Książki o diagnostyce i lekach: terapie farmakologiczne, diagnozowanie chorób, przeprowadzanie zabiegów medycznych, leczenie kliniczne, książki i atlasy medyczne i anatomiczne, kompendia. Książki z zakresu rehabilitacji, dermatologii, laryngologii, onkologii, psychiatrii, położnictwa, weterynarii, EKG... Diagnostyka laboratoryjna, podręczniki dla studentów medycyny i wiele innych z zakresu medycyny w jednym miejscu.
Akupresura – metoda uzdrawiania według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Twoim domu Celem akupresury jest usunięcie zaburzeń przepływu energii poprzez oddziaływanie na określone punkty na meridianach. Leczenie polega więc zasadniczo na równoważeniu energii poprzez masaż odpowiednich punktów na ciele. Brak takiej równowagi stanowi przyczynę chorób. Tam, gdzie jest ona w zastoju, zostanie rozproszona, a gdzie jej brakuje – doprowadzona. Objawy fizyczne służą poszukiwaniu właściwej terapii, dostarczają wskazówek, które kanały energetyczne w ciele mogą być niesprawne. Ostatecznie jednak to nie objawy się leczy, a przyczyny, i właśnie to jest gwarancją pełnego zdrowia. Ta książka umożliwi Ci prawidłowe umiejscowienie punktów akupunkturowych oraz zdobycie ogromnej wiedzy na temat samoleczenia dzięki akupresurze w domu.
Pacjenci z dysfunkcjami ze spektrum poalkoholowych zaburzeń rozwojowych stanowią dla psychologów trudne diagnostycznie wyzwanie ze względu na heterogenność objawów związanych z uszkodzeniami strukturalnymi oraz funkcjonalnymi mózgu. Psycholodzy borykają się z mitami diagnostycznymi, szczególnie dotyczącymi diagnozy małego dziecka czy diagnozy dziecka w pieczy zastępczej, a także z trudnościami w wyborze najbardziej czułych diagnostycznie narzędzi oceny psychologicznej.
Analiza profilu neuropsychologicznego dzieci w wieku 5-10 lat w wybranych podtypach FASD stanowi cenne kompendium wiedzy dla wszystkich diagnostów pracujących w zespołach ds. FASD.
Dla psychologów niniejsza pozycja może stać się wskazówką dotyczącą złotego standardu narzędzi diagnozy neuropsychologicznej w badaniu dzieci z FASD. Pozostałym specjalistom pomoże w zrozumieniu specyfiki tych zaburzeń oraz podjęciu odpowiednich kroków diagnostycznych.
Zdefiniowany profil neuropsychologiczny umożliwi przyspieszenie diagnozy na wcześniejszym etapie rozwojowym, a co za tym idzie właściwe dobranie terapii.
Kolejny numer z serii „W gabinecie lekarza specjalisty. Dermatologia”, pod redakcją prof. dr hab. n. med. Joanny Narbutt oraz dr n. med. Małgorzaty Skibińskiej, został poświęcony nowoczesnemu leczeniu dermatologicznemu u dzieci. Jest to pierwsza część publikacji. W bieżącym wydaniu szczegółowo omówiono nowe możliwości terapeutyczne leczenia AZS, w tym leki stosowane ogólnie oraz leczenie miejscowe, pokrzywkę przewlekłą spontaniczną oraz nowe zespoły chorobowe i ich leczenie. Monografię kończą artykuły poświęcone obrzękowi naczynioruchowemu oraz wykorzystaniu metotreksatu w leczeniu chorób skóry u dzieci. Kolejne istotne zagadnienia poruszone zostaną w II części wydania. Publikacja dedykowana jest przede wszystkim dermatologom, ale omówione tematy zainteresują także pediatrów, alergologów i lekarzy POZ oraz specjalistów z innych dziedzin, którzy w codziennej praktyce spotykają się z małymi pacjentami obarczonymi problemami dermatologicznymi.
