W tym dziale znajdziecie Państwo szeroki wybór fachowych książek, poradników, atlasów o różnego rodzaju chorobach i schorzeniach - wszystkie rodzaje chorób i schorzeń, profilaktyka, wykrywanie, leczenie, zapobieganie. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, tylko tutaj znajdziecie najlepszy i największy wybór książek z dziedziny zdrowia - DobreKsiazki.pl
Pierwsza publikacja na polskim rynku całościowo poruszająca zakres tematyczny odpowiedni pulmonologii dziecięcej. Zawarte w książce zagadnienia opisują objawy, zasady diagnozowania i różnicowania najczęściej występujących chorób infekcyjnych i przewlekłych układu oddechowego. Przedstawione zostały również choroby rzadkie z którymi praktykujący specjalista może spotkać się w czasie praktyki zawodowej.
Książka przeznaczona jest dla lekarzy przygotowujących się do egzaminu specjalistycznego I i II stopnia. Stworzona została w oparciu o wytyczne ujęte w programie kształcenia specjalistycznego. Zawarta w niej wiedza przyda się również specjalistom pulmonologii, lekarzom rodzinnym oraz pediatrom. Może być wykorzystana przez studentów medycyny zainteresowanych tematyką.
Stopa dziecięca w praktyce ortopedycznej poświęcona diagnostyce i leczeniu wad i uszkodzeń narządu ruchu u dzieci wypełnia lukę na rynku krajowych wydawnictw ortopedycznych w obszarze ortopedii dziecięcej.
W książce Stopa dziecięca w praktyce ortopedycznej omówiono m. in.: rozwój stopy w okresie prenatalnym, sposoby i techniki badania stopy dziecięcej, stopę i jej schorzenia w okresie wzrostu, zniekształcenia stopy wrodzone, neurogenne oraz w zespołach wad i chorobach systemowych, zapalenia i jałowe martwice stopy, urazy i ich następstwa (w tym problemy dziecka maltretowanego) oraz najczęstsze urazy i dolegliwości bólowe związane z uprawianiem sportu. Ponadto zostały omówione zmiany guzopodobne i guzy stopy oraz postępowanie okołooperacyjne. Oddzielny rozdział poświęcono nietypowym i rzadkim przypadkom wrodzonych i nabytych zniekształceń stóp u dzieci oraz powikłań zastosowanego leczenia operacyjnego.
Bogaty materiał graficzny (ponad 670 rycin) doskonale ilustruje omawiane zagadnienia.
Stopa dziecięca w praktyce ortopedycznej została przygotowana z myślą o ortopedach, fizjoterapeutach i rehabilitantach – z nadzieją, że będzie pomocna w procesie kształcenia i w praktyce zawodowej.
Z wielką radością przyjąłem wiadomość o przygotowaniach do wydania „Otorynolaryngologii dziecięcej”, pod redakcją dr. hab. med. Lidii Zawadzkiej-Głos, profesora UM w Warszawie. (…) W recenzowanym przeze mnie podręczniku, w 13 rozdziałach, zaprezentowano większość aktualnej wiedzy z otologii, rynologii i laryngologii dziecięcej. Autorami publikacji są przedstawiciele wiodących ośrodków otorynolaryngologii dziecięcej w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. W książce omówione zostały zagadnienia z zakresu chorób jamy ustnej, gardła, ślinianek, krtani, tchawicy, nosa, zatok przynosowych, szyi oraz uszu, uzupełnione tematami z zakresu niedosłuchu rozwojowego, chirurgicznego leczenia niedosłuchów, zawrotów głowy, zaburzeń przetwarzania słuchowego, połykania, czy problemów foniatrycznych w populacji pediatrycznej. Przejrzysta i czytelna struktura rozdziałów oraz ciekawa oprawa ilustracyjna ułatwiają Czytelnikowi przyswojenie zawartej wiedzy w publikacji. (…) Pozostaję z wielkim uznaniem dla wysiłku Pani Profesor Lidii Zawadzkiej-Głos oraz pozostałych Autorów podręcznika, bo dzięki nim otrzymujemy ważne dzieło, służące nie tylko całemu środowisku otorynolaryngologów, ale również lekarzom chorób wieku dziecięcego i medycyny rodzinnej (…). Konsultant krajowy w dziedzinie otorynolaryngologii dziecięcej, Kierownik Kliniki Otolaryngologii ICZMP w Łodzi Prof. dr hab. med. Wiesław Konopka
