KAŻDA RODZINA MA WSTYDLIWY SEKRET...
Krystyna Kalinowska, mieszkająca samotnie wdowa, odwiedza szpital psychiatryczny. Po powrocie do domu zostaje zamordowana. Trzydzieści lat wcześniej w tym samym miejscu zginął jej mąż Julian, choć według rodzinnej legendy do grobu włożono pustą trumnę. Laura, wnuczka Krystyny, nigdy nie uwierzyłaby w tę historię, ale w testamencie babci znalazł się hojny zapis dla detektywa – specjalisty od zaginięć. Zaintrygowana, odwiedza grób dziadka Juliana i odkrywa, że babcia nigdy nie zapaliła mu choćby jednej świeczki. Pielęgnowała natomiast inny grób.
Do szpitala trafia młody informatyk. Krzyczy w nocy i przy pierwszej okazji ucieka. Psychiatra Michał Tracz odnajduje go pod oknami mieszkania Kalinowskiej. I to niejedyny problem, z którym musi się zmierzyć lekarz – zaostrza się stan innego pacjenta, który wpada w szał za każdym razem, gdy usłyszy szumiącą wodę. Co łączy te wydarzenia?
***
„»Odmęty śmierci« to fascynująca opowieść o postępującym szaleństwie i rodzinnych sekretach. Autor zabiera nas w ekstremalną podróż do przeszłości, przedstawiając nieoczywistą tajemnicę – opuszczony grób, przerażające morderstwo, śledztwo, które łączy się z oczyszczającą prawdą i rodzinną legendą. Koniecznie zapamiętajcie to nazwisko – Wojciech Wójcik to autor, który wykorzystując teoretycznie znaną konwencję opowieści o zbrodni, potrafi szokować i wzruszać, przerażać i jednocześnie podejmować najtrudniejsze tematy związane z życiem oraz śmiercią.” – Marcin Waincetel, redaktor naczelny KulturaKryminalu.pl.
***
„Co może łączyć uroczą starszą panią, pacjentów szpitala psychiatrycznego oraz tajemniczego detektywa, którego nikt dotąd nie widział? Dowiecie się, jeśli podążycie za fabułą misternie utkanej tajemnicy, której nie chce się przestać gonić. To pozornie typowa historia... ale nie w przypadku tego autora! Wójcik udowadnia po raz kolejny, że potrafi tak zamieszać, że głowa nie nadąża za bohaterami” – Natalia Krysiak, opetaniczytaniem.pl.
KTO STANIE SIĘ KATEM, A KTO OFIARĄ?
Tomasz Branicki jest wyszkolony do tego, by wytrzymać wszystko i poradzić sobie w każdej sytuacji. Niestety, splot niesprzyjających okoliczności przekreślił jego dalszą karierę w wojsku. Teraz jako były operator jednostki specjalnej zarabia na życie, przyjmując najbardziej nietypowe zlecenia. Sądził, że po dziesięciu latach nic już go nie zaskoczy.
Mylił się.
Podczas uroczystości w luksusowej rezydencji ginie dwójka nastolatków. Chociaż lista podejrzanych jest krótka, organom ścigania nie udaje się ustalić, kto stoi za tą wyjątkowo brutalną zbrodnią. Od tamtych wydarzeń minęło już czternaście lat, ale matka zamordowanego chłopaka wciąż nie może pogodzić się z tym, że zabójca nie został ukarany. Kiedy dostaje tajemniczą wiadomość od jednego z uczestników fatalnego przyjęcia, budzi się w niej nowa nadzieja na to, że uda się wreszcie wyjaśnić zagadkę śmierci syna. Powierza to zadanie Branickiemu, ponieważ wie, że ten na drodze do prawdy nie cofnie się przed niczym.
Labirynt tajemnic zawiedzie byłego komandosa do Portugalii, gdzie na zlanych deszczem ulicach Lizbony przyjdzie mu stoczyć nierówną walkę z bezwzględnym przeciwnikiem.
Anna Potyra, autorka bestsellerowych kryminałów z komisarzem Adamem Lorenzem („Pchła”, „Potwory”, „Pakt”), wraca z nową serią.
***
„Kto wie, czy nie jest to ostatnimi czasy jeden z najciekawiej rozpisanych bohaterów w polskiej literaturze kryminalnej. Potyra opowiada o genezie zła, społecznych nierównościach, sekretach i ukrytych prawdach. Razem z Branickim będziemy musieli udać się w bezkompromisową podróż do najbardziej przerażających zakamarków duszy. »Kat« to świeża perspektywa i wyznacznik jakości nowej fali polskiej kryminału, którego reprezentantką jest Anna Potyra. Zapamiętajcie to nazwisko. Już wkrótce będziecie je odmieniać przez wszystkie możliwe przypadki” – Marcin Waincetel, „Kultura Kryminału”.
