Książki psychologiczne o depresji i lękach człowieka znajdziesz w księgarni internetowej Dobreksiazki.pl. W ofercie nowości, zapowiedzi i bestsellery. Depresja to zaburzenie psychiczne wymagające specjalistycznego leczenia. Depresja jest jak grypa może się zdarzyć każdemu. Tutaj znajdziesz wiele ciekawych i interesujących poradników poruszających ten drażliwy temat. Samotność, cierpienie, lęk, ból, nerwica, trauma, alkoholizm, samobójstwo, o tych i innych zagadnieniach wiele dowiesz się z książek, które można nabyć na szaym sklepie DobreKsiazki.pl
Miłość mamy dawała mi poczucie bezpieczeństwa.
Byłam pewna, że każe mu przestać.
Ale nie kazała.
Matka i córka. Nie widziały się od lat. Teraz Toni czuwa przy umierającej
matce i czeka na prośbę o przebaczenie... Patrzy na matkę i widzi
siebie – małą, śliczną Antoinette, dziewczynkę, którą była. I o której
wspomnienie musiała ukryć głęboko w niepamięci. Żeby móc dalej
żyć...
Pierwsze lata życia Antoinette to idylla, z dystyngowaną matką i kochającą
babcią. Ale wszystko się zmienia, kiedy tata wraca z wojska.
Zaczyna się koszmar.
Toni ma sześć lat, gdy po raz pierwszy tatuś całuje ją...
Nie tak jak ojciec całuje córkę.
Tylko nie mów mamie – ostrzega – bo przestanie cię kochać.
Jednak dziecko mówi mamie.
A matka nie chce nawet o tym słyszeć...
Od tej chwili Toni musi mieć z tatusiem wspólną „tajemnicę”… Przez
osiem lat…
A kiedy prawda wreszcie wychodzi na jaw, dziewczynka zostaje potępiona,
wtrącona w otchłań depresji i autodestrukcji.
Nadzieję i siłę musi znaleźć sama w sobie.
Tylko nie mów mamie, tragiczna historia jej dzieciństwa, przebaczenia
sobie samej i triumfu nad przeszłością, przypomina niewiarygodną
wręcz powieść z najwyższej półki: napisaną pięknym językiem,
przejmującą i wzruszającą.
Wydana w 12 krajach, w Anglii zajmowała przez wiele tygodni 1. miejsce na listach bestsellerów.
Każdy z nas odczuwa czasem lęk. Jednak co zrobić, gdy owe uczucie wymyka się nam spod kontroli, ogranicza nasze możliwości i satysfakcję z codziennego życia?
"Pokonać lęki i fobie" skierowana jest do osób, które poszukują sposobów radzenia sobie z nadmiernymi lękami i atakami paniki. Obok podstawowych informacji na temat przyczyn zaburzeń lękowych, autorzy zamieścili także opis kilku z nich. Książka zawiera wypowiedzi tych, którzy kiedyś zmagali się z lękiem oraz opisy ćwiczeń umożliwiających opanowanie paniki, pomagających zmienić sposób myślenia i zachowania. Dzięki praktycznym wskazówkom czytelnik uczy się akceptować odczuwane emocje i odbudowywać poczucie własnej wartości. Autorzy zachęcają go do pracy nad sobą i pokazują, jak wykorzystywać nowo nabyte umiejętności w rozmaitych sytuacjach społecznych.
In 2015 Sheryl Sandberg’s husband, Dave Goldberg, died suddenly at the age of forty-eight. Sandberg and her two young children were devastated, and she was certain that their lives would never have real joy or meaning again.
Just weeks later, Sandberg was talking with a friend about the first father-child activity without a father. They came up with a plan for someone to fill in. “But I want Dave,” she cried. Her friend put his arm around her and said, “Option A is not available. So let’s just kick the shit out of Option B.”
Everyone experiences some form of Option B. We all deal with loss: jobs lost, loves lost, lives lost. The question is not whether these things will happen but how we face them when they do.
Thoughtful, honest, revealing and warm, OPTION B weaves Sandberg’s experiences coping with adversity with new findings from Adam Grant and other social scientists. The book features stories of people who recovered from personal and professional hardship, including illness, injury, divorce, job loss, sexual assault and imprisonment. These people did more than recover—many of them became stronger.