Podstawy chirurgii narządu wzroku to kolejna pozycja w serii W kręgu okulistyki. Celem książki jest zapoznanie Czytelników z podstawami: gojenia się ran, fizyki szycia ran, wyboru igieł i nici do szycia różnych ran oraz ogólnymi zasadami szycia i wiązania szwów, podstawowymi zasadami operacji poszczególnych części oka. Publikacja pokazuje też, jak wybór techniki i sposób szycia ranywpływają na jej późniejsze gojenie i ewentualne powikłania. Atutami książki są jej zwięzła i przejrzysta forma oraz bogata szata graficzna. Autorami poszczególnych rozdziałów są lekarze okuliści, kierownicy klinik i oddziałów okulistycznych w kraju, uznani chirurdzy okulistyczni z wieloletnim i bogatym doświadczeniem praktycznym. Publikacja adresowana jest do lekarzy okulistów wykonujących operacje narządu wzroku oraz lekarzy specjalizujących się w okulistyce. Serdecznie zachęcamy Państwa do lektury.
Czy po ciężkim dniu boli cię dół pleców? Masz problemy z poruszaniem szyją? Czujesz, że twoje barki są spięte? Trudno ci rano rozprostować kości?Ból pleców to dziś jeden z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych. Sprzyjają mu takie codzienne elementy naszego życia, jak praca za biurkiem, pochylanie głowy podczas wpatrywania się w telefon komórkowy czy mała aktywność fizyczna. A ponieważ kręgosłup stanowi rusztowanie ciała i w bardzo dużym stopniu zależy od niego nasze zdrowie, sprawność i dobre samopoczucie, warto o niego zadbać.Z tej książki dowiesz się, jak pozbyć się bólu pleców i jak mu przeciwdziałać, w czym pomoże ci fizjoterapeuta, a kiedy dolegliwości wymagają wizyty u lekarza. Poznasz budowę kręgosłupa oraz przyczyny dolegliwości bólowych w jego obrębie. Przeczytasz o diagnostyce i leczeniu bólu pleców, a przede wszystkim o profilaktyce na co dzień.W poradniku znajdziesz zestaw dokładnie opisanych i zilustrowanych ćwiczeń wzmacniających różne partie mięśni pleców, relaksujących i uśmierzających ból.Ilona Wagner-Olszewska lekarz specjalizujący się w ortopedii i traumatologii narządu ruchu, magister fizjoterapii. Opiekuje się reprezentacją Polski w piłce nożnej dziewcząt do lat 17. Zafascynowana biomechaniką, analizą chodu, siecią mięśniowo-powięziową. Miłośniczka wszelkich form aktywności fizycznej, podróży i fotografii.
Seksuologia sądowa zajmuje sięzagadnieniami zaspokajania popędu seksualnego w sposób odbiegający od oczekiwań społecznych lub naruszających obowiązujący porządek prawny. Jednym z zadań seksuologii sądowej jest merytoryczne przygotowanie specjalistów, którzy będą współpracować z wymiarem sprawiedliwości w charakterze biegłych. Opiniowanie sądowo-seksuologiczne jest niezbędne w wielu postępowaniach wymagających szczególnej wiedzy i doświadczenia. W poszczególnych tomach omówiono zagadnienia medyczne, psychologiczne, socjologiczne, kryminologiczne, prawne i opiniodawcze. Czytelnicy znajdą w rozdziałach najnowsze piśmiennictwo i wyniki badań prowadzonych w wiodących ośrodkach zajmujących się zagadnieniami patologii seksualnej. W kolejnych tomach omówiono: teorie, modele, badania, opiniowanie seksuologiczne w sprawach karnych, cywilnych i nieletnich, praktyczne aspekty opiniowania seksuologicznego, wiktymologię. Seksuologia sądowa jest adresowana nie tylko do seksuologów, psychiatrów i psychologów, lecz także prawników (sędziów, prokuratorów, obrońców).
