Dziesięcioletnia Zosia jako jedyna z ulicy nie wyjechała na wakacje. Spędza je na wyludnionych Bałutach, starej dzielnicy Łodzi. W pewne upalne, sierpniowe popołudnie spotyka na podwórku Rutkę – tajemniczą dziewczynkę z rudym warkoczykiem. Od tej chwili zacznie się ich zwariowana, pełna magii i tajemnic podróż w czasie.
„Opatrzona pięknymi ilustracjami, mądra, porywająca książka. Napisana z ogromną wrażliwością i poczuciem humoru. Traktująca młodego czytelnika serio, pobudzająca wyobraźnię. Polecam zarówno dzieciom, jak i dorosłym.”
Maja Ostaszewska
„Rutka” zdobyła Nagrodę Główną w konkursie Książka Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY, została wpisana na międzynarodową listę Białych Kruków (White Ravens) 2017, a czytelnicy wybrali ją do Złotej Dwudziestki najlepszych książek dla dzieci w plebiscycie na dwudziestolecie kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom. Książka zdobyła też Nagrodę Główną w konkursie Świat Przyjazny Dziecku oraz znalazła się w finale Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej Gryfia 2017, jako jedyna książka dla dzieci we wszystkich dotychczasowych edycjach konkursu.
Teatralna adaptacja „Rutki” znajduje się w repertuarze łódzkiego Teatru Arlekin, a prawa do jej filmowej ekranizacji zostały sprzedane.
Książkę polecają: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Kosmos dla dziewczynek, Qlturka.pl
Joanna Fabicka – pisarka, scenarzystka, filmoznawczyni. Żona reżysera Sławomira Fabickiego (nominowanego do Oscara za film „Męska sprawa”), mama dwóch córek. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, SWPS w Warszawie i Centrum Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Autorka nagradzanych książek dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych. Pomysłodawczyni i jedna z autorek charytatywnej, antydyskryminacyjnej antologii „Wszystkie kolory świata” (Wyd. Agora dla dzieci 2021), z której dochód w wspiera linię 116 111 telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Laureatka Żyrafki za całokształt twórczości.
Mariusz Andryszczyk – projektant graficzny i ilustrator związany z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi. „Rutka” była jego ilustratorskim debiutem. Dla Wydawnictwa Agora zilustrował także słynnego „Lolka” Adama Wajraka, „Slash” i „Fluff” Natalii Osińskiej, a ostatnio „Szkołę Szpiegów” Stuarta Gibbsa.
Świat poszedł do przodu: mąż robi karierę, dzieci weszły w okres burzy i naporu, teściowa jak na złość wciąż jeszcze żyje. I tylko ty zostałaś w domu – w rozdeptanych kapciach i w związku „2 plus 2 plus kredyt minus namiętność”. Jedyne, czego się dorobiłaś, to dodatkowy kilogram na każdy rok małżeństwa, spadek libido i praca w prowincjonalnym domu kultury.
Szlochasz, słuchając oldskulowej muzyki, kochasz się w facecie, który nosi satynowe ciuchy i nie żyje od trzydziestu lat, a w nocy śnisz o kotletach schabowych. Rodzina najchętniej założyłaby ci kaganiec.
Brzmi znajomo? Myślisz, że tylko ciebie to spotkało? Poznaj Grażynę, czterdziestolatkę z widokiem na klimakterium. W tym wieku wypada już pomału czołgać się w stronę cmentarza, jednak kiedy na drodze do grobu stanie ci rockowy muzyk z kryminalną przeszłością i elektroniczną obrożą na nodze wiedz, że nadciąga życiowa rewolucja.
Przezabawna, wzruszająca i zwariowana opowieść o buncie statecznej żony i matki. O nieoczekiwanej przyjaźni, która spada na nas jak grom z jasnego nieba. I o prawie do własnej plaży, nawet gdyby miała się ona mieścić tylko w słoiku po kiszonych ogórkach.
JOANNA FABICKA – łodzianka mieszkająca w Warszawie.
Z wykształcenia filmoznawczyni, z zawodu pisarka, poetka i scenarzystka. Zanim zaczęła pisać, pracowała w łódzkiej Filmówce (montowała m.in. nominowaną do Oscara „Męską sprawę” w reżyserii Sławomira Fabickiego).
Autorka książek zarówno dla dzieci, m.in. wielokrotnie nagradzanej Rutki, jak i dla dorosłych (Second Hand, Idę w tango. Romans histeryczny, #me, Dokuczalska). Popularność przyniosła jej bestsellerowa, humorystyczna, uwielbiana przez czytelników seria o dojrzewaniu Rudolfa Gąbczaka.
