W tej strefie proponujemy bardzo szeroką ofertę z dziedziny psychologii oraz dziedzin powiązanych: astronomii i astrofizyki, ekologii, filozofii, kultury, podróżnictwa, religii, socjologii, sztuki. Szczególnie polecamy z tej kategorii bestseller pt. Księga Urantii. Księga Urantii podaje jasną i zwięzłą integracją nauki, filozofii i religii. Ci, którzy ją czytali i zgłębiali, wierzą, że Księga Urantii może wnieść bardzo wiele wartości do religijnej i filozoficznej myśli ludzi tego świata.
Książka omawia ukryte związki ewolucji świata. Uczy zrozumienia i współczesnego spojrzenia na mądrości dawnych kultur, by we właściwy sposób poznawać obecne czasy, co umożliwia stopniowe poszerzanie wiedzy. Pokazuje np. wpływy dawnych kultur Persji i Chin na współczesną filozofię. Omawia między innymi, czym jest tak zwany "przypadek" w życiu. Materializm nie wyjaśnia wielu zdarzeń, bo nie uznaje istnienia świata duchowego.
Książka Sergieja Prokofieffa "Zagadka ludzkiego Ja" omawia potrójną istotę ludzkiego Ja, a także kosmiczny i ziemski aspekt jej rozwoju. Pytanie o istotę Ja człowieka jest najważniejsze i zarazem najtrudniejsze do odpowiedzenia. Istota Ja ciągle się rozwija, jest bardzo skomplikowana. Rozważania autora prowadzą nas do zrozumienia i pogłębienia poznania tajemnic istoty Ja człowieka.
Od 7 lat wzwyż 64 strony Premiera: wrzesień 2025Przepiękny, wielokrotnie nagradzany album, który przenosi czytelnika w świat rdzennych społeczności tych, których przetrwanie jest dziś zagrożone przez ekspansję krajów uprzemysłowionych. To książka o głosach, które zbyt często są pomijane, choć mają nam do przekazania zupełnie inny, głęboko zakorzeniony w szacunku stosunek do przyrody.Ta wyjątkowa książka ukazuje dzieci z odległych zakątków świata uchwycone w poruszających portretach stworzonych techniką pirografii. Ich twarze noszą rysunki ich terytoriów, a w ich skórze i włosach zapisana jest historia ich więzi z naturą historii, którą niosą w sobie.Autorka i ilustratorka, Nat Cardozo to francusko-urugwajska artystka urodzona w Paryżu w 1982 roku. Stworzyła ten projekt we współpracy z latynoamerykańskimi i hiszpańskimi antropologami. Krótkie, przystępne teksty przybliżają dzieciom codzienne życie, wierzenia, filozofię, tradycje i sposoby odżywiania się ludów takich jak Yanomami z Brazylii, Mbuti z Konga, Orang Rimba z Indonezji czy Samowie z północy Europy.To nie tylko piękna książka, ale i ważna może stać się początkiem rodzinnych rozmów o tym, jak inaczej można patrzeć na świat, przyrodę i miejsce człowieka w ekosystemie. Ukazuje, jak często to właśnie ci, którzy od pokoleń żyją w harmonii z naturą, są dziś marginalizowani i spychani na skraj istnienia czasem nawet w imię działań rzekomo proekologicznych.Rdzenne to wzruszająca opowieść o godności, tożsamości i oporze. To hołd dla dzieci, które noszą w sobie mądrość całych kultur.
