Interesująca praca z pogranicza filozofii, nauk społecznych, teologii, medycyny i biologii. Zawartość treściowa tomu: J. Wiśniewski, Wolność nauki a swoboda wykorzystania odkryć naukowych; A. Sokalski, L. Pawełczyk, Medyczne aspekty niepłodności oraz technik wspomaganego rozrodu; M. Cichocki, Czy byłem kiedyś zygot? Szkic z obszaru bioontologii; H. Mamzer, Zmiany społeczne a dylematy stosowania technik wspomaganego rozrodu; A. Trzeciakowska, Wybrane zagadnienia psychologiczne związane z procesem leczenia niepłodności technikami wspomaganego rozrodu; D. Michałowska, Edukacja seksualna a techniki wspomaganej prokreacji; P. Bortkiewicz, M. Bogdan, C. Kościelniak, Sztuczne zapłodnienie heterologiczne wobec terapii niepłodności - niektóre aspekty oceny etycznej; A.J. Katalo, Sztuczne zapłodnienie w kontekście prawdy o ludzkiej płciowości; M. Łączkowska, Rodzinnoprawne dylematy wspomaganej prokreacji; J.W. Ochmański, Ochrona embrionu i techniki wspomaganego rozrodu w niemieckiej ustawie o ochronie embrionów.
Dzieło starożytnego autora, Juniliusza Afrykańczyka (6 wiek naszej ery) Instituta regularia divinae legis, które zostało poddane badaniom naukowym w niniejszej książce, jest wstępem (isagogą) do badań nad Biblią. Juniliusz bada Pismo Święte w dwóch aspektach - formalnym, który głównie zawiera studium dotyczące kanonu biblijnego oraz aspekt doktrynalny, który zawiera kwestie dogmatyczne dotyczące stworzenia świata i planu Boga odnośnie do zbawienia człowieka. Analiza dzieła Juniliusza objęła takie kwestie, które pozwoliły na stwierdzenie, że jest on autorem ortodoksyjnym, który znajdował się pod istotnym wpływem zachodniej myśli teologicznej, szczególnie myśli św. Augustyna.
Mikołaj Gębka (UAM Poznań), Małżeństwo jako wspólnota i instytucja w nauce Kościoła katolickiego Zofia Gawlina (UJ Kraków), Macierzyństwo jako wartość w kontekście przemian społecznych Iwona Przybył (UAM Poznań), Naznaczanie społeczne i samonaznaczanie osób niepłodnych Monika Frąckowiak (UAM Poznań), Role rodzinne, zawodowe i konsumenckie jako czynniki konstruowania tożsamości kobiet i mężczyzn w warunkach "różnorodności teraźniejszości" Waldemar Nowak (Akademia Bydgoska), Układ władzy w polskich rodzinach wiejskich w latach osiemdziesiątych Marek Żyromski (UAM Poznań), Nawyki żywieniowe w dziejach rodziny polskiej Anna Wachowiak (Uniwersytet Zielonogórski), Zarządzanie zasobami rodziny. Wyzwania i nowe szansę wobec praktyków i profesjonalistów Aldona Żurek (UAM Poznań), Osoby samotne jako zjawisko społeczne Magdalena Kwiatkowska (Uniwersytet Łódzki), Dziecko w reklamie społecznej Urszula Gruca-Miąsik (Uniwersytet Rzeszowski), Foster family care from the Polish and American perspectives RECENZJE
Tom zawiera artykuły znanych familiologów polskich (głównie socjologów) z terenu całego kraju. Charakterystyce porównawczej poddano stan rodzin sprzed 1989 roku oraz ich stan w okresie transformacji. Analizowano również proces przemian rodzin w okresie transformacji. W pracy zaprezentowano najbardziej wszechstronne ujęcie problematyki współczesnych rodzin polskich. Książka może być pomocna badaczom rodziny - szczególnie socjologom i pedagogom, studentom oraz praktykom społecznym pozostającym w służbie rodziny.