Jej książka dla dzieci Rutka została uhonorowana przez IBBY Nagrodą Główną i tytułem „Książka Roku 2016” oraz wpisana przez Internationale Jugendbibliothek na międzynarodową listę Białych Kruków White Raven 2017.
Żona reżysera Sławomira Fabickiego, mama dwóch córek.
Czy wiecie, kto kiedy zasypia? Czego brakuje Lulkowi do szczęścia? Kogo spotkała koza Fionka na rozgwieżdżonym niebie? Po co komu dwie pary grabek? Co to jest baba sowa? Jak znaleźć czarownicę? Czy da się przytulić kłopot? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w dobranockowych historiach dla małych i dużych. Poza tym przeczytacie w nich także o księżycowym ogórku, magicznej kołysance dla makowego dziecka, zaginionej walizce wuja Leona, cierpiącej na bezsenność Nocy czy Strachobździlu, który wszystkiego się bał. Wspaniali polscy autorzy na pogodę i niepogodę, do poduszki, na dobranoc… Magdalena Kozieł-Nowak jest ilustratorką ze skłonnością do przesady. Przesadza z pomysłami, z kolorem, ze słodyczami, a w wolnych chwilach przesadza kwiatki. I dobrze jej tak, bo nie lubi ograniczeń, chce eksperymentować z techniką i stylistyką ilustracji, by nie zanudzić siebie, a przede wszystkim dzieci. Zdarza się, że popełni rysunek satyryczny z nadzieją, że dzięki temu i dorośli czasem się uśmiechną. Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu współpracowała z wieloma wydawnictwami i dzięki temu regał z książkami, do których robiła ilustracje, się zapełnia. Na szczęście jest jeszcze kilka wolnych półek i ma nadzieję, że kiedyś również będą zajęte. Ona także chce być zajęta tym, co robi, czyli kolorowaniem świata, do końca świata! Autorzy: Bąkiewicz Grażyna, Bednarek Justyna, Beręsewicz Paweł, Beszczyńska Zofia, Fabicka Joanna, Jędrzejewska-Wróbel Roksana, Kosmowska Barbara, Łastowiecka Maria, Ostrowicka Beata, Stanecka Zofia, Strękowska-Zaremba Małgorzata, Tyszka Agnieszka
W.A.B. ma już 25 lat: wybitni autorzy, znakomite książki, nowe kierunki.
Wydawnictwo powstało w 1991 roku i jest jedną z najbardziej zasłużonych polskich marek edytorskich. Słynie z szerokiej oferty współczesnej beletrystyki polskiej i obcej, a także literatury faktu, książek humanistycznych oraz tytułów popularnonaukowych.
Z okazji jubileuszu zaproponowano kolekcjonerską, limitowaną serię utworzoną z wybranych książek W.A.B., tych które zdobyły szczególne zainteresowanie czytelników, wywołały ożywione dyskusje i zachwyciły uniwersalnymi walorami literackimi.
Znajome polskie piekiełko, zapita, zabita dechami wieś, gdzie życie toczy się, jakby czas się zatrzymał, a inny świat nie istniał. Magiczną granicą przestrzeni jest Manhattan, jedyny dziesięciopiętrowy blok w okolicy. Miłość, czułość, troska o bliskich to puste pojęcia, ludzie nie potrafią się do siebie zbliżyć, bo nikt nigdy nie nauczył ich bliskości. W takim miejscu dorastają Femi i jej przyjaciółka Jovanka. Femi nie wie nic o swojej matce, wychowują ją dwie ciotki: karlica Edzia, alkoholiczka, i Cecylia - niedoszła śpiewaczka, niegdyś cudownie uleczona z gangreny przez czarownicę. W domu pełnym bolesnych tajemnic życie toczy się sennym rytmem, ale przeszłość jest ciągle obecna. Co się wydarzy, gdy strzeżone od lat sekrety ujrzą światło dzienne? Brutalna rzeczywistość Polski B, świat odarty z sacrum i kruche ludzkie życie w konfrontacji ze złem przybierającym najrozmaitsze postaci. Przejmujący portret trzech pokoleń kobiet oraz historie ludzi, których spotykały na swojej drodze. A wszystko to przedstawione nie tylko z nieprawdopodobną energią i gorzkim poczuciem humoru, lecz także z niezwykłą wrażliwością.
Nowe, poprawione wydanie bestsellerowej powieści z Rudolfem!
