"O tym, jak bogowie ludziom słońce zwrócili", "O powstaniu Jutrzenki i Gwiazdy Porannej","Jak Słowianie ludojadów przepędzili", czy "Dlaczego tylko Piorun może dzierżyć piorun?" - to tylko niektóre spośród 20 opowieści opracowanych i opowiedzianych naszym małym-ciekawskim czytelnikom przez Michała Łuczyńskiego. Są to historie pełne magii, fantastycznych postaci i niezwykłych wydarzeń. Jest to zarówno fascynująca, dla każdego dziecka, podróż w świat dawnych wierzeń i tradycji słowiańskich, jak i piękne, pouczające historie, które, niczym bajki baśnie, mogą nauczyć dzieci szacunku do przyrody, rodziny i tradycji.
"Lokomotywa" to jeden z najbardziej znanych wierszy Juliana Tuwima, klasyk polskiej literatury dziecięcej. Wspaniała rytmika i powtarzające się frazy, nadają utworowi niemal muzyczny charakter. Owa muzyczność słów w połączeniu z niezwykłym kolorytem opisów, w niesamowity sposób angażuje wyobraźnię dzieci, które - dzięki kolorowance - mogą przenieść swoje emocje i wizję wjeżdżającej na tory, pełnej przedmiotów, zwierząt i ludzi, lokomotywy, na papier. To idealne połączenie dobrej literatury dla najmłodszych z ich twórczą i kreatywną zabawą!.
"Aleksander Gierymski - zeszyt do kolorowania" to świetna propozycja dla osób, które cenią zarówno sztukę, jak i kreatywny relaks. W publikacji znalazły się 15 reprodukcji dzieł malarza oraz 14 szkiców, które można samodzielnie pokolorować.Każdej ilustracji towarzyszy oryginalne dzieło - dzięki temu można spróbować odtworzyć kolorystykę mistrza lub puścić wodze wyobraźni i stworzyć własną wersję klasyki.To nie tylko chwila spokoju przy kredkach czy mazakach, ale też wyjątkowa okazja, by jeszcze bliżej poznać styl i tematykę jednego z najważniejszych twórców polskiego realizmu. Idealne dla fanów kolorowanek, sztuki XIX wieku i każdego, kto lubi łączyć przyjemne z inspirującym.
Album opracowany przez Stefanię Krzysztofowicz-Kozakowską poświęcony jest twórczości Tadeusza Makowskiego (1882-1932), malarza, rysownika i grafika, jednego z czołowych reprezentantów sztuki polskiej XX wieku.Zainspirowany folklorem, zwykle uwieczniał mieszkańców wsi i otaczającą przyrodę, często podejmował też temat karnawału i teatru. Makowski zasłynął jednak przede wszystkim jako portrecista dzieci, które obdarzone subtelnymi rysami i melancholijnym spojrzeniem, z czasem zaczęły przybierać geometryczne kształty - trójkątów, walców i stożków. To interesujące połączenie realizmu z elementami kubizmu i ekspresjonizmu nadało twórczości Makowskiego nietuzinkowy charakter.Ten bogato ilustrowany album stanowi przegląd najważniejszych dzieł malarza z kolekcji muzealnych i prywatnych. Czytelnicy zobaczą w nim między innymi Kapelę dziecięcą Karnawał dzieci z chorągiewką oraz Dzieci z turoniem. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich entuzjastów sztuki polskiej ubiegłego wieku.
Nowy minialbum w serii Rzeźba prezentuje najciekawsze prace Grzegorza Gwiazdy, utalentowanego rzeźbiarza młodego pokolenia.Gwiazda obronił dyplom magisterski w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Adama Myjaka, kilka lat później uzyskał stopień doktora. Przez kilkanaście lat pracował w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, obecnie prowadzi Pracownię Rzeźby na macierzystej uczelni. Jego prace wystawiane są w Polsce i za granicą, m.in. w Galerii Promocyjnej w Warszawie i w Galerii Wspólnej w Bydgoszczy oraz w Madrycie, Barcelonie czy Positano, były też wielokrotnie nagradzane, w tym dwukrotnie na międzynarodowym konkursie sztuki figuratywnej Fundació de les Arts i els Artistes. Gwiazda zasłynął jako autor rzeźb antropomorficznych, a jego główną inspirację stanowią sztuka antyczna, surrealizm oraz symbolizm.Minialbum powstał we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.
Polskie skanseny to miejsca, w których zachowane zostały tradycyjne elementy kultury ludowej, architektury i codziennego życia różnych regionów Polski. Album prezentuje obiekty z wszystkich największych i najważniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Polsce, pokazując - tkwiący w ich autentyczności i atmosferze przeszłości - urok. To opowieść o historii minionych pokoleń, zmaterializowana w drewnianych chatach, świątyniach, strojach, artefaktach codziennego życia czy kultywowanych tradycjach różnych regionów naszego kraju. Całość wzbogacona wstępem autorstwa prof. Jana Święcha.