Dziś, w dobie dominacji ideologii i kłamliwej propagandy, pytanie Piłata: "Cóż to jest Prawda?" (J 18, 38) nadal nurtuje wielu ludzi. Celem tej książki jest wskazanie "wyspy prawdy", którą są nauki ścisłe, a szczególnie fizyka. Dowiesz się, że dzięki stosowanej metodologii badań, prawa fizyczne stanowią przynajmniej dobre przybliżenie prawdy. Metodologia ta wprawdzie wyznacza ostre granice badań i poznawalnej wiedzy, ale równocześnie zmusza do przekraczania granic naszej potocznej wyobraźni. Dowodzi również, że w naturze i naszym życiu pojawiają się zdarzenia, które nie znajdują naturalnego wytłumaczenia. Ich występowanie dowodzi, że nieprzezroczyste dla nas granice nauki, przesłaniają tajemnice, w które musimy uwierzyć. Że istnieje Ktoś, kto ma władzę nad naszą ograniczoną wiedzą. Przekonanie to podziela bardzo wielu sławnych fizyków, których wypowiedzi stanowią motto kolejnych rozdziałów. Jest to również zgodne z pierwszymi słowami encykliki Jana Pawła II: "Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy".Autor jest nadal aktywnym zawodowo profesorem - seniorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; jest uznanym autorytetem międzynarodowym i ekspertem o ugruntowanej pozycji; autorem m. in. podręczników akademickich Pracownia fizyczna, Teoria pomiarów, Dzieje Wszechświata i tajemnice jego ewolucji (2022), oraz książek popularnonaukowych: Podróże królewny Alfy (2020), Beta mgiełka czy Atleta? (2022), a także Tajemnice światła; od tęczy po teleportację (2025).
To nie są bajki tylko dla dzieci.To opowieści, które poruszają serca - niezależnie od wieku i wiary.Stworzone z myślą o rodzinach przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej, ale z przesłaniem uniwersalnym.Uczą najważniejszych wartości - poprzez przygodę, a nie wykład.Każda historia to mała ścieżka do świata dobra, zaufania, odwagi i miłości.To lektura, która zbliża: dziecko do rodzica, rodzinę do Boga, ludzi do siebie nawzajem.Takiej książki po prostu brakowało. Aż do teraz!
Włączając się wielotomową Antropodramatyką do sporu o człowieka, Jan Galarowicz uznał, że zrozumienie tej istoty nie jest możliwe bez oświetlenia przede wszystkim jej interpersonalnej struktury i dynamiki (t. V) i odniesienia do wartości (t. VI) oraz rozważenia dwóch fundamentalnych i doniosłych fenomenów antropologiczno - egzystencjalnych: cierpienia (t. III) i szczęścia (t. IV). Analizę tych zagadnień zwieńcza refleksja nad miłością, o której ks. Józef Tischner pisze: «rdzeniem» człowieka jest miłość.Rozważania nad nią zawarł autor w dwóch tomach. Najpierw, w obecnym, VII t., przedstawia jedenaście najważniejszych współczesnych filozoficznych i filozoficzno-psychologicznych koncepcji miłości: Schelera, Hartmanna i Hildebranda, Ortegi y Gasseta, Nédonncelle ͗a, Lewisa i Piepera, Fromma, Frankla i Maya oraz Siemianowskiego. Tom ten stanowi przygotowanie do t. VIII, w którym dokona systematycznej analizy miłości.Galarowicz wyraża swoje rozważania w języku popularyzatorskim, stylem Tatarkiewicza, dzięki czemu są one jasne i przystępne. Dlatego czytelnikami tej książki mogą być nie tylko studenci filozofii i innych dyscyplin humanistycznych oraz nauczyciele i duszpasterze, ale także wszyscy, którym zależy na sensowniejszym i piękniejszym życiu własnym i osób, za które są odpowiedzialni.Od Redakcji
Jakie zagrożenie dla krajów zachodnich będzie stwarzać Rosja w nadchodzących dekadach? W swojej książce Aurélien Duchêne pokazuje, że putinowska Rosja po raz kolejny jest gotowa urzeczywistnić nawet najbardziej niewiarygodne scenariusze. Autor wyjaśnia, dlaczego pomimo niepowodzeń i międzynarodowych sankcji rosyjskie mocarstwo nie chwieje się w posadach. Analizuje również zjawiska w rosyjskim życiu politycznym i społecznym zapowiadające dalszy dryf w kierunku autorytaryzmu. Opierając się na opiniach cenionych specjalistów, Duchêne rozszyfrowuje mechanizmy walki, jakąRosja toczy z zachodnimi demokracjami, i wyjaśnia, w jakich okolicznościach ta konfrontacja może przerodzić się w konflikt zbrojny. We Francji od lat dominują dwie szkoły myślenia o Rosji: prorosyjska i antyrosyjska, Astolphe de Custine, Albert Camus czy Alain Besançon krytykowali rosyjski despotyzm, biurokrację i sowiecki model władzy – Aurélien Duchêne kontynuuje te tradycje i ostrzega przed zagrożeniem nadciągającym ze Wschodu. Aurélien Duchêne jest jednym z niewielu analityków, którzy już prawie dziesięć lat temu trafnie opisali naturę Rosji i odczytali jej intencje. - Bruno Tertrais, politolog, zastępca dyrektora ośrodka analitycznego Fondation pour la Recherche Stratégique Aurélien Duchêne jest ekspertem i wykładowcą w dziedzinie geopolityki oraz obronności, a także badaczem związanym z think tankiem Euro Créative, który koncentruje się na Europie Środkowo-Wschodniej i promuje zacieśnianie relacji między Francją a tym regionem. Jednym z jego obszarów badawczych jest rosnąca rola Polski w Europie.