W 1153 roku na uroczystym zjeździe, w którym uczestniczyli najdostojniejsi przedstawiciele tego czasu, w tym m.in. arcybiskup gnieźnieński Jan i biskup poznański Stefan, Zbylut z rodu Pałuków "przekazał" na ręce zakonników cysterskich dokument, w którym potwierdzał uczynione przez siebie nadanie. Był to końcowy akt procesu fundacji, w wyniku którego nowo powstałe opactwo zostało prawnie uznane za samodzielną placówkę zakonną. Od tego wydarzenia w 2003 roku mija 850 lat. Rocznica ta stała się inspiracją do tego, aby ów dokument, tak ważny dla monastycyzmu i kultury piśmienniczej na ziemiach polskich, w postaci okolicznościowego wydania oddać do rąk czytelników.
Autor bada zjawisko miłości jako element kultury. Skupia swoją uwagę na miłości między dwojgiem ludzi. Głównym tematem badań czyni symboliczny wszechświat miłości w kulturze zachodniej. Podejmuje próbę ogarnięcia fenomenu miłości w kategoriach filozoficznych i symbolach kulturowych. Czyniąc przedmiotem swoich rozważań ideę miłości, proponuje nowy rodzaj oglądu historii kultury europejskiej i najtrudniejszej do przybliżenia sfery prywatności oraz intymności. Tytuł rozprawy należy odnotować z uwagą, gdyż autor stawia po raz pierwszy w nauce polskiej tak gruntownie, traktowaną zazwyczaj jako wielce dyskusyjną, kwestię relacji między historią i antropologią.
Nowatorska publikacja z zakresu kanonicznego prawa małżeńskiego, ukazująca istotę małżeństwa chrześcijańskiego w nauczaniu różnych autorów kościelnych zajmujących się małżeństwem. Dziś prawo kanoniczne, a szczególnie małżeńskie, znów odnajduje swoje miejsce w programach nauczania na wydziałach prawa i administracji i na wydziałach teologicznych. Naprzeciw temu zapotrzebowaniu wychodzi prezentowana książka, która swoją treścią wpisuje się w nurt publikacji podejmujących ten ważny i doniosły temat. Oryginalność monografii leży w perspektywie prawnej, w której autor prowadzi debatę polegającą na zadawaniu pytań i słuchaniu odpowiedzi poszczególnych autorów dwudziestu wieków chrześcijaństwa.
Publikacja nawiązuje do dyskusji nad etnogenezą Słowian. Opierając się na wynikach analizy diachronicznej, autor opowiada się za modelem przemian systemu społeczno-kulturowego prezentowanym przez koncepcję umiejscawiającą kolebkę Słowian w dorzeczu Odry i Wisły na przełomie er.
Książka "Błogosławiona małość" jest próbą spojrzenia na biografię absolwentki Uniwersytetu Poznańskiego Sancji Szymkowiak, beatyfikowanej przez papieża Jana Pawła II w 2002 roku. Autorzy czterech artykułów starają się spojrzeć na życie i doświadczenie bł. Sancji Szymkowiak z różnych perspektyw. Kardynał Zenon Grocholewski przedstawia sylwetkę duchową Błogosławionej. Z kolei Małgorzata Grzywacz, aby lepiej zrozumieć wybory i decyzje młodej uczennicy i przyszłej studentki, opisuje model edukacji i wychowania jaki obowiązywał w Wielkopolsce w okresie poprzedzającym I wojnę światową i w czasach bezpośredni po jej zakończeniu. Anna Loba przedstawia przebieg studiów Sancji Szymkowiak na Uniwersytecie Poznańskim, kładąc nacisk na ich szeroki i pogłębiony charakter. W ostatnim artykule Patrycja Tomczak konfrontuje doświadczenie duchowe bł. Sancji z duchowością św. Teresy z Lisieux. Książkę wieńczy homilia kardynała Zenona Grocholewskiego wygłoszona z okazji ogłoszenia bł. Sancji Szymkowiak patronką polskich romanistów.
W niniejszym tomie prezentujemy artykuły poruszające bardzo aktualne problemy, z którymi boryka się polska rodzina, a także, których skutków doświadcza. Rodzina pokazana jest jako funkcjonalny i tradycyjny system wsparcia emocjonalnego i materialnego, a z drugiej strony jako współsprawca wielu zjawisk patologicznych.
