Idealne socjalistyczne osiedle, na którym żyje się spokojnie i sennie, skrywa sekretz przeszłości. Dawniej, kiedy na jego miejscu była wioska, młode dziewczyny w trakcietajemniczego rytuału - tytułowej próby - rzucały wyzwanie władzy. Prawdopodobnie wgrę wchodziło coś ponadnaturalnego. Po tylu latach, po tylu zmianach i kłamstwach niesposób już dotrzeć do prawdy. Nie mamy też pewności, że nasza bohaterka chce do niejdotrzeć. Może chce tylko opowiedzieć historię. Ale czy ta praktyka na pewno należy doprzeszłości? Czy rewolucja jest jeszcze możliwa? I jak miałaby wyglądać?
Carl Safina, jeden z najbardziej bestsellerowych i najczęściej nagradzanych autorówpiszących o przyrodzie, w swojej najnowszej książce przybliża czytelnikom trzykultury inne niż ludzkie jak funkcjonują, dlaczego akurat tak i jak się w nichżyje.Niektórzy twierdzą, że kultura jest osiągnięciem wyłącznie ludzkim. To nieprawda. Taksiążka przedstawia trzy kultury żyjących na Ziemi istot innych niż ludzie. Jeślijesteś kaszalotem, arą żółtoskrzydłą lub szympansem, również doświadczasz swojegożycia ze zrozumieniem, że jesteś osobą w określonej społeczności. Nie definiują Cięwyłącznie twoje geny; twoja kultura jest drugą formą dziedzictwa. Otrzymujesz je odtysięcy osób, z puli wiedzy przechodzącej przez pokolenia. Możesz wychowywać młode,rozumieć, czym jest piękno, lub walczyć o pokój. Twoja kultura również ewoluuje.Zmieniający się świat wymaga dostosowywania się do nowych sytuacji, więc zdolnośćuczenia się, zwłaszcza uczenia się społecznego, pozwala adaptować zachowanie znacznieszybciej, niż pozwoliłby na to same geny.Dzikość oferuje niezwykły wgląd w kultury zwierząt innych niż ludzie poprzezspojrzenie na życie jednostek w różnych współczesnych społeczeństwach zwierzęcych.Pokazując, jak inni się uczą i są uczeni, Safina pozwala lepiej zrozumieć to, codzieje się poza ludzkością. Dzięki reporterskiemu wglądowi w głębię dzikiego życiaksiążka oferuje wyjątkowe spojrzenie za zasłonę życia na Ziemi i pomaga w udzieleniuodpowiedzi na najbardziej palące pytanie: czy rzeczywiście jesteśmy tutaj sami?
W słynnej powieści Douglasa Adamsa Autostopem przez galaktykę po tysiącach latzastanawiania się nad odpowiedzią na pytanie Jaki jest sens życia? komputerostatecznie udziela odpowiedzi: 42. Odpowiedź na równie ważne pytanie postawione wtytule książki Zupani zajmuje autorce nieco mniej czasu, ale może okazać się równiezaskakująca. Alenka Zupani prowadzi nas przez psychoanalityczne i filozoficznerozważania kwestii, czym jest seks i seksualność, z wdziękiem i korzystając obficie zpopularnej literatury oraz filmu, jak na szkołę słoweńską przystało.
Wydawałoby się, że po ponad dwóch wiekach stosowania szczepionek, można stwierdzićbez żadnych wątpliwości, jakim są znakomitym orężem w walce z chorobami. Niestetyrosnące w siłę ruchy antyszczepionkowe z uporem i bezwzględnie próbują zdyskredytowaćugruntowaną wiedzę, oskarżając szczepienia o wszystko, co najgorsze. Począwszy odtrucia i zabijania dzieci, przez powodowanie nieuleczalnych i ciężkich chorób, aż porzekomy wpływ na zmianę orientacji seksualnej.Tymczasem opinia nauki o szczepionkach jest jednoznacznie pozytywna. Działają bardzoefektywnie, a ich stosowanie jest bezpieczne.Dr Ewa Krawczyk zebrała całą niezbędną wiedzę na temat powstania, historii idobroczynnego działania szczepionek na zdrowie jednostek, jak i populacji. Dlaczegosię szczepimy to nieoceniona pozycja, która pozwoli wam prowadzić rzeczowe dyskusję zantyszczepionkowcami, ale również rozwieje wszelkie wątpliwości w sprawie szczepień iszczepionek.