Kolejny numer z serii „W gabinecie lekarza specjalisty. Reumatologia”, pod redakcją naukową prof. dr. hab. n. med. Marii Majdan i dr hab. n. med. Ludmiły Grzybowskiej-Szatkowskiej, został poświęcony onkoreumatologii. Z dokładnością omówiono tak ważne zagadnienia jak: miejsce immunoterapii we współczesnej onkologii, powikłania reumatologiczne immunoterapii stosowanej w onkologii, zespoły paranowotworowe oraz zastosowanie radioterapii w leczeniu schorzeń układu ruchu. Przeanalizowano także związek pomiędzy zespołem metabolicznym, hiperurykemią - dną moczanową a nowotworami oraz leczeniem chorób reumatycznych a ryzykiem zawodowym. Monografię kończy opis przypadku wraz z przeglądem piśmiennictwa dotyczący ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń u chorego z rakiem gruczołu krokowego. Publikacja dedykowana jest przede wszystkim reumatologom, onkologom, ale poruszane tematy zainteresują także radiologów oraz specjalistów z innych dziedzin, którzy w codziennej praktyce spotykają się z pacjentami onkologicznymi i reumatologicznymi.
Większość osób regularnie praktykujących aktywność fizyczną stosuje dietę i używa suplementów diety w celu poprawy swojej sprawności, znajdując na rynku szeroką ofertę produktów, spośród których nie zawsze łatwo dokonać wyboru. W niniejszej książce przedstawiono sposoby służące poprawie wydolności, bazując na mocnych danych naukowych i w sposób w pełni bezpieczny. W odniesieniu do wszystkich rodzajów aktywności fizycznej, począwszy od siłowni aż do kolarstwa poprzez crossfit, przedstawiono sugestie dotyczące najbardziej odpowiednich sposobów żywienia i suplementacji, bez jednoczesnego pomijania potrzeb szczególnych grup osób uprawiających sport, takich jak seniorzy, osoby chorujące na cukrzycę czy weganie. Przedstawiono zatem, w ponad 60 szczegółowych punktach, cechy i właściwości wszystkich suplementów diety mogących wspomagać nasz organizm w uzyskaniu poprawy sprawności fizycznej i wydolności sportowej. W celu ułatwienia wyboru każdemu suplementowi diety przyporządkowano punktację odnoszącą się do jego skuteczności w poprawie poszczególnych rodzajów sprawności wchodzących w skład wydolności sportowej (siła, wydolność, masa, wytrzymałość, odchudzanie, koncentracja).
Można zaryzykować stwierdzenie, że każdy człowiek, zastanawiając się nad swoim życiem, pyta o to, jak ono jest dobre dla niego. Ocenia różne sytuacje, w których się znalazł, doświadczenia, które zdobył, relacje z innymi, swoje dokonania, ma też do nich określony stosunek emocjonalny. Pytania, które dotyczą oceny jakości egzystencji w różnych dziedzinach, stawiane są w różnych momentach życia. Zadaje je człowiek szczęśliwy, któremu wszystko układa się zgodnie z jego aspiracjami, któremu towarzyszą wyjątkowe dobre zdarzenia i przyjaźni ludzie. Ale wydaje się, że odpowiedź na pytanie o jakość życia jest szczególnie ważna w sytuacjach trudnych. Człowiek w obliczu doświadczanych trudności stara się odnaleźć również dobre strony swojego życia, które często stają się czynnikiem mogącym pomóc w przezwyciężeniu kryzysowych sytuacji. W chwilach cierpienia człowiek częściej snuje refleksje na temat swojej egzystencji, jej głębszego sensu, dokonuje obrachunku ze sobą i swoim życiem. Te refleksje są ważne nie tylko dla samej osoby, lecz także dla jej otoczenia i zaplanowania jak najbardziej adekwatnego wsparcia.Prezentowana książka dotyczy refleksji nad jakością egzystencji i jej uwarunkowań dokonywaną zarówno przez ludzi zdrowych jak i doświadczających problemów zdrowotnych. Publikacja podzielona jest na dwie części. Pierwsza poświęcona jest doświadczaniu jakości życia w zdrowiu, zaś druga - w chorobie. Monografia zawiera prace naukowe, tj. analizę badań empirycznych, metaanalizę wyników badań czy też teoretyczne rozważania. W wielu przypadkach również autorzy odwołują się do swoich codziennych profesjonalnych doświadczeń z osobami chorymi i ich najbliższymi. Autorzy kierują swoje prace do psychologów, studentów psychologii pragnących lepiej zrozumieć doświadczenia człowieka, zarówno te codzienne, normatywne, jak i trudne.