Publikacja stanowi zbiór standardów postępowania i prezentuje aktualny stan wiedzy na temat rehabilitacji kardiologicznej. Szczegółowo przedstawia specyfikę postępowania rehabilitacyjnego w wybranych jednostkach chorobowych. Autorzy w rzetelny sposób połączyli zagadnienia dotyczące zarówno realizacji rehabilitacji kardiologicznej, jak i najnowszych technologii medycznych stosowanych w kardiologii i kardiochirurgii. Uporządkowany sposób przedstawienia specjalistycznych informacji – od wiedzy podstawowej, z uwzględnieniem fizjologii wysiłku fizycznego, po wiedzę kliniczną, z przedstawieniem diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia – czyni książkę łatwą w odbiorze. Monografia będzie wartościową pozycją zarówno dla wszystkich członków zespołu rehabilitacyjnego, jak i studentów kierunków medycznych.
Publikacja "Astma alergiczna. Diagnoza i terapia" serii W gabinecie lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej to pozycja, w której grono wybitnych specjalistów z obszaru pneumonologii przedstawia postępowanie diagnostyczne i nowoczesne leczenie astmy alergicznej. Adresatami kompendium wiedzy na temat chorób układu oddechowego są nie tylko lekarze, ale także studenci medycyny, szczególnie zainteresowani pneumonologią i alergologią.SPIS ROZDZIAŁÓWEpidemiologia i wpływ czynników środowiskowych na rozwój astmy oskrzelowej alergicznej Małgorzata Bulanda, Ewa CzarnobilskaLeczenie kontrolujące przebieg astmy Ewa Czarnobilska, Daniel Bulanda, Małgorzata BulandaZaostrzenie astmy - czynniki ryzyka, zalecane postępowanie Małgorzata Bulanda, Maria Czarnobilska, Ewa CzarnobilskaJak rozpoznać astmę oskrzelową u dorosłych? Małgorzata Bulanda, Ewa CzarnobilskaTerapia trójlekowa vs. leczenie biologiczne Marcel MazurWspółchorobowość astmy Marcel MazurWyniki badań spirometrycznych i testów nadreaktywności oskrzeli w kontekście obrazu klinicznego pacjenta Małgorzata Bulanda, Daniel Bulanda, Ewa Czarnobilska.
Kolejne wydanie z serii „W gabinecie lekarza POZ” poświęcone pacjentom z niewydolnością serca, przygotowane przez doświadczonych lekarzy, głównie z I Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Niewydolność serca jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji osób dorosłych w Polsce i stanowi duże wyzwanie dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. To do nich bowiem należy rozpoznanie i zastosowanie odpowiedniego leczenia na poziomie POZ lub też w razie konieczności skierowanie na dalsze leczenie do specjalisty. adekwatne leczenie, co przekłada się na niekorzystne rokowanie. Szybka diagnostyka i wdrożenie leczenia u pacjentów (zarówno z objawową HF, jak i działania prewencyjne w stadiach przedklinicznych) mają na celu przedłużenie długości życia i komfortu pacjentów. W warunkach polskiej ochrony zdrowia lekarze rodzinni mają coraz większe możliwości diagnostyki HF (w tym rosnąca dostępność echokardiografii przezklatkowej i badania stężeń peptydów natriuretycznych, które są kluczowe w diagnostyce HF). Dlatego tak ważna jest edukacja lekarzy pierwszego kontaktu i lekarzy rodzinnych w tym zakresie. Wydanie przedstawia wszystkie niezbędne informacje, którą pozwolą lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej zaopiekować się pacjentem według najlepszych standardów: odpowiada na pytania, kiedy podejrzewać i jak diagnozować niewydolność serca u pacjenta w POZ, jakie są objawy i prezentacja kliniczna najczęstszych etiologii, jak zoptymalizować leczenie w zależności od frakcji wyrzutowej lewej komory, porusza niezwykle istotną kwestię specyfiki opieki nad pacjentem z wielochorobowością, a także z kardiologicznym urządzeniem wszczepialnym. Publikację uzupełniają dydaktyczne opisy przypadków pacjentów: jeden przedstawia pacjenta leczonego skutecznie z ramach POZ, drugi ilustruje, jakiego pacjenta należy skierować do specjalisty. Cenne treści uzupełniają w publikacji czytelne schematy, tabele i ryciny, które ułatwiają przyswajanie i zapamiętywanie treści.