Kalendarz 13-kartkowy na 2026 rok z 12 ilustracjami prac Jacka Yerki w formacie A3 (420297 mm) wydrukowany na kredowym papierze o gramaturze 170g.Indeks dzieł Jacka Yerki znajdujących się w kalendarzu:Amok żniwny, 1990Pokojowa farma, 1999Przesyłka expresowa, 1992Szafka przydrożna, 1998Dom nad wodospadem, 1998Sonet, 1997Przypływ, 2008Prywatna fala, 2000Bezludna wyspa, 1999Upał, 2006Krótka historia cywilizacji, 2019Letnia kuchnia z cyklu Kieszonkowa dżungla, 2018Kalendarz jabłkowy, 2012Jacek Yerka (ur. 1952) to uznany polski artysta, znany ze swojego unikalnego stylu surrealistycznego. W latach 1972-1976 studiował w Toruniu na na wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych. Obrazy artysty są pełne detali, odznaczają się precyzyjnym wykonaniem i bogatą kolorystyką, a ich tematyka często odwołuje się do snów, mitologii oraz osobistych wspomnień artysty.
Kultura chińska jest niezwykle bogata w historie i opowieści wypełnione bóstwami, bestiami, chochlikami, a nawet zombie. Wielowiekowa tradycja chińska zdaje się być niewyczerpaną kopalnią wiedzy na temat mitologicznej strony życia Chińczyków, czego wyrazem jest prezentowany czytelnikom "Bestiariusz chiński" autorstwa znawczyń tematyki, sinolożek: Ewy Paśnik-Tułowieckiej oraz Joanny Grzybek. Książka przedstawiać będzie demoniczne bóstwa, mityczne hybrydy i niebezpieczne bestie (czyli niezwykłe i straszne zwierzęta np. smok i feniks, zouwu czy qilin) yaoguai (czyli wszelkiego rodzaju demony, chochliki, duchy i chińskie zombie), a także bohaterów dwóch klasycznych powieści chińskich Xiyouji czyli Wędrówki na Zachód i Fengshen yanyi czyli Inwestytury Bogów (XVI w.). Bogactwu warstwy narracyjnej towarzyszyć będzie równie ciekawa i zachwycająca warstwa ilustracyjna autorstwa Rafała Jankowskiego.
Styl zakopiański był fenomenem w historii polskiej architektury i sztuki użytkowej. Jego twórca - Stanisław Witkiewicz - na przełomie XIX i XX wieku, w Zakopanem - małej wówczas wiosce pod Tatrami - formułował teoretyczne zasady swej nowej idei i projektował piękne, drewniane wille, obiekty sakralne i rzemiosło artystyczne. Z Witkiewiczem współdziałali przedstawiciele polskiej elity kulturalnej owego czasu, a także górale - cieśle i snycerze, którzy wprowadzali w życie koncepcje artysty. To do ich właśnie góralskiej architektury i sztuki ludowej nawiązał Witkiewicz, tworząc swoje projekty i dążąc do przekształcenia swych wizji w polski styl narodowy. Styl zakopiański miał objąć różne dziedziny życia, do dziś zachowało się jednak niewiele jego przykładów. Te, które przetrwały, są zatem szczególnie cenne i one właśnie są bohaterami albumu "Styl zakopiański Stanisława Witkiewicza". Współczesne fotografie obiektów w stylu zakopiańskim wykonał Piotr Droździk, a wyjątkowo interesujący projekt graficzny przygotował prof. Leszek Szurkowski. W albumie znalazły się również liczne zdjęcia archiwalne, rysunki i projekty, które pozwalają uzmysłowić sobie, jak kształtowała się koncepcja stylu zakopiańskiego i jak wyglądało Zakopane przełomu XIX i XX wieku.
Nowe wydanie bestsellerowego albumu gromadzącego wspaniałe archiwalne zdjęcia Tatr i ZakopanegoPoszczególne rozdziały zawierają najstarsze ujęcia Tatr, panoramy górskie, widoki Zakopanego, wówczas stacji klimatycznej, portrety górali, w tym słynnych osobowości jak Sabały czy Klemensa Bachledy, pierwsze wysokogórskie wyprawy, początki narciarstwa, wreszcie styl zakopiański i artystyczne, niepowtarzalne zdjęcia wykonane przez Witkacego. Uzupełnieniem zdjęć są cytaty związane z Tatrami i Zakopanem.Wprowadzeniem do tego niezwykłego zbioru są trzy teksty - słowo wstępne Teresy Jabłońskiej, która pełni funkcję dyrektora Muzeum Tatrzańskiego, tekst "Czas znieruchomiały" Anny Liscar i Stefana Okołowicza, prezentujący najstarsze dzieje fotografii tatrzańskiej oraz artykuł profesora Kolbuszewskiego o roli Tatr w polskiej literaturze i kulturze.Album powstał w polsko-angielskiej wersji językowej.