OPTION B offers compelling insights for dealing with hardships in our own lives and helping others in crisis. It turns out that post-traumatic growth is common—even after the most devastating experiences many people don’t just bounce back but actually bounce forward. And pre-traumatic growth is also possible: people can build resilience even if they have not experienced tragedy. Sandberg and Grant explore how we can raise strong children, create resilient communities and workplaces, and find meaning, love and joy in our lives.
“Dave’s death changed me in very profound ways,” Sandberg writes. “I learned about the depths of sadness and the brutality of loss. But I also learned that when life sucks you under, you can kick against the bottom, break the surface and breathe again.”
Egzystencjalne problemy, z którymi spotyka się człowiek w swoim życiu oscylują wokół odwiecznych tematów związanych z ludzkim istnieniem, a więc zagadnień dotyczących sensu życia, jego przygodności, wynikającej ze stałej obecności w naszym życiu śmierci, wolności i łączącej się z nią odpowiedzialności, samotności człowieka w świecie oraz roli czasu (zwłaszcza wagi czasu przyszłego) w życiu jednostki. Wymagają one od nas osobistego ustosunkowania się do tych kwestii z perspektywy konkretnego, własnego życiowego doświadczenia. Rodzące się niejednokrotnie w tych obszarach psychologiczne napięcia mogą przybierać u ludzi różną postać, ale współczesny ciężar ludzkiego życia wiąże je jednak coraz częściej z egzystencjalnym wymiarem depresji, którego główne aspekty wyrażają się przede wszystkim w formie poczucia egzystencjalnej pustki, bezradności, winy, izolacji oraz egzystencjalnej rozpaczy.
Książka przeznaczona jest dla studentów psychologii, psychologów, pedagogów, prawników i lekarzy oraz tych wszystkich, którzy w toku codziennej pracy nieustannie spotykają się z dramatem ludzkiego istnienia.
Większość z nas doświadcza okresowych wahań nastroju i krótkotrwałych epizodów smutku, co jest zupełnie normalne, lecz depresja jest czymś odmiennym. Osoby dotknięte depresją bardzo cierpią, mają problemy z funkcjonowaniem w pracy, w relacjach z ludźmi, nie radzą sobie z codziennymi obowiązkami. Ta poważna choroba wpływa na wszystkie obszary życia. Depresja jednak to nie wyrok – można ją pokonać. Ogromną pomoc w powrocie do zdrowia zapewnia książka „Uwolnij się od depresji”. Dzięki niej czytelnik dotknięty depresją nauczy się:
· rozpoznawać swoje problemy,
· przełamywać wzorce negatywnego myślenia,
· tworzyć plan działania,
· zwiększać motywację,
· wypracowywać zdrowe nawyki,
· zwalczać chęć odkładania wszystkiego na później.
Proponowane w książce ćwiczenia, narzędzia i działania wyposażą osoby zmagające się z depresją w umiejętności, dzięki którym poczują się lepiej nie tylko w danym momencie, ale także na dłuższą metę. Poszczególne etapy procesu zdrowienia zostały przedstawione w prosty i przystępny sposób. Wszystkie te informacje przeplatane są opisami przypadków wraz z przykładami z życia pacjentów, co czyni książkę bardzo przystępną i zrozumiałą.
Poznaj dylematy, z jakimi zmaga się ktoś, kto czuje silny przymus niszczenia siebie, choć tak bardzo kocha życie.
Intymna i wstrząsająca opowieść o dwudziestokilkulatce z pogranicznym zaburzeniem osobowości.
Autentyczny dziennik ze szpitala psychiatrycznego.
Depresja, okaleczanie się, nadużywanie alkoholu. Nasilające się myśli samobójcze i kolejne dwie próby skłaniają dziewczynę do poszukania profesjonalnej pomocy. Rozpoczyna terapię na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic. Stamtąd zostaje przeniesiona na Oddział Zamknięty Szpitala Psychiatrycznego. W szpitalu przez większość czasu zajmuje się spisywaniem swojego życia wewnętrznego. Swoją osobowość postrzega jako podzieloną na pięć części, gdzie każda z nich ciągnie na swoją stronę. W dziewczynie walczą ze sobą chęć życia oraz pragnienie śmierci.
Anka zmaga się z wieloma przeciwnościami, ale największą przeszkodą staje się ona sama, dla siebie.