Kardiologia. Kompendium to uaktualnione, kolejne wydanie repetytorium z zakresu postępowania w chorobach serca i naczyń. Publikacja jest źródłem wiedzy kardiologicznej w nowoczesnym, bogato ilustrowanym, pełnym rycin, wykresów i algorytmów formacie kieszonkowym. W książce omówiono następujące zagadnienia: Diagnostyka kardiologiczna Stabilna choroba wieńcowa i zawał serca Niewydolność serca Choroby zastawek serca Choroby osierdzia i mięśnia sercowego Arytmie Wrodzone wady serca u dorosłych, choroby serca u ciężarnych Choroby aorty i tętnic obwodowych Różne sytuacje kliniczne Publikacja skierowana jest przede wszystkim do lekarzy stażystów, lekarzy medycyny ratunkowej, anestezjologów, internistów, ratowników medycznych, pielęgniarek pracujących na oddziałach kardiologicznych i studentów medycyny. Z pewnością – dzięki swojej zwięzłej i bogatej w treść formie – będzie również przydatna dla kardiologów, jako swoiste kompendium wiedzy z zakresu chorób serca i układu krążenia.
Leczenie dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) – z definicji – jest leczeniem objawowym, którego najistotniejszym elementem jest fizjoterapeutyczne postępowanie usprawniające. Obraz kliniczny MPD jest znacznie międzyosobniczo zróżnicowany, ponieważ zależy nie tylko od charakteru, lokalizacji, rozległości oraz stopnia ciężkości uszkodzenia OUN, lecz także od indywidualnych predyspozycji poziomu aktywności mechanizmów plastyczności mózgu. Wszystko to składa się na niezwykle złożony, indywidualny i dodatkowo zmieniający się wraz z dojrzewaniem ośrodkowego układu nerwowego (OUN) obraz zaburzeń rozwojowych dziecka z MPD i narzuca konieczność indywidualnego oraz stale aktualizowanego podejścia do stanu pacjenta, w tym zarówno diagnostycznego, jak i terapeutycznego.
Mimo znaczących osiągnięć w diagnostyce i terapii dzieci z MPD w ciągu ostatnich lat, skuteczność leczenia jest nadal odległa od oczekiwań społecznych. Ciągle trwają poszukiwania nowych, przynoszących rezultaty metod, form i sposobów usprawniania dzieci z MPD.
W ramach prezentowanego opracowania skoncentrowano się zatem na zebraniu i przedstawieniu aktualnej wiedzy na temat klinicznych podstaw MPD oraz metod wczesnego rozpoznawania zaburzeń ruchowych pochodzenia ośrodkowego prognozujących MPD, a także metod i środków służących do kompleksowego postępowania usprawniającego. Przedstawiona tematyka będzie pomocna studentom kierunku fizjoterapii, osobom realizującym specjalizację z fizjoterapii czy absolwentom tego kierunku studiów, którzy pracują lub rozpoczynają pracę z dziećmi z MPD, w opanowaniu wielu efektów kształcenia, dotyczących klinicznych podstaw fizjoterapii, samej fizjoterapii w zaburzeniach wieku rozwojowego, a także dużej części efektów kształcenia dotyczących diagnostyki funkcjonalnej oraz metod specjalnych stosowanych w wieku rozwojowym.
