Przedsiębiorcy, oprócz obowiązków bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością, muszą sprostać również wielu wymogom związanym z ochroną środowiska. Jeżeli firma korzysta ze środowiska, a w szczególności ma instalacje, których eksploatacja wymaga pozwolenia zintegrowanego albo pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza musi do 28 lutego 2016 r. złożyć raport o emisjach gazów cieplarnianych do KOBiZE. Innym bardzo ważnym obowiązkiem jest uiszczanie i rozliczenie opłat z za korzystanie ze środowiska. Czy istnieją wyjątki o tych zasad? Kto jest zwolniony z obowiązku uiszczania opłat środowiskowych i składania raportu do KOBiZE? Jak wyliczyć wysokość opłaty środowiskowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w publikacji!
Głównym celem komentarza jest przybliżenie kwestii uregulowanych rozporządzeniem. Nie należy go traktować jako głosu w trwającej od dłuższego czasu dyskusji nad kierunkami zmian przepisów dotyczących szkoleń bhp.
Szkolenie bhp jest ważnym czynnikiem profilaktyki wypadkowej – umożliwia zrozumienie zagrożeń związanych z przebiegiem procesu pracy i sprzyja poznaniu sposobów postępowania także w sytuacjach odbiegających od normalnego toku pracy.
Komentarz do rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 180, poz. 1860 ze zm.) jest adresowany przede wszystkim do organizatorów i prowadzących szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz małych przedsiębiorców, dla których ma być pomocą w zrozumieniu zapisów rozporządzenia.
Publikacja została podzielona na 3 działy: KADRY, PŁACE I ZUS. W dziale KADRY Czytelnik znajdzie: 5 rozdziałów poświęconych najważniejszym zagadnieniom w prawie pracy. Dowie się m.in.:
Jak prawidłowo rozliczać czas pracy?
Jak ustalić wymiar urlopu dla pracowników oraz jak go udzielić?
Czy są sytuacje, kiedy pracodawca może zmusić pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego?
W jakim wymiarze udzielić ojcu dziecka urlopu ojcowskiego oraz na podstawie jakich dokumentów?
Kiedy umowa na czas określony staje się umową na czas nieokreślony?
Ile świadectw pracy wystawić pracownikowi zatrudnionemu u pracodawcy na podstawie 3 zwartych umów?
Jak prawidłowo wypłacać świadczenia urlopowe?
Ile wynosi odpis na ZFŚS w 2015 r.?
Przeczyta także o tym, że rozliczenie kosztów podróży zagranicznej może być dokonane w walucie otrzymanej zaliczki, w walucie wymienialnej albo w walucie polskiej. Jak prawidłowo wypełnić dokumenty ubezpieczeniowe? Kiedy występuje zbieg do ubezpieczeń i kto podlega podwójnej składce zdrowotnej?
Wynagrodzenia 2015. 25 list płac z komentarzem, wyjaśnienia ekspertów to praktyczny przewodnik dla pracodawcy. Można dowiedzieć się z niej nie tylko, jak sporządzić listę płac i rozliczyć na niej pracę w godzinach nadliczbowych, nocnych czy wypłacić wynagrodzenie za czas urlopu. Czytelnik znajdzie tu także sposoby naliczania potrąceń, wypłacania odpraw i ekwiwalentów urlopowych czy rozliczania nieobecności pracowniczych.
Publikacja pomaga zrozumieć i wdrożyć w szkole system kontroli zarządczej. Pokazuje, jak wyznaczać cele, określać ryzyko, monitorować i oceniać system kontroli zarządczej. Wskazuje, jakie dokumenty obowiązkowo trzeba sporządzić w związku z kontrolą, a z których można zrezygnować. Przystępnie opisuje zadania, jakie ma do wykonania dyrektor w związku z obowiązkiem przeprowadzenia kontroli. Ułatwia planowanie działań dzięki gotowemu terminarzowi zadań dyrektora i pozwala zaoszczędzić czas dzięki pakietowi wzorów dokumentów dostępnych na CD.
Książka prezentuje orzecznictwo Sądu Najwyższego, Sądu Naczelnego Administracyjnego oraz Sądów Apelacyjnych w zakresie:
* wypadków,
* chorób zawodowych,
* a także świadczeń z nimi związanych.
Obejmuje także dochodzenie roszczeń z ubezpieczenia społecznego, roszczeń uzupełniających.
Na publikację składają się cytowane tezy orzecznictwa sądów, poprzedzone syntetycznym komentarzem wprowadzającym.
Publikacja będzie pomocna nie tylko przy prawidłowym zakwalifikowaniu zdarzeń wypadkowych, lecz również dochodzeniu roszczeń z ubezpieczenia społecznego, a także roszczeń uzupełniających. Wysokość tych ostatnich, obejmująca wyrównanie szkody oraz zadośćuczynienie, nie podlega ustawowym ograniczeniom, jednakże może podlegać miarkowaniu przez sąd, ze względu na stopień przyczynienia się poszkodowanego do zaistniałego zdarzenia wypadkowego.