"Pełna napięcia i dobrze udokumentowana podróż do sedna medycznej tajemnicy i z trudem wywalczonego wyzdrowienia". – Publishers Weekly Poruszające wspomnienia i pełna napięcia historia medyczna młodej dziennikarki „New York Post” walczącej z rzadką i przerażającą chorobą, a jednocześnie nowe spojrzenie na świat fascynującej nauki o ludzkim mózgu.
„Umysł w ogniu” to niezwykłe wspomnienia Cahalan, opisujące przebieg choroby i przeprowadzoną dosłownie w ostatniej chwili interwencję lekarską, która ocaliła jej życie. Podczas kolejnych tygodni bohaterka staczała się nieubłaganie, przechodząc na przemian od zachowań pełnych przemocy do katatonii. Warte milion dolarów testy krwi i badania mózgu niczego nie wykazywały. Wyczerpani lekarze byli zdecydowani umieścić ją w zakładzie zamkniętym na całe życie. Bestseller "New York Timesa" i "Wall Street Journal” Na podstawie książki nakręcono film pod tym samym tytułem.
Oddajemy w Państwa ręce opracowanie dotyczące środowiskowych (poszpitalnych) i szpitalnych zapaleń płuc. W dobie Covid-19 znaczenie zapalenia płuc i ryzyko powikłań i zgonu z powodu tej choroby, niezależnie od etiologii staje się faktem przebijającym do świadomości społecznej traktującej często, mylnie, zapalenie płuc jako rodzaj cięższego przeziębienia. Pisząc tę książkę, sięgnęliśmy do aktualnych wytycznych dotyczących diagnostyki, leczenia oraz profilaktyki zapaleń płuc. Zwarta forma, liczne tabele i ryciny ułatwiają wyszukanie i analizę potrzebnych informacji. Mamy nadzieję, że nasze opracowanie będzie przydatne w codziennej praktyce klinicznej lekarzy rodzinnych i pracujących na oddziałach szpitalnych, a także posłuży jako podręcznik dla adeptów sztuki medycznej. Wierzymy, że publikacja ta przyczyni się do skutecznego, nowoczesnego i roztropnego leczenia chorych na zapalenie płuc zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych.
prof. dr hab. n. med. Adam Antczak
dr hab. n. med. Damian Tworek, prof. UM
Wykłady z rynologii to już czwarta wydana przez Medycynę Praktyczną książka pod redakcją prof. Antoniego Krzeskiego. Najnowsza publikacja jest omówieniem kilku istotnych problemów współczesnej rynologii, takich jak m.in.: przewlekłe zapalenie zatok, choroby autoimmunologiczne w rynologii, brodawaczak i nowotwory jam nosa i zatok przynosowych czy rynogenny ból głowy i twarzy. Książka zawiera ciekawy rozdział Starzejący się nos podsumowujący geriatryczne problemy w rynologii. Wykłady z rynologii stanowią bardzo interesującą lekturę dla lekarzy zajmujących się problemami nosa i zatok okołonosowych, ponieważ każdy rozdział jak dobry wykład zawiera aktualną i popartą szerokim piśmiennictwem dawkę wiedzy. Praktyczny przekaz skomplikowanych informacji ułatwiają liczne tabele, schematy i rysunki. Książka porusza wybrane aspekty praktyki rynologicznej, dlatego też planowane są kolejne tomy wykładów.
Publikacja Mikrobiologia w dermatologii, wenerologii oraz w medycynie estetycznej i kosmetologii została przygotowana pod redakcją prof. dr hab. n. med. Eugenii Gospodarek-Komkowskiej oraz dr n. med. Agnieszki Mikuckiej. Kompendium w przejrzysty sposób prezentuje przegląd informacji zgodny z aktualną wiedzą w zakresie podstaw mikrobiologii, immunologii oraz mikrobioty fizjologicznej człowieka – jej znaczenia i interakcji. Przedstawiono także drogi szerzenia się drobnoustrojów oraz interakcje między gospodarzem a drobnoustrojem. Szczegółowo opisano znaczenie wirusów, bakterii, grzybów, pasożytów oraz zakażeń odzwierzęcych. Istotne, z punktu utrwalenia zdobytej wiedzy, są umieszczone na końcu rozdziałów pytania sprawdzające. Podręcznik zawiera także ogólne zasadny diagnostyki mikrobiologicznej i podstawowe zasady leczenia przeciwdrobnoustrojowego. Całość zaprezentowanej merytoryki dopełnia obraz kliniczny zakażeń przenoszonych drogą płciową oraz zakażeń skóry i jej przydatków. Ważnym aspektem jest pobieranie i transport materiału klinicznego oraz działania prewencyjne i bezpieczeństwo w gabinetach, ponieważ nie przestrzeganie procedur, nieprawidłowe przechowywanie czy używanie leków bądź kosmetyków może stać się źródłem zakażeń zarówno u klienta, jaki i pracowników gabinetu lekarskiego czy kosmetycznego.
