Dzieje każdego ludu stanowią całość tak bardzo złożoną i zróżnicowaną, że historyk nie jest w stanie oddać w pełni jej bogactwa. Jego praca polega raczej a wychwyceniu zasadniczych rysów, które badaną społeczność głęboko naznaczyły. Oprócz następujących po sobie przywódców oraz systemów władzy trzeba ukazać instytucje polityczne, problemy ekonomiczne, odrębność kultury danego ludu. To właśnie będziemy się starali uczynić w takim stopniu, w jakim nam to umożliwiają źródła.
Dwadzieścia dwie księgi Biblii hebrajskiej stanowią podstawowe źródło historii ludu Izraela. Omawiając epokę najdawniejszą, będziemy również brali pod uwagę dane archeologiczne, a także inskrypcje północno-zachodniosemickie, akadyjskie i egipskie.
Książka ta jest studium etnologicznym, poświęconym wizerunkom kultury chłopskiej, przedstawionej w polskich filmach fabularnych. Filmy te zostały nakręcone w czasach Polski Ludowej /1944-1989/ a autor w swojej pracy rozważa sposób w jaki te wyobrażenia były kreowane, w szczególności zaś, jaki był ich cel. Okazuje się, że były one stworzone nie tylko jako odpowiednie tło dla wielkich bohaterów tych filmów. Kultura chłopska w filmach miała także realizować cele propagandowe. Cechy komiczne były wykorzystywane jako niektóre z elementów tej kultury. Ale tylko niektórym filmom udawało się przedstawienie głębszej refleksji na ten temat i rzadko była ona używana ściśle dla swoich czysto artystycznych wartości.
Syntetyczne opracowanie zbiorowe o walorach wieloaspektowej monografii, poruszającej temat zaburzeń rozwojowych dzieci z rzadkimi zespołami genetycznymi i złożonymi wadami rozwojowymi. Autorzy przedstawiają analizę oraz ocenę możliwości i szans wczesnego wykrywania zaburzeń rozwojowych, skutecznego leczenia oraz wspomagania rozwoju i edukacji dzieci w różnym wieku poważnie zagrożonych niepełnosprawnością lub niepełnosprawnych. Cenną wartości ą poznawczą i praktyczną jest poradnikowy charakter tomu – stanowi on kompendium wiedzy dla nauczycieli oraz osób, które nie będąc pedagogami specjalnymi, mogą skutecznie pomóc stworzeniu odpowiedniego i indywidualnego programu rozwoju dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Familia Dei jest zbiorem studiów historyczno-kulturowych i literackich poświęconych wizerunkowi duchowieństwa ewangelickiego (luterańskiego) w Niemczech od czasów Reformacji po współczesność. Analiza wybranych świadectw autobiograficznych teologów, pastorów oraz diakonis wprowadza Czytelnika w świat kultury niemieckiego protestantyzmu, widziany także z perspektywy stosunków polsko-niemieckich. Wybrane teksty niemieckiej literatury pięknej pozwalają zgłębić problemy omówione w badaniach nad dokumentami autobiograficznymi duchowieństwa ewangelickiego.
Książka poświęcona jest socjologii Josepha Schumpetera. Podjęta w niej została analiza klasycznych zagadnień epistemologicznych i ontologicznych. Zaliczyć do nich można problem socjologii jako nauki, badanie gospodarki jako części życia społecznego, analizę państwa, studia nad zróżnicowaniem społecznym. Socjologia Schumpetera jest konfrontowana z myślą socjologów klasycznych. Może ona również dostarczyć wartościowych narzędzi dla współczesnej analizy życia społecznego.
Wszechstronne studium poświęcone historii kultury chińskiej, wykorzystuje wiele publikacji europejskich podróżników, misjonarzy, myślicieli, często nawet tłumaczonych na polski w przeszłości. Z perspektywy czasu mają one dodatkowy walor: ukazują ewolucję wiedzy Europejczyków na temat kultury Chin. Autor ze swadą i przejrzystością omawia zawiłe kwestie dotyczące zupełnie odmiennego kręgu kulturowego. Przedstawia kilka tysięcy lat udokumentowanej historii kultury chińskiej i zmieniającego się społeczeństwa, a na tej kanwie kwestie tak różnorodne, jak: pismo, wierzenia, medycyna, kuchnia, literatura, malarstwo, ceramika, ogrody, nekropolie, świątynie czy Wielki Mur chiński. Książka oparta na bogatej bazie źródłowej, napisana niezwykle przystępnie i interesująco, z pewnością zaciekawi szerokie grono czytelników.