Studium poświęcone nowej dziedzinie badań - kosmoekologii, która bada wpływ procesów wielkoskalowych i globalnych zachodzących we Wszechświecie na narodziny i rozwój życia oraz cywilizacji na Ziemi. Autorka podnosi rozważania kosmoekologiczne do poziomu badania i opisu takich ogólnych cech środowiska kosmicznego, jak harmonia, różnorodność, nierównowaga i rytmika zjawisk. Rozważania ujęte są w schemacie oddziaływania Ziemi z Wszechświatem (hipoteza Gai-Uranosa) - znanym z innych prac autorki. Tu jednak ta hipoteza zostaje udokumentowana głębiej, co sprawia, że książka staje się syntezą całej filozofii przyrody. W jakimś sensie jest to rozwinięcie relacyjnej teorii Leibnitza, dokonane na podstawie najnowszych osiągnięć naukowych. Mimo głębokich filozoficznych treści książka jest napisana językiem jasnym, przystępnym. Sięgnie po nią chętnie każdy przyrodnik, lekarz, technik i polityk, jeśli bliskie są mu sprawy przyszłości ludzkości.
Książka wpisuje się w awangardowy obecnie nurt etyki stosowanej (etyki praktyk społecznych). Wątki przewodnie to: wzajemne relacje między deontologią, arctaizmem i supererogacją jako modelami etyki stosowanej w kontekście ich społecznej funkcjonalności, moralne komponenty profesjonalizmu, intrakategorialne zależności między odpowiedzialnością indywidualną, zbiorową i instytucjonalną, zagadnienia form sprawiedliwości/niesprawiedliwości społecznej oraz problemy i paradoksy komunikacji interpersonalnej - pojętej jako społeczny fakt normatywny.
Prezentowana książka to wyjątkowa w światowej i polskiej literaturze qumranologicznej, pionierska praca. Czytelnik otrzymuje bardzo rzetelne naukowo-informacyjne instrumentarium dotyczące Qumran i rejonu Morza Martwego. Niniejsza publikacja jest II wydaniem książki pod tym samym tytułem, która ukazała się w wydawnictwie The Enigma Press, Kraków 2000 (seria: Biblioteka Zwojów. Tło Nowego Testamentu). W relacji do I wydania wydanie II otrzymało kwalifikację "poprawione i poszerzone".
Żyjemy otoczeni przedmiotami, które sami stworzyliśmy, ale których nie rozumiemy. Wiemy jedynie, po co są, na najniższym czysto technicznym i instrumentalnym poziomie: by nas chronić i pomagać w opanowywaniu środowiska, by czynić nasze życie bardziej przewidywalnym i komfortowym, by dawać poczucie władzy i wymuszać podporządkowanie, by nas bawić i dostarczać rozrywki. Wiemy zaledwie w cudzysłowie, bo wiedza to raczej przedrefleksyjna, wdrukowana w nasze ciało przez wielokrotne powtarzanie tych samych działań w codziennym rutynowym kontekście. Ciało użytkownika wie, co robić z przedmiotem, ale sam użytkownik nie wie, dlaczego po niego sięgnął, dlaczego posługuje się nim w określony sposób, jakie są społeczne i kulturowe konsekwencje jego działań. Ta wiedza nie jest mu potrzebna, by skutecznie działać, milczenie zaś otaczających nas obiektów jest funkcją ich użyteczności. Przedmioty niższej rangi, jak nazywał otaczające nas materialne obiekty Tadeusz Kantor, sprawiają, że nasz świat trwa, jest stabilny, przewidywalny, ale one same są przezroczyste. Dostrzegamy je, gdy przestają działać, gdy zawodzą, kiedy wyrwiemy je z codzienności i poddamy refleksji, przekształcimy w ready made, rodzinną pamiątkę, ulubiony, osobisty obiekt.
