawienia epidemii na szerokim tle aktualnej problematyki relacji ekologicznych i katastrof środowiskowych. Teksty w drugiej części przekonują z kolei, że myślenie z wirusami pomaga w poszukiwaniu dróg wyjścia z dzisiejszego impasu cywilizacyjnego, destabilizując istniejące układy władzy, praktykowane nadal kategoryzacje naukowe i podziały społeczne. Zaproponowane tu transdyscyplinarne myślenie z wirusami skłania nie tylko do zakwestionowania przyjętych granic między bytami ożywionymi i nieożywionymi, ale także do innego niż dotychczas przedstawiania relacji między nimi w różnorodnych dyskursach naukowych, kulturowych i artystycznych. Mateusz Borowski – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego główne obszary zainteresowań to fabulacje spekulatywne oraz narracje kontrfaktualne dotyczące obecnych kryzysów ekologicznych i cywilizacyjnych. Opublikował między innymi Strategie zapominania. Pamięć i kultura cyfrowa (2015), a jako współautor Sztuczne natury. Performanse technonauki i sztuki (2017) oraz Performanse pamięci w literaturach i sztukach (2020). Od 2022 roku kieruje grantem OPUS 22 NCN „Po kryzysie klimatycznym. Nieskalowalne strategie przetrwania w fabulacjach spekulatywnych ostatnich dwóch dekad”. Małgorzata Sugiera – profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego i kierowniczka Katedry Performatyki na Wydziale Polonistyki. Jej zainteresowania naukowe obejmują teorie i praktyki performatywne, studia dekolonialne i ekologiczne fabulacje spekulatywne. Opublikowała kilkanaście monografii autorskich i współautorskich, z których najnowsza to Performanse pamięci w literaturach i sztukach (2020). Redagowała także tomy zbiorowe, wydawane w Polsce i za granicą, między innymi Crisis and Communitas: Performative Concepts of Commonality in Arts and Politics (Routledge, 2023) oraz Hakowanie antropocenu (2023).
W ręce czytelników oddajemy starannie opracowaną książkę przygotowaną przez wybitny zespół specjalistów, którzy reprezentując różne pokolenia, przedstawiają ponad 70 tematów z perinatologii. Dzięki zwartej, poukładanej treści lekarze mogą uzyskać istotne informacje dotyczące rozpoznania, diagnostyki różnicowej i terapii danego schorzenia. Publikacja będąca przewodnikiem po rzadkich i trudnych sytuacjach klinicznych może ułatwić specjalistom podjęcie trafnych decyzji terapeutycznych, stwarzając szansę na korzystne zakończenie ciąży, a w konsekwencji zapewnienie zdrowia matki, płodu i noworodka. Monografia z pewnością zainteresuje lekarzy specjalizujących się w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz perinatologii. Może być również źródłem ciekawej wiedzy dla doświadczonych praktyków.
Czy sól fizjologiczna jest naprawdę fizjologiczna?
Płynoterapia w medycynie weterynaryjnej jest codziennym narzędziem w leczeniu najróżniejszych schorzeń – od biegunek i wymiotów, przez cukrzycę i kwasicę ketonową, aż po krwotoki. W praktyce płyny znajdują zastosowanie nie tylko do nawadniania pacjentów, ale także do rozcieńczania leków, przepłukiwania portów dożylnych czy stabilizacji pacjentów w stanach zagrożenia życia. Który płyn będzie najlepszy dla psa z zakażeniem parwowirusem, a który dla kota z niedrożnością cewki moczowej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą Państwo w tej książce.
Płynoterapia u psów i kotów to niezwykle wartościowe kompendium wiedzy na temat płynoterapii, które łączy aktualne wytyczne z praktycznym podejściem do leczenia pacjentów. Autorzy w przystępny sposób wyjaśniają, jak organizm reguluje gospodarkę wodną, elektrolitową i kwasowo-zasadową, zarówno na poziomie podstawowym, jak i szczegółowym, uwzględniając mikrokrążenie oraz mechanizmy komórkowe.
W książce znajdziemy również przydatne informacje dotyczące interpretacji parametrów krwi oraz ich wpływu na wybór terapii i efekty leczenia. Nie zabrakło także aktualnych zaleceń dotyczących płynoterapii w czasie znieczulenia ogólnego, gdzie podejście do szybkości podawania płynów ewoluowało na przestrzeni lat. Szczególnie istotny jest właściwy monitoring hemodynamiczny pacjenta, który pozwala na bezpieczne prowadzenie terapii z użyciem płynów. Czytelnik znajdzie tu opisy nowoczesnych metod monitorowania stanu pacjenta, ale także informacje, jak w prosty sposób można prowadzić ocenę znieczulanego lub hospitalizowanego pacjenta pod kątem stabilności układu krążenia i efektywności prowadzonej płynoterapii.