Spośród szeregu pracodawców publicznych i prywatnych na szczególną uwagę zasługują instytucje kultury. Ta grupa pracodawców, choć niezaliczana bezpośrednio do instytucji publicznoprawnych, ma jednak wiele charakterystycznych cech, wyróżniających ją na tle do innych pracodawców. Autorzy, odpowiadając na pytania pojawiające się w praktyce, w ramach 5 rozdziałów omawiają konkretne zagadnienia wynikające z tej specyfiki.
Publikacja przedstawia m.in.:
• zasady powoływania kadry zarządzającej instytucją kultury,
• podstawy zatrudnienia jej pracowników,
• czas pracy (systemy czasu pracy, ustalanie rozkładów, rekompensowanie pracy nadliczbowej),
• zasady wynagradzania osób zatrudnionych,
• reguły przyznawania nagród i stypendiów.
Całość uzupełniona została wyborem aktów prawnych regulujących kwestie związane z zatrudnianiem i wynagradzaniem w instytucjach kultury.
Niniejsza publikacja kładzie nacisk na praktykę i rozwiązywanie rzeczywistych problemów kadrowo-płacowych w samorządach. Stanowi cenne źródło wiedzy nie tylko dla pracowników kadr, ale dla wszystkich zatrudnionych w jednostkach samorządowych.
Książka jest syntetycznym opracowaniem na temat coraz bardziej popularnej metodologii wdrożeń systemów informatycznych - Agile, pozwalającym znaleźć odpowiedź na pytanie: kiedy i w jakim celu zdecydować się właśnie na nią, a nie na klasyczną metodykę. Książka zawiera szczegółowe porady i praktyczne przykłady. Taka pozycja to dla Czytelników namiastka wieloletniego doświadczenia i streszczenie pogłębionej, niedostępnej gdzie indziej wiedzy z dziedziny IT, organizacji i inżynierii oprogramowania. Jest to również świetne uzupełnienie i pogłębienie szkoleń z obszaru Agile.
Publikacja ta to starannie wyselekcjonowane i zebrane informacje, wskazówki, porady, stanowiska urzędów oraz orzeczenia sądów.
Wszystko w jednym miejscu, łatwo dostępne, kompleksowo omawiające tematykę czasu pracy.
Masz wątpliwości czy to możliwe? Sprawdź to!
Zamów dla swoich pracowników praktyczne kompendium dotyczące możliwości dodatkowego zarobkowania na emeryturze!
Twój pracownik znajdzie w nim wyjaśnienia i porady dotyczące m.in.:
Wymiaru pracy na emeryturze,
Możliwości prowadzenia własnej działalności,
Zasad rozliczania z ZUS,
Świadczeń, które podlegają zawieszeniem.
Prawo pracy nie jest prawem łatwym, wiele w nim przepisów budzących wątpliwości, trudno skonstruowanych i zawierających odesłania do innych regulacji. Dodatkowo, rozbudowane orzecznictwo sądów komplikują różne opinie przedstawicieli wykładni i nauki prawa pracy. Wszystko to powoduje, że bardzo łatwo zgubić się w takim gąszczu informacji. Nie z każdym problemem możesz też zwrócić się do działów kadrowych firmy, zresztą nie zawsze masz na to czas.
Jako szef produkcji czy kierownik zakładu produkcyjnego musisz wiedzieć m.in.:
Za co możesz nałożyć na podwładnego karę porządkową?
Jak opracowywać zgodnie z prawem harmonogramy czasu pracy, aby uniknąć kłopotów w razie kontroli PIP?
Jakie są zasady wprowadzania na produkcji systemu równoważnego czasu pracy?
Co z urlopami wypoczynkowymi, gdy Twoja produkcja jest np. sezonowa?
Pytania można by mnożyć ? sam wiesz najlepiej, ile tej z pozoru ?nieprodukcyjnej? pracy spada na Ciebie każdego dnia.
Kobieta w ciąży powinna wiedzieć, jakie ma z tego tytułu uprawnienia, zarówno wtedy, gdy jest osobą bezrobotną, zatrudnioną, jak i prowadzącą działalność gospodarczą. Kompendium wiedzy na ten temat zawarliśmy w niniejszym informatorze.Każda przyszła mama znajdzie w nim niezbędną wiedzę na temat jej praw związanych z zatrudnieniem, korzystaniem z przysługujących jej świadczeń. Szczegółowo wyjaśniamy kwestie ochrony zatrudnienia, podpowiadamy na jakie świadczenia może liczyć nie pracująca ciężarna.
Zdarza się, że pracownik w czasie długiej choroby wyczerpie określone w Kodeksie pracy okresy ochronne oraz świadczenia, jakie ma prawo otrzymać od pracodawcy. Czasem wraca do pracy, innym razem musi czekać na decyzję ZUS w sprawie przyznania mu kolejnych świadczeń, a bywa, że znika bez wieści. Co przysługuje długo chorującemu pracownikowi? Czy i w jaki sposób pracodawca może skontrolować pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim? Jakie obowiązki ma pracodawca wobec ZUS z tytułu długiej choroby pracownika?Czy i kiedy pracodawca może go zwolnić?
Na te i inne pytania Czytelnik znajdzie odpowiedź w niniejszej publikacji.