Ze wstępu
Oddajemy do rąk Czytelnika tom ofiarowany Profesor Krystynie Zamiarze z okazji czterdziestolecia Jej pracy naukowej. Składają się nań teksty badaczy związanych z Panią Profesor od wielu lat, czy to instytucjonalnie, czy też wspólnymi zainteresowaniami i kontaktami na forum ogólnopolskim.
W polskim życiu naukowym Krystyna Zamiara od wielu lat odgrywa niepoślednią rolę, a jej prace są uważnie czytane i szeroko komentowane na forum ogólnopolskim.
Motywem przewodnim zbioru jest zjawisko samotności potęgujące się u ludzi w miarę starzenia się, a także samotność i starość w świetle koncepcji jakości życia. Autorzy wskazują na problem osamotnienia człowieka chorego oraz na szerszy problem - starzenia się społeczeństw. Formułują postulaty zorganizowania właściwej opieki socjalnej, medycznej, psychologicznej nad człowiekiem starym i przezwyciężenia stereotypów społecznych dotyczących seniorów.
Problematyka płci, zwłaszcza płci kulturowej, zajmuje współcześnie ważne miejsce w naukach społecznych, a zwłaszcza w antropologii i socjologii. Tom zawiera zbiór opracowań na temat sytuacji kobiet w różnych kulturach, różnych krajach i stronach świata. Przykładowo: etnograficzne studium o kobiecie berberyjskiej, napisane na podstawie własnych badań terenowych, o poligamii Beduinów czy pogłębione socjologicznie opracowania o sytuacji kobiety indyjskiej, o społecznym statusie kobiet w krajach islamskich w Japonii, Meksyku.
W niniejszej pracy autorzy przedstawili życie i działalność jednej z najważniejszych postaci w dziejach Europy i Skandynawii - średniowiecznej mistyczki, świętej Brygidy Szwedzkiej. Biografia jej została osnuta na szerokim tle wydarzeń historycznych Szwecji, Skandynawii, a nawet Europy, z zaznaczeniem wątków religijnych i ideologicznych. Oryginalna i przekraczająca granice konwencji osobowość świętej ukazana została ze swobodą i znajomością rzeczy, zaś jej poglądy oświetlone zostały w kontekście społeczno-politycznym i religijno-moralnym. Poznajemy też bliżej istotę mistycyzmu bohaterki oraz jej spojrzenie na kwestie filozoficzne i teologiczne.
Książkę wzbogaca interesujący materiał ikonograficzny odnoszący się do świętej Brygidy, głównie jej wyobrażenia zachowane w malarstwie tablicowym, książkowym oraz rzeźbie średniowiecznej.
Publikacja będzie ważką pomocą dydaktyczną dla studentów skandynawistyki, filozofii i historii, jak też ciekawą lekturą dla wszystkich zajmujących się hagiografią oraz mediewistyką.
Publikacja zawiera podstawowe informacje z dziejów kościoła katolickiego w Bułgarii. Ma odpowiedzieć na pytanie, czym charakteryzował się język utworów pisanych przez bułgarskich katolików w okresie, gdy nie istniała jeszcze znormalizowana bułgarszczyzna literacka. Autorka bada twórczość biskupów płowdiwskich, Pawła Gajdadżijskiego Duwanlii (1714-1804) i Piotra Kowaczewa (1720-1796). Uwzględnia także utwory anonimowe pochodzące z tego okresu. Cenne materiały źródłowe stanowią zebrane i odczytane przez autorkę rękopisy przechowywane w bibliotekach narodowych w Sofii i Płowdiwie, które zamieszczono w dołączonej do pracy Antologii.
Już w starożytności Empedokles głosił, iż dwie potężne, przeciwstawne siły: miłość i niezgoda, wyznaczają ludzką egzystencję, "poruszają" nasze życie nieustannie ścierajac się - istniały wiecznie i będą wiecznie (Tatarkiewicz, 1983).
Sprzeczności, niezgodności składające się na integralną część naszego codziennego życia, stanowią nieuchronny element stosunków społecznych, bowiem ludzie różnią się między sobą pod wieloma względami, a wzajemne interakcje w sposób naturalny ujawinają te różnice.
Fragment Wprowadzenia
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?