Mam nadzieję, że podręcznik ten okaże się nie tylko źródłem rzetelnej wiedzy dla lekarzy weterynarii, techników weterynarii oraz studentów, ale także inspiracją do dalszego zgłębiania tematu płynoterapii.
Życzę owocnej lektury! lek. wet. Robert Kraczkowski
Publikacja stanowi przewodnik po atopowym zapaleniu skóry – chorobie, która w Polsce dotyka ponad 800 tys. osób. W monografii zaprezentowano analizę skutecznych metod leczenia farmakologicznego, w tym leki recepturowe, oraz nowoczesne podejście obejmujące fototerapię. Opisano przydatne zabiegi aparaturowe z zakresu kosmetologii pielęgnacyjno-lekarskiej. Przedstawiono odpowiednią kosmetologię oraz dermokosmetyki, które wspierają codzienną pielęgnację skóry oraz łagodzą objawy choroby. Omówiono także rolę suplementacji oraz diety, które pełnią bardzo ważną funkcję w zarządzaniu objawami. Osobny rozdział poświęcono dzieciom chorującym na atopowe zapalenie skóry ze względu na różnice w budowie skóry, która jest inna niż u chorującego dorosłego. Publikacja jest skierowana przede wszystkim do dermatologów zajmujących się na co dzień leczeniem pacjentów z atopowym zapaleniem skóry. Jednakże ze względu na swój interdyscyplinarny charakter z całą pewnością będzie pomocna także dla lekarzy innych specjalności, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat atopowego zapalenia skóry. Monografia może być także przydatna osobom zmagającym się z tą chorobą, aby mogli lepiej ją zrozumieć.
Jeśli zmagasz się z zaburzeniami odżywiania lub podejrzewasz je u siebie, koniecznie sięgnij po tę książkę. Zaburzenia te zagrażają nie tylko zdrowiu, ale także życiu, dlatego trzeba zrobić wszystko, by się od nich uwolnić. Właśnie w tym pomoże ci ten poradnik. Zaburzenia odżywiania to problem, który zatacza coraz szersze kręgi: dotyczy nie tylko coraz większej liczby nastolatków, ale także coraz młodszych osób. Porównywanie się z innymi w mediach społecznościowych, kult perfekcyjnego wyglądu i hejt rówieśniczy sprawiają, że nastolatki chcą wyglądać jak najlepiej i dążą do nieosiągalnego ideału. Presja ze strony rówieśników oraz brak zrozumienia i akceptacji w szkole i w domu potęgują problem. Wszystko to może prowadzić do stosowania różnego rodzaju głodówek, wspomagaczy w chudnięciu, katorżniczych treningów albo przeciwnie – do niekontrolowanych napadów objadania się. Niezależnie od przyczyny i rodzaju zaburzenia odżywiania są bardzo niebezpieczne. Ola, bohaterka książki, zapozna cię z teorią dotyczącą zaburzeń odżywiania i będzie twoją przewodniczką po ćwiczeniach, ale przede wszystkim opowie ci swoją historię walki z chorobą i pokaże, że tę walkę może wygrać! W poradniku znajdziesz sporo przydatnej wiedzy, dzięki której lepiej zrozumiesz swoją chorobę, spojrzysz na siebie łagodniejszym okiem i naprawisz swoją relację z jedzeniem.
Dzięki tej książce:
zrozumiesz, czym są zaburzenia odżywiania;
poznasz mity dotyczące odżywiania się;
dowiesz się, co wywołuje i nasila chorobę;
nauczysz się regulować swoje emocje;
zrozumiesz, jak wpływa na twoje życie perfekcjonizm;
wygrasz z chorobą.