Przed nami kolejna porcja przygód rezolutnego nastolatka. W życiu Rudolfa i jego bliskich szykują się wielkie zmiany. Nasz bohater dołącza do zespołu hip-hopowego, któremu przewodniczy jego niedawny wróg – BB Blacha 450. Jego najlepsza przyjaciółka, Elka, spodziewa się dziecka i już wkrótce zostanie nastoletnią, samotną matką. Kumpel Ozi nieoczekiwanie zniknął i nie daje znaku życia. A rodzice wciąż wpadają na coraz dziwniejsze pomysły i ani myślą słuchać mądrych rad swojego syna. O normalności w rodzinie Gąbczaków nie ma nawet co marzyć. Jedno nieporozumienie goni kolejne. Ciąg katastrof wydaje się nie mieć końca. Czy Rudolfowi uda się w końcu odnaleźć równowagę?
Fabicka z rozmachem kreśli kolejną część losów Rudolfa Gąbczaka. Wraz z rozwojem głównego bohatera zmieniają się jego problemy i to, jak postrzega rzeczywistość. Humorystyczny i karykaturalny sposób przedstawienia okresu dojrzewania pozwala z dystansem i wyrozumiałością spojrzeć na pozytywne i negatywne strony dorastania.
Joanna Fabicka (ur. 1970) – pisarka i felietonistka z wykształceniem filmoznawcy oraz doświadczeniem montażystki. Debiutowała w 1993 tomikiem poezji Bardziej cierpki smak. Jest autorką bestsellerowego cyklu książek o dojrzewaniu nastoletniego Rudolfa Gąbczaka i jego dysfunkcyjnej rodzinie: Szalone życie Rudolfa (W.A.B. 2002), Świńskim truchtem (W.A.B. 2004), Seks i inne przykrości (W.A.B. 2005) i Tango ortodonto (W.A.B. 2006). Napisała także powieści dla dorosłych: Idę w tango. Romans histeryczny (W.A.B. 2008) i Second Hand (W.A.B. 2013), książki dla dzieci: Dokuczalska (2015) i Rutka (2016) oraz powieść dla młodzieży #me (YA! 2016).
Nowe, poprawione wydanie bestsellerowej powieści z Rudolfem!
Życie Rudolfa nie jest usłane różami. Codziennie musi borykać się z brakiem zrozumienia ze strony rodziny i nauczycieli oraz nieustannie prześladującym go pechem. Główną przyczyną jego problemów, jak sam uważa, jest fakt, że został obdarzony przez naturę ponadprzeciętną inteligencją i humanistyczną duszą. Takiemu w życiu nie jest łatwo! Przekonany jednak o swoim wyjątkowym talencie aktorskim, nie ustaje w wysiłkach, aby zaistnieć na wielkiej scenie. Nie zraża go ani ignorancja dorosłych, ani krzywy zgryz. Zrobi wszystko, aby przekonać świat, ile jest wart. Jakby tego było mało, przyjdzie mu zmierzyć się z groźnym BB Blachą 450 – rywalem w miłości do pięknej Brukselki. Bliscy Rudolfa również nie przestają zaskakiwać. Na łono rodziny powraca Filip, ojciec Gonza, uzupełniając barwną familię Gąbczaków. I tak szalone życie Rudolfa „świńskim truchtem” mknie dalej do przodu, gotując naszemu bohaterowi coraz to nowe niespodzianki.
Joanna Fabicka (ur. 1970) – pisarka i felietonistka z wykształceniem filmoznawcy oraz doświadczeniem montażystki. Debiutowała w 1993 tomikiem poezji Bardziej cierpki smak. Jest autorką bestsellerowego cyklu książek o dojrzewaniu nastoletniego Rudolfa Gąbczaka i jego dysfunkcyjnej rodzinie: Szalone życie Rudolfa (W.A.B. 2002), Świńskim truchtem (W.A.B. 2004), Seks i inne przykrości (W.A.B. 2005) i Tango ortodonto (W.A.B. 2006). Napisała także powieści dla dorosłych: Idę w tango. Romans histeryczny (W.A.B. 2008) i Second Hand (W.A.B. 2013), książki dla dzieci: Dokuczalska (2015) i Rutka (2016) oraz powieść dla młodzieży #me (YA! 2016).
Życie nie przestaje zaskakiwać Rudolfa. Zdołał już pogodzić się z losem wiecznego pechowca, gdy oto pomyślnie zdaje egzamin do łódzkiej Filmówki. Niestety, nie może liczyć na finansową pomoc rodziny, co zmusza go do szukania innych źródeł utrzymania. Co wyniknie ze współpracy z telewizją ?Kabel dla Każdego?? Czy Rudolf poradzi sobie z wyzwaniem, jakim jest opieka nad latoroślą Elki i Oziego – Rudolfem numer dwa, który okrucieństwem zdołał już przewyższyć Gonza? Jakby tego było mało, wynajmując kolejne stancje, bohater trafia na coraz dziwaczniejszych gospodarzy: alkoholika na zwolnieniu warunkowym, ortodoksyjną żydowską rodzinę, nawiedzoną wróżkę oraz sektę satanistów. Rudolf sprawia sobie ponadto nowiutki aparat ortodontyczny. Pojawia się znów stara znajoma – Brukselka, tym razem w charakterze... chirurga szczękowego. Rodzina Gąbczaków także nie przestaje zadziwiać: mama dzieli siatką mieszkanie na pół, ojciec wyjeżdża na Krym pisać poematy, Bulwiaczek kaprysi jak stara panna i pisze topowego bloga, a dorastający Gonzo śmiertelnie zakochuje się w tajemniczym ?Edwardzie?. Prawdziwych emocji dostarcza bohaterowi dopiero nieoczekiwana podróż do Hollywood.