***
„Niech was nie zwiedzie początkowe niespieszne tempo akcji, bo to tylko wstęp. Wraz z kolejnymi odkrytymi śladami napięcie rośnie. Nie odłożycie książki aż do samego końca” – Krzysztof Borzęcki, kulturacja.pl.
***
„W malowniczej Lizbonie odżywa zapomniana na czternaście lat tajemnicza śmierć nastolatków. »Kat« funduje nam emocjonalny rollercoaster, gdzie nic nie jest oczywiste, a zagadka wodzi czytelnika za nos do ostatniej kartki” – Natalia Krysiak, www.opetaniczytaniem.pl
DWOJE ZAUROCZONYCH SOBĄ PRZYJACIÓŁ, SAM I SADIE, STAJE SIĘ PARTNERAMI W ŚWIECIE PROJEKTOWANIA GIER WIDEO. NIESPODZIEWANY SUKCES PRZYNOSI IM NIE TYLKO SŁAWĘ I RADOŚĆ, ALE TEŻ STAWIA PRZED NIMI NAJTRUDNIEJSZĄ ŻYCIOWĄ UKŁADANKĘ, W KTÓREJ TRZEBA POGODZIĆ PRACĘ, PRZYJAŹŃ, RODZINĘ I MIŁOŚĆ...
W mroźny grudniowy dzień Sam Masur wysiada z wagonu metra i w tłumie czekających na peronie ludzi widzi Sadie Green. Wykrzykuje jej imię. Dziewczyna przez chwilę udaje, że nie słyszy, lecz potem się odwraca i... niezwykła historia zostaje wprawiona w ruch. Jeszcze przed ukończeniem studiów Sam i Sadie tworzą swój pierwszy superprzebój – grę „Ichigo”. Z dnia na dzień świat leży u ich stóp. Oboje są młodzi, genialni, bogaci i sławni. To jednak nie ochroni ich przed przerostem twórczych ambicji i uczuciowymi zawodami...
Olśniewająca, misternie skonstruowana powieść ukazuje istotę dojrzewania i emocjonalnej tożsamości, ale przede wszystkim akcentuje potrzebę bycia kochanym i kochania. Tak, to jest historia miłosna, ale zupełnie nie taka, jakie dotąd czytaliście...
NAJLEPSZA POWIEŚĆ 2022 ROKU WEDŁUG GOODREADS, AMAZON, „TIME” I APPLE
***
„Absolutnie genialna książka. Gabrielle Zevin we wspaniale napisanej powieści obrazuje piękno, wytrwałość, kruchość miłości i kreatywności. »Jutro, jutro i znów jutro« to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałem” – John Green, autor „Gwiazd naszych wina”.
***
„Książka, którą powinien przeczytać każdy” – Pandora Sykes, publicystka m.in. „The Guardian” i „Vogue”.
***
„»Jutro, jutro i znów jutro« to przepięknie opowiedziana historia o więziach międzyludzkich i procesie twórczym, o miłości i jej złożonych poziomach. Perełka wśród powieści. Intymna, choć napisana z rozmachem, współczesna, choć ponadczasowa. Fragmenty książki pozostały trwale w mojej głowie niczym duchy elementów z »Tetris«, które po skończonej grze nadal spadają w twych myślach” – Erin Morgenstern, autorka „Bezgwiezdnego Morza”.
***
„Gabrielle Zevin napisała znakomity list miłosny do życia ze wszystkimi jego ogrodami różanymi i polami minowymi. Autorka z mądrością i niezwykłą wrażliwością ukazuje naturę ludzkich więzi” – Tayari Jones, autorka „Naszego małżeństwa”.
Tajemna historia narodzin i upadku TSR – firmy, która uwolniła wyobraźnię fanów na całym świecie dzięki grze fabularnej DUNGEONS & DRAGONS.
Współtworzona przez entuzjastów gier wojennych Gary’ego Gygaxa i Dave’a Arnesona gra DUNGEONS & DRAGONS wydana przez TSR (Tactical Studies Rules) w 1974 roku powołała do życia całkowicie nowe medium: gry role-playing. Przez następne dwie dekady TSR odnosiło sukcesy, wydając wiele edycji D&D, liczne mutacje gry osadzone w tym samym świecie, periodyki, gry wideo, bestsellerowe powieści autorstwa Margaret Weis, Tracy’ego Hickmana i R.A. Salvatore’a z cyklu „Dragonlance”, a nawet program telewizyjny! Jednak w 1997 roku seria nietrafionych decyzji i nieudanych projektów doprowadziła TSR na skraj zagłady...