Podręcznik dla studentów IV roku fizyki, stanowiący uzupełnienie do wydanego wcześniej podręcznika o tym samym tytule. Zawiera zadania do programów komputerowych zamieszczonych na dołączonym do poprzedniego tomu CD-ROM-ie, pozwalające w sposób praktyczny opanować wiedzę zdobytą podczas lektury tamtego tomu, poświęconego zagadnieniom teoretycznym.
Artykuły:
EDWARD JELIŃSKI, Kościół katolicki wobec problemu okrucieństwa w Europie XX wieku
SŁAWOMIR SPRINGER, Protestancki osąd chrześcijaństwa w świetle jego spotkania z religiami światowymi
MAREK KWIECIEŃ, Rosyjski Kościół prawosławny jako bastion na drodze do ożywienia kontaktów z Kościołem rzymskokatolickim - fakt czy stereotyp?
ZBIGNIEW DROZDOWICZ, Nowe ruchy religijne w Europie - wybrane przykłady
MARCIN KOŃCZAL, Zarys dziejów neopoganizmu słowiańskiego w Polsce
TADEUSZ DOKTÓR, Społeczne uwarunkowania i konsekwencje fundamentalizmu i New Age - badania porównawcze
ARTUR JOCZ, Bóg mistyków a szatan gnostyków. Miejsce zła w antropozoficznej neognozie
SŁAWOMIR SPRINGER, Katolicki Ruch Odnowy w Duchu Świętym kontynuatorem tradycji zielonoświątkowej
MAREK KWIECIEŃ, Pomiędzy milczeniem a, śpiewem, czyli "hezychazm" jako mistyczna tradycja prawosławia. W kręgu problematyki dotyczącej kształtowania świadomości religijnej
WŁODZIMIERZ WILOWSKI, Reinkarnacja a zmartwychwstanie wobec nieśmiertelności jako motywu działania moralnego w wielkich religiach świata. Próba zestawienia
HANNA MAMZER, Architektura islamu w polskiej przestrzeni. Dosłowność czy metafora w utrzymaniu tożsamości?
SŁAWOMIR SZTAJER, Mircea Eliade: struktura i dialektyka hierofanii
Autor omawia zjawisko homeopatii, jej doktryny i praktyki terapeutyczne powstałe w dobie kryzysu medycyny europejskiej przełomu XVIII i XIX stulecia oraz jej niezmienności w kolejnych wiekach. Jest to ewenement w historii medycyny, gdyż w XIX i XX wieku zmieniła się nie tylko sama medycyna, lecz cała kultura medyczna Europy. Społeczna koncepcja zdrowia i choroby nie zawsze była zbieżna z jej akademicką wizją, a tam, gdzie wizje świata i człowieka oraz zdrowia i choroby były odmienne, homeopatia stawała się obiektem gwałtownej krytyki, a jej dziejową rolą było prowokowanie pytań granicznych na styku kilku dyscyplin, opartych na nieakceptowanej na ogół przez środowiska naukowe koncepcji zdrowia i choroby. W dyskursie homeopatia stała się symbolem kryzysów.
Książka jest wieloaspektowym studium dotyczącym wydarzenia ludzkiej śmierci(wraz ze wszystkim, co ją poprzedza i co po niej następuje) ze szczególnymuwzględnieniem perspektywy edukacyjnej. W prezentowanych tekstach przedstawicieleróżnych dyscyplin humanistycznych poddają gruntownej ocenie znaczeniefenomenu ludzkiego cierpienia, umierania, żałoby.
Autorka analizuje problematykę artystycznej twórczości dzieci, ujawnia zarazem własną wrażliwość artystyczną i talent badawczy, proponując udokumentowane wnioski i spostrzeżenia o charakterze ogólnopedagogicznym. Podjęty temat jest trudny nie tylko z uwagi na bogactwo literatury przedmiotu, ale też i na delikatność badanego materiału wymykającego się ścisłym i sprawdzalnym metodom badawczym. Autorka stara się uwzględnić oba te aspekty, dokumentując znajomość prac o pokrewnym tematycznie charakterze, koncentruje się jednak nade wszystko na eksperymencie, który nie bez przyczyny określa jako quasi-eksperyment o istotnych konsekwencjach edukacyjnych.