Publikacja Mikrobiologia w dermatologii, wenerologii oraz w medycynie estetycznej i kosmetologii jest przeznaczona dla studentów medycyny – głównie kierunku lekarskiego – oraz kosmetologii. Zawarta wiedza stanowi także przydatne opracowanie przeznaczone dla kręgu pracowników służby zdrowia, lekarzy, diagnostów, pielęgniarek epidemiologicznych, mikrobiologów oraz kosmetologów.
Wnikliwe uzasadnienie idei, że kreatywność ma wiele cech wspólnych z autyzmem. (…) Odkrywcza. – „Kirkus” Dlaczego tylko ludzie dokonują wynalazków? Simon Baron-Cohen, psycholog z Uniwersytetu w Cambridge, od kilkudziesięciu lat prowadzi badania autyzmu i zgłębia psychologiczne spektrum ludzkiego myślenia, którego wszyscy doświadczamy. W książce Poszukiwacze wzorów Baron-Cohen przekonuje, że autyzm odegrał równie ważną rolę w historii naszej kreatywności i kultury, jak opanowanie ognia. Baron-Cohen twierdzi, że ludzie z autyzmem odgrywają decydującą rolę w rozwoju ludzkości już od siedemdziesięciu tysięcy lat, od powstania pierwszych narzędzi po rewolucję cyfrową. W jaki sposób? Otóż geny, które wywołują autyzm, umożliwiają również poszukiwanie wzorów będące istotą ludzkiej wynalazczości. Autyści płacą jednak za te zdolności nader wysoką cenę w postaci trudności społecznych, a często również problemów medycznych, dlatego Baron-Cohen apeluje, abyśmy wspierali i honorowali ludzi z autyzmem zarówno w ich ułomnościach, jak i w ich triumfach. Książka Poszukiwacze wzorów nie jest tylko opisem nowej teorii ludzkiej cywilizacji, lecz także wezwaniem do refleksji nad tym, jak społeczeństwo traktuje tych, którzy myślą inaczej. O AUTORZE Simon Baron-Cohen jest profesorem psychopatologii rozwojowej na Uniwersytecie w Cambridge i wykładowcą w tamtejszym Trinity College. Kieruje Centrum Badań Autyzmu w Cambridge (autismresearchcentre.com). Ukończył studia w dziedzinie nauk o człowieku w New College na Oxfordzie, a następnie uzyskał tytuł doktora psychologii w University College London oraz tytuł Master of Philosophy w dziedzinie psychologii klinicznej w Instytucie Psychiatrii w Londynie. Jest autorem bestsellerowej książki Teoria zła. O empatii i genezie okrucieństwa Recenzje i rekomendacje: Na podstawie szeroko zakrojonych badań Simon Baron-Cohen twierdzi, że większość ludzi jest wyspecjalizowana, jeśli chodzi o sposób spostrzegania świata. Jedni skupiają się na ludziach, a inni na przedmiotach. Autor przekonująco argumentuje, że ten drugi typ umysłu – poszukiwacz wzorów – leży u podstaw współczesnej ludzkiej cywilizacji. – Frans de Waal, autor książki Ostatni uścisk mamy Książka Poszukiwacze wzorów wnosi istotny wkład w literaturę naukową dotyczącą neuroróżnorodności. Simon Baron-Cohen przygląda się neuroróżnorodności przez pryzmat ludzkich cech, a jego podejście jest odświeżająco różne od współczesnych ujęć autyzmu oraz innych zaburzeń rozwojowych. Choć te zaburzenia istnieją naprawdę, Baron-Cohen umieszcza je w kontekście ewolucyjnym, przyglądając się cechom, które są z nimi powiązane. Autor od lat występuje w imieniu osób z autyzmem i jest orędownikiem neuroróżnorodności, a jego skłaniająca do refleksji książka z pewnością wywoła ożywioną dyskusję. – John Robinson, autor książki Look Me in the Eye Nader rzadko napotykamy zaskakującą nową