Autor książki ujawnia prawdziwą historię powstania i katastrofy TSR. Zaglądamy za kulisy siedziby firmy w Lake Geneva, gdzie innowacyjni artyści i pisarze na nowo zdefiniowali gry z gatunku „magii i miecza”, a menedżerowie i kierownictwo sabotowali własny sukces, zrażając do siebie największe talenty, ignorując fanów, generując długi i podpisując umowy, które ostatecznie uczyniły z TSR firmę wydawniczą niezdolną do wydania choćby pocztówki...
***
„Oto tajemnice i mity, wzloty i upadki oraz ukryty świat magicznego królestwa TSR i jego największego dzieła: »Dungeons & Dragons«. Fantastyczna relacja o legendach i prawdzie, opowiedziana przez ludzi, którzy tam pracowali” – Mike Mason, współtwórca „Call of Cthulhu”.
Tytuł oryginału: „The Pale Blue Eye”.
ZASKAKUJĄCA OPOWIEŚĆ O MORDERSTWIE I ZEMŚCIE W WEST POINT, Z UDZIAŁEM EMERYTOWANEGO DETEKTYWA I MŁODEGO KADETA NAZWISKIEM… EDGAR ALLAN POE.
W 1830 roku spokój październikowego wieczoru w Akademii Wojskowej w West Point zakłóca odkrycie wiszącego ciała młodego kadeta. Następnego ranka wychodzi na jaw coś jeszcze bardziej makabrycznego: ktoś wykroił ze zwłok serce. Augustus Landor – który przed przejściem na emeryturę wyrobił sobie pewną renomę jako śledczy nowojorskiej policji – ma za zadanie przeprowadzić dyskretne dochodzenie. Tą dziwną sprawą musi zajmować się w tajemnicy, ponieważ skandal mógłby wyrządzić młodej jeszcze instytucji nieodwracalne szkody. Znajduje jednak pomoc u nieoczekiwanego sprzymierzeńca – młodego kadeta ze skłonnością do alkoholu, dwoma tomikami poezji na koncie i mroczną przeszłością. Dziwny, nawiedzony poeta, do którego Landor żywi ojcowską sympatię, nazywa się Edgar Allan Poe…
Na podstawie powieści powstał film Netflix z Christianem Bale’em i Gillian Anderson w rolach głównych.
***
„Louis Bayard jest pisarzem obdarzonym niezwykłym talentem: językowym, fabularnym oraz tym tajemniczym połączeniem śmiałości i kunsztu, które sygnalizuje, że oto narodził się wielki pisarz” –
JOYCE CAROL OATES.
***
„Mroczne West Point i tajemnice skrywane za ogrodzeniem akademii wojskowej. Pierwsza połowa XIX wieku – czasy, w których ciemność rozpraszały płomienie świec, a zamiast ryku samochodowych silników słychać było jedynie tętent końskich kopyt. W tej scenerii, wśród mgieł spowijających rzekę Hudson i pobliskie wzgórza, emerytowany konstabl Gus Landor prowadzi skomplikowane śledztwo w sprawie śmierci jednego z kadetów. Smaczku całej opowieści dodaje fakt, że w śledztwie, niczym dr Watson Sherlockowi Holmesowi, pomaga sam Edgar Allan Poe. »Bielmo« wypełnia gęsta atmosfera zbrodni, piętrzące się sekrety oraz dziewiętnastowieczna surowość, która nadaje całej historii niepowtarzalnego klimatu. Tę powieść pochłania się jednym tchem, z wypiekami na twarzy i błądzącym po plecach dreszczem emocji. Dawno nie czytałem tak świetnie skrojonego kryminału!” – MICHAŁ P. KADLEC, pisarz i twórca bloga Mroczne Strony, mroczne-strony.blogspot.com.
***
„Louis Bayard, w którego prozie pobrzmiewają echa Arthura Conan Doyle’a i samego Edgara Allana Poe, napisał pierwszorzędny thriller. Poe Bayarda jest dokładnie taki, jakim chcielibyśmy go sobie wyobrazić jako młodego człowieka: wspaniały, dziwny i trochę przerażający. Jest idealnym partnerem dla steranego życiem detektywa, a chemia między nimi jest jak wstrząsająca historia, w którą są uwikłani” – DUSTIN THOMASON, współautor powieści „Reguła czterech”.
***
„W »Bielmie« Louis Bayard składa olśniewający hołd Edgarowi Allanowi Poe – nie tylko poprzez stworzenie zawiłej, gotyckiej tajemnicy, która zachwyciłaby samego mistrza, ale także poprzez postać młodego bohatera. Wspaniała, melancholijna opowieść nieustraszonego pisarza. Nie mogę się doczekać kolejnej powieści Bayarda” – LAURA LIPPMAN, autorka powieści „To, co ukryte”.