Wyspa spokoju nie jest zwykłem poradnikiem. To osobista opowieść o tym jak Zuzanna Ziomecka i jej dwunastu bohaterów i bohaterek, z pomocą mindfulness, poradziło sobie z poważnymi wyzwaniami w życiu prywatnym i zawodowym.Wyzwania są częścią życia każdego z nas. Niezależnie od tego, ile zarabiasz, jakie posiadasz wykształcenie, umiejętności i talenty, nie unikniesz przeszkód na swojej życiowej drodze. Wyspa spokoju jest zaproszeniem, by ze świadomości, że życie jest ścieżką pełną zakrętów, przejść do umiejętności pokonywania ich z opanowaniem i spokojem. Mindfulness właśnie temu służy.Znajdziesz tutaj teorię wspartą wiedzą naukową, praktyczne ćwiczenia, nagrane instrukcje do medytacji. rady dla początkujących oraz historie osób, które dzielą się swoim doświadczeniem jak mindfulness pomaga im w życiu.Dzięki Wyspie spokoju dowiesz się:na czym polega mindfulness i co zmienia w mózgujak praktykować formalnie przez medytację i nieformalnie w codziennych sytuacjachjak się uspakajać się i odkrywać swoje rzeczywiste potrzebyjak zaufać swojej intuicji i jej używaćjak radzić sobie ze swoim krytycznym wewnętrznym głosemjak rozpoznać i radzić sobie ze stresemjak wychodzić z konfliktówjak podejmować trudne decyzjejak stawiać czoło sytuacjom bez wyjścia
Pasjonująca obrona otwartego społeczeństwa, wolności akademii i mediów, a także praw człowieka. Na ile państwa powinny kontrolować działalność mediów społecznościowych? Co zrobić z rozwojem technologicznym w sferze kontroli obywatelek i obywateli, który w rękach opresyjnych reżimów, może być zagrożeniem dla wolności? Jak należałoby zreformować Unię Europejską, by lepiej służyła jej mieszkankom i mieszkańcom oraz światu? I wreszcie dlaczego milioner i inwestor zdecydował się przeznaczyć swoją fortunę na promowanie i obronę otwartego społeczeństwa ? Na te pytania odpowiada najbardziej znany na świecie filantrop i inwestor, wróg autorytarnych i nieliberalnych polityków. Ważna lektura dla wszystkich oburzonych ostatnimi zmianami politycznymi.
Jedna z 10 najlepszych książek 2018 roku wg New York Times Book Review.Słynny amerykański dziennikarz, Michael Pollan, zabiera nas w fascynująca podróżą po historii badań nad psychodelikami, które rozkwitły w latach sześćdziesiątych XX wieku, aby szybko stracić miano obiecujących leków i trafić na listę substancji zakazanych. Aby oddzielić prawdę od mitów, przeszukuje archiwa, ale również spotyka się z grupą psychodelicznych ewangelistów, którzy wieszczyli ich zbawienny wpływ nie tylko na ludzi, ale również porządek społeczny.Ostatecznie decyduje się na wypróbowanie ich działania na samym sobie. W tym celu zaczyna eksplorować podziemną społeczność terapeutów psychodelicznych, aby znaleźć przewodników, którym gotów będzie zaufać.""Jak zmienić swój umysł"" to nie tylko barwna opowieść o psychodelicznych podróżach, ale też mocno osadzono w nauce historia o granicach ludzkiego poznania, zagadce świadomości, poszukiwaniu szczęścia i sensu życia.