Porywająca, pełna humoru i absolutnie prawdziwa książka o słynnych postaciach historycznych i ich życiu „pod wpływem”. poznajcie zaskakujące fakty o Ramzesie II, Jerzym Waszyngtonie, Vincencie van Goghu, Beatlesach i wielu innych ikonach dziejów i ich używkach! „Ta książka w niezwykły sposób ożywia znane postacie i epoki. po jej lekturze już nigdy nie spojrzycie na historię tak samo” – Harlan Coben Wiedzieliście, że Aleksander Wielki był notorycznym pijakiem, Szekspir ponoć nie stronił od marihuany, a Steve Jobs uważał, że LSD pomogło mu poszerzyć wyobraźnię? A może obiło się wam o uszy, że Zygmunt Freud tak uwielbiał kokainę, że nieustannie ją zażywał i przepisywał swoim pacjentom? W swojej książce Sam Kelly opowie wam o tym, o czym raczej nie dowiedzieliście się od swoich nauczycieli historii, ujawni naprawdę dziwaczne aspekty życia znanych postaci i okrasi to wszystko błyskotliwym, humorystycznym komentarzem. Zacznie od starożytnej Grecji (Wyrocznia delficka w halucynogennych oparach), a skończy na współczesności (Carl Sagan na astronomicznym haju). Przekonacie się, że na kartach historii jest mnóstwo używek i osób, które z nich korzystały. Ta książka to pasjonująca i rozrywkowa podróż przez ich upadki i wzloty… znaczy: odloty. Zdziwicie się, jak olbrzymi wpływ na historię ludzkości miały rozmaite substancje. Sam Kelly jest absolwentem wydziału historii Uniwersytetu Stanforda i osobą w spektrum autyzmu. Jego pasja do historii graniczy z obsesją: uwielbia odkrywać zapomniane i osobliwe fakty z przeszłości. Potrafi całymi godzinami dokopywać się do najdrobniejszych szczegółów. Jest głęboko przekonany, że historia może być równie ekscytująca jak filmy Marvela, dlatego sam stara się przedstawiać ją w zajmujący i przystępny sposób. "Historia ludzkości na haju" to jego pierwsza książka.
Jaka jest natura przestrzeni i czasu? Jakie jest nasze miejsce we wszechświecie? Jakie jest miejsce wszechświata w naszym życiu? Jeżeli chcecie poznać przemawiające do wyobraźni, szybkie i konkretne odpowiedzi na te intrygujące i poszerzające horyzonty pytania, nie znajdziecie lepszego źródła niż książka napisana przez znanego amerykańskiego astrofizyka i bestsellerowego autora Neila deGrassea Tysona. Dziś niewielu z nas ma czas na kontemplację kosmosu. Tyson dobrze o tym wie, więc sprowadza cały wszechświat na ziemię, pisząc o nim jasno i zwięźle, z iskrzącym się poczuciem humoru, w smakowitych rozdziałach, które możecie z łatwością pochłonąć w dowolnym czasie i miejscu waszego zajętego dnia.Nieważne, czy właśnie czekacie na filiżankę porannej kawy, na przyjazd pociągu czy odlot samolotu sięgnijcie po Astrofizykę dla zabieganych! Ta książka wyjaśni wam dokładnie to, czego potrzebujecie, by zyskać obeznanie z kosmosem i zacząć rozumieć treść pasjonujących naukowych doniesień: od Wielkiego Wybuchu po czarne dziury, od kwarków po mechanikę kwantową, od odkrywania planet do poszukiwania życia we wszechświecie po jej lekturze żadne z tych zagadnień nie będzie wam obce!