Michelangelo Merisi da Caravaggio jest uważany za jednego z najwybitniejszych artystów barokowych na świecie. Jego twórczość zrewolucjonizowała dotychczasowe malarstwo, wprowadzając światłocień uwypuklający dramatyzm oraz realizm przedstawień. Artysta świadomie zrezygnował z kultu piękna obecnego w ówczesnym malarstwie, zaznaczając niedoskonałości malowanych postaci. Sztuka ta początkowo wywołała oburzenie, z czasem przeszła jednak w fascynację, co tym samym niesamowicie rozsławiło artystę. Kompozycja obrazów oraz ich teatralny styl eksponowały pierwszoplanowe postacie, ukrywając w mroku szczegóły i budząc domysły. Awanturnicza natura malarza nie przeszkodziła mu w stworzeniu wybitnych przedstawień religijnych, do których należą m. in. "Wieczerza w Emaus", "Męczeństwo św. Mateusza" czy "Powołanie św. Mateusza".
Zeszyt do kolorowania inspirowany twórczością Witkacego to propozycja dla miłośników polskiej sztuki i twórczej zabawy z kolorami. Zawiera 14 ilustracji opartych na reprodukcjach obrazów Witkacego, każda z nich została uzupełniona zdjęciem oryginału oraz szablonem do pokolorowania. Dzięki temu możliwe jest zarówno wierne odwzorowanie oryginalnych barw, jak i eksperymentowanie z własnymi interpretacjami, nadając obrazom zupełnie nowy charakter.
Album prezentuje piękno i niepowtarzalny klimat polskich Bieszczadów widzianych zza obiektywu fotografików - Agnieszki i Włodka Bilińskich. To świat pełen spokoju, ciszy i harmonii z naturą. Impresje bieszczadzkie to połączenie obrazu i estetycznych wrażeń: lasów pachnących żywicą, górskich szczytów otulonych mgłami, wznoszącymi się niczym tajemnicze zasłony, myśli malowanych w odcieniach złota, czerwieni i brązu, szumu wiatru w koronach drzew, śpiewu ptaków, czy głębokiej ciszy. Bieszczadzkie impresje to także szerokie przestrzenie nieba, które w nocy stają się ogromnym, gwiaździstym oceanem. Oglądając te piękne fotografie, łatwo poczuć, że bieszczadzki czas płynie inaczej, spokojniej, w rytmie natury, zapraszając do kontemplacji i refleksji.
douard Manet (1832-1883) był jednym z najwybitniejszych malarzy XIX wieku, którego twórczość stanowi pomost pomiędzy realizmem a impresjonizmem, a jego obrazy wywoływały często kontrowersje, co sprawiło, że stał się postacią niezwykle ważną w historii sztuki. Manet wykorzystywał nowatorskie podejście do koloru i światła, a jego malarstwo cechowało się wyraźnym konturowaniem postaci. Jako jeden z pierwszych artystów zaczął stosować płaskie, nasycone kolory, unikając nadmiernego modelowania form. Jego styl był wyrazisty i często nieco surowy, co nadawało jego dziełom współczesny, dynamiczny charakter. W swojej twórczości poruszał różnorodne tematy, najczęściej przedstawiał życie codzienne, malował portrety, martwą naturę i sceny z życia paryskiej wyższej klasy. Odwoływał się także do historycznych i mitologicznych motywów, interpretowanych w sposób nowoczesny i niekiedy kontrowersyjny. Najbardziej znane obrazy Maneta to "Śniadanie na trawie" i "Olympia", które wywołały skandal wśród publiczności, z powodu ich bezpośredniości, odrzucenia tradycyjnych norm estetycznych i przedstawiania kobiet w sposób, który nie był uznawany za stosowny. Manet był artystą, który nie bał się wyzwań. łamał konwencje estetyczne, za co był mocno krytykowany, stając się przyczynkiem do dalszych przemian w sztuce i kształtowania się nowoczesnego malarstwa.