Z Przedmowy
Mam olbrzymią przyjemność oddać w Państwa ręce polskie wydanie Dermatoskopii w dermatologii ogólnej A. Lallasa, E. Errichettiego i D. Ioannidesa, unikalnej w swojej naturze, nowoczesnej monografii poświęconej diagnostyce nienowotworowych chorób skóry. Ten blisko 400-stronicowy podręcznik, będący owocem pracy międzynarodowego zespołu ekspertów, obejmuje zagadnienia inflamoskopii – czyli dermatoskopii chorób zapalnych, infektoskopii – czyli dermatoskopii chorób zakaźnych, entomodermatoskopii – czyli dermatoskopii chorób pasożytniczych, onychoskopii – dermatoskopii chorób aparatu paznokciowego, a także trichoskopii – czyli dermatoskopii chorób włosów i skóry owłosionej. W szczególnie przystępny i usystematyzowany sposób przybliża on czytelnikom najważniejsze i najczęściej spotykane w codziennej praktyce klinicznej jednostki chorobowe. Autorzy poszczególnych rozdziałów umiejętnie wiążą obrazy kliniczne chorób z dermatoskopowymi wzorami rozpoznań, każdorazowo omawiając ich korelacje histopatologiczne. Pozwala to czytelnikowi w pełni zrozumieć szczegółowy mechanizm ich powstawania, identyfikować objawy świadczące o aktywności i remisji choroby oraz postępach leczenia. Niewątpliwym atutem podręcznika jest bogata baza świetnej jakości ilustracji, uzupełnionych o czytelne opisy i wyraźne oznaczenia istotnych wzorów chorób skóry, włosów i paznokci. Autorzy poświęcili także sporo uwagi odmiennościom obrazów klinicznych i dermatoskopowych u pacjentów o ciemnej karnacji. W czasach kiedy z łatwością przemieszczamy się pomiędzy kontynentami, szczególnie ważna staje się znajomość chorób występujących w różnych regionachświat a i związanych z różnymi kulturami. Dużą pomocą praktyczną jest zbiór kilkunastu tabel umieszczony na końcu podręcznika, poświęcony diagnostyce różnicowej poszczególnych kategorii zaburzeń i poparty przykładowymi ilustracjami.
Przedmowa do wydania polskiego
W publikacji zawarto najnowsze wiadomości dotyczące etiologii, epidemiologii i terapii zaburzeń psychicznych. Rozpoznania oparto na kryteriach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych - ICD-11 i jest to pierwsza polska propozycja zapoznania się z nowymi kryteriami oraz wyjaśnienia najważniejszych różnic z wersją 10. tej klasyfikacji. Pewne informacje podano w formie tabel oraz różnego rodzaju podsumowań i wyróżnień, tak aby podkreślić ich wartość edukacyjną. Osoby zainteresowane znajdą w książce również opis kryteriów zaburzeń psychicznych zawartych w klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego - DSM-5. Porównanie tych klasyfikacji (ICD-11 i DSM-5) pozwala prześledzić tok rozumowania autorów i ekspertów je tworzących, a także przeanalizować nowy sposób widzenia jednostek chorobowych z dziedziny psychiatrii, który jest ich podstawą.
Celem niniejszej książki jest pomoc w utrwaleniu Twojej wiedzy z zakresu pediatrii oraz w powtórzeniu materiału przed egzaminami. Pytania są uzupełnieniem podręcznika Pediatria (wydanie 6.), zawierającego wszystkie podstawowe informacje, na bazie których opracowano pytania.
Nowe wydanie książki Pediatria. Pytania testowe zostało gruntownie zmienione, aby zapewnić jego aktualność, oraz uzupełnione o wiele nowych pytań i rycin.Przeznaczone jest ono przede wszystkim dla studentów medycyny, jednak powinno być również pomocne w powtórzeniu materiału osobom przygotowującym się do podyplomowych egzaminów pediatrycznych, takich jak część teoretyczna egzaminu członkowskiego Royal College of Paediatrics and Child Health lub egzaminu specjalisty znego w dziedzinie pediatrii. Do wszystkich pytań dołączono odpowiedzi opatrzone dodatkowymi komentarzami lub wyjaśnieniami pomagającymi w zrozumieniu i poznaniu tematu, a nie tylko sprawdzeniu, czy odpowiedź jest prawidłowa, czy nie.