Książka ma postać dziennika, w którym narratorka opisuje swój pobyt na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic – dzień po dniu.
„Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk” rozpoczyna cykl autobiograficznych książek o borderline Anki Mrówczyńskiej.
Lektura wstrząsająca, ale przez to bardzo cenna. Pozwala zajrzeć do samego środka duszy człowieka, który zmaga się z problemem borderline.
Książka polecana i rekomendowana, w szczególności studentom psychiatrii, psychologii i psychoterapii oraz początkującym klinicystom i lekarzom, przez magazyny "Charaktery", "Kwartalnik Psychiatra", "Psychiatria i Psychoterapia".
Jedna z podstawowych lektur na studiach psychologicznych.
Horney przedstawia obraz neurotyka, z jego konfliktami, lękami, cierpieniem I trudnościami, jakie ma on z samym sobą oraz w kontaktach z innymi ludźmi, a także próby ich rozwiązania. Jest to podsumowanie pierwszych doświadczeń zdobytych przez autorkę w pracy klinicznej nad nerwicami, a jednocześnie ilustracja pewnego etapu rozwoju myśli neopsychoanalitycznej. Do dziś jedna z podstawowych lektur na studiach psychologicznych.
In this classic account of madness, Michel Foucault shows once and for all why he is one of the most distinguished European philosophers since the end of World War II. Madness and Civilization,Foucault's first book and his finest accomplishment, will change the way in which you think about society. Evoking shock, pity and fascination, it might also make you question the way you think about yourself.
Skuteczny sposób pracy z osobami dotkniętymi traumą
Książka Janiny Fisher, napisana na podstawie poczynionych przez autorkę obserwacji klinicznych, łączy teorię traumy, dysocjacji i przywiązania przedstawioną z perspektywy neurobiologicznej z praktyką podejścia terapeutycznego. Autorka prezentuje model oparty na wypracowaniu ostatecznego „rozwiązania”, jakim jest przekształcenie relacji z własnym „ja”. Przekształcenie takie polega na zastąpieniu uczucia wstydu, obwiniania się i nienawiści do siebie samego pełną współczucia akceptacją. U podstaw opisanych w książce strategii postępowania leżą takie metody terapeutyczne, jak psychoterapia sensomotoryczna, coraz bardziej popularna w Polsce psychoterapia systemu wewnętrznej rodziny oraz terapie oparte na uważności czy hipnoza kliniczna.
Model terapeutyczny zaprezentowany w książce posłuży do pracy ze wszystkimi osobami cierpiącymi w wyniku traumy. Przyniesie pożytek pacjentom z diagnozą zespołu stresu pourazowego (PTSD), a także osobom po traumie z ADHD, u których rozpoznano zaburzenia osobowości z pogranicza albo zaburzenia dysocjacyjne. Mogą go także wykorzystać osoby, które nigdy wcześniej nie konsultowały się z żadnym psychiatrą, a doświadczyły napaści, zastraszania lub przemocy ze strony innej osoby.
„Stworzona przez Janinę Fisher unikatowa mieszanka elementów koncepcji systemu wewnętrznej rodziny, terapii sensomotorycznej oraz terapii opartej na uważności stanowi wspaniałą innowację w dziedzinie psychologii psychodynamicznej. Ta książka – mocno zakorzeniona w teorii dysocjacji strukturalnej i terapii traumy – prezentuje spostrzeżenia, które wzbogacają wiedzę terapeutów pracujących zarówno z wysokofunkcjonującymi jednostkami z urazem psychicznym, jak i z osobami do głębi zniewolonymi traumą. Polecam tę wyjątkową pracę wszystkim psychoterapeutom, zwłaszcza zajmującym się terapią psychodynamiczną.
Kenneth A. Frank, PhD, Psychoterapy Integration Training Program, National Institute for Psychotherapies
Tom zawiera:
• Rozszczepienie dysocjacyjne i fragmentacja jako reakcje adaptacyjne na anormalne doświadczenia.
• Badania neuronaukowe na temat pamięci traumatycznej.
• Nowe role pacjenta i terapeuty.
• Model dysocjacji strukturalnej.
• Strategie rozbudzania i pielęgnowania zdolności do rozumienia siebie, współczucia sobie samemu.
• Następstwa przywiązania traumatycznego.
