Samuel R. Delany to jeden z największych mistrzów amerykańskiej science fiction i fantasy. Laureat wszystkich najważniejszych nagród w świecie fantastyki - Hugo, Nebula, Locus, World Fantasy Award. Powieść ""Nova"", obok wydanej w tej samej serii ""Babel 17"" to szczytowe osiągnięcie Delanyego. Delany jest kojarzony z Nową Falą SF, ale to twórca samodzielny, nie lubiący by go identyfikowano z jakimiś ruchami literackimi, trudny do zaszufladkowania. Ma oryginalny styl, a powieść Nova niewątpliwie należy do największych osiągnięć science fiction, można ją śmiało stawiać na jednej półce z najlepszymi powieściami Clarkea, Bradburyego, Heinleina czy Herberta, ale literacko wyprzedza ich dokonania o staje. To powieść pra-cyberpunkowa i blisko jej do nurtu, który 20 lat później stworzył William Gibson. Powieść jest historią wyprawy po ilirion, niewyobrażalnie rzadkie i efektywne źródło energii. Do celu zmierza kilka konkurujących ze sobą statków międzygwiezdnych, a wygra tylko jeden - najsilniejszy, najsprytniejszy. Bohaterowie Delanyego są niezwykle barwni, to mieszkańcy Ziemi, księżyców Drako i planet z Federacji Plejad. Każdy z nich posiada ukryte zdolności, które mogą pozwolić przechytrzyć przeciwnika. Doskonała, wartka powieść science fiction, jedna z najlepszych, jakie kiedykolwiek napisano.
Kroki w nieznanekultowy almanach światowej fantastyki. W latach 70. redagowany przez Lecha Jęczmyka i wydawany przez Iskry, zamknięty z powodu niepoprawności politycznej.Po 30 latach reaktywowany przez wydawnictwo Solaris, wciąż stanowi okno w świat tętniącej życiem, pomysłami i ideami fantastyki. W każdym tomie wyłącznie opowiadania premierowe, nowi autorzy, wschodzące gwiazdy światowej fantastyki, wymieszani z tuzami science fiction. Nowe z klasyką tworzy niepowtarzalny charakter tego almanachu, jedynego takiego na rynku europejskim.Reaktywowane tomy Kroków w nieznane sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 50 tysięcy egzemplarzy.
Siódmy tom almanachu światowej fantastyki pod redakcją i w wyborze Mirka Obarskiego.Aż trudno uwierzyć, ale mija już siedem lat od reaktywacji kultowej serii almanachów, prezentujących największe dokonania światowej fantastyki. Przez ten czas Kroki w nieznane na trwałe weszły do świadomości czytelników jako najlepsza i reprezentatywna antologia opowiadań science fiction.
Henry Kuttner, autor klasycznych opowiadań fantastycznych, najbardziej znany jest z humorystycznych opowiadań o niesfornych mutantach Hogbenach, alkoholizującym się wynalazcy Gallegherze i robotach.
Niniejszy zbiór przypomina wszystkie najbardziej znane opowiadania Henry’ego Kuttnera.
Co do taty, to był wciąż zalany. Bo tata zna taką jedną sztuczkę. Może pić samogon, a potem, tak jak ja to rozumiem, alkohol dostaje mu się do krwi i zamienia w cukier czy coś w tym rodzaju. Nic, tylko czary. Próbował mi to kiedyś wytłumaczyć, ale nie ma w tym sensu za grosz. Wódka idzie przecież do żołądka – jak może iść do głowy i zmieniać się w cukier? kompletna bzdura. Albo czary, tak czy siak.
fragm. opowiadania z cyklu Hogbenowie.
Powracają bohaterowie pierwszego tomu:
Louis Wu, przez wiele lat przebywajacy w transie pod narkablem;
Kzin Mówiący-do-zwierząt;
Zatylny - były przywódca planet lalkarzy, partner szalonego Nessusa.