Dziesięcioletnia Zosia jako jedyna z ulicy nie wyjechała na wakacje. Spędza je na wyludnionych Bałutach w Łodzi- dzielnicy odrapanych kamienic i mrocznych zakamarków. W pewne upalne, sierpniowe popołudnie spotyka na podwórku Rutkę, tajemniczą dziewczynkę z rudym warkoczykiem. Od tej chwili zacznie się ich zwariowana podróż w czasie, w której towarzyszyć im będą kurczak bez głowy i ekscentryczna ciotka Róża. Czy Zosia odgadnie, kim naprawdę jest Rutka? Czy odnajdzie jej rodziców? I gdzie właściwie leży Diamentowa Planeta? "Rutka" Joanny Fabickiej ma w sobie wszystko to, co dzieci lubią w książkach lubią najbardziej: tajemnicę, nieoczekiwane zwroty akcji, odrobinę magii. Rodzice z kolei zobaczą w niej ciepłą i mądrą opowieść o tęsknocie oraz potrafiącej ją ukoić sile przyjaźni. Autorka udowadnia, że dla dzieci - nawet o trudnych sprawach - można pisać w sposób wzruszający, ale też zaskakująco zabawny. Joanna Fabicka - pisarka, autorka m.in. bestselerowej serii dla młodzieży o Rudolfie Gąbczaku
Celem serii Poczytajki pomagajki jest wzmocnienie dzieci, szczególnie tych, które z domowego zacisza trafiają do grup przedszkolnych czy szkolnych, oraz pokazanie im, że: każdy jest inny, cechy charakteru i wyglądu często decydują o akceptacji nas przez innych, dlatego warto pracować nad sobą, sukces może przyjść w każdej, nawet najmniej spodziewanej chwili, a dzięki przyjaciołom nasze życie staje się lepsze i ciekawsze. O czym poczytamy w tomie Dokuczalska? O pewnej dziewczynce, która była niemiła dla swoich kolegów, potrafiła kogoś uszczypnąć, a nawet uderzyć. Dokuczalska musi zrozumieć, że nie jest fajnie być krzywdzonym. Pomaga jej w tym przygoda z rękami i dzieci z przedszkola. Dowiaduje się, że zawsze warto próbować, bo podobnie jak inni bohaterowie naszej serii: Nieśmiałek, Nowa w przedszkolu, ChoroWitek, Sama, ArcyBolek czy Gadulska, k a ż d y j e s t w a ż n y! Autorzy wszystkich opowiadań to doskonali obserwatorzy dzieci, ich środowiska, problemów i radości; często czerpali z własnych doświadczeń.
Czy dojrzewanie nigdy się nie kończy? Rudolf Gąbczak, bohater Szalonego życia Rudolfa oraz Świńskim truchtem, usiłuje przetrwać nieustanne niespodzianki (czytaj: katastrofy) towarzyszące temu strasznemu etapowi życia człowieka. Wierny ambicjom artystycznym i gotów do poświęceń na rzecz Sztuki, ku swemu zaskoczeniu robi karierę wokalisty hiphopowego w zespole swojego odwiecznego rywala (i jak się okazuje, najlepszego kumpla) - BB Blachy, od niedawna członka wojowniczej organizacji Młodzież Ziem Przodków. Poza ty m w rodzinie Gąbczaków proza życia: urna z prochami babci zostaje złożona w grobowcu w Mediolanie, ojciec zaczyna karierę jako poseł z ramienia Partii Sejmowego Planktonu, Filip zakłada knajpę, a Rudolf organizację pacyfistyczną, mama zostaje niedzielną anarchistką, a przyjaciółka Elka młodocianą samotną matką... Jakie jeszcze koszmarne prezenty ma w zanadrzu rechoczący złośliwie los? Czy Rudolfowi uda się wreszcie przekroczyć próg prawdziwej dorosłości? Trzecia część przygód szesnastoletniego Rudolfa Gąbczaka pełna jest celnych obserwacji polskiej codzienności, wydarzeń komicznych i groteskowych oraz brawurowego humoru.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?