„Taki mały, taki duży może świętym być” – śpiewały dzieci z zespołu Arka Noego. I nie ma się co dziwić, bowiem dążenie do świętości, czyli zbawienia, jest jednym z najważniejszych nakazów Kościoła katolickiego. Pierwszym krokiem na tej drodze jest wybór odpowiedniego patrona (poprzez nadanie jego imienia przy chrzcie lub bierzmowaniu), czyli osoby uznanej oficjalnie za świętą, zasiadającą z Panem Jezusem w niebie. Książka Żywoty Świętych prezentuje sylwetki osób, które swoim życiem dały świadectwo wielkiej, prawdziwej wiary i zostały oficjalnie zaliczone w poczet świętych przez Kościół. Książka stanowi ciekawy zbiór podanych w przystępnej formie alfabetycznych życiorysów najpopularniejszych świętych. Na końcu każdego opisu znajdują się informacje etymologiczne, które mówią o tym, z jakiego języka dane imię pochodzi i co oznacza.
Ten przewodnik – drugi po Triduum Paschalnym – powstał z myślą o wszystkich, którzy chcą głębiej przeżyć adwent i święta Bożego Narodzenia. Obszerny zbiór 105 tekstów, przygotowanych przez 58 autorów, pomaga ponownie odkryć to, co kryje się za tylko pozornie dobrze nam znanymi obrzędami, zwyczajami i tekstami wiążącymi się z tym czasem. Uczy dostrzegania głębi świąt i ich jedynego źródła – Chrystusa. Oprócz artykułów, które ukazały się wcześniej na stronie liturgia.pl, w miesięczniku „W drodze” oraz w książkach Wydawnictwa W drodze, publikacja zawiera także nowe teksty oraz komentarze do czytań mszalnych na lata A, B i C.
Monografia autorstwa Aleksandra Stankiewicza, opublikowana w serii „Studia i Źródła Dominikańskiego Instytutu Historycznego w Krakowie”, stanowi szczegółowe opracowanie poświęcone historii, architekturze oraz twórcom kaplicy Myszkowskich przy dominikańskim bazylice pw. Świętej Trójcy w Krakowie.Kaplica Myszkowskich, pierwotnie pełniąca funkcję mauzoleum jej fundatora Zygmunta Myszkowskiego i jego rodziny, z czasem stała się także miejscem kultu wizerunku św. Dominika z Soriano. Dzięki polskim i zagranicznym kwerendom archiwalnym oraz dogłębnej analizie konstrukcji i dekoracji rzeźbiarskiej, autorowi udało się wzbogacić wiedzę na temat historii tego wyjątkowego zabytku. W założeniu fundatora kaplica miała nawiązywać do najważniejszych florenckich budowli sakralnych – kopuły katedry Santa Maria del Fiore oraz Cappella dei Principi przy kościele San Lorenzo.W książce omówiono nie tylko historię powstania kaplicy, ale także stosunek do sztuki Zygmunta Myszkowskiego, który pragnął uczynić z niej dzieło dorównujące najwybitniejszym europejskim realizacjom. Szczegółowo zaprezentowano twórców zabytku, wśród których kluczową rolę odegrał florencki rzeźbiarz i projektant Santi Gucci. Aleksander Stankiewicz przeanalizował także wkład w powstanie kaplicy czołowych krakowskich rzeźbiarzy działających na przełomie XVI i XVII wieku, dzięki czemu monografia jest cennym źródłem wiedzy o artystycznym środowisku Krakowa w okresie nowożytnym. – Wszyscy badacze zajmujący się nowożytną sztuką dawnej Rzeczypospolitej zgodnie uznają, że krakowska kaplica Myszkowskich należy do dzieł wyjątkowych. Pomimo ponawianych prób, nie udało się jak dotąd wyjaśnić wszystkich