Nadia jest pewna, że boi się najbardziej na świecie. Chciałaby bać się mniej i nawet zrobiła listę swoich strachów, ale ciągle musi dopisywać nowe.
Przeprowadzka do babci i nowa szkoła nie poprawiają sytuacji. Dlaczego najpopularniejsza dziewczyna w szkole chce się z nią przyjaźnić? Czy opowieści babci o przerażającej historii miasteczka są prawdziwe? Niestety mama jest zapracowana i nie pomoże. Do kogo zwrócić się o radę? Przynajmniej nie ma już z nimi ojca.
Nadia kocha przyrodę, opowieści o czarownicach i kosmosie. Może jej historia pozwoli Ci znaleźć źródło prawdziwej odwagi?
"Odwaga" to powieść dla dzieci, dla dorosłych, dla wszystkich, którzy się boją. Odwaga jest w Tobie.
Jesteśmy świadkami narastania wielkiego społecznego gniewu. Jak możemy go przekształcić we wspólne działanie, zwłaszcza dziś w społeczeństwach zduszonych pandemią? Czy rozczarowanie współczesną formą demokracji liberalnej da się zamienić w pragnienie jej dogłębnej zmiany? Bohaterkami i bohaterami tej książki są: rewolucja francuska, punkowy duet Siksa, patologie liberalnych demokracji i słabości populizmów, czarny feminizm i projekty ratowania klimatu.
Epoka łowiecko-zbieracka rozpłynęła się w zamierzchłych dziejach homo sapiens. Istnieje jednak grupa ludzi, mieniąca się na podobieństwo prehistorycznych przodków „myśliwymi”, która zastygła w okopach archaicznych argumentów. Czy współcześnie da się jeszcze obronić zabijanie dla rozrywki i wyniszczanie dla przyjemności? Myśliwi mówią, że strzelając do zwierząt, regulują ich populacje i chronią społeczeństwo przed spadkiem plonów. Tak nie jest. Książka ta krok po kroku udowadnia nieprawdziwość tych tez, odsłaniając schematy ludzkiej i przyrodniczej tragedii, jaką jest hobbystyczne zabijanie zwierząt. "Ilustrowany samouczek antymyśliwski" z pasją i wnikliwie obnaża mity współczesnego łowiectwa. A przy okazji z czułością opisuje magiczny urok dziko żyjących zwierząt – wszak to z myślą o nich powstał.
W 2005 roku kilkutysięczna Parada Równości przeszła ulicami Warszawy mimo zakazu ówczesnego prezydenta Warszawy, Lecha Kaczyńskiego. Przez kolejne lata temat mniejszości seksualnych nie schodził z medialnych nagłówków, znane postacie robiły coming outy, wrastała świadomość społeczna na temat dyskryminacji osób LGBT, Marsze Równości odbywały się niemal w całej Polsce, a do Sejmu wybrano nieheteronormatywnych posłów i posłanki. W ostatnim czasie skrót LGBT prawicowi politycy próbują skojarzyć z niejasną ideologią, warto więc oddać głos samym zainteresowanym i zapytać o ich codzienne życie i rodzinę, ale też homofobię z którą się stykają, stosunek do polityki, miłości i seksu.
Z zebranych w książce wywiadów wyłania się obraz najważniejszych tematów społeczności LGBT ostatnich 15 lat. Szczerze o swoim życiu mówi zarówno sołtyska Grzebieniska, jak i wielkomiejska draq queen. Są rozmowy z osobami znanymi z pierwszych stron gazet, od Roberta Biedronia, przez Sylwię Chutnik, Jacka Dehnela, aż po Margot. Częścią tej społeczności są też takie osoby jak matka lesbijki Agnieszka Holland, czy sojuszniczka Maria Peszek. To w tych opowieściach zawarte są nie tylko narracje o społecznych procesach, ale przede wszystkim doświadczenie życia w Polsce ostatnich lat – są ludzie, nie ideologia.