W "Niezbędniku specjalisty ds. bhp" znajdują się informacje dotyczące m.in. wymagań kwalifikacyjnych dla służby bhp, częstotliwości przeprowadzania i rodzajów szkoleń bhp, czynników i procesów stwarzających zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników oraz organizacji miejsca pracy, ręcznego przenoszenia ciężarów, wypadków przy pracy, profilaktycznej opieki zdrowotnej.
W publikacji "Vademecum dokumentacji kadrowej - od zatrudnienia do zwolnienia pracownika" publikujemy nie tylko wzory pism, ale radzimy, jak krok po kroku je wypełnić. Każdy wzór opatrzony jest bowiem przejrzystym komentarzem zawierającym informacje dotyczące danej umowy, pisma,
procedury czy innego dokumentu. Dzięki temu Czytelnicy z łatwością dostosują wzór do konkretnej sytuacji i własnych potrzeb. Komentarz opisuje nie tylko sposób wypełnienia dokumentu. Zawiera także opis stanu prawnego, najważniejsze orzecznictwo sądów pracy oraz stanowiska urzędowe dotyczące stosowania konkretnego dokumentu. Przygotowaliśmy więc praktyczne porady i wskazówki związane z prowadzeniem dokumentacji pracowniczej. Dowiedz się więcej
Droga zawodowa osoby wchodzącej na rynek pracy zaczyna się często od stażu lub praktyki absolwenckiej. Pierwsza forma zatrudnienia sensu stricto to zazwyczaj umowa o pracę na okres próbny, następnie umowa na czas określony, a potem umowa bezterminowa. Wszystkie wymienione podstawy zatrudnienia w różny sposób kształtują prawa i obowiązki stron. Warto je sobie przypomnieć w wolnej chwili. Tym bardziej że w trakcie codziennej pracy, rozliczeń, wypełniania stosu dokumentów specjaliści nie mają czasu na studiowanie całego Kodeksu pracy. Podobnie rzecz ma się ze zwalnianiem pracowników. Szczególne wątpliwości powstają przy konieczności zwolnienia osoby objętej ochroną - np. pracownicy będącej w ciąży.
BalancedScoreCard (BSC, strategiczna karta wyników – zbalansowana karta dokonań, karta wyników) – jest narzędziem wykorzystywanym do mierzenia poziomu realizacji strategii przedsiębiorstwa. BSC pozwala na prowadzenie bieżącej kontroli realizacji celów i zarazem skuteczne motywowanie pracowników. Jest przyjaznym narzędziem komunikacji kierowników z otoczeniem zewnętrznym i wewnętrznym organizacji. W naszej książce poruszamy zarówno kwestię zarządzania z wykorzystaniem BSC, jak również kwestię weryfikacji jakości baz danych źródłowych. Podpowiadamy, jakie wskaźniki KPI ustalić jako kluczowe, a także pokazujemy jak zobrazować je na wykresach. A wszystko to z wykorzystaniem Excela dla wersji 2007, 2010 i 2013.
W dobie coraz większego natłoku informacji oraz konieczności coraz szybszego podejmowania decyzji wzrasta zapotrzebowanie na szybki dostęp do skompensowanych informacji. W szczególności dotyczy to kadry zarządzającej, która polubiła pracę z panelami menedżerskimi.
Panel menedżera stanowią tabele, wykresy, wypunktowania lub raporty graficzne wyświetlane w jednym oknie. Syntetyczna forma pozwala na szybki przegląd sytuacji z różnych stron, błyskawiczną analizę wskaźników i podjęcie odpowiedniej decyzji. Ze względu na dużą liczbę informacji wyróżnia się je za pomocą kolorów, ikon lub innych obiektów. Podkreśla się wrażliwe dane i wskaźniki, które przekroczyły jakiś pułap lub są zbyt wysokie czy niskie.
W książce opisujemy dwie najpopularniejsze metody tworzenia panelu menedżera w Excelu 2010. Pierwsza część książki opisuje tworzenie panelu menedżerskiego za pomocą dodatku PowerPivot. Druga jest poświęcona panelowi opartemu na źródle danych OLAP i jest przeznaczona przede wszystkim dla tych, którzy mają dostęp do takiego źródła danych.
Żyjemy w czasach, w których wprowadzanie zmian to już właściwie codzienność. Ale jak te modyfikacje są wprowadzane? Czy powodują obawę lub niechęć załogi? Czy przynoszą oczekiwane efekty? Twoim celem przy wdrażaniu zmian ma być potrzeba poprawy sprawności organizacyjnej firmy – mająca na celu zmianę kultury organizacyjnej, a w konsekwencji poprzez zmianę mentalności i zaangażowanie załogi oraz wykorzystanie potencjału ludzkiego organizacji – maksymalizację zysków. Jestem przekonany, że treść podręcznika pomoże podjąć właściwą decyzję o czasie i trybie wdrożenia Systemu Zarządzania Przedsiębiorstwem (SZP). Gdy zanalizujesz przedstawione przykłady, jak robią to inni, Twoja wiedza pogłębi się i będziesz jeszcze bardziej zdeterminowany do optymalizacji funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?