Bruno Schulz (1892-1942) - grafik, malarz, rysownik, a także pisarz, autor uznanych dzieł literackich: Sklepów cynamonowych oraz Sanatorium pod Klepsydrą. Album poświęcony jest twórczości rysunkowej artysty, w której przejawiały się skrywane przez niego obsesje. W efekcie mamy do czynienia z pracami pełnymi niepokoju, groteskowości i przewrotnej interpretacji ludzkiej natury. Autorem wstępu do albumu jest wybitny znawca twórczości Schulza, prof. Jerzy Jarzębski.
Nowy minialbum w serii "Plakaty" poświęcony jest twórczości Stanisława Gajewskiego (ur. 1987), grafika młodego pokolenia.Gajewski studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom magisterski uzyskał u Zygmunta Januszewskiego i Mieczysława Wasilewskiego, a doktorski - u Lecha Majewskiego. Jego prace są eksponowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, znajdują się też w zbiorach muzealnych i prywatnych.Plakaty grafika są zarówno dowcipne, jak i prowokacyjne, charakteryzują się bezpośredniością przekazu, skłaniając jednak do głębszych refleksji.
Album poświęcony będzie twórczości Barbary Falender (ur. 1947), jednej z najbardziej uznanych polskich rzeźbiarek.Falender studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Jerzego Jarnuszkiewicza. Jest laureatką wielu nagród, w tym I Nagrody na Salonie Zimowym w Radomiu (1981) i III Nagrody na Sympozjum Rzeźby w Fanano (1985), oraz stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej i rządu francuskiego. Prace rzeźbiarki są wystawiane w Polsce i za granicą, między innymi w Kopenhadze, Paryżu czy w Nowym Jorku.Artystka najczęściej podejmuje w swojej twórczości tematy związane z ludzkim ciałem i erotyką oraz przemijaniem i śmiercią, wykorzystując takie materiały, jak: kamień, brąz, ale też epoksyd i porcelanę. Falender jest wszechstronną twórczynią - zajmuje się również rysunkiem i fotografią.
"Grzeszni dekadenci", autorstwa Stefanii Krzysztofowicz-Kozakowskiej, to bogato ilustrowana publikacja poświęcona najciekawszym i najgłośniejszym skandalom w polskim życiu artystycznym i akademickim przełomu XIX i XX wieku. Bohaterami opowieści są między innymi Stanisław Przybyszewski i jego żona Dagny Juel, Feliks Manggha Jasieński, Lucjan Rydel, Włodzimierz Tetmajer oraz Jacek Malczewski i jego muza Maria Balowa. Autorka koncentruje się na głównych motywach i tematach, które dominowały w sztuce i literaturze wspomnianego okresu - kawiarniom i kabaretom, chłopomanii, satanizmowi i samobójstwom - oraz szczegółowo relacjonuje liczne skandaliczne wydarzenia, które miały miejsce w Krakowie, Warszawie czy Zakopanem.
Album "Sobotta. Malarstwo" prezentuje twórczość malarską Piotra/Pierre'a Sobotty - artysty malarza, inżyniera architekta, lekkoatlety, rekordzisty Polski w skoku wzwyż i olimpijczyka. Niezwykle bogata biografia Sobotty znajduje odzwierciedlenie w jego zróżnicowanym dorobku, tworzonym w różnych mediach. Artysta od wielu lat zafascynowany jest malarstwem. Stworzył ponad sto pięćdziesiąt obrazów, których tematyką są najczęściej projekcje zdarzeń. Miniatura prezentuje ponad 60 oryginalnych prac, wysmakowanych estetycznie i kolorystycznie, zbudowanych z wkomponowanych w geometryczne formy ludzkich postaci. Są one dla Sobotty częścią obrazu (nie jego przedmiotem), który jest niczym więcej niż dziełem samym w sobie.
Nowa publikacja w popularnej serii "Malarstwo" poświęcona jest twórczości Józefa Brandta (1841-1915), jednego z najwybitniejszych polskich malarzy batalistycznych XIX wieku, który znacząco wpłynął na rozwój polskiego malarstwa historycznego.Brandt doskonalił swój warsztat w Paryżu i Monachium, między innymi pod kierunkiem Franza Adama. W stolicy Bawarii szybko zyskał uznanie niemieckich kolekcjonerów i krytyków, przewodził też polskiej kolonii artystycznej w Monachium, wspierając młodych twórców. Zafascynowany siedemnastowieczną historią Polski, przedstawiał na płótnie życie codzienne polskich sarmatów i mieszkańców Kresów Wschodnich, polowania i bitwy oraz ważne wydarzenia polityczne mające miejsce w I Rzeczypospolitej. Minialbum został opracowany przez Stefanię Krzysztofowicz-Kozakowską i prezentuje tak znane dzieła, jak: Chodkiewicz pod Chocimiem, Czarniecki pod Koldyngą czy Wyjazd z Wilanowa Jana III i Marysieńki Sobieskich.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?