Zmiana klimatu to najpilniejszy i najpoważniejszy problem, z jaki ludzkość kiedykolwiek miała do czynienia. Sposób, w jaki zajmiemy się nim w ciągu następnych dziesięciu lat, określi świat, w którym będziemy żyć i jaki pozostawimy w spadku naszym dzieciom.
Christiana Figueres i Tom Rivett-Carnac - którzy prowadzili negocjacje podczas historycznego porozumienia paryskiego w 2015 roku - napisali ostrożną, ale optymistyczną książkę o zmieniającym się klimacie świata i losie ludzkości.
Autorzy przedstawiają dwa możliwe scenariusze dla naszej planety. W jednym z nich opisują życie na Ziemi do 2050 roku, jeśli nie uda nam się osiągnąć paryskich celów klimatycznych. Z drugiej pokazują, o ile wiele lepiej będzie się żyć w neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla, regenerującym się świecie. Argumentują za bezpośrednim stawieniem czoła kryzysowi klimatycznemu, z determinacją i optymizmem. Przyszłość zależy od nas przedstawia nasze opcje i wskazuje, co rządy, korporacje i każdy z nas może i musi zrobić, abyśmy mogli odeprzeć katastrofę.
Jedna z najbardziej inspirujących książek, jakie w życiu czytałem.
Yuval Harari
Nie mogło być ważniejszej książki.
Richard Branson
To może być najważniejsze wezwanie do przebudzenia naszych czasów.
prof. Klaus Schwab, CEO World Economic Forum
Porozumienie paryskie było punktem zwrotnym dla ludzkości. W tej ważnej i aktualnej książce dwóch głównych twórców tego porozumienia pokazuje nam, dlaczego i jak możemy teraz zrealizować jego obietnicę.
Jane Goodall
Jesteśmy w krytycznym momencie dla przetrwania ludzi i reszty życia na Ziemi. Ta książka wyjaśnia, co musimy zrobić, aby ochronić naszą wspólną przyszłość.
Leonardo DiCaprio
Czy każdy i każda powinni mieć udział w bogactwie społeczeństwa?Czy możemy stworzyć bardziej sprawiedliwy świat, przyznając wszystkim gwarantowanydochód?Co to oznacza dla naszego zdrowia, dostatku i szczęścia?Na te i wiele innych pytań odpowiada w swojej najnowszej książce Guy Standing, któryod ponad trzydziestu lat gra pierwsze skrzypce w dyskusji o dochodzie podstawowym.Bezwarunkowe, regularne, bezpośrednie świadczenie pieniężne dla każdej obywatelki iobywatela - to właśnie dochód podstawowy. W kolejnych krajach partie politycznezaczynają wpisywać go do swoich programów. Dochód podstawowy przestaje być utopią, azaczyna niezbędnym rozwiązaniem umożliwiającym prowadzanie progresywnej polityki.Namacalnym (w portfelach) dowodem, że w nowoczesnych społeczeństwach każda osobaodgrywa rolę w wytwarzaniu bogactwa, które dziś należy do garstki nielicznych.Jakie skutki dochód podstawowy niesie w zakresie gospodarki, biedy, pracy? Jakieargumenty można wysunąć przeciwko tej idei? I dlaczego nie można dłużej czekać z jejwprowadzeniem w życie? Na wszystkie te pytanie odnajdziesz pytanie w tej przystępnejksiążce.