Wykorzystaliśmy dwa formaty pytań: z jedną prawidłową odpowiedzią oraz pytania problemowe z dopasowaniem. Odzwierciedla to zmianę formy egzaminów z mniejszym wykorzystaniem pytań z wieloma prawidłowymi/ nieprawidłowymi odpowiedziami. Dołączyliśmy również kilka rycin w celu oceny zdolności rozpoznawania stanów klinicznych lub interpretacji wyników badań.
[Przedmowa]
Szóste wydanie uznanego i wielokrotnie nagradzanego podręcznika Pediatria kompleksowo obejmuje program nauczania tego przedmiotu na uniwersytetach medycznych i podczas rezydentury. Tematy są dostępne dzięki licznym kolorowym obrazom, diagramom i analizom przypadków, a weryfikację ułatwiają wyróżnione kluczowe punkty i ramki podsumowujące. To sprawiło, że książka stała się pozycją ulubioną przez studentów medycyny, a także stażystów zbliżających się do klinicznych egzaminów specjalistycznych.
• Bogato ilustrowana setkami kolorowych obrazów i diagramów
• Studia przypadków wyjaśniające ważny lub złożony problem kliniczny
• Kluczowe wnioski i najbardziej istotne klinicznie fakty
• Pola podsumowujące, ułatwiające powtórkę
Każdy lekarz potwierdzi, że istnieją pewne kluczowe publikacje, które się pamięta i do których się odwołuje przez całą karierę zawodową. Źródłom tym, napisanym przez legendy świata medycyny, ufają rzesze studentów i lekarzy na całym świecie. Dla mnie ta książka to jedno z takich źródeł. Zawsze będzie zajmować honorowe miejsce na mojej półce.
Obejmuje ona wszystko, co student medycyny i początkujący pediatra musi wiedzieć, i robi to w sposób naprawdę wciągający, a jednocześnie bardzo praktyczny. Wystarczy wziąć do ręki i czytać…
Dr Ranj Singh
Staraliśmy się ułatwić proces nauki pediatrii, stosując styl wykładu i notatek, włączając w tekst liczne diagramy i schematy, a także ilustracje i obrazy, aby pomóc w rozpoznaniu ważnych objawów lub cech klinicznych. Aby uczenie się było bardziej interesujące, wyróżniliśmy kluczowe punkty i przypadki kliniczne. Ramki podsumowujące ważne fakty ułatwią powtarzanie materiału.
Książka została w pełni zaktualizowana – wiele rozdziałów napisano od początku, stworzono nowe schematy, wykonano dodatkowe ilustracje. Dodano nowe, oddzielne lub rozszerzone rozdziały dotyczące maltretowania dzieci, zagadnień genetycznych i globalnego zdrowia dzieci; zwracają one uwagę na rosnące znaczenie tych tematów w praktyce pediatrycznej.
Tom Lissauer i Will Carroll
Bestsellerowy poradnik dotyczący okresu ciąży i porodu. Narratorem jest przyszły dzidziuś, który w pełen humoru sposób opisuje swoje przeżycia i odczucia od zapłodnienia, kiedy jako jeden z kilkuset milionów potencjalnych ”lokatorów-plemników” został mieszkańcem „brzuszka”, do dnia narodzin. Atutami książki są niekonwencjonalne ujęcie tematu i oryginalność stylu. Zabawne, dowcipne ryciny, ilustrujące proces rozwoju płodu i narodzin dziecka podnoszą walory tej arcyciekawej lektury. Książeczka przeznaczona jest dla każdego z rodziców oczekujących dziecka, dla brata lub siostry, jako swoiste wprowadzenie w świat małego człowieka. I dla wszystkich tych, którzy wierzą, że każdy ma prawo mieć swój punkt widzenia. Nawet ktoś z wiekiem liczonym w dniach PP (przed porodem).