okoliczności jej powstania, a także przekonująco wskazać jej twórców. Niniejsza książka ma na celu rekapitulację dotychczasowych ustaleń i prezentację nowych interpretacji. Jest to praca klasyczna, jeśli chodzi o zastosowanie metody analizy formalnej i genetycznej, popartej kwerendami źródłowymi. Budowla została zaprezentowana na tle innych wybitnych realizacji polskich i zagranicznych, głównie włoskich. Sporo miejsca poświęcono w niniejszym opracowaniu osobie fundatora, Zygmunta Myszkowskiego, którego należałoby właściwie uznać za współtwórcę kaplicy na równi z odpowiedzialnym za jej projekt architektem oraz wykonawcami – rzeźbiarzami i budowniczymi – napisał Aleksander Stankiewicz we wstępie książki Kaplica Myszkowskich w Krakowie i jej twórcy.W zakończeniu zaś podsumował : Kaplica Myszkowskich zastanawia złożonością konstrukcji oraz erudycyjnym programem ideowym. Wpisuje się znakomicie w panujące na przełomie wieku XVI i XVII u znacznej liczby dysponentów artystycznych oraz artystów przekonanie, że dzieło sztuki ma za zadanie przewyższać wszystko, co do tej pory powstało. Cel ten miał być osiągnięty przez nonszalancję twórcy, decydującego się na rozwiązania trudne, bądź zdawałoby się, niewykonalne i jednocześnie zaskakujące odbiorcę.
Święty Tomasz z Akwinu w krótkim liście do młodego nowicjusza, brata Jana, udziela mu mądrych, praktycznych rad na temat tego, jak studiować, jak myśleć, a nawet jak żyć. Przekonuje, że każdy może zgłębić i wyjaśnić nawet najwznioślejsze prawdy.Naszym przewodnikiem w podążaniu śladami Akwinaty jest Kevin Vost, któryu czy nas, jak analizować błędy logiczne, rozpoznawać herezje i półprawdy, które nadal zanieczyszczają świat mętnymi ideami. Opracowany przez niego zestaw ćwiczeń pomaga rozwijać intelektualne zasoby, poprawiać pamięć i zdolność logicznego rozumowania.
Słowa to nie tylko fundament naszej komunikacji, ale także klucz do zrozumienia świata, który nas otacza. Kardynał Ravasi, zainspirowany bogactwem Pisma Świętego, zabiera czytelnika w fascynującą podróż śladami najważniejszych słów Biblii. W Alfabet Boga. Język grecki Nowego Testamentu przedstawia 52 greckie wyrazy w ich oryginalnym brzmieniu, wzbogacając je cytatami i wnikliwymi komentarzami. Pozwala nam zbliżyć się do pierwotnego sensu świętych tekstów, ukazując piękno i głębię biblijnego języka. To nie tylko analiza słownictwa, ale także zaproszenie do odkrycia duchowego i intelektualnego bogactwa zawartego w greckich korzeniach Biblii.
Słowa to nie tylko fundament naszej komunikacji, ale także klucz do zrozumienia świata, który nas otacza. Kardynał Ravasi, zainspirowany bogactwem Pisma Świętego, zabiera czytelnika w fascynującą podróż śladami najważniejszych słów Biblii. W Alfabecie Boga. Język hebrajski Starego Testamentu przedstawia 55 hebrajskich wyrazów w ich oryginalnym brzmieniu, wzbogacając je cytatami i wnikliwymi komentarzami. Pozwala nam zbliżyć się do pierwotnego sensu świętych tekstów, ukazując piękno i głębię biblijnego języka. To nie tylko analiza słownictwa, ale także zaproszenie do odkrycia duchowego i intelektualnego bogactwa zawartego w hebrajskich korzeniach Biblii.