Wyruszają ponownie do Pierścienia - najbardziej zadziwiajacego tworu techniki w poznanym kosmosie, sztuczny świat o powierzchni trzy miliony razy większej od Ziemi.
Pierścień powoli, acz nieubłaganie zmierza ku zagładzie, stał się niestabilny i grozi mu kolizja ze słońcem. Czy ponowna podróż na Pierścień da odpowiedź, jak zapobiec kataklizmowi grożącemu wszechświatowi?
Bohaterów czekają nieprawdopodobne przygody wśród ras Pierścienia. Louis Wu cały czas będzie poszukiwał sposobu na uratowanie olbrzymiego artefaktu i bilionów istot na nim mieszkających. Czy uda mu się rozwiązać zagadkę budowniczych Pierścienia? I w jakim celu zbudowali tę konstrukcję. A przy okazji odkryje, że na Wielkim Oceanie Pierścienia znajdują się kontynenty, będące dokładnym odwzorowaniem kontynentów Ziemi, Marsa, planety kzinów i wielu innych. Czy zostały zasiedlone przez budowniczych Pierścienia potomkami tych planet?
Szósty tom corocznego almanachu światowej fantastyki. Ten przewodnik po współczesnej fantastyce cieszy się olbrzymim wzięciem czytelników nie tylko zainteresowanych tym gatunkiem. Przyczyną tego jest fakt umieszczania w almanachu kapitalnych opowiadań i nowel SF. Wszystkie są nagradzane, nominowane do nagród, wychwalane w sieci i w prasie. To są teksty, o których się na świecie dyskutuje i tłumaczy na wiele języków.
Dwie znakomite powieści mistrza SF Poula Andersona w jednym woluminie.Poul Anderson (1926 2001) to jeden z największych mistrzów SF, stawiany na równi z Asimovem, Heinleinem czy Dickiem. Niniejszy tom zawiera dwie jego powieści, napisane na początku kariery Olśnienie i Genesis, powstałą w 2000 roku, Anderson udowodnił, że nawet w zaawansowanym wieku można pisać porywające książki SF - Genesis przyniosła mu nagrodę Campbella.GenesisAstronauta Christian Brannock osiąga nieśmiertelność pozwalając, by jego osobowość została przeniesiona do sztucznej inteligencji, która może badać galaktykę. Dwa stulecia później, kiedy Ziemia znajduje się na skraju kolejnej epoki lodowcowej Laurinda Ashcroft, ludzki interfejs z Terra Central, łączy się z superkomputerem, który miliony lat później staje się elementem Gai, sztucznej inteligencji Ziemi, będącej buntowniczą częścią galaktycznego mózgu. Kiedy ziemskie słońce zaczyna przygasać, SI Wędrowiec, w którym bytuje świadomość Brannocka musi zdecydować, czy świat, który zrodził ludzkość powinien zostać ocalony, chociaż Gaja wydaje się dziwnie nastawiona na jego zagładę. Wędrowiec wysyła Christiana, aby ten zbadał niepokojące wskazówki dotyczące tajemnic, które może skrywać Gaja,OlśnienieUważane jest za jedno z najlepszych dzieł Andersona. Absolutna klasyka gatunku.Co się stanie, kiedy Ziemia niespodziewanie opuści wycinek przestrzeni, który ma właściwości hamowania rozwoju inteligencji? W jedną noc iloraz inteligencji każdej żywej istoty wzrasta trzykrotnie. Jakie będą nieuchronne konsekwencje tak nagle zyskanego geniuszu? Co się stanie z ekonomią? Co zrobi farmer, skoro jego owce są superinteligentne?
Jedna z najpopularniejszych powieści science fiction lat 70. Ugruntowała pozycję Larry’ego Nivena jako oryginalnego pisarza SF. Książka stała się punktem wyjścia do cyklu opowieści o Świecie Pierścienia, także do gier komputerowych opartych na nim.