Niniejsza publikacja jest podsumowaniem pracy dziesięcioosobowego zespołu, wykonanej w ramach krótkiego, interdyscyplinarnego projektu badawczego. Zbiór ilustruje wielostronność podejścia autorów - reprezentujących szerokie spektrum dyscyplin naukowych - do tematu głównego, ich inwencję badawczą i interpretacyjną oraz różnorodność stylów pisarskich.
Celami, które przyświecały uczestnikom projektu były:
- Diagnoza stanu świadomości komunikacyjnej, zarówno po stronie usługodawców, jak i usługobiorców medycyny.
- Analiza przyczyn pasywności komunikacyjnej lekarzy, pielęgniarek oraz pacjentów
- Wypracowanie sugestii dotyczących etycznych algorytmów postępowania komunikacyjnego w dobrej praktyce klinicznej.
- Uświadomienie pracownikom służby zdrowia praktycznych konsekwencji wynikających z filozoficznych determinant kryjących się za kodeksualizacjami deontologicznymi oraz realnym postępowaniem lekarskim i pielęgniarskim.
Wydarzenia związane z okresem transformacji ustrojowej w Polsce lat 80. i 90. ubiegłego wieku mają także aspekt teologiczny. Wyrosły one z radykalnego sprzeciwu wobec systemu totalitarnego. Sprzeciw ten oznaczał również promocję osoby w jej wymiarze indywidualnym i społecznym, co znalazło realizację w fenomenie "Solidarności", rozumianej jako ruch, cnota i wreszcie jako program określający koncepcję osoby w jej relacji do innych osób, poprzez uczestnictwo tworzących wspólnotę. Autor wskazuje na wyzwolenie jako fundamentalne i kluczowe zagadnienie antropologiczno-społeczne, które nie może realizować się samo dla siebie, ale jest ukierunkowane na horyzont prawdy o życiu osobowym oraz społecznym i spełnia się w uczestnictwie. Publikacja zainteresuje nie tylko teologów, ale też wszystkich zajmujących się fenomenem rewolucji 1989 roku i wydarzeń ją konstytuując
Monografia prezentuje szkic zwartej, całościowej koncepcji podejścia do myślenia o współczesnej rzeczywistości i jej kulturowym modelowaniu. Podstawowa teza pracy sprowadza się do zaproponowania hermeneutycznej koncepcji powszechnej semiozy w ramach jednego superkodu kulturowego kręgu kultury śródziemnomorskiej, sprowadzonego do generalnego archisemu utrwalonego w Biblii i stanowiącego archetyp naszej kultury.
Interesująca praca z pogranicza filozofii, nauk społecznych, teologii, medycyny i biologii. Zawartość treściowa tomu: J. Wiśniewski, Wolność nauki a swoboda wykorzystania odkryć naukowych; A. Sokalski, L. Pawełczyk, Medyczne aspekty niepłodności oraz technik wspomaganego rozrodu; M. Cichocki, Czy byłem kiedyś zygot? Szkic z obszaru bioontologii; H. Mamzer, Zmiany społeczne a dylematy stosowania technik wspomaganego rozrodu; A. Trzeciakowska, Wybrane zagadnienia psychologiczne związane z procesem leczenia niepłodności technikami wspomaganego rozrodu; D. Michałowska, Edukacja seksualna a techniki wspomaganej prokreacji; P. Bortkiewicz, M. Bogdan, C. Kościelniak, Sztuczne zapłodnienie heterologiczne wobec terapii niepłodności - niektóre aspekty oceny etycznej; A.J. Katalo, Sztuczne zapłodnienie w kontekście prawdy o ludzkiej płciowości; M. Łączkowska, Rodzinnoprawne dylematy wspomaganej prokreacji; J.W. Ochmański, Ochrona embrionu i techniki wspomaganego rozrodu w niemieckiej ustawie o ochronie embrionów.