***
„Szokująco sprytna i przewrotnie niesentymentalna. Czyta się tę powieść jak zaginioną klasykę. Bayard na nowo ożywia fikcję historyczną, przedstawiając XIX wiek tak, jakby był jego bezpośrednim świadkiem” – „NEW YORK TIMES BOOK REVIEW”.
KSIĄŻKA, KTÓRA WYWARŁA WIELKI WPŁYW NA ŻYCIE INTELEKTUALNE I DUCHOWE KILKU POKOLEŃ CZYTELNIKÓW NA CAŁYM ŚWIECIE.
Kiedy M. Scott Peck, amerykański psychiatra, myśliciel i neurolog, opublikował w niewielkim nakładzie swoją opartą na doświadczeniach terapeutycznych książkę, zapewne nie przypuszczał, że stanie się ona jednym z największych bestsellerów na świecie i zostanie przełożona na prawie 30 języków.
Stwierdzając, że „życie jest trudne” i że droga do duchowego rozwoju jest długa, autor nie stara się zniechęcić nas listą radykalnych i gwałtownych zmian, ale raczej delikatnie prowadzi nas przez trudny i często mozolny proces w kierunku wyższego poziomu samozrozumienia.
Książka dr. Pecka pozwala nam zgłębić naturę pełnych miłości związków i prowadzi nas ku nowemu spokojowi i pełni życia. Pomaga nam również ustalić, jak odróżnić zależność od miłości, jak stać się bardziej wrażliwym rodzicem i – ostatecznie – jak stać się prawdziwym sobą.
***
„»Droga rzadziej przemierzana« była jedną z pierwszych książek zajmujących się psychologią duchowości. Należy ciągle do niej powracać w poszukiwaniu inspiracji i zrozumienia siebie i otaczającego nas świata” – LIBRARY JOURNAL.
Omówienie ludzkiego układu odpornościowego, które na zawsze zmieni nasz sposób myślenia o własnym ciele.
Budzisz się z łaskotaniem w gardle. Boli cię głowa. Czujesz lekką irytację, gdy szykujesz się do pracy. Tymczasem pod twoją skórą toczy się wojna. Miliony komórek walczą i umierają, stawiając opór infekcji. A przecież większość z nas nigdy tak naprawdę nie zadała sobie nawet pytania: Czym w ogóle jest nasz układ odpornościowy?
Drugi po ludzkim mózgu pod względem złożoności, jest jednym z najstarszych i najbardziej znaczących aspektów życia na Ziemi. Bez niego wyginęlibyśmy w ciągu kilku dni. W „Odporności” Philipp Dettmer, założyciel najpopularniejszego kanału naukowego na YouTube — Kurzgesagt, zabiera nas w podróż przez złożone umocnienia ludzkiego ciała. Każdy rozdział tej fascynującej książki prześwietla jakiś element układu odpornościowego, w tym mechanizmy obronne, takie jak przeciwciała i stany zapalne, a także zagrożenia, takie jak bakterie, alergie i nowotwory. Autor w błyskotliwy sposób odkrywa przed nami, dlaczego sztuczne wzmacnianie układu odpornościowego jest tak naprawdę nonsensem, jak pasożyty oszukują nasze mechanizmy obronne, jak działają wirusy i co dzieje się w naszym ciele, gdy staniemy na desce z gwoździem.
Audiobook zawiera plik PDF z ilustracjami z wydania drukowanego.
***
„Dzięki wspaniałym analogiom i genialnemu talentowi do wyjaśniania spraw złożonych »Odporność« jest pasjonującym wprowadzeniem do rozległego układu ludzkiego organizmu, którego zadaniem jest zwalczanie infekcji i innych zagrożeń” – John Green, autor bestsellera „Gwiazd naszych wina”
***
„»Odporność« to publikacja popularnonaukowa najwyższej klasy. Dettmer utrzymuje intymną relację z czytelnikiem, przedstawiając mu epickie dramaty, które rozgrywają się w nas na co dzień. Książkę cechuje niezwykła przejrzystość i klarowność wywodu, nigdy jednak kosztem pomijania naukowych faktów” – Ann Druyan, autorka książki „Kosmos. Możliwe światy”.
***
„Philipp Dettmer posiada wyjątkową umiejętność pokazania nam piękna i złożoności naszego świata, które ujawniają się dzięki ich naukowemu zrozumieniu. W »Odporności« zabiera nas na wycieczkę po naszym ciele, pozwala zobaczyć i zrozumieć, jak faktycznie działa nasz układ odpornościowy. Piękna książka o złożonym systemie, od którego zależy nasze życie” – Max Roser, założyciel projektu Our World in Data.