• Zachowania autodestrukcyjne, zaburzenia odżywiania.
• Problemy pacjentów ze diagnozowalnymi zaburzeniami dysocjacyjnymi (DID, DDNOS, zespół depersonalizacji).
• Opisy przypadków klinicznych.
Janina Fisher, PhD, jest zastępczynią kierownika dydaktycznego w Sensorimotor Psychotherapy Institute, konsultantką EMDR International Association (EMDRIA) i byłą wykładowczynią w Trauma Center – ośrodku kliniczno-badawczym założonym przez Bessela van der Kolka. Ceniona i doświadczona klinicystka, autorka publikacji oraz prelegentka. Pełniła funkcję przewodniczącej New England Society for the Treatment of Trauma and Dissociation, pracowała jako wykładowczyni w Harvard Medical School. Jest współautorką książki Sensimotor Psychoterapy: Interventions for Trauma and Attachment.
Drugie wydanie „Dekalogu depresji” zostało uaktualnione o ponad 100 nowych pozycji piśmiennictwa. Dzięki tym nowym doniesieniom publikacja jest niezwykle aktualna, a jednocześnie uzupełniła szereg zagadnień, które dotychczas nie były poruszane. „Dekalog depresji” w dalszym ciągu zachowuje swój praktyczny charakter – treść została podzielona na 10 kroków, które są istotne w przypadku prowadzenia pacjentów z depresją. Informacje zostały przedstawione w tabelaryczny sposób, tak, aby łatwiej można było znaleźć najważniejsze zagadnienia dotyczące rozpoznania, postępowania i leczenia depresji.
Dodane informacje i nowe pozycje piśmiennictwa sprawiają, że nowe wydanie będzie uzupełnione w szereg bardzo istotnych z puntu widzenia lekarzy praktyków zagadnień.
Wśród zmian znalazły się m.in.:
- wyszczególnienie szczególnych podtypów obrazu epizodu depresji,
- skale oceny nasilenia depresji i objawów towarzyszących,
- na nowo uszeregowane cechy epizodu depresyjnego, które mogą wskazywać na ChAD,
- wyszczególnione jednostki chorobowe zaliczane do spektrum zaburzeń dwubiegunowych,
- nowe dane dotyczące wpływu leków przeciwdepresyjnych na metabolizm wątrobowy i cytochrom CYP450,
- dane dotyczące bezpieczeństwa leków przeciwdepresyjnych w chorobach somatycznych,
- informacje o wpływie leków przeciwdepresyjnych na ryzyko wystąpienia oraz na pogłębianie się zespołu metabolicznego.
Ponadto omówione zostały zupełnie nowe zagadnienia dotyczące:
- działania przeciwbólowego leków przeciwdepresyjnych, anhedonii,
- czynników ryzyka powikłań krwotocznych po lekach przeciwdepresyjnych,
- interakcji między lekami przeciwdepresyjnymi a ziołami i suplementami diety.
Brakuje wam cierpliwości? Budzicie się zmęczeni? Irytuje was wolniejsze tempo pracy? Często miewacie bóle głowy i cierpicie na podwyższone napięcie mięśniowe?
Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedzieliście twierdząco, to książka dla Was. Doktor Augusto Cury szeroko opisuje Syndrom Przyspieszonego Myślenia (Accelerated Thought Syndrome), identyfikując go jako nową chorobę naszych czasów i najpowszechniejszy problem psychiczny obok depresji.
Dlaczego tak się dzieje? Wielość informacji, mnogość bodźców i rosnące tempo życia sprawiają, że zmieniło się również tempo formułowania myśli. Pociąga to za sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia emocjonalnego, intelektu i kreatywności. Dzięki pracy doktora Augusto Cury mamy okazję przyjrzeć się bliżej Syndromowi Przyspieszonego Myślenia i poprawić komfort naszego życia.