Poznany kosmos to dość duży obszar przestrzeni poznany przez ludzkość. Zamieszkany przez kilka ras, w tym wojowniczych kzinów, z którymi ludzie toczyli zażarte i krwawe wojny. Teraz w poznanym kosmosie panuje pokój.
Louis Wu, dyplomata i podróżnik, otrzymuje od przedstawiciela tajemniczej cywilizacji lalkarzy propozycję lotu poza znany obszar kosmosu. W ekspedycji ma wziąć udział lalkarz, kzin i kobieta. Zleceniodawca jest dość tajemniczy, ale wkrótce okazuje się, że celem wyprawy jest Pierścień - najbardziej zadziwiający obiekt w kosmosie.
Sztuczny świat oplatający wstęgą słońce, mający powierzchnię trzy miliony razy większą od powierzchni Ziemi. Lalkarze, najbardziej tchórzliwa i zachowawcza rasa, aż drżą na myśl o potędze twórców Pierścienia. Kim są? Po co zbudowali tak olbrzymi obiekt? Jakie są ich zamiary względem innych cywilizacji?
Na te i wiele innych pytań ma odpowiedzieć ekspedycja Louisa Wu.
Powieść została nagrodzona wszystkimi najważniejszymi nagrodami w świecie fantastyki.
Jedna z najsłynniejszych książek militarnej SF. Nagrody Hugo, Nebula i Locus dla najlepszej powieści roku 1976. Wojna kosmiczna to piekło...Szczególnie dla szeregowca Williama Mandelli, uczestnika zaciekłej wojny międzygwiezdnej, toczonej miliony lat świetlnych od Ziemi. Jednak to nie walka z wrogo nastawionymi kosmitami stała się zadaniem najtrudniejszym. Prawdziwym wyzwaniem okazały się zdumiewające zmiany, jakie zaszły na Ziemi w czasie, gdy Mandella walczył w kosmosie. On sam postarzał o kilka lat, lecz jego macierzysta planeta o całe wieki...
Wybór guslarskich opowiadań THE BEST OF THE BEST nareszcie we właściwej dla tej prozy oprawie, w ekskluzywnym wydaniu w serii Klasyka SF. Bo co jak co, ale opowiadania guslarskiej do kanonu weszłu już dawno.
Ze względu na obszerność wyboru (ponad 800 stron) zestaw zostanie podzielony na 2 tomy, WIELKI GUSLAR WITA oraz WIELKI GUSLAR WITA OBCYCH. W pierwszym znajdą się opowiadania o niezwykłych przygodach mieszkańców Guslaru, a w drugim opowiadania o bliskich spotkaniach trzeciego stopnia z udziałem guslarczyków. W obu tomach opowiadania zostaną ułożone w porządku chronologicznym.
Opowiadania Kira Bułyczowa o Wielkim Guslarze towarzyszą polskiemu czytelnikowi od wielu, wielu lat i wciąż bawiąc skłaniają do zadumy nad człowiekiem. W Guslarze jak w zaczarowanym zwierciadle skupiają się śmiesznostki, wady, zalety, pragnienia i lęki naszej cywilizacji. Choć Bułyczow bezlitośnie obnaża i ośmiesza swoich bohaterów, kpi z nich bezustannie, to jednocześnie bardzo ich lubi, dzięki czemu wciąż każdy z nas może być dumny, że jest człowiekiem.
Pasjonująca trylogia Aldissa o świecie Helikonii, poruszającym się w systemie podwójnej gwiazdy, przez co Wielki Rok liczy na tej planecie liczy 1800 krótkich lat, a każda pora roku trwa przez stulecia.
Jesień przyszła na Helikonię bardzo szybko. Planeta oddala się od gorącego Freyra. Coraz bardziej widoczne są oznaki nadchodzącej zimy – pory roku należącej do rasy ancipitów. Ludzie popadają w przygnębienie, mnożą się ruchy religijne.
Są i tacy, którzy dążą do całkowitej eksterminacji fagorów, wszystko po to, żeby ludzie przetrwali Wielką Zimę.