***
„Tę książkę czyta się jak porywającą powieść science fiction, ponieważ Philipp Dettmer zabiera czytelnika w podróż w głąb ciała, aby z bliska przyjrzeć się armiom doświadczonych wojowników, nieuczciwych gladiatorów i dyskretnych detektywów, którzy chronią nas w codziennej wojnie przeciwko bilionom bezwzględnych wrogów — mikrobów. Kończąc lekturę, rozumiałem własne ciało znacznie lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. »Odporność« to prawdziwa gratka dla wszystkich ciekawych, jak funkcjonuje nasz organizm” – Tim Urban, twórca witryny Wait But Why.
Tytuł oryginału: „The Further Observations of Lady Whistledown”
LADY WHISTLEDOWN ZDRADZA NAJGŁĘBIEJ SKRYWANE SEKRETY!
Skrzące się humorem opowieści prosto od lady Whistledown, autorki kroniki towarzyskiej z cyklu o rodzinie Bridgertonów.
W towarzystwie huczy od plotek, kiedy najbardziej obiecującą debiutantkę porzuca zalotnik. Wkrótce jednak jej serce podbija pewny siebie brat oszusta — a wszystko to w błyskotliwej i wzruszającej opowieści Julii Quinn.
Kiedy lady Whistledown opisuje w swojej „Kronice” skandaliczne wyczyny jego pięknej narzeczonej, zatroskany przyszły pan młody śpieszy do Londynu, by na zawsze zdobyć serce damy — to z kolei romantyczny klejnocik autorstwa Suzanne Enoch.
Karen Hawkins podbija czytelnika opowieścią o przystojnym hulace, którego wieloletnia przyjaźń — oraz serce — zostają wystawione na próbę, gdy jego urocza przyjaciółka zaczyna interesować się kimś innym.
We wciągającej i rozkosznej opowieści Mii Ryan młoda kobieta zostaje wyrzucona z domu przez nieznośnego markiza, który zamierza posiąść nie tylko dom... ale także jego mieszkankę.
***
„Doskonałe opowieści z czasów regencji... Bibeloty wypełnione tym samym humorem i wdziękiem, którym odznaczają się powieści autorki z cyklu »Bridgertonowie«” – „Publishers Weekly”.
***
„Każdy wielbiciel niesfornego rodzeństwa Bridgertonów zapewne zna i lady Whistledown, a jeśli nie, szybko musi owo niedopatrzenie naprawić. Jest na to szansa dzięki cudownej książce, którą zapewne trzymacie właśnie w swoich rękach. Prym wiodą tu utalentowane autorki romansów historycznych z wielką Julią Quinn na czele. Poznamy cztery rezolutne bohaterki oraz ich miłosne perypetie, które doczekają się złośliwych komentarzy samej lady Whistledown, autorki kroniki towarzyskiej czytanej przez wszystkich z wypiekami na twarzy. Ona doskonale wie, co w trawie piszczy, zwłaszcza jeśli mowa o śmietance towarzyskiej brytyjskiego imperium. Lekko, dowcipnie, z ikrą” – Anna Sochacka, opetaniczytaniem.pl.
***
„Pełne pikanterii i rosnącego między bohaterami napięcia historie przenoszą nas do Londynu z początku XIX wieku. Świat znany z »Bridgertonów« rozrasta się o szczegóły, ale nadal mamy humorystyczne przekomarzanki między głównymi bohaterami i wyraźną wzajemną fascynację oraz delikatny zarys tego, w jaki sposób mężczyźni traktowali wówczas kobiety. Nie zabraknie też łamania tych stereotypów. To dodatkowo podsyca atmosferę rosnącego napięcia. A wszystko ze szczęśliwym zakończeniem, w którym dwoje kochających się ludzi w czasie walentynkowego balu postanawia być razem. Pięknie, uroczo i romantycznie” – Anna Sikorska, annasikorska.blogspot.com.
JEDNA Z NAJSŁYNNIEJSZYCH KSIĄŻEK FANTASTYCZNYCH W HISTORII, OPISUJĄCA MITY I LEGENDY TOLKIENOWSKIEGO ŚRÓDZIEMIA
Niezbędna pozycja w biblioteczce każdego fana Tolkiena – zbiór opowieści o Pierwszej Erze Świata, czyli Dawnych Dniach, poprzedzających epokę, w której rozgrywa się akcja „Władcy Pierścieni”. Opowiedziane w książce historie sięgają zamierzchłych czasów, gdy pierwszy Władca Ciemności przebywał w Śródziemiu, a Elfy Wysokiego Rodu toczyły z nim wojnę, by odzyskać Silmarile, trzy „świetliste klejnoty”, w których przetrwało światło Dwóch Drzew Valinoru. Książkę wypełniają legendy o Ainurach, Valarach, upadku Númenoru i Pierścieniach Władzy. Razem składają się one na niepowtarzalny obraz dziejów Śródziemia – od Muzyki Ainurów, z której zrodził się świat, aż do końca Trzeciej Ery, gdy powiernicy Pierścieni odpłynęli z Szarej Przystani...