Pierwsza antologia sceny techno i muzyki elektronicznej w Polsce. Unikatowa pozycjadokumentująca trzy dekady rozwoju kultury, która w weekendy zapełnia kluby w całymkraju.Każdy, kto choć raz uległ hipnotyzującej sile rave'u, znajdzie tu coś dla siebie. Towłaśnie rave wziął zresztą za swoje credo PLUR: Peace, Love, Unity, Respect (Pokój,Miłość, Jedność, Szacunek). Choć klimat panujący w Polsce bywał ponury, w klubachuczono się, co w praktyce znaczą wspólnota i ideały równości. I żeby nie przesadzać zdragami. Antologia łączy perspektywę historyczną - daty, miejsca, imiona i biografie - zindywidualnym doświadczeniem zaproszonych na napisania tekstów autorów: DJ-ów,producentów i wielbicieli sceny. Całość okraszona jest niepublikowanymi dotądfotografiami z prywatnych archiwów.,,30 lat polskiej sceny techno"" obejmuje szerokie spektrum gatunków mniej i bardziejtanecznej muzyki elektronicznej - techno, trance, rave, dubstep, hardtek, house,drum'n'bass i tak dalej. Kompleksowo prezentuje narodziny i rozwój sceny w Polsce od1989 roku aż do dzisiaj. Uwzględnia muzykę i clubbing w Warszawie, Gdańsku, Poznaniui Łodzi oraz tylko z pozoru mniejszych ośrodkach, jak Płock czy Szczecin, a takżeimprezy na plażach i w leśnych ostępach.
Kim były gruzinki, mewki czy dewizówki? Co w świecie pracy seksualnej zmienili ściągnięci przez Gierka wraz z zachodnimi inwestycjami biznesmeni? Jak przemiany obyczajowe lat 60. i 70. wpłynęły na tożsamości, a kryzys ekonomiczny lat. 80. na codzienną pracę, osób świadczących usługi seksualne?
„Zawodowe dziewczyny” to wnikliwa historycznie, feministycznie wrażliwa opowieść o prostytucji i pracy seksualnej kobiet w latach 1945–1989. Autorka czerpiąc z milicyjnych dokumentów, a także radiowych i prasowych tekstów, opisuje proces stopniowego upodmiotowienia kobiet, które świadczyły usługi seksualne - od „gruzinek” po „dewizową” pracę seksualną. To nowe odczytanie tematu, który w czasach PRLu był tabu, a także nowe spojrzenie na historię obyczajów Polski Ludowej.
Najlepsza książka 2019 roku „Financial Times” i „The Guardian” Niektórzy ludzie odrzucają fakt, że nasza planeta ociepla się z powodu działalności człowieka. Ale czy ci z nas, którzy akceptują rzeczywistość spowodowanej przez człowieka katastrofy klimatycznej, naprawdę w nią wierzą? Gdybyśmy rzeczywiście w nią uwierzyli, z pewnością zdecydowalibyśmy się na działania zgodne z tym, co wiemy. A jednak prawie ich nie podejmujemy. W Klimat to my Jonathan Safran Foer bada fundamentalny dylemat naszych czasów w zaskakujący i głęboko osobisty sposób. Zadanie ocalenia planety wymaga wielkiego rozliczenia się z naszą. niestety bardzo ludzką, niechęcią do poświęcenia komfortu ze względu na niepewną przyszłość. By jeść więcej, smaczniej i taniej, zamieniliśmy naszą planetę w farmę do uprawy produktów zwierzęcych, czego konsekwencje są katastrofalne. Tylko wspólne działanie może uratować naszą planetę. Działanie, które zaczyna się od tego, co jemy - a czego nie jemy - na śniadanie.