Do dziś mało wiadomo o tym, jak ważny jest czas spędzony w brzuchu matki dla dalszego życia człowieka.Co dziesiąta osoba na początku ciąży nie jest tam sama. Jeśli w łonie matki są bliźnięta i jedno z nich umiera, drugie przeżywa silny szok, którego później nie jest świadome. W duszy pozostaje dziura. Dręcząca tęsknota, samotność i niezrozumiałe poczucie winy mogą być skutkami tej wczesnej straty. Ten, który przeżył, będzie szukał swojego bliźniaka wszędzie. Wielu sławnych muzyków oraz twórców filmów takich jak Nell lub Wielki Błękit czerpie z poszukiwania tej utraconej jedności.Być może na początku ciąży nie byłeś sam w brzuchu swojej matki. Czujesz obecność swojego brata lub siostry. Słyszysz bicie jego lub jej serca, poruszasz się i bawisz z nim albo z nią w oceanach wód płodowych. Któregoś dnia ten drugi przestaje rosnąć. Jego serce staje się coraz słabsze i umiera. Wtedy zostajesz sam. Po narodzinach pył zapomnienia pokrywa to, czego doświadczyłeś do tej pory. Czy wszystko to, co wtedy przeżyłeś, zniknęło bez śladu i zostało rozwiązane?
This groundbreaking book explains why women experience burnout differently than men - and provides a simple, science-based plan to help women minimize stress, manage emotions and live a more joyful life.
The gap between what it's really like to be a woman and what people expect women to be is a primary cause of burnout, because we exhaust ourselves trying to close the space between the two. How can you 'love your body' when everything around you tells you you're inadequate? How do you 'lean in' at work when you're already giving 110% and aren't recognized for it? How can you live happily and healthily in a world that is constantly telling you you're too fat, too needy, too noisy and too selfish? Sisters Emily Nagoski, Ph.D., the bestselling author of Come as You Are, and Amelia Nagoski, DMA, are here to help end the cycle of overwhelm and exhaustion, and confront the obstacles that stand between women and well-being. With insights from the latest science, prescriptive advice, and helpful worksheets and exercises, Burnout reveals:
* what you can do to complete the biological stress cycle - and return your body to a state of relaxation.
* how to manage the 'monitor' in your brain that regulates the emotion of frustration.
* how the Bikini Industrial Complex makes it difficult for women to love their bodies - and how to fight back.
* why rest, human connection, and befriending your inner critic are key to recovering from and preventing burnout.
Eye-opening, compassionate and optimistic, Burnout will completely transform the way we think about and manage stress, empowering women to thrive under pressure and enjoy meaningful yet balanced lives. All women will find something transformative in these pages - and be empowered to create positive and lasting change.
Od autorki: "Agorafobia okrawa człowieka z godności i życia. Przyszło mi z nią dzielić dwanaście lat. Wstrząsające doświadczenie. Mam nadzieję, że dzięki swoim zwierzeniom uświadomię wielu osobom z czym naprawdę zmagają się chorzy cierpiący na agorafobię i nerwice lękowe. Autobiograficzna książka „Nie mów do mnie nie bój się” zdradza w jaki sposób uporałam się ze schorzeniem, co choroba mi dała, co zabrała. Chorym chcę podpowiedzieć, jak sobie poradzić w najtrudniejszych momentach. A że można się z tego piekła wyrwać – jestem na to dowodem. Jeśli książka choć trochę pomoże pozostałym czytelnikom w zrozumieniu, czym naprawdę jest agorafobia – będę szczęśliwa."
Opowieści te stanowią kontynuację książki „Dzieci psychiatryka. Historie z ich życia”. Opowiadają o trudnym starcie po wyjściu z oddziału psychiatrycznego w Bolanowie. Znajdziemy tu dramatyczne przeżycia, powroty do nałogów, walkę o przetrwanie i poszukiwanie własnej tożsamości, a także marzenia o miłości, tolerancji i akceptacji, które w zetknięciu z okrutną rzeczywistością i kruchością charakterów prowadzą do porażek, ale i oczekiwanego szczęścia. Przeczytamy o społecznych sierotach i problemach adopcyjnych rodziców, którymi niejednokrotnie stają się babcie i dziadkowie. Dowiemy się, na co zwrócić uwagę, by ustrzec dziecko przed zagrożeniami płynącymi z sieci i w realnym świecie, oraz jak rozprawiano się z pedofilią w PRL-u, czytając relacje ich ofiar na temat traumatycznych przeżyć (wciąż bolesnych mimo upływu czasu).
Czesława Joanna Drałus, mieszkanka Brzegu Dolnego, aktywna zawodowo pielęgniarka. Debiut literacki: „Dzieci psychiatryka. Historie z ich życia”. Wrażliwa, empatyczna, poruszona losami skrzywdzonych dzieci udzieliła im głosu. To na ich prośbę stworzyła kontynuację. Obecnie pracuje z dorosłymi, a w wolnych chwilach wspiera dzieci.