Audiobook zawiera plik PDF z tablicami genealogicznymi i innymi materiałami nieprzeczytanymi w nagraniu.
***
„Epokowe dzieło! Miłośnicy »Hobbita« i »Władcy Pierścieni« odnajdą w tej książce kosmologię, którą mogą nazwać własną...” – „THE TIME”.
DAWNE KOSZMARY WRACAJĄ
W warszawskim akademiku zostaje zamordowana Alina Kozioł, studentka resocjalizacji, która właśnie obroniła pracę magisterską. Brutalna siła, jakiej użyto wobec ofiary, sugeruje, że zabójcą jest mężczyzna, tymczasem w krytycznej chwili w okolicy miejsca zbrodni przebywały wyłącznie koleżanki zamordowanej: Wala i Kamila. Na czele zespołu śledczego staje Karolina Nowak, rozpaczliwie potrzebująca sukcesu policjantka. Wkrótce dociera do kilkuletniego chłopca, który prawdopodobnie widział mordercę. Niestety chłopczyk nie słyszy i nie mówi.
Do zespołu Karoliny trafia Krzysztof Rozmus, dawny pracownik naukowy UW, a obecnie funkcjonariusz prewencji. Prześwietlając ostatnie dni życia studentki, odkrywa szereg zaskakujących faktów. Po co Alina włamywała się do klasztoru szarytek? Czego szukała?
Tropy wiodą do zapomnianej mazurskiej przystani.
***
„Krzysztof Rozmus powraca w kolejnej mrocznej opowieści, która umacnia reputację Wojciecha Wójcika jako zdolnego pisarza z wyrazistym stylem. »Martwa woda« angażuje czytelnika zarówno pomysłowością fabuły, jak i konsekwentnym rozwojem ulubionych bohaterów. Wciągająca rozrywka w najlepszym wydaniu. Od tej lektury ciężko się oderwać” – Tomasz Drabik, kulturacja.pl.
***
„Za każdym razem, kiedy wydaje się, że Wojciech Wójcik nie zdoła już stworzyć równie pasjonującej, wypełnionej nieoczekiwanymi zwrotami fabuły, autor powraca z nowym kryminałem, który jakimś cudem znów zaskakuje czytelnika. Powolne budowanie napięcia, skrupulatne rozwinięcie wszystkich proceduralnych elementów śledztwa, ciekawa zagadka kryminalna i wyraziste postacie sprawiają, że »Martwą wodę« czyta się z dużym zainteresowaniem. Nowa powieść Wójcika dostarczy niejednego dreszczyku emocji, a zakończenie zaskoczy niejednego czytelnika” – Paweł Ćwik, @spursmaniak.
PIĄTA CZĘŚĆ TRYLOGII W PIĘCIU CZĘŚCIACH
Łatwo się zniechęcić, gdy twoja planeta została zniszczona z powodu niepotrzebnej międzygalaktycznej obwodnicy, kobieta, którą kochasz, zniknęła wskutek nieporozumienia związanego z naturą czasoprzestrzeni, statek kosmiczny, którym podróżujesz, rozbił się na odległej planecie, a jedyne, co ci zostało, to umiejętność robienia kanapek. Jednak mimo to Artur Dent zaczyna trochę cieszyć się życiem i natychmiast rozpętuje się piekło.