„Nie ma być miło i przyjemnie. Ma być przejmująco, niekomfortowo, czasem zaskakująco. Jak w filmie Zanussiego czy na obrazie Beksińskiego” – pisze Stanisław Maksymowicz we wstępie do swojej najnowszej książki “Ukryta epidemia. Choroby cywilizacyjne Polaków”. Autor zaprasza czytelnika w podróż przez mroczne zakamarki codzienności – pełnej pułapek, które sami na siebie zastawiliśmy. To nie jest opowieść o chorobach w stylu podręcznika medycznego. To spojrzenie głębiej – poza schematy i sztywne ramy – w sam środek systemu społecznego, który te choroby wytwarza i podtrzymuje.
Z chirurgiczną precyzją Maksymowicz analizuje fenomen zdrowia i choroby, które – choć dobrze opisane przez akademicką medycynę – wciąż wymykają się naszej świadomości. Co niszczy i zabija współczesnego człowieka? Jak wpływają na to instytucje, mechanizmy społeczne i nasza codzienna rutyna? Autor pokazuje, że by zrozumieć chorobę, nie wystarczy traktować człowieka jak biologiczną maszynę. Trzeba zajrzeć głębiej – w kontekst, w którym żyjemy, pracujemy i umieramy.
„Medycyna jest nauką społeczną” – pisał Rudolf Virchow. To myśl, którą Maksymowicz uczynił punktem wyjścia. Wiele z tego, co nazywamy chorobą, jest w istocie produktem społeczeństwa. Zdrowie w cieniu postępu to książka błyskotliwa, prowokująca i wstrząsająca. Nie da się jej czytać bez poczucia dyskomfortu – i właśnie o to chodzi. Autor wymaga od czytelnika odwagi, by spojrzeć prawdzie w oczy i na nowo zrozumieć, czym jest zdrowie i choroba.
Polska Kana, Jasna Góra, od wieków jest miejscem zamieszkania Matki i Królowej, do której pielgrzymują wierni z całego świata. Niełatwo więc było opisać architektoniczne wnętrza kaplicy, w której codziennie ma miejsce cud spotkania dziecka Bożego z Niebieską Matką. Dlatego ten album jest bardziej kontemplacją wyjątkowego miejsca i panującego w nim klimatu, aniżeli historycznym przewodnikiem po zabytkowych, sakralnych wnętrzach. Nie znajdziesz w nim zbyt wielu dat i analiz pracowni artystycznych, które wykonały obecne w kaplicy dzieła sztuki. Znajdziesz za to zaproszenie do medytacji wystroju przedziwnej komnaty królewskiej, w której wszystko wskazuje na Nią, a Ona sama do swoich duchowych dzieci mówi: "Uczyńcie wszystko, cokolwiek mój Syn, Jezus wam powie".Drogi Pielgrzymie, Czytelniku, gdy przy lekturze tej książki staniesz duchowo w prezbiterium i Twój wzrok niemalże od razu będzie szukał spojrzenia Matki w Cudownym Obrazie, nie znajdzie Go. Nie chcę Cię zawieść czy urazić, ale w tym albumie temat Ikony Bogarodzicy nie został uwzględniony. O Obrazie Matki i Królowej z Jasnej Góry pisałem w albumie noszącym taki właśnie tytuł. Niniejsze opracowanie stanowi nieodłączną drugą część tego, póki co, dyptyku. Dlatego zapraszam do lektury pierwszego tomu.
Wystawa i photobook "Brancusi. Rzeźbienie światłem" są próbą wejścia w świat jednego z najważniejszych artystów XX wieku - rumuńskiego rzeźbiarza Constantina Brancuiego - oraz spojrzenia na jego twórczość poprzez pryzmat światła i fotografii.Nie jest to tradycyjna, biograficzna opowieść o artyście. To próba wniknięcia w jego proces twórczy, zrozumienia sposobu, w jaki postrzegał świat i materię, a także tego, jak posługiwał się światłem i cieniem, aby nadawać formie głębsze znaczenia.Constantin Brncui na początku XX wieku w Paryżu zrewolucjonizował język rzeźby, redukując formę do jej istoty i szukając w niej czystości oraz duchowej głębi. Uznawany za jednego z ojców sztuki nowoczesnej, wprowadził w rzeźbie abstrakcję i organiczną prostotę, które inspirowały całe pokolenia artystów. Jego dzieła - "Niekończąca się kolumna" czy "Ptak w przestrzeni" - są nie tylko rzeźbami, lecz medytacjami nad światłem, przestrzenią i transcendencją, co każe zaliczyć Barncuiego do grona najwybitniejszych wizjonerów sztuki XX wieku.