ideę, która wyjaśnia ważne zjawisko. Rozważania Simona Barona-Cohena na temat abstrakcyjnego poszukiwania wzorów w rozwoju ludzkości są jedną z takich idei. Ta książka rzuca światło na jedną z najbardziej niezwykłych cech naszego gatunku, celebruje różnorodność poznawczą i niejako wbrew swojej tematyce jest pełna empatii i wglądu. – Steven Pinker, profesor psychologii na Uniwersytecie Harvarda, autor książki Tabula rasa. Spory o naturę ludzką Fascynujące wyjaśnienie mechanizmów leżących u podstaw zdolności wspólnych dla osób z autyzmem i wynalazców. – Brian Josephson, profesor fizyki, Uniwersytet w Cambridge, dyrektor Mind-Matter Unification Project – brytyjskiego projektu unifikacji umysłu i materii. Poszukiwacze wzorów to książka przełomowa, przepustka do świata innowacji i kreatywności. Co najważniejsze, ta książka honoruje ludzi z autyzmem i jest wezwaniem do działania, do docenienia neuroróżnorodności.
Podręcznik Receptura apteczna. Sporządzanie leków jałowych i niejałowych został przygotowany pod redakcją prof. dr hab. n. farm. Renaty Jachowicz. Publikacja zbiera w całość zagadnienia związane z doborem właściwej postaci leku dostosowanej do wieku pacjenta oraz jego cech fizjologicznych. Omówiono także drogi podania leku w określonych jednostkach chorobowych, wskazując na odmienności farmakokinetyki dla pacjentów pediatrycznych czy geriatrycznych, a także opisując podanie leków recepturowych w laryngologii i stomatologii. Dodatkowym walorem publikacji jest rozdział dotyczący usług farmaceutycznych wykonywanych w aptece. Całość została uzupełniona materiałami pomocniczymi, m.in. przykładami leków gotowych stosowanych do sporządzania leków recepturowych czy procedurami przygotowania loży aseptycznej.
Podręcznik jest przeznaczony dla nie tylko dla studentów farmacji, ale także będzie pomocny farmaceutom w codziennej praktyce zawodowej.
,,Choroby przyzębia - algorytmy postępowania diagnostycznego i wytyczne dotyczące leczenia'' to rozwinięcie nowej klasyfikacji chorób przyzębia o przedstawienie algorytmów diagnostyki i wytyczne praktyki klinicznej. Publikacja zawiera jasne i klarowne zalecenia dla lekarzy dotyczące metod leczenia zapalenia przyzębia. Wytyczne dotyczące leczenia zapalenia przyzębia są pierwszymi w dziedzinie stomatologii, które przyniosą korzyści zarówno lekarzom, jak i leczonym przez nich pacjentom. PZWL Wydawnictwo Lekarskie jako pierwsze w Polsce wydaje opracowane wytyczne w formie publikacji książkowej. Publikacja została przygotowana pod redakcją naukową konsultanta krajowego ds. periodontologii, prof. dr hab. n. med. Renaty Górskiej.
Monografia poruszająca problem zaburzeń odżywiania. Bardzo dokładnie opisuje i wyjaśnia patomechanizm działania jadłowstrętu i bulimii psychicznej.
Opisane zostały klasyfikacja i kryteria diagnostyczne, rozpowszechnienie i sposoby rozumienia jadłowstrętu psychicznego i bulimii psychicznej oraz poglądy różnych autorów na temat etiopatogenezy tych zaburzeń. W pracy zaprezentowane zostały zarówno klasyczne, jak i najnowsze poglądy i wyniki badań uwzględniające czynniki predysponujące, wyzwalające i podtrzymujące zaburzenia odżywiania.
Książka zawiera odpowiedzi na pytania:
czym są zaburzenia odżywiania?
Jaki jest ich mechanizm działania oraz etiopatogeneza?
