Książki o diagnostyce i lekach: terapie farmakologiczne, diagnozowanie chorób, przeprowadzanie zabiegów medycznych, leczenie kliniczne, książki i atlasy medyczne i anatomiczne, kompendia. Książki z zakresu rehabilitacji, dermatologii, laryngologii, onkologii, psychiatrii, położnictwa, weterynarii, EKG... Diagnostyka laboratoryjna, podręczniki dla studentów medycyny i wiele innych z zakresu medycyny w jednym miejscu.
Aktywność ruchowa płodu odzwierciedla czynność jego ośrodkowego układu nerwowego. Ocena aktywności ruchowej jest więc bardzo istotna z punktu widzenia diagnostyki dobrostanu płodu i może być pomocna w stwierdzeniu pojawienia się zagrożenia zdrowia płodu.
Podstawowy element oceny biofizycznej stanu płodu stanowią wskaźniki jego aktywności ruchowej, tj. występowanie ruchów globalnych ciała i ruchów pseudooddechowych. Te dwa elementy aktywności ruchowej można wykrywać analizując ultradźwiękowe sygnały dopplerowskie rejestrowane na powierzchni brzucha kobiety ciężarnej. Zmieniający się w wyniku postępującej hipoksji stan napięcia mięśni płodu (tonus) może wpływać na właściwości ruchów, np. na prędkości i przyspieszenia. Wskazane jest więc podjęcie prac nad analizą parametrów ruchów ciała w celu znalezienia ewentualnych związków tych parametrów z tonusem płodu. Metoda dopplerowska, po odpowiednim skonfigurowaniu aparatury, może pozwolić na uzyskanie w tym samym badaniu, obok danych o aktywności ruchowej płodu sensu stricto, także informacji niezbędnych do estymacji rytmu serca płodu FHR, powszechnie wykorzystywanego w praktyce klinicznej źródła informacji o stanie płodu. W ten sposób powstać może nowe narzędzie/system/metoda oceny stanu płodu wykorzystująca zarówno bardzo istotne elementy aktywności ruchowej, jak i rytm serca płodu FHR.
Autorka poruszającego dziennika noszącego tytuł Obok rzeczywistości… to trzydziestokilkuletnia kobieta, żona i matka, mistrzyni Niemiec w konkursie wizażystek. Niespodziewanie dla siebie i bliskich zapadła na chorobę psychiczną pół roku po urodzeniu córeczki. Jej świat i życie odwróciły się o sto osiemdziesiąt stopni. Reni Wagner dzieli się swoimi przeżyciami, relacją pełną emocji i przeróżnych myśli towarzyszących chorobie, zmaganiami zarówno z samą chorobą, jak i z jej skutkami, refleksjami nad ubocznymi efektami leczenia, doświadczeniem społecznej izolacji, poczuciem inności i napiętnowania; to także zapis przeżyć dotyczących desperackich prób utrzymania się na powierzchni życia oraz niewycofania się z roli matki i żony.
Ze wstępu prof. Piotra Olesia
Drugie wydanie alergologiczne w serii „W gabinecie lekarza specjalisty”, pod redakcją prof. dr hab. n. med. Kariny Jahnz-Różyk i dr n. med. Aleksandry Kucharczyk to przegląd najnowszych terapii w alergologii i pneumonologii. Publikacja kierowana jest to lekarzy specjalistów alergologów i pulmonologów, ale również lekarzy pozostałych specjalizacji, mających kontakt z pacjentem wymagającym diagnostyki i leczenia alergii.