Monografia Renaty Włoch jest przewodnikiem po wybranych klasycznych i współczesnych teoriach, badaniach i pojęciach opisujących, jak socjologia radzi sobie ze zrozumieniem wpływu technologii na społeczeństwo. Autorka pokazuje, że przez dziesięciolecia socjologowie i socjolożki zazwyczaj ignorowali technologię, traktując ją jako coś drugorzędnego wobec „prawdziwych” problemów społecznych. Stawia diagnozę, że w obliczu procesu cyfryzacji, algorytmizacji i platformizacji socjologia nie może, jeśli chce pozostać społecznie ważną dyscypliną, lekceważyć technologii. Następnie wyczerpująco opisuje współczesny stan refleksji i badań and tymi zagadnieniami. Jej książka stanowi mapę – dokładną i szczegółową – dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, jak technologia cyfrowa przekształca nasze społeczeństwa i jak na te przekształcenia możemy oddziaływać.
dr hab. Sławomir Mandes, prof. UW
Autorce udało się dokonać właściwie niemożliwego. Monografia ta stanowi bowiem znakomity wstęp do wędrówki po meandrach socjologii cyfrowej dla tych, którzy dopiero zaznajamiają się z tym obszarem badawczym, ale oferuje także bardzo dobry przegląd i systematyzację wiedzy dla tych, którzy w socjologii cyfrowej są już gruntownie osadzeni.
dr hab. Magdalena Szpunar, prof. UŚ
Socjologia cyfrowa – bo innej już nie będzie – jawi się jako sztuka syntezy. Epistemiczny autorytet buduje na zdolności opowiadania historii osadzonych w różnorodnych źródłach danych, które nie tylko wyjaśniają i porządkują, ale przede wszystkim interpretują i tworzą sens. Nie poprzez abstrakcyjne modelowanie, lecz dzięki umiejętności łączenia obserwacji z wartościami, aktorów ze strukturami, danych ze znaczeniami.
To nie moment odwrotu, lecz wezwanie: socjologia może – i powinna – wzmocnić swój głos w opowiadaniu o świecie poddanym radykalnej transformacji, który coraz wyraźniej potrzebuje rozumienia, a nie jedynie zarządzania.
Fragment Zakończenia
Książka stanowi zbiór tekstów poświęconych zachodniemu Podhalu, będący efektem etnograficznych badań terenowych prowadzonych w latach 2021–2024 w Chochołowie, Nowem Bystrem i okolicznych miejscowościach. Autorzy i autorki, koncentrując się na różnych aspektach lokalnej rzeczywistości, badali wieloznaczność pojęcia „dziedzictwo” – zarówno w jego oficjalnych formach, jak i codziennych praktykach, postawach czy światopoglądach. Dziedzictwem okazują się nie tylko stroje, zwyczaje czy architektura, ale też praca, religijność, pamięć, wychowanie i relacje społeczne. Publikacja nie dostarcza prostych definicji, jednoznacznych odpowiedzi, lecz proponuje uważną, antropologiczną opowieść o pograniczach dziedzictwa.
******
Heritages and Their Borderlands. Around Western Podhale in Two and a Half Years
The book is a collection of texts devoted to Western Podhale, resulting from ethnographic field research conducted in 2021–2024 in Chochołow, Nowe Bystre and the surrounding villages. The authors, focusing on different aspects of local reality, studied the ambiguity of the concept of ‘heritage’, both in its official forms and everyday practices, attitudes and worldviews. Heritage is not only traditional costume, customs or architecture, but also work, religiousness, remembrance, education and social relations. The publication does not provide simple definitions and clear answers, but offers a careful, anthropological story about the borderlands of heritage.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?