Jakie formy leczenia stosuje się u pacjentów z zaburzeniami odżywiania?
Jak można im pomóc?
Prof. Anna Brytek-Matera pokazuje w niezwykle ciekawy sposób jak wiele wiemy o złożoności nozologicznej i etiopatologicznej zaburzeń odżywiania. Ciekawą częścią książki jest prezentacja wyników własnych badań, które Autorka ciekawie interpretuje, starając się pokazać jakie znaczenie dla terapii osób z zaburzeniami odżywiania a także dla sposobów regulowania odżywiania się, mają uwarunkowania psychologiczne i społeczne.
Równocześnie wiedza ta jest w monografii przedstawiona w sposób jasny i zrozumiały, także dla czytelników nie zajmujących się profesjonalnie problematyką zdrowia i zaburzeń zdrowia. To książka także dla czytelników osobiście zainteresowanych własnym rozwojem czy rozwojem swoich najbliższych.
Rola opiekuna osoby chorej na Alzheimera nie jest łatwa. Jak uporać się ze starzeniem mózgu i diagnozą choroby neurodegeneracyjnej u bliskiej osoby? Jak zorganizować opiekę i pokonać stres? Jak radzić sobie z problemami, komunikacją i zmianami osobowości u chorego? W tej książce znajdziesz praktyczne wskazówki, które zastosujesz na każdym etapie choroby. Włączysz w proces opieki innych członków rodziny i dowiesz się, gdzie jeszcze szukać wsparcia. Nauczysz się dbać o swoje zdrowie i szczęście. Zrozumiesz, że Twoje samopoczucie i pozytywne myślenie jest równie ważne, jak bezpieczeństwo, dieta i zdrowe odżywianie u pacjenta. Pokonaj samotność i stres. W opiece nad chorym na Alzheimera nie jesteś sam!
Zagrożenia infekcyjne w ciąży to wyjątkowa książka na polskim rynku wydawniczym, która przedstawia w sposób szczegółowy tytułową problematykę. Publikacja w sposób wyczerpujący opisuje objawy zakażeń występujących w czasie ciąży. Znajdziemy w niej informacje dotyczące zakażeń:
wirusowych (odra, świnka, parvowirus B19, ospa wietrzna, półpasiec, opryszczka, różyczka, ZIKA, wątroby typu A, B, C, D, E, SARS-CoV-2); bakteryjnych (HIV, paciorkowce grupy B, krętek blady, chlamydioza, rzeżączka, układ moczowy); pasożytniczych (m.in. toskoplazmoza, malaria, giardioza). Monografia omawia zasady stosowania leków przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych, których znajomość jest niezbędna w nietypowych sytuacjach zakażeń w ciąży. Istotnym elementem publikacji są przedstawione zagadnienia związane z infekcją po przeszczepieniu narządu. Dodatkowo publikacja przedstawia praktyki dotyczące profilaktyki zakażeń. Niezwykle cennym uzupełnieniem są zebrane zalecenia dla kobiet w ciąży podróżujących do krajów tropikalnych oraz prowadzenia ciąży i porodu w dobie epidemii.
Publikacja Zagrożenia infekcyjne w ciąży jest adresowana zarówno do lekarzy specjalizujących się w takich dziedzinach, jak: choroby zakaźne, położnictwo, ginekologia, pediatria oraz neonatologia, jak i studentów medycyny.