SPIS TREŚCI
Wstęp
1. Fizjologia percepcji i metody pozyskiwania sygnału okoruchowego
1.1. Elementy fizjologii narządu wzroku
1.2. Neurologiczne podstawy śledzenia wzrokowego
1.3. Metody pozyskiwania sygnału okoruchowego
2. Metody wstępnego przetwarzania sygnału
2.1. Kalibracja systemów okoruchowych
2.2. Detekcja sakad
2.3. Redukcja szumu sygnału okoruchowego
2.4. Detekcja oka dominującego
3. Zastosowania sygnału okoruchowego do określania własności sceny
3.1. Metody okoruchowe w badaniu prawdopodobieństwa dostrzeżenia obiektów o różnych atrybutach
3.2. Analiza gęstości informacji diagnostycznej w zapisie EKG
3.3. Badania topologii rozkładu informacji diagnostycznej na obrazie OCT
4. Zastosowania sygnału okoruchowego do określania własności obserwatora
4.1. Postrzeganie i interpretacja sceny przez kierowcę pojazdu
4.2. Ocena doświadczenia analityka obrazów medycznych
4.3. Ocena doświadczenia kardiologa interpretującego zapis EKG
4.4. Ocena postępów treningu szybkości czytania
4.5. Badanie zdolności korekty błędów podczas czytania
5. Systemy asystujące wykorzystujące sygnał okoruchowy do sterowania
5.1. Aktywny system wizyjny jako okoruchowy interfejs dla niepełnosprawnych
5.2. Okoruchowy system optyczny do sterowania urządzeniami domowymi przez osoby niepełnosprawne
6. Zakończenie
6.1. Perspektywy rozwoju i zastosowań metod okoruchowych
6.2. Podsumowanie
Bibliografia
Spis ilustracji
Spis tabel
SPIS TREŚCI
Spis treści
Od autora
Wykaz ważniejszych skrótów i oznaczeń
1. Wstęp
2. Wybrane zagadnienia mechaniki
3. Obrazowanie odkształceń w echokardiografii
4. Zarys budowy i mechaniki serca
5. Modelowanie numeryczne w planowaniu eksperymentów fizycznych
6. Model jako źródło danych referencyjnych
7. Modele do generacji danych syntetycznych
8. Podsumowanie
Literatura
SPIS TREŚCI
Streszczenie
Abstract
Wykaz wybranych symboli i skrótów
1. Ewolucja definicji współczynnika jakości
2. Metody i komory rekombinacyjne
3. Współczynnik jakości w procedurach medycznych
4. Podsumowanie
Bibliografia
SPIS TREŚCI
Wstęp
1. Modelowanie transportu wody i substancji w pozaustrojowym oczyszczaniu krwi
2. Modelowanie fali pulsu w naczyniach tętniczych
3. Modelowanie układu krążenia - wybrane aspekty
4. Modelowanie krążenia mózgowego
5. Modelowanie układu oddechowego
6. Modelowanie interakcji oddechowo-krążeniowej
7. Modelowanie metabolizmu mineralnego
8. Modelowanie metabolizmu węglowodanów (układ glukoza-insulina)
9. Modelowanie homeostazy cholesterolu
10. Modelowanie motoryki pęcherzyka żółciowego
11. Modelowanie mechaniki struktur tętniczych
12. Modelowanie procesów słuchowych w celu oceny ryzyka uszkodzeń słuchu
13. Modelowanie transportu wody i substancji w tkance
14. Metody modelowania propagacji światła w tkankach
15. Modelowanie transportu ciepła w tkance
16. Modelowanie przepływu krwi przez chirurgiczne zespolenia naczyniowe
17. Modelowanie przepływ krwi przez zastawki serca
18. Modele neuronu i sieci neuronów
19. Modelowanie motoneuronu
20. Modelowanie pętli wzgórzowo-korowej w układzie wzrokowym
21. Modelowanie odpowiedzi odpornościowej na rozwój nowotworu
22. Modelowanie sieci sygnałowych
Kompendium wiedzy na temat diagnostyki laboratoryjnej adresowane do pielęgniarek i położnych.
Dzięki doświadczeniu znanych i cenionych specjalistów – lekarzy oraz diagnostów laboratoryjnych powstała nowoczesna i aktualna publikacja.
W publikacji uwzględniono szeroki zakres tematyczny od rekomendacji dotyczących właściwego pobierania materiału do badań po kontrolę jakości analizatorów przyłóżkowych; od podstawowych zagadnień związanych z badaniami laboratoryjnymi w zaburzeniach różnych układów i narządów poprzez wysokospecjalistyczną wiedzę przydatną w pracy z noworodkami czy kobietami ciężarnymi, aż do postępowania przy zawodowej ekspozycji na czynniki zakaźne.
Publikacja niezbędna w codziennej praktyce pielęgniarskiej i położniczej. Ze względu na unikalne treści zawarte w książce będzie również przydatna przyszłym diagnostom laboratoryjnym oraz lekarzom.
Publikacja Farmakologia w zadaniach. Leki układu autonomicznego i krążenia została przygotowana pod redakcją dr hab. Anny Wiktorowskiej-Owczarek oraz dr n. med. Małgorzaty Berezińskiej.
Ten nietypowy podręcznik uczy farmakologii poprzez rozwiązywanie zadań, problemów i przypadków klinicznych.