Dlaczego ludzie tak długo tkwili w gospodarczej epoce lodowcowej? Co spowodowało ogromną poprawę standardu życia? I wreszcie co doprowadziło do pojawienia się nierówności między poszczególnymi regionami świata? W ciągu ostatnich dwustu lat ludzkość przeszła szokującą metamorfozę. Wbrew powszechnemu przekonaniu poziom życia nie wzrastał stopniowo w ciągu całej historii ludzkości. Procesem w dużej mierze stopniowym był rozwój technologii, lecz przez większość okresu istnienia ludzkości warunki życia oscylowały wokół poziomu przetrwania. Jednak w ciągu ostatnich dwóch stuleci jakość życia zmieniła się prawie z dnia na dzień. Dochód na mieszkańca wzrósł czternastokrotnie, a oczekiwana długość życia - ponad dwukrotnie. W swojej porywającej książce Oded Galor przedstawia całkowicie odmienne od dotychczasowych spojrzenie na historię świata. Wskazuje pewne czynniki, takie jak postęp technologiczny, zmiana wielkości populacji i adaptacja do warunków środowiskowych, które wprawdzie w krótkich okresach popychały ludzkość do przodu także w przeszłości, lecz dopiero dwieście lat temu ich sprzężenie doprowadziło do nagłego przyspieszenia podróży ludzkości i zaowocowało radykalną poprawą warunków życia, co stało się punktem zwrotnym w rozwoju naszej cywilizacji. Audiobook zawiera dodatkowy plik PDF z materiałami nieprzeczytanymi w nagraniu. *** "Mistrzowska analiza odysei ludzkości od powstania zrębów cywilizacji po węzłowe momenty w naszej podróży do współczesnego świata. Profesor Galor odpowiada na ostateczną zagadkę: jakie prądy historyczne odpowiadają za oszałamiającą nierówność w biedzie i bogactwie dzisiejszych narodów. Jeśli podobał ci się styl Harariego, tę książkę wręcz pokochasz". LEWIS DARTNELL, autor książki "Początki. Opowieść o tym, jak Ziemia nas stworzyła" *** "To nie tylko ujęta w zwięzłej i przystępnej formie zunifikowana teoria wzrostu gospodarczego od początku ewolucji współczesnego człowieka, ale także angażująca emocjonalnie i niezwykle optymistyczna w wymowie kontrpropozycja dla wszystkich, którzy uważają, że ubóstwo i nierówności społeczne są nieodłącznym elementem ludzkiego społeczeństwa". IAN MORRIS, autor "Dlaczego Zachód rządzi - na razie" *** "Książka zdumiewająca zakresem tematyki i wnikliwością. Podróż ludzkości dostarcza fascynującego i odkrywczego opisu najgłębszych prądów, które ukształtowały historię naszej cywilizacji, oraz wskazuje sposoby wyjścia z aktualnego kryzysu, bez czego rozwój naszego gatunku znacznie spowolni". NOURIEL ROUBINI, współautor książki "Ekonomia kryzysu" *** "Ta głęboko uargumentowana książka znakomicie splata wątki globalnej historii gospodarczej - technologii, demografii, kultury, handlu, kolonializmu, geografii, instytucji międzynarodowych - aby zdekonstruować bogaty gobelin, jakim jest współczesny świat. Tour de force!" DANI RODRIK, autor "Rządów ekonomii"
Fascynująca książka jednego z największych duchowych mistrzów, pokazująca, jak pozbyć się lęków i odnaleźć prawdziwą radość życia.
Rozejrzyj się wokół i zobacz, czy możesz znaleźć choćby jedną osobę absolutnie szczęśliwą, kogoś, kto doznaje spokoju, kogoś, kto się nie boi i jest wolny od poczucia zagubienia, przygnębienia, niedostatku i zmartwień. Społeczeństwo poddało nas praniu mózgu i teraz budujemy swoje życie na niepodważalnym przekonaniu, że bez pieniędzy, władzy, sukcesu, aprobaty, romansu i tym podobnych rzeczy nie możemy być szczęśliwi. To fałszywe przekonanie nieustannie nas napędza i koncentruje naszą uwagę na tym, czego nie mamy. Trzyma nas na łasce rzeczy i ludzi, gdy usiłujemy rozpaczliwie dostosowywać swoje życie do przepisu na szczęście, który oferuje nam społeczeństwo. Niestety, odkrywamy jedynie, że to nie daje nam szczęśliwego życia, a jedynie chwilowe wytchnienie od lęku przed porażką.
Przypuśćmy, że istnieje sposób na przebudzenie się z tego wszystkiego i to, co jest w tobie fałszywe i neurotyczne, zniknie dzięki niewielkiemu wysiłkowi z twojej strony lub zupełnie bez wysiłku. Twoje oczy otworzą się na otaczającą cię rzeczywistość radości. A oto on: lektura książki „Przestań siebie naprawiać” pomoże ci odzyskać życie, które miałeś wieść.
***
„Mądrość jednego z największych mistrzów naszych czasów” – James Martin SJ, autor „Radości życia”.
***
„Niepowtarzalna zdolność de Mello do łączenia duchowości Wschodu i Zachodu sprawia, że jego nauczanie jest wciąż inspirujące”. – Rhonda Byrne, autorka bestsellerów „Sekret” i „Największy sekret”.
Kultowa powieść science fiction, w której autor połączył wizyjną fantastykę ze zwariowanym brytyjskim humorem w stylu Monty Pythona.
Pewnego dnia młody Ziemianin Artur dowiaduje się z zaskoczeniem, że jego najbliższy przyjaciel Ford jest kosmitą, a Ziemia niemal za chwilę zostanie zniszczona, gdyż znajduje się na trasie planowanej międzygalaktycznej autostrady. Jak mu przekazuje beznamiętnie przyjaciel, informacja o tych planach została już dość dawno wywieszona w jakimś galaktycznym urzędzie na planecie Alfa Centauri, tyle że Ziemianie jej nie oprotestowali, co oznacza, że wyrazili zgodę.