Ale nieuchronności losu nie można się przeciwstawić. Ekologia planety sama włącza mechanizmy pozwalające rasie ludzkiej przetrwać – wirus helikoidalny, jesienią zwany tłustą śmiercią, zbiera krwawe żniwo. Kto przeżyje ten jest przygotowany na przyjście mrozów. Wirus zabija, ale i daje życie.
Zmiany widać także na krążącej na orbicie ziemskiej stacji „Avernus”.
Przewodnik po współczesnej fantastyce amerykańskiej i brytyjskiej.
Źródło wiedzy o tym: co diabeł nosi w portfelu, ile jest dwa razy dwa, co będzie, gdy skończy się świat, co Jezus pisze na blogu, co czeka w kosmicznym grobowcu, jak groźne są mutazwierzaki, czy Obcy są receptą na kryzys, czy można zarazić się wiarą, ile kosztuje dziś dusza, czemu już nigdy nie powiesz „Oż, k...a!" i czy warto się żenić... z syreną.
Science-fiction, horror, komedia i space opera - te i inne historie w „Krokach w nieznane" 2008.
Pierwszy tom monumentalnego cyklu. Powieść zdobyła nagrodę HUGO.
Planeta Tiamat należy do konfederacji skolonizowanych przez ludzkość światów, zwanej Hegemonią. Faktyczną władzę dzierży technokracja z planety Kharemough. Tiamat jest cywilizacyjnie zacofana, pokryta w większości oceanem, z osadnictwem rozlokowanym na licznych archipelagach. Na Tiamat występuje jednak wielkie bogactwo - woda życia, wyciąg z krwi merów - morskich zwierząt. Jej zażywanie pozwala przedłużać życie.
Ze względów astronomicznych Tiamat ma tylko dwie pory roku, trwające po około 150 lat - Lato i Zimę. Podczas Lata rządzą Letniacy, lud zabobonny, odrzucający technikę, a Zimą Zimacy, lud współpracujący z Hegemonią i bezlitośnie eksploatujący swoją planetę. W czasie lata Tiamat, z powodu bliskości czarnej dziury, jest niedostępna dla statków kosmicznych i dostawy wody życia dla galaktyki urywają się. Urzędnicy Kharemough opuszczają ten świat.
Nadchodzi czas zmiany warty. Ustępująca Królowa Zimy nie zamierza ustąpić i nie chce się pogodzić ze swoją rytualną śmiercią na zakończenie Zimy. Sprawia, że kilka kobiet Letniaków urodzi jej klony... Spisek ma doprowadzić do przedłużenia jej panowania. Nikt też nie przypuszcza, że Tiamat skrywa wiele tajemnic dawnego Imperium, tak pilnie poszukiwanych przez Kharemough.
Brian W. Aldiss to jeden z najwybitniejszych pisarzy science fiction. Za swoją twórczość wielokrotnie nagradzany. Takie powieści jak Cieplarnia, Non stop, Mroczne lata świetlne, Siwobrody – weszły do kanonu dzieł SF. Ale najsłynniejszą jego książką, od lat niezmiennie cieszącą się największą popularnością wśród czytelników jest Trylogia Helikonii, stawiana w jednym szeregu z Diuną Herberta, Majipoorem Silverberga czy Hyperionem Simmonsa.
Helikonia to planeta należąca do układu z dwoma gwiazdami, które obiega po długiej, karkołomnej orbicie. Planetą raz rządzi sroga zima, innym razem upalne lato. Niby nic nadzwyczajnego, tylko że te pory roku trwają setki lat, przez wiele pokoleń. Pory roku determinują też życie na Helikonii. Zimą włada nią cywilizacja ancipitów, a latem humanoidów. Obie rasy są do siebie nastawione wrogo i dążą do wyniszczenia przeciwników.
Budowanie i upadek cywilizacji śledzą zaś ze stacji Avernus, umieszczonej na orbicie Helikonii, wysłannicy Ziemi.