Książka została podzielona na trzy zasadnicze działy, w obrębie których materiał uporządkowano w dwudziestu rozdziałach. W pierwszej części omówiono leki wpływające na układ autonomiczny. Cześć druga została poświęcona podstawowym grupom leków stosowanych w chorobach układu krążenia. Część trzecia, ostatnia dotyczy wybranych chorób układu krążenia. Znajdziemy tu zadania o zróżnicowanym stopniu trudności, wymagające uzupełnienia tabele oraz schematy i ryciny.
Książka stanowi trzecią część serii Farmakologia w zadaniach. Jest kierowana do studentów, zwłaszcza medycyny i farmacji, ale może być narzędziem przydatnym dla farmaceutów w ramach podyplomowego kształcenia ciągłego i specjalistycznego m.in. w zakresie farmacji aptecznej, klinicznej czy szpitalnej.
W książce zawarto praktyczną wiedzę dotyczącą najważniejszych leków stosowanych w medycynie paliatywnej z uwzględnieniem właściwości farmakologicznych, działań niepożądanych, szczególnych środków ostrożności, dawkowania, interakcji, wskazań oraz dostępnych formulacji. Niewątpliwym atutem opracowania są liczne tabele ze wskazówkami praktycznymi, np. dostosowanie dawek leków u pacjentów z niewydolnością nerek. Warto zwrócić także uwagę na zawarte przy niektórych lekach informacje o możliwości stosowania ich we wskazaniach pozarejestracyjnych oraz dotyczące alternatywnych dróg podania leków. Książka przeznaczona jest dla lekarzy, którzy na co dzień opiekują się pacjentami wymagającymi leczenia objawowego. Głównymi odbiorcami są więc lekarze medycyny paliatywnej, jednak może być też przydatna w praktyce lekarzy rodzinnych, internistów oraz onkologów. Mam nadzieję, że zawarta w książce tematyka oraz przyjazny format będą pomocne w codziennej pracy z pacjentem wymagającym opieki paliatywnej. Dr hab. med., prof. nadzw. Aleksandra Ciałkowska-Rysz
Komentarz stanowi kompleksowe omówienie regulacji zawartych w nowym akcie prawnym, jakim jest ustawa o zawodzie farmaceuty.W książce w praktyczny sposób wyjaśniono zagadnienia dotyczące: samodzielności profesji farmaceuty, rozszerzenia uprawnień zawodowych, wykazania medycznego charakteru jego pracy, jednocześnie wskazując na rozwój zawodu, który może być wykonywany w wielu obszarach ochrony zdrowia, nie tylko w aptece. Ponadto omówiono do tej pory niedefiniowane zadania zawodowe farmaceutów, takie jak: o przeprowadzanie analiz farmakoekonomicznych, o prowadzenie terapii monitorowanej stężeniami leków, o zgłaszanie odpowiednim organom niepożądanych odczynów poszczepiennych, ciężkich działań niepożądanych produktów kosmetycznych oraz podejrzenia lub stwierdzenia zatrucia produktem biobójczym.Publikacja prezentuje również nowe obszary aktywności zawodowej farmaceutów w zakresie profilaktyki (w tym m. in. możliwość wykonywania szczepień) i edukacji zdrowotnej. Autorzy, praktycy biorący udział w pracach nad ustawą, znają zatem cel i znaczenie wprowadzanych zmian i nowych rozwiązań. Komentarz jest przeznaczony dla farmaceutów, pracowników aptek, przedsiębiorców i mendżerów sektora farmaceutycznego, lekarzy, a także pracowników Inspekcji Farmaceutycznej, Urzędu Rejestracji Produktów Lecznicznych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Narodowego Funduszu Zdrowia.
Książka stanowi pierwsze na krajowym rynku wydawniczym całościowe opracowanie poświęcone zarządzaniu ryzykiem w łańcuchu dostaw przedsiębiorstwa farmaceutycznego. Zagadnienia zostały przedstawione w konwencji odpowiadającej rzeczywistemu procesowi zarządzania ryzykiem. Ułatwia to czytelnikowi zrozumienie krytycznych problemów i obszarów występujących w łańcuchu dostaw kształtujących system zarządzania ryzykiem w specyfice przedsiębiorstwa farmaceutycznego. Zaprezentowane rozważania teoretyczne są wzbogacone odniesieniami do praktycznych instrumentów zarządzania ryzykiem w postaci formuł obliczeniowych. które mogą być bezpośrednio wykorzystane przez osoby odpowiedzialne za zarządzanie ryzykiem w łańcuchu dostaw.Adresatami publikacji są pracownicy naukowi i studenci kierunków ekonomicznych oraz pracownicy odpowiedzialni za zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwach produkcyjnych, a zwłaszcza w przemyśle farmaceutycznym.