Czytać czy nie czytać? W odniesieniu do prezentowanej publikacji odpowiedź jest jednoznaczna: czytać i zachęcać innych do czytania. Co również podkreśla w Słowie wstępnym JM Rektor UJ, prof. dr. hab. n. med. Wojciech Nowak: „Przedstawiam Państwu publikację niezwykłą, powstałą dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli i wielkich serc, zdeterminowanych, aby nieść pomoc osobom najbardziej potrzebującym. Integralna troska o chorego u kresu życia to książka, którą zdecydowanie warto zauważyć i dołączyć do lektur obowiązkowych, jest bowiem próbą odpowiedzi na potrzebę prezentacji tego rodzaju zagadnień w przestrzeni publicznej. Już sam tytuł sugeruje treści w niej zawarte, które – stwierdzam to jako lekarz – wciąż stanowią w społeczeństwie temat tabu. Choroby terminalne, opieka nad ludźmi u schyłku życia, odchodzenie i śmierć są najtrudniejszymi tematami dla większości z nas”. Autorzy monografii wieloautorskiej Integralna troska o chorego u kresu życia, powstałej pod redakcją Agnieszki Bertman-Wierzchowskiej, Wojciecha Kochana i Józefa Stali, podejmują poszukiwania naukowe i refleksje nad trudnymi, ale niezwykle ważnymi zagadnieniami. Ból, cierpienie, choroby terminalne, potrzeba opieki nad osobami u schyłku życia, proces odchodzenia, lęki i obawy z nim związane oraz sama śmierć to bardzo trudne kwestie, już dotyczące wielu z nas, a kiedyś każdego. Niniejsza publikacja stanowi z jednej strony doskonałe kompendium wiedzy przekazanej przez lekarzy i innych ekspertów, zaś z drugiej obrazuje praktykę opieki paliatywnej i hospicyjnej. Dlatego jest interesująca nie tylko dla przedstawicieli personelu medycznego: lekarzy, pielęgniarek, studentów kierunków medycznych, psychologów, pracowników socjalnych, wolontariuszy, ale również członków rodzin podejmujących opiekę nad osobą chorą lub w stanie terminalnym. Jej wartość docenia także Pani prof. Alina Rynio, która w recenzji wydawniczej podkreśla, że: „Jasność i prostota języka zastosowanego w publikacji powodują, że jest ona zrozumiała dla każdego. Dodatkowym walorem monografii są zawarte w tekstach wykazy bibliograficzne ułatwiające dalsze poszukiwania literatury”. Autorzy prezentowanej publikacji starają się udzielić odpowiedzi na bardzo ważne pytania: czy lepiej podejmować leczenie bólu w domu chorego czy raczej w szpitalu? Czy podstawowa opieka paliatywna jest dostępna dla wszystkich? Z jakimi problemami zmagają się osoby opiekujące się osobami w stanie terminalnym? Kto i w jakim zakresie może pomóc w holistycznym podejściu do opieki nad pacjentem? Zatem nie jest to publikacja skierowana wyłącznie do ekspertów, ale do wszystkich, którzy chcą pomagać osobom słabszym i chorym. Przypomina o tym też prof. W. Nowak: „Szanowni Czytelnicy, niniejsza monografia jest swojego rodzaju podsumowaniem, klamrą spinającą pięć wspomnianych konferencji tematycznych. Obrazuje zaangażowanie, determinację i ogromną pracę organizatorów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie z Panią Prezes Zarządu Towarzystwa na czele, a także Samorządu Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wszystkich ludzi dobrej woli realizujących w praktyce motto Prymasa Tysiąclecia: Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego… Zachęcam Państwa do działania, zachęcam do aktywnego uczestnictwa w realizowaniu idei zamykającej się w najprostszym przekazie: Pomagam – bo chcę. Życzę Państwu dobrej, ubogacającej lektury”. „Należy docenić podjętą przez Autorów i Redaktorów problematykę oraz pragnienie dotarcia do jak największej grupy odbiorców.
Seria podręczników Basic and Clinical Science CourseTM(BCSC) to kompleksowe, a zarazem zwięzłe kompendium wiedzy w zakresie szeroko pojętej okulistyki.
Co roku członkowie Amerykańskiej Akademii Okulistyki (American Academy of Ophthalmology – AAO) weryfikują zawartość podręczników, wzbogacają je o wiele nowych tekstów, liczne ilustracje i materiały filmowe, zwracając szczególną uwagę na wprowadzanie uaktualnień naukowych, co pozwala okulistom na bieżąco zaznajamiać się z najnowszymi odkryciami dotyczącymi wielu podspecjalności i stosować je w swojej praktyce klinicznej.
Seria BCSC powstaje dzięki wysiłkowi i doświadczeniu ponad 90 znakomitych autorów oraz zespołu redakcyjnego AAO. Przed publikacją każdy tom oceniany jest m.in. przez członków Akademickiego Komitetu Doradczego Okulistów Praktyków ds. Nauki (Academy’s Practicing Ophthalmologists Advisory Committee for Education). Dodatkowo członkowie Europejskiej Rady Okulistyki (European Board of Ophthalmology) sprawdzają tekst pod względem różnic między amerykańską a europejską praktyką okulistyczną
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?