
Hałas. Malarstwo
-
Autor: Kozakowska-Zaucha Urszula
- ISBN: 9788375768152
- EAN: 9788375768152
- Oprawa: oprawa: twarda
- Wydawca: Bosz
- Format: 195x145 mm
- Język: polski
- Liczba stron: 64
- Rok wydania: 2025
- Wysyłamy w ciągu: po 29.08.2025
-
Brak ocen
-
16,65złCena detaliczna: 29,90 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 16,68 zł
Nowa publikacja w serii "Malarstwo" poświęcona jest twórczości Józefa Hałasa (1927-2015), nazywanego klasykiem nowoczesności, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego malarstwa awangardowego.
Hałas ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, broniąc dyplomu w pracowni Eugeniusza Gepperta. Przez wiele lat wykładał na macierzystej uczelni. Był silnie związany z wrocławskim środowiskiem artystycznym - współtworzył Grupę X i należał do Grupy Wrocławskiej. Jego dzieła znalazły się między innymi w słynnej kolekcji Centre Pompidou w Paryżu.
Jedną z najważniejszych inspiracji Hałasa była natura, której prostotę i harmonię starał się odzwierciedlić w swojej twórczości. Jego prace charakteryzują się silną geometryzacją i zrytmizowaniem, subtelnymi zestawieniami kolorystycznymi oraz intrygującą fakturą. Istotny w sztuce malarza był również motyw drogi skonstruowanej z trójkąta równoramiennego, uznany przez krytyków za niezwykle nowatorskie przedstawienie pejzażu.
Minialbum, opracowany przez Urszulę Kozakowską-Zauchę, zawiera najważniejsze prace artysty, w tym dzieła z cykli: Droga, Przeciwstawienia i Podziały.