Praktyczna książka przygotowana przez znanych specjalistów, praktyków, cenionych wykładowców.
Kompletna farmakoterapia (leki, hormony, preparaty) opisana w jednym miejscu – jasno, przejrzyście, wraz z cennymi wskazówkami dla lekarzy prowadzących.
Farmakoterapia zaburzeń przebiegu współżycia seksualnego to przede wszystkim problemy z erekcją i wytryskiem nasienia u mężczyzn oraz zaburzenia zespołu gotowości seksualnej u kobiet. Autorzy opisali m.in. inhibitory fosfodiesterazy typu 5 w przypadku zaburzeń erekcji, inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny lub środki miejscowo znieczulające w przedwczesnym wytrysku, czy bupropion w leczeniu wytrysku opóźnionego, a także preparaty poprawiające lubrykację.
Autorzy podkreślają, że lekarzowi nie powinna wystarczyć sama wiedza o wskazaniach do stosowania danego leku. Ważna jest zarówno znajomość mechanizmów działania preparatów, jak i przeciwskazań do ich stosowania.
W książce omówiono także takie ważne zagadnienia jak: farmakoterapia dysforii płciowych, czy dysfunkcji
seksualnych związanych z bólem. Autorzy pamiętali również o suplementach diety i poruszyli popularny temat, jakim jest sport, jedzenie a seks.
Wyjątkowy przewodnik po ultrasonografii przygotowany przez pasjonatów medycyny ratunkowej. To ponad 1000 zdjęć i szkiców wraz z opisami, ciekawostkami i praktycznymi wskazówkami.
W wielu przypadkach szybkie wykonanie USG jest ważniejsze niż RTG, czy użycie stetoskopu. Bez USG mnożą się niewiadome. Żeby je wyjaśnić, trzeba wykonać obciążające dla pacjenta procedury. Ultrasonografia obchodzi się z pacjentem delikatnie. Nieznana jest jej szkodliwość. Badanie jest szybkie, dostępne przy łóżku chorego i po prostu niezastąpione. Bez ultrasonografii mogą pojawić się wątpliwości dotyczące charakteru odczuwanej przez pacjenta duszności, przyczyny wstrząsu i wielu innych objawów. Dlatego autorzy koncentrują się w książce na obrazie klinicznym pacjenta, a nie opisie USG narządowo, jak to bywa w podręcznikach.
Autorzy uroczyście przekazują głowicę ultrasonograficzną w ręce chętnych ratowników medycznych i pielęgniarek. USG jest im potrzebne. W pracy przedszpitalnej i SOR. Autorzy są głęboko przekonani, że jest to słuszny kierunek. Jedyną i najlepszą drogą do nauczenia się USG jest wzięcie do ręki głowicy i próby wykonania samodzielnego badania. Zespół, w którym kilka osób potrafi wykonać USG w stanach zagrożenia życia, pracuje spokojniej, bezpieczniej i ciekawiej. Rozpoznanie przedszpitalne staje się możliwe, a praca w zespole urazowym łatwiejsza i skuteczniejsza.
Ultrasonografia to możliwość ciekawego dialogu zawodowego między lekarzami, ratownikami i pielęgniarkami. To początek owocnej współpracy.
Czerniak. Współczesne podejście to kolejna publikacja z serii „W gabinecie lekarza specjalisty. Onkologia” przygotowana pod redakcją prof. dr hab. Piotra Rutkowskiego.
Opracowaniem poszczególnych rozdziałów zajęli się najlepsi polscy specjaliści w tej dziedzinie. W ostatnich latach, dzięki rozwojowi badań klinicznych oraz wprowadzeniu nowych metod terapeutycznych, osiągnięto znaczący postęp w leczeniu zaawanasowanego czarniaka. Publikacja w zwięzły i klarowny sposób omawia współczesne kierunki terapii pacjentów z czerniakami. Szczególny akcent został położony na leczenie adjuwantowe, postępy w systemowym leczeniu skojarzonym oraz w terapii przerzutów in transit. Omówiono także wielospecjalistyczne leczenie przerzutów czerniaka do mózgowia oraz leczenie chirurgiczne, którego zakres, dzięki coraz lepszemu zrozumieniu biologii tego nowotworu, również podlega ewolucji. Publikacja dedykowana jest onkologom klinicznym, ale także lekarzom wszystkich specjalności zaangażowanych w opiekę nad chorymi na zaawansowane czerniaki. Mamy nadzieję, że będzie ona przewodnikiem służącym pomocą w codziennej praktyce klinicznej i przyczyni się do poprawy wyników leczenia chorych.