Każdy, kto cierpi na zaburzenia lękowe, powinien przeczytać tę książkę! Ona powie ci, dlaczego doświadczasz lęku, i pokaże ci krok po kroku, co powinieneś z tym zrobić. Jest przyjazna czytelnikowi, łatwa do zrozumienia i oparta na najnowszych badaniach. To naprawdę lektura obowiązkowa!
Judith S. Beck, dyrektor Beck Institute for Cognitive Therapy and Research
Polecam tę książkę wszystkim, którzy zmagają się z napadami paniki, lęku czy lękiem uogólnionym i poszukują sposobu na poradzenie sobie z tego typu problemami. Jeśli doświadczyłeś w swoim życiu tego, że lęk wymyka ci się spod kontroli, paraliżuje twoje działanie, ogranicza twoje możliwości i potencjał lub zabiera satysfakcję z życia, to ta książka jest dla ciebie. Potraktować ją można jako swoisty przewodnik, który dzięki praktycznym wskazówkom i ćwiczeniom uczy, jak akceptować odczuwane emocje i radzić sobie z lękiem, by odzyskać pełnię życia.
Krzysztof Demczuk, psychoterapeuta, prezes Fundacji Aplica
Książka w prosty i zrozumiały sposób zapoznaje z rodzajami zaburzeń lękowych. Jej największą wartością są konkretne wskazówki, pomocne w walce z lękiem. Obowiązkowa lektura dla tych, którzy chcą przestać się bać i zacząć żyć, a także dla bliskich chcących ich mądrze wspierać.
Magdalena Lipiak, psychoterapeuta i doradca zawodowy
Nie musisz być niewolnikiem lęku! Naprawdę możesz skutecznie go pokonać!Program przedstawiony w książce opiera się na terapii poznawczo-behawioralnej, uznawanej za najbardziej skuteczną w radzeniu sobie z lękiem. Autorzy, cenieni eksperci w dziedzinie terapii zaburzeń lękowych, oferują zestaw sprawdzonych strategii, które pomogą ci:zrozumieć,
* czym jest lęk i co go wyzwala;
* zidentyfikować sytuacje, które uaktywniają twój lęk;
* zmienić przekonania i zachowania, które nasilają objawy;
* opracować bezpieczny, stopniowy plan zmierzenia się z sytuacjami budzącymi lęk;
* osiągnąć spokój dzięki technikom relaksacyjnym.
Martin M. Antony jest profesorem na Wydziale Psychologii na Ryerson University Toronto. Był założycielem i dyrektorem Kliniki Badania i Leczenia Lęku w St. Joseph’s Healthcare w Hamilton, a także przewodniczącym Kanadyjskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Peter J. Norton jest profesorem w Szkole Nauk Psychologicznych na Monash University w Australii. Wcześniej był profesorem psychologii na University of Houston, gdzie kierował Kliniką Zaburzeń Lękowych. To światowej sławy ekspert w dziedzinie zaburzeń lękowych, laureat nagrody Stowarzyszenia Psychologii Klinicznej za wybitny wkład w profesjonalną psychologię kliniczną.
tany depresyjne lub całkiem zwykłe przygnębienie czy wahania nastroju mogą, częściej lub rzadziej, dotyczyć mogą każdego z nas. Bo takie po prostu jest życie. Składa się przecież z gorszych, lub lepszych dni. Najlepiej ujął to nieodżałowany poeta - ksiądz Jan Twardowski, pisząc: ""w życiu powinno być dobrze i niedobrze, bo jak jest tylko dobrze, to jest niedobrze"". Ale co zrobić, gdy przygnębienie czy zły nastrój nie odpuszcza zbyt długo, a my czujemy, że to odbiera nam energię do codziennego funkcjonowania? Na pewno nie rozkładajmy bezradnie rąk! Nie decydujmy się też na stosowanie antydepresantów w błędnym przeświadczeniu, że staną się błyskawicznym remedium na nienajlepszy stan ducha. W aptece Pana Boga bez problemu znajdziemy wiele środków mogących naprawdę pomóc w przywracaniu spokoju ducha w sposób bezpieczny i także skuteczny. Potwierdziły to liczne badania naukowe.