Unicestwienie ojczystej planety oraz zagłada całego ludzkiego gatunku to dla Artura dopiero początek niesamowitych przygód, albowiem tuż przed katastrofą Ford zabiera go statkiem kosmicznym w podróż po Galaktyce, której celem jest zebranie materiałów do nowej edycji kompendium wszelkiej znanej wiedzy, czyli przewodnika „Autostopem przez Galaktykę”. W trakcie tej niekończącej się podróży, odbywanej między innymi w towarzystwie neurotycznego robota Marvina, Artur spróbuje rozwiązać największą zagadkę kosmosu oraz odpowiedzieć na odwieczne pytanie o sens życia.
***
„Ekstremalnie śmieszna powieść… Natchnione szaleństwo, które nie zostawia suchej nitki na niemal każdym frazesie rodem z science fiction” – „Washington Post”.
***
„Niezdarny bohater, Artur Dent, przypomina bohaterów Vonneguta, a jego podróże to dzika satyra na istniejące instytucje” – „Chicago Tribune”.
MAGICZNA LEGENDA KRÓLA ARTURA, OPOWIEDZIANA Z PERSPEKTYWY KOBIET, KTÓRE DZIERŻYŁY WŁADZĘ ZZA TRONU
„Albowiem, tak jak mówię, zmienił się sam świat. Był taki czas, kiedy wędrowiec, jeśli miał ochotę i znał choćby kilka tajemnic, mógł wypłynąć łodzią na Morze Lata i dotrzeć nie do Glastonbury pełnego mnichów, lecz do Świętej Wyspy Avalon. W tamtych czasach wrota łączące światy unosiły się we mgle i otwierały się wedle woli i myśli wędrowca...”
Morgiana, obdarzona darem Wzroku i związana z losem Artura Pendragona, swego brata-kochanka, kreśli historię krótkiej świetności Kamelotu. Nie jest to jednak pieśń o rycerskich czynach, lecz opowiedziana z kobiecą wrażliwością historia świata, który stoi przed fundamentalnymi zmianami. Opowieść o tym, co przemija, i o tym, co nadchodzi.
***
„Najlepsza wersja sagi arturiańskiej, jaką kiedykolwiek czytałem”. – Isaac Asimov
***
„Monumentalne dzieło! Nowa wersja legend arturiańskich... Lektura tej książki to głęboko poruszające, niezwykłe doświadczenie... Imponująca wyobraźnia”. – „New York Times”
***
„Marion Zimmer Bradley daje świeże spojrzenie na znaną historię i genialnie przemienia mit, nadając mu nową jakość”. – „San Francisco Chronicle”
***
„Poruszająca historia... Pokazuje, jak mogło być... Nowy wymiar mającej prawie tysiąc lat tradycji arturiańskiej”. – „The Cleveland Plain Dealer”
***
„Kocham tę książkę. Prosty i klarowny styl – jest to absolutnie najlepsza wersja legend arturiańskich, jaką czytałam. Od lat daję bliskim tę książkę w prezencie. A moja córka to najlepszy dowód na to, że rośnie nowe pokolenie wielbicieli Mgieł Avalonu!” – Shelly Shapiro
FASCYNUJĄCA, A JEDNOCZEŚNIE SZOKUJĄCA WIZJA TEGO, CO NAS CZEKA W XXI WIEKU
Nowa zimna wojna z Rosją, koniec walki Stanów Zjednoczonych z islamskim fundamentalizmem, globalne konflikty kulturowe i problemy na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Niektóre z zaskakujących prognoz, zawartych w tej głośnej, wydanej po raz pierwszy w 2009 roku książce, już zaczęły się spełniać. Scenariusz Friedmana przewiduje, że wiek XXI będzie czasem wzrostu pozycji Stanów Zjednoczonych, osłabienia Rosji, Niemiec i Chin i pojawienia się nowych potęg – Turcji, Japonii, Meksyku i... Polski, jako jednego z czołowych europejskich mocarstw, które zyska na klęsce i rozpadzie Rosji.
George Friedman, uznany ekspert w dziedzinie geopolityki, w swojej przenikliwej analizie wskazuje na zmiany, które przyniesie nam nowa epoka. Wyjaśnia źródła przyszłych konfliktów, politycznych i gospodarczych przemian oraz wstrząsów w poszczególnych regionach i krajach. A także pokazuje, jak nowe technologie i trendy kulturowe zmienią oblicze świata.
Audiobook zawiera dodatek PDF z mapami z wydania drukowanego.
***
„Dzięki swoim prognozom, George Friedman został dziś szczególnie doceniony” – „The Wall Street Journal”.
***
„Oczekuj nieoczekiwanego... Friedman nie potrzebuje magicznej kuli, by zobaczyć przyszłość” – „Newsweek”
***
„»Następne 100 lat« to fascynująca książka, ponieważ odrzuca stereotypowy sposób myślenia” – „New York Post”.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?