Zaczyna się niewinnie, na przykład od odstawienia słodyczy, jedzenia mniejszych porcji, liczenia kalorii, intensywnych treningów. W tym nie ma jeszcze nic złego. Chodzi przecież o zdrowie i ładniejszą sylwetkę. O kilka kilogramów mniej. Ale granica wciąż się przesuwa: z kilku kilogramów niepostrzeżenie robi się kilkanaście. Myśli obsesyjnie krążą już tylko wokół jedzenia, pojawia się lęk przed przytyciem, a dzienne menu zostaje ograniczone do jednej mandarynki. Osoba w lustrze zaś wciąż jest za gruba. Kilogram za kilogramem anoreksja przejmuje kontrolę nad życiem. Popycha do dalszego ograniczania posiłków i obiecuje, że będzie pięknie. Jeszcze tylko trochę – i tak bez końca. Anoreksja to choroba ciała i duszy. Dlatego jej skutki można zaobserwować zarówno w sferze somatycznej, jak i w sferze społecznej czy psychicznej. Niektóre jej objawy są widoczne gołym okiem, inne trudniej dostrzec. Jeśli zauważymy u młodej osoby niepokojące zmiany takie jak utrata wagi, lęk przed przytyciem, jadanie w samotności, stałe wycofywanie z kontaktów społecznych czy perfekcjonizm, warto skonsultować się z lekarzem lub psychoterapeutą. Autorki piszą również o drugim biegunie zaburzeń odżywiania, czyli bulimii, zespole kompulsywnego jedzenia. Często bowiem granica między obsesyjną kontrolą a utratą kontroli jest bardzo cienka, a nastolatki – ze względu na skłonność do myślenia czarno-białego – mogą płynnie przechodzić z jednej diagnozy w drugą. Trudno przezwyciężyć zaburzenia odżywiania bez profesjonalnej pomocy. Ta książka będzie źródłem wiedzy i wsparcia dla rodziców, którzy chcą zrozumieć swoje nastoletnie dziecko i pomóc mu wyjść z choroby. Dzięki połączeniu teorii z przykładami z praktyki klinicznej autorek rozjaśnia ona wiele kwestii i odpowiada na najważniejsze pytania. Napisana z dwóch perspektyw – psychiatry i psychoterapeutki – pomaga zrozumieć, czym jest anoreksja, jak z nią postępować i jak pomóc dziecku ją pokonać.
Książka przeznaczona jest dla Pacjentów, którzy mają zdiagnozowaną dnę moczanową albo hiperurykemię (zwiększone stężenie kwasu moczowego bez objawów dny moczanowej).
Jako że jesteśmy dietetykami, to publikacja w całości poświęcona jest zagadnieniom dietetycznym.
Omówiliśmy aktualne i potwierdzone naukowo zalecenia dietetyczne, dołączyliśmy tabele produktów wraz z informacją o ilości wytworzonego kwasu moczowego oraz przygotowaliśmy jadłospis na cztery tygodnie. To wszystko pomoże Pacjentowi zmodyfikować styl życia w taki sposób, aby napady dny moczanowej zdarzały się jak najrzadziej.
W książce poruszyliśmy także tematy, które na pierwszy rzut oka nie mają związku z dną moczanową, ale gdy Pacjent zapozna się z nimi, to sam zauważy, że są ważne, np. różnica między lekiem a suplementem diety, interakcje ziół z lekami, w jakich produktach znajdziemy białko czy witaminę B12.
Książka jest praktycznym kompendium wiedzy w zakresie iniekcji diagnostycznych i terapeutycznych w narządzie ruchu. W usystematyzowany sposób przedstawia podstawy ultrasonografii na potrzeby wykonywania iniekcji pod kontrolą USG, wskazania i przeciwwskazania i rodzaje wykonywanych zabiegów, używane środki znieczulające. Omówione zostały również techniki iniekcji do poszczególnych okolic ciała i stawów. Polecamy ją lekarzom medycyny sportowej, rehabilitacji medycznej, ortopedii i reumatologii.
Publikacja opisuje cechy charakterystyczne FASD dla grup rozwojowych w wieku od 0-19 lat, podaje szereg skutecznych metod wraz z praktycznym ich zastosowaniem w wymiarach: diagnostyka i pomoc lekarska, rozwój, opieka, wychowanie i edukacyjna, które są adekwatne do etapu rozwojowego oraz zaburzeń rozwojowych spowodowanych PEA. Książka jest napisana przystępnym językiem, jednocześnie zachowuje specjalistyczny charakter. Podkreśla również znaczącą rolę opiekunów oraz wyjaśnia związek między zaburzeniami mózgu charakterystycznymi dla FASD, a zastosowaniem akomodacji środowiskowych.
Niezbędny podręcznik dla wszystkich pracowników oddziałów położniczych
Książka ta obejmuje wszystkie aspekty monitorowania płodu: począwszy od interpretacji wyników badań i praktycznego zastosowania monitorowania płodu, aż po aspekty prawno-medyczne. Jest ona wyjątkowo przystępna – zawiera scenariusze kliniczne ilustrujące interpretację badań kardiotokograficznych, podkreślając znaczenie monitorowania serca płodu w kontekście całego obrazu klinicznego.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?