Aldiss pisze science fiction w niewyobrażalnej, monumentalnej skali… wspaniały sukces.
New York Times
Nagrodzona Nebulą powieść SF, jeden z kamieni milowych fantastyki naukowej.
Trwa kosmiczna wojna Sojuszu z Najeźdźcami – w ważnych strategicznie miejscach dochodzi do aktów sabotażu, którym towarzyszą transmisje w tajemniczym języku, Babel-17. Rydra Wong, piękna i słynna poetka i lingwistka otrzymuje od wojska zadanie: rozszyfrować ten język i odkryć, kto się nim posługuje oraz w jaki sposób jest on związany z terroryzmem. Rydra kompletuje więc załogę statku, złożoną z żywych i umarłych, i wyrusza w niebezpieczną podróż – od spelunek, w których walczą chirurgicznie zmodyfikowani zapaśnicy, przez Kostnicę, w której zmarli czekają na wskrzeszenie, Stocznię Wojenną i salony międzygwiezdnej arystokracji, po piracki statek-cień – a przede wszystkim w podróż przez niezwykły język, zmieniający ludzki umysł.
Powieść Delany’ego, pochodząca sprzed półwiecza z okładem, zaskakuje czytelnika świeżością pomysłów i wykonania. To nie jest ramotka, którą czytamy z szacunku dla jej pozycji w rankingu historycznym dzieł zasłużonych. To jak najbardziej współczesna książka, która po niewielkich korektach mogłaby powstać choćby wczoraj. To fantastyka ambitna, nie pospolite przesuwanie figurek bohaterów czy modeli rakiet po planszach, tylko pełnowymiarowa literatura o niepokojącym kształcie przyszłości. O tym, jak dziwne czynniki będą grały w niej kluczową rolę, jakim skomplikowanym czy przerażającym fenomenom przyjdzie stawić czoła i jak z tej roli wywiąże się człowiek. A wywiązać się musi, jeśli zechce przetrwać, bo innej możliwości mu nie pozostawiono.
Z Posłowia Marka Oramusa
Dwie powieści wybitnego amerykańskiego pisarza SF w jednym tomie.
"Mąż czarownicy"
Klasyczna opowieść fantastyczna, jeden z najczęściej filmowanych w Hollywood utworów SF - aż 4 ekranizacje!! Historia żony profesora uniwersyteckiego, która praktykuje magię voodoo, aby dopomóc mężowi w karierze naukowej. Niestety, okazuje się, że żony pozostałych profesorów i konkurentów jej męża do stanowisk na uczelni, to także czarownice. Konflikt jest nieunikniony i doprowadza do walki na śmierć i życie.
"Wielki czas"
Wielki czas to czas zmian, wojna podróżników w czasie, walczących w imieniu dwóch tajemniczych ras: Pająków i Węży. Wojownicy wyruszają w przeszłość i w przyszłość, dokonując w nich zmian, by gdzieś u końca czasu zwycięstwo należało do nich.
Greta Forzane pracuje w miejscu poza czasem i przestrzenią, gdzie wraz z innymi zajmuje się terapią żołnierzy, którzy na tej wojnie doznali uszczerbku psychicznego bądź fizycznego.
Tej antologii przedstawiać nie trzeba. Jej popularność, po zeszłorocznej reaktywacji, jeszcze tylko wzrosła.
Ponownie polski czytelnik zyska wyjątkową możliwość poznania autorów i opowiadań, które pewnie jeszcze długo przebijały by się na nasz rynek. Oprócz gwiazdorów, jak: Kelly Link, Ted Chiang, John Crowley, Greg Egan czy Octavia Butler, poznamy wyśmienite teksty Tony'ego Ballantine'a, Grahama Joyce'a, Olega Diwowa czy Jeffa Vandermeera. To dzisiejsza, niekwestionowana czołówka autorów światowej fantastyki.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?