Wyobraź sobie, że myślisz o potrawie, a Twój robot kuchenny odbiera fale mózgu i ją przygotowuje. Następnie nastrajasz swój smak na maksimum. Poranny posiłek staje się przeżyciem niemal mistycznym Wyobraź sobie, że Twoje ciało nie istnieje. Nie musi, bo Twoja świadomość została przekopiowana do komputera. Możesz teraz być, kim tylko chcesz. Wyobraź sobie, że możesz ulepszyć swoje potomstwo, wybierając mu same najlepsze geny.Któż z nas nie marzył o przezwyciężeniu ograniczeń ludzkiego ciała? Nauka i technologia obiecują poszerzenie naszych zdolności, zwiększenie inteligencji i długości życia, w nadziei, że uda nam się przeobrazić w coś lepszego od nas samych. Marzenie to zapoczątkowało transhumanizm. Ruch, który cieszy się wsparciem miliarderów z Doliny Krzemowej i niektórych spośród największych firm świata.W Być maszyną reporter Mark O'Connell zgłębia niesamowity świat ludzi, którzy wierzą, że można myśleć o ciele jako o sprzęcie. Odwiedza wiodący ośrodek krioniczny, by przekonać się, w jaki sposób niektórzy postanowili zapobiec śmierci. Odkrywa niezależny kolektyw biohakerów, którzy wszczepiają sobie pod skórę rozmaite gadżety w celu wzmocnienia swoich zmysłów. Spotyka zespół niezłomnych naukowców trudzących się nad uchronieniem ludzkości przed sztuczną superinteligencją.Dokąd prowadzi nas obsesja na punkcie technologii? Jaki będzie wpływ rozwoju SI na przyszłość naszych miejsc pracy, życia rodzinnego i na nasze człowieczeństwo? Czy technologie, które tworzymy, przyczynią się do naszej zguby? W swojej książce O'Connell stworzył głęboki, poruszający, i często śmieszny do łez, przekrojowy portret wpływowego ruchu transhumanistów. Zgłębiając, co to znaczy być maszyną, autor oferuje zaskakującą medytację nad tym, co to znaczy być człowiekiem.
Czy istnieje nowoczesne podejście do rozwodu? W swoim reporterskim śledztwie Izabela Kosmala/Świerczyńska nie skupia się na najbardziej skrajnych przypadkach, wywołujących przerażenie historiach gwałtu i przemocy. Pisze za to o codziennym życiu, próbach rozstania się po ludzku, problemach ze wspólnym kredytem i podziałem obowiązków w wychowywaniu dzieci.Wielkomiejska klasa średnia niechętnie przyznaje się do porażki w związku, ale Kosmali/Świerczyńskiej udało się przebić opór i usłyszeć wyznania o tym, jak rozwód wpłynął na ich życie, czego nauczył, a co odebrał.Takiej książki jeszcze nie było! Zawarte w niej historie mogły się przydarzyć koleżance, rodzicom czy Tobie... Bo kulturalni ludzie też się rozwodzą.
Pieprzenie i wanilia to kontynuacja bestsellerowych 50 twarzy Tindera, a Joanna Jędrusik nie byłaby sobą, gdyby znów nie pisała o seksie i randkach. Tym razem jednak za tło jej pikantnych przygód służą podróże po USA, Peru i Meksyku. Te pełnokrwiste historie z Tinderowych podbojów obu Ameryk czyta się jak powieść przygodową, a przy okazji można zajrzeć do słodko-gorzkiego świata dzisiejszych dwudziesto- i trzydziestolatków po obu stronach Atlantyku.
Jędrusik to prawdziwy Tony Halik w spódnicy – z wielkim temperamentem, toną empatii, ostrym jak brzytwa poczuciem humoru i świetnym darem obserwacji.
Wybierz się z nią do amazońskiej dżungli, zanurkuj na dno oceanu, przejdź się po ruchliwych ulicach czy barach pełnych muzyki. Dowiedz się, gdzie dobrym podrywem jest znajomość historii polskich występów na mistrzostwach świata w piłkę nożną, a gdzie raczej wspólny kurs Uberem share albo umieszczenie w tinderowym opisie słowa „professional”.
Akuszerkami informatyki w Polsce były kobiety. Jeśli więc ktokolwiek podważa dziś ich kompetencje w tej dziedzinie, musi przyjąć do wiadomości, że historia nie potwierdza jego uprzedzeń. Wasielewskiej udało się dotrzeć do Polek, które w czasach PRLu konstruowały komputery i tworzyły języki programowania czy pierwsze aplikacje użytkowe, a później komputeryzowały między innymi publiczne instytucje i ministerstwa. Z ich opowieści wyłania się obraz czasów, w których za skok technologiczny odpowiedzialne były kobiety, a w karierze wspierali je partnerzy, którzy brali na siebie część obowiązków domowych. Cyfrodziewczyny to nie tylko fascynująca herstoria, ale i rekonstrukcja niedawnej przeszłości, która dotychczas pozostawała nieznana.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?