Pragnę zaprosić do lektury rozważań, które mają jeden cel: poruszyć serca, by nikt nie przechodził obojętnie wobec problemu ludzi wykorzystanych. Chcę też wyznać, że nigdy by mi do głowy nie przyszło, że to właśnie ja, „prosty człowiek” odważę się upominać o ich prawa. Nie wierzyłem też, że znajdę w sobie siłę i wystąpię w czyjejś obronie, narażając „swój święty spokój”. W chwili, gdy postanowiłem z niego zrezygnować i przekonałem się, że moje życie zależy tylko i wyłącznie od Pana, zacząłem pozbywać się niepotrzebnych skrupułów. Dzięki temu mam teraz odwagę, by przekazać w ręce Czytelnika książkę, która jest dyskretnym świadectwem posługi wśród boleśnie skrzywdzonych na duszy i ciele.
Spotykając się z różną reakcją ludzi wobec problemu osób wykorzystanych, poczułem się przynaglony, aby w przystępny sposób przybliżyć jego istotę. Chcę uwrażliwić tych, którzy nie rozumieją, a przez to nie zdają sobie sprawy z tego, co mogą przeżywać osoby skrzywdzone: psychicznie, emocjonalnie, fizycznie i duchowo. Nie będzie to wykład naukowy, lecz tylko próba zarysowania problemu w celu uświadomienia go i pobudzenia Czytelnika do osobistej refleksji. Zależy mi na tym, by osoby, które mają prawo nie znać kwestii wykorzystywania, mogły chociaż trochę wejść w świat przeżyć ludzi skrzywdzonych, by przejąć się ich trudną sytuacją życiową. Wierzę, że dzięki temu wiele osób w naturalny sposób przestanie się dziwić i zacznie inaczej patrzeć na historie ludzi dotkniętych tą traumą.
Mam cichą nadzieję, że niniejsze opracowanie chociaż w minimalnym stopniu uwrażliwi ludzi na realnie istniejący problem, a może też dotrze do serc i sumień sprawców oraz obojętnych świadków. Z głębi serca proszę Pana, aby nikt nigdy nie przechodził obojętnie wobec tego ogromnego cierpienia, jakie powoduje wykorzystanie.
Ks. Jacek Kołak
The effects of trauma can be devastating for sufferers, their families and future generations. Here one of the world's experts on traumatic stress offers a bold new paradigm for treatment, moving away from standard talking and drug therapies and towards an alternative approach that heals mind, brain and body.
'Van der Kolk draws on thirty years of experience to argue powerfully that trauma is one of the West's most urgent public health issues ... Packed with science and human stories' New Scientist
'Breathtaking in its scope and breadth, a seminal work by one of the preeminent pioneers in trauma research and treatment' Peter A. Levine, author of In An Unspoken Voice
'Dr. van der Kolk's masterpiece combines the boundless curiosity of the scientist, the erudition of the scholar, and the passion of the truth teller' Judith Herman, author of Trauma and Recovery
Prezentowana praca […] nawiązuje do ważnego obecnie nurtu badań historii mentalności. Jednym z elementów tych dociekań jest przedstawienie problematyki strachu. Podejmowano już wiele prób interpretacyjnych tego zagadnienia, także w historiografii polskiej. Sylwia Zydek stworzyła pewnego rodzaju nowe spojrzenie w zakresie tych badań, dodając do rozważań nad strachem problem kształtowania poczucia bezpieczeństwa. Wydaje się, że podjęcie tego tematu przy wykorzystaniu jednego źródła jest godne szczególnej uwagi. Autorka wybrała też odpowiednio ważny materiał badawczy, jakim są kazania Antoniego Węgrzynowicza (1658–1721), popularnego w swoim czasie kaznodziei kręgu franciszkańskiego. Wydał on zbiory kazań, które bardzo często znajdowały się w różnych bibliotekach kościelnych. Były więc zapewne szeroko wykorzystywane w pracy kaznodziejskiej, a zatem miały też duże oddziaływanie na szerokie kręgi wiernych. W oparciu o ich treść Autorka dochodzi do wielu ważnych wniosków zarówno na temat kształtowania strachu, jak i prób budowania poczucia bezpieczeństwa.
Z recenzji prof. dr. hab. Bogdana Roka
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?