SPIS ROZDZIAŁÓW
Słowo wstępne – Piotr Rutkowski
1. Współczesne postępowanie chirurgiczne z regionalnymi węzłami chłonnymi u chorych na czerniaki - Marcin Zdzienicki, Piotr Rutkowski
2. Postępy w terapii przerzutów in transit- Tomasz Goryń, Marcin Zdzienicki, Monika Dudzisz-Śledź
3. Leczenie uzupełniające chorych na czerniaki - Anna M. Czarnecka
4. Wielospecjalistyczne leczenie przerzutów czerniaka do mózgowia - Mateusz Spałek, Aneta Borkowska, Hanna Koseła-Paterczyk
5. Postępy w systemowym leczeniu skojarzonym chorych na czerniaki w stadium uogólnienia - Katarzyna Kozak, Paweł Sobczuk
6. Enkorafenib i binimetynib - właściwości farmakologiczne i profil bezpieczeństwa nowej kombinacji inhibitorów BRAF/MEK – Katarzynka Kozak
Temat dysbiozy jelitowej i probiotykoterapii doczekał się już należnego miejsca w literaturze naukowej i na konferencjach dla specjalistów. Nadal jednak najczęściej omawiany jest od strony teoretycznej, wyjaśniając mechanizmy oddziaływania mikrobiomu człowieka na jego zdrowie. Książka przedstawia kolejny krok, jakim jest zastosowanie wiedzy, którą już mamy w praktyce lekarzy, dietetyków, terapeutów, a także przybliża ten tematu pacjentom.
· Jak wykorzystać wiedzę o bakteriach probiotycznych i prebiotykach, którą znamy z opracowań naukowych?
· W pracy z jakim pacjentem i jakimi schorzeniami można wykorzystać terapię mikrobiologiczną?
· Kiedy mówimy o skutecznej terapii i dlaczego przypadkowy probiotyk z apteki może nie działać?
· Jakie nadzieje i możliwości daje terapia mikrobiologiczna i jakie jest miejsce probiotyków zarówno w profilaktyce jak i wsparciu leczenia poważnych schorzeń?
Monografia COVID-19. Patogeneza i postepowanie została opracowana na podstawie najnowszych doniesień naukowych.
Proponowane działanie na poszczególnych etapach zakażenia SARS-CoV-2 będzie pomocne w codziennej praktyce lekarskiej, bowiem znajduje pełne potwierdzenie, nie tylko w dokumentowanych publikacjach, lecz także w obserwacjach własnych Autora.
Mamy nadzieję, że proponowane zasady postępowania z zakażonymi SARS-CoV-2 ułatwią w codziennej praktyce podejmowanie trafnych decyzji terapeutycznych, aby uzyskać medyczną kontrolę nad zmutowanym wirusem Corona.
Koronawirus SARS-CoV-2 - zagrożenie dla współczesnego świata to aktualizacja pierwszej w Polsce książki opisującej aktualny stan wiedzy na temat koronawirusa SARS-CoV-2 oraz wywoływanej przez niego choroby COVID-19.
Publikacja opisująca epidemiologię zakażeń i leczenie chorób współistniejących u pacjentów w związku z zachorowaniem na Covid-19 została uzupełniona o najnowsze doniesienia dotyczące diagnostyki, farmakoterapii i szczepień.
Rozdziały poświęcone chorobom z danej dziedziny zostały omówione przez największych ekspertów w kraju.
Ta jest niezwykle ważna i jakże aktualna w obecnym czasie problematyka dotyczy nie tylko lekarzy i pozostałego personelu medycznego, lecz także wszystkich obywateli krajów dotkniętych pandemią.
Koronawirus SARS-CoV-2 - zagrożenie dla współczesnego świata. Suplement 2021.
Diagnostyka, farmakoterapia, szczepienia to przygotowane przez Prof. Krzysztofa J. Filipaka i dr hab. Tomasza Dzieciątkowskiego aktualne rozdziały dotyczące tych zagadnień z pierwszego wydania unikatowej w Polsce książki opisującej stan wiedzy na temat koronawirusa SARS-CoV-2 oraz wywoływanej przez niego choroby COVID-19. To nasza propozycja dla tych, którzy posiadają już książkę i chcieliby uaktualnić swoją wiedzę na temat tych najbardziej dynamicznie zmieniających się wiadomości.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?