Dwutomowa publikacja Mikrobiologia lekarska została przygotowana przez zespół specjalistów pod kierunkiem prof. dr hab. Małgorzaty Bulandy, dr Agaty Pietrzyk oraz prof. dr hab. Marty Wróblewskiej. Monografia w sposób szczegółowy uwzględnia najnowszą wiedzę z zakresu mikrobiologii medycznej. Tom pierwszy obejmuje historię mikrobiologii, epidemiologię, dezynfekcję, sterylizację i antyseptykę, immunoprofilaktykę zakażeń, bakteriologię oraz wirusologię ogólną i szczegółową.
W tomie drugim poruszono kwestię mykologii oraz parazytologii ogólnej i szczegółowej, leki przeciwdrobnoustrojowe i antybiotykoterapię chorób zakaźnych, zakażenia związane z opieką zdrowotną, bioterroryzm, diagnostykę mikrobiologiczną, a także zakażenia układowe i narządowe. Publikacja jest skierowana do studentów kierunków medycznych. Będzie także przydatna dla diagnostów laboratoryjnych, lekarzy odbywających specjalizację zarówno z mikrobiologii medycznej, jak i lekarskiej.
Dwutomowa publikacja Mikrobiologia lekarska została przygotowana przez zespół specjalistów pod kierunkiem prof. dr hab. Małgorzaty Bulandy, dr Agaty Pietrzyk oraz prof. dr hab. Marty Wróblewskiej.Monografia w sposób szczegółowy uwzględnia najnowszą wiedzę z zakresu mikrobiologii medycznej. Tom pierwszy obejmuje historię mikrobiologii, epidemiologię, dezynfekcję, sterylizację i antyseptykę, immunoprofilaktykę zakażeń, bakteriologię oraz wirusologię ogólną i szczegółową. W tomie drugim poruszono kwestię mykologii oraz parazytologii ogólnej i szczegółowej, leki przeciwdrobnoustrojowe i antybiotykoterapię chorób zakaźnych, zakażenia związane z opieką zdrowotną, bioterroryzm, diagnostykę mikrobiologiczną, a także zakażenia układowe i narządowe.Publikacja jest skierowana do studentów kierunków medycznych. Będzie także przydatna dla diagnostów laboratoryjnych, lekarzy odbywających specjalizację zarówno z mikrobiologii medycznej, jak i lekarskiej.
RekomendacjaJadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa) to jedno z bardziej skomplikowanych etiopatogenetycznie (przyczynowo) zaburzeń psychicznych. Łączy bowiem wzajemnie się przenikające elementy nieprawidłowości funkcjonowania psychicznego i fizycznego. Mnogość czynników wpływających na początek i przebieg zaburzenia była przedmiotem mniej lub bardziej wiarygodnych badań. Między innymi dość powszechne było przekonanie, że z jadłowstrętem psychicznym łączy się wysoki poziom intelektualny. Doktor Małgorzata Talarczyk na podstawie swoich obserwacji zwróciła uwagę, że zależność ta nie jest jednoznaczna. Uwagę zwracał natomiast fakt, że zdecydowana większość chorych niezależnie od poziomu intelektu ma bardzo wysokie aspiracje. Spostrzeżenie to postanowiła sprawdzić własnymi badaniami naukowymi, które stały się tematem jej obronionej i wysoko ocenionej przez recenzentów pracy doktorskiej. Wnioski opublikowane i często cytowane w podręcznikach potwierdziły jednoznacznie wstępne założenia. Ponieważ Jej praca była pierwszym naukowym dowodem na istnienie tej predyspozycji do wystąpienia jadłowstrętu, zachowała ona nadal swoją aktualność i wartość naukową. Celowe jest więc utrwalenie jej w szerszej świadomości zarówno terapeutów, jak i osób zagrożonych tym zaburzeniem.prof. dr hab. med. Andrzej Rajewski
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?