Dzieło starożytnego autora, Juniliusza Afrykańczyka (6 wiek naszej ery) Instituta regularia divinae legis, które zostało poddane badaniom naukowym w niniejszej książce, jest wstępem (isagogą) do badań nad Biblią. Juniliusz bada Pismo Święte w dwóch aspektach - formalnym, który głównie zawiera studium dotyczące kanonu biblijnego oraz aspekt doktrynalny, który zawiera kwestie dogmatyczne dotyczące stworzenia świata i planu Boga odnośnie do zbawienia człowieka. Analiza dzieła Juniliusza objęła takie kwestie, które pozwoliły na stwierdzenie, że jest on autorem ortodoksyjnym, który znajdował się pod istotnym wpływem zachodniej myśli teologicznej, szczególnie myśli św. Augustyna.
Mikołaj Gębka (UAM Poznań), Małżeństwo jako wspólnota i instytucja w nauce Kościoła katolickiego Zofia Gawlina (UJ Kraków), Macierzyństwo jako wartość w kontekście przemian społecznych Iwona Przybył (UAM Poznań), Naznaczanie społeczne i samonaznaczanie osób niepłodnych Monika Frąckowiak (UAM Poznań), Role rodzinne, zawodowe i konsumenckie jako czynniki konstruowania tożsamości kobiet i mężczyzn w warunkach "różnorodności teraźniejszości" Waldemar Nowak (Akademia Bydgoska), Układ władzy w polskich rodzinach wiejskich w latach osiemdziesiątych Marek Żyromski (UAM Poznań), Nawyki żywieniowe w dziejach rodziny polskiej Anna Wachowiak (Uniwersytet Zielonogórski), Zarządzanie zasobami rodziny. Wyzwania i nowe szansę wobec praktyków i profesjonalistów Aldona Żurek (UAM Poznań), Osoby samotne jako zjawisko społeczne Magdalena Kwiatkowska (Uniwersytet Łódzki), Dziecko w reklamie społecznej Urszula Gruca-Miąsik (Uniwersytet Rzeszowski), Foster family care from the Polish and American perspectives RECENZJE
Tom zawiera artykuły znanych familiologów polskich (głównie socjologów) z terenu całego kraju. Charakterystyce porównawczej poddano stan rodzin sprzed 1989 roku oraz ich stan w okresie transformacji. Analizowano również proces przemian rodzin w okresie transformacji. W pracy zaprezentowano najbardziej wszechstronne ujęcie problematyki współczesnych rodzin polskich. Książka może być pomocna badaczom rodziny - szczególnie socjologom i pedagogom, studentom oraz praktykom społecznym pozostającym w służbie rodziny.
W 1153 roku na uroczystym zjeździe, w którym uczestniczyli najdostojniejsi przedstawiciele tego czasu, w tym m.in. arcybiskup gnieźnieński Jan i biskup poznański Stefan, Zbylut z rodu Pałuków "przekazał" na ręce zakonników cysterskich dokument, w którym potwierdzał uczynione przez siebie nadanie. Był to końcowy akt procesu fundacji, w wyniku którego nowo powstałe opactwo zostało prawnie uznane za samodzielną placówkę zakonną. Od tego wydarzenia w 2003 roku mija 850 lat. Rocznica ta stała się inspiracją do tego, aby ów dokument, tak ważny dla monastycyzmu i kultury piśmienniczej na ziemiach polskich, w postaci okolicznościowego wydania oddać do rąk czytelników.
Autor bada zjawisko miłości jako element kultury. Skupia swoją uwagę na miłości między dwojgiem ludzi. Głównym tematem badań czyni symboliczny wszechświat miłości w kulturze zachodniej. Podejmuje próbę ogarnięcia fenomenu miłości w kategoriach filozoficznych i symbolach kulturowych. Czyniąc przedmiotem swoich rozważań ideę miłości, proponuje nowy rodzaj oglądu historii kultury europejskiej i najtrudniejszej do przybliżenia sfery prywatności oraz intymności. Tytuł rozprawy należy odnotować z uwagą, gdyż autor stawia po raz pierwszy w nauce polskiej tak gruntownie, traktowaną zazwyczaj jako wielce dyskusyjną, kwestię relacji między historią i antropologią.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?